Werkomstandigheden Ford allerbelabberdst bij Waarmee zijn we eigenlijk bezig Hoop op Amerikaanse rente ■i'ï Beurs week - Belastingen iTERDAG 15 AUGUSTUS 1981 Het ziekteverzuim ligt bij Ford Amsterdam ruim twee keer zo hoog als het landelijk ge middelde: van elke vijf werk nemers van Ford verschijnt er elke ochtend minstens één niet op het werk. Het percen tage schommelt al jaren rond de twintig. Voor de onderne mingsraad is dat in het verle den al herhaaldelijk aanlei ding geweest om bij de direc tie aan de bel te trekken. Op 15 oktober 1974 bracht een commissie van de onderne mingsraad van Ford verslag uit over ..Werk en werkom standigheden" bij het bedrijf. De commissie, samengesteld uit werknemers, de bedrijfs arts en een deskundige van TNO, gaf daarin een over zicht van alle problemen op het gebied van de arbeidsom standigheden op de fabriek. Kapot Bij Ford Amsterdam is een actuele vraag niet alleen: hoe behoeden we het bedrijf voor sluiting, maar ook: hoe verbeteren we de kwaliteit van het werk. Want hoewel de cijfers over het ziekteverzuim landelijk dalen, is daar bij Ford Amsterdam geen sprake van. Sterker nog het verzuim is er twee keer groter dan landelijk. Hoe komt dat? "Door het sociale klimaat in ons land", zegt de directie. "Door de slechte werkomstandigheden", zeggen de werknemers. Al jarenlang wordt vanuit het bedrijf druk op de directie uitgeoefend om aan een reeks van klachten en ongelukken een eind te maken. Tot op heden zonder veel resultaat. De oorzaken van het verzuim komen volgens hem vooral van buitenaf: „In Nederland is het nu eenmaal gemakke lijk om thuis te zitten en geld te vangen. Vroeger moest je weer aan het werk zodra je geen koorts meer had, tegen woordig", zo zegt hij, „is dat omgedraaid en wordt er ge zegd dat iemand ziek is als hij zich ziek voelt". Daarnaast wijst Bart op het zijns inziens ondoelmatig functioneren van het Gemeenschappelijk Administratiekantoor in Am sterdam, waardoor verwijzin gen naar specialisten steeds langer duren. Pas in de laat ste plaats legt hij een verband tussen arbeidsomstandighe Een greep: voortdurende klachten over oogwonden, snijwonden en brandwonden door vonken; stank en hui dirritaties bij het verven: lood vergiftigingen. uitlaat gassen en lawaai. De douches werken maar gedeeltelijk en de waterleiding wordt op vrijdagochtend al afgesloten. In de wc's. die te ver van de werkplek liggen, stinkt het. Daarnaast maakt het rapport melding van talrijke min of meer ernstige incidenten en ongevallen. De meeste van deze zaken wa ren al vaker aangekaart, maar er was tot dan toe blijkbaar te weinig aan gedaan. De hand schoenen tegen snijwonden waren versleten, de veilig- heidsbrillen kapot aan de zij kant en brandvrije overalls ontbraken. Was het rapport niet het eerste dat de werknemers bij Ford opstelden over de werkom standigheden, het zou voorlo pig wel het laatste zijn: toen de ondernemingsraad met het rapport naar de directie stapte - die had immers de ruimte voor het onderzoek gegeven - kreeg men nul op het rekest. Er was geen geld voor verbeteringen. De auto markt was juist, na de oliecri sis, ingestort en er moest fors worden bezuinigd. De ondernemingsraad meende daarop, dat verder overleg met de directie uitzichtloos was. De raad zegde het ver trouwen in de directie op en is drie jaar niet bijeen ge weest. De bedrijfsarts vond eveneens dat hij niet meer kon functioneren en ging weg. Ook zijn vervanger is boos opgestapt. Gemakkelijk Aan verbeteringen van de ar beidsomstandigheden deed de directie nog steeds weinig of niets. Dat hoefde volgens haar ook niet. Technisch di recteur J. T. Bart meent dat er geen enkel verband is tus sen arbeidsomstandigheden De produktiehal van Ford: geen uitzicht op verbetering den en ziekteverzuim, maar dat de omstandigheden