Agressieve verkoop schaadt naam van boekenclubs Rinser voor oude verf Meer ruimte in de kast 's Werelds laatste echte vijlenmaker houdt er mee op Twee miljoen leden zorgen voor 24% van boekenomzet Fotograferen Zo doe je dat ISATERDAG 15 AUGUSTUS 1 Wanneer je in gezelschap zou vra gen wie lid is van een boeken club, zou niemand reageren. Men schaamt er zich nog steeds voor, want men is bang dat iedereen denkt: „Die is er ook mooi inge luisd". Dat is de mening van F. J. Schouten, de marketing manager van de Nederlandse Boekenclub Hij raakt met zijn opmerking de pijnlijke plek van postorderbedrijven in boeken, hun verkoopmethode. Klachten die bij de consumenten organisaties binnenkomen gaan voornamelijk over de wijze, waar op colporteurs of advertenties de boeken aan de man brengen. Mensen voelen zich genomen omdat zij met onjuiste of halve informaties worden gestrikt als lid van een boekenclub. Hoe hard bepaalde clubs daarna kunnen optreden jegens hun nieuwe le den hebben tal van mensen erva ren wanneer zij zelfs voor de rech ter werden gesleept wanneer ze weigerden te betalen. Een van de opmerkelijkste staaltjes meldde enige tijd geleden Konsu- menten Kontakt. Een mevrouw had een zogenaamd kennisma- kingsboek aangevraagd bij Boek en Plaat. Zij had de voorwaarden niet al te best, of helemaal niet gelezen en wist daarom niet dat zij automatisch lid was door het boek te houden. Tot bij de kan tonrechter werd de zaak uitge vochten. Deze besliste dat zij niet hoefde te betalen. Een colporteur kwam bij een van onze kennissen met een aanbieding van dezelfde club. „Het lidmaatschap kent geen verplichtingen", vertelde hij. Nu zit de kennis vast aan een contract van minstens een jaar en moet elk kwartaal een boek kope n. De Colportagewet geeft de koper een afkoelingsperiode van acht dagen. Dat geldt overigens voor artikelen van 75 gulden of meer. In die tijd kan men de koop nog ongedaan maken. De kennis moest enkele weken wachten voor het eerste boek binnen kwam. Toen was hij al te sterk afgekoeld en zat vast aan een con tract. In een van de winkels van de club kreeg hij nog te horen dat de colportage werd verzorgd door een zelfstandig werkend be drijf. Een argument dat de kennis niet erg overtuigde. Tekenen Men zou zich natuurlijk kunnen af vragen waarom de mensen zo vlug ingaan op de verkoopsmoe- zen van colporteurs en adverten ties. Wie tekent er nou een con tract voor hij precies weet welke voorwaarden eraan zijn verbon den? Uit de klachten die consu mentenorganisaties binnenkrij gen blijkt dat er altijd nog goed gelovige mensen zijn die bezwij ken voor een lekker verkoopver haal. Schouten van de Neder landse Boekenclub onderkent dat de werkwijze van 'sommige' colporteurs de naam van de hele groep kan bederven. Door Harry Bouts „De colportage is een uitstervend fenomeen", zegt hij. „Er zijn steeds minder mensen die dit werk willen doen en daarom moeten we lagere eisen stellen". Dat roept automatisch de vraag op, waarom de boekenclubs toch doorgaan met de colportage, naast de gewone reclame, die trouwens ook niet altijd even dui delijk is. De grote clubs zijn aan gesloten bij de bond van postor derbedrijven. Daarom moet het toch mogelijk zijn onderlinge afspraken te ma ken. Vooral omdat zij altijd bewe ren geen directe concurrent van de gewone boekwinkels te zijn. Naar het oordeel van de consu mentenbond kan er overigens geen schaarste aan colporteurs zijn. want de klachten over hun werkwijze blijven onverminderd binnenkomen. Agressief „Wij moesten omstreeks 1968 gaan meedoen met de colportage om dat de anderen met hun agressie ve verkoopmethode onze leden weghaalden", zo verdedigt Schouten zich. Een mededeling waar de leden niet zoveel aan hebben. „Maar", aldus Schouten, „wanneer wij klachten krijgen van de klanten doen wij er iets aan. Heeft de klant gelijk, dan vliegt de colporteur eruit. Wij houden een afkoelingsperiode aan van tien dagen. Zou een lid pas na drie weken na zijn inschrij ven reageren met een goed argu ment, dan schrappen wij hem als lid. Wat moeten we met een on willige klant?" Schouten wil nog even kwijt dat