Conflict Haig en Weinberger over MX-raket Gesprek Begin - Sadat krijgt Polen uitstel van betaling schuld Luchtverkeer naar Z.-Amerika vertraagd Opnieuw rellen in Engeland Arrogantie van de macht" Soeharto waarschuwt tegen sabotage Paus weer geheel hersteld Onderhandelingen uit het slop Gevechten in Beiroet PAGINA 6 BUITENLAND MAANDAG 17 AUGUSTUS 1981 LIVERPOOL (AP/AFP) - Afgelo pen zaterdag zijn bij geweldda digheden in de wijk Toxteth in Liverpool twee politicagenten neergestoken en liepen vijftien agenten andere verwondingen op. Het geweld in de wijk, waar veel immigranten wonen, brak uit tijdens een massale betoging waarbij werd geprotesteerd te gen onjuist politicoptreden. De gevechten begonnen bi j het ou de hoofdbureau van politie. Dit bureau was pas enkele uren voordat de protestoptocht begon door de politie verlaten. Men heeft zich gevestigd in een ge bouw in een ander deel van Li verpool. Drie politiemensen en verscheide ne burgers zijn gewond geraakt toen zich in de nacht van zater dag op zondag in de Noordengel se stad Sheffield rellen voorde den tussen (vooral gekleurde) jongeren en de ordetroepen. Ze ventien personen zijn aangehou den, aldus de politie. De incidenten ontstonden toen de politie een jonge kleurling wilde aanhouden die voorbijgangers bespuwde. De ordetroepen om singelden direct ongeveer 500 jongeren. Leiders van Engelse politieorgani saties en enkele conservatieve Lagerhuisleden hebben gisteren aangedrongen op een hardere aanpak in de rellenbestrijding. "Zo gaat het niet langer", aldus Fred Jones, hoofd van de politie- vakbond in Liverpool, waar de afgelopen zes weken in totaal 767 politiemensen gewond zijn ge raakt. "Het wordt hoog tijd dat we speciale arrestatie-teams for meren om de ergste relschoppers uit de menigte te kunnen pik ken." Nieuwe Noordierse hongerstaker BELFAST (AFP) - In de Mazc-ge- vangenis in Belfast zal vandaag weer een gevangen lid van het verboden 'Ierse republikeinse le ger' (IRA) in hongerstaking gaan, waardoor het aantal hongersta kers opnieuw zeven zal bedra gen. Dit is zondag door de IRA meegedeeld. Het is de 25-jarige Jackie McMul- lan. Hij neemt de plaats in van Tom McElwee die op 8 augustus na een hongerstaking van 62 da gen overleed. Sinds 5 mei zijn in totaal negen hongerstakers be zweken. Het IRA-lid Paddy Quinn, die op 31 juli na een hongerstaking van 47 dagen door zijn moeder was overgebracht naar een zieken huis voor medische behandeling, zet zijn hongerstaking niet voort. Een woordvoerder van IRA ver klaarde dat iedere IRA-honger- staker vrijwillig voedsel weigert en dat het hen vrijstaat hun actie te staken. SCHIPHOL. WASHINGTON (GPD) - Por tugese verkeersleiders negeren de oproep van hun internationale organisatie (Ifat- ca) en boycotten sinds vanmorgen vroeg middernacht alle geregelde en niet-mili- taire luchtverkeer met de VS en andere Amerikaanse gebieden. KLM-vliegtuigen met bestemmingen in Midden- en Zuid- Amerika lopen hierdoor vertragingen op van circa een half uur, omdat dit verkeer door de Portugezen gewoonlijk wordt overgedragen aan de verkeersleiding van San Juan op Porto Rico, dat tot de VS behoort. De boycot'van de Portugese ver keersleiders zou aanvankelijk 48 uur du ren, maar is teruggebracht tot 24 uur. De actie van de Portugezep moet in de eer ste plaats het verkeer vari Zuid-Europa met de VS hinderen. Op zichzelf is dat niet vitaal. Volgens de FAA, de techni sche luchtvaartdienst van de VS. gaan via de Portugese verkeersleiders 40 lot 50 vluchten per dag. tegenover 300 tot 400 via de Canadese. In Amsterdam had het Ifatca-bestuur afgelopen donderdag op geroepen in elk geval tot aanstaande za terdag geen luchtverkeer met de VS in de war te sturen. De Middenatlantische route van de KLM die door de Portugezen wordt getroffen omvat, van Nederland uit, het verkeer van Guatemala tot Lima in Peru, met in begrip van Venezuela, de Antillen en Su riname. Om de boycot te omzeilen, kiezen de KLM-vliegtuigen maandag een route die vanaf Portugal in zuidelijker richting afbuigt en gemiddeld een half uur langer