F-16 naar Israël Drukkerssta king in Polen onafwendbaar Libanon politieke barometer Bani-Sadr hekelt Chomeini Embargo opgeheven San Salvador zonder stroom Handelaren sluiten winkels Plaatsing MX-raket nog niet bepaald Voor alle tegenstellingen Midden-Oosten brengen, dat de Arabieren Ame rika onder druk zetten om Israel tot inbinden te bewegen en dat de Arabische landen Libanon niet aan zijn lot overlaten oog in oog met de dreiging vanuit Is rael In Libanorr is men als de dood dat premier Begin, op het moment dat de Amerikanen de F-15- en F-16-jagers weer aan de joodse staat gaan leveren. Libanon weer zal aanvallen onder het voor wendsel van de Palestijnse guer rilla-aanwezigheid in dat land Daarom meent de regering in Beiroet dat alle Arabische lan den militaire medeverantwoor delijkheid moeten dragen in het kader van een Pan-Arabische strategie tegen Israel Alleen met Arabische politieke steun durft Libanon zijn eigen militaire verdediging op poten te zetten zonder die steun zal Liba non. ook al krijgt het moderne luchtdoelraketten van de Libirs of van wie dan ook, machteloos staan tegenover potentiele Israë lische agressie Z.-Afrikaanse regering biedt daklozen werk aan KAAPSTAD (Reuter) - In een nieuwe poging om het vraagstuk van de zwarte daklozen aan de rand van Kaapstad op te lossen, hebben Zuidafrikaanse rege ringsfunctionarissen de betrok kenen werk aangeboden elders in het land. De minister die zich met de aange legenheden van de zwarte meer derheid van de bevolking bezig houdt. Piet Koornhof. verklaar de dat al ruim 1.000 banen waren gevonden. Het gaat om de achtergebleven be woners van het kamp Nyanga dat de overheid vorige weck met bulldozers met de grond gelyk maakte, omdat de bewoners er il legaal zouden verbleven De erbarmelijke omstandigheden waaronder de achtergeblevenen, voornamelijk vrouwen en kinde ren. na de verwoesting van hun schamele behuizingen aan hun lot werden overgelaten, hebben hevige verontwaardiging ge wekt LOS-ANGELES (Reuter) De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft zijn vakantie Cahfornie onder broken voor overleg met zijn ministers Weinberger van defensie (links) en Haig van buitenlandse zaken (rechts). Besproken werd onder meer de hervatting van de wapenleveranties aan Israel. DINSDAG 18 AUGUSTUS 1981 BEIROET (GPD) - De veiligheids situatie in Libanon is de laatste twee weken sterk verslechterd. Eind vorige maand werd een be stand van kracht tussen Israel en de Palestijnen. maar sindsdien braken op verschillende plaatsen in het land steeds weer gevech ten uit tussen lokale rivaliseren de milities. Het laatst gebeurde dit nog het afgelopen weekeinde in Beiroet tussen sjhtische mos lims en aanhangers van de Liba nese communistische partij. Al dit soort lokale gevechten zijn terug te voeren op al bestaande politieke tegenstellingen: zo raakt de pro-Iraansc Libanese sjiitische militie „Amal" om de haverklap slaags met pro-Iraakse baathisten, communisten of Pa lestijnen. Het komt erop neer dat de Iraaks-Iraanse Golfoorlog - bijna één jaar geleden begonnen - van tijd tot tijd in Libanon in het klein wordt uitgevochten. Ook Syrisch-Iraakse tegenstellin gen, spanningen tussen Syrié en „te gematigde" Palestijnen wor den in Libanon met de wapens LONDEN (AFP/Reuter) - De afge zette president van Iran Abol- hassan Bani-Sadr. beschouwt het huidige bewind in zijn land als onwettig en heeft landgeno ten opgeroepen het omver te werpen. Hij beschouwt zichzelf als wettig president van Iran. zo zegt hij in een boodschap aan het Iraanse volk. De boodschap ver scheen gisteren in de krant "Isla- heidsraad van de Verenigde Na ties in 1973 tot rechter gekozen, beslecht: Libanon is als het ware de politieke barometer van alle tegenstellingen in het Midden- Oosten (niet alleen van het Israe- lisch-Arabische conflict), bijna alle Arabische landen, plus Iran en niet te vergeten Israel hebben in het land hun lokale bondgeno ten, en dat heeft natuurlijk con sequenties. te meer daar al deze partijen tot de tanden toe bewa pend zijn. Het zijn de eenheden van de zoge