bij Ford zo slecht zouden zijn. ontkent hij ten stelligste. Grief Bovendien heeft Ford, zo zegt hij, de afgelopen paar jaar ze ker vier miljoen gulden ge stoken in het verbeteren van de arbeidsomstandigheden. Secretaris van de onderne mingsraad, Pim van den Bos, heeft zijn twijfel over dat cij fer, temeer, zo zegt hij. omdat die gelden voornamelijk zijn gestopt in automatisering waardoor arbeidsplaatsen zijn verdwenen. Hij ontkent niet dat er aan het verbeteren van de omstandigheden wel iets gedaan wordt, maar zijn grootste grief is. dat al die verbeteringen steeds weer af gedwongen moeten worden. '„Een paar jaar geleden kwam het nogal eens voor, dat de vrachtwagens aan een eind- lijn opeens begonnen te rij den. Mensen in de buurt moesten dan maken dat ze wegkwamen. Op een gege ven moment, toen er weer bijna een ongeluk was ge beurd, hebben de mensen die daar werkten gezegd: nu doen we het niet meer, nu moet er wat gebeuren. En ze hebben het werk neergelegd. Ik ben toen naar de directie gegaan en heb gezegd: heb ben jullie nu je zin. nu zijn ze er echt mee gestopt. Pas toen is contact met de hoofdvesti ging in Engeland opgeno men. en toen kwam er ook prompt 20.000 gulden voor een voorziening" Fouten De puntlasapparaten, die aan hoge rails zijn bevestigd, kwamen geregeld naar bene den. Ze werden pas goed be vestigd toen ook hier het per soneel het werk neerlegde. Directeur Bart: „Dit soort din gen doet zich altijd voor. Achteraf kun je natuurlijk steeds zeggen dat zoiets kon worden voorkomen, maar dat is gemakkelijk. Er was in de ze gevallen sprake van fouten van leveranciers, en er wor den nu eenmaal altijd fouten gemaakt. Ik ben er heilig van overtuigd dat er alles wordt gedaan wat mogelijk is. We houden ons aan de wettelijke voorschriften, maar elk jaar komt er wel een aantal arti keltjes bij waar je je weer aan moet houden". Toeslag Het Sociaal Jaarverslag over 1979 maakt melding van 104 ongevallen die letsel tot ge volg hadden. „Ongelukkiger wijs valt er de laatste jaren in het aantal en de ernst van de ongevallen een stijging te constateren", aldus het ver slag. „Daarom blijft het op voeren van de veiligheid een van de eerste prioriteiten bij het verbeteren van de ar beidsomstandigheden" De Bedrijfsgeneeskundige Dienst heeft in 1979 volgens het Sociaal Jaarverslag niet minder dan tienduizend be zoeken aan de eerste hulp te verwerken gekregen. Het to taal aantal ziekmeldingen in 1979 bedroeg 4200, het aantal herstelmeldingen 4100. Overigens ontkent de directie niet dat de arbeidsomstan digheden in het bedrijf niet optimaal zijn. „Maar", zegt directeur Bart. „er worden nu eenmaal auto's gemaakt. La waai en stank is er dus altijd, daar kun je niet omheen" Pim van den Bos: „Op de spui- terij is ook eens het werk neergelegd, toen het er echt niet meer te harden was. De personeelschef kwam er bij en zei, na overleg met de di rectie: aan de omstandighe den kunnen we niets veran deren, maar ik ben bereid jul lie een spuittoeslag van vijf gulden per dag te geven. Dat bedrag is toen, als op een vee markt. afgemaakt op f7.50. En de toeslag zou natuurlijk tijdelijk zijn, tot er verande ring in de omstandigheden zou zijn gebracht" Volgens directeur Bart worden de toeslagen alleen gegeven als compensatie voor de ex tra belasting die voortkomt uit beschermende maatrege len als brillen en pakken. Het totaalbedrag aan toeslagen over de afgelopen jaren kan de directie niet geven, „ook al", zo zegt directeur Bart, „omdat het aantal werkne mers steeds kleiner wordt door automatiseringen". Vrijwel alle werknemers op de produktieafdeling van Ford komen uit Turkije of Spanje. Alleen de meeste voorlieden zijn Nederlanders. Buitenlanders In 1962. zo vertelt Pim van den Bos, besefte de directie dat er geen Nederlanders meer zou den