er overigens niet alleen fouten wor den gemaakt door de clubs. Als voorbeeld noemt hij de activitei ten van één lid. Die kocht in een clubwinkel een afspeelapparaat. Hij gaf daarvoor een machtiging voor een giro-overschrijving, liep vervolgens naar een postkantoor en trok de machtiging in. Of het een wraakoefening was van een onwillige klant, of pure oplichte rij, vertelt Schouten niet. „Wij hebben ook wel betalingsbevelen bij de rechtbank". Als iemand na vier aanmaningen nog niet heeft gereageerd, dan nemen wij aan dat hij te kwader trouw is", aldus Schouten. De Nederlandse Boekenclub heeft volgens hem nog nooit een offi ciële klacht van de Consumen tenbond gehad. Niemand bij dc twee consumentenorganisaties Voordelen biedt het kopen bij boekenclubs wel. zeker als je vlak bij f club-winkel woont, want dan betaal je ook geen verzendkosten. kon zich inderdaad enig verwijl herinneren. Klachten over ECI de grootste in Nederland, konden altijd worden rechtgetrokken Van de mensen die zonder ver koopdruk lid werden van Boek en Plaat kwamen overigens al leen positieve geluiden. Opzeggen De opzegtermijnen bij de boeken clubs zijn ook wel eens aanlei ding voor meningsverschillen. Men moet drie maanden voor het abonnementsjaar afloopt waar schuwen dat men ermee wil stop pen. Omdat niet iedereen meer weet wanneer het lidmaaschap inging, zit men langer eraan vast dan men vermoedt. Er zitten ver schillen in de opzegtermijnen van de clubs. Problemen kunnen hier eveneens worden voorko men door de condities goed te le zen. Aangezien de administraties van de uitgevers niet allemaal even nauwkeurig lijken te werken (dat is mijn eigen erva ring), is het verstandig het bericht van opzegging aangetekend te versturen. Voordeel Voordelen bieden de boekenclubs in elk geval. Omdat zij bij de uit gevers hogere kortingen kunnen bedingen kunnen zij goedkoper leveren. Het prijsverschil kan een kwart of meer bedragen van de officiële winkelwaarde. Elk lid is ver plicht een boek per kwartaal af te nemen en dat gedurende min stens een jaar. De grote clubs bie den hun leden ook platen en mu- ziekcassettes tegen een speciale priis. Een deel van het voordeel gaat ver loren omdat de verzendkosten voor rekening van de klant ko men. De drie grootste clubs heb ben eigen winkels, waar dezelfde titels voor dezelfde (lagere) prij zen worden verkocht aan de le den. Sommige mensen vinden het plezierig dat hun club al een vóór-selectie heeft gemaakt van de boeken die op de Nederlandse markt worden aangeboden. Van de rond 10.000 titels die er zijn bieden de clubs er 400 tot 500 aan Voor andere mensen is de kleine re sortering juist een reden om geen lid te worden. De gewone boekwinkel kan bovendien altijd een boek dat niet voorradig is be stellen en dat doen de clubs nie- Het gevaar bestaat dat de boekwin kels alleen nog klanten krijgen voor de minder gangbare titels, terwijl de clubs de bestsellers kwijtraken. Als dat zou leiden tot een vermindering van het aantal gewone winkels, dan zou het een verarming betekenen voor de le zer. W. F Hermans heeft tot nu toe zijn toestemming geweigerd voor de verkoop van zijn boeken via de clubs. Harry Mulisch en en kele andere auteurs willen per ti tel beslissen over een eventuele goedkeuring. Twee miljoen Er zijn ruim twee miljoen leden aangesloten bij een club, die het vorig jaar samen 24 procent van de totale boekenomzet in Neder land kochten. De gemiddelde duur van een lidmaatschap is vijf jaar. Elk jaar valt 20 tot 25 procent af. Daar staat een jaarlijkse groei met 40 procent tegenover. Schouten is van mening dat de markt voor de clubs langzamerhand wel ver zadigd raakt. Er zijn 1.5 miljoen huishoudens lid van een club. Het aantal huishou dens (inclusief een miljoen al leenstaanden) in Nederland was eind 1980 vijf miljoen. Het bete kent dat drie op de tien huishou dens zijn aangesloten. ECI heeft 800.000 leden. Boek en Plaat 500.000 en de Nederlandse Boe kenclub 350.000. Daarnaast is er nog een aantal kleinere, zoals Sil houet en The English Book Club. Vergelijkt men het aantal klachten met het aantal clubleden, dan lijkt