naamde Arabische vredesmacht in Libanon - die bijna geheel uit Syrische troepen bestaat - die bij dit soort lokale uitbarstingen „tussenbeide komen" om de ge- De staking is uitgeroepen uit pro test van de drukkers tegen "voortdurende aanvallen op en belastering van onze bond in de massamedia, terwijl deze geen kans krijgt daarop te antwoor den", zo hebben zij in een verkla ring gezegd. De drukkers deden tevens een beroep op de lezers gedurende de staking geen kran ten te kopen, waarschijnlijk vre zen zij dat de overheid kranten zal laten drukken bij staatsdruk kerijen. Een drukkersstaking is een ernsti ge uitdaging aan het adres van de communistische partij. De pers is in het communistisch systeem een belangrijk propagandamid del. dat nauwgezet wordt gecon troleerd. Spotprent Vorige week vrijdag sloten de au toriteiten de drukkerij van een vakbondsblad omdat hierin naar hun mening anti-Sowjetrussi- sche spotprenten hadden ge- staar.. Een editie van dat blad werd in beslag genomen. De drukkers hebben laten weten dat hun staking geen economi sche verliezen zal opleveren, om dat zij gedurende de stakingsda gen ander werk binnen de bedrij ven zullen doen. Het besluit van de drukkers om in staking te gaan volgde slechts een dag nadat een confrontatie met de regering was vermeden toen een voorgenomen mars naar Warschau uit protest tegen het gevangen houden van poli tieke delinquenten werd afge last. mitische revolutie" die in Lon den verschijnt en de naar Frank rijk uitgeweken oud-president steunt. De boodschap zal volgens Iraanse ballingen illegaal in Iran worden verspreid. Bani-Sadr roept verder op tot het vormen van verzetsgroepen in dorpen en steden in geheel Iran. Ook dienen de strijdkrachten. in februari 1979 volgde zijn ver kiezing tot president. moederen met meestal grof ge schut tot bedaren te brengen. Probleem bij deze vredesrol is dat de Syriërs ah lang niet meer „neutraal" zijn: de Syriërs voe ren een eigen politiek die gericht is op het neutraliseren (diploma tiek en-of militair) van met Israël samenwerkende Libanese groe pen. op het manipuleren van al lerlei moslim-linkse Libanese groeperingen die onder Syrische protectie staan, en op „controle ren" van de Palestijnen. Afgezien van de falangisten en Haddad. die zonder meer met de „vijand Israel pacteren" probe ren de Syriërs de overige, pro- Handelaren Ook groenten- en fruithandelaars in Polen gaan vandaag staken om te protesteren tegen prijs- voorschnften van de overheid. De handelaren mogen hun waar niet boven vastgestelde prijzen verkopen. De politie ziet hier scherp op toe en overtreders kunnen gevangenisstraffen tot vijfjaar krijgen. De prijzen zijn vaak te laag om winst te kunnen maken. De han delaren zit het dwars dat in feite de groothandel, vaak boeren, de prijzen dicteert. Die liggen dik wijls hoger dan wat de kleinhan del aan de consument mag bere kenen. "De staat dient de prijzen van de groothandel ook te con troleren. Wij zullen staken tot de autoriteiten het probleem van het pnjssysteem hebben opge lost", verklaarde een kleinhande laar. Er zijn naar schatting tienduizend particuliere groenten- en fruit- verkopers in Polen. Een massale staking zou de consument dwin gen voor deze produkten naar de staatswinkels te gaan. waar de kwaliteit meestal slechter is. De handelaren zijn niet aangesloten bij de onafhankelijke vakbond Solidariteit. In Polen zijn de afgelopen weken herhaaldelijk straatbetogingen cn stakingsacties gehouden uit protest tegen de voedseltekor ten. De demonstraties gelden met name een verdere vleesrant soenering die de regering deze maand wil doorvoeren en plan nen om prijzen van onmisbare voedingswaren drastisch te ver hogen teneinde de toegenomen import te kunnen betalen. De prijzen zouden in enkele geval len tot 400 procent stijgen. zonodig met geweld, elke poging tot zuivering in hun gelederen af te wijzen. Volgens Bani-Sadr be roept ayatollah Chomeini zich op dezelfde argumenten als de sjah destijds om de terechtstellingen van politieke activieten te verde digen. Bani-Sadr heeft tegenover de