zijn te vinden voor het soort werk dat moet worden gedaan aan de lopende band van een automobielfabriek. Men is toen op grote schaal gaan werven in Turkije en Spanje. Er werken nu 600 Turken en 200 Spanjaarden op de produktieafdeling. De consequenties van die wer ving in het buitenland heeft de directie, aldus Van den Bos. echter nooit willen aan vaarden. Een zo groot aantal buitenlanders vergt een an dere inrichting van de fa briek en van de organisatie. Op de 800 buitenlanders zijn er twee tolken: één voor de produktieafdeling en één voor personeelszaken. In 1976 schreef Henk Vos, dis trictsbestuurder van de In dustriebond FNV, een lange brief aan de directie, waarin hij aandrong op verbetering van de omstandigheden voor de Turkse en Spaanse werk-' nemers. Er werd niet Turks of Spaans gekookt in de kan tine, er waren geen voet spoelbakken voor de mo hammedaanse werknemers, er was geen ruimte voor ge bed. Pas in 1979 kwam er bij Ford - als eerste bedrijf in Neder land. zo meldt het jaarverslag niet zonder trots - een mos kee voor de mohammedaan se werknemers. Een Turkse kok is er nog steeds niet. Knelpunten Op 29 mei vorig jaar bood de ondernemingsraad de direc tie een lijst aan met elf knel punten die zouden moeten worden weggenomen om ef fectief iets aan het verzuim te doen. Ook hierover heeft de ondernemingsraad nooit meer iets vernomen. Van den Bos: „Als er iemand ziek is. bellen ze gewoon een uitzendbureau en binnen een uur hebben ze iemand. Alsof ze een tandwieltje vervangen. En als je dan na een paar da gen weer beter bent, staat er een ander op jouw plaats te werken. Als het gaat om het ik één i dat is de direc- Wat zijn we toch een raar volkje. In een tijd. waarin de roep om een eenvoudiger belastingsysteem steeds heviger wordt, worden de zwoegers aan de belasting-aangifte van het vermogen per 1 ja nuari 1981 voor de eerste maal én extra geconfronteerd met eén van de meest recente produkten van de wetgever, die zo inge wikkeld is en in verhouding zo weinig financiéle baat brengt, dat we het opnieuw moeten constateren: de redelijkheid en de billijkheid heeft het weer eens gewonnen van de eisen van een goede technische uitvoerbaarheid. Wat de belastingplichtige al lemaal moet doen om te bepalen of hij al dan niet m aanmerking kan komen voor de "oudedagsvrijstelling" en de "interingsvry- stelling" (want over deze fenomeen gaat het) in de Vermogens belasting, houdt men niet voor mogelijk. Oudedags vrij stelling De oudedagsvrijstelling kent als leidende gedachte, dat mensen, die (vrijwel) geen oudedagsvoorziening hebben, hun vermogen als een "appeltje voor de dorst kunnen zien. Personen, die recht hebben op een pensioen of lijfrente zijn over de geldswaar de van dat verkregen recht in het algemene geen Vermogensbe lasting verschuldigd. Zij. die dergelijke voorzieningen niet had den opgebouwd, profiteerden tot dusverre niet van die vrijstel ling en moesten over het kapitaal gewoon Vermogensbelasting betalen. Daarin nu is verandering gekomen. Om voor die vrijstelling in aanmerking te komen moet men min stens 35 jaar oud zijn. terwijl de aanspraak op toekomstige jaar lijkse oudedags-uitkenngen (A O W -uitkeringen blijven daar weer buiten) niet meer moet zijn dan 12.900 per jaar voor on- gehuwden en 18.400 per jaar voor man en vrouw tezamen Als de jaarlijkse pensioenrechten lager liggen dan die bedragen, krijgt men naar gelang van de hoogte van de pensioenrechten en de leeftijd op grond van tabellen de volle oudedagsvrijstelling of de ongeveer gehalveerde oudedagsvrijstelling. De laagste vrij stelling is 5.000, de hoogste haalbare f 183.000. door J. Booij belastingadviseur Als men zover gekomen is. komt de domper op de vreugde voor ondernemers. Zij kunnen, als zij een eenmanszaak hebben of deel hebben in een