Het enige wat je hier hoort, is de familie" actief in I vrije tijd) Sl evelingsItof ingrijpend gerestaureerd Pasar Malam minder westers "Het scheve hofje' "Beetje nieuwjaar" voor 1500 studenten AANDAG 17 AUGUSTUS 1981 n LEIDEN - Luttele meters ne" verderop raast het verkeer over het Levendaal, maar daar is op het binnen- pleintje weinig van te ho- ren. Een fluitketel, die •ek, melding maakt van ko- jjK kend water overstemt het met gemak. Het is lekker weer, de zon schijnt en in een hoek zijn ten stoeltjes buiten gezet. Hu- go van Rheenen van num- Jj9 mer 20: "Nee, hier hoor je i vj niets van het lawaai. Het tel enige wat je hier hoort, is de familie". im-Het Tevelingshof aan de Vierde Binnenvestgracht op een zater- LEIDEN - Meer dan tevreden zijn de organisatoren van de Pasar Malam, die de afgelopen week in de Ton Menkenhal werd gehou den en gisteren is afgesloten. Te vreden over de publieke op komst en tevreden over de nieu we opzet. "De belangstelling was heel goed", vertelde een woord voerder gistermiddag. Toch la gen de bezoekersaantallen be duidend lager dan vorige jaren, maar dat hield nu juist weer rechtstreeks verband met die ge wijzigde formule. De Pasar Malam was deze keer minder 'westers' georiënteerd dan in voorgaande afleveringen; de nadruk is veel meer op het cultuivle aspect komen te liggen. Geen bekende artiesten als Rob de Nijs op deze Pasar Malam, maar een grotere aandacht voor het culturele: modeshows, films en voorstellingen, die wat meer in verband staan met Indonesië. En geen Groenoordhallen maar de kleinere Ton Menkenhal. Het publiek kon deze meer klein schalige opzet wel waarderen. "Vooral de oude bezoekers van Pasar Malam waren erg enthou siast", aldus de woorvoerder. Het mes sneed bovendien aan twee kanten. De Airrail-tentoonstel- ling, die gisteren ook werd afge sloten. profiteerde tevens van de komst van de Pasar Malam. "Air rail draaide de laatste tijd niet best en de Pasar Malam beteken de een duidelijke injectie voor Airrail. Aan de andere kant bood het ons de mogelijkheid om deze andere formule uit te proberen", aldus de woordvoerder. Een vreemde combinatie was het echter wel. De blauwe tram en de Schiphol-slurf temidden van In donesisch handwerk en kledij in een Ton Menkenhal, die de lucht van Oosterse gerechten uitadem de. In elk geval zal de Pasar Malam- nicuwe formule een vervolg krij gen in andere steden en daarmee keert het ook eigenlijk weer te rug naar zijn wortels. Toen de Pasar Malam voor de eerste maal in het Dierenpark Wassenaar werd georganiseerd, had het veel dagmorgen. Het enige wat ie op dit vroege uur hoort, is het mo numentaal stemgeluid van Hu- go van Rheenen, dat enthou siast verhaalt. Over hoe mooi het Tevelingshof geworden is en over hoe prettig je er woont. De gemeenschapszin is zo groot dat hij al praat over 'de familie'. Elk te voorschijn komend lid daarvan wordt door hem op dit vroege uur met een krachtig 'morge' begroet. Hugo woont er sinds december, maar is een tijdje uit de roulatie geweest. Onderging een zware operatie en lag daarvoor een aan tal maanden in het ziekenhuis. Toen hij daarvan terugkeerde, had een aantal bewoners van het Tevelingshof zijn huisje opge knapt en feestelijk versierd. Een mooi voorbeeld vindt hij. "Dat zul je in een flat toch niet gauw meemaken", zegt hij. "En als 's ochtends de gordijnen wat lang dicht blijven, komt er altijd wel even iemand kijken of alles wel in orde is". Heropend Vrijdag 28 augustus wordt het Te velingshof, na een ingrijpende restauratie officieel heropend. De huisjes hadden grote behoef te aan een fikse opknapbeurt en ook de binnenplaats diende ste vig onder handen te worden