"De school blijft nummer één" Boca Juniors moet fors betalen voor Argentijnse titel 'Muis' wéér machtig FBO-voorzitter: AZ handelt wel erg voorbarig" NeUie Coornan na ruim half jaar training al topatlete, maar... Gijsbers in Europese selectie DINSDAG 18 AUGUSTUS 1981 DEN HAAG - De FBO (federatie van betaald voetbal organisa- borden te willen verwijderen ter wille van de televisie. Volgens voorzitter Van Zandvliet van de FBO is er namelijk nog geen enkele sprake van schending van eerder gemaakte afspraken. „Hier en daar probeert men weliswaar de bordjes te verhangen", aldus Van Zandvliet, „maar dat heeft volgens mij alles te maken met het feit dat zowel van de zijde van de NOS als van de zijde van de clubs naar wegen wordt gezocht om zoveel mogelijk voetbaluitzendingen te realiseren. Ik vind het dan ook wat voor barig van voorzitter Arie Ligthart van AZ'67 om nu al te gaan zwaaien met het lidmaatschap van de FBO". Niettemin betreurt de voorzitter van de werkgeversorganisatie de deining die er het afgelopen weekeinde met name is ontstaan naar aanleiding van de televisieuitzending van de eredivisie wedstrijd tussen PECZwolle en De Graafschap. Van Zandvliet: „Het gekrakeel rond deze uitzending heeft het imago van het betaalde voetbal opnieuw bepaald geen goed gedaan. Voor zover ik echter heb begrepen ging het hier om een actie van een Amsterdams reclamebedrijf. Het management van PECZwolle stond hier volledig buiten. Kijk. het wordt natuurlijk anders als de clubs zelf initiatieven in die richting gaan nemen. Maar ook in het geval met bijvoorbeeld FC Den Haag vind ik niet, dat de voorzitter van AZ'67 reden tot ongerustheid heeft". „Dat neemt natuurlijk niet weg, dat wij als FBO de ontwikkelin gen goed in de gaten dienen te houden. Derhalve zullen we ons aanstaande vrijdag tijdens de eerstvolgende bestuursvergade ring van de FBO nog eens beraden over eventuele stappen tegen bepaalde clubs die zich niet aan de gemaakte afspraken houden. Voorlopig evenwel zie ik daar nog geen aanleiding toe", aldus FBO-voorzitter Van Zandvliet. Maraclona holt schatkist club uit BUENOS AIRES (ANP) - De vreugde om het Argentijnse landskampioenschap heeft bij Boca Juniors weer plaats gemaakt voor de financiële zorgen van alledag. Zo alledaags kunnen de zorgen in ht land met de snelstijgende inflatie overigens met genoemd worden. Boca Juniors stak zich aan het begin van seizoen '80 '81 geweldig in de schul den om de wereldvoetbalster nummer één, Diego Armando Maradona. van stadgenoot Argentinos Juniors over te nemen. De komst van Diego Maradona leverde Boca Juniors het Argentijnse landskampioenschap op. maar gefeest werd er nauwelijks in Buenos Ai res. Want hel salaris van Maradona is zo hoog, dat een bankroet dreigt Mary Meagher zwemt record aan flarden Die aankoop was zijn dure geld meer dan waard. Boca Juniors, zonder Maradona niet meer dan een doorsnee Argentijnse eerste- divisievereniging, behaalde door de inbreng van de 20-jarige inter national de titel en doet voor het eerst sinds jaren weer mee aan de strijd om de "Copa Libertado- res", de Zuidamerikaanse beker voor landskampioenen. Het aantrekken van Maradona heeft Boca Juniors aan de rand van de financiële afgrond ge bracht. Tot en met februari van het volgend jaar moet Boca Ju- DEER BROWN (ANP) - Mary Meagher, zestien ar, heeft zondag op de laatste dag van de Ameri kaanse zwemkampioenschap- pen in Deer Brown haar reputa tie als absolute top-zwemster on derstreept. "The Mighty Mouse" verbeterde haar eigen wereldre cord op de 100 meter vlinderslag met meer dan 1.3 seconde (van 59,26 naar 57,93) en recordverbe teringen