pers berichten tegengesproken als zou hij van plan zijn naar Egypte uit te wijken. Het bericht dat pre sident Sadat van Egypte hem po litiek asiel had aangeboden noemde hij onjuist Het zou met opzet zijn verspreid door het Iraanse persbureau Pars. Bani- Sadr zei geen plannen te hebben om Frankrijk te verlaten. "Voor lopig blijf ik hier", zei hij in een vraaggesprek met een Franse krant. Het Iraanse parlement heeft giste ren het vertrouwen uitgesproken in de nieuwe regering van pre mier Mohammed Bahonar. maar de kandidatuur van één minister verworpen, aldus het persbureau buitenlandse zaken. Hossein Mu- savi Khamene heeft gezegd dat Iran zijn banden met de buiten wereld wil versterken. gressieve Libanese partijen voor eigen doeleinden tegen elkaar uit te spelen. Deze politiek en de verdeeldheid in de Arabische wereld heeft als gevolg dat al de ze partijen in Libanon - die wat de confrontatie tegen Israel be treft in feite ideologisch op n lijn zitten - elkaar toch in de haren zitten. De huidige onrust in Libanon moet ook gezien worden als uiting van de vele pogingen van alle locale partijen (inclusief de Syriërs en de Palestijnen) om de van Arabi sche zijde voorgestelde „nationa le verzoening" in Libanon naar eigen goeddunken met militaire LOS ANGELES (UPI/AFP/ Reuter) - President Rea gan van de Verenigde Sta ten heeft gisteren besloten het embargo op de leve ring van gevechtsvliegtui gen aan Israël met onmid dellijke ingang op te hef fen. Dit heeft zijn minister van buiten landse zaken. Alexander Haig. meegedeeld. Het embargo werd ingesteld na de Israëlische bom bardementen op de kerncentrale bij Bagdad begin juni en gehand haafd na de luchtaanval op Bei roet midden juli. Haig verklaarde dat tot hervatting van de leveranties is besloten "na een grondige herziening van de gevolgen van de Israëlische acties". De kwestie is verder openhartig besproken met pre mier Begin van Israel en diens ambassadeur in de VS. Efraïm Evron. Begin heeft zijn felle kri tiek op het Amerikaanse embar go nooit onder stoelen of banken gestoken. De Amerikaanse regering heeft re kening gehouden met de gebeur tenissen en ontwikkelingen in het Midden-Oosten Vooral het bestand in Zuid-Libanon bete kende een positief element daar- Ook heeft hij Marokko er van be schuldigd dat het betrokken is bij de kaping van een raketpa- trouilleboot die door een opposi tiebeweging is overmeesterd bij de overbrenging van Frankrijk naar Iran. Het Marokkaanse persbureau Map berichtte gisteren dat de kapers van de patrouilleboot Tabarzin de haven van Casablanca waren binnengevaren om onder bedrei ging brandstof en voedsel in te nemen. De boot had de Marok kaanse wateren meer dan twee dagen geleden verlaten, aldus het persbureau. Intussen gaan de executies van po litieke tegenstanders in Iran on verminderd door. In de Evin-ge vangenis van Teheran werden 23 leden van de links-islamitische beweging Moedjahedien-e-chalc geexecuteerd. zo meldde radio Teheran. De 23 waren beschul digd van "deelneming aan terro ristische en fascistische activitei ten". Het totaal aantal executies van politieke tegenstanders is sinds de afzetting van de naar Frankrijk uitgeweken Bani-Sadr opgelopen tot 546. middelen „te beïnvloeden Alle Libanese artijen zweren bij hoog en bij laag voor die nationale ver zoening te zijn. maar dan wel op eigen voorwaarden. De Syriërs willen een vinger in de Libanese pap houden zolang de Israeli's dat ook doen. en de Palestijnen ten slotte willen hun revolutie redden. De Libanese regering staat tegen over al deze onrust machteloos, vandaar de pogingen van de cen trale regering in Beiroet om een Arabische topconferentie bijeen te krijgen. Beiroet wil dat de Ara bische landen hun lokale bond genoten in Libanon tot rede in. aldus Haig. De VS hopen dat het bestand zal standhouden en de kansen op vrede in het gebied groter zal maken. In Israel is uiterst koel gereageerd Op de verklaring van de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Haig dat de F-15- en F- 16-gevechtsvliegtuigen binnen kort aan Israël zullen worden ge