Energie te duur" m% NIEUW: Van Gelder failliet verklaard "Van Gelder principe" werkte niet Beurs Amsterdam hort zakelijk Bedrijfsleven in nood T>T> Pan Am in problemen Portugese actie beëindigd Frankrijk moet wijn importeren WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1981 ECONOMIE Iraanse tegoeden Dc Federal Reserve Bank of New York maakte gisteren ruim twee miljard dollar over op een reke ning bij de NV Settlement Bank of the Netherlands, een dochter maatschappij van De Nederland- sche Bank. Het gaat om een ge deelte van de Iraanse tegoeden in de VSW die president Carter had bevroren als vergeldings maatregel voor de gijzeling van het personeel van de Amerikaan se ambassade in Teheran. Ruim de helft van het bedrag zal direct i worden overgemaakt naar Iran. Dit heeft een woordvoerder van De Nederlandsche Bank meege deeld. Een miljard dollar blijft hier op een rekening staan ten name van de Algerijnse centrale bank en zal onmiddellijk worden belegd in waardepapieren buiten de VS en Iran. Vliegen Het vliegen vanuit Frankrijk wordt op 1 september vijf procent duurder, zo heeft de luchtvaar maatschappij Air France dins dag bekendgemaakt. De verho ging geldt voor alle vluchten naar het buitenland van alle luchtvaartmaatschappijen. Tot verhoging van de tarieven is in juni besloten op de vergadering van de IATA. de internationale vereniging van luchtvaartmaat schappijen. Volgens de IATA zullen de aangesloten onderne mingen dit jaar een verlies van tezamen ongeveer twaalf miljard dollar (34 miljard gulden) lijden Vliegen Ondanks bezwaren van religieuze aard blijft de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al in het winterseizoen 1981-82 op zater dag. de sabbat, vliegen. Dat heeft El Al gisteren in Frankfort be kendgemaakt en de mededeling is in Tel Aviv bevestigd. De nieuwe regering wil gezien de coalitie-afspraken weliswaar dat de luchtvaartmaatschappij niet meer op zaterdag vliegt, maar eerst dienen oplossingen te wor den gevonden voor het probleem >van de verliezen die optreden Lwanneer El Al niet meer op de *sabbat vliegt, zo zei de onderne- fming. Vrachtvervoer Voor overschrijding van rijtijden voor vrachtwagen en autobu- schauffeurs is niet langer alleen •de werkgever, maar ook de .'chauffeur zelf aansprakelijk. Dat *is de strekking van een voorstel tot wijziging van de rijtijdenwet, dat verkeer en waterstaat bin nenkort zal indienen bij de mi- Inisterraad. Het ministerie van verkeer en wa terstaat heeft tot deze verande ring besloten wegens het grote aantal uren dat chauffeurs meer maken dan wettelijk is toege staan, waardoor de veiligheid van inzittenden en andere weg gebruikers ernstig in gevaar kan komen. Veiling Leiden. 19-8- 81 Appels 97. pruimen 2.40. aardappelen $52. andijvie 47-63. pronkbonen 1.35- 1.70, snijbonen 1.55-3.25. stambonen 1.70. kroten 23-30. spitskool 12-30. poste lein 52-96. prei 53-90, rabarber 55-57, spi nazie 1.10-1.34, spruiten A 1.73-191. spruiten B 1.72. spruiten C 53, spruiten D 1 20. uien 21-61. meloenen 1.05-3.80, bloemkool 1x6 1.75-1.80. sla 24-40. bleekselderij 55-73. boskroot 9-16, peter- Jbhe 10-36, seldenj 11-46, paprika kg 50 st 17-71. Groenteveiling Katwijk van den Rijn van 18 augustus. Andijvie per kg 21-43. snijbonen 1,70- 1.80, sperziebonen 1,60, spitskool 13-24. bospeen II 24-1.35. waspeen Al-per kist 3.90-5.00. All 3.60-5,30, BI 4,00-6.90. Cl 1.90-5.00. CII 2.10. breekpecn Al-per kist BI 4.30-4,50, Cl 6.60-9,00. prei per kg 44- 47, sla (natuur) 0,15. spinazie 0.56, uien per kg 25-54. peterselie (krul) 11-20, sel derij (bos) 0.25. bloemkool 6 per bak 1 1 08-1,53, 611 21-95, 8 I 99-1,06. 