Atletiekploeg DDR legt Europa wil op Noordwijkers zeilen zich in de prijzen Wervelwind" Lelieveld onstuitbaar Tracey Caulldns op weg naar record Johnny WeismuUer Sowjets tweede in Zagreb Van Belkum bij polo-selectie MAANDAG 17 AUGUSTUS 1981 PAGINA 13 SPORT MILWAUKEE Tracy Caulkins is tijdens de open Amerikaanse zwemkampioenschappen weer een 'slag' dichterbij een uniek re cord gekomen. Op de 200 meter wisselslag boekte zij haar derde triomf tijdens de titelstrijd nadat zij eerder de 400 meter wisselslag en de 200 meter schoolslag had gewonnen. De 2.14.18 (tweede beste seizoensprestatie) op het korte wisselslagnummer was haar 34ste nationale titel. Alleen Johnny Wcismuller zwom meer Amerikaanse kampioenschap pen bijeen. De latere filmster mocht 36 keer op de hoogste tre de staan. Tijdens de open Amerikaanse zwemwedstrijden in Broun Deer. een buitenwijk van Mil waukee. heeft de 16-jarige Bra ziliaan Ricardo Prado wereld kampioen Jesse Vassallo zo zeer opgejaagd dat deze op de 400 me ter wisselslag dicht in de buurt van zijn eigen wereldrecord is gekomen. Vassallo won in 4.20.33 (wereldrecord sinds '78 4.20.05) en Prado finishte in 4.22.06. Dat laatste betekent een nieuw Zuidamerikaans record. Zowel Vassallo als Prado trainen bij Mission Viejo. de club van Mark Schubert. Een ander lid van deze club Mary- beth Linzmeier nam de 200 me ter vrije slag dames voor haar re kening in 2.00.05. Dat is de beste seizoensprestatie en de op vier na beste tijd aller tijden. De eveneens van Mission Viejo af komstige wereldrecordhoudster Cynthia Woodhead (1.58.23) kwam evenals de dag tevoren op de 100 meter niet verder dan een derde plaats. De 200 meter bij de heren leverde een overwinning op voor oud-- gediende David Larson, die met een tijd van 1.50.86 nogal ver ver wijderd bleef van het wereldre cord (1.49.16) van Rowdv Gaines. Larson zwom dan ook alleen om te winnen. „Ik heb steeds geke ken of ze niet te ver inliepen. Al leen de laatste tien meter heb ik zonder adem te halen gezwom- Zaterdag gaf Tiffany Cohen de we reldranglijst op de 400 meter vrije slag een iets ander aanzien. Op de derde dag van de kam pioenschappen greep de 15jari ge Cohen de titel in 4 minuten 9,88 seconden voor Marybeth Linzmeier, die na 4.09,97 aantik te. Cohen voert met haar presta tie de ranglijst van dit seizoen Naast deze toppers was er een offi cieus wereldrecord te noteren op de incourante 50 meter vrije slag voor de heren, die de 20—jarige Robin Leamy in de series in 22.54 sec afraffelde. Jill Sterkei miste haar officieuze record op dit onderdeel maar net. De tij dens de Universiade in Boeka rest zo succesvolle zwemster -zij veroverde vijf keer goud- tikte na 25,80 aan. Eén-honderdste seconde boven haar wereldtop per. In de Sowjet—Unie is het peil van het zwemmen in het na—Olympi sche jaar alarmerend gezakt. Op de derde dag van de kampioen schappen in Moskou voldeed slechts één zwemmer aan de am bitieuze limieten, die chef-trai ner Serge Waizekowski heeft ge steld. Het was de Olympische schoolslagkampioen Robertas Sjoelpa die de 200 meter aflegde in 2.17.81.Op de 200 meter vrije slag bleef de Olympische kam pioen Serge Kopliakov zijn naas te concurrent Krisek ander halve seconde voor: 1.51.23 tegen 1.52.75. Vadim Dombrovski die wegens een oude vete met Waize- kowski slechts een enkele keer de centrale training bezoekt, was met een tijd van 55.4 seconden de enige zwemmer, die zich dit weekeinde in Kiev met de beste Amerikanen kan meten op de 100 meter vlinderslag. De Sow- jet-Unie heeft dus kennelijk ge kozen voor een langzame op bouw naar de Europese kam pioenschappen van begin sep tember in Split. Dit in tegenstel ling tot de Amerikanen die van plan zijn van de ontmoeting in Kiev het hoogtepunt van hun sei zoen te maken. De Bulgaarse Antoaneta Todorava wordt hit met haar wereldrecord speerwerpen f71.88 meterc sche collega