Rolstoelrijder al in Parijs Werkloosheid in Leidse regio op recordhoogte j-C Tandarts in Wonbrugge zeer gewenst "Geen sprake van verdwijnen belangrijke boekencollectie" Eerstejaars LOK-school bouwen zelf noodlokaal Reparatie op dak leidt tot brand bij de buren - Wensen van bewoners Groenestein te duur Noordwij ker Peter Werner berooidmaar vol goede moed De onverwachte bouwactiviteit bij de LOK in de Leidse Storm Buysingstraat. Stijging bij vrouwen 29 procent in één maand PAGINA 4 LEIDEN - Neem een vurenhouten lat mee van drie meter lang. vier centimeter breed en anderhalve centimeter dik en schilder hem in de kleur van je groep. Aan de ze opdracht moesten de 280 eer stejaars van "De Lok", school voor Sociaal-Agogische beroe pen aan de Storm Buysingstraat. gisterochtend voldoen. Geen gemakkelijke opgave von den de mcosten. "Stap maar eens met zo n gevaarte in trein en bus". Enkele slimmerds dachten er wat op gevonden te hebben door scharnieren in de lat aan te brengen, maar deze latten wer den door leraar Fons Dekkers zonder meer afgekeurd. De leer lingen verkeerden toen echter nog in het ongewisse over het doel van de fraai gekleurde mee genomen latten. Pas later op de dag vernamen de eerstejaars van "De Lok" dat van de latten een noodlokaal op het binnenplein van de school moest worden gemaakt. Een introduc tiestunt of een protest? "Beide", zegt tweedejaars studente Ingnd van Noordenne resoluut. "We kampen met een enorm lo- kalentekort. Dat «s nu wel opge lost door ons her en der in vrij staande lokalen in de stad te huisvesten, maar prettig is an ders. Met al die versnippering van lokalen leer je je medestu diegenoten niet kennen. En juist in onze studie is het sociale as pect zo belangrijk". De Lok is de laatste jaren enorm gegroeid Van een opleiding met één studierichting en tachtig leerlingen is de school een insti tuut geworden met vier studie richtingen en 600 leerlingen. "De moeilijkheid van deze school is", zegt Ton Dekkers "dat men sen uit de hele regio, veelal met het openbaar vervoer ons berei- Ken. Ze springen niet zo maar even op de fiets naar de andere kant van de stad, om een lesje te volgen. Vandaar deze speciaal voor de introductieweek uitge dachte stunt. Als het bouwwerk goed lukt zijn wc ook echt van plan om het als lokaal te gebrui ken. Ons streven is om alle loka len hier aan de Storm Buysings traat te krijgen. De ruimte is er." LEIDEN - De Leidse universiteits bibliotheek zal toch niet een ge deelte van boekencollectie van het voormalige ministerie voor Overzeese zaken afstoten. De plaatsvervangend bibliothecaris dr. M O. Woelders ontkent dat er ooit sprake van is geweest dat een deel van de belangrijke bi bliotheek aan de Nijmeegse uni versiteit zou worden overgedaan. Dat zou dan in het kader van een ruil met Nijmegen geschieden, waarbij de Leidse universiteit er volgens een medewerkster flink bij zou inschieten. Een deel van de ministeriële col lectie staat in Leiden nog niet ge- categoliseerd in de rekken. Tot 1 september zouden een paar me dewerkers van de universiteits- bibiliotheek de verzameling zo veel mogelijk ordenen. Een zo korte termijn dat een gedeelte 'anoniem' in de kasten zou blij ven en dat zou naar Nijmegen verhuizen. "Er is kennelijk enige verwarring ontstaan", aldus Woelders nu. "Inderdaad is het niet mogelijk om alle boeken voor die tijd te categoliseren. Daarom gebeurt dat ook niet en wordt alleen maar uitgezocht welke boeken we dubbel hebben. Overigens zal dat ook niet voor volgende maand lukken. Maar de mede werkers. die zich daarmee bezig houden. hebben dan ook meer tijd om hun werk af te maken", zegt Woelders geruststeyend. Vervolgens zal de universiteits bibliotheek in overleg treden met de collega's in Nijmegen om met de dubbele exemplaren tot een ruil te komen, aldus de ad junct-bibliothecaris. LEIDEN - De werkloosheid in de Leidse regio heeft een trieste re cordhoogte bereikt. Met name de toename van de werkloosheid onder vrouwen is - ook voor de tijd van het jaar - explosief te noemen. Dat schrijft directeur Schumacher van het gewestelijk arbeidsbureau (GAB) in een toe lichting op de werkloosheidcij fers van