Formatie nog in impasse AntiUianen geïrriteerd Romantisch licht in uw tuin "Wel verhoogd risico bij Volgermeerpolder' Gifstof komt in waterleidingnet Van Agt regeert desnoods zonder een nieuw kabinet Gesprek met specialisten lost niets op Lichtbon ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1981 ira TT UTRECHT (ANP) - Dr. J.W. Co- pius Peereboom. oud-directeur van het Instituut voor Milieu vraagstukken van de Vrije Uni versiteit. is het niet eens met de conclusie van de Amsterdamse GG en GD dat er geen sprake is van enig extra risico voor de ge zondheid van mensen die in of bij de Volgermeerpoldor wonen. In een uitvoerige beschouwing in het artsenblad "Medisch Con tact" noemt hij deze conclusie zelfs "onjuist". In de afvalbelt in de Volgermeer polder, waar Philips-Duphar in de jaren vijftig en zestig che misch afval heeft gestort, is vorig jaar dioxine (TCDD) aangetoond Dr. Copius Peereboom noemt de gevonden gehalten aan dioxine extreem hoog. namelijk even hoog als de gehalten die tijdens het ongeluk in het Italiaanse Se- veso (1976) in de meest besmette zone zijn aangetroffen. Volgens hem is de GG en GD van Amsterdam in het gezondheids rapport dat ze in januari 1981 heeft uitgebracht uitgegaan van een veel te hoge acceptabele do sis. Volgens de GG en GD zou een dagelijkse opname van 240 PG (picogram) nog veilig zijn. Dr. Copius Peereboom zegt dat dit bijna twintig maal hoger is dan de norm die in een recente studie van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid wordt ge-U ld. namelijk 13 pg per dag. Hij acht het niet uitgesloten dat de boeren in de polder en de men sen die er vlak in de buurt wo nen. die hoeveelheid via groen ten en dergelijke wel binnenkrij gen. "Kinderen die vroeger op de belt speelden kunnen nog ster ker zijn besmet Het consume ren van dieren die op of bij de belt leven (vis. konijnen, fazan ten. duiven) moet volgens dr. Co pius Peereboom sterk worden ontraden. "Dat geldt ook VOOT vee dat larenlang op de belt heelt geweid". AMSTERDAM (ANP) Eva Willemier-Westra (links) en Venessa Hennemayi blazen kauwgumbellen alsof hun leven ervan afhangt. Het gaat dan ook om het Nederlands kampioenschap dat gisteren voor het eerst werd gehouden in het Amsterdamse Flora Palace. De grootste kauwgumbei ooit geblazen was afkomstig van de Amerikaanse Susan Montgomery in 1979: 48 centimeter Zorg over verkooptruc met huur woningen ARNHEM (ANP) Makelaars en andere huiseigenaren heb ben een manier ontdekt om uit te komen onder de ge meentelijke verordeningen, die de verkoop van goedkope huurhuizen aan andere dan de huurders verbiedt. Hun "truc" komt er op neer dat as pirant-kopers eerst een huur contract voor een maand te kenen. Daarna kunnen zij de woning kopen. In Arnhem en Wageningen ma ken de gemeentelijke dien sten huisvesting zich grote zorgen over deze ontwikke ling. Wageningen heeft als te genmaatregel woningvergun ningen ingetrokken van "val se" huurders, ma'ar dat heeft geleid tot beroepen bij de kroon. Die worden over enige tijd behandeld. In Arnhem zegt het hoofd van de dienst huisvesting, W. Kerkhof, niets tegen deze praktijken te kunnen uitrich ten. De enige mogelijkheid is volgens hem een landelijke wijziging in het systeem van genoemde vei ordeningen. Kerkhof betreurt het overi gens dat de ontduiking van de verordening in de publici teit is gebracht. Daarmee worden alleen maar slapende honden wakker gemaakt, meent hij. Rotterdam in problemen ROTTERDAM Uit een gisteren verschenen publicatie van de Rotterdamse Drinkwaterleiding (DWL) blijkt dat de problemen met de verontreiniging van het drinkwater nog lang niet tot het verleden behoren. De DWL heeft vooral de laatste twintig jaar veel kunststofleidingen aangelegd. Voor de wat grotere leidingen, met een doorsnede van twintig