Veertig kilometer boeken verhuizen Winter maakt zich waar m Leidsche Hout Koninklijke Bibliotheek naar modern gebouw kif hm' SKI PAS LESSEN: (Mscheeêó! WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1981 VARIA PAGINA 15 De Koninklijke Bibliotheek bestaat bijna 200 jaar. Basis was het achtergelaten boekenbezit van stad houder Willem V. In 1798 werden 5000 banden on dergebracht in de gebouwen van de tegenwoordi ge Tweede kamer. Onder Frans beheer mocht de bibliotheek zich al 'koninklijk' noemen. In de Tweede Wereldoorlog is dat predikaat tijdelijk omgezet in 'nationale'. De KB is daarmee altijd een rijksinstelling geweest die niet als andere wetenschappelijke bibliothe ken aan een universiteit gebonden is. De KB heeft zich sinds het einde van de vorige eeuw toegelegd op het aankopen van binnen en buitenlandse pu- blikaties in de rechts- en sociale wetenschappen, geschiedenis, kunst, taal- en letterkunde, theolo gie, wijsbegeerte, bibliografie en bibliotheekwe tenschap. Naast die traditonele verzameltaak geldt de KB als nationale bibliotheek die een cen trale rol speelt tussen de andere wetenschappelij ke bibliotheken. De KB heeft een vermaarde col lectie oude handschriften. De nationale taak uit zich in het uitlenen. Inwoners van Den Haag moeten zelf naar de KB komen om boeken te kunnen lenen. Andere inwoners van Ne derland kunnen boeken per post laten komen. De helft van het aantal uitleningen gaat per post naar alle streken in Nederland. DEN HAAG-Wie oude kranten naleest over de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag ziet alleen maar berichten over de huisvesting. In negen van de tien artikelen wordt die be huizing, een voormalig paleis je uit de achttiende eeuw, ge- prezen om zijn voornaamheid maar hartgrondig verguisd om het tekort aan ruimte. Vanaf 1926 bericht de Haagse pers gestadig over de zoveel ste verbouwing, aankoop of aanpassing. In 1966 bereikte die ellende een climax. In dat jaar werden bij reparaties aan de verwarming ontdekt dat de volgestouwde zoldereta ges van de bibliotheek ver zakkingen en scheuringen vertoonden. Tienduizenden boeken moesten schielijk met de hand worden overgedra gen naar een veiliger stukje nieuwbouw. Dat was het moment dat serieus gewerkt ging worden aan nieuwbouw voor de Konink lijke Bibliotheek. In januari verhuist de bibliotheek van uit het statige Lange Voor hout (en vier bijgebouwen) naar het voor sommigen schokkend moderne gebouw naast net Prins Bernhardvia- duct. De KB zoals de Koninklijke wordt afgekort, kan de ruim te-ellende uit het verleden vergeten. De magazijnen in het nieuwe gebouw zijn groot genoeg om de verwachte boe- kengroei in de eerstkomende 50 jaar Op te vangen. Er is ook voldoende ruimte voor mo derne documentatiesyste men computers, en opslag ruimte voor microfilms. Meer lezers en studenten kunnen sneller en makkelijker be diend worden. Het personeel (ruim 200) kan makkelijker werken. De verhuizing zelf zal enige maanden in beslag nemen; de uitlening komt enige weken volledig stil te liggen. Veertig kilometer boeken móet wor den overgebracht. Hetfeitelij- ke overbrengen is niet het ergste werk. Het probleem is dat alle boeken, handschrif ten, tijdschriften volgens een nauwluisterend systeem zijn opgeborgen en geadmini streerd. Precies volgens dat systeem moet elk stuk over gebracht worden zodat alles vindbaar blijft. Een aantal in stellingen die nu bij de KB zijn'ondergebracht, verhuist mee. Dat is bijvoorbeeld het Nederlands Letterkundig Museum en Documentatiec entrum. Onderbibliothecaris dr. A. W. Willemsen is de laatste jaren belast geweest met de voorbe reidingen voor de verhuizing. In zijn riante kamer (zoals alle werkkamers riant zijn in het oude paleisje) hangen de mu ren vol werktekeningen en fo to's van maquettes van het opmerkelijke gebouw. Het ze nuwcentrum? „Meer het ze nuwencentrum", zegt hij. Eisen De voorbereiding van de nieuw bouw is in de jaren '60 begon nen met het opstellen van het programma van eisen In 1972 is volgens Willemsen officieel beslist dat voor de Koninklij ke