het nog best mee te vallen. Alleen, wanneer je door een slinkse verkoopmethode een lid maatschap is opgedrongen, dan telt geen enkel cijfer dan de vier van de verplicht te kopen boeken. Werk zorgvuldig met merbau Hardhouten krijgt de laatste tijd steeds meer belangstel ling, ook van de doc-het- zelver. Een van de beste hard houtsoorten is merbau. een erg sterke houtsoort, met een wellicht met zo erg tot de ver beelding sprekende 'teke ning'. maar toch met een voornaam karakter Hoewel merbau duur is, gebruikt ook de particulier het graag. Wie bij de houthandel een partij tje merbau haalt om er iets van te maken, moet echter wel heel zorgvuldig te werk gaan wat de afwerking be treft. Daarom een paar tips: - Sla het nog onbehandelde hout zó op dat het volkomen gevrijwaard is tegen voch t. - Verwerk het niet buiten tij dens nat weer. Vocht doet be paalde stoffen uit het hout 'wegbloeden' en dat geeft heel lastig te verwijderen stre pen en 'spetters' op tegels, stenen enz. - Werk merbau bij voorkeur af met een blanke lak op polyre- thaan basis. Strijk kopse kan ten, ingezaagde gedeelten (zo als voor verbindingen) e.d. eerst met die lak in, alvorens de constructie definitief in el kaar te zetten - Als merbau geschaafd moet worden: dan met een heel 'zoet' ingestelde schaaf. Schuur het hout met zorg. Borstel schuurstof weg voor dat het hout gelakt wordt Sinds de uitvinding van de Daguer réotypie in 1839 is ..de mors MO favoriet onderwerp geweest voor iedere fotograaf. Ook nu nog is het grootste aantal foto's over de hele wereld gewijd aan de men- Bij Elsevier Focus verscheen nu een praktish handboek dat in de tail alle methoden verklaart die leiden tot goede foto's van men sen, onverschillig hoe eenvoudig - of hij gecompliceerd - uw came ra, uitrusting en mogelijkheden mogen zijn. Met veel kleuren- en zwart-wit-foto's en daarbij beho rende verklarende tekst en teke ningen vormt dit boek een goede gids voor een fascinerende tak van de fotografie. Handboek voor het fotograferen van mensen door Michael Bussel- Ie, prijs f 59,50. Wanneer over oude verflagen opnieuw wordt geschilderd, ontstaan in sommige gevallen hechtingsproblemen: wanneer de nieuwe verf volle dig is doorgehard, 'houdt' hij niet goed. 'Slechte verf, zegt menige amateurschilder dan. Slechte verf in die zin bestaat echter niet; er zijn wel slechte (of laten we zeggen: te haastige) schilders. De voorbereiding van de ondergrond is bepalend voor de hechting van de nieuwe verf. Een pas nieuw produkt dat daarbij een stuk kan helpen is Vloeibaar Rinser van Flexa. Het maakt oude verflagen snel tot een goed 'dragend' opper vlak voor de nieuwe verf. Zelfs wanneer die oude verf met was is behan deld, ontstaan er geen problemen, aldus de fabrikant. De rinser wordt voor dit doel in een verhouding van 1 op 5 met water verdund. Hetzelfde produkt kan ook gebruikt worden om bestaande verf-, lak- en beitsafwerkingen een grondige schoonmaakbeurt te geven; dan is de mengverhouding 1 deel rinser op 10 delen water. Een Pittige bijzonderheid is dat de rinser geen schadelijke stoffen bevat zodat huid- en oogirritaties tijdens het gebruik niet voorkomen. Verder kunnen ook erg vuil geworden tegels, wastafels, toiletten en de badkuip veilig en grondig schoongemaakt worden. Een fles van een halve liter Voor zover valt na te gaan is er op de hele wereld nog maar één man die helemaal met de hand vijlen maakt ('kapt' is de vakterm) en dat is Hubert Elisson. een erg aardige en be scheiden Zweed die elke werkdag in Eskilstuna op zijn speciale 'vijlmakersbok' gaat zitten om in de nog vlakke vijlbladen de vereiste groe ven te kappen. Hij is over en kele maanden aan zijn pen sioen toe. Dan is het gedaan met een oud handwerk waar aan een vakmanschap te pas komt dat zijn weerga niet ken- t. We hadden Hubert al eens bezig gezien op de beurs Karwei in Utrecht, in de stand van Sandvik, waar hij (een beetje verlegen reagerend op al die mensen die naar hem en zijn werk keken) met trefzekere hand en in een strak tempo vijlen zat te maken. Onlangs zagen we hem weer, in zijn ei gen 'vijlenatelier' in het Zweedse