ge nomen. Plannen daarvoor date ren van eind jaren zestig, meent de buurvrouw van Hugo van Rheenen. Ellen Kosto te weten. "Eerst heeft men er zelfs over ge dacht om het hofje tegen de vlak te te gooien en op die plek wo- Ép ningen of flats te bouwen. Daar kwam natuurlijk verzet tegen en toen werd besloten tot restaura tie". Van de oorspronkelijke - over het algemeen bejaarde - bewoners is er na voltooiing van die restaura tie slechts één teruggekeerd. El len Kosto: "De anderen bleven in de woning die ze voor die tijd toegewezen kregen of zijn naar een bejaardentehuis gegaan". In de loop van vorig jaar werd het sein 'bewoonbaar' gegeven en in september klopten de eerste be woners aan de prachtige toe gangspoort van het Tevelingshof en tien maanden later waren alle 21 huisjes weer bewoond. In te genstelling tot de meeste Leidse hofjes, is er in het Tevelingshof niet een bepaalde groep (bejaar den of studenten) bewoners. Be wust is met die traditie gebro ken. En met succes vindt Ellen Kosto. Er wonen nu mensen uit alle lagen van de bevolking en "dat gaat heel goed samen", zegt 'Natuurlijk zijn er mensen die er buiten vallen, maar vaak genoeg zitten we hier met een aantal bui ten tot 's avonds laat wat te drin ken. Laatst hebben we nog een barbeque met z'n allen georgani seerd. Dat duurde tot half zes in LEIDEN - De geschiedenis van het Tevelingshof begint halverwege de zeventiende eeuw. In 1655 be sloten de handelslieden Jacob en Charles Tevel tot de stichting van het hofje, waarvan in 1666 de twee korte zijden - met de beide poorten - werden gebouwd. Pas veel later kreeg het Tevelingshof zijn voltooiing toen de twee lan ge zijden uit de grond verrezen. De architect zag zich daarbij voor grote problemen gesteld. Het stuk grond, destijds aan de rand van de stad, had de vorm van een ruit. Terwijl de meeste hofjes de vorm van een vierkant hebben, moest het Tevelingshof dus in de vorm van een ruit worden ge bouwd. Niet voor niets wordt het daarom wel betiteld als het sche ve hofje'. Die ruitvorm verleidde de bewo- de morgen. Kijk. je kunt hier nog je deur open laten staan als je er even uitloopt. En toch wordt el- kaars privacy niet aangetast Die sfeer die je vroeger in een straat had. dat heb je hier nog". Op haar initiatief wordt er ook een hofkrant gemaakt, die - als alles lukt - eens in de drie maanden zal verschijnen. Ook bij de opening willen de bewoners zelf het een en ander organiseren. Ellen Kos- to:"Het vervelende is dat we nog ners in de vorige eeuw tot het volgende gedicht (overgenomen uit het boek 'Hofjes van Leiden') 'Wel scheef en schuin gemaakt Doch echter, door verstand Zeer net in den Haak Met twintig huizen in 't Vierkant Meer dan twee miljoen gulden was nodig voor de vorig jaar heem steeds niet precies weten wat er officieel allemaal gaat gebeu- De stichting Tevelingshof meldt bij monde van rentmeester Stik- kelorum dat dat niet veel is "Ie dereen die zich bij de verbou wing verdienstelijk heeft ge maakt. wordt uitgenodigd voor een borrel en de regenten zullen waarschijnlijk een woordje spre ken". BART JUNGMAN digde restauratie van het Teve lingshof De kale huur bedraagt nu. na de renovatie rond de 435 gulden (plus 60 gulden service* kosten) en dat is voor de meeste huurders, eventueel met huur subsidie. best op te brengen, meent N.G Stikkelorum. Hij be stiert het hofje als rentmeester (soort voogd) samen met twee re genten (soort oppervoogdeni en dat alles is vervat in de stichting Tevelingshof Financiële problemen, zoals bij het Meermansburg aan de Oude Vest. kent de stichting Teve lingshof niet, bezweert Stikkelo rum. Ook niet na de restauratie "De stichting, die werkt zonder winstbejag, had nog wat geld staan en met de nodige subsidie konden we de opknapbeurt pri ma rondknjgen' 4. en 5. J. Krujnenburg; 8. van Laar9. P. Sloos. 