leverd. De woordvoerder van premier Begin verwees naar de uitspraken van Begin van afgelo pen zondag. Daarin stelde de premier dat Amerika door het opschorten van de levering Is rael onrecht heeft aangedaan. Het opheffen van het embargo is slechts een herstellen van dit on recht. aldus premier Begin. In Jeruzalem werd ten stelligste ontkend dat Israël ook maar eni ge toezegging aan de Verenigde Staten had gedaan die het ophef fen van het embargo kan hebben bespoedigd. In militaire kringen in Israel was men vanmorgen opgelucht over het voortzetten van de leveran ties. Tot nu toe heeft het op schorten geen ernstige proble men veroorzaakt. De veertien F- 16- en twee F-15-gevechtsvlieg- tuigen zullen nu binnen een maand Israel bereiken en in de luchtmacht worden opgenomen. Vooral de F-15 wordt beschouwd als een Israëlisch antwoord op de Russische Mig-25-vliegtuigen die Syrië tot haar beschikking heeft. Het komend jaar zal Amerika nog ZO'n 75 gevechtsvliegtuigen aan Israel leveren. De Palestijnse bevrijdingsbewe ging PLO heeft het besluit van de Amerikaanse regering veroor deeld als een aanmoediging voor het agressieve gedrag U I I Volgens de officiële woordvoer- dt i vo<n i' PU i in Beiroet, ilah- moed Labadi. kan deze Ameri kaanse beslissing heel goed het wankele staakt-het-vuren tussen Isr.il en de PLO in Zuêd*LibOHOH teniet doen. Het Russiche persbureau Tass be schouwt het Amerikaanse be sluit als niet meer dan een hui chelachtige stap" omdat Was hington weet dat Israel de vlieg tuigen voor de aanval wil gebrui ken. zo liet het gisteren weten GUATEMALA - Als gevolg van het politiek geweld in Guatemala zijn in het afgelopen weekeinde in de noordwestelijke provincie Quiche 65 doden gevallen, zo is van de zijde van de politie verno- In gevechten tussen linkse guerril- leros en regeringstroepen verlo ren in totaal 26 guerrillastrijders het leven, terwijl elders in de provincie 39 mensen het slacht offer werden van het politieke geweld. Tass vindt dat de hervatting van de leveranties aantoont dat "de VS bereid zijn enorm veel militair materieel aan Israel te leveren voor nieuwe gevaarlijke provo- Desgevraagd zei Mocse dat de beslissing niet zal worden beïn vloed door begrotingsoverwe gingen Het gaat er om of de MX raketten in een ondergrond^ tun- nelsystcem in de staten Utah en Nevada zal worden opgesteld dan wel aan boord van vliegtui gen paraat zal worden gehouden Minister van defensie Caspar Weinberger voelt het meest oor dit laatste, terwijl z^jn collega van buitenlandse zaken Alexan der Haig voorstander zou zijn SAN SALVADOR (AFP) - De hoofdstad San Salvador en het centrale deel van El Salvador zijn gisteren afgesneden van electriciteit na een aanslag op een hoogspanningsleiding. die wordt toegeschreven aan het ver enigde guerrillafront "Farabun- do Marti" (FMLN). Een woord voerder van de electnciteits- maatschappij kon niet zeggen hoe lang de storing zou duren Guerrillastrijders van het FMNL hebben de afgelopen dagen ook het telefoonnet gesaboteerd. waardoor een deel van de hoofd stad zonder verbindingen kwam te zitten De guerrillabeweging meldde zaterdag via haar radio station "Venceremos" (wy zullen overwinnen) verder dat in de op regeringstroepen veroverde stad Perquin (200 kilometer ten noordoosten van San Salvador) een "revolutionaire regering" is gevormd. Ongeveer 3000 man re geringstroepen zijn gisteren, ge steund door gevechtsvliegtuigen en helikopters, opgerukt naar het gebied rond Perquin Het ministerie van defensie in San Salvador weigert elk commen taar op het verloop van de ge vechten in de provincie Morazan. waar de opstandelingen een grootscheeps ofTensief zouden hebben geopend. Sri Lanka COLOMBO (Reuter) - De regering van Sn Lanka heeft gisteren voor het gehele land de noodtoe stand uitgeroepen, nadat er op verscheidene plaatsen nieuwe ongeregeldheden waren uitge broken tussen de Singalese meerderheid en de Tamils die in de minderheid zijn. Het is de tweede maal dat de noodtoestand wordt afgekon digd sinds er in juni rellen waren ontstaan in het noordelijke dis trict Jaffna