"Buitenzorg" wil klein blijven um [Le/cfee agenda •zen Internaat voor gehandicapten uit beperkte ruimte Bouw nieuw bureau politie in 1984 Verdeeldheid over emancipatiegelden Gas-, water- en liclit- aansluiting duurder DINSDAG 18 AUGUSTUS 1981 LEIDERDORP - Het gebouw staat aan de Hoge Rijndijk, verscholen achter een muur met een kleine doorgang. Wie eenmaal het terrein van Buitenzorg betreedt merkt dat achter deze scheiding van steen het ver keerslawaai van de drukke Rijndijk is teruggebracht tot een wat onduidelijk gezoem. Tegelijkertijd komt men in een wereld waar rust en heel veel aandacht voor elkaar de boventoon voert. "Huize Buitenzorg" is een klein internaat waar ruim veer tig meervoudig gehandicapte kinderen worden verzorgd. Het verzorgende personeel stelt die aandacht en de rust centraal, voor de kinderen, die vierentwintig uur per dag toezicht nodig hebben, vaak zeer intensief. Naast de geestelijke handicaps hebben de kinderen nog bijko mende problemen, zoals een slecht gezichtsvermogen, ze zijn spastisch of epiletisch. Dit huis nu. voldoet niet meer aan de eisen die er redelijkerwijs aan gesteld mogen worden. De inten sieve behandeling die de kinde ren vanerend van één tot zesen twintigjaar moeten krijgen komt in het gedrang door de verouder de en te kleine huisvesting. In middels is besloten om nieuw bouw te plegen op het terrein achter het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. Kwaliteit Veel groter zal het geheel niet wor den. Er zullen hooguit vijf kinde ren meer worden geplaatst. Kleinschaligheid staat hoog in het vaandel bij de landelijke pro testants-christelijke stichting Philadelphia Tehuizen, waaron der ook "Buitenzorg" valt. "Kleinschaligheid verhoogt de kwaliteit, ook in de verzorging en verpleging van de meervou dig gehandicapte kinderen hier op Buitenzorg". We zijn altijd klein geweest en zullen nooit streven naar een uitbreiding in aantal bewoners of patiënten. We mogen de economie niet zwaar der laten wegen dan de omgang met elkaar. Het verkrijgen van toestemming voor de nieuw bouw heeft ons daarom veel fi nanciële moeite gekost", vertelt de heer Minnen, bestuurslid van de stichting en zelf ouder van een van de kinderen die in "Bui tenzorg worden verpleegd. Dit is niet de enige grondgedachte waarop de Philadelphia (staat voor broederliefde) Tehuizen steunen. "Het is een christelijke stichting, een identiteit die wij graag willen behouden. We staan daarom niet bepaald te trappelen om met bijvoorbeeld Gemiva sa men te werken. Gewoon omdat we onszelf willen blijven en de eigen sfeer willen houden. De Aarding huis op kosten van gemeente Voorschoten VOORSCHOTEN - Het ziet er naar uit dat de gemeente Voorschoten de aarding van de elektrische in stallaties helemaal zelf moet gaan betalen. Burgemeester en wethouders waren van plan een derde deel van de totale kosten (1,5 miljoen gulden) voor reke ning van de gemeente te nemen. De resterende 1 miljoen gulden zou door de huiseigenaren moe ten worden opgebracht. In navolging van de raadscommis sie voor openbare werken meen de de commissie voor financiën gisteravond dat de gemeente de nieuwe aarding geheel moet be talen. De commissie was van me ning dat de gemeente "geen been heeft om op te staan", wanneer de eigenaren worden aangespro ken voor een bedrag, omdat de gemeente zelf de leidingen gaat veranderen. Tot nu toe waren de elektrische in stallaties in de oudere wijken in Voorschoten nog geaard op me talen waterleidingen. De vervan ging van de oude leidingen en het gebruik van kunstofmateria- len voor de nieuwe maakt aar ding daarop onmogelijk. Daarom moeten er nieuwe aardingsme- thoden komen. De Voorschote