'Gouden tijden' drukkerij Tweerichtingsverkeer op Noordeinde moet blijven 'Kleuters Rudolf Steiner in Karei Doormanschool' goed idee leforestier 1 fR- HP Nieuwe eigenaar Batteljee Terpstra vol optimisme Inbraak aan Hogewoerd Leidse stadsrubriek DINSDAG 18 AUGUSTUS 1981 LEIDEN Uitspraak gemeenteraad: LEIDEN - Het tweerichtings verkeer op het Noordeinde moet blijven. Het verbreden van het Galgewater door het 'inzetten' van de walmuren ten behoeve van het autover keer mag niet. Dat besloot de gemeenteraad gisteravond, toen hij uitsprak dat het ver keerscirculatieplan van 1978 het uitgangspunt moet zijn voor de inspraak over de ver keerssituatie in dit gedeelte van de Academiewijk. De raad boog zich over de ver keerssituatie in Noordeinde, Kort Rapenburg en Galgewa ter omdat zij gevolgen zou kunnen hebben voor het be stemmingsplan Academie- wijk dat in de maak is. In het ontwerp hiervan wordt uitge gaan van de mogelijkheid om de straat langs het Galgewa ter te verbreden en een ge deelte van het voormalige Marinecomplex te slopen met het oog op eenrichtings verkeer op het Noordeinde. CDA-raadslid Van Zijp toonde zich voorstander van zo'n op lossing. Hij zei dat tweerich- tingverkeer op het Noordein de de verloedering van de winkels in de hand werkte. Bovendien is het Noordeinde volgens Van Zijp te smal, waardoor de fietser in de ver drukking komt. PPR-raadslid Van Oosten daar entegen verweet PvdA-wet- houder Waal een grote mist te hebben opgetrokken rond het verkeer op het Noordein- de. Hij vond het teleurstel lend dat Waal het raadsbe sluit van 1978 ter discussie had gesteld. "Kennelijk ligt het in het college politiek moeilijk. Het is ook niet zo leuk voor de WD", aldus Van Oosten. Nadat Waal een uitvoerig be toog had gehouden over de status van het verkeerscircu latieplan en had toegegeven dat de beslissing moeilijk is. ging de raad zonder meer ak koord met het inmiddels enigszins gewijzigde voorstel van Van Oosten. Het raadslid bleek naderhand zelf ver baasd over de snelle en pro bleemloze beslissing van de raad. Raad tikt wethouder op de vingers Elzenpa (VVD): algehele bijval LEIDEN - De kleuters van de Ru dolf Steinerschool kunnen het best gehuisvest worden in de Ka- rel Doormanschool. Het naastge legen gebouw van de Louise de Coligny scholengemeenschap blijft dan in zijn geheel voor de middelbare scholieren beschik baar. Dat was de mening van alle politieke partijen in de gemeen teraad. Unaniem wees de raad gisteravond het geschuif met lokalen, zoals PvdA-wethouder Van Dam zich dat voorstelde, af. Met uitzonde ring dan van de PvdA-wethou- ders Waal en Bordewijk. Wethouder Van Dam had tijdens de vakantie, op 2 juli. de rector van de Louise de Coligny laten weten dat er drie lokalen van het schoolgebouw aan de Sumatra- straat 201 ter beschikking ge- LEIDEN - De failliete druk kerij Batteljee Terpstra aan de Oude Rijn in Lei den gaat gouden tijden te gemoet als we de nieuwe eigenaar A. van Rooijen mogen geloven. Van Rooijen rekent binnen en kele jaren op een vervijf voudiging van de omzet naar vijf miljoen gulden per jaar. Bij Batteljee Terpstra zullen dan onge veer dertig mensen werken. Vóór het faillisse ment waren dat er twintig. Rechter-commissaris M. Rutgers besloot gisteren na overleg met curator F. Kloppenburg dat overname van de drukkerij door de Haagse "geldschieter" Van Rooijen de voorkeur heeft boven overname door de andere serieuze kandidaat, de Leidse ondernemer Van Brussel. Van Brussel wilde Batteljee in sterk afgeslankte vorm overnemen terwijl Van Rooijen het bedrijf in z'n geheel voortzet