de maand juli. Het aantal werkloze vrouwen steeg in juli met 374 tot 1663. ruim an derhalf keer zoveel als vorig jaar juli. Dat is een stijging van 29 procent in een maand tijd. De toename bij de mannen be droeg 308 (8.7 procent) en kwam op 3855. In totaal steeg de werk loosheid in de Leidse regio van 4836 tot 5518 personen. Gezien de ervaringen in voorgaande ja ren moet er volgens het arbeids bureau overigens in augustus nog met een verdere toename worden gerekend. Schoolverlaters zouden er volgens Schumacher verstandig aan doen zich door deze grote aantal len niet te laten afschrikken. "Voor een aantal van hen wordt naar voorlopige oplossingen ge zocht. terwijl vanzelfsprekend de normale bemiddeling naar be schikbare banen gewoon voort gang vindt. Het ligt voor de hand dat alleen zij die zich hebben la ten inschrijven daarvan kunnen profiteren", aldus de directeur van het GAB. Hij wijst er op dat er maatregelen in de maak zijn die aanspraken op een uitkering verbinden aan het zich 'binnen een redelijke termijn' laten inschrijven bij het arbeidsbureau. Onder redelijke termijn wordt verstaan: binnen een maand na beëindiging van de studie. Bij de mannen was de toename in juli het grootst in de leeftijd van af 23 jaar. Bij de vrouwen waren het juist de jongeren (tot en met achttien jaar), merendeels schoolverlaters, die zich meld den op de arbeidsmarkt. Bouw De werkloosheid bij de mannen nam vooral toe in de sectoren burger- en utiliteitsbouw, alge mene dienst, kantoor, onderwijs en metaal. Bij de vrouwen schre ven velen zich in voor beroepen in de administratie, handel, ver pleging en verzorging en het on- DINSDAG 18 AI/GUSTUS lfj^l derwijs. Bij de schoolverlaatsters was ook veel belangstelling voor het beroep van leerling-kapster. Het aantal vacatures nam in juli nog verder af. In juli van dit jaar waren er 228 vacatures, terwijl in juli 1980 er nog 1028 banen open stonden. Een lichtpuntje ziet het arbeidsbu reau in de toename van de jeugd werkloosheid bij de mannen. De toename in de categorie jongens tot 23 jaar blijft volgens het GAB redelijk in de pas met de ontwik keling van vorig jaar. In de voor gaande maanden nam de jeugd werkloosheid bij mannen nog onevenredig sterk toe. Het zijn vooral de oudere mannen, die vanuit een werkende situatie werkloos geworden zijn. die de afgelopen maand aan de toena me hebben bijgedragen. In de regio Leiden was de werk loosheid in de verschillende ge meenten als volgtdussen haakjes de cijfers van juni): LEIDEN - Een bewoner van de Rcitzstraat (Morskwartier) zag gistermid dag bijna het huis van zijn buurman in vlammen opgaan toen hij bezig was met het repareren van het dak van zijn eigen huis. De man was op de grens van het dak van zijn eigen huis en dat van zijn buurman met een hobbybrander aan het knutselen. Plotseling begon het houten dak van zijn buurman te branden. De brandweer was juist op tijd ter plekke om te voorkomen dat het hele huis zou afbranden. De schade bleef nu beperkt tot een uitgebrand stuk dak van twee bij twee meter. Aan de Oude Singel woedde gistermiddag rond twee uur een binnen brandje op de derde etage van een studentenhuis. De brand, die door de brandweer snel kon worden geblust, is waarschijnlijk ontstaan door een brandende sigarettenpeuk. Een tweezits-bankje en wat kleding van de 22-jarige kamcrbcwoonster gingen in vlammen op. De bewoonster was op het moment dat de brand uitbrak niet aanwezig. Leiden 2640 mannen (2440) 1059 vrou wen 852) Katwijk 390 mannen 357) 142 vrou wen (104) Leiderdorp 219 mannen 198) 113 vrou wen 88) wen 61) Voorschoten 185 mannen 173) 78 vrou Oegstgeest 120 mannen 104) 73 vrou wen 59) .Alkemade 103 mannen 91) 54 vrou wen 37) Zoeterwoude 67 mannen 63) 38 vrou wen 23) Rijnsburg 57 mannen 54) 39 vrou wen 19) wen 29)' Warmond 41 mannen 34) 38 vrou Valkenburg 14 mannen 14). 