firma, van hun zakelijk kapitaal voor de vermogensbelasting een "ondernemingsvrijstelling" aftrekken. Het gehele ondernemingsvermogen is vrijgesteld, zolang het saldoondernemingsvermogen niet méér beloopt dan 95 000 komt het vermogen daarboven uit, dan is de helft van het onder nemingsvermogen vrijgesteld, echter nooit meer dan 263 000. Indien nu die ondernemingsvrijstelling hoger is dan de oudedags vrijstelling, kan men de laatste vrijstelling wel vergeten Het is voor leken een bijna ondoenlijke zaak om te kunnen bepa len, op welke pensioen ze nu aanspraak hebben. Op vragen daar omtrent kan bijna niemand zonder een grondig onderzoek ant woord geven, zolang de pensioenen niet zijn ingegaan Bij de bepaling moet men maar uitgaan van de volle diensttijd en bij kapitaal-verzekeringen moet men zelfs gaan herrekenen met drie cijfers achter de komma. Om er tenslotte achter te komen, dat het toch niets oplevert. Weliswaar zijn de vragen in het aan giftebiljet zo gesteld, dat geen onnodig werk wordt verricht, maar de draagwijdte daarvan ontgaat niet-ingewijden volledig. Interingsvrij stelling Op hetzelfde niveau speelt zich de "ïntenngsvrijstelling" af. Deze geldt voor personen jonger dan 65 jaar. die in elk van de dne voorafgaande kalenderjaren een dusdanig bescheiden inkomen hebben genoten, dat aangenomen moet worden, dat zy ter voor ziening in hun levensonderhoud aangewezen zyn op intenng van hun vermogen. Die grenzen zyn (details laten we weg) een onzuiver inkomen van 15.750 voor ongehuwden en 22 500 voor de gehuwden gezamenlijk Voldoet men aan dat vereiste, dan is voor de hoogte van vrijstelling het onzuiver-inkomen over 1980 weer bepalend bij de vraag hoe hoog de ïntenngsvrijstel ling dan wel is. Dat geschiedt weer aan de hand van tabellen, waarin leeftijden en hoogte van onzuivere inkomens een rol spe len. De laagste vrijstelling is 25.000 de hoogste 292.000. Voor minderjarige kinderen en studerende kinderen tot 27 jaar (zon der inkomen) is de interingsvnjstelling practisch gesproken ge blokkeerd. Het tarief voor de Vermogensbelasting is 8 per 1 000 Het is zeer de vraag of het nog wel aanvaardbaar is om de belasting plichtigen zo n lange en ingewikkelde route te laten afleggen om te kunnen bepalen, of men voor een extra vrystelling in aanmer king kan komen Het is ook vreemd in een tyd. waarin de oplossing van de herstruc turering van de belastingheffing door de politieke partijen lijkt te zijn gevonden: minder vrijstellingen, minder aftrekposten en een lager tarief Waarmee zijn we eigenlijk bezig"' AMSTERDAM (GPD) - Wall Street bleef een rentebeurs deze week, maar Amsterdam werd een dollarbeurs. Oplo pende aandelenkoersen van ondernemingen die geacht werden te profiteren van de forse waardestijging van de Amerikaanse munt. maar verliezen door winstnemin gen toen de dollar sterk be gon in te zakken. Daarbij ble ven evenwel m Wall Street en hier te lande de beursomzet- ten gering door het vakantie seizoen. Per saldo liet Wall Street niet veel koersveran deringen zien. In de eerste drie beursdagen werd een saldostijging vertoond van slechts twee punten op de schaal van de Dow Jones in dustriële aandelen. De wijzigingen, die als hoogste een koersstijging van zeven punten op één dag inhielden, maar daarna vrijwel werden uitgewist, werden ingegeven door hoop of vrees voor de renteontwikkeling. Hoop op verlaging van de rente ont stond toen één van de grote Amerikaanse banken de ren te op de effectenbelening ver laagde. Maar teleurstelling toen de bekende City Bank van New York verklaarde er niet over te peinzen de rente voor grote cliënten te verla gen. Toch gaven insiders te kennen de indruk te hebben dat er iets gaande was dat op een ze kere verlichting van het ren tepeil zou kunnen wijzen. De week begon namelijk met een nieuwe