AUTO Wachten op "Frankfort Zes maanden geëist vanwege bosbranden Mitsubishi naar Leonard Lang, geen sprake van samengesteld door Koos Post GM maakt kleine auto met Isuzu en Suzuki Vier jaar eis tegen agent 'Nederlandsche Bank volgt informateurs' WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1981 PAGINA 17 firn, - rp>* Eerste autoshow van het nieuwe seizoen In Frankfort en wijde omgeving is voor het einde van deze maand geen hotelkamer meer te krijgen. Dat is te dan ken aan de autoten toonstelling, de eerste van het nieuwe seizoen. Wie in de buurt van het tentoonstellinggebouw een kamer had willen hebben had zeker een jaar geleden al moeten bespreken. Zoveel gas ten trekt deze belang rijke show. Het is gebruikelijk dat in de aanlooptijd naar deze ten toonstelling de bijzonderhe den loskomen van de potjes die de autofabrikanten op het vuur hebben staan om de kooplust van het publiek te stimuleren. Vaak worden deze details van nieuwe of vernieuwde mo dellen aan embargo's gebon den. Geen publicaties voor een bepaalde datum. Maar de actieve autojournalistiek weet er veelal toch wel een vinger achter te krijgen. Wat de fabrieken lang niet altijd onwelgevallig is. Ascona Zo is het algemeen bekend dat Opel op dit moment druk doende is ae Europese pers in te lichten over een nieuw Ascona. Er hebben al foto's in Westduitse autobladen ge staan. Een vergrote uitvoe ring van de huidige Kadett. En ook met voorwielaandrij- ving. Het zal afhangen van de prijs stelling of dit model inder daad de "redding" wordt van Opel. Want al heeft het Duit se merk van General Motors duidelijk de leiding gehou den op de Nederlandse rang lijst van autoverkopen, het heeft heel wat terrein moeten prijsgeven. Wat mede te wij- De Taqora Diesel Turbo van 7 ten was aan het feit dat de verkoop van de Ascona nage noeg stil lag. Het publiek gaat geen oud model kopen als het weet dat een nieuwe op komst is. De dealers hebben derhalve nog wel wat gunstig geprijsde "oude" modellen in voorraad. Granada Bij Ford liggen de zaken eigen lijk niet anders waar het de Granada betreft. Het is allang geen nieuws meer dat er een vernieuwde Granada-serie in Frankfort van stapel zal lo pen. De veranderingen zijn minder spectaculair dan bij de Opel Ascona maar ook hier zullen de bijzonderhe den pas tegen het einde van de maand officieel worden vrijgegeven. Talbot Talbot heeft niet tot de show in Frankfort willen wachten. Het hele programma voor 1982 is bekend geworden. En het ligt voor de hand dat men bij alle modellen heeft ge tracht het brandstofverbruik zoveel mogelijk te drukken. Het is niet zo verschrikkelijk lang geleden dat felheid en snelheid de belangrijkste fa cetten waren bij de verkoop van auto's. Toen is er een tijd geweest waarin de veiligheid voorop stond. Actieve en pas sieve veiligheid werden breed uitgemeten. Door de snel stijgende benzine prijzen zijn we nu bij de zui nigheid terecht gekomen. Dus hamert elk merk er bij voortduring op dat men de modellen weer zuiniger heeft weten te maken. In dat kader past ook de intro ductie van een tweede "eco nomische" versie van de Tal bot Horizon: het EX-model. Deze wagen is bijna net zo compleet uitgerust als het topmodel van deze serie, de SX. De EX heeft een 1442 cc motor, kan een topsnelheid van 153 km per uur halen maar komt zelfs in het stads verkeer volgens de fabriek niet boven de 1 op 11.6 uit. Verdere bijzonderheden van Talbot: •Vijfversnellingsbak op de 1510 en Solara GLS en SX. Tegen inlevering van wat trekkracht minder geluid en minder benzineverbruik. •Begonnen worrlt met de ver koop van de Tagora 2.3 Die sel Turbno en de super lu xueuze zescilinder 2.6 SX. Op de Tagora is ook een automa tische versnellingsbak lever baar geworden. •Talbot komt ook met de twee de generatie boordcomputer. Het Franse merk was een van de eerste die dit computertje waarop men allerlei gegevens over de rit kan aflezen in zijn modellen introduceerde. Nu zijn er weer wat verbeterde computertjes gekomen die doorlopend het verbruik aan geven. Met eén blik op de boordcomputer weet men derhalve wat de auto op dat moment verbruikt. 