tot dertig centimeter, werd het harde pvs (polyvinyl-chloride) gebruikt, en voor de huisaanslui tingen het zachte poly-ethyleen. Het afgelopen jaar is duidelijk ge worden dat deze kunststoffen onder bepaalde omstandigheden chemische afvalstoffen doorla ten. en sinds die constatering zit de DWL dan ook danig in de pro blemen. Te meer omdat men nog niet precies weet welke stoffen, onder welke omstandigheden, en in welke hoeveelheden in het drinkwater kunnen doordringen. Het onderzoek hiernaar is nog in volle gang. maar naar men nu al aanneemt laat het zachte mate riaal gemakkelijker stoffen door dan het harde pvc. Er is door de DWL inmiddels een apart tele foonnummer voor klachten inge steld. DEN HAAG (GPD) De formateurs Kremers en Van Thijn zijn er ook gisteren niet in geslaagd een oplossing te vinden .voor de tegenstellingen tussen CDA, PvdA en D'66 op sociaal-economisch gebied. Een gesprek met de fractiespecialisten, dat ruim vijf uur duurde, leidde even min tot een doorbraak. Over en weer leidde het overleg echter wel tot verduidelijking over de afzonderlijke standpunten. over de vraag over hoeveel jaar de bezuinigingen moeten wor den uitgesmeerd. Ook werd ge sproken over nieuwe, nog gehei me cijfers van het Centraal Plan bureau. waaruit een verdere ver slechtering van de overheidsfi nanciën zou blijken. Verder kwa men de voorbereidingen voor de begroting voor 1982 ter sprake. De PvdA heeft al laten weten wei nig te voelen voor het plan van het CDA om nu al duidelijke af spraken te maken. De socialisten zijn alleen bereid deze bezuini gingen voor hun rekening te ne men. als het CDA meehelpt om het gewenste kabinet snel tot stand te brengen. Ook mag het demissionaire kabinet er niet toe overgaan op korte termijn hier over afspraken te maken met de VVD. Het huidige kabinet zal overigens maandagochtend opnieuw pra ten over de begroting voor het volgend jaar. Dan moet ook blij ken in hoeverre de CDA- en VVD-ministers bereid zijn het besluit om volgend jaar f5 mil jard te bezuinigen alsnog uit te voeren. VVD-leider Wiegel heefl in dit verband gistermiddag via de radio laten weten er weinig voor te voelen eventueel voor PvdA en D'66 de kastanjes uit het vuur te halen. De formateurs hebben gisteren in de namiddag opnieuw tussen tijds verslag uitgebracht aan ko ningin Beatrix. Daarna vertrok ken zij naar hun respectieve woonplaatsen in Limburg en Amsterdam. Zover vrijdagavond bekend was zouden zij geduren de het weekeinde niet opnieuw bij elkaar komen. Het grote twistpunt blijft de vraag hoeveel de overheid in de ko mende jaren, te beginnen in 1982. moet bezuinigen. Zoals be kend vindt het CDA het voorge stelde bedrag van f9.5 miljard in de komende vier jaar onvoldoen de. De christen-democratische onderhandelaar Van Agt acht zelfs een bezuiniging van in to taal f 4.5 miljard volgend jaar noodzakelijk. Daarnaast wil hij dat PvdA en D'66 nu al hun be reidheid uitspreken de begroting voor 1982 op te stellen. Van Agt heeft deze eisen neerge legd in een mede door zijn frac tiespecialisten opgestelde brief. De formateurs zullen hierop maandag een antwoord voorstel len. Verder ziet het ernaar uit dat zij mogelijk zelf een voorstel zul len indienen om de impasse te doorbreken. De woordvoerder van de forma teurs sprak over een ..verhelde rend gesprek" dat Kremers en Van Thijn gisteren hadden met de fractiespecialisten Van Dijk (CDA). Kombrink (PvdA) en Engwirda (D'66). Gesproken werd aan de hand van het laatste voorstel, daterend van 21 juli, van de informateurs Lubbers, De Koning en Van Thijn. In deze ..annex IV" gaat het over f9,5 miljard bezuinigingen. Deze moeten in de verhouding 3-1-3-2 over de posten sociale verzeke ring, gezondsheidszorg, ambte naren (en trendvolgers) en de de partementen worden verdeeld. De