14 vro' uwen 10) wen 7) Overig 19 19) 6 vrou Totaal 3855 mannen (3547) 1663 vrou wen (1289) Wandeltocht Wandelsportvereniging Zuid- West Leiden organiseert mor genavond een wandeltocht over vijf. tien en vijftien kilo meter. De start is van zes tot zeven uur bij de kantine van voetbalvereniging VTL aan de Voorschoterweg. Inlichtin gen: tel. 01726-13470. Jongerenkoor Het jongerenkoor Merenwijk (JKM) hervat vanavond de repetities. Eén keer per maand werkt dit koor mee aan een dienst in de Regen boog. Elke dinsdagavond re peteert het koor in dit kerke lijk centrum. Nieuwe leden bijvoorbeeld een drummer oj een saxofonist) zijn welkom, mits ze vijftien jaar of ouder zijn. Voor inlichtingen kun nen ze bellen met Thom Win- Hengelsport De stand in de Leidse hengel- competitie ziet er na de twee de wedstrijddag als volgt uit: 1. Ons Genoegen 2-192 stuks 2. Ons Genoegen 1 - 1893. Zuid-West 2 - 159: 4. Zuid- West 1 - 158: 5. DVS 1 - 140; 6. DVS2-139: 7. Alphen -121; 8. DVV - 99; 9. DSB - 75 In het indivudeel kampioen schap: 1. H. Knura - 64 stuks; 2. H. v.d. Laan - 62; 3. J. v.d. Voorst - 51: 4. A. Ruis - 49: 5. Th. Hoppenbrouwer - 46; 6. E. Eijgersbergen - 45; 7. J. Aart- sen - 44; 8. J. de Os - 43: 9. A. Laterveer - 41; 10. P. Watt man - 40. I rfli j f r f Een sur place met de rolstoel in het hooggebergte van de Pyreneeën. HAZERSWOUDE - De bewo ners van de wijk Groenestein in Hazerswoude vinden weinig te rug van de wensen die zijn geuit tijdens de inspraakprocedure over de verbetering van hun woonomgeving. Dat zei de socia list F.G. Struben tijdens de gis teravond gehouden commissie vergadering algemene zaken Ook CDA-wethouder J de Wit vindt dat er veel is geschrapt, maar dat het pakket aan wensen als gevolg van die inspraakpro cedure een financieel offer van 70.000,- extra voor de gemeente zou betekenen. Struben vindt het resultaat gezien de problema tische toestand waarin Groene stein zich bevindt echter aan de erg magere kant Eind vorig jaar hebben verschillende politieke partijen in de gemeenteraad zich uitgesproken om extra aandacht te besteden aan de wijk Groene stein. "Daarom had ik het plezie- rig gevonden als tenminste acht tot ncgenduizéhd gulden aan de wensen van de bevolking zou worden besteed", aldus Struben. "Als een winkel uit de wijk ver dwijnt kan de gemeente daar niets aan doen", aldus de Wit. "Misschien dat door de verion- ging van de bevolking van Groe nestein een school weer tot de mogelijkheden behoort". De Wit dacht dat de bevolking van Groe nestein «vel tevreden zou zijn "Al komt er dan geen sierbestra ting, komen er geen bloembak ken van 1.800.- per stuk en wordt er geen parkeerterrein aangelegd. Als alles netjes is be straat en de wijk aan beide zijden i- voorzien van een invot gstrook naar de Rijndijk is Groenestein weer leefbaar", aldus de wethou der. Onder voorbehoud van PvdA-frak- tievoorzitter Struben ging de commissie akkoord met het voorstel van B en W voor de her- beatratini van Groantatebi en gedeeltelijk vervanging van de riolering. De kosten worden ge raamd op 250.000 gulden PARIJS - Nog 'slechts' 750 rolstoel-kilometers resten de Noordwijkse oud-worstelaar Peter Werner (40) voordat hij weer de wielen op de bodem van zijn eigen woon plaats kan rollen. Dan heeft hij er zo'n 2250 kilometer opzitten in een heldhaftige poging als eerste 'rolstoeler' de Pyreneeën te bedwingen en de afstand Barcelona- Noordwijk geheel alleen per rolstoel af te leggen. verwachtte een maand te zullen doen. Al met al viel het toch nog mee want in 2x/z week 'nam' hij deze bergketen tussen Frankrijk en het Iberisch schiereiland. "En het klimmen was nog niet eens het moeilijkste", vertelt hij nu. "maar het dalen". Een paar verbrande handen hield hij dan ook aan het afremmen op de steile hellingen en in de scher pe bochten over. In het Franse Perpignan begon de eerste ellende met de rolstoel: 2 nieuwe wielen en kogellagers moesten via het ANWB-steun- punt in Lyon uitkomst brengen waardoor 3 dagen oponthoud ontstond. Via Marbon werd de reis naar Lyon vervolgd, die Wer ner in de recordtijd van 5 dagen en nachten afwielde. Maar hier moest de ANWB er weer aan te pas komen. Nu om een ge heel nieuwe rolstoel aan te leve ren want de oude had het hele maal opgegeven. De hulp van de wegenwacht bleek echter weinig succesvol want de nieuwe roller paste hem niet en de oude moest 'opgekalefaterd' verder dienst doen. "Vooral als ik snelheid maakte voldeed dat ding niet", aldus Peter