's Werelds grootste autoproducent General Motors gaat met de Ja panse ondernemingen Isuzu en Suzuki een kleine personenauto met een één liter motor ontwik kelen. GM heeft in Suzuki een belang van vijf procent genomen. In Isuzu hebben de Amerikanen al een belang van 34.2 procent. "De toeneming van de concurren tie in de automobielindustrie kan het verdwijnen van autocon cerns. waaronder ook Japanse, tot gevolg hebben", zo reageerde de voorzitter van het Japanse verbond van autofabrikanten Ta- kashi Isjihara somber. 'Gezien de ontwikkelingen op de internationale automarkt kun nen elf Japanse autofabrikanten wel eens teveel blijken te zijn", aldus Isjihara. die ook president directeur van Nissan (Datsun) is. BL met Honda aan bouw van Triumph Acclaim begonnen British Leyland is kortgeleden begonnen met de seriepro- duktie van de Triumph Ac claim. een licentiebouw van Honda waaraan BL een ei gen identiteit wil meegeven. De wagen wordt gebouwd in de fabriek in Cowley, een bui tenwijk van Oxford nadat men eerst honderden miljoe nen aan de modernisering van de gebouwen en machi nes heeft besteed. In deze fabriek zal niet alleen de Brits-Japanse Triumph Acclaim worden geprodu ceerd maar later ook een ge heel nieuwe middenklasser van Rover. De Acclaim zal in oktober van dit jaar in Engeland worden geïntroduceerd. De wagen zal op de autosalon van Brussel volgend jaar januari voorde eerste maal op het vasteland te zu De Zijn. Triumph is een zeer compleet uigeruste vierdeurs wagen die wordt aangedre ven door een zuinige 1335 cc De directie van Hart Nibbrig en Greeve in Sassenheim is er nogal over gebelgd dat bij herhaling in perspublicaties is beweerd dat de import van Mitsubishi automobielen zou kunnen worden overgenomen door Leonard Lang. "Geen sprake van", laat hel Sassenheimse bedrijf weten. Men herinnert zich wellicht dat Leonard Lang in Amsterdam de import van Fiats wordt ontnomen. Gealarmeerd door aanhou dende klachten van zo n tweehonderd dealers heeft het Italiaan se autoconcern besloten de al bijna zeventig jaar durende be trekkingen met Lang niet te continueren. Het contract dat 1 januari afloopt wordt niet verlengd. Lang heeft het verbreken van deze betrekkingen inmiddels beves tigd en heeft laten weten dat de afdeling personenauto's van het bedrijf - in het bijzonder de /.even eigen dealerbedrijven - in de toekomst wel Fiat zullen blijven verkopen maar zich meer en meer zullen gaan toeleggen op "dienstverlening" en "computer service-diensten". Voorts "wordt uitgekeken om niet alleen voor Fiat maar ook voor anderen de aanwezige hoge. gespecialiseerde kennis en kunde ten dienste te stellen. De eerste contacten in deze zijn reeds gelegd waardoor Lenard Lang een betere spreiding van haar klantenkring verwacht te krijgen, welke dan weer een grotere zekerheid ten aanzien van de werkgelegenheid geeft". Daar krantenberichten meermalen Mitsubishi met Leonard Lang in verband werd gebracht heeft importeur HXG in Sassenheim met nadruk in Japan gevraagd of deze geruchten ook maar een kern van waarheid inhielden De reactie van Mitsubishi Motor Corporation