Borbala Menjhart rechts ZAGREB (ANP) Op het hoogtepunt van het Europese atletiekseizoen. de A-finale van het toernooi om de Europese bekers, het afgelopen week einde in Zagreb, is opnieuw gebleken dat Oost-Duitsland nog steeds de toonaangevende atletieknatie is. Zowel bij de dames als heren behield Oost-Duitsland, dat eerder dit seizoen wat achterbleef in prestaties, de Bruno Zauli-beker. was, leverde het typische beeld van een bekerstrijd op In de meeste gevallen telde de plaats van het land boven een toppres tatie. Tegenvallend was het optreden van West-Duitsland. dat deze wedstrijd als de eerste grote krachtmeting met de Oostblok- staten zag na de Westduitse boy cot van de Olympische Spelen in Moskou. De heren stelden bitter teleur met slechts een vierde plaats. De Westduitse dames de den het iets beter als derde. Een grote teleurstelling voor de Westduitsers was de nederlaag van hun "lieveling" Harald Schmid op de 400 meter horden. De Europese Recordhouder (47,85) moest buigen voor de Oostduitser Volker Beck, die vo rig jaar in Moskou Olympisch kampioen De Oostduitse dames veroverden de beker voor de zesde achter eenvolgende maal in de acht keer dat om deze trofee is ge streden. De Oostduitse heren- ploeg triomfeerde voor de vijf de keer en vierde maal op rij. Zowel bij de dames als heren ein digde de Sowjet-Unie als tweede. Beide landen plaatsten zich daar mee voor de derde editie van de strijd om de wereldbeker, die van 4 tot en met 6 september in Rome wordt gehouden. De strijd in Zagreb, waar het beide dagen rond de veertig graden IHBHHHcrd. Over drie ken kan Schmid revanche ne men op Beek. De Westduitser maakt dan deel uit van de Euro pese ploeg. Zowel Schmid als Beek zullen dan stuiten op de man die ongeëvenaard op dit nummer is. de Amerikaanse we reldrecordhouder Edwin Moses. die in verband met de Ameri kaanse boycot van de Olympi sche Spelen nog iets heeft recht te zetten. In Zagreb sneuvelde slechts één wereldrecord. De 18-jarige An toaneta Todorova. dit met 69.66 meter reeds z ster van de wereldranglijst bij het speerwerpen, kwam zaterdag in haar derde poging tot een af stand van 71.88 meter. Zij verbe terde het wereldrecord met 1.80 meter Het oude record stond met 71.08 meter op naam van de Russin Birjoclina. Antoaneta Todorova start deze week bij de Europese jeugdkam pioenschappen. die van 20 bm 24 augustus in Utrecht worden ge houden Buiten de topprestatie van Todorova waren er nog en kele voortreffelijke verrichtin gen. De Italiaan Scartezzini won evenals twee jaar geleden in Tu rijn de 3000 meter steeple chase. Zijn 8.13.32 was de best»- tQd seizoen op dit nummer gelopen. Een beste wereld seizoen presta tie was ook de tijd van de Oost duitse damesploeg op de 4 x 400 meter, met 3 19.83. De ruim 30.000 toeschouwers za gen het merendeel van de over winningen op de twintig heren nummers naar Oost-Duitsland en d«- Sowjet-Unie gaan De Oostduitsers wonnen acht on derdelen. de Russen vier. Van de vijftien nummers bij de dames gingen er tien naar Oost-Duits- land en twee naar de Sowjet- Unie.gaan. Groot-Brittannie won vier heren nummers 800 m (Coe), 110 m Horden (Holtom), 100 m (Wells) en 5000 m (Moor croft). De Italiaan Scartezzini was in Zagreb één van de weinige atleten, die de Oostduitse furie kou intomen. Op de 3000 meter Steeple Chase was hij met zijn 8.13.32 iedereen te snel af. Dus ook de Oostduitser Ralph Poenitzsch (links). Bij Europees kampioenschap LEIDEN - Het Europees zeilkam- Op het IJsselmeer in de buurt pioenschap van de Pnndle-Ca- tamarans dat vrijdag en het afge lopen weekeinde op zee voor Zandvooft is gehouden, heeft uitsluitend Nederlandse prijs winnaars opgeleverd. Onder de 92 deelnemers, verdeeld over drie klassen, waren slechts veer tien buitenlanders. In de klasse 18 zeilde een drietal Noordwij kers zich in de prijzen. De zee- kanter Hans Diemen won