en wil la ten groeien. Van Rooijen kan de overnamekosten van bijna ne gen ton contant op tafel leggen. De werknemers van Batteljee Terpstra blijken bovendien op het eerste gezicht meer vertrou wen in Van Rooijen te hebben dan in Van Brussel. De oude eigenaars van de drukke rij, de heren Doorschodt en Haighton, hebben geen nieuw bod gedaan. Volgens curator Kloppenburg eisten zij eind vori ge week dat hun bod (dat onge veer gelijk lag aan dat van Van Brussel) binnen één dag geac cepteerd zou worden. "Daar wil de ik niet op ingaan". De af spraak was namelijk dat kopers tot gisteren twaalf uur zouden kunnen bieden op 'Batteljee Terpstra waarna de rechter-com missaris de beslissing zou ne men. Zowel Van Brussel als FNV-districtsbestuurder Staas vonden het bod van de aandeel houders overigens een onfrisse zaak "omdat dezelfde mensen gaan bieden die de zaak naar de knoppen hebben geholpen", zo als een boze Van Brussel zei. Vermogend Van Rooijen kwam pas afgelopen zaterdag ten tonele, "net van vakantie terug". Binnen twee da gen is de zaak rond gemaakt. Na gesprekken op zaterdag en op zondag met curator Kloppen burg en na korte gesprekken gis termorgen met enkele werkne mers, bracht hij zijn bod uit. De gesprekken met de werknemers gaven hem, volgens zijn zeggen, het vertrouwen dat de werkne mers met hem in zee wilden. ADVERTENTIE 7 dagen per week geopend. Van 18.00 tot 24 00 uur. (Keuken tot 22.00) Voor gezelschappen v a. 10 personen zijn speciale arrangementen mogelijk. Rembranaisiraat 2 hoek Noordeinde Leiden. Tel. 071-122115 Sommige werknemers kennen Van Rooijen nog van de vijf jaar dat hij in het pand van Batteljee de redactie voerde van de "Vraagbaak voor het assurantie wezen". Tien jaar geleden verliet Van Rooijen het blad; naar ver luidt na ruzie met de toenmalige directeur van Batteljee Terp stra, F. van Amerongen. "De Vraagbaak" werd door Batteljee Terpstra gedrukt totdat het blad twee maanden geleden door curator Kloppenburg als verlies gevend werd afgestoten. Van Rooijen is op het moment hoofdredacteur van "Het Verze keringsblad", een uitgave van Kluwer. Hij staat bekend als een financieel vermogend man. Ove rigens is hij niet van plan zich met de dagelijkse gang van za ken op de drukkerij te bemoeien: "Ik ben geen drukker. U moet me zien als geldverschaffer om de transactie te plegen. Ik wordt geen commissaris of werknemer van de nieuwe bv". Voor de dagelijkse gang van zaken heeft Van Rooijen een nieuwe di recteur aangetrokken, te weten J. Aikens die nu nog directeur is van de drukkerij "Sigma ko pieerinrichting bv" in Den Haag. Aikens wordt - zo mogelijk - per oktober de nieuwe directeur. Sigma verkeert in moeilijkhe den. Van Rooijen heeft een aantal jaren geleden al geprobeerd om Battel jee Terpstra over te nemen. De oude eigenaars wilden toen niet ingaan op zijn aanbod. Van Rooijen heeft Batteljee Terp stra gekocht "met extern geld", zoals hij zegt. Maar is vaag over mogelijk andere geldverschai- fers dan hijzelf: "Het geld wordt contant betaald, zonder dure bankfinanciering. Anders zou den we per jaar alleen a! een ton aan rentelasten kwijt zijn. De mensen die het geld op tafel leg gen, zitten niet direct te wachten op revenuen. En dat is een zeer gezonde basis". Opbloeien Curator F. Kloppenburg (de 1 rechts) gistermiddag dat A. var i met das) vertelde de werknemers en vakbondsman Staas (tweede i »oijen de nieuwe eigenaar is van Batteljee Terpstra. steld zouden worden aan de Ru- dolf Steiner kleuterschool- Zonodig zouden dan de twee inter nationale schakelklassen van de Coligny in de Karei