811 21-36, 101 0,96. CNV: personeel dupe van mismanagement AMSTERDAM - Dc Amsterdamse rechtbank heeft gisteren op verzoek van de bewind voerders de voorlopige surseance van beta ling van Papierfabrieken Van Gelder Zonen NV omgezet in failhssment. Volgens de bewindvoerders mi D.W.O.A Grosheide en mr. G.A.P. de Kort zou voort zetting van het uitstel van betaling niet tot een bevredigende regeling kunnen leiden en de voortzetting van die bedrijven binnen het concern die wel levensvatbaar zijn in gevaar brengen. Beide heren zijn door de rechtbank aangesteld als curatoren. De overgebleven bedrijven van het concern worden voortgezet via afzonderlijke BV's, namelijk te Apeldoorn Van Gelder Papier- bedrijven Apeldoorn BV waarin zijn samen gevoegd de fijnpapierfabriek, het verwer kingsbedrijf en de Crown-Van Gelder Plas tic Film Industrie, te Velsen Crown-Van Gel der papierfabrieken BV en VGT Terminal BV en te Wapenveld Berghuizer Papierfa brieken BV. Deze BV's zijn dus niet failliet, de aandelen in die BV's zijn nog eigendom van de moedermaatschappij, zo heeft Van Gelder bekendgemaakt. Ten aanzien van de overdracht van de Apel- doornse bedrijven zijn besprekingen met een geïnteresseerde partij in vergevorderde staat. In de bedrijven in Velsen en Wapen veld is een bedrijfseconomisch onderzoek aan de gang en hebben gesprekken over mo gelijke overneming plaats. De reeds langer bestaande ondernemingen waarin de moe dermaatschappij deelneemt gaan gewoon verder. Met dc ABN Bank is een boedelkri diet-regehng getroffen die de ruimte biedt de zaken zonder tijdsdwang af te wikkelen Gezien de verkregen mededelingen bestaat het vertrouwen dat ook de lange-geld-gevers hieraan meewerken. De Industriebond CNV is van mening dat de werknemers van Van Gelder de dupe zijn van mismanagement, gevoerd over een reeks van jaren. Een machtsstrijd aan de top heeft voortdurend mede het beleid bepaald. Dat kwam met name het laatste jaar tot ui ting door aantallen rapporten met overle vingskansen voor diverse bedrijven. Zo kwamen er rapporten over de bedrijven in Velsen-Noord en -Zuid. in Wapenveld. Ren- kum en in Apeldoorn. De Industriebond CNV schrijft dit in een commentaar op het faillissement van de papierfabrieken van Van Gelder Zonen. Het optreden van de raad van bestuur van Van Gelder heeft op geen enkele wijze het ver trouwen kunnen krijgen van de minister van economische zaken. "Het is een teken aan de wand als de overheid niet bereid is een der gelijk omvangrijk bedrijf steun te verlenen" aldus de industriebond CNV. Het ziet er niet naar uit dat er nog jaarstukken over 1980 zullen worden geproduceerd. Des gevraagd zei curator mr. Grosheide: "Cura toren maken die stukken zeker niet. Boven dien zouden dergelijke stukken in de huidi ge situatie nergens meer op slaanOf de Raad van Bestuur alsnog zal besluiten een jaarrekening te presenteren kon de heer Grosheide niet zeggen. De secretaris van de Vereniging Effecten be scherming. drs. J.J. Hogetoorn. \indt dat Van Gelder er zich maar makkelijk van af maakt om geen jaarstukken meer te produ ceren. "Men is toch op zijn minst moreel ver plicht om verantwoording af te leggen over het gevoerde beleid en aan te tonen wat er is gebeurd. Ik vind dat de stukken alsnog op tafel moeten komen en we zullen ons tot Van Gelder wenden om te trachten dit ook te be reiken". De Stichting Onderzoek Bednjfs Informatie SOBI gaat tegen de accountant van Van Gel der Papier. Keuzenkamp en Co. een tuchtklacht indienen bij de Raad van Tucht van het NIVRA, het Nederlands Instituut van Register accountants. SOBI-voorzitter Pieter Lakeman die dit heeft meegedeeld verklaarde dat deze klacht het niet opnemen m de jaarrekening 1979 van een liquidaticba- lans behelst. Eerder diende Lakeman hier over al een klacht in bij de Ondernemingska