'Richt aandacht meer op patiënt Anti-kernwapenactie begonnen Volvo wil positie in Nederland veilig stellen Schippers- beurzen na actie rustig Winst voor PZEM door Borssele Goederenoverslag in Rotterdam is minder Gedeprimeerde vrouw ontvoerde meisje (4) Burgemeester Van der Louw bijna in water geduwd MAANDAG 17 AUGUSTUS 1981 BINNENLAND PAGINA 7 ROTTERDAM (ANP) - Voor het eerst na de blokkade-acties van de afgelopen week zijn op de schippersbeurzen van Rotter dam en Amsterdam zaterdag morgen weer vrachten geaccep teerd. Het ging om slechts enkele reizen. Hoewel de beurzen in bei de havensteden in tegenstelling tot de regionale schippersbeur zen elke zaterdagmorgen open zijn, wordt er dan doorgaans geen vracht aangeboden. Volgens een woordvoerder van het actiecomité hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan tus sen schippers die de afgelopen dagen aan de blokkades hebben deelgenomen en collega's die zich steeds tegen de acties heb ben gekeerd. Voor moeilijkhe den tussen voor- en tegenstan ders van de blokkades bestond wel enige vrees. Het bleef zater dagmorgen bij enkele verhitte discussies over de scheepvaart- problematiek. Overigens verklaarde de woord voerder het niet uit te sluiten dat in de loop van de komende da gen er toch schippers zullen blij ken te zijn die weer actie willen voeren omdat zij zich niet willen neerleggen bij de vrijdagavond genomen beslissing om de blok kades definitief te beeindigen. "Veel schippers zijn razend op de overheid en zij vinden dat er niets is bereikt", aldus de woord voerder. Hij zei overigens verheugd te zijn over de rustige wijze waarop de schippers zaterdag op de beur zen in Amsterdam en Rotterdam gereageerd hebben. "Daaruit blijkt dat de Nederlandse schip per geen oproerkraaier is, zoals sommigen wel denken". VLISSINGEN (ANP) - De Provin ciale Zeeuwse Energie Maat schappij (PZEM) heeft vorig jaar 25.035.000 gulden winst ge maakt. Dat is bijna twintig mil joen gulden meer dan in 1979 De verbetering.van de winstpositie van de PZEM wordt voorname lijk veroorzaakt door de zeer ho ge bedrijfstijd van de kerncen trale Borssele. Dit blijkt uit het jaarverslag 1980 van de PZEM dat vandaag door de voorzitter van het dagelijks bestuur, de Zeeuwse gedepu teerde W. Don. is gepubliceerd. Opvallend is het veranderde brandstofpatroon dat zich in een jaar tijd heeft voorgedaan bij de opwekking van energie. Zo heeft de PZEM voor haar elektrici- teitsproduktie 73 procent splijt stof gebruikt. Dat was in 1979 58,5 procent. Het gebruik van aardgas liep terug van 15 procent in 1979 naar 4,3 procent in 1980. Het olieverbruik verminderde van 26,5 procent tot 22,7 procent. Deze 'relatief gunstige wijze van produceren heeft ertoe geleid, dat de PZEM een bescheiden re serve aan conventionele brand stof heeft kunnen opbouwen voor het geval zich in de toe komst problemen met de olie- voorziening zouden voordoen. Uranium blijkt, als alle kosten van opslag en behandeling wor den meegeteld, toch de goed koopste brandstof te zijn voor de opwekking van energie. Uit het jaarverslag blijkt ook, dat de drie zuidelijke energiemaat schappijen de PNEM, de PLEM en de PZEM vorig jaar gezamen lijk ruim twintig miljoen gulden he££^n bespaard. WEERRAPPORTEN STOCKHOLM (GPD) - Volvo Zweden wil ten koste van alles zijn pro- duktie en distributienet in Nederland en België be houden. Dat blijkt uit een gisteren in het Zweedse dagblad Dagens Nyheter gepubliceerd vraagge sprek met de directeur van de afdeling personen wagens van Volvo, Haak- an Frisinger. Ondanks alle moeilijkheden bij Volvo Car BV in Nederland is di recteur Haakan Frisinger ervan overtuigd dat de ontwikkeling in Nederland en België steeds meer ten goede keert. „We zouden een dergelijk samenwerkingsproject met DAF nooit zijn aangegaan als we er niet van overtuigd wa ren geweest dat het minstens dubbel zo duur zou zijn geweest om alln een vergelijkbare auto te ontwikkelen, de 340-serie dus", aldus directeur Frisinger. In 1977 verminderde Volvo het aandelenkapitaal in Volvo Car BV tot 55 procent, en enige tijd geleden verder tot 30 procent. De in 1980 geleden verliezen werden onder meer gedekt door een bij drage van het moederconcern in Gothenburg. Dit is nu niet meer mogelijk omdat Renault met 15 procent van de