Milj oenenzwendel met olie Schippersbond: blokkade-actie is niet mislukt "Bij stormvloedkering terughoudend optreden Accijns en btw ten onrechte teruggevorderd Agent vervolgd na doodschieten vrouw Aangepaste bus moet de drempel verlagen DINSDAG 18 AUGUSTUS 1981 BINNENLAND PAGINA 7 UTRECHT (GPD) - De Nationale Natuurbeschermingsraad vindt dat van de toekomstige storm vloedkering in de monding van de Oosterschelde uiterst terug houdend gebruik moet worden gemaakt. Naar de mening van de raad is het sluiten van de kering alleen zonder meer aanvaardbaar bij de bescherming van de Oos terschelde tegen milieurampen (bestrijding van verontreiniging van olie, chemicaliën e.d., vanuit de Noordzee of van scheepvaart op de Oosterschelde). Gebruik van de stormvloedkering ten be hoeve van manipulatie van mi lieufactoren dient volgens de Na tuurbeschermingsraad princi pieel te worden afgewezen. Een en ander blijkt uit een voorlo pig standpunt dat de Natuurbe schermingsraad. gevestigd in Utrecht, heeft ingenomen. Daar bij heeft de raad zich in belang rijke mate laten leiden door het besluit dat de regering-Den Uyl destijds nam, daarin gesteund door het parlement: behoud van de getijdebeweging in de Ooster schelde. waarmee naast het be- Natuurbeschermers over Oosterschelde: veiligingsaspect ook het aspect van behoud van de natuurlijke waarden in de besluitvorming rond het Detalplan werd betrok ken. De Natuurbeschermings raad gaat ervan uit dat de grond slagen van de beslissing om in de Oosterschelde-monding een stormvloedkering te bouwen on aangetast blijven. De raad is in de eerste plaats van mening dat het behoud van de getijdebeweging in dit gebied ook bij het beheer van de storm vloedkering de belangrijkste lei draad dient te zijn. ..Het gaat daarbij uiteraard niet alleen om de dagelijkse dynamiek, maar ook om schommelingen in tem peratuur. waterhoogte e.d die ontstaan door bijvoorbeeld sei- zoensinvloeden of extreme weersomstandigheden", aldus de Natuurbeschermigsraad. Onderstreept wordt dat ..schade" aan de natuurlijke populaties in de Oosterschelde of aan de schelpdiercultures ook nu voor komt. ,.En dat zou daarom na de voltooiing van de stormvloedke ring eveneens geaccepteerd moeten worden", betoogt de Na tuurbeschermingsraad. Ernstige gevolgen De onderzoekers dr. A. Huiskes en drs. M. Smies die zijn verbonden aan het Delta Instituut voor Hy- dro-Biologisch Onderzoek in Yerseke onderschrijven de visie van de natuurbeschermingsraad over het gebruik van de kering in de Oosterschelde-monding. Aan de hand van nog oppervlakkige onderzoek gegevens komen Huiskes en Smies tot de gevolg trekking dat gehele of gedeelte lijke sluiting van de stormvloed kering zeer ernstige gevolgen kan hebben voor het natuurlijk milieu in de Oosterschelde. Met name wanneer het gaat om langduriger gebruik van de 0. 0. stormvloedkering - meer dan en- kele getijdenbewegingen - zijn de gevolgen voor de natuur fnui kend Drs. Huiskes en drs. Smies hebben hun conclusies neerge legd in een artikel in het blad Ambio van de Zweedse acade mie van wetenschappen Zij leg gen er de nadruk op dat de han delingen in de Oosterschelde een waarschuwing behoren te zijn voor andere landen die storm vloedkeringen of kustdammen willen bouwen. De twee deskundigen van het Del ta Instituut zijn van mening dat veel zorgvuldiger dan tot nu toe nagegaan moet worden wat de milieu-consequenties zijn van de bouw van stormvloedkeringen Aan de wand van de vergader zaal van de Onafhankelijke Nederlandse Schippersbond (ONS) in Rotterdam hing gis teren nog de kaart van Neder land waarop met rode vlag getjes de blokkades waren aangegeven. Maar die blok kades werden vorige week vrijdag opgeheven. De schippers varen weer. Met een katterig gevoel, zou men