Het grootst beschermde stadsgezicht in Nederland "Initiatieven van kleine jongens getorpedeerd" "Mensen die 't niet leuk vinden, vind ik meestal niet erg leuk" lACHTERGRONM I ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1981 LEIDEN - Bakker De Witt, fietsenhandelaar Van Wet ten. kapper Schroder en technisch specialist Van der Bom zijn boos dat hun ambachtelijk centrum De Watermolen nog steeds niet van de grond is geko men. De ambtelijke molen loopt hen veel te traag. "Initiatieven van vier klei ne jongens zijn getorpe deerd'. De gemeente gaf haar groen licht voor de bebouwing van de Wa- 1 termolen met een ambachtelijk centrum al in '79. Toch is de Wa termolen nog steeds niet meer dan een parkeerterrein in de Me- renwijk, vlak vóór de kerk De Regenboog en rechts van het winkelcentrum De Kopermolen. Al in '74 was die plek bestemd voor een ambachtelijk centrum. De vier ondernemers zijn vanaf eind '78 samen in de slag om met i eigen kapitaal het centrum te vestigen. De één om uit te brei den, de ander om te verhuizen op een goede plek bij de Kopermo len te kunnen zitten. Bakker De Witt wil banket maken in de Wa termolen naast zijn winkel in de Kopermolen, fietsenhandelaar Van Wetten verhuist zijn twee- wielercentrum De Molen van de Merendonk naar een ruime werkplaats/winkel in de Water molen. kapper Schroder verhuist van de Papiermolen om in de Watermolen meer en betere ruimte te krijgen en technisch bureau Van der Born verhuist van de Oude Vest naar een rui mere werkplaats winkel in de Watermolen. In het nieuwe cen trum zullen tenminste twintig verken. Fietsenhandelaar Van Wetten, initiatiefnemer Van Zijp. bakker De Witt en technisch specialist Van der Bui Kapper Schroder ontbreekt op deze foto. "Het ligt in elk geval niet aan ons dat het centrum ei nog niet staat. Wij hebben steeds voortvarend gewerkt" zeggen de vier. "Had je het gezicht van ambtenaar Van de Wardt (stedebouw) moeten zien toen wij begin '79 al met on ze architect Kroneman. de bouw tekeningen onder de hand, bij hem naar binnen stapten. Zo snel zijn de ambtenaren 't niet gewendDe vier ondernemers zien met verbazing toe hoe tal van bedrijven schijnbaar moeite loos naar bijvoorbeeld het indus trieterrein van de Merenwijk ver plaatst kunnen worden, terwijl zij" ondanks jarenlange zweet druppels nog geen steen op de andere hebben kunnen krijgen. "Wethoudster Fase van economi sche zaken zag ik op het parkeer terrein van de Watermolen" ver haalt Van der Born sarcastisch "Ik riep nog: 'Kijk uit dat je je benen niet breekt over de hei-in- stallatie". En hij zegt teleurge steld: "In woord en gebaar is de gemeente op en top voor de klei ne ondernemer, maar als het er op aan komt... We krijgen alleen maar tegenwerking. Het is een lijdensweg geworden. Door alle vertragingen zijn we tienduizen den guldens duurder uit. De erf pacht is intussen anderhalf pro cent duurder geworden. De hy potheekrente is in die tijd maar liefst drie procent gestegen De kosten van het centrum zijn op gelopen tot twee miljoen gulden, afgezien nog van de kosten van het interieur. De bouwvergunning voor het am bachtelijk centrum, zeven maan den geleden aangevraagd, is nog niet verleend door de gemeente. Het wachten is op de verklaring van de provincie dat zij "geen be zwaar" tegen het bouwplan heeft, vooruitlopend op de goed keuring van de provincie van het bestemmingsplan voor de Me renwijk. Als de verklaring komt. kan aannemer Jansen uit Rijp- wetering eindelijk gaan heien. De bouw van het centrum neemt een jaar in beslag. De ondernemers zijn moe van de vijftig vergaderingen in drie jaar tijd, de ene na de