LEIDSCH DAGBLAD Formatie staat op scherp Moskou: VS-koers gericht op oorlog Vier doden en vele gewonden bij treinramp oiÖJOti Nieuw in Katwijk: "surfjet" Van Agt houdt vast aan bezuinigingseis F-16 snel naar Pakistan /IAAN DAG 17 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36551 Drecteur G. Koopman Hoofdredacteur A A M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wfle Sog* 1 2311 BGLeOen Voor W nrs cototon jCATWIJK - Een gemoto riseerde surfplank heeft afgelopen week einde het zwemmen in de zee voor Katwijk tot een gevaarlijke bezig heid gemaakt. Zater dagmiddag demon streerde een Haagse importeur een uit de Verenigde Staten over gewaaid nieuwtje: 'de surfjet'. Dit vaartuig scheerde met een snel heid van 50 kilometer per uur tussen de zwemmers door. Het ging hier om een de monstratie, waarvoor de Katwijkse politie toestemming had ver leend surfplank wordt voortgestuwd door een waterstraal, die door een motor wordt opgepompt. Het sturen gebeurt door het verplaatsen van het li chaamsgewicht. Een woordvoerder van de Katwijkse politie zegt niet argwanend te genover deze nieuwe ontwikkeling te staan: "Als er goede regels ko men hoeft de plank niet gevaarlijk te zijn de het milieu". Het gevaar dat nu ook zelfgemaakte 'surfjets' voor de kust verschijnen, ziet de woordvoeder niet. Er bestaat overigens al een verordening waar in staat dat niet binnen de 50 meter van de kust mag worden gevaren. Deze verordening werd bij de demonstratie overtreden. Verder is het varen met de surf jet in buitenwater niet aan regels gebonden. Volgens de politie zul len de mensen met een surfjet zich moeten aanpassen aan de re gels van de surfvereni- gingen langs de kust. Tijdens de demonstratie bleek dat de windsur fers het niet zo op de plank hadden. Tussen een windsurfer en de 'motorsurfer' ont stond zaterdag zelfs on enigheid. Voorzitter W. Gesink van de Katwij- ke windsurfverenigmg, die zelf niet bij de de monstratie aanwezig was, zegt de ontwikke lingen af te wachten: "De zeilplank is in het begin ook verguisd. Daarom wacht ik liever af wat er gaat komen. Maar voor de windsur fers ben ik niet geluk kig met deze nieuwe plank" De gemotoriseerde surfplank "Weggeven" van baby was misverstand AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft vanoch tend het Engelse echtpaar ach terhaald dat gisterochtend op de Nieuwmarkt een baby in de han den van een voorbijganger druk te en vervolgens verdween. Volgens de ouders wilden zfj het kind slechts eventjes kwijt. Ze wilden rustig de tijd hebben om een pandje te zoeken voor hun winkeltje in tweedehands kle ding. Toen men er niet in slaagde het kind ergens "te stallen" gaf men de 10 maanden oude Elisabeth aan een voorbijganger die het kind naar de politie bracht. 18 PAGINA'S Van één onzer verslaggevers NIEUW VENNEP - Mulckhuyse B.V. in Nieuw Vennep gaat slui ten. Morgen vraagt de directie van het Vennepse bouwbedrijf faillissement aan. Door deze faillissementsaanvrage komen met ingang van morgen 60 werknemers van het bouwbe drijf op straat te staan. De directie van Mulckhuyse ziet geen mogelijkheid om het be drijf nog langer voort te zetten nu de bank heeft geweigerd geld te lenen. Het Nieuwvennepse be drijf is in de problemen gekomen door het inzakken van de bouw markt. Bij het begin van de bouwvak vakantie was er nog hoop dat het bedrijf te redden zou zijn. Er was overeenstemming met de vakbe weging om 35 mensen te laten af vloeien. Tevens waren de schuld eisers van het bedrijf betaald. Di rectie en vakbeweging waren toen van mening dat het bedrijf met steun van de bank zou kun nen worden voortgezet Vakbondbestuurder Neefjes van de Bouwbond FNV is van me ning dat het Nieuwvennepse be drijf niet meer te redden is en dat deze faillissementsaanvrage voorkomt dat toeleveringsbedrij ven in de val van Mulckhuyse worden meegesleept. ADVERTENTIE Kleurvergroting kado Bij elke kleurenfilm die u met deze bon bij ons laat ontwikkelen en afdrukken krijgt u een kleurvergroting GRATIS! Foto Lindhout Haarlemmerstraat 102. Leiden Schoolmelk vier cent duurder DEN HAAG (ANP) - Met ingang van het nieuwe cursusjaar (deze maand) wordt schoolmelk vier cent per liter duurder. Een kar tonnetje van een kwart liter gaat voor het kleuter- en basisonder wijs 28 cent kosten en voor het voortgezet onderwijs 33 cent. Het ministerie van landbouw en visserij heeft het produktschap voor zuivel toestemming voor de prijsverhoging gegeven. Zonnig weer Droog weer met zonnige perioden. Mi nimumtemperatuur omstreeks 9 graden, middagtemperatuur rond 20 graden. Matige wind, draaiend van noordwest naar zuidwest. 