zeggen, want een week actie voeren heeft niets concreets opgeleverd Vrijdag besloten de enkele honderden schip pers die de Nederlandse vaar wegen vyf dagen afgesloten hielden, dat hun nog maar één ding te doen stond: op breken. De argumenten van actieleider Nico Seine, de druk van de overheid is te groot gewor den. Verder actievoeren leidt tot spanningen die wellicht niet meer in de hand te hou den zijn. Wij zijn deze actie netjes begonnen en willen hem ook netjes eindigen. Zo eindigde de tweede schip- persblokkade. Had de eerste, die van '75. nog wel concrete resultaten, dat kan van de blokkade van vorige week niet worden gezegd. Vraag aan Jan de Vries, bestuursaf- gevaardigde en woordvoer der van de ONS. die achter de actie stond: Hebben de blok kades eigenlijk wel enige zin gehad? De Vries: „Een aanwijsbaar re sultaat is er nauwelijks. Ik zeg „nauwelijks", en niet „niet", want als de formatie doorgaat zoals die er nu uit ziet. zal de nieuwe staatsse cretaris van verkeer en water staat onze zaak op het priori teitenlijstje plaatsen, dat staat nu al vast. Verder pro beren wij als bond nu de ba lans op te maken. En ik moet zeggen dat het saamhorig heidsgevoel groter is dan ooit. Toen we ruim een week geleden in Utrecht vergader den, was het enthousiasme waarmee de schippers zei den: we moeten nu zorgen dat er een gezonde markt komt, al opvallend. Dat en thousiasme is er nog steeds. Voor ons is van belang: in hoeverre zit men op onze koers? Dat blijkt vrywel una niem te zijn." Principe - Is dat nu wel zo? Er waren toch nogal wat schippers die helemaal niets voor actie voelden De Vries: „Ik heb het ook niet over de actie, ik heb het over het principe dat er een even redige vrachtverdeling moet komen voor zand en grind. Er waren veel schippers voor stander van actie: bij die ver gadering in Utrecht stemde 73 procent voor. En er deden meer dan 500 schippers aan de blokkades mee. Maar het is gebleken dat er nog aan zienlijk meer schippers zijn voor wie acties niet hoeven, maar die wel ook voor de evenredige vrachtverdeling zijn. Dat is gebleken bij de vele gesprekken tussen schippers onderling, en dat vind ik een winstpunt Men is ook niet gebroken de actie uitgekomen Integendeel: men is heel vastberaden." - Ik begrijp dat het uw taak is, winstpunten te noemen. Ik kan me ook voorstellen dat mensen het idee hebben: de actie van de schippers is to taal mislukt. De Vries. „Dat vind ik een ver velende opmerking, eigen lijk. De actie als zodanig is geslaagd. Het is toch prima verlopen'' Er was geen agres sie, het is nergens naar verlo pen Het was natuurlijk geen al te beste tijd. met een de missionaire en harde staats secretaris Maar de schippers hebben in ieder geval ge toond te willen vechten." - Maar politiek heeft u toch niet veel meer bereikt dan dat duidelijk is geworden, dat CDA en WD achter de staatsecretaris staan? De Vries: „CDA en WD steu nen het beleid, dat is waar. Maar bij de kamercommissie vergadering van vorige week is ook gebleken dat de PvdA wl achter ons staat. Ook Tom mei van D'66 heeft gezegd, dat het vervoer van zand en grind evenwichtiger moet worden verdeeld. Als er een CDA-PvdA-D 66-kabinet komt. gaat het erom dat het het CDA duidelijk wordt, dat het beleid tot dusver fout is geweest Dat gebleken is dat met dit beleid mensen in hun wanhoop tot het uiterste gaan." Niet agressief - Tot het uiterste De blokkades waren toch vrij snel afgelo pen toen duidelijk was dal de overheid zou optreden, en toen op acht schepen tn Rot terdam beslag werd gelegd. De Vries: ..Als je vijf dagen lang Nederland stiliegt, dan denk ik dat je niet kunt zeg gen dat de blokkades snel beëindigd zijn. Je kun wèl zeggen dat de schippers niet agressief hebben willen op treden. Onder de binnen schippers