samen met de Zandvoorter Gerard Los de eerste prijs. Het duo haalde slechts 2.75 punten. De Noord wijkers Maarten van der Haal en Kees Kan eindigden met 6 pun ten op de tweede plaats. Vlakbij Hoorn op het IJsselmeer werden gisteren bij windkracht 6 de eerste twee wedstrijden van de strijd om de Open Nederland se titel in de Yngling-klasse ver zeild. De strijd op het Hoornse wedstrijd water waar in '82 te vens het Europees kampioen schappen worden gehouden, had het afgelopen weekeinde meer weg van een verkapte Europese titelstrijd. Verschillende Noren en Denen behoren tot de vijftig deelnemers. De wereldkampioen van '78 en '81, de Noor Wang, be zet de eerste plaats. Zijn landge noten Usterud en Ncrgaard staan respectievelijk tweede en derde. Van het vijftig boten tellende deelnemersveld voer de Yngling van de 26-jarige Hagenaar Peter Brugts het best. De tweevoudig nationaal kamioen neemt samen met de bemanningsleden Ton Brugts en Mathijs Bakker de vierde positie in Enkhuizen is de Deen Vilby met overmacht Nederlands kam pioen in de Laser-klasse gewor den. Vilby sloot zijn opmerkelij ke serie, drie keer eerste, een maal derde en een keer veertien de, zaterdag af met winst in de slotrace De eindstand: 1 Vilby (Den) 5,7; 2. Gabler (Wdl) 24,4; 3. Haakman (Ned) 32,0: 4 Schmid (Wdl) 41.0; 5. Pederscn (Den) 53,0; 6. Janka (Wdl) 57; 7 Paulich (Ned) 63 en 8. Hensen (Ned) 68,7 pnt. De Nederlandse strijd in de Lase- r-M bracht Edward Vos een ver rassende overwinning. Bij een zeer flauwe wind draaide de rich ting in het laatste rak. waardoor het veld weer in elkaar schoof en Vos ten slotte als eerste door de finish kwam. De eindstand: 1. Vos 17.7; 2. Skotnicki 19,7 en 3. Van Bergeijk 21 pnt. Mark Drontman heelt in de laatste race van het Open Europees kampioenschap in de Cadetklas se op het Slotermeer naast de hoofdprijs gegrepen. Hij had in deze jeugdklasse tot aan de laat ste ontmoeting de leiding, maar slaagde er niet in zijn felste bela ger. de Argentijn Revora achter zich te houden. Die ging als vijf de over de finishlijn en Dront man als zesde. Daardoor ont stond een verschil in het eind klassement van 0.6 punt ten voordele van de Zuidamerikaan. Het scheelde overigens niet veel of de zevende wedstrijd was in het geheel niet doorgegaan. Pas een half uur voor het aflopen van de gestelde termijn werd gestart. Over het stuk naar de eerste bo venwindse boei, dat binnen een half uur moet worden overge legd, deden de deelnemers 24 mi nuten. Drontman die verdedi gend voer, raakte daarbij in een te grote groep verzeild, waardoor hij zijn leidende positie niet meer kon consolideren. De eindstand: 1. Revora (Arg) 35.8, 2. Drontman (Ned) 36,4, 3. Robin son (Gbr) 52.7. 4. Mohr (Ned). 5. Ubertini (Arg) 63.0 en 6. Heems kerk (Ned) 73.7 pnt. Bij de Open Westduitse kampioen schappen in de Star-klasse op de Ammersee in Beieren hebben Boudewijn Binkhorst en Rob Douze beslag gelegd op de vier de plaats De combinatie Kees Douze Nagel eindigde als zesde. De Westduitsers Hagen/Hoesch werden kampioen. Op de Grevelingen voor Brouwers haven is het afgelopen weekein de het Benelux kampioenschap in de 470-klasse gehouden. Zon der dat één Nederlandse boot op het water verscheen Ondanks herhaardelijke protesten van de organisatie (de KWV de Kaag, Brouwershaven en een Belgi sche vereniging) werd tegelijker tijd bij Almere om de Nederland se titel gezeild. Yves Dever ein digde als eerste in het veertien-- koppige deelnemersveld, waarin één Luxemburger meestreed Ook in de Laser-klasse was de Ne derlandse inbreng aanzienlijk minder dan andere jaren In het Friese Sloten werd gelijktijdig de Open Europese titelstrijd ge varen. De Nederlander Johan de Ruyter legde het rapst het par koers af 3 mitJt Een momentopname van de Open Nederlandse zeilkam pioenschappen in de Yngling-klasse op het IJsselmeer. Op de voorgrond de Nederlander