Deze bon is goed voor het hoogste bod op uw auto. Staking in VS kan schaker Hans Kuyf 'nullen' kosten. Medewerker van vredesinstituut zou spion zijn Reken op Datsun Jos Koemans zegt af voor Leidsche Hout PAGINA 10 DINSDAG 18 AUGUSTUS 1981 Arrestatie iii Zweden STOCKHOLM (GPD) - Een uit Nieuw-Zeeland afkomsti ge specialist op het gebied van vredesonderzoek en ont wapening, Owen Wilkes, is gisteren in Zweden gearres teerd op verdenking van spionage. Volgens openbare aanklager K. G. Svensson in Stockholm heeft Wilkes de afgelopen maanden bijzonder veel aandacht geschon ken aan de commandocentrales van de Zweedse defen sie, die verspreid liggen over het hele land. U denkt aan inruilen? Wij bieden u nu Goud Geld voor uw huidige auto bij aankoop van een nieuwe Datsun. Hoeveel? Dat weet u binnen 24 uur als u deze bon invult. Daag ons gerust uit. Met het reële bedrag dat u zelf in uw hoofd hebt. 't Zit er dik in dat u bij ons eigenlijk meer krijgt dan u verwacht had. Bovendien is dit een zaak waarbij kunt verliezen. Want u rijdt Ik bezit een bouwjaar type KM stand Ik ben geïnteresseerd in 'n Datsun en vraag als inruilprijs voor mijn autof Naam__ f Adres I Postcode. I Telefoon I Bel mij I Plaats weg in een nieuwe Datsun. Een betrouwbare, complete en zuinige auto, waar u jaren rijplezier van heeft. En die z'n geld dubbel en dwars waard is. De Datsun Sunny bijvoorbeeld. Eén der meest complete gezinswagens in z'n klasse. Al v.a. 14.395,-. Of zo'n fraai gelijnde, sportieve Datsun Cherry met alles erop en eraan wat maar funktioneel en comfortabel is. Al v.a. 13.895,-. Leiden, Auto Heemskerk B.V., Herengracht 79, tel. 071-133861. Lisse, Autobedrijf Broertjes B.V., Oranjeiaan 74, tel. 02521-14616. Noordwijk, Garage Abswoude BV Nieuwe Offemweg2, tel. 01719-13150. Noordwijkerhout, Auto-Centrum Bollenstreek B.V. (sub-dealer), Dorpsstraat 12,tel.02523-2395. Roelofarends- veen, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1, tel. 01713-2866. Sassenheim, Autobedrijf Broertjes B.V., Hoofdstraat 158, tel. 02522-12921/10041. Voorburg, Valken- bosch Voorburg B.V., Looierslaan 93-99, tel. 070-871610 Gevangenis-directie wil beveiliging na ontsnapping Voor de tweede keer binnen een jaar zijn gisteren twee gevange nen uit de koepel ontsnapt. Dat gebeurde op vrijwel identieke manier als 24 september vorig jaar. In beide gevallen was er sprake van hulp van buitenaf. In beide gevallen ook waren vol gens de adjunct-directeur vol doende - ongewapende - bewa kers in de buurt. Direct na de ontsnapping vorig iaar verklaarde directeur J. H. Saaltink extra beveiligingsmaat regelen niet nodig te vinden. „Het kan altijd gebeuren dat ie mand uitbreekt", aldus Saaltink. „Meestal is alles terdege voorbe reid. We zijn altijd waakzaam, maar het probleem is datje nooit weet wanneer iemand van plan is de kuierlatten te nemen". Vorig jaar ontsnapte de gedetineer de uit de zeilmakerij, die buiten de koepel maar wel op het ter rein van het huis van bewaring Bij te late aankomst WK-junioren in Mexico ARNHEM (GPD) - Het Arnhemse huis van bewaring gaat bij het ministerie van justitie op maatre gelen aandringen tegen het ont snappen van gevangenen uit de koepel. Adjunct-directeur J. Ale- wijn wil niet zeggen aan welke maatregelen hij denkt, nadat zondag opnieuw twee gevange nen zijn ontsnapt. „Maar", zegt hij, „er moet iets worden gedaan, want dit kan zo niet langer door gaan". Alewijn is van mening, dat er ver antwoorde maatregelen moeten worden getroffen. „De beveili ging en oe leefbaarheid van de koepelgevangenis moeten in evenwicht blijven. Maar wat je ook doet, het blijft een groot risi co", aldus de adjunct-directeur. LEIDEN - Voor de drie jeugdkam pioenen uit de Leidse schaak hond zijn het momenteel druk ke tijden. Omdat alle drie de spelers het tot nationaal kam pioen geschopt hebben dienen zij ons land ook op de desbetref fende WK's te vertegenwoordi gen. Zo keerde Marcel Piket vo rige week terug van het in Ar gentinië verspeelde kadettcn- kampioenschap. Jeroen Piket, de kampioen tot 13 jaar, gaat in september naar Parijs om daar in een officieus wereldkam pioenschap de krachten met zijn leeftijdgenoten te meten. Boskoper Hans Kuyf heeft de ti tel voor de oudste groep, die tot 20 jaar, op zak. Kuyf is momen teel onderweg naar Mexico-city. In de Mexicaanse hoofdstad gaat morgen de junioren-W.K. van start. Aan Kuyfs reis naar Mexico kleef den de nodige haken en ogen. De luchthavenstaking in de VS dreigde roet in het eten te gooi en. Kuyf vlak voor zijn vertrek naar Schiphol: "Ik hoop dat het maar goed gaat Het ticket is al geruime tijd geboekt, zodat ik wel via de V.S. moet vliegen. Kom ik door die staking te laat in Mexico aan, dan heb je een goe de kans dat ik al één of meerdere reglementaire nullen aan mijn broek heb. Uit de trip van Marcel Jeugdteam boekt forse schaakwinst GRAZ (ANP) - Het Nederlandse team is de strijd om het wereld kampioenschap schaken voor jeugdspelers (tot 25 jaar), dat in Graz wordt gehouden, begonnen met een overwinning van 4 0 op het zwakke Libanon. Een verras- Piket bleek immers wel dat men in dit soort landen geen schroom heeft om zoiets te doen. Verder kan ik er alleen maar het beste van hopen." Buiten Hans Kuyf, kan ook zijn ou dere broer Rinie een aardig houtje schaken. Dat bleek wel tijdens het laatste seniorenkam- LEIDEN - Traditioneel is het toer nooi van de Leidsche Hout sterk bezet. Dit jaar misschien nog wel sterker bezet dan voorgaand jaar. Van de geplaatste spelers in het herenenkel B moet de no. 3 ge kwalificeerde Jos Koemans af zeggen na een ongeluk op zijn brommer. Het ongeluk had geen ernstige gevolgen, maar het be lette hem in ieder geval wel aan het toernooi deel te nemen. Zijn uitvallen betekent echter niet dat de laatste fase van het HEB op de Leidsche Hout minder in teressant zal zijn. Met Marco sing was het feit dat titelhouder de Sowjet-Unie een partij verloor tegen Oostenrijk. Bovendien werd een partij afgebroken, waarin de Oostenrijker een goe de kans op remise heeft Aan de titelstrijd nemen 34 landen deel. De gedetailleerde uitslag van de wedstrijden Nederland-Libanon John van der Wiel (Ned) - Chaya (Lib) 1-0, Hans Janssen (Ned) - Archi (Lib) 1-0, Herman Grooten (Ned) - Tanbi (Lib) 1-0, Johan van Mill (Ned) - Bouchaini (Lib) 1-0. pioenschap. Hij zal Hans dan ook als secondant naar Mexico bege leiden. Rinie is op het theoreti sche vlak uitstekend onderlegd, terwijl juist dit facet van het spel is aan Hans minder is toever trouwd. Beide broers kunnen el kaar daarom goed aanvullen. De KNSB zag dat ook in en had dan Winter en Marinus Brooshooft als no 1 en no 2 geplaatsten en met Henny Koemans, no 4 ge kwalificeerd in de strijd om de eerste plaats in de eindrang schikking, mag worden ver wacht dat de vonken er vanaf a.s. vrijdag op de Leidsche Hout zul len afspatten. Behalve het reeds genoemde trio zijn er nog meer gerenommeerde spelers van de Leidse regio actief op het tennispark. Hans Tön- jann, Anne Jan van der Meer, Dick Bouman, Roy Mooyman (4- 6 6-3, 6-1 tegen Frans Grimber gen), John Asselbergs, John Vis been (7-5, 6-3 tegen Blommen- daal in een goede partij), Adri van Leeuwen (7-5. 