loog er niet om: "Wij stellen het op prijs u te infor meren dat wij een langlopende, betrouwbare relatie hebben en dat wij op dit moment niet de minste intentie hebben deze rela tie te beëindigen". "Op de ranglijst van de meest verkochte merken in Nederland staat Mitsubishi thans op de zesde plaats en Fiat op de twaalf de' zo wordt tegen het einde van de mededeling uit Sassenheim fijntjes opgemerkt. Bovendien heeft HNG met de Mitsubishi import sinds jaren het grootste marktaandeel van alle landen in Europa". Inmiddels is het nog steeds niet helemaal helder wat er gaat ge beuren met de import van Fiats m Nederland. Het schijnt wel vast te staan dat deze import door Fiat zelf ter hand zal worden genomen. Maar verder dan met een grote advertentie in een enkel ochtendblad waarin topfunctionarissen werden gevraagd is Fiat Auto Nederland nog niet in de publiciteit getreden kon net is nog niet zo verschrikke lijk lang geleden dat Audi werd opgeslokt door het Volkswagenconcern. In het begin bleef het kleine merk de aandrager van ideeën waarmee het hele huidige Volkswagenaanbod in feite is opgebouwd. De Passat groeide uit de Audi 80 en de kleine Audi 50 stond model voor de Polo en de Golf. Ze gaven de lijnen aan waarlangs een volledige nieuwe Volkswagens worden samengesteld. Maar inmiddels is dochter Audi alweer haar eigen weg ge gaan. Om de vergelijking nog even door te trekken: ze heeft zichzelf ontwikkeld tot het "luxe-kindje" uit het VW- nest. De auto's van Audi liggen mij wel. Van de 80 tot dc 200 zijn het robuuste modellen met een weldadige hoeveelheid prettig comfort en uitsteken de rijcapaciteiten. Eigenlijk betreur ik het nog steeds dat die kleine kittige en zeer lu- z Audi 50 het veld heeft moeten ruimen. Maar ja. dat was binnen het concern een te directe concurrent. Nu is er weer een sierlijke Au- di-coupé verschenen. Direct afgeleid van de peperdure vierwielaangedreven Quat- tro. Dezelfde carrosserie, waarvan men nog steeds niet weet of men die in de 80- of 100-serie moet plaatsen. Eigenlijk in geen van beide. Hij zit er tussenin. Audi heeft hem derhalve ook geen cijfer meegegeven, die spreekt kortweg van dé coupé. Maar de motor is een vijfcilinder afgeleid van die in de 100-se- De inhoud is verkleind tot 1900 cc. Maar het vermogen is 115 pk gebleven. Wat goed is voor een acceleratie van even meer dan tien seconden van stilstand tot honderd kilome ter per uur en een top. die de naald van de snelheidsmeter ruim voorbij de 180 kilometer jaagt. En dat alles bij een zeer aan vaardbaar verbruik. Men kan althans aan de benzinepomp desgewenst tot de één op elf komen. Maar dan mag niet al te vaak en te ver de maximumsnelheid overtre den. En dan moet men zich keurig houden a zingen die door het brand- stofverbruiksmetertje wor den gegeven. Het oplichten van een geel pijl tje op het dashboard heeft hogere versnelling moet. Dat gebeurt althans als men het gaspedaal met tederheid be speelt. Drukt men stevig door dan neemt het vacuum- metertje aan dat men snel wil inhalen en reageert in het ge heel niet. Overigens frappeert het mij steeds weer hoe vroeg men bij rustig rijden moet opscha- kelen. Bij een kilometer of zestig zit men al in de zuinige vijfde versnelling, door zijn overbrengingsverhouding een echte overdrive. Trek kracht is dan nauwelijks meer over. maar de motor zoemt zalig zachtjes en de wijzer van de z meter" blijft in de lage cijfers gebruikt dus weinig brandstof. De wagen is uiterst compleet uitgerust. Inclusief een ge deeltelijk kantelbare be- stuursstoel, in het dak ver zonken zonneschermpjes, een wiswas-installatie achter op