Fel protest tegen bezoek Z.-Afrikaanse hoogleraar [Le/cfee agenda Niet meer praten over parkeergarage Digros" Tandarts bouwt muur: buren in de schaduw «inMiw-i.i;i.«a Strijd om wielertitel Zoeterwoude ontbrand Sahuleka in Voorschoten Galm in Marekerk speelt musici parten Mevrouw Smit en de bewuste DEN HAAG - OEGSTGEEST - Tandarts Breuer uit Oegstgeest gaat het huis en de tuin van zijn bejaarde buren van het zonlicht beroven Hij wil achter zijn wachtkamer gaan uitbreiden. Het gevolg daarvan is onder meer een muur van drie en een halve nieter lang en bijna drie meter hoog op vijftig centimeter van het raam van zijn buren, aldus diezelfde buren. "En dat is helemaal niet nodig", zeggen meneer en mevrouw Smit. "Want hij kan ook achter zijn praktijkruimte gaan bouwen. Dan hebben wij er niet zo'n last van". Voor de Raad van State vroe gen ze gisteren in Den Haag of de bouwvergunning niet kon worden geschorst. Maandag maakt de Staatsraad bekend of hij het verzoek zal inwilligen. Het ziet er voor het echtpaar echter somber uit omdat de Staats raad vrijdag al min of meer liet doorschemeren weinig te kun nen doen. Wet is wet, en die moet worden recht gedaan, was de teneur tijdens de zitting. Als het schorsingsverzoek wordt afgewezen, dan is dat vooral voor mevrouw Smit heel vervelend. Zij heeft reuma en kan moeilijk uit de voeten. Als het mooi weef is. zit ik direct in de tuin. We hebben voor deze tuin dit huis gekocht. We hebben er jarenlang voor gespaard en nu moeten we op onze oude dag tegen een muur aankijken". Emotioneel haalde mevrouw Smit gisteren voor de Raad van State uit naar de tandarts. "Die zit, als het mooi weer is. lekker op zijn boot op De Kaag, en ik, die reuma heb, zit achter een muur in de schaduw" Eigenlijk mocht de tandarts volgens het oude bestemmingsplan niet eens uitbreiden. Dat kon alleen als er sprake was van een uitbreiding van de huiskamer of serre en dergelijke. Er werd niet over praktijkruimten gesproken. De gemeente Oegstgeest. zo bleek tijdens de zitting, vond dat verschil zo klein dat werd besloten het bestemmingsplan in het voordeel van de tandarts te wijzigen. Volgens de tandarts en de gemeente had de familie Smit daarte gen in beroep kunnen gaan. Maar "wij hebben nooit geweten dat het bestemmingsplan is gewijzigd", zei het bejaarde echtpaar. "Het is gebeurd toen wij op vakantie waren". De tandarts zegt de praktijkruimte hard nodig te hebben. Hij sprak daarbij over het belang van 2.500 patiënten. Ook zouden er tegenwoordig andere eisen aan een tandartsenpraktijk worden gesteld. Breuer meent dat hij zelf "geen enkel persoonlijk be lang had" bij de uitbreiding. Volgens zijn buurman hoeft hij helemaal niet uit te breiden, want de patiënten komen volgens afspraak. "Er zitten hooguit drie mensen in de wachtkamer. En bovendien heeft hij de bovenver dieping verhuurd aan een student" THIJS JANSEN Leidse PPR tot B en W: Leidse universiteit beslist volgende week over visite I Z! ZATERDAG 15 AUGUSTUS 198, LEIDEN - De Anti-apart heidsbeweging Nederland protesteert fel tegen een bezoek dat de Zuidafri- kaanse professor S.R. Ma- haraj aan Nederland wil brengen. Tijdens zijn ver blijf in Nederland binnen kort wil Maharaj ook een bezoek brengen aan de Leidse universiteit. Het bestuur van de universi teit weet nog niet of het de Zuidafrikaanse weten schapper wel wil ontvan gen en geeft daarover be gin volgende week uit sluitsel. Volgens de anti-apartheidsbewe ging is het bezoek van prof. Ma haraj, die doceert aan de univer siteit van Durban-Westville on mogelijk nu Nederland het cul tureel akkoord met Zuid-Afrika heeft vebroken. De Eerste Ka mer besloot daar (nadat de Twee de Kamer dat al had gedaan) twee weken geleden toe. Het mi nisterie van onderwijs en weten schappen had dus nooit bij dit bezoek als bemiddelaar mogen optreden, aldus de anti-apart heidsbeweging die alle Tweede- Kamerfracties over deze zaak heeft aangeschreven. Behalve de Leidse universiteit wil Maharaj ook een bezoek brengen aan de universiteiten van Gro ningen en Amsterdam. Het be stuur van die laatste universiteit heeft inmiddels te kennen gege ven geen