naren maakten tot nu toe gratis gebruik van de gemeentelijke voorziening voor het aarden van de woningen. LEIDEN - Ondertrouwd; F.J. Raar en M M.ColI Reu:. F.J Jansen en S.J.C. de Goeij. H. van Houten en B.J. Buissink, R. Janssen en M.C.G. de Mulder. J.L.A. de Baar en I. Le Grand. J. van der Veld en M V van der Kolk. J B J Coenraad en C. Heshusius, M A B. Humme en E.C. Regeer, W H Van Es en A.B. Isaak. Geboren: Jeroen zv. J. Krampen M.C.J. van der Meer. Janneke dv. W.A.J. Went en M E.C van den Bosch, Wendy dv. D. Slik en M L. Glas, Sebastijan zv. A van Putten en I*M Wassenaar, Jessica dv. H. Locht en J. Hof, Frédérique Caroline dv K Wiggers en M C. Lips. WÜCO SV. W. Noort en L.G. van der Plas. Rachida dv. A. Smaili en M. Smalli, Jessica Rosa- linde dv. D. Iken en C.S. Hudig, Leon Wilco zv. L van Delft en G D N. Meijvo- gel, Louisa Hester dv. L. Versteeg en LH. de Bniin. Floris Bemardus zv. B M H T Dekker en A T van Dijk. Me- met zv. V. Altinbas en D Baytemur, Robbert Pieter Dirk zv J Varkevisseen N.A. Harteveld, Leendert zv. T. Vooijs en P. Varkevisser. Dagmar Willemijn dv. J J van der Krogt en A J M. van Uf- lëlen, Petronella dv. J van Egmond en T. Berghuis. Arjan zv. J. Bogerd en E.M Waasdorp, Angelique dv. B. Rhijnsbur- ger en A H. Groeneveld, Stephanie Cor nelia Elisabeth dv. J.P.H. van Byijtenen en C.A.M. Aartman. stichting is opgericht door ou ders en vrienden van het afwij kende kind. De achterliggende gedachte daarbij is voor een deel geweest dat de protestants- christelijke sfeer zoals die thuis in het gezin leeft in de tehuizen wordt voortgezet. Ook na de dood van een of beide ouders. Zoiets vind je niet in grote inter naten", zegt Minnen, daaraan toevoegend dat toch ook kinde ren van niet godsdienstige ou ders kunnen worden opgeno- Huiselijk Met zijn opmerking over het initia tief van de ouders en vrienden van de kinderen wordt al min of meer duidelijk dat de elders veel besproken en vaak slecht func tionerende ouderparticipatie (het betrekken van ouders in het gebeuren) in "Buitenzorg" al lang een feit is. Dit werkt ook door in het tehuis waar het per soneel er samen met de ouders in geslaagd is om de verwachte zie kenhuissfeer buiten de deur te houden, ondanks de vele medi sche ingrepen die er moeten wor den gepleegd in kritieke situa ties. De huiselijke sfeer van het geheel wordt door inbreng van het personeel en de ouders gesti muleerd. Zo zijn de bedden van de kinderen van hout en op maat gemaakt. Let wel, niet alleen door de eigen timmerman, maar ook door de ouders. Problemen zijn er de laatste jaren eigenlijk alleen maar op het vlak van de huisvesting ontstaan. De tweede etage van het gebouw is alleen via een trap te bereiken. Voor de veertig kinderen zijn slechts twee baden beschikbaar. De krappe huisvesting was voor de stichting reden om nieuw te .gaan bouwen. Uitgezonderd en kele verplichtingen van het mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne om samen te werken met de nieuwe inrichting van Gemiva (voor geestelijk min der validen) in Zoeterwoude, heeft hetzelfde ministerie goed keuring gegeven aan de bouw plannen die zo'n negen miljoen gulden zullen vergen. Familie Ondanks veie bezuinigingen en ve le jaren van uitstel zal nu toch be gonnen kunnen worden met dit kleinschalige en daardoor dure nieuwbouwproject. De bouw zal eind deze maand officieel van start gaan. Rond november 1982 verwacht men te kunnen verhui zen. Dat het nieuwe onderkomen eenzelfde sfeer zal moeten uit stralen als het huidige staat voor alle direct betrokkenen als een paal boven water. Een belangrijke steun daarbij is zuster Van de Ruit. Haar woor den geven de sfeer die er nu heerst en die