Doorman school ondergebracht worden, aldus Van Dam. In een brief aan de rector van 15 juli schreven B en W dat de kleuterschool moge lijk in het noodgebouw van 't Steenevelt gehuisvest kon wor den. maar dat ook het Rijnlands Instituut van Ondernemerson derwijs (RIO) hiervoor gegadig de was. Op de datum dat de bnef verzon den werd. stond echter al vast dat het RIO inderdaad lesruimte zou huren bij 't Steenevelt, even eens aan de Sumatrastraat geves tigd. Wethouder Van Dam weet dat aan de tijd die er - zeker in de vakantieperiode - verloopt tus sen het opstellen en het verzen den van een brief. De publieke tribune van de raads zaal was gisteravond tot de nok gevuld met leraren en leraressen van de Louise de Coligny. Zij hoorden WD-raadslid Elzenga. die een spoed-interpellatie over de kwestie mocht houden, zeg gen dat de wethouder de zaak niet goed had geregeld. Elzenga wees erop dat de Louise al in drie verschillende gebouwen gehuisvest is en dat er dan nog een bij zou komen. Hij noemde voorts het vele geloop door de Karei Doormanschool als gevolg van de wisseling van de lesuren van de middelbare scholieren een nadeel. Het betoog van Elzenga vond alge hele bijval in de raad. CPN- raadslid Brands bijvoorbeeld noemde Elzen ga s betoog 'ver helderend' CDA-raadslid Van Akkeren zei dat de Louise voor de zoveelste keer wordt gebruikt om de lokalennood op te lossen. Zij vroeg zich af of er in de Me- renwijk geen lokalen beschik baar zijn. Klimmen Ook de PvdA-fractie wees het standpunt van de wethouder en partijgenoot in meerderheid af. Het huisvesten van kleuters op een bovenverdieping vond de fractie geen bezwaar. "Kleuters kunnen heel goed klimmen". zei raadslid Van Dongen onder luid applaus. De wethouder bleef echter bij zijn standpunt en verdedigde dit door te zeggen dat deze oplos sing voor geen van de betrokke nen erg plezierig was. maar dat zo de pijn werd verdeeld. Hij wees ook op de verantwoorde lijkheid die het gemeentebestuur heeft, niet alleen voor het open baar onderwijs, maar ook voor het onderwijs in het algemeen. Volgens Van Dam speelden emo tionele argumenten een rol bü het besluit. De kleuters huisves ten in de Karei Doormanschool is voor deze school moeilijk te verteren, aldus Van Dam. omdat dat betekent dat de concurrent in huis gehaald wordt. De verdediging van het collegebe- sluit door Van Dam overtuigde de raad niet. Na een korte schor sing bleek ook het college zelf verdeeld over de kwestie, maar de meerderheid van B en W bleef bij het eerder ingenomen stand punt. De gemeenteraad sprak zich daarop met dertig tegen drie stemmen uit tegen het standpunt van de wethouder. Van Dam zei de kwestie vanoch tend te zullen bespreken in het college van B en W en vanmid dag met de betrokken schoollei ders. Algemeen werd gister avond aangenomen dat de wet houder zich naar de uitspraak van de gemeenteraad zou rich ten. Een complicatie hierbij is dat naar verluidt de Rudolf Steinerschool al bezig was de lokalen van de Louise in te richten voor ge bruik. Morgen begint de middel bare school aan het nieuwe cur susjaar en in de lokalensituatie moet dan ook vandaag helder heid komen. LEIDEN - Uit een woning aan de Hogewoerd zijn eind vorige week ondermeer acht schilderij tjes. het nodige Delftsblauwe aardewerk en een tinnen koffie kan gestolen. De waarde van de gestolen goederen is ongeveer zesduizend gulden Men is de woning binnengedrongen door het vernielen van een ruit. De in braak werd pas gisteren ontdekt toen de bewoners terugkwamen van vakantie. LEIDEN - Bij een radarsnelheids- controle op de