"Mensen met een alcoholprobleem extra gestraft Zoeterwoude treedt mogelijk toe tot Schooladviesdienst Weidse agenda Raadsleden buigen zich over hogere gasprijzen Groots vliegerfeest bij winkelcentrum aan Lange Voort Burgerlijke stand Braderie in Leiderdorp Nog één bejaarde in Nieuw Rijksdorp ZOETERWOUDE De voorge nomen toetreding van de Zoeterwoudse scholen tot de Schooladviesdienst (SAD) in Leiden begint nu vaste vor men aan te nemen. Op de gis teravond gehouden openbare vergadering van de onder wijscommissie werd duide lijk dat een Zoeterwoudse de legatie gaat meepraten in een zogenaamde regionalise ringscommissie. Deze commissie heeft tot doel vorm te geven aan de statu ten voor de nieuwe opzet van de SAD Leiden. Dit school adviesorgaan verleent mo menteel haar diensten aan scholen in Leiden en Oegst- geest. De diensten bestaan voornamelijk uit hulp aan leerlingen met leerproble men en uit begeleiding bij de totstandkoming van de fusie van lager- en kleuteronder wijs. Bij de samenstelling van de sta tuten voor de SAD "nieuwe stijl" zullen de Zoeterwoudse leden van de regionale com missie fel strijden voor het behoud van de remedial tea- ching-capaciteit (begeleiding van kinderen met leermoei lijkheden) in het plaatselijk onderwijs. Dit laatste punt is al gedurende de gehele discussie in Zoeter woude over wel of niet toetre den tot de SAD het hete han gijzer geweest. De gemeente wil dolgraag de systeembege leiding van de dienst ontvan gen, maar dit mag niet ten koste gaan van het aantal re medial-teaching uren. Tot de SAD zal naast Zoeter woude ook nog Voorschoten toetreden, in navolging van Wassenaar dat al eerder zijn jawoord gaf. Daarmee komt het totaal aantal leerlingen dat bij de Leidse SAD onder dak is op rond de 18.000. Het aaniai leerlingen dat ut SAD nodig heeft om een forse stij ging van de rijkssubsidie (van 20 naar 50 procent) te verkrijgen, bedraagt 20.000. Een tekort van 2000 derhalve. Wanneer de gemeente Leider dorp nu ook nog zou toetre den tot de Dienst, dan zou het streefaantal van 20.000 leer lingen ruimschoots over schreden worden. Leider dorp zelf heeft echter uitste kende eigen voorzieningen op dit gebied en staat dus niet bepaald te dringen om haar onafhankelijke onder- wijspositie prijs te geven. Bij toetreding tot de SAD wordt de onderwijsbegelei ding. die nu nog een interne aangelegenheid is, een rijks- overheidszaak. Hierdoor be staat ook bij de gemeenten die op het punt staan zich bij de SAD aan te sluiten grote argwaan, omdat het ministe rie dan besluiten kan r waar men niets tegen in kan brengen. De Zoeterwoudse commissieleden verwachten echter wel dat Leiderdorp in de toekomst toe zal treden tot de Dienst omdat een subsidie van 50 procent geen kleinig heid is. De aansluiting van de Zoeter woudse scholen bij de Leidse SAD is overigens nog steeds geen voldongen feit. Eerst zal de gemeenteraad zich hier over moeten uitspreken. Wet houder Maan: "Wanneer de raad nu een principe-besluit zou nemen, bindt deze zich teveel. Daarna is er nauwe lijks meer een weg terug, we zijn dan teveel aan handen en voeten gebonden." Het ligt in de bedoeling dat vol gend jaar augustus de hele SAD Leiden-zaak rond is. Het nieuwe systeem moet dan in het schooljaar 1982/ 1983 operationeel zijn. "El Zerrout" vecht voor betere behandeling LEIDERDORP - "Iemand met een alcoholprobleem die onder invloed in zijn auto door de politie wordt aangehouden, wordt meer gestraft dan andere criminelen. Als je bij voorbeeld ergens inbreekt, dat is een misdrijf, dan wordt je binnen een week of zes berecht. Rij je onder invloed, eveneens een misdrijf, dan duurt het zeker nog tien tot