Volvo-aandelen de in Zweden geldende belas tinggrens van 10 procent heeft overschreden. „Deze bijdrage is noodzakelijk omdat we willen dat de vrije dealers alleen maar Volvo-produkten blijven verko pen", aldus Frisinger. „Het is van groot verkoopstrategisch belang dat we de 340-serie in ons ver koopprogramma bleven houden. Anders zouden onze dealers op andere gedachten kunnen ko- In mei 1983 zullen de aandeelhou ders volgens een beslissing die afgelopen mei werd genomen, besluiten hoe Volvo Car BV ver der gedreven zal worden. Van belang hierbij is volgens Frisin ger ook de steeds beter worden de samenwerking met Renault. Tegen die tijd is ook duidelijker geworden welke invloed de stroom van Japanse personenau to's op de Europese markt heeft, zo meent hij. Momenteel werkt men bij Volvo aan een opvolger in de 340-serie, die men m sa menwerking met Renault ont wikkelt Volvo heeft de afgelopen drie jaar het aantal produktontwikkelaars in vaste dienst uitgebreid van 950 tot 1600 en in de jaren 1978 tot 1980 investeerde men respec tievelijk 342. 654 en 873 miljoen kronen in de sector personenau to's. Hierbij moeten worden ge voegd de 95 miljoen gulden die de Nederlandse staat contractu eel heeft toegezegd in ontwikke lingssteun verdeeld over de jaren '81.'82 en '83 Volvo wordt momenteel be schouwd als een van de sterkste Zweeds industrieën met een jaaromzet van 10 miijard kronen en met 17.000 werknemers Rond 85 procent van de produktie wordt aan het buitenland ver kocht. met name Amerika In de periode januari tot en met juli 1981 steeg de afzet met 32 pro cent Ziekenhuisraad over verpleegtehuizen: UTRECHT (ANP) - Verpleegtehuizen moeten hun zorg méér laten bepalen door de behoefte van iedere afzonderlijke patiënt. Dat kunnen zij bijvoorbeeld door voor elke patiënt, uit te gaan van zijn mogelijkheden en wensen een en op basis daarvan behande ling op te stellen. Dat staat in een discussienota over de toekomst van de verpleeghui zen die de Nationale Ziekenhuis raad (NZR) zaterdag heeft gepu bliceerd. Volgens de opstellers van de nota is het karakter van de zorgverle ning in verpleeghuizen in de loop der jaren al erg veranderd. Vroeger lag de nadruk meer op de verpleging en verzorging ter wijl er nu veel aandacht is voor behandeling van de patiënt, vaak door een ploeg deskundigen. Toch is op een aantal punten ver beteringen mogelijk, aldus de NZR. Verpleeghuizen moeten meer leef gemeenschappen worden, waar de patiënt vooral de nodige pri vacy geboden wordt. De ouder wetse gedachte dat patiënten in bed horen te liggen, is nog terug te vinden in de bouwkundige op zet van de verpleeghuizen. Ter- wille van het welzijn van de Da- tiënt raadt nota daarom aan het aantal één- en tweepersoonska mers drastisch op te voeren. Contact Om het mogelijk te maken dat pa tiënten nauw contact houden met thuis denkt de NZR aan een grotere spreiding van verpleeg huizen. Meer kleine tehuizen hebben dus de voorkeur boven enkele grote, maar daarvoor is het wel nodig dat verpleeghuizen nauw gaan samenwerken met andere voorzieningen in de ge zondheidszorg en de hulpverle ning. Voor het verbeteren van het leefklimaat zouden binnen de verpleeghuizen werkgroepen moeten komen waarin medewer kers, patiënten en familieleden zitting hebben. Die groepen moeten zich ten doel stellen het welbevinden van de patiënten te bevorderen, zo stelt de nota. Rotonde Leidschendam weg DEN HAAG (ANP) - In oktober zal de "rotonde" Leidschendam, waar de rijkswegen 4 en 12 elkaar kruisen, verdwijnen. Het verkeersplein zal dan plaats maken voor de zogenaamde "Haarlemmermeer-oplossing". Daarbij wordt het verkeer op de A4 (Amsterdam-Rotterdam) rechtdoor geleid. Voor afslaande bewegingen van de A4 naar de A12 en andersom worden verkeerslichten aangebracht, aldus een mededeling van ver keer en waterstaat. Rijkswaterstaat verwacht hiermee een betere doorstroming van het door gaande verkeer op de A4. De "Haarlemmermeer-oplossing" zal tot 1984 bestaan. Daarna zal de definitieve vormgeving van het verkeersplein Leidschendam (stervorm) zijn voltooid. Vöör het zover is zal het verkeer in de tweede helft van augustus en in september enige hinder ondervinden van het transport van de 104 be- tonbalken die over rijksweg 12 naar het verkeersplein worden getrans