prijs te stellen op een visite van Maharaj. Doorgeefluik Een woordvoerder van het minis terie van onderwijs en weten schappen ontkent overigens dat er sprake is van bemiddeling van het ministerie. "De heer Maharaj komt naar Nederland op eigen verzoek en op eigen kosten. Hij heeft zich gemeld bij het consu laat in Pretoria met het verzoek een aantal universiteiten en ho gescholen te mogen bezoeken. Het consulaat heeft doorgegeven aan het ministerie van onderwijs en wetenschappen en dat depar tement heeft het verzoek doorge speeld naar de universiteiten. Het ministerie is dus doorgee fluik. Van bemiddeling is geen sprake". De Anti Apartheidsbeweging Ne derland bestrijdt die uitleg. "Er is een uitgebreide brief naar de universiteiten gestuurd, waarin de bedoeling van het bezoek van Maharaj uit de doeken zijn ge daan. Ik zou dat eerder als be middeling dat als doorgeefluik betitelen", aldus een woordvoer der. De anti-apartheidsbeweging heeft niet alleen protest bij het minis terie aangetekend, maar ook de universiteiten aangeschreven. Zo ontving ook het bureau bui tenland van de Leidse universi teit een brief. In afwachting van een uitspraak van het universiteitsbestuur wordt echter vooralsnog enige voorzichtigheid betracht met een antwoord. "Het verbreken van het cultureel akkoord en enkele uitspraken van de universiteits raad over dit soort bezoeken zijn elementen, waarop afwijzend op het verzoek van Maharaj kan worden gereageerd. Maar aan de andere kant zijn de plannen van Maharaj zo vaag dat dat een defi- Jeugdige belangstelling voor een kandidaat voor het Zoeterwoudse wielerkampioenschap. ZOETERWOUDE - Onder een ruime publieke belangstelling is gisteravond het eerste onderdeel van het Zoeterwouds Wieler kampioenschap verreden. Het betrof een tijdrit over 11,5 km. die startte bij de St. Janskerk en via de Nieuweweg en Gelders- woude langs het Zoetermeerse strandje bij de eerder genoemde kerk zijn eindpunt had. In totaal gingen er 73 renners van start verdeeld in drie catego rieën: junioren, dames en heren. Het Zoeter.vouds wielerkam pioenschap, dat door de plaatse lijke KPJ georganiseerd wordt valt uiteen in de onderdelen tijd rit-, sprint en criterium. De laatste twee worden morgen verreden. Om 10.00 uur wordt er over 300 meter gesprint op het terrein van Slingerland nabij de Geerbrug. Om 13.00 uur begint op het industrieterrein het be slissende onderdeel: een crite rium over 55 km. voor de heren en 6,5 km. voor de dames en ju nioren. Degene die zich over de 3 onderdelen de sterkste toont mag zich een jaar lang Zoeter wouds wielerkampioen noemen. De uitslag van gisteravond een tijdrit over 11,5 km: Junioren 1. Ruud Bos 18.10 min.; 2. Giob- be Vlasveld 18.23 min.; 3. Sjors van der Poel 19.10 min. Dames - 1. Manan de Jong 20.31 min.; 2. Nel Vink 20.34 min.; 3. Anneke de Jong 20.35 min. Heren - 1. Piet van Teylingen 16.43 min.: 2. Peter Berg 16.55 min.; 3. Kees Janmaat 16.58 min. LEIDEN De onderhandelingen met de firma Digros over de bouw van een parkeergarage aan de Langegracht moeten onmid dellijk worden beëindigd. Het pas aangekochte Sanders-com plex aan het Levendaal is het meest gunstig gelegen voor een parkeergarage en moet daarom voorrang krijgen. Dat schrijft PPR-raadslid Van Oos ten aan B en W. Hij vindt het ont wikkelen van twee garages tege lijkertijd in flagrante strijd met het politieke programma van B en W. Het college zou volgens Van Oosten moeten kiezen voor de meest gunstige voorwaarden voor de exploitatie van een gara ge. waarbij de Digros-garage zijns inziens op de tweede plaats komt. samen met het Ir. Dries senplein. Van Oosten wijst erop dat het San ders-complex altijd de voorkeui heeft gehad vanwege de gunstige VOORSCHOTEN Zanger/componist/gitarist Daniel Sahuleka geeft voj- gende week vrijdag een nachtconcert in De Lindehoeve in Voorscho ten. Het concert begint om twaalf uur als Sahuleka tenminste tijdig uit Amsterdam arriveert waar hij in Paradiso die avond heeft opgetreden. Daniel Sahuleka wordt sinds zijn debuutelpee Sahuleka uit 1977 be schouwd als eén van de meest talentvolle musici in Nederland. Een