twaalf maanden voordat je berecht wordt. Dat is een extra straf, die je er nog eens bovenop krijgt". "Deskundigheid ontbreekt bij de verschillende instanties. Vijf, zes rechtzaken worden er in een uur behandeld. Er wordt ge woon niet geluisterd naar je probleem. De rechter heeft van rijden onder invloed een hamer stuk gemaakt. Het duurt bijel- kaar hooguit tien minuten". Deskundigheid en begeleiding ge ven aan mensen die met de justi tie in aanraking komen omdat zij met een borreltje teveel op ach ter het stuur zijn gekropen. Dat is de doelstelling van "El Zer rout", het arabische woord voor sleutel. De woordvoerder van "El Zerrout" in Leiderdorp ver telt dat de groep nu nog niet naar buiten wil treden. "Veel mensen zijn bang om hun problemen zo- maar naar buiten te brengen. Verschillende mensen zouden door het bekend worden van hun alcoholprobleem zeer waar schijnlijk ook hun baan verlie zen". Zelf wil hij dan ook niet met naam en toenaam worden genoemd. De woordvoerder: "Er komt natuurlijk wel een tijd dat we naar buiten moeten treden. Als we bijvoorbeeld gaan over- LEIDEN Gemeenteraadsleden brengen vanavond op uitnodi ging van het actiecomité Gas- prijsverhogmg Nee een bezoek aan Leiden-Noord. Zij komen zich op de hoogte stellen van de moeilijkheden die het gevolg zul len zijn van de gasprijsverho- ging. Om zeven uur begint de rondgang in de Van Hogendorp- straat. Alle partijen hebben toe gezegd een vertegenwoordiger te zullen sturen. Het comité bezoekt morgenavond de raadscommissie voor econo mische aangelegenheden, die on der voorzitterschap van wethou der Fase staat. Zij heeft ook het energiebedrijf Rijnland in "por tefeuille". In een pamflet roept het comité Gasprijsverhoging Nee de Leidse bevolking op aan wezig te zijn by het gesprek met de commissie (de vergadering begint om acht uur in het stad huis). Het comité vraagt zich in het pamflet af waarom wethou der Fase de strijd tegen de gas prijsverhoging niet steunt, ter wijl duizenden Leidenaars, van wie 236 middenstanders daarte gen hebben geprotesteerd. Het comité maakt in het pamflet melding van de extra problemen die bewoners van LWS-wonin- gen in Noord ondervinden: door dat de kelders van hun woningen in veel gevallen zijn ondergelo pen met grondwater moeten zy extra stoken en zijn dus dubbel getroffen. Ook wordt er in het pamflet op gewezen dat een aan tal flatbewoners een verhoging van veertig procent aan energie tarieven moet betalen. "De ge meenteraad móet zich mei ons bemoeien", aldus het comité. leggen met justitie over een an dere aanpak van mensen met een alcoholprobleem. Maar eerst moet onze groep groot worden. Als dat gebeurt is zullen we waarschijnlijk een drietal men sen aanwijzen, die ons in het openbaar gaan vertegenwoordi gen". Alleen "El Zerrout" is ongeveer een half jaar geleden ontstaan tijdens een zakenbespreking in Den Haag. "We zaten daar met een aantal Amerikanen, Engelsen, Duitsers en een paar Hollanders. We raak ten aan de praat over alcohol en kwamen eigenlijk vanzelf op de problemen die drank opleveren. Dat groepje bleef elkaar ontmoe ten en van het een kwam het an der. We kwamen erachter dat voor mensen met een alcohol probleem, die worden aangehou den, erg weinig wordt gedaan. De bestaande verenigingen, zo als het Consultatie Bureau voor Alcohol en Drugs en de Anonie me Alcoholisten, kunnen in zo'n situatie niets uitrichten. Je staat helemaal alleen". Vooral het feit dat je zolang moet wachten totdatje zaak voorkomt zit "El Zerrout" dv/ars. In die tien of twaalf maanden verval je veel gemakkelijker weer terug op de drank. "Ik ken een geval van een man uit Noord Holland, die tijdens een