7-6 tegen Mark Nije) en Marcel van Rijn (4- 6, 6-3, 6-3 tegen Leon Damen). Voor het meest enerverende ge vecht in het HEB zorgden giste ren op het Leidsche Hout de twee oude rivalen en vrienden, Har Meijer en Jaap Temminck. Meijer moest in de derde set, de partij had toen al ruim twee uur geduurd', voordurend tegen een achterstand aankijken. Maar hij wilde niet opgeven, evenmin trouwens als Temminck, die pas op het vijfde matchpunt van staat. Er waren 20 gevangenen aanwezig en op het moment dat de bewakers hun aandacht op bepaalde personen hadden ge richt wisten de twee mannen te ontkomen. Zondag wisten twee „zware jon gens" te ontkomen op weg naar de kerk van de koepelgevange nis. Een van de twee Noordbra banders bedreigde een bewaker met een mes waarna de andere via het touw over de muur aan de zuidzijde klom. „Het zal wel een dure zaak worden wanneer de gevangenis beter wordt bevei ligd". meent adjunct-directeur Alewijn. „Maar we zullen er ze ker voor pleiten in Den Haag, want er moet iets worden ge daan". ook geen enkele moeite met het secondantschap van Rinie. Het meesturen van een landelijke topper zou immers alleen maar extra kosten met zich meege bracht hebben. Morgen dient Hans zijn eerste partij te spelen. In totaal werkt hij 13 rondes vol gens het Zwitserse systeem af. Marinus Brooshooft: eerste ge plaatst bij toernooi Leidsche Hout. Meijer bij de stand 10-9 in diens voordeel capituleerde, 11-9. Voor Meijer een zonder twijfel goe de prestatie, voor Temminck die vanwege een armoperatie (tenni sarm) enige maanden op non-ac tief heeft gestaan een moedge vende comeback. Wat bij Temminck niet zo best wil de lukken was zijn vroeger zo ge vreesde topspin forehandcross, die zijn opponenten dwong de bal van buiten de baan te retour neren. Bij de dames in B zijn ge plaatst Monique Lembeck, Lise- lotte van der Bijl, Jacqueline van Wijk en Marijke Guyt. In C zijn dat Marlies van Balen. Petra Vel- zel. Ellen Winkel en Christel Ver woerd. Diefstallen met trucdoos APELDOORN (GPD) - De politie in Apeldoorn heeft twee Arn hemmers aangehouden die met een „trucdoos" voor zeker 70.000 gulden aan goederen heb ben buitgemaakt bij winkels. Het tweetal, de 18-jarige A. P. en zijn 19-jarige broer W. P., maak te gebruik van een in cadeaupa pier verpakte kartonnen doos, die aan de onderkant open was. Deze doos zetten zij over de buit heen. Vervolgens schoven ze de doos naar zich toe en liepen naar buiten. Duitse kerk gevoelig voor misbruik Wereldraad. De protestantse kerken in Oost-Duitsland doen er alles aan om hun onafhankelij ke positie tegenover de marxisti sche ideologie te handhaven. Dat zei bisschop Albrecht Schön- herr, voorzitter van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR, gisteren in zijn welkomstwoord tot het centrale comité van de Wereldraad van Kerken, dat in Dresden bijeen is. Schönherr vertelde de 140 leden van dit co mité en de vele waarnemers en gasten, dat de kerken in de beide delen van Duitsland gevoelig zijn geworden voor 'ideologisch misbruik', sinds de kerkstrijd van de jaren 1933 tot 1945. "Het nationaal-socialisme trachtte de kerken tot een willoos instru ment van zijn ideologie te ma ken. De kerken in de DDR willen zich niet kritiekloos conforme ren aan het socialisme, maar wil len evenmin deze staatsideologie zonder meer verwerpen", zei bis schop Schönherr. De confronta tie van de protestantse kerken met het Oostduitse marxisme noemde hij een uitdaging, waar bij de hulp van de oecumenische beweging van groot belang is. "Van andere kerken kunnen wij leren, dat onze minderheidsposi tie ons niet in de verleiding mag brengen onszelf af te zonderen van de samenleving. "Het overle ven van ons eigen instituut is niet de eerste opdracht die wij hebben".De leider van de regio nale Lutherse Kerk van Sachsen, bisschop Johannes