10. Th. Habraken. Duivensport (6) P.V De Reisduif vloog met jon ge duiven vanuit Noyon. De uitslag 1 en 2 Stnk-v.d. Hart: 3 G. Pardon4 S. v.d. Hoven5 7. en 9. P Mooten. 6 en 8 W Kóp; 10 G v.d. Tang. Duivensport (7) P.V Columba vloog uanuit Roosendaal De uitslag 1 5 en 8 C v d Nieuwendijk2., 3 en 6 H.J Kettenis; 4 en 7 R.P. de Graaf: 9. H Adah. 10 A van lelerson. Duivensport (8) P.V. Columba vloog ook vanuit St. Ghislain De uitslag: 1 2.. 3.. 4. en 7. C Leidenaar na vechtpartij bij café gewond LEIDEN - Met hersenletsel en mo gelijk een kaakfractuur is een 45- jange man uit Leiden na een ru zie in een café aan de Nieuwe Beestenmarkt opgenomen in het AZL. Na de nodige biertjes te hebben ge nuttigd kreeg de man een heftige woordenwisseling met een ande re cafebezoeker uit Leiden. Deze 26-jarïge Leidenaar daagde hem uit de zaak buiten uit te vechten. Eenmaal buiten gekomen werd de 45-jange man onmiddellijk in elkaar geslagen. Aanval op badminton- records LEIDEN Badmintonclub Me- renwiek onderneemt aanstaande zaterdag een dubbele recordpo ging. In de sporthal aan het Brockplein in de Merenwijk wordt een aanval gedaan op het duurrecord heren enkelspel en tevens zullen leden van Meren- wiek proberen een duurrecord dames enkel te vestigen Het duurrecord heren enkel staat met vijftien uur op naam van badmintonclub Smash. Een da- mesrecord bestaat nog niet. Me- renwiek begint zijn pogingen za terdagochtend om acht uur. Daarnaast zijn er nog enkele ge beurtenissen in het kader van het vijfjarig bestaan van de bad mintonclub Zo zal het Leidsch Politie Muziek Gezelschap in de Merenwijk optreden en een rondgang maken, die bij de sporthal zal eindigen. LEIDEN Een achttienjarige bromfietser liep dit weekeinde een hersenschudding en een kniewond op bij een aanrijding op het fietspad naast de Willem de Zwijgerlaan. Hij reed tegen een negenjarig jongetje op dat met zijn flets uit de Koningstraat kwam. De laatste kwam er met een buil vanaf. LEIDEN - Ondanks de arrestaties van vorige week. is er zaterdag middag toch weer een ta i< idièf stal gepleegd. Een 21-jarige vrouw fietste op het Noordeindc Kn de richting van de binnenstad toen een langzaam rijdende bromfietser haar handtas onder de snelbinders vandaan griste. Hij verdween naar de Varkens- markt en is tot op dit moment spoorloos. In de tas zaten waar depapieren en een bedrag van driehonderd gulden. v.d Nieuwendijk: 5 HJ Ket tenis: 6. en 8 li. Adah Duivensport (9) De Rijnklievers vloog txinuit Noyon. De uitslag 1 2 3 4 en 6. gebr. Hoogervorsl. 5. en 8. S. van Goozen: 7. J Kok. 9 en 10. P v.d. Wal. Duivensport (10) De Snelvlieger vloog vanuit Noyon. De uitlag 1 2 en 6 P.vd. Thm 3 .V Bink. 4 gebr Wit- teveen: 5. en 9. comb. Degen; 7. A. Compier. 8. M. de Lange en zn; 10. J van Seggelen. Duivensport (11) P V Het Oosten vloog oanutf Noyon. De uitslag 1. en 10 B. Smge- ling: 2 4. en 9. G Hendrikse; 3 W. v.d. Nieuwendijk en zn; 5 en 8 P Juffermans. 7 T. van As en zn. Hengelsport ('1 De Ruisvoorn viste met bootjes in het Braasse me mi ver De uitslag 1. J. i>an Donzel 19 Stuks-2700 gram. 2. A. Sin ten r 14-2973. W. Weenink 13- 2375.4 M.Sinteur 16-2 000 S J ir 13-775 6 J v.d. Berg 13-1850; 7 Mo- chelse 11 1850. 8 W van Wei zen 11-1650 9 J Nieuwen- burgjr 12-1375. 