Lammenschans- weg. gistermiddag tussen twee en vier uur. zijn 463 auto's gecon troleerd. Tegen dertig automobi listen is proces verbaal opge maakt. De hoogst gemeten snel heid was 84 kilometer per uur. door René van der Velden Jaap Visser "We werken zeker naar het hon derdjarig bestaan toe van Battel jee Terpstra. over zes jaar, en nog wel verder", zei Van Rooijen gisteravond tegen een deel van de werknemers. "Het is geen avontuur; we geven geen geld aan een zaak die na een jaar over de fles is. Uit de drukkerij moet een redelijk rendement komen en de medewerkers moeten rede lijk betaald worden" Van Rooij en verwacht dat al binnen enkele weken twaalf mensen bij Battel jee Terpstra werken. "Met het huidige orderpakket kunnen we geen twintig mensen in dienst hebben. Maar op korte termijn kunnen we het orderpakket ver dubbelen naar 1.8 tot 1.9 miljoen gulden per jaar. Ik breng direct orders binnen. We gaan investe ren, we vervangen enkele per sen. We gaan periodieken druk ken. boeken, van alles. Binnen enkele jaren kunnen we groeien naar een omzet van vijf miljoen gulden en dertig medewerkers. Ik geef u de zekerheid dat we een heel goede toekomst voor Battel jee Terpstra zien", sprak hij tot de werknemers. Curator Kloppenburg toonde zich uitermate tevreden over de over name. "De zaak kan weer op bloeien". Vakbondsman Staas is nog wat achterdochtig. Hij is bang dat de werkgelegenheid die bij Batteljee geschapen wordt el ders verdwijnt. En: "De snelheid waarmee management in de zaak gestolen wordt, is verbazingwek kend". De werknemers van Batteljee heb ben enkele weken van grote on zekerheid achter de rug. Enige onzekerheid over de nieuwe ei genaar blijft. "We weten eigen lijk niets van hem, behalve dan dat hij er warm bij zit en hier vroeger gewerkt heeft". Maar de tijd dat de ene na de andere op koper aan de deur kwam en de waarde van het bedrijf inschatte, is voorbij: "Het was hier net een kijkhuis". Wilde westen Once upon a time, zaterdag avond in de Brandewijns gracht. De straatbewoners waren volgens grote posters "wanted" voor ettelijke dui zenden dollars. Hun huizen waren omgetoverd in een kantoor van een sheriff, een hotel of een "jail". Het fiet senhok was voor één avond de "saloon" waar indianen, cowgirls en cowboy's 'voch ten' om vuurwater. De bewoners van de Brande wijnsgracht en hun genodig den vierden voor de vijfde keer hun jaarlijkse zomer feest. Daar zat ook de verkie zing van best verklede wild west-figuur bij. dooc de straatbewoners. De mannelij ke bewoners hadden het voorzien op een bar-del, de vrouwen kozen voor een in diaan die voor en achter mi nimaal bedekt was met zeem leren lapjes. De bardel en de indiaan wonnen elk een goed fles wijn. Een kampvuur was zondag- vroeg het klapstuk van deze boerenkool-western. In de maling Meneer Yunus van de Pasar Gambir is woedend op me neer Van der Laan van de Pa sar Malam. Volgens Yunus heeft de Pasar Malam. die de afgelopen week in de Men- kenhal werd gehouden, niets te maken met de groots opge zette Pasar Gambir die jaar lijks in de Groenoordhallen plaatsvindt. Van der Laan heeft gedaan alsof dat wel het geval is. En dat zit Yunus niet lekker. Meneer Gambir ligt dus over hoop met meneer Malam. Meneer Malam verwijt me neer Gambir dat zijn oosterse jaarmarkt veel te commer cieel is opgezet en veel te westers is. met artiesten als Rob de Nijs en de Dolly Dots. Meneer Gambir vindt daar- Once upon a til i de Brandewijnsgracht, tweede ran links de uitverkoren bar-del entegen dat meneer Malam maar een fiut-marktje in el kaar heeft geflanst en dat hij de goede