gold de afspraak: we doen het vrolijk en vrien delijk. Het is nooit de bedoe ling geweest geweld uit te lokken. Het was m 1 de bedoe ling duidelijk te maken dat er iets aan de hand is. En wat die beslaglegging betreft: het is geen middel dat altijd auto matisch effectief is. Er is nog al een procedure nodig wil de rechter tot beslaglegging overgaan Dat kost tijd. en in die tijd kun je natuurlek schepen uit blokkades ver vangen en zo..." - Is het wapen van blokkades nu in de toekomst nog wel te ge- bruiken'' Nogmaals m '75 boekte u toch resultaten. „In '75 boekten we voor de bui tenwereld succes, maar men zou erover kunnen discussië ren wat de blokkade toen werkelijk heeft opgeleverd. Ik vind dat het belang van de blokkade nu is geweest, dat iedereen nu kan weten dat mensen vanzelf in verzet ko men. als ze te lang getreiterd worden Dat verzet is veroor zaakt door een ondeskundig beleid Verandert dat beleid niet, dan komt deze groep weer in verzet Daarvan ben ik overtuigd Vreedzame mensen komen in verzet, als ze met de rug tegen de muur staan." - Dus er zouden weer acties kun nen komen als er de komende tijd toch geen evenredige vrachtverdeling voor zand en grind uit te bus komt!' „Het actiecomité hoeft de blok kades georganiseerd Wy hebben niet meer gedaan dan de acties ondersteunen. Het actiecomité heeft nu gezegd te willen doorgaan. Er is een bnef gestuurd naar de kabi netsformateurs. en men houdt middels oen actiekrant contact met de schippers in het land Als daar vervolgac ties uit komen, dan zal de ONS per geval bekijken of die worden gesteund HENK DAM 'Ontaarde* ouders uitgewezen AMSTERDAM (ANP) De ouders van de tien maanden oude baby. die zondag door haar moeder werd "afgegeven aan een vrouw op de Nieuwmarkt in Amsterdam, zyn overgedragen aan het bureau Vroom delingcndienst en zullen binnenkort met hun kind worden terugge stuurd naar Engeland Dit heeft een woordvoerder van de Amsterdam se politie gisteren meegedeeld. De ouders, een 19 jarige Engelse en een 30-jarige Italiaan, hadden hun kind in handen gedrukt van een marktvrouw Volgens de moeder had den zij haar geprobeerd uit te leggen dat zij maar voor enkele dagen onderdak voor het kind zochten. Zij zouden dan de tyd hebben om uit te kijken naar een pand. waar zij een winkel in tweedehands kleding wilden beginnen De marktvrouw had de baby aangepakt en naar de eigenaar van een koffiehuis op de Nieuwmarkt gebracht, die het kind op zyn beurt weer afgaf by het politiebureau Warmoesstraat. ROTTERDAM (ANP) Justitie is een zwendel in de olie handel op het spoor gekomen, waarbij de staat voor vele miljoenen guldens is benadeeld. Via valse facturen wer den bedragen aan accijns en btw teruggevorderd. half bew onbewolkt onbewolkt half bew. geheel bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt Uit het onderzoek is gebleken da- tet om niet bestaande ladingen olie ging, die zogenaamd voor doorvoer waren bestemd. Vol gens de afdeling douanerecher che van de Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst (FIOD), die pas over één kwartaal de factu ren van de bij de zwendel betrok ken oliehandel heeft uitgespit, is er alleen al in die periode 1,2 mil joen gulden gefraudeerd. Ver moed wordt dat de zwendel en kele jaren aan de gang was. Bij een bliksemactie op zo'n vijf tien plaatsen in Nederland wer den gisterochtend de administra ties van twee oliehandels in Arn hem. één in Amsterdam en van het bunkerstation in Dordrecht in beslag genomen. Bovendien deden ambtenaren van de doua nerecherche en de rijkspolitie te water huiszoekingen bij direc- Geen pleegkind voor Jehova's DEN HAAG (GPD) - Een echtpaar in Meppel, dat is aangesloten bij de Jehova's getuigen, mag geen tweede pleegkind uit het buiten land adopteren. Dat mag