porteerd. Deze 40 ton per stuk wegende balken met een lengte van 30 tot 35 meter maken deel uit van de overspanningen, de zogenaamde "fly-overs". Politie onderzoekt vergiftiging van poema's NIEUWESCHANS (ANP) - De politie van Nieuweschans stelt een onderzoek in naar de vergiftiging van twee poe ma's die dit weekeinde dood werden aangetroffen in hun hokken bij een woning in die plaats. De eigenaar van de dieren heeft een aanklacht ingediend te gen drie van zijn buren, die hij ervan verdenkt verant woordelijk te zyn voor de vergiftiging. Volgens de man, die vijf poema's en twee leeu wen bij zijn huis hield, zijn onlangs ook al een leeuw en een poema op verdachte wij ze gestorven. De eigenaar van de dieren be schuldigt zijn buren al gerui me tijd van smokkel van ver dovende middelen over de Duitse grens. Hij zegt daarom herhaaldelijk te zijn bedreigd met vergiftiging van zijn die ren. Tegen de politie en de burgemeester van Nieuwe schans wil hij een aanklacht indienen, omdat zij de dreige menten niet voldoende se rieus genomen hebben. KAATSHEUVEL (ANP) - Prinses Irene neem/ met een lach de handkus in ontvangst van Jacky Venon. leider van een Franse riddergroep. die zaterdagavond optrad in de Efleling. Er was een hens nddertoernoot georgani seerd, waarbij ridders in middeleeuws kostuum en geheel volgens de authentieke regels van het spel elkaar te lijf gingen. Rechts op de foto de twee dochters van Irene. Margarita en Christina. ROTTERDAM (ANP) - Evenals in de meeste andere Europese zee havens is de goederenoverslag in de Roterdamse haven in de eer ste helft van dit jaar kleiner ge weest dan in de eerste helft van het voorgaande jaar. In totaal werden in die periode 125 mil joen ton goederen gelost en gela den, tegen 146 miljoen ton in de zelfde periode van 1980. Dat is een daling van ongeveer 14 pro cent Deze daling is volgens het Ge meentelijk Havenbedrijf van Rotterdam grotendeels veroor zaakt door het teruglopen van de overslag van ruwe olie met onge veer 27 procent vergeleken met de overeenkomstige periode van het vorig jaar. AMSTERDAM (ANP) - Een vierja rig Amsterdams meisje dat vrij dagochtend door een toen nog onbekende vrouw werd ont voerd, is bij haar ouders terug. De vrouw nam de kleuter, Freya van Maasdijk, mee van de speel plaats van een particuliere school aan de Van de Velde- straat. Zaterdagmiddag belde de ontvoer ster uit haar woning in de hoofd stad de politie met de medede ling dat het vermiste kind bij haar was. De 25-jarige vrouw en de kleuter werden daarna op het aangegeven adres door de re cherche opgehaald en overge bracht nar het hoofdbureau. De vrouw zat volgens de recherche geestelijk danig in de knoop. Zij is aangehouden wegens weder rechtelijke vrijheidsberoving en onttrekking van een kind aan het ouderlijk gezag. De ontvoerster vertelde dat haar ei gen kind haar was afgenomen en in een pleeggezin was geplaatst. Vrijdagochtend had zij bij de voogdijvereniging vergeefs ge probeerd een nieuwe bezoekre geling te treffen. Op weg naar huis zag zij Freya op de speel plaats zitten. Zij had het meisje aangesproken en was samen met haar een ijsje gaan eten. Daarna had zij Freya meegenomen naar haar woning waar de kleuter ook had geslapen. Freya van Maasdijk veilig in de armen van een Amsterdamse recher- cheur nadat zij zatermiddag u?as opgehaald bij de vrouw die haar vrij dagochtend ontvoerde. Door de hoge prijzen, de grote voorraden, de ongunstige econo mische ontwikkeling en de be zuinigingen op het energiever bruik is de behoefte aan ruwe olie sterk verminderd. Ook de hoeveelheid minerale oliepro- dukten die in Rotterdam om ging, gaf dientengevolge een da ling te zien van 14 procent. De behoefte aan steenkool stggt daarentegen flink. Als gevolg daarvan lag de overslag van ko len in de Rotterdamse haven in de eerste helft van dit jaar ruim 17 procent hoger dan in dezelfde periode van 1980. Er werden ruim 6,9 miljoen ton kolen gelost en geladen, waarvan 3,9 miljoen ton in het tweede kwartaal. De overslag van ertsen daalde in de eerste zes maanden van dit jaar met ruim 14 procent. Die achter uitgang kan volgens het Ge meentelijk Havenbedrijf worden toegeschreven aan de vermin derde produktie van de ijzer- en staalindustrie, met name in West-Duitsland. Tegenover deze daling