reputatie die hij een jaar later met Sahuleka 2 bevestigde. Enkele we ken geleden prijkte Daniel Sahuleka nog op de hitparade met het num mer We'll go out tonight en binnenkort wordt zijn nieuwe single Wake up verwacht Behalve het muzikale gedeelte is er vrijdagnacht ook een barbeque op het terras in de boomgaard. Om drie uur is het geheel afeelonen ligging ten opzichte van de win kels in de binnenstad en de bete re toegangswegen. Ook wijst hij op de bereidheid van de Leidse middenstand om financieel in de garage deel te nemen. "Bijkomend voordeel voor de ge meente hiervan is dat er ten aan zien van de in wezen nog altijd ongewenste Digros een uitster- vingsbeleid gevoerd kan wor den", aldus Van Oosten. De PPR wil onder voorwaarden meewerken aan de totstandko ming van een garage. Die voor waarden luiden dat het totale aantal parkeerplaatsen in de bin nenstad gelijk blijft en het parke ren door met-wijkbewoners in de omgeving van de garage wordt verboden. Verder moet het par keren kostendekkend zijn en het uiterlijk van de garage aanvaard baar. Van Oosten feliciteert het dagelijks bestuur van de gemeente met de aankoop van "de belangrijke stukken grond van het Sanders- complex. Rijnzicht en de Citin- Danden H<*t is zeer verheueend dat deze lang slepende kwestie tot zo'n goed einde is gebracht" aldus het PPR-raadslid Ten slotte vraagt Van Oosten om duidelijkheid over het parkeer beleid op korte termijn. nitief standpunt nu nog niet te geven is". Overigens zal het universiteitsbe stuur dat antwoord in een brief aan het ministerie van onderwijs en wetenschappen vervatten. Een handelwijze die de 'bemid- delingsversie' van de anti-apart- heidsbeweging extra voeding geeft. LEIDEN - In het K O-Zomeror- gelconcert gisteravond in de Ma rekerk, waar een prachtig orgel staat, waren de uitvoerenden Charles de Wolff, orgel, en Ro bert Szreder, viool. Deze Poolse violist was allereerst te horen in La Follia van A. Corelli, waarin hij een prachtige klank uit zijn viool haalde. Helaas ging er van de virtuositeit in de wat snellere delen veel ver loren door de enorme galm van deze hoge kerk. Misschien was dit ook de oorzaak van het onze kere samenspel. De Sonate in F grote terts van G.F. Handel daar entegen klonk veel evenwichti ger en vooral het tweede deel werd zeer opgewekt gespeeld. Szreder beschikt over een war me klank en een grote techniek. Charles de Wolff bleek naast een goede begeleider een uitsteken de organist te zijn. In de Varia ties over "Mein junges Leben hat ein End" van J.P. Sweelinck had hij een mooie keuze gedaan wat betreft de registers. Uit de twee orgelkoralen van J.S. Bach ging een enorme rust uit en bleek een grote muzikaliteit. De Preludium en Fuga in es grote terts (eveneens van Bach) speel de De Wolff indrukwekkend. Jammer dat er na dit een uur du rend concert geen toegift werd gegeven. CAECILE HOUTMAN ZATERDAG Vrouwenhuis - Hooigracht 79, cafj avond, 21-1 uur. Waag - Aalmarkt, antiek- en curiosj markt. 9-17 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat V, film The Pornographers, 20 en 22. ij ZONDAG Leiden - Werklozen Advies Centrun Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uui tel. 122000. Zoeterwoude - terrein grondhandé Slingerland. Sprintwielerwedstrijd, l1 Industriegebied - wielcriterium, 13 uu( Wassenaar - Auberge de Kieviet. Stoep laan 27, expositie bloemenschilderijer MAANDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor, straat 17, film van Pasolini: Canterburj Tales uit 1972, 20 en 22.15 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.3( Werklozen Advies Centrum - Breestraa; 19, ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000 Jal - Caeciliastraat 67, van 19-22 uur, teil 126052. Wassenaar - raadhuis De Paauw, ge meenteraad, 19.15 uur. Voorschoten - Cultureel Centrum, com. missie Welzijn, 20 uur. Gemeentehuis - commissie financiën en economische zaken, 20 uur. ARTSEN Leiden - De Weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Grognoord, Kooi, Merenwijk: za, J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel. 125820; zo, H.J. Klaassen, Witte Singel 69, tel. 123089. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk. de Waard: za, R.M.G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266; zo, W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, A.A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797; zo, A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld. R. van Leeuwen, Meijer, Rein- ders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg, Ver- hage: P.L. Tan, Schoenerwal 13, tel. 210890, spreekuur van 11-11.30 uit aan huis. Oegstgeest - E.J. Roelants, Frans Hals laan 10. tel. 153747. Voorschoten - za, F. Koopmans, R. Wag- nerlaan 69, tel. 6352; zo, C. Meijer, Rouwcooppark 11, tel. 2493. Leiderdorp - L. Middendorp, P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan hetzelfde adres. Wassenaar - noord: K.T. de Wit, Kerk straat 42, tel. 12460; zuid: I.C. Spelt, Van Groeneveltlaan 17, tel. 11844. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 14 aug tot 21 aug door: Centraal Apotheek, Breestraat 74. tel. 120552; Apotheek Boekmer. Florijn 19, Winkelhof, Leider dorp, tel. 894400. Vechtpartij of een ongeluk LEIDEN - De politie moest gister avond uitrukken naar een café in de Prinsenstraat, waar een Lei- denaar door de ruit ging. Hij liep daarbij een slagaderlijke bloe ding op. De Leidenaar zelf be weert dat het een ongelukje was, maar de politie heeft de zaak toch nog in onderzoek. Bloemenhulde Ter gelegenheid van de komst van koningin Beatrix naar Den Haag is vanaf zondag in Auber ge De Kieviet aan de Wasse- naarse Stoeplaan een expositie ingericht van bloemenschilde- rijen. Deze zijn gemaakt door leerlingen van de zesde klas van de Wassenaarse schoolvereni ging "Kievietschool". In oranje en rood-wit-blauw tinten bren gen zij aan koningin Beatrix een bloemenhulde. De tentoon stelling valt tot 1 oktober te be zoeken. Dorpsberaad Het Dorpsberaad voor Ouderen in Oegstgeest komt maandagmid dag vanaf half drie bij elkaar in "Rustenborch" aan het Van Wijckersloothplein. De apothe ker Beker zal over het medicij- nengebruik komen praten. Me vrouw Hilterman zal een korte inleiding houden over de week endhulp die vanaf 1 september g;;at beginnen. Verder zullen de activiteiten die voor het komen de seizoen op het programma staan worden aangekondigd. Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy laan 260, tel, 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis. Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7.' tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. Automobilist door voorruit LEIDEN - Een bromfietser liep gistermiddag een hoofdwond en een pijnlijke zij op na een aanrij ding op de hoek van de Groenes- teeg en de Vestestraat. Hij werd aangereden door een automobi list die in de verboden rijrichting reed. De bromfietser hoefde niet naar het ziekenhuis te worden vervoerd. Dat was wel het geval met een au tomobilist, die gisteravond met zijn hoofd door de voorruit ging na een botsing met een bromfiet ser. De laatste wilde van de Blauwpoortsbrug de Haarlem merstraat inrijden en verleende de personenauto die op de Prin sessekade reed, geen voorrang. Dieren weggehaald LEIDEN - De politie heeft gisteren uit een woning in de Zaanstraat twee konijnen en vijf katten weg gehaald. De dieren ontbraken volgens de agenten een goede verzorging. De Dierenhulpdienst heeft zich over de konijnen en katten ontfermd en de politie heeft de zaak nog in onderzoek. lEIDSCH it DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); zater- Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te vol- Bij automatische overschrijving geen incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV t Haarlem. Kwartaalabonnement I 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement 1 202,30 per post f 291,70 Losse nummary 0,75 J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmuns Adjunct-hoofdredacteur: rt Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vl sle, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parl|s, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 H. v. Egmond 'tel. 071-172766

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2