Eskilstuna. Hij keek even vriendelijk lachend van zijn werk op, terwijl het ritme van het slaan op de beitel nau welijks werd onderbroke- Hubert houdt ermee op en nie mand neemt zijn werk over. Op enkele meters afstand van zijn 'bok' staan geperfectio neerde machines in een hon derdvoudig tempo vijlen te maken... even goeie vijlen als hij met de hand kapt en wel een heel stuk goedkoper dan de exemplaren die hij maakt. Want dat is de tragedie van een ambachtelijk monument dat Hubert Elisson is: tegen de snelheid vün de machine kan hij niet op. De vijlen die hij kapt zult u ook niet in de winkel vinden. Ze zouden niet te betalen zijn. Hij maakt nog slechts 'rela tie-vijlen' het bezit van zo'n handgemaakte vijl is een bij zonderheid. Daar moetje dan ook niet mee vijlen, die moet je in een vitrine leggen of aan de kamerwand hangen! Als jonge jongen is Hubert bij de Zweedse vijlenfabnek Oberg begonnen en hij heeft er een jaar of zeven voor nodig gehad om een echt bruikbare vijl te kunnen kappen. Hij is een meester, die vele leerlin gen heeft opgeleid. Toen kwam de onafwendbare me chanisatie; de leerlingen kwa men achter de machine en toen restte de wereld nog slechts één ambachtelijke vij lenmaker: Hubert. Het is, als je een beetje gevoel voor techniek hebt, ongeloof lijk wat die man kan. Wel eens aandachtig naar een vijl geke ken? De 'kap' moet volkomen gelijk zijn, zowel wat de on- Het kappen derlinge afstanden, de 'hoek' en de diepte betreft. Voor een machine geen probleem, maar doe dat maar eens 'uit de hand'. In een razendsnel tem po slaat die man met een klein beiteltje de groeven in het vijlblad, allemaal onder de juiste hoek, op dezelfde diep te en op exact gelijke afstan den Pang-pang-pang (even opkijken dag meneer) en in tussen 'feilt' er niets aan het werkritme. gespecialiseerde Oberg- vijlenfabneken behoren in tussen tot het Sandvik- concern. Hubert gaat met pensioen en er zal binnenkort geen enkele vijl meer met de hand worden gekapt 1. Een kast met legplanken waarop veel spullen van uiteenlopende vormen en afmetingen geborgen worden, kan een stuk praktischer worden ingedeeld, zodat alles be ter bereikbaar is. Ook de berg ruimte zelf kan worden uitge breid. zodat u méér spullen kwijt kunt. Begin met de planken (of een aantal) smaller te maken; eenvoudig een strook afzage- 2. Gebruik die stroken (bijvoor beeld 8a 10cm breed)om ertegen de achterwand van de kast extra plankjes van te maken. Daarvoor is telkens een hulpplankje nodig, dat tegen de achterwand wordt bevestigd. De hoogte van de ex tra plankjes, ten opzichte van de gewone planken, kan ca. 10 cm zijn, of naar eigen keus bepaald worden. 3. Teken nu tegen de binnenzijde van de kastdeur de plaatsen af waar een aantal 'bakjes' kan wor den aangebracht. Ze moeten zo danig worden bevestigd dat, als de deur gesloten wordt, de bakjes zelf en de erin geborgen spullen niet tegen een of ander obstakel kunnen komen. Zorg ervoor dat de lijnen zuiver horizontaal lope n. 4. De bakjes kunnen worden ge maakt van stukjes multiplex een achterplankje dat in feite alleen dient om de bakjes makkelijk te gen de kastdeur te bevestigen (enkele centimeters hoger dan de andere delen) twee zijstukjes, een voorwandje en een bodem. Lijm en spijker (dunne koploze nagels) elk bakje nauwkeurig in elkaar. Dan schuren en eventueel schilderen. 5. Schroef de bakjes volgens de af geschreven lijnen tegen de deur. Een 'holle' deur kan daarbij pro blemen geven; in zo'n geval kun nen de bakjes ook gelijmd wor den, met contactlijm Schuur dan wel de verf op de lijmvlakken he lemaal dof. (Misschien is het ook wel handig om het kruidenrekje tegen de binnenkant van de deur te bevestigen). 6. Kleine /oorwerpen op de extra plankjes boven de gewone kast planken zijn gemakkelijk bereik baar Ook in de bakjes kleine spullen. Richt de kast verder zo in dat grotere spullen geen sta in- dc-weg vormen voor de bakjes aan de deur Mischien mot u enke le malen her indelen, maar wan neer de juiste indeling is gevon den, biedt de kast wel 50 procent meer ruimte.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23