Hempel, zag in de algemene verwereldlijking Wilkes zelf ontkent de beschuldi ging en zegt alleen studie-inte resse te hebben gehad. Hij is sinds twee jaar werkzaam voor het internationaal bekende Zweedse vredesinstituut Sipri, dat jaarlijks verschillende boe ken uitgeeft over onder meer de bewapeningswedloop in de we reld. Sipri is een neutraal en on afhankelijk instituut met mede werkers uit Oost en West en het wordt gefinancierd door Zwe den. In de raad van bestuur heeft onder anderen de bekende Ne derlandse polemoloog prof. Bert Roling zitting. De plaatsvervangend directeur van Sipri, Rolf Bjoernestedt, beves tigde vanochtend Wilkes' arres tatie nadat er huiszoeking was gedaan zowel bij Wilkes thuis als op diens kantoor bij Sipri. „Wij werken bij Sipri alleen maar met materiaal dat openlijk verkrijg baar is, en in al onze publicaties worden altijd de bronnen ver meld". aldus Bjoernestedt. Hij bevestigde dat Sipx'i een rapport in voorbereiding heeft over de militaire bases van de super machten in het buitenland. Topgeheime bases Sipri heeft tot dusver meer dan 3000 van dergelijke geheime ba ses gelokaliseerd; alleen al in Noorwegen liggen zo'n veertig topgeheime Amerikaanse bases, zo bleek kort geleden tijdens een opzienbarend proces in Oslo. Wilkes en een Noorse collega, Nils Petter Gleiditsch, gaven na melijk in februari 1979 een boek uit over deze bases in Noorwe gen. hetgeen eveneens tot een aanklacht wegens spionage leid de. In dat boek werd nauwkeurig aangegeven waar de diverse peil en afluisterstations lagen en wel ke functie en sterkte ze hadden. Wilkes en Gleiditsch werden op 17 juni jl. veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf en een boete van 10.000 gulden elk, maar zijn in hoger beroep ge gaan. Er kon worden bewezen dat ze alle informatie gewoon uit voor iedereen beschikbare tele foonboeken hadden gehaald, waar de namen en telefoonnum mers van al deze stations keurig vermeld staan. Tijdens het pro ces in Oslo wèzen Wilkes en Glei- (secularisatie) een groter pro bleem voor de kerken dan in de druk van het atheïsme. De 1200 protestantse gemeenten maken een sterke terugval in ledental door. "De kerken staan voor in grijpende veranderingen". Als belangrijke wensen voor de toekomst noemde hij een meer efficiënte kerkelijke organisa tie en een hechtere opbouw van de gemeenschap op alle niveaus van de kerk. Volgens Hempel leeft er onder de christenen in de DDR een diep gevoelde be hoefte aan authenticiteit, een levensvulling die sociale zeker heid en welvaart alleen niet kunnen geven. Keuze In zijn jaarrapport laat dr. Philip Potter, secretaris-generaal van de Wereldraad, vooral het licht vallen op het 'ambt der gene zing', waartoe de kerken in deze tijd zijn geroepen. "In een ver ziekte wereld hebben zij de he lende kracht van het evangelie te verkondigen". Een eerste vereiste is, dat mensen in allerlei situaties het recht heb ben te weten waar zij aan toe zijn. Dat is een van de uitgangspun ten van de programma's van de Wereldraad inzake de mensen rechten en de bestrijding van het racisme en militarisme. "De keu ze voor de ontrechten in de sa menleving is essentieel bij de uit oefening van het ambt der gene zing". Potter beriep zich daarbij op Jezus, die de Hebreeuwse tra ditie om zwakken en zieken uit de samenleving te stoten ver wierp. ditsch erop dat men ook de over dreven geheimzinnigdoenerij van het Noorse leger hiermee aan de kaak wilde stellen. Al deze informatie verscheen in een boekje met de titel: „De ko nijnen van Uncle Sam", doelend op het graafwerk van defensie. Anderhalf jaar lang kon iedereen het kopen, tot de contraspiona ge, ietwat vertraagd, toesloeg. Ook