vliegen noodzaakt. Intussen verloopt het KLM-verkeer met de Amerikaanse bestemmingen Chicago. Houston en Los Angeles weer vrijwel als vanouds. Voor New York en Atlanta gel den nog beperkingen. Hierdoor kreeg het tweede vliegtuig naar New York zondag twee uur vertraging en het toestel naar Atlanta bijna anderhalf uur. Een rechter in Washington heeft vrijdag aanbevolen dat Patco. de vakbond van dc ontslagen verkeersleiders, niet langer als gesprekspartner moet worden erkend, omdat de bond zich inzet voor een onwet tige staking. Intrekking van de erkenning was aangespannen door de Amerikaanse staat. De rechter hield het in zijn uitspraak echter op een aanbeveling aan het driehoofdige college van bemiddelaars in het nu lopen de conflict tussen overheid en verkeers leiders. De VS kennen zulke bemidde lingscolleges voor conflicten tussen over heid en ambtenaren maar ook voor be langrijke bedrijfstakken, zoals die van de (vele honderden) spoorwegmaatschappij en in het land. Het college van bemidde laars onthoudt zich voorlopig van com mentaar. Het Pentagon heeft bekend gemaakt dat binnenkort 1000 militaire verkeersleiders met het civiele luchtverkeer belast zullen en dat het er over een poos 2300 kunnen zijn. Intussen heeft American Airlines als derde luchtvaartmaatschappij ontslag van 1650 werknemers aangekondigd als gevolg van het massale ontslag en daaruit voortvloeiend het verminderde aantal vluchten. Vloot VS voor kust van Libië NEW YORK (Reuter) - Volgens het Amerikaanse weekblad Newsweek heeft de regering van president Reagan de Amerikaanse zesde vloot op dracht gegeven deze week oefeningen te houden voor de kust van Libië, om een reactie van de Libische leider Moammar Gaddafi uit te lok ken. De oefeningen vinden volgens het blad plaats in de Golf van Sidra, die Gaddafi tot Libisch grondgebied he'eft uitgeroe pen. De Verenigde Staten er kennen die proclamatie niet. Desgevraagd verklaarde een woordvoerder van het Penta gon in Washington: "De Amerikaanse marine houdt op routinebasis oefeningen op de Middellandse Zee. Dit is zulk een oefening". WASHINGTON GPD/Reuter/ANP) - De positie van Amerika's minister van buiten landse zaken Alexander Haig komt deze week opnieuw in het geding als de president en zijn adviseurs zich buigen over het probleem hoe de nieuwe intercontinentale MX-raket in stelling moet worden gebracht. HAMBURG (AFPIDPA) - Bij een ernstig ongeluk in een pretpark in Hamburg zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag zes doden gevallen. Vijftien mensen raakten gewond, van wie zeker vijf ernstig, zo heeft de politie zaterdag meegedeeld. De slachtoffers vielen toen enkele cabines van een Skylab-carrouselopbotsten tegen de arm van een kraan, vanwaar uit reparaties aan een andere carrousel werden uitgevoerd. De gondels van de "Skylab" schoten voor een deel los of werden opengereten. De inzittenden vielen vanaf 15 meter hoogte op straat. Haigs staat lijnrecht tegen over die van minister van defen sie Caspar Weinberger. Deze staat gereed met een voorstel de grootste raket, voor dc zwaarste kernwapens die de VS ooit heb ben gemaakt, in speciaal te bou wen lichte vliegtuigen onder te brengen en zo buiten bereik te houden van een eventuele eerste aanval van Sowjet-kanl. Deskundigheid Haig beschikt niet alleen over een grote militaire deskundigheid, maar ook over een onder meer tijdens zijn jaren als NAVO-com- mandant in Europa aange scherpt gevoel voor de binnen landse politieke problemen die Amerikaanse bewapeningsbe- sluiten voor Europese bondge noten teweeg kunnen brengen. Als de VS die kernraketten van wege een protesterende bevol king in de Westelijke staten Utah en Nevada niet daar in stelling willen brengen, zo redeneert Ale xander Haig. welke argumenten kunnen zij dan nog rederlijker- wijs in het geding brengen tegen over de Europeanen die plaat sing van andere Amerikaanse ra ketten voor de middellange af stand op hun gebied van de hand wijzen. Vandaar dat Haig gisteren naar Ca- lifornië is gereisd om nog voor dat vandaag in Los Angeles het beraad over