mer maar deze klacht werd op procedurele gronden niet ontvankelijk verklaard. De heer Lakeman zei overigens te verwachten dat de SOBI deze nieuwe zaak niet zal win nen. "Wij willen echter het publiek er op wij zen dat aan verklaringen van accountants weinig waarde behoeft te worden gehecht". DEN HAAG (ANP) - De elektriciteitsprijzen voor het be drijfsleven liggen veel hoger dan die van de buitenlandse concurrenten en zouden kaarom met subsidie van de overheid uit de aardgasbaten moeten worden verlaagd. Dit schrijft de Vereniging Kracht- werktuigen in het augustusnum mer van haar verenigingsblad. Alleen al door de hoogte van de stroomtarieven is de concurren tiepositie van vele industriële grootverbruikers aangetast, al dus dc vereniging. Een bedrijf, dat jaarlijks 1.25 miljoen kwh verbruikt, betaalt 1,5 a 5,5, cent per kwh meer dan zijn buiten landse concurrenten. Dat komt neer op een kostenpost van 20.000 tot 70.000 gulden per jaar. Voor een bedrijf, dat zeventig NEW YORK (Reuter) - De Amerikaanse luchtvaart maatschappij Pan American World Airways (Pan Am) wil haar dochteronderneming Intercontinental Hotels kwijt en heeft twee vliegtuigfabri kanten laten weten in totaal tien bestelde toestellen niet of later te willen hebben. Ver der heeft Pan Am van een aantal banken de toezegging gekregen voor nieuwe kre dieten van in totaal 200 mil joen dollar, zo is in New York bekendgemaakt. De verkoop van de aandelen Intercontinental Hotels is in onderhandeling. Pan Am wil de aandelen verkopen a con tant. Wie de potentiële gega digden zijn wil de onderne ming niet laten weten. Pan Am heeft gezegd wellicht aan het eind van deze maand niet in staat te zijn aan haar betalingsverplichtingen te voldoen als de afbetaling op dc lopende schulden niet wordt verlengd. miljoen kwh verbruikt, is het kostennadeel 3,5 a 6 cent per kwh of 2,5 a 4 miljoen gulden per jaar. Dit was de situatie op 1 januari 1981. Sedertdien is het kostenna deel nog groter geworden, door dat de brandstofverrekenprijs als gevolg van de stookolieprijs stijgingen nog verscheidene cen ten per kwh is gestegen. In mei was dat voor Rotterdam per sal do ongeveer 3,3 cent per kwh meer. Het kostennadeel voor de verbruikers van 70 miljoen kwh per jaar nam hierdoor nog eens met 2,3 miljoen gulden toe. In het buitenland komen dergelij ke prijsontwikkelingen niet voor. aldus de vereniging kracht- werktuigen. Daar wordt voor de stroomopwekking op grote schaal gebruik gemaakt van goedkope bruinkool, steenkool, waterkracht en kernenergie en de tarieven zijn daar veelal niet gekoppeld aan de werkelijke brandstofkosten. GÉNÈVE (APlReuter) - De Saoedische minister van olie Yamani rechts) heeft aan de vooravond van de OPEC-conferentie, die vandaag in Gênève begint, Volgehouden dat hij niet bereid is de olieprijs met meer dan twee dollar te verhogen tot $34 per vat. Venezuela wil twee dollar meer. Herstel van de eenheidsolieprijs wordt door dat conflict bemoeilijkt. LISSABON (UPI) - De Portugese luchtverkeersagenten hebben vandaag hun boycot van twee dagen van transatlantische vluchten naar en vanuit de Ver enigde Staten beëindigd met de verklaring dat zij zullen ijveren voor een internationale lucht- 6 jaarsdeposito, minimale storting 1' 1.000,- Het goede adres LEIDSE SPAARBANK! blokkade tegen Amerika uit soli dariteit met de wegens staking ontslagen Amerikaanse lucht verkeersleiders. Europese rijksluchtvaartdiensten hebben geschat dat de boycot van 48 uur heeft geleid tot lange omwegen en vertragingen van ongeveer 100 Amerikaanse vluchten door alternatieve Noordatlantische corridors Van internationale luchthavens in Europa werd gisteren vernomen dat de Portugese actie praktisch geen annuleringen tot gevolg