alcoholcontrole werd aangehouden. Hij had te veel gedronken. Hij verloor daar door zijn baan, kreeg familie moeilijkheden en moest toen ook nog eens tien maanden wachten op zijn straf. Die tijd kon hij niet doorkomen met als gevolg dat hij weer ging drinken. Het resultaat was dat hij zelfs dronken op de zitting kwam. Als die man na zijn aanhouding goed was begeleid, had het nooit zover hoeven te komen" Boemelaars "El Zerrout" wil wel dat er onder scheid wordt gemaakt. Volgens de woordvoerder heb je drie groepen, die onder invloed in de auto zitten. "Je hebt de boeme laars. Vooral jonge mensen die een avondje gaan stappen en dan teveel drinken. Dan zijn er de mensen die gaan drinken, omdat ze op een bepaald moment moei lijkheden hebben en die willen vergeten. En je hebt de mensen met een alcoholprobleem. De laatste twee groepen drinken door omstandigheden en zijn vaak geregistreerd bij de AA, de huisarts, een ziekenhuis of iets dergelijks. Voor deze twee groe pen helpt de gewone straf niet. De boemelaars worden mis schien afgeschrikt door een hoge boete en een rijontzegging, maar de andere twee groepen hebben er gewoon weer een probleem bij". Volgens de woordvoerder bestaat er ontzettend weinig begrip voor dit probleem bij de verschillende ambtelijke en rechterlijke in stanties. "Als je dit probleem niet hebt meegemaakt, is het erg moeilijk om het te begrijpen. De officieren van justitie begrijpen het niet, de rechters niet en zelfs je eigen advocaat vaak niet. Bij een rechtszaak zou een deskun dige aan het woord moeten wor den gelaten, desnoods een ver trouwensarts, die je gelijk na de aanhouding opvangt, zodat je niet meteen weer gaat drinken. Maar die begeleiding is er niet. Wij zijn daarmee nu bezig en pro beren bij justitie wat meer begrip te kweken voor ons probleem" Extra "Naast de normale straf krijgen wij ook nog eens een aantal extra straffen, zoals de lange wachttijd tot je rechtszaak, zeer waar schijnlijk het verlies van je baan en familiemoeilijkheden. Ook moeten wij onze auto na een ver oordeling veel hoger laten verze keren. Een verzekering van drie honderd gulden gaat bijna dui zend gulden omhoog. Dat duurt vijf jaar en dat is niet eerlijk". "El Zerrout" pleit ook voor een an dere straf. "Voor de boemelaars is een boete of rijontzegging mis schien wel goed, maar voor men sen met een alcoholprobleem zijn er andere middelen. Zo is er een medicijn dat drinken onmo gelijk maakt. Het is heel simpel te controleren (via een urine- proef) of iemand dat medicijn ook inneemt. Doe dat regelmatig en je garandeert dat hij van de drank af blijft. Het is dan ook veel beter als een rechter de man voor de tijd van een aantal jaren verplicht dat medicijn te gebrui ken". Begrip en meer begeleiding is wat "El Zerrout" gaat nastreven. Ze moeten dan eerst wel meer le den/donateurs hebben (postbus 263, Leiderdorp). Met een groot aantal leden kunnen ze druk uit oefenen op de officiële instan ties, zodat er wat gedaan wordt aan dit probleem. En dat is vol gens "El Zerrout" hard nodig. De woordvoerder: "Je moet niet ver geten dat alcohol bezig is volks vijand nummer 1 te worden. Het gaat als we er niets tegen doen zelfs de hart- en vaatziekten voorbii streven". HENNY VAN EGMOND - "Cody-vliegers" bezig hun gigantische vlieger met mandje en passagier op te laten. OEGSTGEEST - De vliegervereniging "Vlieger-op" uit Den Haag organiseert aanstaande zaterdag een groot vliegerfeest aan de Lange Voort in Oegstgeest. Door deze vereniging zijn hiervoor meer dan 1200 uitnodigingen verstuurd naar alle vliegeraars in Nederland. Onder andere zullen enige fervente vliegeraars uit Katwijk een demonstratie