Weinbergers voor stellen begint, Reagan van zijn gelijk te overtuigen. Hij geniet, anders dan bij zijn poging de be slissing over de neutronenwa pens nog enkele maanden uitge steld te krijgen vanwege Europe se problemen, ditmaal belangrij ke steun van militaire zijde. Volgens de Washington Post zou zo ongeveer de hele top van de luchtmacht vervroegd met pen sioen willen gaan (als blijk van stil protest) indien Weinberger zijn zin door kan drijven. En ook vanuit het Congres zijn brieven naar het Witte Huis en het minis terie van defensie geschreven waaruit blijkt dat in Senaat en Huis van Afgevaardigden niet voldoende steun is te vinden voor het plan van Weinberger Vernieuwing de Weinberger wil wing van de strategische kern macht van de VS in vijf jaar zo n 200 miljard dollar uitgeven - bij de huidige wisselkoers is dat om streeks 560 miljard gulden. Genscher, heeft gisteren in een radio-interview dringend ge waarschuwd tegen ant-Ameri- kaanse stromingen in de discus sie over het N-wapen. Hoofdpunt is, aldus Genscher, dat niet over het hoofd moet worden gezien het feit, dat de Ameri kaanse noch de Bondsregering op het ogenblik van plan zijn het wapen in Europa te stationeren. Partijfunctionaris Egon Bahr van de SPD heeft gisteren op een partij-bijeenkomst in West-Ber- lijn de Amerikaanse minister van defensie Weinberger "arrogantie van de macht" verweten. Bij de opening van het centraal co mité van de Wereldraad van Ker ken te Dresden in Oost-Duits- land heeft een der voorzitters in een interview scherpe kritiek uit gesproken op de regering Rea gan. De Argentijnse theoloog Jo sé Miguez-Bonino verklaart dit weekeinde in het Oostduitse kerkblad "Dje Kirche". dat de Amerikaanse buitenlandse poli tiek "rechtse fascistische groepe ringen" helpt en de klassente genstellingen bevordert. China vreest "Hollandse ziekte" PEKING (AFP) - China heeft zaterdag zijn verontrusting uitgesproken over de bezwa ren die in West-Europa leven tegen de voorgenomen plaat sing van 572 nieuwe Ameri kaanse middellange-af- standsraketten. In een be richt van het Chinese persbu reau "Nieuw China" wordt sterk de nadruk gelegd op het gevaar dat de zogenaam de "Hollandse ziekte" zich verder zal verspreiden. De term "Hollandse ziekte" wordt in de internationale pers langzamerhand gemeen goed om het verzet mee aan de duiden dat in Nederland - ook op hoog politiek niveau - bestaat tegen de stationering Euroraketten. JAKARTA - De Indonesische pre sident Soeharto heeft gewaar schuwd dat strenge maatregelen zullen worden genomen tegen degenen die de parlementaire verkiezingen van mei volgend jaar willen saboteren. Hij zei dit zaterdag in een rede voor het Huis van Afgevaardigden ter ge legenheid van de 36e verjaardag van Indonesiës onafhankelijk heid. Soeharto waarschuwde de politici „geen verstikkend klimaat te scheppen aan de vooravond van de verkiezingen. Dat zou de na- Zimbabwe haalt olie uit Mozambique SALISBURY/ZIMBABWE (AP) Zimbabwe zal tegen het einde van dit jaar een ein de maken aan zijn afhanke lijkheid van Zuid-Afrika voor alle olie. Alle olie die Zim babwe nodig heeft zal dan uit Mozambique komen in plaats van uit Zuid-Afrika, zo meldt het in Salisbury verschijnen de dagbald Herald. Sinds 1976 komt praktisch alle olie voor Zimbabwe via Zuid- Afrika in dat jaar sloot Mo zambique dc grens ter verste viging van de sancties tegen- de toenmalige blanke rege ring van Ian Smith. tionale eenheid en de ontwikke ling kunnen schaden", aldus de president. Zijn waarschuwing gold volgens politieke waarnemers de opposi tie, studenten en ondertekenaars van de zogenaamde Petitie 50, onder wie ex-generaals, politici en prominente islamieten. Ver wacht wordt dat deze groepen de verkiezingen zullen boycotten. Het ministerie van binnenlandse zaken verklaarde onlangs in het bezit te zijn van een geheim plan van een illegale groep die van plan zou zijn de verkiezingen te saboteren. De ondertekenaars van Petitie 50 kritiseerden in juli vorig jaar de president omdat die volgens hen de staatsfilosofie Pancasila en het leger