andere ter visie legging, bezwarenprocedu res. en de talrijke wijzigingen in het bouwplan. "Als we alle plat tegronden die we intussen van het gebouw hebben zouden ver branden. dan kan ik er aardig wat broden van bakken", zegt Bakker De With. Discussie over de branche-invul ling is vermoedelijk de grootste vertragende factor geweest. Ambtenaren hadden het stuk grond aan de Watermolen 'verge ven' aan de vier ondernemers die op het gat insprongen, vóór ge meenteraadsleden het goed en neer dan een parkeerterrein in de wel wisten. Gemeenteraadsleden die op hun strepen gingen staan. Door het snelle initiatief van de vier ondernemers die afspraken maakten met ambtenaren, meen den zij voor een voldongen feit te zijn geplaatst. Ook zat het hen dwars dat de fietsenhandelaar (en tevens CDA-raadslid) J. van Zijp door de vestiging van een rijwielfiliaal "De Molen" in de Merendonk automatisch recht verwierf op een plaats in of bij de Kopermolen: zonder inspraak van andere raadsleden. (Van Zijp is overigens van het begin af aan de drijvende kracht geweest ach ter de vestiging van het ambach telijk centrum De Watermolen. Gezien zijn leeftijd is hij nu bezig zijn belangen in De Molen lang zaam maar zeker over te doen aan de huidige directeur Van Wetten). Tegelijkertijd speelde in '78 de kwestie van de branche-invul ling van de Rosmolen die een kleine ramp is geworden. De ge meente verspeelde haar zeggen schap over de winkels in de Ros molen aan belegger L. van Duvn. Raalsleden voelden zich ook hier gepasseerd. Winkelruimte in de Rosmolen staat ook nu nog leeg. en andere winkelruimte wordt veel te duur verhuurd. Mede uit vrees voor Rosmolentoestanden diende de winkeliersvereniging van De Kopermolen een be zwaarschrift in ten aanzien van de Watermolen. De vereniging wilde waterdichte garanties van de gemeente krijgen dat daar bij voorbeeld beslist geen cash and carry zou komen, als één van de vier ondernemers zijn zaak zou willen verkopen. De winkeliers vereniging heeft die garantie nog eens overduidelijk gekregen en heeft haar bezwaarschrift inge trokken "Wat de winkeliers van de Kopermolen betreft, staat het centrum er zo spoedig mogelijk. Het is hartstikke zonde dat het zo lang duurt", zegt J. van Maas dam. de secretaris van de winke liersvereniging. Intussen heeft ook dit bezwaarschrift vertra gende werking gehad. Ambtenaar Keijser (economische zaken) is het met de vier onder nemers eens dat "het allemaal veel te lang heeft geduurd". Vol gens hem speelt de factor pech een belangrijke rol in de vertra ging. "Aanvankelijk was er so wieso vertraging omdat de vier ondernemers nog met De Bruyn (sauna) het centrum wilden ves tigen. Die sauna was daar onge wenst. Vervolgens kwam heel de procedure met de commissie van economische zaken die op haar strepen ging staan. En intussen kregen de ondernemers de pech dat de procedure om het cen trum te vestigen parallel moest lopen aan de behandeling van het bestemmingsplan voor de Merenwijk. De bezwaarschriften lopen aldus gelijk op. Dat werkt gemakkelijker maar ook vertra gend. Maar de Watermolen staat bovenaan de lijst om gereali seerd te worden 'Dat horen we al jaren", reageert Van der Born schamper. RENE VAN DER VELDEN Graffiti: stadsverfraaiing of stadsvernieling LEIDEN - Zaterdagmiddag. Het punkcafé in het Leids Vrijetijdscentrum. De graffiti op de muren werkt sterker nu de ruimte is ge vuld met punkmeisjes en punkjongens. Hun over wegend zwarte jekkers zijn ook met teksten be dekt. De kleur van het haar van velen zou ook zo uit een spuitbus kunnen komen. Het sfeertje is gemoedelijk, verre van agressief, zoals die