en meer van dergelijke leuke snufjes. Maar hij is ook pittig aan de prijs. Op een paar honderd gulden na veer tig mille. Ik moet daarbij opmerken dat de bekende karakteristiek "duizenden guldens meer voof twee plaatsen minder" bij deze coupé niet opgaat. De constructeurs zijn er in geslaagd achterin voldoende hoofd- en beenruimte te re serveren voor zeker twee, zo niet drie personen. Ook de bagageruimte (500 liter) en de benzinetank (68 liter) zijn er niet karig afgekomen. Genoeg derhalve voor leuk rij plezier al wordt daaraan door enkele minder uitgekiende zaken wat afbreuk gedaan. Zo zullen iets kleinere perso nen het wellicht niet zo aan genaam vinden dat ze maar met moeite over het heel ge makkelijk te hanteren stuur wiel kunnen heenkijken De bestuurdersstoel is wel kan telbaar maar erg laag ge plaatst. Men zit derhalve diep in de car rosserie wat een extra handi cap voor het toch al beperkte gezicht naar achteren bete kent. Door de vrij "hoge rug" is die toch al niet royaal. Dat is niet alleen lastig bij het achteruit rijden en het achteruit parkeren, maar door het minder riante uit zicht ziet men ook de politie achter de auto wat minder snel. Dat was althans mijn er varing. Ik zag die motoragent pas toen hij al had gezien dat ik volgens hem 140 kilometer reed. Hg zei dat dat niet mocht, ook niet met een testauto... Ondanks mijn ergernis over dit (dure) incident bleef deze Au di coupe voor mg een plezie rige. comfortabele en soepel te bedienen wagen waarin men als men geen haast heer lijk rustig kan rondtoeren men ook fiks van leer kan trekken (toege staan over de Duitse grens) En zo nodig is een fikse duw op het gaspedaal voldoende om pittig te acceleren waardoor de inhaalmomenten zeer be perkt kunnen blijven. Maar als men zo het onderste uit dc kan wil halen moet men er wel voortdurend aan denken dat de constructeurs de mo tor ver naar hebben ge plaatst. En dat met aandrij ving op de voorwielen Dat geeft soms een (te) speels ge voel. Wellicht is het toch waar dat bg deze coupe de aandrijving op de verkeerde wielen zit! Groesbeekse verdachten ontkennen ARNHEM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Arnhem, mr. F. Boerwinkel, heeft gis teren tien maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, en plaatsing in gezinsvervangende tehuizen geeist tegen twee inwoners van Groesbeek. die ervan worden verdacht in de afgelopen tien jaar enige honderden keren brand te hebben gesticht in de staatsbossen bij Groesbeek. Ruim 66 hectare na tuurschoon ging daarbij verloren. De rechtbank staat nu voor een moeilijke keuze sinds de arrestatie in mei van de in totaal drie verdachten (de derde verdachte is minderjarig en moet nog voorkomen) is er in de Groesbeekse bossen door onbekenden opnieuw enige keren brand gesticht. Beide verdachten, C.W. (34) en P.J. (19) ontkenden gisteren bovendien hardnekkig bosbranden te heb ben gesticht: "Ik ben daar niet mee bezig geweest, om den drommel niet", aldus W. De advocaten van beide verdachten verklaarden, dat de aanvankelijke bekenenissen van hun cliënten on der sterke dwang van de politie tot stand zijn geko men. Mr W. Messelink. de verdediger van J. Ook de politie handelde onder druk. De Groesbeekse bc volking stak de draak met de politie, omdat zij er na tien jaar nog niet in was geslaagd de pyromanen te pakken". Onze clienten dienen nu als zondebok, al dus beide verdedigers. Dc Groesbeekse brandweer rukte in de afgelopen tien jaar in totaal 339 keer in de staatsbossen uit. W.. een bewoner van een van de Groesbeekse tehuizen, werd na zijn arrestatie door de politie als hoofdver dachte