geven met hun zelfgebouwde "Cody-trein" (ge noemd naar één van de belangrijkste pioniers op het gebied van vliegersystemen om mensen mee omhoog te tillen). Mensen van het Cody-team uit Engeland zullen aanwezig zijn om de presta ties van de Katwijkers te beoordelen. Verder zullen er een paar mensen, eigenaars van 's werelds groot ste vlieger, aanwezig zijn. die nog wat kunnen vertellen over hun onlangs geslaagde recordpoging. Door de organisatie is er ook een vliegerwedstrijd op touw gezet. Op het terrein kan iedereen zijn of haar eigengemaakte bouwsels inleveren bij de "Vlieger- op" mensen om mee te doen aan deze wedstrijd die tot éen uur gehouden zal worden. Het vliegerfeest begint om elf uur 's och tends en duurt tot een uur of zeven. ZOETERWOUDE: gehuwd: B.J.J. van den Berg met Y.M.M. Lankhuizen; J.N.C.M. de Jong met K.J.M.M. Beeren- fenger; C.J.A. Roessen met G.A. Funk. Ondertrouw: P.J. Volbeda (Leiderdorp) en M.F. Rodewald (Leiderdorp), J.T. Kok (Leiderdorp) en C.M. Steenhuis (Leiderdorp). A. Hamelink (Leiderdorp) en J.V. Goedhart (Leiderdorp), R.W. Tieskens (Utrecht) en W. van Dijk (Lei derdorp), F.M. Walter (Wassenaar) en A.A. Six Dijkstra (Leiderdorp) Huwelijk: J.R. van Burik (Koudekerk aan den Rijn) en L.W. de Jager (Leiden), W.J. Smit (Leiderdorp) en M.K.M. van der Meij (Leiderdorp), H. Braat (Leider dorp) en J.J.P. van Es (Leiderdorp), T.J.C. van Rooyen (Leiderdorp) en M. van Wijk (Leiderdorp) J.F.M. Kriek (Koudekerk aan den Rijn) en J.C.E. Bis- schops (Leiderdorp), B.J.P, Vertegaal (Hazerswoude) en B.H.W. Verhoef (Lei derdorp). Overleden: B. Broers (1910) geh. gew. met A.C. de Goeij (Leiden), J.H.A. Wes- sels (1904) ev. C.P. Plasman (Leider dorp), A. van de Weerthof (1910) ev. A H. Molijn (Leiden), A. Brands (1913) geh. gew. met M.C. Hendriks (Leiden), C.S. Poot (1898) geh. gew. met van der Kooij LEIDERDORP - De evenementen commissie van de Leiderdorpse Middenstandsvereniging (KNOV) organiseert in samen werking met de plaatselijke Oranjevereniging komende vrij dag en zaterdag weer de jaarlijk se braderie in het oude dorp. Alle winkeliers, bedrijven en ver enigingen uit Leiderdorp kun nen dan in de Hoofdstraat en Ei kenlaan met kraampjes terecht. Daarnaast zijn er nog standruim ten ingericht voor vreemde, op vallende of vrijwel uitgestorven beroepen. De braderie is vrijdag geopend van twee uur tot tien uur en zaterdag van tien uur tot vijf uur. WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum, Haar lemmerstraat 73, cursus stijldansen; don soos met films en informatie pro gramma's. 15-17 uur. Gespreksavond over borstvoeding - bij Wanda Heukels, Grevestraat 2a, tel. 124274. Kantine V.T.L. - Voorschoterweg. avondwandeltocht, start tussen 18 en 19 uur. in), tel. 01726-13470. Leiderdorp - gemeentehuis, openbare orde en veiligheid, 20 DONDERDAG Leiden - Stadhuis, c sche aangelegenheden, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66. film 'The lady vanishes'-Alfred Hitchcock(1938), 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Edipo Re' uit 1967,20 en 22.15 uur Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies; 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Werkgroep Dienstweigeren, tot sept. geen spreekuur, inl. tel. 216180/149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vrijd. soos van 15-17 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 14 aug tot 21 aug door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. -410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. WASSENAAR - Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland ver wacht dat de sluiting van bejaar denhuis Nieuw-Rijksdorp met ingang