meestal met punkers wordt geassocieerd. In het midden van de grote zaal heeft zich een punkbandje opge steld. waarvan de leden nauwe lijks boven de vijftien uitkomen. Aan een tafeltje verderop zitten wat jongens en meisjes te klet sen. De jongen die Hanx spuit in de stad, wil wel wat vertellen over graffiti: "Ik vind het kunst, vooral op een grote, witte muur is het erg mooi. Op woonhuizen schrijf ik niet, dat kun je niet ma ken" De naam Hanx blijkt hij te hebben van de titel van een elpee van de Noordierse groep Stiff little fin gers. Waarom alleen zo'n naam op de muur. "Tja, dat is het mak kelijkste. anders moet je voor el ke muur weer iets anders verzin nen. Het is wel grappig, vind ik. Het gaat me er niet om bekend te worden. En het is ook niet. zoals de mensen beweren, uit verve ling". Als de namen Leeds en Case (ook geen onbekenden voor wie zijn ogen in Leiden te kost geeft), vraagt hij of ik hen ook wil spre ken. Op mijn bevestigend ant woord. loopt hij even weg en komt al snel terug met degenen die deze teksten spuiten. De ge noteerde uitspraken zijn wisse lend van één van het drietal. "Je wilt iets schrijven en en dan neem je een kreet met letters die je leuk kunt schrijven. Het woord mag niet te lang zijn na tuurlijk. want je moet snel kun nen werken. Met het echt grote werk zijn we een beetje opgehou den. We gaan niet meer zoals vroeger 's nachts de stad door. Op het ogenblik zoeken we ook naar andere dingen. Bijvoor beeld het maken van affiches met duidelijkere teksten". Ze zeggen dat het begin lag in 1979. Iemand moet er toen mee begon nen zijn en het drietal heeft het voorbeeld gevolgd. "Eerst had je Ardi Roelofs Dynamo. Ik schreef daar overal mijn kreet onder. Maar Dynamo is er op een gegeven moment mee opgehouden. Later, toen wc elkaar ook kenden, zijn we el kaar gaan groeten Vanwaar nu zo'n uitgebreide tck-t als 'Leeds wenst prettij - j gen aan het Leidse politiekorps "Die tekst was eigenlijk een peste rijtje naar de poltic Vooral met dat Still going strong er bij. Waarmee we eigenlek zeegi n jullie hebben ons nog niet te pak ken gekregen". Zouden ze er voor voelen als be paalde muren werden vrijgev ven voor grafitisten "Nee. dat is onzin. Iedereen moet overal kun nen spuiten. Trouwens, je houdt het toch niet tegen. Als iemand wil. doet hij het toch. Met dat ka naliseren lijkt het net of ze bezig zijn met het bestrijden van het drugs- of alcoholprobleem. Het is echt gezeur". Eén van hen vertelt dat z'n tekenle raar vaak de stad in gaat om fo to's van de graffiti te maken. Voor de lettertypes. "Terecht zegt hij: Mooie letters, mooie kleuren". Stadsverfraaiing Dat het om kunst gaat, blijkt wel uit het idee om bijvoorbeeld in een museum een muur ter be- 'Ik hoop dat de stad niet zo beklodderd wordt als in het verleden. De spuitbus moet wat dat betreft uit gebannen worden". Deze wens van burgmeester Goekoop, uitgesproken in zijn nieuwjaarsrede laat aan duidelijkheid niets te wensen over.: de graffiti is Leidens eerste burger een doorn in het oog. Maar wat hij ge makshalve voor geklod- der uitmaakt, is voor een ander weer heel waarde vol. Graffiti voor sommi gen een boodschap, voor velen een plaag. Vandaag het tweede deel in een se rie van drie, waarin de graffitisten zelf aan het woord komen. schikking te stellen. Zoiets moet wel binnen gebeuren, zeggen ze. anders heb je toch altijd wee." mensen die er doorheen schrij ven. De graffitisten zien daar weinig in "De meeste mensen vinden het stadsvernieling Ik vind het stadsverfraaiing. Men sen die het niet erg leuk vinden vind ik meestal niet leuk. Veel mensen denken ook: het zijn pu bers, maar dat is niet zo. Wij zijr doelbewust bezig. Wij zijn dc Sturm-und-Drang -periode voor bij. Ja. je hebt natuurlijk ook van die jonge scholieren die overal op schrijven. Die doen maai wat". 