in Zweden verwacht men dat Wilkes spoedig weer op vrije voeten zal worden gesteld. Als dit niet gebeurt, voorspelde een staflid van Sipri, maken ze zich net zo belachelijk als in Noorwe gen. Bemanningen Atlantic ingelicht KATWIJK AAN DE RIJN (ANP) - De chef van de marinestaf zal maandag 24 augustus aan de be manningen van de Breguet At lantic patrouillevliegtuigen op het vliegkamp Valkenburg zijn standpunt laten bekendmaken over het vliegverbod voor die toestellen. Dit bleek gisteravond op de vergadering van de VBZ, de grootste belangenvereniging van marinepersoneel, in Katwijk aan de Rijn. Het standpunt van de chef van de marinestaf kan worden gezien als de beslissing van de minister over dat vliegverbod, zo bleek op de vergadering. Het hoofdbestuur van de VBZ werd door de vergadering ge vraagd er bij de minister van de fensie op aan te dringen de con clusies van de commissie van on derzoek naar het ongeval van 1 januari van dit jaar uit te voeren. Die conclusies kwamen erop neer dat er in het patrouilletoe stel een vorm van dubbele bestu ring moet worden ingebouwd, zodat bij uitvallen van het hoofd stuursysteem het toestel toch be stuurbaar blijft. De kerk moet echter ook naar zich zelf kijken. Potter (die morgen zestig jaar wordt) doelde daarbij onder meer op de verhouding tus- over het centrale comité deze week praat. Hij verweet de ker kende ogen te sluiten voor de diagnose in allerlei kwesties zo dra gevestigde belangen in het spel zijn.De bron van gezondheid en heelheid ligt uiteindelijk in God, zei Potter. "In de loyaliteit jegens Hem en de liefde voor de naaste kan de mens genezing vinden". "De kerken worden uit gedaagd een genezing brengende gemeenschap te vormen". De Oostduitse partijleider Erich Honecker stuurde de afgevaar digden van de Wereldraad een te legram waarin hij aandringt op onderhandelingen over ontwa pening. 'Geen neutronenbom men'. Oost-Duitsland is, volgens de partijleider, bereid "initiatie ven te ontplooien op het gebied van ontspanning en matiging van het politieke klimaat in de wereld". Toernee. De rooms-katholieke bisschoppen in de Verenigde Staten hebben de Eastern Rugby Football Union dringend ge vraagd. de toernee van het Zuid- afrikaanse rugbyteam 'De Springbokken' door de Verenig de Staten af te zeggen. Volgens de bisschoppen gaat het bij deze toernee niet zozeer om een spor tieve competitie als wel om een graadmeter voor de houding van de Verenigde Staten tegenover de Zuidafrikaanse rassenpoli tiek. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen naar Tiende- veen-Nieuw-Balinge (Dr.) kan didaat G. H. Nijland Maartens dijk. Gereformeerde Kerken: be roepen te Montfoort M. Moll De Lier; aangenomen naar Rotter- dam-Lombardijen K. Kuiper (laatstelijk zendingspredikant) Overveen. Christelijke Gerefor meerde Kerken: bedankt voor Aalten P. N. Ribbers Aalsmeer. MONTREAL (ANP) - Ivan Lendl (Tsj), die als vierde was geplaatst, heeft gisteren de fi nale van de open Canadese tenniskampioenschappen in Montreal bereikt. Hij ver sloeg in de halve eindstrijd Shlomo Glickstein (Isr) met 5-7, 6-2 en 6-4. De wedstrijd was een dag tevoren wegens regen na een set gestaakt. Lendl bereikt tennisfmale De andere finalist is de Ameri kaan Eliot Teltscher, die Vij- ay Amritraj eveneens in drie sets versloeg: 1-6, 6-2, 6-3. Raul Ramirez en Ferdi Tay- gan (Mex/Vst) bereikten de eindstrijd van het dubbelspel door met 6-2, 6-2 te winnen van de Amerikanen Bruce Manson/Brian Teacher. Het Mexicaans/Amerikaanse duo speelt in de finale tegen het als eerste geplaatste Ameri kaanse paar John McEnroe/ Peter Fleming.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10