bestempeld W verklaarde aanvankelijk vele branden te hebben gesticht wegens de slechte toestand van de bospa den. Hij reed elke dag op zijn fiets door de bossen naar zijn werk. De broers P.J. en T.J (17) zouden hem de laatste jaren bij zijn brandstichtingen heb ben geholpen. Al enkele dagen na hun arrestatie trokken dc drie ver dachten hun.betekcnissen in. Zij verklaarden elkaar niet of nauwelijks te kennen De officier van justitie achtte de feiten bewezen. De verdedigers bestreden deze zienswijze ten stelligste en vroegen wegens gebrek aan bewijsmiddelen om vrijspraak voor hun clienten. Het verzoek om on middellijke invrijheidstelling voor P en J. werd evenwel door de rechtbank van de hand gewezen Uitspraak dinsdag 1 september. CDA-onderhandelaar Van Agt fluisterd ex-informateur Lubbers iets i 'iet oor tijdens het CDA-fractiebèraad gisteren ALMELO (GPD) - Wegens dood slag op zijn 25-jarige. zwangere vrouw Gerrv is gisteren bij de rechtbank in Almelo tegen de Enschedese politieagent Joop R. (27) vier jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke tbr geeist. De officier van justitie, mr B van Riemsdijk volgde de conclusie van een psychiatrisch rapport dat de man op het moment van zijn daad sterk verminderd toe rekeningsvatbaar moet zijn ge weest. Er was echter geen sprake geweest van een zodanige psy chose. dat er voor verdachte geen enkele verantwoordelijk heid meer zou overblgven. Het risico van een herhaling van een agressieve explosie moet serieus worden genomen, reden waarom een intensieve therapie werd geadviseerd, russen de agent en zijn vrouw had den regelmatig geldkwesties ge speeld. Lubbers ziet weinig verschillen (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (ANP) - De isie \an de Nederlandsche Bank op de ombui gingsproblematick in de collectieve sector valt vrijwel samen met die van de voormalige informateurs Lubbers. De Koning en Van Thijn Dit concludeert ex informateur Lubbers, vice-fractievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer, deze week in een artikel in het partijblad CDA-actueel. nadat hij het advies van de bank en de sociaal-economi sche paragraaf die onder leiding van de informateurs tot stand is geko men. naast elkaar heeft gelegd Het standpunt dat president Zijlstra van de Nederlandsche bank op 10 juni aan de informateurs liet weten, is volgens Lubbers door de infor mateurs precies zo in het akkoord overgenomen, namelijk een structu rele vermindering van het financieringstekort van eén procent, zowel in 1982 als in 1983 In het advies van vorige week heeft de Nederland sche bank ook nog een conjuncturele vermindering van een procent van het financieringstekort in IMS gsodvisaird Lubbers meent dat de bank nog een extra schepje heeft willen gooien op het advies van 10 juni. mogelijk gezien de verdere verslechtering van het financieringstekort in de tussenliggende periode. Lubben meent echter dat in het akkoord een aantal ombuigingselementen is opgeno men die de conclusie rechtvaardigen dat de visie van de Nederlandse Bank nog steeds opvallend nauw aansluit bij die van dc informa teurs Volgens Lubbers volgt tut het programma van de informateurs een nood zaak tot het ombuigen van een bedrag van 4 tot 4.5 miljard gulden in 1982 Dit bedrag dat vrijwel overeenkomt met het bedrag dat de werk gevers in hun advies hebben opgenomen, wordt volgens Lubbers ver oorzaakt door de beleidsvoornemens van het nieuwe kabinet, maar ook door achterstanden van het huidige kabinet, met name op het gebied van het onderwns en de sociale zekerheid

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17