'Sommige mensen zeggen dat wc onze identiteit verloren hebben en die door op de muur te schrij ven weer terug proberen te krij gen. Maar dat is ook grote on- Dat ze selectief te werk gaan. blijkt ook uit het feit dat monumenten en mooie moderne gebouwen (zoals ze zeggen) niet worden be spoten. Het gebouw van Minerva (corpsstudenten) wordt om di verse redenen echter wel regel matig onder handen genomen. "Het is een oerlelijk gebouw. Het staat daar als een soort bunker in de BreestraatDat dc corpsstu denten ook niet bepaald geliefd zijn bij de graffitisten. blijkt wel uit de tekst: "Ballen dood", die op vele plaatsen in de stad te le zen valt. Sjablonen Het zijn niet alleen geschreven tek sten die het stadsbeeld sieren. Ook sjablonen worden veelvul dig aangetroffen. Een tekst of een figuur is dan bijvoorbeeld in een stuk karton uitgesneden Het karton wordt vervolgens tegen de muur gehouden en bespoten, waarna het uitgesneden gedeelte op de muur prijkt. Strikt genomen is dit geen graffiti (wat je kunt vertalen met hand schriften of handgeschreven) maar het levert soms wel fraaie staaltjes van muurversieringen op. Bekend in het Leidse straat beeld zijn het rode Atoomschuil kelder-sjabloon en dat met de tekst Imagine John Lennon met daarbij een doodshoofd, verwij zend naar de moord op de pop ster. Soms zie je ook dat iemand rea geert op de tekst van een ander. Óp een stoep schreef een vrouw dat ze daar was verkracht. Later voegde een ander daar aan toe: 'Vond je het lekker, kom dan te rug....' (daarop volgde een da tum). De vervelende, evenals de leuke dingen vind je terug op straat en de muur. Enkel en al leen omdat twee mensen langs dezelfde plek lopen, ontstaat er een soort contact tussen hen. Ie dereen die er langsloopt, kan het zien en er zijn of haar mening aan toevoegen. Lopen de meningen over graffiti sterk uiteen, er wordt ook munt uit geslagen. Zoals bijvoorbeeld die winkelier in jongcrenkleding aan de Haarlemmerstraat. Het eens zo smetteloos witte portiek is geheel met teksten bedekt en hij maakt geen aanstalten om z'n halletje te sauzen De huidige staat maakt zijn nering wellicht aantrekkelijker voor de klanten. Een alternatieve en bovendien gratis en met liefde aangebrachte reclamemuur. Een personeelslid van deze winkel ziet nog meer mogelijkheden: "Als je die muur nu zou fotograferen en levens groot afdrukken, dan kun je het als behang verkopen Dat moet je groot aanpakken. Bij de Bijen korf bijvoorbeeld ERIC ZUILHOF Een stukje beschermd stadsgezicht bij de Groenhaza grach' LEIDEN - Het kwam allemaal toch nog vrij onverwacht. Eergisteren kreeg de ge meente Leiden van staatsse cretaris Wallis de Vries (CRM) te horen dat de gehele binnenstad van Leiden is aangewezen als beschermd stadsgezicht. Vijf jaar na het raadsbesluit omin te stem men met de nota 'te bescher men stadsgezicht Leiden' van de Rijksdienst voor Mo numentenzorg. En drie jaar nadat de gemeenteraad nog eens unaniem heeft ver klaard het eens te zijn met het voorstel Leiden aan te wijzen tot beschermd stadsgezicht. Niet is opgenomen het voorstel van dc raad om ook de Zoe- terwoudse Singel en Witte Singel in de aanwijzing te be trekken. Alleen het stukje tussen de Hoge Rijndijk en de Thorbeckestraat valt eron der. Wethouder Waal (ruimte lijke ordening) heeft de hoop dat deze monumentale gevel tij langs beide singels ooit nog eens zal worden toege voegd. "In ieder geval hou den wij er vast rekening mee bij de bestemmingsplannen voor deze gebieden", aldus Waal. Het aangewezen stadsdeel is het grootste beschermde stadsgezicht van Nederland Bovendien bevat het van alle beschermde stadsgezichten het hoogst aantal monumen ten Het I 'r.