netto-bezuinigingen bedra gen hierbij ongeveer f5.5 mil jard, terwijl f2 miljard gebruikt wordt om de investeringen aan de zwengelen. Van het totale bedrag is dan nog zo n f 1,5 miljard nodig om bezui nigingen die het kabinet Van Agt-Wiegel nog niet heeft door gevoerd alsnog uit te voeren. Een half miljard is voorts nodig voor het handhaven van de netto-net to-koppeling. Geheime cijfers AMSTERDAM (ANP) - De ABN Bank heeft in het eerste halfjaar van 1981 na toevoeging van f 150 miljoen (eerste helft 1980. f90 miljoen) aan de voorziening alge mene risico's en na belastingen ter grootte van f 155,7 miljoen (f 125,8 miljoen) een winst be haald van f 196.3 miljoen tegen f 157.2 in de eerste helft van 1980. Dat komt overeen met bijna 25 procent stijging. Over Nederlandse houding ronde-tafelgesprek Amsterdamse Bank in nood AMSTERDAM (ANP) - Dc recht bank in Amsterdam heeft op ver zoek van de Nederlandse Bank de Amsterdam-American Bank. dochter van de Panamese Mid American Credit Corporation, onder curatele gesteld. Volgens de advocaat van dc centra le bank. mr. L. Wichers Hoeth. is dit de eerste maal dat er onder de huidige wetgeving op deze ma nier bij een handelsbank wordt ingegrepen. De bank valt nu on der een wettelijke noodregeling die vergelijkbaar is met een uit stel van betaling. De financiële situatie is zorgwekkend en de be talingen zijn opgeschort. Tot be- w.ndvoerders zijn benoemd oud bankier drs S.C. van Dicst en de advocaat mr. D. Teixeira de Mat- tos. Over het percentage dat schuldei sers van hun vorderingen mogen terugverwachten valt op dit mo ment nog niets te zeggen. Wel kan voor particuliere rekening houders een beroep worden ge daan op een bestaande garantie regeling van de banken, waarbij natuurlijke personen, verenigin gen en stichtingen hun vorderin gen krijgen betaald tot een maxi mum van f30.000. WILLEMSTAD (GPD) - De Antil liaanse politici hebben afwijzend gereageerd op het voorstel van minister Van der Stee om de ron de-tafelconferentie over de toe komstige staatkundige structuur van de Nederlandse Antillen, die gepland was van 7 tot 12 septem ber op Sint Maarten, te verplaat sen naar Den Haag. In éen ge sprek met de Antilliaanse minis ter van staatkundige structuur, mr. Hendrik Croes, hebben de leiders van de politieke partijen eensgezind laten weten dat zij willen vasthouden aan de over eengekomen plaats en tijd voor de tweede zitting van de ronde tafelconferentie. Minister Van der Stee. belast met Antilliaanse zaken, liet de Antil liaanse regering enige dagen ge leden telegrafisch weten dat de Nederlandse politici het in de tweede week van september ver moedelijk te druk zullen hebben om naar Sint-Maarten te kunnen reizen. Als reden daarvoor noemt hij de recente ontwikkelingen in de kabinetsformatie. Mocht het nieuwe kabinet in die periode al zijn gevormd, dan is het waarschijnlijk druk doende met de regeringsverklaring en de begroting voor volgend jaar. Mi nister Van der Stee wil in princi pe wel vasthouden aan de afge sproken datum en stelt de Antil liaanse regering daarom voor de tweede zitting van de rondetafel conferentie in Den Haag te orga niseren. stel van minister Van der Stee. De Antilliaanse regering wilde eerst weten hoe men er op de verschillende eilanden over denkt. Met name op Curacao is men verontwaardigd over het Nederlandse voorstel Als leider van de grootste politieke partij op Curaao deelde Don Martina mee ..dat Nederland niet met de Antilliaanse eilanden kan spelen naar gelang zij dat wil. Er is be sloten dat de ronde-tafelconfe rentie om en om in Nederland en op de Nederlandse Antillen ge houden zal worden" ADVERTENTIE Geef uw tuin een extra feestelijk en romantisch aanzien met de sfeervolle Malibu Tuinbelichting. Een kompleti set met 6 verstelbare schijnwerpers