had gehad, maar wel omleidin gen en vertragingen die tot vier uur konden uitlopen. De dezer dagen veelbesproken voorzitter van de Stichting Onderzoek Bedrijfsinforma tie Piet Lakeman heeft giste ren een al oude voorspelling van zijn hand werkelijkheid zien worden Van Gelder Pa pier is failliet, de definitieve ondergang van dit eens bloeiende familieconcern ts nog een kwestie van luttele weken. Strekt Lakemans' ge lijk nog verder, dan is de Ogem-holding binnen afzien bare tod een soortgelijk lot beschoren. Het is geen toeval dat Lakeman zich juist wat betreft het failliet van deze twee bedrijven in het verleden zo zeker heeft betoond. "Arrogantie" en "falend manangement" zijn sleutelbegrippen in de neergang die bij Ogcm en Van Gelder langs gelijke lijnen is verlopen Beide bedrijven stonden als gezond te bock. Bij Van Gelder werd de toekomst zes jaar geleden onzeker, bij Ogem rees de twijfel begin vorig jaar. Was er in 1969 nog een winst van 16.2 miljoen, m de jaren daarop volgend belandde het bedrijf in de rode cyfers met verliezen van achtereenvolgens 3.7 miljoen. 8 miljoen en acht ton Na twee 'vette" jaren met winsten van 8.1 en 39 miljoen, ging het in 1975 ging weer mis (verlies 25 miljoen) en sedertdien is het nooit meer geworden wat het ooit was. Het Amerikaanse onderzoeksbureau Mckinsev werd binnenge haald om saneringsvoorstellen te doen en is daar tot op de dag van vandaag tevergeefs mee bezig gebleven. De duizenden ont slagen in vestigingen als Rotterdam. Apeldoorn. Wormer. Vel sen en Wapenveld hebben ae redding van het bedrijf niet nader bij gebracht. Van de 7600 werknemers die Van Gelder in 1966 nog in dienst had. zijn er inmiddels nog 2.000 over. Zeker 700 personeelsleden verliezen binnenkort ook hun baan Voor de overblijvende 1.300 is het voorlopig afwachten geblazen op po tentiële kopers van de wellicht levensvatbare onderdelen van het concern In zoverre brengt het faillissement geen nieuws. Al eerder werd vastgesteld, dat 700 ontslagen hoe dan ook nodig waren om te redden wat er te redden viel. De oorzaken van het debacle liggen zowel binnen als buiten het bedrijf. Op de Europese markt is al enige jaren sprake van over capaciteit. De stygende prijzen van grondstoffen en energie vor men de tweede complicerende factor Derde probleem is de vrij grillige ontwikkeling van de vraag Als verpakkingsmateriaal bijvoorbeeld heeft papier terrein verloren aan plastic Behendig opererend management was ter bewaking van het marktaandeel onontbeerlijk. Daar heeft het aan geschort In de letterlijke zin was het bij Van Gelder allesbehalve eenzaam aan de top. figuurlijk gesproken was het tegendeel het geval. Zo bleek aan het einde van de jaren zestig een fusie het beste ant woord op de problemen die zich aan dienden. Een partner werd gevonden in Koninklijke Nederlandse Papier een bedryf dat nu bij het failliet van Van Gelder goed garen zal spinnen i De fusie sprong echter af, omdat KNP de bezem wilde halen door het overbevolkte Amsterdamse hoofkantoor. Dat viel bij de top van Van Gelder verkeerd en de fusie sprong af. Een jaar later in '72 verwierf de Amerikaanse papiergigant Crown Zelbach een belang van vijftig procent in het bedrijf Toen de Amerikaanse partner dit aandeel vorig jaar voor 34 miljoen dollar afschreef, werd ook de laatste optimist duidelyk hoe de kaarten geschud lagen. Uit het aantreden van de nieuwe voorzitter van de raad van be stuur ir. Van der Want is door sommigen nog hoop geput, maar ook deze "troubleshooter" moest het hoofd al snel in de schoot leggen. Voor hij bij Van Gelder in dienst kwam. was hij direc teur van de Rotterdamse Offshore- en Scheepsbouwmaatschap pij (ROS) in oprichting De ROS is by gebrek aan voldoende