in de nieuwbouw weer zal worden nagestreefd nog meer inhoud. Zij is hoofd van "Huize Buitenzorg", maar ziet haar functie echter niet strikt als een vaststaand feit waaraan zij rechten kan ontlenen. "Nee, we zijn hier meer een groot uitgeval len gezin. Zowel alle kinderen alsook de ouders bij elkaar. We kennen elkaar als een familie en ve vinden bij elkaar steun." Zij vertelt dat in het tehuis de zwaarste gevallen komen, kinde ren die onzindelijk zijn, gevoed moeten worden"We gaan daarom erg intensief met de kin deren om. Het mooiste is wel dat we er met de ouders over kunnen praten. Het kind blijft zo een deel van het gezin. En dat proberen we ook, een verlengstuk te zijn van het eigen thuis. De kinderen weten het misschien door hun dubbele handicaps niet eens. Toch kan je spreken van een ge lukkig huis hier." Blij Opvallend is de blijmoedigheid waarmee ze over "Buitenzorg" vertelt. Een noodzakelijke per- de Graaf: "...Eén fami- (Foto Jan Holvast soonlijke instelling, omdat uit zicht op genezing veelal uitblijft voordat de opname heeft plaats gevonden. Soms wordt het ook haar wel eens te veel. "Zes sterf gevallen zoals vorig jaar, dat vind ik best moeilijk. Op dat ogenblik moet je iemand zijn waar bij voorbeeld de ouders tegenaan kunnen leunen." "Aan de andere kant put ik ook weer veel blijdschap uit het con tact dat de ouders met mij heb ben. Wanneer ik bijvoorbeeld een bosje violen op mijn bureau vind van een van de ouders, nax de ter aardebestelling van hun kind. Zoiets doet je wel wat De band tussen het personeel en de ouders is groot. Dat merken de ouders ook, bijvoorbeeld bij de opname. "Ik heb in een grote inrichting gewerkt. Daar is het door de onderbezetting van het personeel moeilijk om tijdens het bezoekuur op zaterdag met slechts een paar man de opvang Een grote kraan moest er gisteren op de Oude Rijn aan te pas komen om een andere kraan die in het water lag (alleen wiel nog zichtbaar linksonder) er uit te vissen. LEIDERDORP Als alles volgens plan verloopt kan in 1984 begon nen worden met de bouw van een nieuw politiebureau in Elizu- bethhof in Leiderdorp Dit bu reau. waarvan verwacht wordt dat de plannen eind 1983 gereed zijn, zal een van de energiezui nigste projecten worden die het rijk onder handen neemt. Zo wordt naast een optimale isola tie ook onder andere overwogen om een windmolen bij het ge bouw neer te zetten. Deze laatste plannen zijn echter voorlopig nog erg vaag. Hoe het gebouw uiteindelijk komt uit te zien is afhankelijk van de financiële situatie. Toch deelt een woordvoerder van het minis terie van volkshuisvesting en mi lieuhygiëne dat er gewoon van uitgegaan wordt dat er een nieuw gebouw komt waarin zo weinig mogelijk energie wordt verbruikt. Het districtsbureau van de rijkspolitie is nu gehuis vest in een gebouw aan de Van der Valk Boumanweg in Leider dorp. WC-bezoek kost 6000 LEIDERDORP - Bij een boekhan del in het winkelcentrum Win kelhof in Leiderdorp is gister middag een bedrag van ongeveer 6.000 gulden uit de kluis gesto len. Twee mannen vroegen of ze even naar de wc mochten. Nadat ze verdwenen waren, bleek de kluis te zijn geleegd. De sleutel zat er overigens in. De rijkspolitie heeft de zaak in on derzoek. Een duidelijk signale ment van de daders is er echter VOORSCHOTEN - Alle instellin gen in Voorschoten moeten nu ook een meerjarige begroting gaan inleveren, waarin alleen trendmatige verhogingen zijn toegestaan. De gemeente heeft een dergelijk overzicht nodig omdat de sociaal-culturele sector een uitgavenkant heeft van 1.6 miljoen terwijl de inkomsten die daartegenover staan bestaan uit een rijksbijdrageregeling van rond de 220.000 gulden per jaar. De