10 J de Hoet 10-1425 Het Tevelingshof aan het Levendaal: oude straatsfeer herleefd. liefeest. Langzaam dijde het fes tijn uit en moest uitgeweken worden naar grotere ruimten als de Haagse Houtrusthallen en de Groenoordhallen. Er was duidelijk sprake van een wildgroei en 'vercommercialise ring'. Op het laatst bestond de Pasar Malam voor de helft uit kermisattracties. Die ontwikke ling wil de vereniging Pamasta (Pasar Malam Standhouders) nu een halt toeroepen. Zo is het eet- gebeuren, dat altijd een belang rijke plaats heeft ingenomen in de Pasar Malam, nu meer gericht op speciale gerechten die van ge neratie op generatie is overge bracht. Voorlopig zal de Pasar Malam nog in samenhang met andere festivi teiten worden georganiseerd (zo als nu in Leiden met Airrail) maar uiteindelijk moet de orga nisatie toch weer op eigen benen komen te staan. Beiiziiieclieven betrapt LEIDEN - Twee jeugdige knapen uit Leiden en Hazerswoude zijn zaternaebt op heterdaad betrapt bij het overhevelen van benzine uit een auto. die geparkeerd stond op het parkeerterrein aan het Stationsplein. LEIDEN - "Een beetje Nieuwjaars dag". Zo beschreef de rector magnificus van de Leidse uni versiteit, Kassenaar de gevoelens van de aankomende eerstejaars. In de Hooglandse Kerk werden vanmorgen de ongeveer 1.500 deelnemers aan de introductie week officieel welkom geheten. De El Cid-commissic heelt voor hen de komende dagen een pro gramma opgesteld, waarin de aanstaande studenten kennis kunnen maken met de stad Lei den en de universiteit. "Alles ligt nog zo n beetje voor jul lie open", sprak Kassenaar tot de nieuwe lichting studenten. "Ei genlijk nog meer dan op 1 janua ri het geval is". "Maar bedenk", zo voegde hy er aan toe: "Wat haalbaar is. wordt in eerste instantie bepaald door je eigen inzet". De rector magnificus richtte ook nog enkele waarschuwende woorden tot de El Cid-deelne- mers. "De universiteit staat aan hevige veranderingen bloot. Jul lie vormen de laatste lichting die onder het oude regime werkt Hierna zal de twee-fasenstruc- tuur haar intrede doen Dat zal heel wat onrust teweeg brengen, maar weet dat de universiteit er alles aan zal doen om te zorgen dat jullie daar niet de dupe van worden". Ook burgemeester Goekoop sprak een woord van welkom tot de aankomende eerstejaars Hij ging vooral in op de historie van Leiden en de 'haat-liefde verhou ding' die tussen stad en universi teit in de loop der eeuwen is ge groeid. "Ik kan daar heel lang over doorgaan, maar dat vinden jullie misschien vervelend", zo besloot Leidens eerste burger zijn historische uiteenzetting. Een instemmend gebrom van de 1.500 aanwezigen bevestigde zijn woorden Wel raadde hij de El Cid-deelnemers aan "Leiden in tensief te gebruiken, snuif wat op van het normale leven Hij zei daarbij niet alleen te doelen op de Leidse musea, maar ook op de terrassen en cafes Verder roemde Goekoop "de 39 hofjes die Leiden telt in zijn kennelijk enthousiasme voor de stad schroefde hij het werkelijke aan tal van 35 met 4 op. Duivensport (1) De p.v. L.P.C vloog vanuit Noyon. De uitslag 1. en 10. comb. J Pn 2. J. Staffelen 3. en 6. P de Haas; 4. A. Singeling .5. G Jongbloed; 7. en 8. W.Schou ten: 9. N. de Groot en zn. Duivensport (2) vloog i P.V. De Blauwkn uit St Ghislain. De uitslag 1.. 9. en 10 J Roz er 2. J. Schipper 3.. 4. en 5. R Verhoogt; 6. P. Gijsman en zn.; 7. G. v.d. Blom8. J. Fran- Duivensport (3) De Blauwkras vloog ook vanuit Roosendaal. De uitslag l. en 3. R. Verhoogt. 2. en 4. P Gijsman en zn. en 9. P. Landesbergen6 R v.d. Geer; 7. G v.d. Blom8. F v.d. Wetering10. N. Blom. Duivensport (4) De uitslag 1..5. en 6. P Sloos. 2 en 7. comb. B en G 3. en 4 .1 van Alphen; 8.. 9 en 10. H Fhppo. Duivensport (5) P.V' Leiderdorp vloog ook van uit Roosendaal. De uitslag: 1 B van Vliet i' H van Laar: 3. en 7. M Reijerse; Kerk aandachtig

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3