-.. jiiste juridische ge volg van de inschrijving in het register - die plaats vindt nadat de beroepstermijn van twee maanden is verstreken dan wel een beroep is afge wezen - is dat voor de ge meente de verplichting be staat binnen twee jaar een be stemmingsplan voor het ge bied vast te stellen Dit in overleg met de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Waal denkt dat dit niet op al te veel moeilijkheden zal stui ten "De raad besloot immers destijds al naar het be schermd stadsgezicht toe te werken. Over alle plannen die door de stedebouwkundi gen van de gemeente zijn ge maakt over de herinrichting van de binnenstad, is contact geweest met een rijksdes- kundige. Ook zijn alle be stemmingsplannen toege stuurd aan de Rijksdienst Monumentzorg, die ze weer met op- en aanmerkingen te rug stuurden. Als er verande ringen komen rijn het dus formaliteiten" Voor een gedeelte van de bin nenstad zijn de plannen al klaar De plannen die in de maak zijn worden dit jaar nog vastgesteld Een ander aspect is het finan ciële. Waal noemt de toezeg ging een bevestiging van het reeds gevoerde consistente gemeentebeleid Daar tegen over stelt hij "Als de over heid ook zo'n consistent be leid voert, zij toch met geld over de brug zal moeten ko men voor andere aangewezen stadvemicuwingsgebicden en verbeteringsplannen in Leiden. Er kunnen In ieder geval hardere afspraken wor den gemaakt". Als voorbeeld stelt Waal de res tauratie van een zestigtal mo numenten Jaarlijks krijgt de gemeente daarvoor geld van het rijk. Hel bi d stadgezicht geeft een grond slag voor meerjarenafspaken over de herstelwerkzaamhe den". Ook zorgt de status 'beschermd stadsgezicht' ervoor dat bij wisseling van stadsbestuur geen dolle dingen meer met de binnenstad kunnen ge beuren. Het laten verrijzen van Hats en snelwegen even als het afbreken van histori sche panden behoren nu haast tot de onmogelijkhe den. Dit betekent niet dat er niets meer mag worden gebouwd. Maar naast de bestemming is bij beschermd stadsgezicht ook de vormgeving aan ban den gelegd Want aan artikel 20 van monumentenwet waar het beschermd stadgsezicht zo fraai wordt omschreven kan niet worden getornd. Letterlek staat er: "Groepen van onroerende /aken. hier onder begrepen bomen, we gen. straten, pleinen en brug gen. grachten, vaarten, sloten en andere water, met één of meer welke tot de groep be horende monumenten een beeld vormen, dat van alge meen belang i- u. g. rt de schoonheid of het karakter van het geheel" En dat is allemaal van toepas sing voor: de Pieterswijk en het Rapenburg. Pan« ras- West. Hooglandse Kerk- gracht. Lange Mar.- Oud.- Vest en Oude Singel. Heren gracht. een deel van de Hoge Woerd. Plantsoen en Planta ge. Vierde Binnenvestgracht en de Vliet Deze gebieden behoren tot de meest waarde volle en krijgen de hoogste prioriteit itMronda uk n veel monumenten Wat min der van historisch belang zijn De Camp. Acadcmie- wijk. Marktenroute. Leven daal-West. Hooigracht en om geving. dc Hogewoerd aan de zijde van de binnenstad. Ha venwijk-Zuid en het gebied rond de Haven Tot de minst b«-langrijke gebieden, maar altijd toch nog zeer fraaie stadsdelen mogen worden gerekend: het gebied rond I ondül Hora gracht-Zijlsingelgebied. Pan- cras-Oost, Maredorp. Oude Morsch. Noord vest en Ver- versbuurt. SASKIA STOELINGA 4

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3