18 augustus 1981. Zon op: 06.28, zon on der: 20.58 uur. Maan op: 22.33, maan on der 09.31 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 5.42 en 18.18 uur, laagwa- ter: 1.50 en 14.05 uur. DEN HAAG - CDA-onderhandelaar Van Agt heeft de vor ming van het nieuwe kabinet op scherp gezet door vast te houden aan zijn eis dat een bezuiniging van 4.5 miljard gulden voor volgend jaar nog tijdens de formatie wordt vastgelegd. Als de overige betrokken partijen hier niet mee akkoord gaan, dan komt er geen kabinet van CDA, PvdA en D'66, suggereerde hij gisteren voor de AVRO- radio. Ook de eerste gele rode kaarten zijn i uitgedeeld. Betaald voetbal weer begonnen Tumultueus afscheid van New Pop-festival - ZURICH Demonstranten zijn een dagelijks terugkerend verschijnsel. Minder alledaags was de waarop de leden van een jeugdbeweging gisteren aandacht vroegen voor hun eisen in het Zwitserse Zurich. Ze maakten er een demonstatieve zwemtocht van in de rivier de Limmat. Europa moet snel beslissen MOSKOU (Reuter/DPA)- West-Europa dient snel te beslissen of het Washing ton volgt in collectieve zelfmoord of zelf met de Sowjet-Unie gaat onder handelen over wapenbe perking, aldus het Russi sche persbureau Tass in een commentaar op het besluit van de Amerikaan se regering de neutronen bom in produktie te ne men. Volgens Tass hebben de Verenigde Staten de weg van ontspanning verlaten en een koers ingeslagen die tot oorlog zou kunnen leiden. De Sowjet-Unie en de andere cialistische landen kunnen niet verantwoordelijk worden steld voor de 'daden van kernma niakken aan de andere kant de oceaan', aldus Tass. Als in ropa neutronenwapens worden geplaatst en gebruikt dan zal 'de vuurstorm' als gevolg van een kernexplosie onvermijdelijk ook naar de Verenigde Staten over slaan. Tass zegt dat men in Was hington van plan is het neutro nenwapen te stationeren aan de grens tussen West- en Oost- Duitsland. 'Hieruit blijkt zonne klaar dat de in West-Duitsland gelegerde Amerikaanse troepen te zijner tijd met het wapen zul len worden uitgerust', meent Tass. Georgi Arbatov, een van de voor naamste medewerkers van de Russische president Brezjnjev heeft gisteren verklaard dat Mos kou en Washington hard op weg zijn met elkaar in conflict te ko- Lichaam Duits jongetje (11) gevonden HAAMSTEDE (ANP) - In Haam stede (Zeeland) ter hoogte van de duinovergang "Verklikker- pad" is gisteravond laat het lijkje gevonden van het 11-jari- ge Duitse jongetje Mathias Raff uit Stuttgart. De politie onder zoekt de doodsoorzaak. De jongen werd sinds afgelopen donderdag vermist op de cam ping Duinhoeve in Haamstede, waar hij al twee weken met een groep Duitse kinderen vertoef de. Hij was niet meegegaan met de kinderen die een strandwan deling waren gaan maken. Toen zij terugkwamen was Mathias verdwenen. men. Hij zei dat het tijd was om de dialoog uit de jaren '70 tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten te hervatten en op te hou den met wederzijdse beschuldi gingen en bedreigingen. 'Als wij in deze richting voortgaan, denk ik dat wij een koers volgen die tot een botsing leidt, hetgeen ons in zeer, zeer ernstige moeilijkhe den zal brengen', aldus Arbatov Hij zei 'niet optimistisch' te zijn over de besprekingen die de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Haig volgende maand in New York zal hebben met zijn Russische collega Gro- myko. Deze ontmoeting is be doeld om een basis te leggen voor onderhandelingen over be perking van de kernbewapening in Europa. Van Agt waarschuwde met name PvdA-leider Den Uyl, die de CDA-eis vorige week resoluut af wees. De PvdA wil, evenals D'66. eerst de garantie hebben dat het nieuwe kabinet er komt en pas dan gaan praten over de bezuini gingen die het CDA voor ogen heeft. Vanmiddag zouden de ge sprekken met de formateurs Kremers en Van Thijn worden voortgezet en dan zou blijken of de twee partijen op dit standpunt blijven staan. Van Agt liet gisteren duidelijk blij ken dat de eis om volgend jaar 4,5 miljard te