niet op grond van het feit dat dit echt paar geen bloedtransfusie voor het kind zal toestaan als dat no dig mocht zijn. De Raad van Sta te heeft deze uitspraak gedaan in het beroep dat de Jehova's uit Meppel hebben ingesteld tegen een beschikking van staatssecre taris Haars (justitie) Op 1 december 1978 deden de heer J. de Voogd en zijn vrouw, J.P.M. de Voogd-Versteege, het verzoek aan justitie om toestem ming te verlenen tot adoptie van een tweede buitenlandse pleeg kind. Het eerste kind, dat in 1976 in Columbia was geboren, was toen al enige tijd bij De Voogd in huis. Op 22 mei 1980 liet justitie weten dat men de adoptie niet zóu toe staan omdat Jehova's afwijzend staan tegenover bloedtransfusie. Het ministerie staat op het stand punt dat alleen die ouders toe stemming krijgen die de adop- tief-kinderen de "gangbare med- sische behandeling" willen laten ondergaan, die van levensbelang is voor het kind. De Voogd liet weten dat hij en zijn vrouw bloedtransfusie niet konden toe staan op grond van hun geloof. teuren en bedrijfsleiders van bv's. waarbij driehonderddui zend gulden in contanten, drie binnenvaarttankers, een plezier jacht en twee auto's in beslag werden genomen. De politie arresteerde de 46-jarige C.J.M. de R. uit Druten, de 34- jarige J.A.J. uit Rossum. de 34- jarige J.F. uit Capelle aan den IJssel, alle drie directeur van een oliehandel, de 40-jarige be drijfsleider H.J.W.B.R. uit Zwijn- drecht, en de 35-jarige C.M.C. en de 30-jarige M P. van D., beiden afkomstig uit Rotterdam en handlangers in de fraude. Behalve van de grootscheepse fraude worden zij bovendien ver dacht van diefstal van grote par tijen olie uit binnenvaarttankers. "Zwendelconcern" De Rotterdamse officier van justi tie, mr. H.A. van Brummen, denkt met de arrestaties de top van het "zwendelconcern" te pakken te hebben. Hij verwacht dat er nog meer arrestaties wor den verricht. De directeuren van de oliehandel stonden volgens Van Brummen al langere tijd on der verdenking, maar de bewij zen ontbraken. Toen vorig jaar voor grote bedra gen aan btw en accijns werden teruggevorderd besloot de doua ne-recherche een onderzoek in te stellen. Hier stuitte men op niet bestaande ladingen. Uit informa tie van de Rijkspolitie te water in Dordrecht bleek dat er regelma tig grote partijen olie verdwenen uit ladingen bestemd voor West- Duitsland en dat hierbij dezelfde personen en bv's betrokken wa ren. Het daarop volgende gecoördi neerde onderzoek leidde tot de actie van gistermorgen, waaraan zo'n zeventig ambtenaren deel- De bij de zwendel betrokken bv's hadden volgens de officier van justitie ook een legaal gedeelte. De in beslag genomen tankers waren eigendom van de groep. Hiermee werd de gestolen olie vervoerd. De FIOD verwacht een gigantisch karwei te hebben aan het tot op de bodem uitzoeken van de zaak. Er moeten honder den facturen worden gecontro leerd. Het onderzoek zal nog wel enkele maanden in beslag ne men. WEERRAPPORTEN DEN HAAG - Na de grote vakantie plegen ook prinsen weer naar school te gaan. En zo gebeurde het gisteren in Den Haag, waar fotografen zich verdrongen bij de ingang van het Eerste Vrijzinnige Christelijk Lyceum om maar liefst drie prinsen op de plaat vast te leggen. Maar niet alle prinsen (Willem Alexander. Johan Friso en Constantijn) stelden dat op prijs. Johan Friso belemmerde de fotografen zelfs in de uitoefening van hun functie (zie foto). AMSTERDAM (ANP) - Er komt een gerechtelijk vooronderzoek tegen de Amsterdamse hoofdagent C.V. (25) die vorige week woensdag een overspan nen vrouw in haar woning aan het Javaplantsoen heeft doodgeschoten, na dat zij hem met een aard appelmesje had "be dreigd". Dit heeft de Amsterdamse officier van justitie mr. J.H.J. Pieters gisteren meegedeeld, na