De Vries. In Leidse Hout LEIDEN - De wind speelde gis teren een grote rol tijdens at letiekwedstrijden in de Leid se Hout, georganiseerd door De Bataven. Op de sprint en bij het verspringen hadden de deelnemers een stevig steuntje in de rug van de wind en dat was aan de pres taties in positieve zin te mer ken. Lastiger was het voor de lopers op de langere afstan den en daarom mocht de win nende tijd van Bataaf Wybo Lelieveld op de 800 meter er zijn: 1 49 6 Vrijdag werkte Lelieveld ook al een 800m in het Belgische Hechtel af in 1.49.5, Ook c lubgenoten Han Kulkcr (1.52.9) en Jan Ver loop (1.58.6) maakten giste ren een sterke indruk. Paul Grimbergen (Spartaan Lisse) draaide ook weer prima 1.55.8. Bij de meisjes op de zelfde afstand een overtui gende zege van Regina van Duyn (Holland) in 2 21.2. Bij de dames was slechts Lenie van der Poel (Spartaan) snel ler met haar 2.20.3. Op de sprint zoals gezegd goe de verrichtingen, mede dank- wij de wind. Els Vader was naar Leiden gekomen om su perieure zeges op de 100m 11 2) en de 200m (23.2) te be halen. Carla de Ruiter (Hol land) deed het met 12 6 op de 100m dames ook verdienste lijk. Pnma was het optreden van haar clubgenoten Alfred Verhoef en Joop Grevelink bij de heren. Verhoef kwam op de 100m uw w eereei beneden de elf seconden (10.9) terwijl Grevelink tot 11.1 op de 1 OOrn en tot 22.5 op de 200m kwam. Bataaf Sam my Mansour scoorde op de 100m 11.4. Bij de meisjes B was Yvonne van Dorp (Holland) weer eens een klasse apart met een 100m in 12.3. een 200m in 25 3 en een vertesprong van 5 68 meter. C junior Menno Swier (ook Holland) noteerde op de 100mll.3enop.de 3 Op de 3 kilometer heren kwa men Harry Otto (Holland) en Henk van Leeuwen (Bata ven) binnen de 9 minuten aan de finish, resp 8 53 6 en 8 56 9 Spartaan-jumore Pau- lien van de Voorn wierp de speer naar 31 62m en Hol land-junior Arjan d«- Haan sprong met de polsstok over .1 40 meter De Haan haalde vrijdagavond in Den Haag trouwens by het hoog 1 80m Zijn clubgenote Mies Kuipers wierp de discus bij de dames 31.34m Zater dag waren ook andere Hol land-leden bij werpwedstry- den in Alphen actief Guv Janssen, een nieuw gezicht in de Holland-gelederen, deed het goed met de speer (52 16m) terwijl Rob Ultzen met een discus worp van 31 60m aantoonde zich op steeds meer nummers thuis te gaan voelen. DEN HAAG (ANP) - Dencs Poczik. de nieuwe waterpolo-coach. heeft voor de komende Europese kampioenschappen in Split de voorrang gegeven aan de twee Olympisch».- doel verdedigers Ruud Misdorp en Wouly de Bie boven de 'teruggekeerde' Alex Boegschoten De Alphense doel man. die onder meer het doel verdedigde bij de wereldkam pioenschappen 1978 in West Ber lijn en daarna geblesseerd raak te, stelde zich dit seizoen weer beschikbaar voor het nationale zevental Hy maakte zyn come back by het vuilandentoernooi eind juli in Madrid Hoewel hy het daar goed deed. heeft Poczik voor het Europees kampioen schap. dat op 5 september in Split begint en voor het daaraan voorafgaande toernooi in Pesca- ra (21. 22 en 23 augustus) geko zen voor Ruud Misdorp. die bij de Olympische Spelen van Mos kou een goede indruk achterliet. Voor het overige heeft Poczik de 'Spaanse' selectie ongewijzigd gelaten, zij het dat Ton Buunk, die toen verhinderd was. er nu wel by is In Pescara. dat als een laatste voorbereiding geldt. komt Nederland uit tegen de Sowjet-Unie, WoUJDuiULuui en Italië, landen die men od* fn Split weer zal ontmoeten. De ploeg ziet er als volgt uit Wculy de Bie (HZC Robben), Ruud Misdorp (Zian Vit). Ton Buunk iAZC). Dick Nieuwenhui- zen (HZC Rob). Stan van Bel kum (De ZylLGBi Ed van Es (AZC). Aad van Mil 'LZ 36). An ton Heiden (Zian Vit). Arco Ver boom (AZC). Roald van Noort (VZC Veen). Hans Blankenstyn (HZC Rob). Dick Nonnekes <ZV Rotterdam) en Ene Noordegraal (AZC)

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13