raadscommissie voor financiën in Voorschoten kon gisteravond akkoord gaan met de financiële gevolgen van de sociaal-culture le plannen voor het jaar 1982. Voor de verdere jaren moet een jaarlijkse bijstelling mogelijk blijven. Kraan "vist' kraan op LEIDERDORP - Een bouwkraan van de firma Den Hollander is gisterochtend rond elf uur in de Oude Rijn gevallen. Ter hoogte van het begin van het Jaagpad richting Kouderkerk aan den Rijn gleed de kraan van een dek schuit af. De bestuurder kon nog net op tijd uit de kraan springen. Onmiddellijk werd begonnen met het optakelen van de kraan. De scheepvaart was gedurende het optakelen gestremd. te verzorgen van ouders van een zaal vol kinderen. Dat lukt niet, het is te zwaar en men drukt zich." "Een moeder zei mij eens, nadat haar dubbelgehandicapt kind was overleden, iets heel belang rijks, wat ik nooit zal vergeten: 'Mijn kind heb ik eigenlijk al be graven bij de opname. Het was al een beetje dood'." "Dat kan ge beuren in grote internaten. Daar stop je je kind weg en voor alles wordt gezorgd. Hier en in ons nieuwe gebouw in Leiderdorp zal dat nooit gebeuren. Nu al lo pen de ouders het gebouw in en uit wanneer ze hun kind willen bezoeken. Bezoekuren kennen we eigenlijk niet. We zorgen ge woon dat er geen kliniek van wordt gemaakt." Voldoening Het personeel van Buitenzorg heeft het er door de weinige mo gelijkheden die het gebouw biedt beslist niet makkelijk mee. "Toch hebben we meer voldoe ning in ons werk", zegt Annie de Graaf, een van de verpleegsters op "Buitenzorg". Ook zij heeft het verschil meegemaakt tussen het werk in een grote inrichting en haar huidige kleinschalige werkkring. "Je bent hier met el kaar en je kunt problemen met elkaar bespreken. In een groot ziekenhuis ben je op je eigen af deling aangewezen. Daar ben je ook de hele dag. Je bent meer een nummer, terwijl ik nu veel meer persoonlijk betrokken ben bij mijn werk. Neem nou de goe de band met de ouders, dat is erg belangrijk", aldus Annie de Graaf. Zuster Van de Ruit wil er niets van weten dat de nieuwbouwplek achter het Elisabethziekenhuis een weggestopte plaats zou zijn. "Het ligt eerder fijn dicht bij het ziekenhuis. We hebben tenslotte kwetsbare kinderen. En de nieu we mogelij'kheden zijn legio. Ge zinnen kunnen zich in de toe komst terug trekken en er ko men speelmogelijkheden voor de broertjes of de zusjes van het gehandicapte kind dat wij in huis hebben. Ook komt er een speciaal zwembadje wat gewel dig is voor de kinderen. Dubbel zo verheugend is dit toekomst beeld, want wij weten dat kleine kinderen elders haast nergens meer worden opgenomen. En wij kunnen juist in de zo belangrijke ontwikkelingsfase van zo'n kind veel warmte en liefde geven. En dat is ontzettend belangrijk", zo zegt zuster Van de Ruit tot slot. ROEL ZAADNOORDIJK DINSDAG 21 i Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. Nederlandse les voor buiten landse jongeren. 19-20 30 uur: aanslui tend soos. muziek of film; woe. soos en sport. 15-17 uur. Algemene Reclasserings Vereniging, Rijnsburgerweg 167. tel. 156440. bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. Bevrijdingskerk - contactmiddag voor ouderen en belangstellenden. 14.30 uur. Inl. voor wie niet op eigen gelegenheid kan komen, Mevr. v.d. Zwan, tel. 764006. WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum. Haar lemmerstraat 73. cursus stijldansen; don soos met films en informatie pro gramma's, 15-17 uur. Gespreksavond over borstvoeding - bij Wanda Heukels, Grevestraat 2a, tel. 124274. Kantine V.T.L. - Voorschoterweg. avondwandeltocht, start tussen 18 en 19 uur. inl. tel. 01726-13470. Leiderdorp - gemeentehuis, openbare orde en veiligheid, 2 DONDERDAG Filmhuis LVC - Breestraat 66. film 'The ladv vanishes'-Alfred Hitchcock(1938), 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17. film 'Edipo Re' uit 1967. 