op stevige grondpennen of muur bevestiging. Twaalf volts-transformator met ingebouwde tijdklok, waar mee u de verlichting op een voor geprogrammeerde tijd automatisch kun en uitschakelen, zodat ongenode gasten wegblijven als u 'ns wat langer van huis blijft. Ruim bemeten bekabeling, die niet behoeft te worden ingegraven. L Voor nóg meer sfeer krijgt u er 4 losse voorzet lenzen bij, in de kleuren rood, amber, groen en blauw. Door de stroomspanning van slechts 12 volt volkomen veilig voor kinderen en huisdieren. Zeer laag stroomverbruik. Gaarne ontvang ik v betreffende dc nicuv lichting. Geheel wcerbestendig en praktisch onderhoudsvrij uitgevoerd. Geef uw tuin allure I Bon in envelop zonder postzegel sturen aan Tradimcx Benelux bv, Antwoordnummer 18111,1000 \X B Amsterdam. MAUBU Tuinbelichting n lust voor het oog Met in de nek de hete adem van de Nederlandsche Bank en het Centraal Planbureau, heeft Dries van Agt deze week zowel de VVD als PvdA en D'66 tegen zich ingeno men. De huidige en de toe komstige coalitiepartners van het CDA weigerden in te gaan op het voorstel van Van Agt om zich te verbinden aan een bezuiniging van 4.5 mil jard in de komende begro tingsperiode. De VVD omdat die partij vermoedelijk bij de behandeling van de begro ting in het parlement de op positierol moet spelen en moeilijk een begroting kan bestrijden waarmee het eer der akkoord ging; PvdA en D'66 omdat zij huiverig zijn voor een herhaling van de ge beurtenissen van '77. toen de VVD uiteindelijk hun plaats in het kabinet innam. In dat geval zou ook voor PvdA en D 66 de oppositierol worden bemoeilijkt. Men voelt er daarom in die kring niets voor al in de formatieperiode regeringsverantwoordelijk heid te dragen. Praktisch zou het voorstel van Van Agt tot gevolg hebben dat de drie mi nisters die de departementen financien, sociale zaken en economische zaken gaan be heren. de komende weken- gaan onderhandelen over de begroting. De overige aspi rant-ministers zouden buiten dat overleg blijven, maar worden wel geacht straks medeverantwoordelijk te zijn. Dat geldt ook voor de betrokken kamerfracties, die nu al zouden moeten doen wat zij volgens de spelregels van de parlementaire demo cratie pas straks mogen, na melijk in de Tweede Kamer goedkeuring hechten aan de voorstellen van de drie minis ters. PvdA en D'66 zijn daar zeer beducht voor. Meer nog dan Van den Beid (Centraal Planbureau), veeg de Zijlslra (Nederlandsche Bank) deze week de vloer aan met de sociaal-economische en financiële paragrafen van het eindvoorstel van de mfor mateurs. Het cijfer van 4.5 miljard bezuiniging in 1982 geldt voor hem als onont beerlijk in een beleid van economisch herstel. PvdA was de afgelopen vier jaar gestoeld op de afwijzing van het "bezuinigen pur sang" door het kabinet Van Agt. het matigen zonder sa menhang met een werkgele genheidsbeleid. Het formule ren en op gang brengen daar van kost tijd en het is daarom dat de PvdA geneigd is met het vragen van grote offers te wachten totdat de kiezer ken nis heeft genomen van de vruchten van PvdA-dcelna- me aan de regering. Met zijn advies bevestigt Zijl- stra zijn reputatie van een econoom, die de geringste neiging ontbeert om zich te verdiepen in wat maatschap pelijk cn politiek (en in dit geval ook staatsrechtelijk) haalbaar is Technisch gc/ien is het begrijpelijk dat Zijlstra voor het komend jaar extra matiging bepleit. Dc laatste grote bezuinigingsronde da teert immers van de begro ting '81. De zg."Voorjaarsno- ta" is er om halverwege het begrotingsjaar tot aanvullend financieel beleid te komen. Die nota verscheen dit jaar vertraagd De inhoud gaf aan leiding tot extra bezuinigin gen van minimaal drie mil jard, omdat het financierings tekort een onaanvaardbare hoogte had aangenomen. In het zicht