naam van de Pasar Gambir heeft gebruikt om mensen te lokken. Meneer Malam zegt dat de ver eniging Pamasta (Pasar Ma lam standhouders) de com mercie die Meneer Gambir toelaat, wil tegenhouden. Me neer Gambir zegt op zijn beurt dat de Pamasta z'n le den heeft geadviseerd om geen zaken te doen met me neer Malam "omdat wat hij doet niets meer met een Pa sar Malam heeft te maken" Mevrouw Vunderink van de Pamasta laat echter weten dat haar vereniging helemaal niets heeft bepaald, besloten of geadviseerd. Mevrouw Vunderink vindt namens de Pamasta dat alle 150 stand houders die bij deze vereni ging zijn aangesloten hele- Overigens zal er dit jaar geen Pasar Gambir in Leiden zijn. Net als alle andere organisa toren van oosterse jaarmark ten heeft meneer Yunus van de staatssecretaris van eco nomische zaken geen onthef fing van de winkelsluitings wet gekregen. Dit betekent een verbod van verkoop op zondag. De staatssecretaris zal deze beslissing waar schijnlijk herzien zodat er in 1982 wel een Pasar Gambir in Leiden zal zijn Maar waarom dit jaar dan wel een Pasar Malam.' Yunus "Omdat ze die Pasar bij de Airrail-tentoonstelling heb ben ondergeschoven. En dat is een beurs en die mag weer wel op zondag open. Op deze manier is het publiek in de maling genomen Ik ben bang dat veel mensen zo doende in de toekomst weg zullen blijven bij de grote Pa op een oosterse jaarmarkt westerse kermisat tracties aantreffen met aller lei Hollandse artiesten dan blijven we inderdaad net zo lief weg... Bindmiddel De Leidse horeca heeft sinds kort een eigen clubblad, ge naamd 'Horeca journaal voor di- regio Leiden'. Het plaatselijke horecabestuur is dolblij met dit 'journaal' want men verwacht dat het als een soort 'Icdenbindmiddel' zal werken Een bindmiddel kan het hore cabestuur od dit moment best gebruiken want er zijn nogal wat kroegbazen die hebben aangekondigd dat ze binnenkort uit de bond zul len stappen. Zij verwijten het bestuur het niet zo nauw te nemen met de democatische beginselen. Voorzitter Wim Visscher en secretaris Leo Kamphues zouden steeds weer hun eigen zinnetje door drijven en zich niets van hun achterban aantrekken. Zo hebben zij laatst besloten OOI toch mee te gaan doen aan de proef met drie nachtcafés ter wijl het merendeel van de le den daar fel op tegen was. "Iedereen langer open of hele maal niemand", nepen de le den. "Deze proef is echt de al lerlaatste kans om nog wat ts bereiken", antwoordde het bestuur en het de leden de le den. Het bestuur stemde in met de proef die nu al weer een flink poosje draait. Maar voorzitter Wim Visscher is kennelijk toch wel een beetje geschrokken van de reacties van sommige van zgn colle ga's. Vandaar dat hij heel dui delijk stelt "Begin oktober is de proef afgelopen. Mocht dan blijken dat er geen alge hele verruiming komt maar dat alleen de drie proefcafés in het weekeinde voortaan een uurtje langer mogen openblijven dan zeggen wij: "Nee". Dan gaan ook die drie cafe's op vrijdag en zaterdag avond gewoon om twee uur dicht" In elk geval is er voldoende stof 11 hriiv en VOOf dl Ndi lil van het 'Horeca-journaal', zou je zeggen. Maar io de twee nummers die tot nu toe zijn verschenen wordt met geen woord gerept over de onrust in de horeca gelede ren Wim Visscher beweert zelfs dat hot met die onrust reuze meevalt. "We hebben de laatste maanden in elk ge val nog geen enkel lid verlo ren. Integendeel; wc hebben er zelfs vijf nieuwe leden bij gekregen En dat ondanks al die kritiek van sommige col lega's" Zou het bindmiddel dan toch

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3