bestude ring van het rapport dat de rijksrecherche over het incident heeft uitge bracht. Op basis van dat onderzoek wordt beslist of de agent in kwestie zich voor zijn handelwijze zal moeten verantwoorden. Volgens mr. Pieters zal de zaak, gezien het dramatische karakter ervan, met voorrang worden behan deld. De betrokken agent heeft zich na het gebeurde ziek gemeld. Vol gens een politiewoordvoerder is hij door het gebeurde zo ge schokt, dat hij zich niet meer tot werken in staat voelt. Of de man hangende het gerechtelijk voor onderzoek zal worden geschorst, is nog niet bekend. De familieleden van de vrouw heb ben hun instemming betuigd met gerechtelijke vervolging. Zij hebben een rouwadvertentie ge plaatst, waarin zy hun verbitte ring over het drama niet onder stoelen of banken steken. Volgens de advertentie is de moe der van de vrouw van de dood van haar dochter op de hoogte gesteld met de woorden: "Uw dochter was onhebbelijk en mijn collega heeft haar helaas neerge schoten". Sterftecijfer in Nederland vrij gunstig DEN HAAG (ANP) - In Neder land zijn het afgelopen jaar verhoudingsgewijs minder overleden dan in enig ander land van de Europese Ge meenschap. zo blijkt uit een overzicht van het Statistisch bureau van de Europese Ge meenschappen. Het aantal geboorten per duizend inwo ners kwam vrijwel overeen met het gemiddelde van het Europa van de tien. Het aantal sterfgevallen per duizend inwoners was in 1980 in Nederland 8.1, het aantal sterfgevallen per dui zend levend-geborenen 8.6. Slechts in Denemarken wer den minder sterfgevallen per duizend levend-geborenen geregistreerd, namelijk 8.5. De organisatie van het experiment is in handen van het samenwer kingsorgaan van de streekver- voerbedryven in Nederland, ESO. Deze instantie is in Zwe den gaan kijken en heeft Almere uitgekozen als proefgebied, om dat in deze plaats een speciale open baar-vervoerbaan is aange legd. De heer G. C. dc Kogel van de ESO verklaarde gisteren dat het sys teem is opgezet vanuit de filoso fie dat de drempels van het open baar vervoer zo laag mogelijk moeten zyn. Een onderdeel daar van is dat de reistijden zo kort mogelyk moeten zyn. „Het stop pen aan de halten en het instap pen van de passagiers is vaak een probleem. Met dit systeem ver loopt het in- en uitstappen snel, zodat de reisduur niet ongunstig beinvloed wordt". Wat er na dit experiment met het systeem in Nederland gaat ge beuren. weet ook De Kogel van de ESO niet. De komende dagen wil hy proberen mensen ervoor te intersseren. „We willen dege nen bereiken die verantwoorde lijk zyn voor het beleid op het ge bied van openbaar vervoer. Een ontwikkeling als deze zal met na me kunnen worden toegepast in stedelijke gebieden met een groot passagiersaanbod". ALMERE (GPD) - Een ge lede bus met een volledig vlakke vloer rijdt bij wijze van experiment veertien dagen door Almere. Voor het in- en uitstappen wordt hij langs een ver hoogd perron geleid, zo dat passagiers geen treden meer hoeven te beklim men. Hierdoor is de bus. die speciaal voor de proef uit Zweden is ge haald, ook toegankelijk voor ge handicapten in een rolstoel. Maar ook oudere mensen die hun bagage op een wagentje meenemen en vaders en moe ders met jonge kinderen in wan delwagentjes kunnen op deze wijze eenvoudig de bus binnen lopen. Drie dagen lang kunnen bestuur ders van steden en provincies en vertegenwoordigers van open baar-vervoerbedrijven in Almere terecht om te zien hoe het sys teem van dc gelede bus werkt. De bus zou byvoorbeeld een uit komst zijn voor het vervoerbe drijf van de gemeente Rotter dam. die onlangs een verbod af kondigde op hi t meenemen ven i rolstoelberijdster rijdt de experimenteleniet opvouwbare wandelwagen tjes in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7