van de verkiezingen zag minister Van der Stee af van nadere stappen en na de verkiezingen werd het kabi net demissionair, zodat ingin- grijpen toon eveneens niet meer mogelijk was. Dc bezui nigingsoperatie '82 zal om die reden mede een inhaalopere- taie moeten zijn. in dat op zicht heeft Zijlstra gelijk. Daar staat echter tegenover dat het nu demissionaire kabinet een besluit daartoe niet kan i dat ka- binet. ook al komt dat vol gende week, te laat is. Eind deze- maand moet de begro ting '82 klaar zijn en dc tus senliggende luttele weken la ten geen ruimte tot ingrijpen van deze omvangrijke aard. Compromis De suggesties van Zijlstra slui ten aan op hetgeen in kwar taalberichten en jaarversla gen van de Nederlandsche Bank eerder is bepleit en al tijdens de informatie aan de orde was gesteld Dat is ook de enige reden waarom het CDA na de informatieperiode zo nadrukkelijk nieuwe ad viezen eiste van "onafhanke lijke deskundigen als Zijl stra (was lid van ARP. nu van het CDA). Van den Beid (was lid van de KVP. nu CDA) en De Pous (was lid van de CHU. nu CDA). Werkgelegenheid Met hun zoals gebruikelijk sterk aan <1.- CDA Ujtl VW wante adviezen kon op die manier tijdens de formatie de positie van de PvdA en D'66 worden afgezwakt. Een door zichtig spel. dat PvdA en D'66 dan ook weigerden mee te spelen. Het regeerakkoord dat nu op nieuw ter discussie staat ver meldt een bezuiniging op de overheidsuitgaven van 9.5 miljard in een periode van vier jaar. Zo n formulering laat de mogelijkheid open dat bijvoorbeeld in het eerste re geringsjaar meer wordt be zuinigd (zoals Zijlstra wil) dan in de laatste drie jaren Dat ligt echter niet voor de hand. De oppositie van de Zonder in problemen te ko men. is wel een compromis denkbaar, waarbij ook '82 voor noodzakelijke bezuini gingen geen verloren jaar be hoeft te worden. Een minis ter van financien heeft de mogelijkheid om via nood wetgeving in een later sta dium alsnog met ombuigin gen te komen. Het rapport Heroverweging Rijksbegro ting" kan het kabinet daarbij van nut zijn. Dat dossier van dik vierduizend pagina's is samengesteld door een amb telijke commissie en biedt een keur aan bezuinigingsva- rianten voor een totaalbedrag van 24 miljard Ministers kunnen daar. naar hartelust die varianten uitkiezen die aansluiten op het uitgestip pelde regeringsbeleid Later dan gebruikelijk kunnen dan alsnog, desnoods met te rugwerkende kracht, maatre gelen worden ingevoerd, die niet alleen in technisch op zicht de toets van de kritiek kunnen doorstaan, maar ook aansluiten op wat in meei brede maatschappelijke en politieke kring voor aan vaardbaar wordt gehouden PvdA en D'66 hebben deze week precies gedaan wat var hen verwacht mag worden Niet alleen de geest van het staatsrecht noopte tot ce.» trotseren van het dun Zijl stra/ Van Agt. maar ook de verkiezingsbelofte dat hun regeringsdeelname ander be leid zou opleveren. Deze week werd. ten overvloede wellicht, duidelijk dat dc nieuwe minister-president daarvoor nog steeds niet warm loopt TON VAN BRUSSEL Kort geding om AMSTERDAM (ANP) - D« ei I'.. nama gevestigde Companie Na- viera Panlicve Sa gaat in een kort geding tegen de Nederlandse staat teruggave eisen van het zendschip Maria Magda (Radio Paradise) Het geding dient op maandag 24 augustus om half tien voor de president van de rechtbank in Amsterdam De eigenaar wil het schip terug in dezelfde staat als zendpiraat in beslag werd geno men Dc eisende partij wordt vertegenwoordigd door dc advo caten mr. R.A. de Jonge uit Utrecht en mr. A.M.M. Orie uit Den Haag Het zendschip werd op 1 augustus door de justitie in beslag geno men toen het buiten de territoria le wateren voor de kust bij Kat wijk met geregelde uitzendingen wilde beginnen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7