hausse voor de dollar. In sneltreinvaart stoomde de koers van deze munt op &lle belangrijke Westeuropese valutamarkten naar hogere regionen. In Am sterdam kwam de prijs dicht tegen de f2,90 te liggen en in Brussel en Parijs kwamen respectievelijk de Belgische en Franse franc in ernstige moelijkheden. De Centrale Banken van vrij wel alle EG-landen verkoch ten aan de lopende band dol lars om zo de koersstijging van de Amerikaanse munt af te remmen. Maar dit kostte handenvol deviezen en zette de lokale geldmarkten onder nieuwe zware druk. Talrijke belangrijke goederen als petroleum en benzine dreigden hierdoor aan nieu we oplopende prijsgolven on derhevig te geraken. Of dit. zelfs de Amerikaanse autori teiten te gortig werd en aan gene zijde van de Atlantische Oceaan worden ingezien dat op deze wijze de samenwer king ook in NAVO-verband dreigt te worden ondermijnd, is niet duidelijk, maar opval lend was wel de forse reactie die de dollar in het midden van de week onverwacht on derging. De prijs zakte in Amsterdam op één dag niet minder dan 7 cent en kwam ongeveer op f2,75 terecht. Volgens valutakringen zou deze duikeling het gevolg zijn van plannen in Washing ton nu eindelijk eens iets te gen de hoge rente te doen en zou de val van de dollar geba seerd zijn op speculatieve angst van insiders voor een rentedaling. De komende week kan hierop een ant woord geven. De scherpe koersfluctuaties van de dollar hadden ook op de Amsterdamse effecten beurs grote invloed. In een aan impulsen doorgaans ar me vakantieperiode werd dit gegeven met beide handen aangegrepen. Een hoge dol larkoers is gunstig voor een aantal multinationals als Ak- zo en Philips, terwyl de ver minderde concurrentie kracht van de Verenigde Sta ten gunstig werkt voor een aantal exportbedrijven als Norit. Naarden International en Heineken. Gunstig werkt de stijgende dollar ook voor ondernemingen met grote Amerikaanse belangen, zoals de Nationale Nederlanden. Amev. Wessanen. Ahold en Wereldhaven. Ook het inter nationale vervoer als de Nedlloyd wordt geacht ervan te profiteren. Al deze fondsen konden vooral in de eerste helft van de week flink aan door C. Wagenaar trekken, hoewel het meren deel nadien de verkoopdruk van de winstnemingen on derging. Maar de beurs was toch niet uniform gunstig. De week be gon zelfs gedrukt door de verpletterende indruk die het te verwachten jaarverlies 1981 van de Tilburgse Hypo theekbank maakte. Aandelen zowel als pandbrieven van vrijwel alle hypotheekban ken stonden deze week dan ook onder druk. Aandelen Tilburgse waren zelfs een paar dagen achtereen niet te plaatsen en konden na een koers van f 75 pas op f 55 op gevangen worden. Westland- Utrecht Hypotheekbank moest f2 prijsgeven, evenals de Friese h-Groningse Hypo theekbank Deze ontwikke ling was ook niet bevordelijk voor het moreel op de obliga- ticmarkt. waar bovendien kennis werd genomen van nieuwe alarmkreten van de top van de Nedcrlandschc Bank over ons monetaire be stel en de geringe bezuinigin gen die het nieuwe te vormen kabinet op het programma denkt te zetten. Toch hield de stemming zich vrij goed en kwam de mislukte 12.5-pro- centlening van de ABN op even 99 procent in de officie le notering tegen een emissie- koers van 99.5 procent. Dat viel dus nog mee Meevallend .varen ook de koerswinsten van f 5 voor Nationale Nederlanden en de Amev na winstnemingen. Maar dit resultaat was het ge volg v.in MB gun UgC vcinst- mclding binnen de ver/eke- i ing bran he Mc dt Ntdl loyd kon een flinke weeksty- ging boeken van meer van f 10 Dit werd ook voor aan delen Bredero Verenigde Bouwbedrijven meer be taald. Aandelen Koninklijke Petroleum konden weer de f 100 bereiken en boekten daarbij een koersstijging van ongeveer f 5.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25