waar veel Tamils wo nen Zes dagen geleden was deze maatregpl ingetrokken Met het oog op nieuwe ongeregeldheden is de noodtoestand nu weer van kracht verklaard WARSCHAU (UPI/Reuter/AFP) - Het nationale coördinatie comité van de onafhanke lijke Poolse vakbond Solidariteit vergadert vandaag in Katowice om de laatste hand te leggen aan de aangekondigde staking van drukkers bij de kranten, die morgen begint en twee dagen duurt. Frankrijk zegt Polen hulp toe PARIJS (AFP) - Frankrijk zal Polen in zijn huidige econo mische moeilijkheden hel pen met voedselleveranties en leveranties van halfpro- dukten ten behoeve van de Poolse industrie. Dit heeft de Franse premier Pierre Mau- roy gisteren verklaard na af loop van overleg met de Pool se minister van buitenlandse zaken. Jozef Czyrek, in Pa rijs. Czyrek heeft Mauroy bijzon derheden gegeven over de moeilijkheden in Polen op het gebied van de economi sche situatie in het algemeen, bij de industrie en bij de voedselvoorziening in het bij zonder. Mauroy verklaarde na afloop van het gesprek dat Polen een "duizelingwekken de crisis" doormaakt en dat het land verscheidene jaren nodig zal hebben om zijn vol ledige produktiecapaciteit weer te kunhen benutten. De Franse premier zei dat zijn land Polen te allen tijde zal blijven steunen. Frankrijk zal helpen bij het treffen van een regeling voor de Poolse schulden en zal daarnaast bij zijn westerse partners aandringen op het verstrekken van een lening van 500 miljoen dollar aan Polen, zo zei hij. Gekaapte patrouilleboot in Marokko Hymphrey Waldoek overleden DEN HAAG (ANP) - De president van het Internationaal Gerechts hof. sir Hymphrey Waldoek. is zaterdag in Den Haag ten gevol ge van een hartaanval overleden, aldus heeft de woordvoerder van het Hof meegedeeld. Sir Humphrey is hoogleraar aan de universiteit van Oxford en voor zitter van het Internationaal Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg geweest Hij zal waarschijnlijk in Oxford worden begraven. Opnieuw doden door giftige olie MADRID (AFP) In Spanje zijn de afgelopen dagen vijf mensen overleden tengevol ge van het eten van vergiftig de spijsolie. Het totale aantal slachtoffers van de olie die met raapzaadolie voor indus trieel gebruik was vermengd, komt daarmee in ruim 3 maanden op 96 De vergifle olie werd door han delaren aan de deur verkocht totdat men de olie in verband bracht met de sterfgevallen. Sindsdien zijn twintig mer ken na onderzoek giftig ge bleken en op last van de auto riteiten uit de verkoop geno- Noodtoestand LOS ANGELES (DPA) - President Ronald Reagan zal, volgens zijn naaste medewerker Edwin Mee- se, over drie tot vijf weken beslissen over het stelsel van de intercontinentale MX-raket en de eventuele bouw van de bommen werper B-l. Dit werd bekend na afloop van een bijeenkomst v.in drie uur van de Amerikaanse Nationale Veilig heidsraad in Los Angeles Volgens Meese is aan de pr« ident een reeks van mogelijkheden voor de stationering van de nieu we MX-raketten voorgelegd van een stationering Haig zou met het verzet tegen de andere mogelijkheid Europese bezwa ren tegen de installatie van nieu we kernraketten voor de middel grote afstand in Europa willen wegnemen Het Amerikaanse publiek is ver deeld over het neutronenwapen maar staat in meerderheid achter president Reagan en de toon die hij bezigt tegen de Sowjet-Unie. aldus een opiniepeiling. Terwijl 60 procent der Amerikanen zegt ervan overtuigd te zijn dat hun land in de komende jaren bij een oorlog betrokken wordt, is 66 procent .an mening dat het neutronenwapen het risico van een gewapend conflict niet of nauwelijks vergroot. Eenendertig procent der onder vraagden i.s het eens met het be sluit van president Reagan het neutronenwapen te maken en op te slaan Zesentwintig procent keurt het besluit af en acht pro cent weet het niet. Vijfendertig procent was niet van het besluit op de hoogte. Vierenzestig procent der onder vraagde Amerikanen keurt de houding goed die president Rca gan tegenover de Sowjet-Unie aanneemt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11