bezuinigen op de overheidsuitgaven voor hem ver uit de belangrijkste is. Hij zei dat deze eis een logisch gevolg is van het akkoord dat er nu ligt. PvdA en D'66 wijzen er echter op dat er volgens dit akkoord in de ko mende vier jaar 9,5 miljard moet worden bezuinigd, waarbij de nadruk wordt gelegd op de eer ste twee jaar. Na hun gesprek van vrijdag met de financiële deskundigen van de drie fracties hebben de forma teurs zich in het weekeinde ge bogen over het schriftelijke ant woord op de wensen van het CDA Dit geldt echter waar schijnlijk alleen de gevraagde wijzigingen van het akkoord en niet de actuele financiële verlan gens van Van Agt. Oproep Albeda Minister Albeda (Sociale zaken en behorend tot de AR-bloedgroep in het CDA) heeft dit weekeinde stelling genomen tegen zijn ei gen voorman. Hij deed voor de radio een oproep om met het beoogde kabinet te beginnen op basis van het door de informa teurs opgestelde programma. De sociaal-economische paragraaf hoeft volgens hem niet te wor den gewijzigd. Zowel Van Agt als Den Uyl ver wachtte tot voor kort dat er tij dens de voortgezette besprekin gen vanmiddag nauwelijks meer gepraat hoefde te worden maar slechts knopen moesten worden doorgehakt "Er valt niet veel meer te dicussiëren. Het gaat nu om de vraag: bent gy wel of niet bereid de consequenties te trek ken uit hetgeen inmiddels uit al die discussies op schrift is ge bracht". aldus Van Agt gisteren. "Ik heb bovendien geen zin straks premier te moeten zijn met aan m'n ene kant een cardio loog- en aan de andere kant een zenuwarts". De problemen over de kernwapens in het bereikte akkoord vormen overigens niet langer het groot ste struikelblok. Alle betrokken partijen kunnen zich vinden in de bepaling dat de fracties "me de" op basis hun eigen verkie zingsprogramma een beslissing kunnen nemen over het al dan niet plaatsen van de 48 omstre den kruisraketten op Nederlands grondgebied. De meerderheid van de bevolking blijkt overigens tegen de statio nering van de raketten (58 pro cent). Dit blijkt uit een enquête die is uitgevoerd in opdracht van de KRO. Daaruit kwam ook naar voren dat 51 procent verwacht dat het parlement een andere be slissing zal r Behoefte patiënt uitgangspunt Ruzie Weinberger- Haig over MX-raket WENEN (AP AFP/UPI) - Bij een treinbotsing in een voorstation in Wenen zijn vier mensen om het leven gekomen en tenminste 100 mensen gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde vanmorgen vroeg om half zeven, een spits uur voor het treinverkeer in de Oostenrijkse hoofdstad. Een fo rensentrein met ongeveer 410 passagiers uit Nickelsdorf reed aan het einde van de rails door en stuitte op een stootblok. met als gevolg dat de elf treinwagons in elkaar werden gedrukt. De meeste gewonden moesten door de brandweer met speciale apparatuur uit de rijtuigen was de snelheid trein op de versperring inreed zo groot, dat enkele wagons bijna twee meter naast het spoor te recht kwamen. Kogels hij feest WAGENINGEN (ANP) - Twee in het nauw gebrachte politieagen ten hebben gisteravond in de Wageningse wyk Tarthorst drie mensen in de benen geschoten bij een uit de hand gelopen feest in verband met het einde van de vakantie den bevrijd De politie wilde niet De Wageningse politie moest op- LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste BANGKOK (Reuter) - De Ver enigde Staten doen er alles aan om Pakistan zo snel mogelijk F- 16-gevechtsvliegtuigen te leve ren. Dit heeft een hoge Amen kaanse politicus gisteren gezegd in Bangkok. Onderminister van defensie James Buckley zei dat andere klanten desnoods langer moeten wach ten op bestelde F-16's. Buckley kwam in juni met de regering van Zia-Ul-Haq overeen, dat de- Verenigde Staten aan Pakistan wapens en economische hulp zou leveren tot een bedrag van ongeveer acht miljard gulden. Hij wilde niet zeggen, hoeveel F- 16's Pakistan krijgt. De omvangrijke Amerikaanse hulp aan Pakistan houdt waarschijn lijk verband met de Sowjet-inter- ventie, eind 1979, in het noorde lijke buurland Afghanistan, al dus diplomaten Wilt u mij nu metéén noteren als abonneé Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tet S.v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturennaarLeidschDagblad, Antwoordnummer J0050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1