overheidssteun nooit tot leven gekomen Van der Want maakt nu voor de tweede keer in nog geen anderhalf jaar tijd mee dat het ministerie van economische zaken niet geïnteresseerd is in bijdragen aan een bodemloze put. In het geval van Van Gelder is het uitblijven van nog meer steun alleszins te rechtvaardigen. Jarenlange verwaarlozing in combi natie met immer hoge. maar zelden gefundeerde verwachtingen, hebben hun tol geeist Resteert dertig miljoen schuld aan de belastingen en 117 miljoen aan uitstaande hypotheken Ter sanering van de schulden heeft Van Gelder de afgelopen jaren veel winstgevende onderdelen verkocht. Een aanpak die Piet Lakeman het "Van Gelder Principe" heeft gedoopt verkoop wat goed is. reorganiseer de rest en bezie of de schuldenlast zo vermindert, dat met die rest opnieuw een winstsituatie bereikt kan worden. Dat pnncipe is recentelijk veel toegepast. De gang van zaken by Ogem. waar naar verluidt twee leden van dc raad van bestuur (ex-minister Jaap Boersma incluis) binnen afzien bare tijd hun ontslagbnef verwachten, vertoont een wel heel frappante gelykenis. TON VAN BRUSSEL BRUSSEL (DPA) - De Europese Commissie heeft Frankrijk dins dag gelast onmiddellijk een eind te maken aan het vasthouden van bijna 300.000 hectoliter goed kope Italiaanse wijn bij Franse douaneposten. Dit heeft de di recteur-generaal voor landbouw zaken van de Commissie. Claude Villain, verklaard na afloop van besprekingen met Franse en Ita liaanse regeringsvertegenwoor digers in Brussel. Villam zei dat de Europese Com missie zich als hoedster van het Verdrag van Rome verantwoor delijk voelt voor een soepel en vrij handelsverkeer tussen de lidstaten van de EG. Hy wees er op dat de Commissie zich bereid heeft verklaard de uit 1970 date rende wijnverordening te her zien. Er zal strenger toezicht ko men op de produktie omdat die steeds verder toeneemt by een vermindering van dc vraag Zelfs in traditionele wynlandcn als Frankrijk en Itahe is het ver bruik met respectievelijk een miljoen en 500 000 hectoliter per jaar afgenomen De Europese Commissie wil bij dragen tot een vermindering van de spanning tussen Frankruk er Italië door een extra hoeveelheid van negen miljoen hectoliter tot industriële alchol te distilleren WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1981 BINNENLANDSE ACTIEVE AANDELEN AKZO ABN AMEV AANDELEN 112,00 115.0 215.00b 215.0 201.00 201.0 245.00e 250.00 65.50 65.50 225,50 221.0 53.20 52.80 1080,00 1070. Ned. Scbeepshyi 26.50 HA 00 BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Belfis<^r fr <IM> 295.50 294.50 Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De beur, begint in de ban te komen van de halfjaarcijfers. Gistermiddag liep de koers van Unilever na d«- fraaie cyfers met bijna 8 op tot J 163 Vandaag volgde enige reactie tot 161.50 In dc middag worden de Ak/o halfjaarresultaten vei wacht, de aandelen bleven op 26 50 staan. Kon. Olie die don derdag de uitkomsten over de eerste zes maanden presenteert daalde 80 cent tot 96 70 Phi hps, die volgende week aan de beurt is. klom 40 cent tot I 23 70 KLM was f 1 lager op J 109. lei wijl Hoogovens 20 cent aantrok tot t 18 50 De beide grote hypotheekbanken komen vrijdag met de halljaarctj fers. Ze begonnen wat lager maar konden zich naderhand herstellen Van de assurantie- waarden was Ennia 3 lager op 129 50 By de uitgevers was EIm vier vast met een winst van f 2 50 op 108. VNU ging 70 cent om hoog naar 66 70. Elders op d«- actieve markt sprong Nedlloyd weer eens in het oog met een vooruitgang van 2 op f 154 5b Relatief zwak was Ogem met 2") cent verlies op 5.20 Pakhoed en Van Ommeren brokkelden een paar dubbeltjes af.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21