gebruikt om aan de macht te blijven. N^aast de MX-raketten wil de mi mister van defensie ook een enigszins gewijzigde versie bou wen van de B-l-bommenwerper die Carter aan de kant had gezet. ROME (GPD) tenminste zolang niet kan wor den overgeschakeld naar de pro- duktie van de zeer geavanceerde zgn. „Stealth'-vliegtuigen die voor vijandelijke rader vrijwel onzichtbaar zouden zijn. Reagan en Weinberger hebben tot nu toe geredeneerd dat slechts vanuit een sterke positie met de Russen over beperking en ver mindering van bewapening kan worden onderhandeld. Daarbij moet het dan gaan om eerlijke, controleerbare en evenwichtige afspraken. Velen in Washington echter vinden het feit dat de VS thans officieel werken aan een positie van superioriteit moeilijk te rijmen met het vooruitzicht dat zij die bij onderhandeling voor een nieuw „evenwicht" zou den moeten prijsgeven. En men vreest tevens dat er met de Rus sen niet veel valt te onderhande len als de VS voor zichzelf een soort nucleaire veiligheidsmarge blijven reserveren bij wijze van tegenwicht voor mogelijk Rus sisch bedrog. Drie maanden na de aanslag op het Sint Pieters plein is paus Johannes Paules II weer geheel de oude. De artsen verklaarden het in hun laatste bulletin, toen zij hem afgelopen vrijdag uit het ziekenhuis ont sloegen, de menigten die hem af gelopen weekend uit het raam van zijn studeervertrek in het Vaticaan hoorden spceken, kon den het vaststellen. De paus sprak met dezelfde krach tige stem en reageerde weer even levendig en spontaan op hun toe juichingen als voor de 13e mei, toen hij door de pistoolschoten van de Turkse terrorist Mehmet Ali Agca ernstig in de buik werd gewond. Bij zijn definitieve terugkeer in het Vaticaan zag de paus er verma gerd, maar gezond uit. Gisteren begaf hij zich naar het pauselijk buitenverblijf Castel Gandolfo, waar hij op doktersvoorschrift tot eind september rust moet blijven houden. Daarna, zo ver zekerden de behandelende art sen, kan hij zijn werkzaamheden als vanouds hervatten en ook 'weer op reis gaan. MOSKOU (DPA/Reuter/AFP) - Polen heeft tot aan het eind van het lo pende vijfjarenplan in 1985 uitstel van betaling van zijn schulden aan de Sowjet-Unie gekregen. Dit staat in een communiqué, uitgegeven na afloop van het bezoek dat de Poolse partijleider Kania en de Poolse premier Jaruzelski aan de Russi sche president en partijleider Brezjnjev hebben gebracht. Het uitstel van de betaling is verleend in verband met de aanhoudende 'zeer verwarde en moeilijke toestand' in Polen. In het communiqué staat voorts dat de Sowjet-Unie bereid is behalve de grondstoffen die al toegezegd zijn, ook nog 'extra grondstoffen te leve ren voor de lichte industrie en bepaalde verbruiksgoederen'. Ook valt uit het communiqué op te maken dat de Russen steun ^éven aan de voorzichtige aanpak van de hervormingen die de vorige maand is goedgekeurd op het buitengewone congres van de Poolse communisti sche partij. Gezegd wordt namelijk dat het programma, opgesteld door het negende congres van de Poolse partij steeds meer steun vindt bij miljoenen arbeiders. De Poolse partij, aldus het communiqué, heeft initiatief getoond door een program uit te werken om de crisis in het land te boven te komen. "Het congres sprak zich uit voor het behoud en de versterking van de mar- xistisch-leninistische gronslagen van de partij" Brezjnjev heeft volgens het communiqué verklaard dat de Sowjet-Unie volledig achter Polen zal blijven staan in zijn strijd tegen "de machten en krachten die vijandig staan tegenover het socialisme". De bijeenkomsten en marsen die vandaag in Polon zouden worden ge houden als protest tegen het vasthouden van politieke gevangenen, zijn gisteravond afgelast. De organisatoren van de protestbijeenkomsten in vijf steden, gevolgd door een mars naar Warschau, lieten weten dat alle protestacties voor het ogenblik zijn opgeschort. Het was de bedoeling de vrijlating te verkrijgen van drie anti-o tische dissidenten, leden van de "bond voor een onafhankelijk Polen" die in de hoofdstad gevangen zitten. Arrogantie