Bibliotheek alleen volledi ge nieuwbouw de ruimtepro blemen afdoende zou oplos sen. Ruim twee jaar later lag er al een ontwerp klaar. Dat werd afgewezen omdat het niet bij het ontwerp voor de nieuwbouw van het ministe rie van buitenlandse zaken paste. Willemsen: „Het is daarna helemaal veranderd maar wel ten goede". Het Delftse bureau OD 205 maak te dit tweede ontwerp. De bouw heeft vier jaar geduurd. Kosten 200 miljoen, inclusief verhuizing. De verhuizing zelf zal ongeveer een miljoen kosten. Aluminium gevel Wat van het uiterlijk het meest in het oog loopt, zijn behalve de ronde vormen vooral de gevelbekleding: platen van wit gemoffeld aluminium. Het moderne karakter past in de omgeving. Directe buren, alle de laatste jaren gebouwd, zijn het Rijksarchief (van wit te baksteen) het moderne Centraal Station met het win kelcentrum Babylon. Aan dc overkant het Paleis van Justi tie en het. ook ai witte. Ko ninklijk Conservatorium. Voor de KB schoot eigenlijk nog slechts een driehoekig reststukje bouwgrond over in dit gebied. Het betekende dat een recht-toe-recht-aan ge bouw onmogelijk werd. Door het passen en meter, zijn de grillig aandoende vormen ontstaan. Een trambaan van uit het Centraal Station zweeft op enkele meters hoge pilaren in een fraaie s-bocht pal langs de tweede etage. De tramreiziger waant zich op dit stukje in een science fictionfilm. Trechter Willemsen toont zich ingeno men met de vormgeving. Ook het interieur, belooft hij, is bijzonder mooi. Vooral de lichtinval moet iets bijzon ders zijn. „We hebben bezoe ken gebracht aan bibliothe- Bibliothecaris dr. A.W. Willemsen die de laatste jaren belast is geweest met de voorbereidingen voor de verhuizing. ken in het buitenland; Ver enigde Staten. Duitsland", al dus Willemsen. Hij heeft, ver telt hij met licht afgrijzen, in de VS gezien hoe leeszalen ge bouwd zijn waar geen straal tje buitenlicht invalt. De KB zal het tegendeel van donker zijn. Lichtkappen en licht- trechters zijn ingebouwd om de zon tussen de etages door naar de onderliggende leesza len te leiden. Het studeren zal er prettiger zijn, het werken ook. „Het personeel leeft er echt naar toe", weet Willemsen. Nieuwe gebouwen, nieuwe gebruiken ook. Willemsen is doctor, „maar we hebben afgespro ken daar die titels niet meer te gebruiken." MAGAZIJNVERHUUR De KB krijgt in het nieuwe ge- bouw qua oppervlakte drie keer zoveel ruimte; totaal 4K.000 netto vierkante meter. Magazijnruimte neemt daar van 25.000 m2 inbeslag Het moet voor de eerstkomende 50 jaar genoeg zijn. De maga zijnruimte zal vele jaren lang deels leeg staan Wie wil. mag tijdelijk een stukje huren om privé-verzamehngen op te slaan. Het programma van eisen geeft wat cijfers. De collectie van de KB nu wordt geschat op ruim een miljoen delen. Als de aankopen in hetzelfde tem po doorgaan, is dat over 50 jaar minstens verdubbeld tot 2.2 miljoen. De KB wil in de nieuwe behui zing echter meer. Ze rekent het tot haar nationale taak als rijksinstelling elke in Neder land verschijnende pubhka- tie te verzamelen, inclusief kranten, tijdschriften, pam fletten. affiches en muziek werken. Voor alleen pamflet ten wordt een ruimte nodig geacht van 250 meter per j^ar- In Nederland is geen wettelijk depot zoals in andere landen. Dat wettelijk depot houdt in 'dat uitgevers verplicht zijn een exemplaar van elke nieu we publikatie op te sturen naar de KB. Dat gebeurt nu op basis van vrijwilligheid. Niet alle uitgevers nemen deel in die vrijwillige rege ling. De minister van onder wijs en wetenschappen is de ze maand geadviseerd dat wettelijk depot in te voere- Als het even kan. wil de KB ook alle publikatics over Neder land die in het buitenland ver schijnen in de magazijnen hebben. Publiek De Koninklijke Bibliotheek is een wetenschappelijke bi bliotheek waar weliswaar ie dereen gratis toegang heeft, maar waar de meeste Hage naars omheen lopen Het nieuwe gebouw is weliswaar modern van uiterlijk, maar komt net zo afstandelijk over als het oude paleis. De service aan het vaste studerende pu bliek zal met sprongen om hoog gaan. al