van een seconde of meer, zijn in de laatste 25 jaar slechts verricht door twee ande ren, Ada Kok in 1964 en Kornelia Ender, vlak voor de spelen van Montreal in 1976. Meagher had eerder al dergelijke verbeteringen op haar naam ge bracht op de dubbele afstand. In iets meer dan twee jaar bracht zij het record op de 200 meter vlin derslag van 2 minuten 9,87 se conden terug tot 2.5,96, het we reldrecord dat zij donderdag avond zwom. Het wereldrecord op de 100 meter vlinderslag dames is, sinds de Nederlandse Atie Voorbij in au gustus 1957 recordhoudster werd met 1 minuut 10,5 secon den, 27 keer verbeterd. Terwijl er in het Amerikaanse kamp bij de heren een duidelijke terugval dreigt, zijn de vooruit zichten bij de dames zonniger. Niet alleen door Mary Meagher, maar ook omdat er een andere benadering van het wedstrijd- zwemmen komt. De meisjes gaan langer door dan vroeger ge bruikelijk was. Tracy Caulkins bijvoorbeeld is al 18 jaar en bena dert het onaantastbaar geachte record van Johnny 'Tarzan' Weismuller, die 36 Amerikaanse titels heeft veroverd. niors nog vier miljoen dollar over maken op de rekening van Mara- dona's vorige werkgever. Argen tinos Juniors De club van voor zitter Martin Noel is daar. met de bodem van de clubkas in zicht, niet toe in staat. De moeilijkheid ligt in de geweldige inflatie van de Argentijnse munteenheid, de peso. Toen Maradona vorig jaar aangetrokken werd. was één dol lar 2000 pesos waard. Nu. een klein jaar later, moet de club al 6000 pesos aan een bank betalen om in het bezit van één dollar te komen. Als zoveel Argentijnse bedrijven kan ook voetbalclub Boca Juniors, die door de komst van Maradona dit jaar record-re cettebedragen binnenkreeg, dit niet opbrengen. De komende maanden worden daardoor erg moeilik voor de landskampioen, die alles wil be halve gezichtsverlies. Tot en met februari moet elke twee maan den één miljoen dollar overge maakt worden aan Argentinos. Pogingen van penningmeester Pablo Abbatengelo om tot ande re afspraken te komen met schuldeiser Argentinos stuitten op een muur van onwil. De door inflatie verdrievoudigde schuld aan Argentinos bleef keihard overeind staan. Ramp Boca Juniors zal het komend sei- ROTTERDAM (GPD) Minder dan een jaar geleden had nog niemand ooit van haar gehoord. Deze week behoort ze tot het uiterst kleine groep je Nederlandse atleten van wie iets wordt verwacht tijdens de donderdag beginnende Europese jeugdkampioenschappen in Utrecht. Het nieuwste sterretje aan het Nederlandse atletiekfirmament heet Nellie Coornan. Ze ventien jaar pas. Ze is ruim een halfjaar serieus bezig met atletiek en nu al in het bezit van het nationale jeugdrecord op de 100 meter vlak, de gouden medaille op de NK junioren en zilver, achter Els Vader, op de titelstrijd voor senioren. „Het begon verleden jaar aan het begin van het schooljaar tijdens wat onderlinge wedstrijdjes", herinnert Nellie Coornan zich. Daar zag gymnastiekleraar Henk van der Kruk zijn leerlinge een razendsnelle 100 'meter afwer ken. Er was voor hem weinig no dig om Nellie Coornan over te ha len eens een kijkje te komen ne men bij de atletiekvereniging Rotterdam. Voorlopig bleef het daarbij. Nellie Coornan trainde êèn keertje in de week en vulde de rest van haar vrije tijd met voetballen en volleyballen. Een trainingskamp in Frankrijk met AVR veranderde echter alles. Voetbal en volleybal („wel leuk. maar erg eentonig") liet ze voor wat het was en concentreerde zich op het sprinten, dat haar ge woon op het ranke lijf was ge schreven. Henk van der Kruk behoefde Nel lie Coornan aanvankelijk maar weinig bij te brengen. Goed, haar starttechniek