BEIROET (Reuter/AP) - Vanmor gen vroeg werd er hevig gevoch ten in een zuidelijke buitenwijk van de Libanese hoofdstad Bei roet, waarbij werd gebruik ge maakt van artillerie, mortieren en zware machinegeweren. Uit politieke kringen werd verno men dat de gevechten geleverd worden tussen leden van de sjii- tisch-mohammedaanse burger wacht Amal en communisten. In de sloppenwijk waar de gevech ten zich concentreren kwam om de acht seconden een granaat neer. Het geratel van de machi negeweren klonk door de hele stad. Over slachtoffers is niets bekend. Elias Hannoush. een voormalig lid van de christelijke tijger-militie in Beiroet, is gisteren met zijn twee kinderen en twee lijfwach ten in een hinderlaag in de door overwegend moslims bewoonde westelijke sector van Beiroet doodgeschoten. Bij onderlinge gevechten tussen linkse milities kwamen nog eens vier personen om het leven, aldus de politie. JERUZALEM (GPD AFP) - Pre mier Begin van Israël en presi dent Sadat van Egypte zullen volgende week dinsdag in Ale- xandrië in Egypte bijeen komen om te trachten de vastgelopen autonomie-onderhandclingen weer op gang te brengen. In de laatste ontmoeting tussen beide staatslieden in Ofira begin juli dit jaar werden geen wezenlijke zaken besproken omdat Israël aan dc vooravond van verkiezin gen stond. Het lijdt geen twijfel, dat de Egyp tische president zijn Israëlische gast zal voorstellen om het over leg over dc nadere invulling van de akkoorden van Camp David te hervatten, nu Israël een nieu we regeling heeft. Dc toekomst van de door Israël bezette gebie den (strook van Gaza en westelij ke Jordaan-oever) alsmede de status van de bewoners ervan spelen een belangrijke rol bij de in het slop geraakte besprekin gen. Begin leidde gisteren voor het eerst na de verkiezingen de we kelijkse kabinetszitting en legde duidelijk de nadruk op de poli tieke vraagstukken die Israël voor de komende maanden op de agenda heeft staan. De Israëli sche premier liet er geen twijfel over bestaan dat Israël politiek weer in het offensief gaat en op lossingen eist voor enkele pro blemen die door de verkiezingen terzijde zijn geschoven. Het be zoek aan Alexandrië is daarbij slechts een onderdeel van een zeer intensief programma. Begin september zal Begin in het kader van de vredesonderhandelingen ook een bezoek aan Washington brengen. Begin trok gisterén lei van leer te gen het Amerikaanse besluit de levering van de F-15 en F-16 ge vechtsvliegtuigen op te schorten. Hij stelde dat deze vliegtuigen contractueel van Israël zijn en dat Amerika met haar embargo Israël onrecht heeft aangedaan. Isrëal heeft nu de verzekering ge kregen dat de vliegtuigen vol gende week zullen worden gele verd. Maar Begin stelde dat Is raël een dergelijk embargo in de toekomst niet zal dulden. Begin zei tevens een brief aan de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Haig te zullen sturen waarin hij verdere Ameri kaanse actie inzake de Syrische raketten in Libanon eist. Deze brief is, aldus Begin, een ant woord op de brief van Haig aan hem waarin hij Begin verslag doet van het bezoek van Sadat aan Amerika. Volgens Begin heeft Haig daarin benadrukt dat de Verenigde Staten elke vorm van onderhandelen met de PLO afwijzen. Ook heeft Haig beves tigd dat Israël gerechtigd is ver kenningsvluchten boven Liba non uit te voeren en dat dit niet in strijd is met het bestand. De toestand in Libanon blijft Israël zorgen baren zei Begin. Hij ver klaarde dat Israël de verken ningsvluchten zal voortzetten. De door de minister van defensie Arik Sharon aangekondigde be leidsverandering ten aanzien van de Palestijnen van de Westelijke Jordaanoever leidde gisteren tot grote verwarring. Sharon had vo rige week verklaard dat de hou-, ding van het militaire bestuur' soepeler zou worden om de ver standhouding tussen de Arabi sche bewoners en Israël te verbe teren. Tijdens de kabinetszitting verklaarde premier Begin in ant woord op vragen van een van de ministers dat het beleid helemaal niet was veranderd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6