was het alleen maar omdat de leeszalen gro teren ruimer worden. Willem sen roept uit als de toeganke lijkheid voor het publiek ter sprake komt „dat nergens zo veel over gepraat is als juist daarover" De ligging naast het station helpt natuurlijk. Het gebouw wordt aange kleed met veel groen. Er komt onder het gebouw een loop- en fietsroute. Maar echt een populaire lees zaal wil de KB niet worden. „Daarvoor moet men naar de Openbare bibliotheek. We hebben hier geen roman netjes". De KB heeft een andere, weten schappelijke functie. In het gebouw zijn ook geen schap pen waar de boeken in opge tast staan. Een bezoeker kan via de catalogus een gewenste titel opgeven en krijgt het even later uit de magazijnen aangereikt. De KB zal niet om bezoekers verlegen zitten, verwacht Wil lemsen „De toeloop explo deert, dat voorspel ik u. Er is geen bibliotheek in het bui tenland die die ervaring niet heeft. Als je de faciliteiten vergroot, stroomt het toe." Op hoeveel publiek de KB pre cies kan rekenen, is niet be kend Met behulp van CBS- cijfers over het aantal studen ten die in Den haag wonen en elders studeren, zijn schattin gen gemaakt. „Maar het blijft natuurlijk natte-vingerwerk. we hadden eigenlijk een en quête moeten houden". Blauw Zwart bezorgt RCL oefennederlaag LEIDEN - RCL kreeg gistravond een verrassende oefen nederlaag te slikken van Blauw Zwart. Op "De Bloemerd" versloegen de Wassenaarders de zaterdag eer steklasser met 2-3. De thuisclub vatte het voor de pauze iets te ge makkelijk op. waardoor Blauw Zwart via Chris Theil op voor sprong kon komen. Rob van Bo- hemen bracht RCL nog wel op gelijke hoogte, maar in het twee de part was het Frans van Leeu wen die de Timmer-ploeg op nieuw op voorsprong zette: 1-2. Dankzij Enk Doeselaar bleef RCL nog even in de race, waarna Cees van Leeuwen echter 2-3 scoorde. In het kader van het VVSB-neder- laagtoernooi ontving de Noord- wijkerhoutse ploeg Noordwijk. VVSB gaf in het aantrekkelijke duel goed partij, maar kon toch niet voorkomen, dat Noordwijk zegevierde (4-2). Dit lijkt de manier om Bernard Hinault van wieleroverwinningen af te houden. De Franse Tourwinnaar werd gisteravond voor een profcrite rium in Tiel uitgebreid rondgesjord door de Dolly Dots en moest later de zege laten aan Henk Lubberding, die gevolgd werd door Gerrie Knete- mann. Hinault werd twaalfde nu zijn dag toch al goed was. Zwitser breekt wereldrecord ZURICH (ANP) - De 27-jarige Zwitserse stayer Max Hurzeler heeft gisteravond in Zurich het wereld uurrecord achter moto ren verbeterd en gebracht op 81.910 meter. Het ou'L» zezord stond sinds 12 juli 197 op aam van dc Italiaan Taddeo Gnfoni, die destijds 76.930 me er aflegde. Hurzeler verbeterde tevens het wereldrecord over 50 km. Stuttgart ldopt Frans elftal PARIJS - De Duitse Bundesliga- club VFB Stuttgart heeft voor een verrassing gezorgd door in Parijs de oefenwedstrijd tegen het Franse nationale voetbalelf tal te winnen met 3-1. Bij de rust stonden de Duitsers met 2-0 voor. Het eerste doelpunt kwam op naam van de Franse achter speler Tresor, die na 25 minuten in eigen doel schoot. Het tweede was afkomstig van verdediger Martin (32-ste minuut). In de 53- ste minuut maakte Kelsch 3-0. Het Franse doelpunt werd na 67 minuten gescoord door Giresse. Het spel van de Fransen, die bij de voorronden van het wereldkam pioenschap in één groep zijn in gedeeld met o.m. Nederland en Belgié, stelde de 30.000 toe schouwers zeer teleur. Het nationale elftal van Tsiecho- Slowakije heeft de vriendschap pelijke wedstrijd ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van de Tsjechische voetbalbond tegen een 'Europees' elftal met 4-0 ge wonnen. Er waren 45.000 toe schouwers in Praag Het Euro pees elftal was samengesteld uit: Koncilia (Oost). Michel (Fra), Pezzey (Oost), Humberto (Por), Stojkovic (J.sl), Kallz (W.dl), Sur- jak (J.sl). Kipiani (Sov), Antogno- ni (Ita), Krankl (Oost) en Blochin (Sov). Invallers: Prohaska (Oost), Pante- lie (J.sl), Nyilasi (Hon). Zajec (J.sl) en Mavros (Grie). De wed strijd werd geleid door de Neder landse