was verre van per fect, maar eenmaal uit de blok ken was er eigenlijk niemand die haar nog kon bijhouden. Een winnen is leuk voor een sport vrouw. Nellie Coornan weet bij na niet beter. In haar eerste atle- tiekseizoen finishte zij bijna steeds als eerste. Els Vader bracht haar tijdens de nationale kampioenschappen in Utrecht de eerste nederlaag toe. Nellie Coornan: „Dat hindert na tuurlijk niets. Je kunt niet blij ven winnen. Bovendien begin ik maar net en zijn anderen al vele jaren bezig". Terwijl voor bij voorbeeld Els Vader, de Neder landse prima vera op de sprint, de sport intussen al min of meer serieuze vormen heeft aangeno men, is atletiek voor Nellie Coo rnan nog altijd niet meer dan een hobby. Twee keer trainen in de week acht de 17-jarige uit Suri name afkomstige Rotterdamse voorlopig voldoende. Rustig Die rustige aanpak vind ook een gewillig oor bij bondstrainer Toi- ne van de Goolberg. „Zo'n meis je moet de tijd krijgen. Te snel naar een top toewerken is beslist fout. Het is een geweldig talent en daar moeten we heel voor zichtig mee zijn. Ik wil haar deze winter wel bij de centrale trai ning halen, maar ze moet beslist niet te vaak gaan trainen". Opvallend is de bijna perfecte loopstijl van Nellie Coornan. Waar anderen (Els Vader) veel moeite hebben met de juiste coördinatie van been- en armbe wegingen, blijkt Nellie Coornan nu al een stijl te hebben, die nor maal pas na veel trainen onder de knie gekregen kan worden. „Dat heb ik ook gehoord", zegt Nellie Coornan. „Ik kan mezelf natuurlijk niet zien lopen, maar als anderen het zeggen, zal het wel zo zijn...". Heel voorzichtig wordt er door haar trainer gewerkt aan een be tere starttechniek. Perfectione ring van dat voor sprinters zo be langrijke onderdeel van een race. kan in de toekomst een winst van een paar tienden opleveren. Tot nu toe liep Nellie Coornan telkens tienden van haar toptijd af en kwam tijdens de NK tot een persoonlijk record van 11.71 sec. Een tijd. die echter niet in aan merking kwam voor erkenning als nationaal jeugdrecord. omdat er wat te veel wind was. Haar Ne derlandse record staat daarom driehonderdste hoger, maar ook dat is een tijd, waarmee zij de ko mende dagen in Utrecht voor de dag kan komen. "Een finaleplaats zou natuurlijk geweldig zijn, maar ik zie wel. Ik vind het al prachtig dat ik in deze wedstrijden mag starten. Ik hoop dat het weer een beetje mee werkt. Liefst niet te warm en niet te veel wind. want als ik dan een record loop. telt het niet...". Het plotseling naar voren komen van Nellie Coornan geeft ook weer hoop op een goede estafet teploeg in de toekomst. De 4 maal 100 meter-ploeg van Toine van de Goolberg draait nu vooral op de klasse van Els Vader. De trainer: „Het zou een aanwinst kunnen zijn, maar dat is voorlo pig toekomstmuziek. Nellie Coo rnan heeft erg veel talent, maar staat pas aan het begin en voor een goede estafette is natuurlijk, behalve voldoende snelheid, ook een goede wisseltechniek nodig. En dat kost tijd". Maar tijd heeft Nellie Coornan. Tenminste wanneer zij de atle tiek niet net zo snel vaarwel zegt als haar andere sporten. Want be halve voetbal en volleybal heeft ze ook al aan wielrennen en tafel tennis gedaan. „Ik denk", zegt ze zelf, „dat ik het wel een poosje volhou. al blijft mijn school (de tailhandelsschool - red.) voorlo pig nog nummer èèn". Nellie Coornan. geweldig zijn". Finaleplaats op de 100 meter tijdens het EK-jeugd z ZAGREB (ANP) - Koen Gijs bers is de enige Nederlandse atleet die door de Europese Atletiek Unie werd geselec teerd voor de ploeg, die in het eerste weekeinde van september in Rome zal uit komen in