20 en 22.15 u validen. 19-20 l Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32. vrij advies. 19.30-21.30 u Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. Werkgroep Dienstweigeren, tot sept. geen spreekuur, inl. tel. 216180/149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vrijd. soos van 15-17 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apptheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 14 aug tot 21 aug door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek Boekmer, Florijn 19, Winkelhof, Leider dorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond- ir.d. Waalslaan, tel. 4641. VOORSCHOTEN - Burgemeester en wethouders van Voorschoten zullen zich opnieuw moeten gaan buigen over hun plannen rond de verdeling van emancipa tiegelden. De meningen daar over bleven ook gisteravond tij dens de vergadering van de raadscommissie voor financiën tegenover elkaar staan. Eerder kwamen andere commissieleden vorige week niet tot een akkoord over de verdeling. Of de VOS-cursus (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenle ving) dit jaar weer subsidie krijgt zal moeten blijken in de komen de raadsvergadering. Bij de sub sidieverlening voor deze cursus sen kwam een verdeeld advies. WD en CDA vinden de VOS- i dure aangelegen heid terwijl de PvdA het noodza kelijk acht dat ook de begeleid sters een honorarium ontvangen. Volgens CDA-raadslid Meershoek moet de persoonlijke bijdrage worden verhoogd en uitgezocht of "Tijd voor School", de VOS- vrouwen, de VIDO-vrouwen (Vrouwen in de Overgang) en het Vrouwencafé niet veelal dezelfde groepen vrouwen betreft. Mevrouw Breunesse (PvdA) brak een lans voor de kansarme vrou wen die juist door de VOS-cur sus kunnen worden geholpen. De meningen bleven echter te genover elkaar staan, reden voor de commissie om het voorstel te rug te geveruaan burgemeester en wethouders. WASSENAAR - Het aansluiten van een nieuwbouwhuis op het gas-, wa ter- en lichtnet kost in Wassenaar binnenkort 1.200 gulden als de wo ning binnen vijftien meter van de hoofdleiding ligt. Voor elke meter meer moet een extra bijdrage worden betaald. De gemeenteraad be sloot hiertoe op voorstel van burgemeester en wethouders. De nieuwe regeling van de aansluitkosten stuitte verschillende raadsle den tegen de borst. De prijs van een nieuwe woning wordt zo hoger en dat heeft weer gevolgen voor mensen met een kleine beurs. In de oude regeling was het aansluiten op de verschillende netten gratis. Met als voorwaarde dat het huis niet meer dan tien meter van de hoofdleiding verwijderd was. Boven de tien meter moest een bijdrage in de kosten worden betaald. De nieuwbouw aan de Wiegmanweg (premiekoopwoningen) zal echter nog onder de oude regeling vallen. Burgemeester en wethouders geven dat projekt een ontheffing. In de nieuwe regeling is dat mogelijk. Bij elk nieuw woningbouwprojekt zal worden bekeken of er ontheffing moet worden verleend. leidsch £t. dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); zater- Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te vol- Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV t< Haarlem Kwartaalabonnement f 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement 0,75 Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P C. Rosier (radio en tele- vlsle, kunst) S.J. de Groot (geestelijk Aangestoten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 1st. 222 >H. v. Egmond tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2