scheidsrechter Geurds. Gisteravond werd ook eén wed strijd gespeeld voorde Belgische competitie. In deze openings wedstrijd won SK Tongeren met 2-1 van KV Mechelen. Sportagenda Eredivisie Vanavond: Eredivisie FC Utrecht-MVV PSV FC Utrecht NACRodaJC Sparta-AZ'67 FC Groningen Haarlem FC Den Haag NEC Ajax-Feyenoord De Graafschap-Willem II FC Twente PEC-Zwolle Eerste divisie Wageningen-Eindhovi Amersfoort-Heraclos DS'79-Cambuur Excelsior-FC Amsterdam Fortuna-FC VVV Tdatar Veendam Volendam-SVV Heerenveen-Helmond Sport Vitesse-FC Den Bosch ADVERTENTIE LEIDEN - Marco \s inter, als eerste geplaatst in het sterk bezette tennis toernooi van de Leidsche Hout. heeft zijn reputatie gisteren waarge maakt In partijen oie niet meer dan anderhalf uur speeltijd vroegen, boekte hij tweemaal ondubbelzinnige winst Eerst won hij van de nog altijd geduchte veteraan Coen Dekker (6-2. 6-1) en vervolgens versloeg hij Thijs Steensma van Unicum met 6-2 en 6-0. Met zijn spel, gebaseerd op vastheid en lopen, weet Winter het gros van de B-spelers zonder al te veel problemen op de knieen te brengen, zodat hij deze zomer waar schijnlijk wel kan slagen in zijn poging het slotgebeuren van het Leidst toernooien-circuit, het Matchtoernooi. te halen Liet Winter gisteren zien dat hij recht heeft op kwalificatie, de als derde geplaatste Henny Koemans bleek absoluut niet geïnspireerd. Anders is niet te verklaren dat de man, die op Noordwijk nog zo'n gave partij afwerkte tegen de Amsterdammer Hugo Ekker, nu de winst moest la ten aan Enno Zimmerman: 4-6. 3-6 Er werden op de derde speeldag van het toernooi echter voldoende partij en gespeeld die de teleurstelling over het optreden van de toch getalen teerde Koemans wegnamen. Zo won Bob van Overbecke na zware strijd van de als altijd secuur tennissende Adri van Leeuwen (6-3. 2-6. 6-4) en pakte de weer sterk spelende Freek van der Capellen in nauwe lijks vijfendertig minuten Koesveld in 6-3. 6-3. Lodewijk Kallenberg hield met zijn initiatief ondermijnende tennis Bub van der Zee bij tot 7-5, 4-6. bij welke stand laatstgenoemde opgaf in verband met zijn drukke trainerswerkzaamheden die hem niet in staat stellen vandaag nog eens aan te treden voor het uitspelen van de derde set. Daarbij komt nog dat Van der Zee graag zijn dubbel met Herman van der Capellen in winst wil omzetten omdat hij zijn spaarzame vrije tijd liever in het dubbelspel dan in het enkelspel investeert. Dames Wijk in twee sets van Janny vee sets Joly Drok van de twee sets (6-0, 6-2) In het damesenkelspel B won Jacqueline var Kaaien (6-1. 6-4). hield Petra Wessels in 1 winst af (6-3, 6-4) en gaf Marijke Guyt, c Ellen de Groot geen kans. In het damesenkel C bleef de als eerste geplaatste Marlies van Balen haar tegenstandster Doris Knott. winnares van het toernooi van de Rijnkan ters. in twee sets de baas: 6-3.6-3. De als derde genoteerde Ellen Winkel had aanzienlijk meer moeite om zich langs Janny Goudsmit te werken 6-2. 6-7 en 7-5. Christel Verwoerd had holst negen matchpunten nodig om Patricia La fay te bedwingen 6 7. 6 3. 6-4 In het gemengd dubbel C zorgden tot dusver Waldo Jansen en Ester van Zuuren voor het meest opmerkelijke resultaat. Zij versloegen het als tweede geplaatste koppel Charrel Kcngen Tini van Velzen 6-4.6-7. 6-4. FRANK BONTE 15 SKI LESSEN VOOR DE KERST KAN NOG! Schrijf in vóór 30 augustus en uw eerste les start gegarandeerd begin september dure ski-uitrusting is niet nodig, een stevige oude broek, trui en handschoenen is voldoende HUUR SKI'S 250 Voor elke dag vrij skiën, een heel |aar lang (tot l sept. 1982). alleen voor ski pashouders: 10 lessen 125." 15 lessen 159." 20 lessen 199r 40 lessen 249.- PRIVÉLES mm. 2 per». 25:^ NEEM SKI LES (jeugd, huisvrouwen, enz.) OVERDAG (maandag t/m vri|dag tot 17.00 uur) EN U KRIJGT DE 2^. SKI PAS voor siechtsi HAAL SNEL ONZE GRATIS KLEURENFOLDER metalle informatie, of bel 02503 10138 (van 12.00 - 20 00 uur isde receptie elke dag geopend) SKIPISTE DE MEERBERG HOOFDDORP Volg de borden "sport complex"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15