de strijd om de we reldbeker. Gijsbers is één van de zes atleten waaruit de ploeg voor de 4 x 400 me ter estafette zal worden sa mengesteld. In de voorgaande twee edities van de strijd om de wereld beker had Nederland ook één vertegenwoordiger. In 1977 in Dusseldorf startte Jos Hermens op de 10.000 meter en twee jaar geleden in Montreal maakte Harrv Schulting deel uit van de Europese 4 x 400 meter ploeg. Negen teams Bij de strijd om de wereldbe ker in Rome (4-6 september) komen negen ploegen aan de start. Het zijn Oost-Duits- land en de Sowjet-Unie, die het afgelopen weekeinde eerste en tweede werden in de strijd om de Europese be kers in Zagreb, de Verenigde Staten, Amerika (met uit zondering van de Verenigde Staten), Oceanie, Afrika. Azië, Europa en Italié als gastland. Het is de eerste maal dat het gastland ook een team bij de dames en he ren mag inschrijven. Het aantal banen in het Olym pisch stadion van Rome is speciaal hiervoor van acht op negen gebracht. zoen. dat voor Argentinië geheel in het teken van de voorberei ding op het wereldkampioen schap in Spanje staat, met de pe perdure Diego Maradona "ver der" moeten. Sportief gezien zeer aanlokkelijk, zakelijk een ramp voor Boca Juniors, dat voor de salariseisen van de jeug dige voetbalster ook diep in de buidel heeft moeten tasten. Over dat laatste wenst voorzitter Mar tin Noel, die zijn supporters een geweldig seizoen heeft laten be leven. niet al te veel woorden vuil te maken En over Marado na s spelkwaliteiten is iedereen in de Argentijnse hoofdstad het eens. Maradona nam niet alleen zelf veel doelpunten voor zijn re kening. ht) lokte ook strafschop pen uit en was eveneens de man. die zorgde voor de heropstan ding van afgeschreven ster Bnn- disi. Deze Argentijn gold in 1974 als het grote talent van zijn land. Bnndi- si kon die voorspellingen nooit waar maken, raakte bij Las Pal- mas en Huracan in de vergetel heid, maar fleurde dit seizoen door de inbreng van Maradona bij Boca Juniors weer geheel op. Brindisi scoorde dat het een lust was en zijn naam wordt weer in verband gebracht met de natio nale ploeg, die in juni '82 in Spanje de wereldtitel moet ver dedigen. Donateurs De leiding van Boca Juniors is on dertussen weer hard op zoek naar nieuwe geldschieters Mara dona werd binnengehaald door de inspanning van een groot aan tal donateurs. Voorzitter Noel, van de niet meer zo trotse lands kampioen. heeft zijn vizier we derom gencht op de kapitaal krachtige personen en instanties in de Argentijnse samenleving, die zijn club de huidige status kan doen behouden. Geld is ech ter een kostbaar goed in het door inflatoire explosies getroffen Ar- gentinié. zelfs als het moet die nen om de beste voetballer van de wereld binnen eigen grenzen te houden. De ooit door interven tie van de Argentijnse voetbal bond (AFA) tegengehouden transfer van Maradona naar Bar celona zal de komende maanden ongetwijfeld weer ter sprake ko men in het bestuur van het door een bankroet bedreigde Boca Ju niors. Al zal het afstaan van een brok uitzonderlijke kwaliteit, in de persoon van Diego Maradona, vrijwel zeker het afdalen tot mo dale Argentijnse vereniging in houden. ADVERTENTIE V.V. DE SLEUTELS 1946 - 1981 Morgen 19.00 uur de jubileumwedstrijd "oud" Sleutels "Oud" U.V.S. U weet wel het U.V.S.-team dat heel Leiden wist te veroveren met o.a. Wijnand Sloos, Henk Rol. Bart Lardée. Leo Holl. Thijs Balkhoven. Sjoerd Teske, Gerard Désar, enz Nu na 13 jaar weer bijeen. Oud-Sleutels heeft als gastspeler Eddy Achterberg. Sportpark "de Vliet" Goedhart voor al u verzekeringen:

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9