van 1 september een feit zal zijn. Dit maakte gedeputeer de Aalbers gisteren in Den Haag bekend. Volgens het GS-lid zijn er nu nog vijf bejaarden in het huis, van wie de meesten andere woonruimte hebben gevonden. Uiteindelijk blijft er nog één man over, over wiens toekomst over leg wordt gepleegd met hem en zijn familie. (Leiden), L.J. Crama (1909) geh. gew. met A.M. Bosman (Leiden), W. Kop- (1910) ev. E. Beij (Leiden), A. Arp (1914) ev. S.A.C. Funcke (Voorschoten), T. Platteel (1907) ev. A Sinteur (Leiden), J.T. Cornelissen (1897) geh. gew. met C.A. van der Hoeven (Leiderdorp), P. van der Blom (1918) geh. gew. met I. Boom (Leiden), C.H. Klein (1897) ev. T. Hansma (Leiden), J. Nievaart (1924) (Leiderdorp), M.C. van der Wel (1898) geh. gew. met T. Jorritsma (Voorscho ten), A. de Langen (1905) geh. gew. met J E. Planjer (Leiden), J. Segijn (1897) ev. S.M.J. Laterveer (Leiden), E. Alblas (1894) geh. gew. met G.A. den Drijver (Leiderdorp). J.J. Remmerzwaal (1921) ev. N. Jansen (Leiderdorp), M.A. van der Beek (1916) ev. P. Meije (Leider- Wandeltocht langs molens rond Leiden ZOETERWOUDE - In Zoeterwou de gaan zaterdag en zondag weer de Molenwandeltochten van start. De deelnemers kunnen kie zen tussen de 5, 10, 15. 25 en 40 kilometer. De routes die beide dagen worden gevolgd gaan op de 5 en 10 kilometer na door het molengebied ten noord-oosten van Leiden. De wandelingen beginnen bij de kantine van de voetbalclub Meerburg aan de Laan de Goede Herder in Zoeterwoude Rijndijk. Voor alle afstanden behalve voor de 40 kilometer, is de starttijd tussen negen uur en twee uur. De 40 kilometer-start is tussen negen en tien uur. "Harde actie' voor behoud Van Reenen AARLANDERVEEN - De Aar- landerveense bevolking be raadt zich over mogelijke acties voor hèt behoud van dorpsbrigadier G. van Ree nen in Aarlanderveen. Het is volgens het actiecomité Aar landerveen mogelijk dat de ze acties een "harder" ka rakter krijgen. Het Aarlanderveense protest afgelopen vrijdag voor het Alphense raadhuis, onder meer werd aan burgemees ter M. Paats een petitie aan geboden, gaf niet het resul taat dat de Aarlandervcners graag zouden zien. De toe zegging van Paats de over plaatsing van Van Reenen van Aarlanderveen naar het hoofdbureau van politie in Alphen nog eens te "her overwegen", gaf de betogers weinig genoegdoening. De gemeenteraad heeft don derdag 27 augustus de kans zich uit te spreken over de kwestie. De gemeenteraad kan overigens over de over plaatsing van Van Reenen geen beslissing nemen. Deze bevoegdheid heeft alleen de burgemeester als hoofd van de politie. Het actiecomité zal de ge meenteraadsvergadering aangrijpen om nog eens krachtig te protesteren te gen de eventuele overplaat sing van Van Reenen. Het staat nu al vast dat de 27-ste augustus Aarlanderveen massaal naar de Alphense raadzaal zal trekken. Over andere acties beraadt men zich nog. Als mogelijkheid wordt onder meer genoemd het ontwrichten van het Al phense verkeer door het op werpen van blokkades. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur), zater- Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te vol- Blj automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV ti Haarlem. Kwartaalabonnement f 53,45 per post f 75,80 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen. Plv. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. J.P.M. van der Meer (re- fllo) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P C. Rosier (radio en tele visie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid. Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 •H. v. Egmond tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2