en Franse persmen sen zeiden hem daar ook al: "Dat lukt nooit, op dat ding". "Om de mensen te laten zien dat gehandicapten ook nog wat kun nen". motiveert de oud-Olym pisch worstelaar zijn onderne ming. Tevens wil hij aandacht en publiciteit voor het jaar van de gehandicapten. "Want als wij in validen dat niet zelf doen hoort het publiek er niets van". Daarnaast wil hij met zijn unieke avontuur kracht bijzetten aan zijn eis om eindelijk in aanmer king te komen voor een aange paste woning die hem. zoals hij zegt, al voor het begin van 1980 zou zijn toegezegd. Krachtproef Het is nu ruim een maand geleden dat de drie jaar geleden door een mislukte medische ingreep inva lide geworden Noordwijkse sportleraar per touringcar de heenreis naar Barcelona begon. De eerste krachtproef bestond uit een 11 uur durende rolsloelnt bij een temperatuur van 40 gra den van Lórette de Mar naar Bar celona. "Kapot was ik daar wel van", ver telt de 40-jarige Peter nu. "maar wel voldaan. Op 17 juli begon toen de eigenlijke tocht richting Pyreneeen en naar huis Sinds het afgelopen weekeinde verblijft Peter in een motel in Pa rijs. deels om wat bij te komen van de rit Lyon-Panjs en deels om te wachten op een nieuwe rolstoel want de oude heeft het nu geheel en al begeven. Die nieuwe moet morgen aankomen via tussenkomst van de ANWB. die hem al eerder aan reserve-on derdelen voor zijn niet op zo'n onderneming toegeruste rolstoel hielp. Dan wil de ondernemende sport man de dag daarop zijn solorit vervolgen naar Brussel waar een week later een ontvangst door de burgemeester op het programma staat. Twee weken daarna hoopt hij weer thuis in Noordwijk te zijn. Verbrande handen Het zwaarste gedeelte van Peter Werners marathontocht was on getwijfeld de Pyreneeènrit waar over hij tijdens de voorbereiding Teleurgesteld f Werner achter een stevige pils tijdens een rustpauze in de Py Echter tot 120 kilometer voor Pa rijs hield zijn oude 'kar' het toch nog vol maar toen was het echt afgelopen. Geen meter was er meer mee te rijden Gelukkig, maar ook teleurgesteld omdat hij het niet meer alleen kon. moest de Noordwijker de hulp van 2 Belgische dames aanvaarden die hem per auto naar een motel in Parijs brachten. Daar wacht hij nu al sinds dit weekeinde op oen nieuwe rolstoel. Weliswaar be rooid maar vol goede moed of 'moraal', zoals de vroegere top sporter het uitdrukt. Aan publieke belangstelling heeft Werner echter geen gebrek want niet alleen hebben Spaanse en Franse kranten aan de onderne mende Noordwijker aandacht besteed, ook de Franse televisie heeft hem op het programma staan. WOUBRUGGE - Het Groene Kruis in Woubrugge gaat op nieuw de mening van de be volking peilen over de vesti ging van een tandarts in het dorp. Drie jaar geleden werd ook al een dergelijk onder zoek gehouden. De nieuwe enquête dient vol gens dokter W.J.M. Nooter, huisarts in Woubrugge en be stuurslid van het Groene Kruis, om een mogelijk geïn teresseerde tandarts "met cij fers een steuntje in de rug te geven". Woubrugge beschikte in het verleden over een "part-ti me" tandarts, die een halve dag per week in het dorp spreekuur hield. Sinds het vertrek van deze tandarts zit Wobrugge zonder eigen tand arts. Zowel het Groene Kruis en de politieke partijen in de gemeenteraad vinden een tandarts voor Woubrugge geen overbodige luxe. De kans daarop lijkt gestegen door de toename van het aan tal afgestudeerde tandartsen. Het initiatief voor het onder zoek is uitgegaan van het Groene Kruis. Het zal wor den uitgevoerd in overleg met de maatschappij voor tandheelkunde, de belangen organisatie van tandartsen. Het ziekenfonds Alphen en omstreken voelt eveneens veel voor de vestiging van een tandartsenpraktijk in het dorp. Van de vier randgebie den rond Alphen aan den Rijn (Nieuwveen. Zevenho ven. Leimuiden en Woubrug ge) die elk zonder eigen tand arts zaten, is alleen Woubrug ge nog niet voorzien. Volgens dokter Nooter is het van belang dat zo veel moge lijk enquêteformulieren wor den ingevuld. "Een tandarts die zich hier wil vestigen doet dat alleen maar wanneer er voldoende patiënten zijn".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4