van de hoeveelheid ertsen staat een stijging met bijna acht procent van het „overig massa goed" De overslag van stukgoed in zgn totaliteit steeg het eerste halfjaar met 0,6 procent ten opzichte van 1980. Dit positief resultaat is te danken aan het groeiend aantal containers. De omvang van het conventioneel stukgoed, "roll- on/roll-ofT' en "lash" is daarente gen gedaald. De overslag van containers steeg de eerste zes maanden van dit jaar met 7,5 procent tot 10,3 mil joen ton bruto. Brand legt school in as; schade twee miljoen CASTRICUM (ANP) - De agra rische school voor Noord- Kennemerland in Castncum is in de nacht van zaterdag op zondag vrijwel geheel door brand verwoest. Alleen het gymnastieklokaal bleef be houden. Volgens de politie bedraagt de schade ongeveer twee miljoen gulden. De oor zaak van de brand is met be kend. De brand werd omstreeks dne uur 's nachts ontdekt Korte tijd later stond het hele ge bouw in lichterlaaie Twee jaar geleden was de school nog geheel opgeknapt Om streeks zes uur gisterochtend was de brandweer van Castri- cum nog aan het nablussen. Bij de bestrijding van het vuur had het korps uit Castn cum assistentie van de brandweer van Heemskerk en die van Haarlem. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg licht bew. regenbui regenbui 19 11 2 20 7 04 19 13 02 19 11 0 Rotterdam in het water te duwen toen Een onbekende probeerde zaterdag burgemeester Van der Louw deze de tros van het anti-kemwapencruis-schip wilde losgooien (foto links). Van der Louw wist zich echter staande te houden en te voorkomen dat hij in de Leuven-haven zou belanden. En de tros ging alsnog los. ROTTERDAM (ANP) - Met een culturele mani festatie bij het Zadki- ne-monument is zater dagmiddag een begin gemaakt met de grote najaarsactie tegen de plaatsing van Cruise- en Pershing-2 raketten in West-Europa. De manifestatie was georganiseerd door de Rotterdamse werkgroe pen van "stop de N-bom "Stop de kern wapen wed loop", het In terkerkelijk Vredesberaad en "vrouwen tegen Kernwapens". Op de drukbezochte bijeenkomst werd voorts geprotesteerd tegen het besluit van president Reagan om de neutronenbom in produk tie te nemen. Tijdens de manifestatie werd ook een begin gemaakt met de actie "Cruise tegen cruise", een va rend protest van de gezamenlijke anti-kernwapenbewegingen in Nederland tegen kruisraket en neutronenbom. Vijf schepen met honderd demonstranten aan boord zullen de komende tien dagen door Nederland varen. De schepen zijn al actiecentrum in gericht. Toen Rotterdams burgemester André van der Louw "Cruise te gen cruise" officieel in gang zet te, deed zich een incident voor. Terwijl Van der Louw de tros van een van de schepen losgooi de kreeg hij van een jeugdige punker een duw in de rug, waar door hy bijna in het water van de Leuvenhaven viel. De jongeman verdween in het publiek voordat hij kon worden aangehouden. Advertentie Shell valt verkeerd bij milieugroepen AMSTERDAM (ANP) -.De Vereni ging Milieudefensie en de werk groep Eemsmond hebben een klacht ingediend bij de reclame code-commissie tegen de huidi ge reclamecampagne van de olie maatschappij Shell. Met name de advertentie met de ti tel "zijn alle milieu vriendelijke energiebronnen wel zo milieu vriendelijk0 is de beide organi saties in het verkeerde keelgat geschoten. Deze advertentie suggereert dat Nederland, als er meer wind energie toegepast zou worden, volgepakt zou staan met grote windmolens. Volgens de milieu organisaties is dit een malafide voorstelling van zaken Zg ach ten het onaanvaardbaar, dat Shell om commerciële redenen - de verkoop van een boek - het streven naar inzet van meer mi lieuvriendelijke energiebronnen in discrediet brengt. Nederlanders bij ongeluk omgekomen DEN HAAG (ANP) - In Evmix. Normandié. in Frankrijk is een Nederlands echtpaar uit Water gang. gemeente Landsmeer WJUi door een auto-ongeluk om het leven gekomen. Het on geval gebeurde afgelopen vrg- dag. zo werd gisteren bekend De auto van de 40-jange M. G. Frai- kin kwam in botsing met een te- femoetkomende bestelwagen, taikin en zgn 33-jarige vrouw Pctronclla kwamen om. Hun twee kinderen (7 en 9 jaar) wer den gewond, van wie één ernstig. Ze zgn overgebracht naar een ziekenhuis in Evreux.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7