dat er niet is Reportage uit Albanië ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1981 God, China en de Rus sen hebben ze zonder pardon de deur uitge zet en naar verluidt ge bruiken ze meer beton voor de bouw van bun kers, dan voor de bouw van huizen. Een eigenaardig volk, die Albanezen, in een al even eigenaardig land. Sjak Jansen reisde ruim twee weken door dit meest geheimzinni ge en minst toeganke lijke stukje Europa en sehreef er een reporta ge over, waarvan het eerste deel vorige week zaterdag is gepu bliceerd. Vandaag het vervolg en slot van zijn reportage uit het land waar lang haar, baard en korte broek nog ten strengste zijn verboden. Behendig manoeuvreert de Tiranese chauffeur de touringcar over het smalle en afgelegen landweggetje, waarvan er in Albanië zo vele zijn. Wijnranken prij ken alom en voor ons waggelt een soldaat. Hij is vrolijk en dron ken en lijkt het te be treuren dat de bus met Nederlandse toeristen niet even halt houdt om met hem het glas te hef fen. In plaats daarvan laat de bus hem achter in een dikke stofwolk, voortrazend naar al weer een nieuwe be stemming. „Dit is een historisch moment. Hier wordt de revolutie gebo ren", roept bij een bezoek aan een coöperatieve boerderij een Nederlander uit, als in de groep enige wrevel is ont staan, omdat een Nederland se gelijk een kip zonder kop had opgemerkt „hoeveel fij ner het in Albanië wel is, om dat wij in het westen louter bezig zijn de oorlog voor te bereiden." Eerder al was enkele Albane zen op de mouw gespeld dat arbeiders in ons land liefst 70 procent belasting betalen. De volgende dag, bij een hard gekookt ei, vraag ik onze gids Zana hoeveel geloof ze aan die onzin hecht. „Ik weet het niet", zegt ze. „Goed, laten jullie dan geen 70 procent be lasting betalen, maar 55 pro cent. Dan nog is dat veel te veel. Wij betalen helemaal j geen belasting. Welvarend Het salaris van een Albanese arbeider (en van een profes sor of directeur: zij verdienen nooit meer dan anderhalf tot twee keer zoveel) is er dan ook naar. Gemiddeld be draagt zijn salaris 20 tot 30 lek (1 lek is 0,28) per dag. Zijn vrouw verdient dat ook. Dus een gezin, dat gemiddeld drie kinderen heeft (Albanië kent het hoogste geboortecij fer van Europa), heeft per dag 40 tot 60 lek te verteren. Een gezin kan daarvan eten. want een brood kost slechts 2 lek en vlees kost 12 tot 18 lek per kilo. Kleding is voor de Albanees evenwel aanmerke lijk minder betaalbaar. Een herenkostuum kost dik 600 lek, een paar schoenen al gauw 100 lek, een T-shirt 50 lek en dan nog is de kwaliteit inferieur. „Jullie met jullie westerse normen", zegt Zana, „zullen onze levensstandaard ongetwijfeld laag vinden, maar wij Albanezen vinden juist dat wij, die geen proble men als werkloosheid en in flatie kennen, nog nooit zo welvarend zijn geweest als Luxe is desondanks niet of nauwelijks voor de Albanees weggelegd. Het assortiment weeldeartikelen is zeer be perkt in Albanië en de prijs van een zwartwit-televisie beloopt alras de 4500 lek. Er zijn echter meer dingen, die de Albanees zich moet ont zeggen. Niet alle levensmid delen bijvoorbeeld zijn altijd voorradig. En is er achter stand op het schema van het vijfjarenplan van de fabriek, dan dienen de arbeiders op zondag door te werken. Is dat geen hard gelag, vraag ik Za na, wanneer je al zes 8-urige dagen per week werkt ook nog eens die zevende te moe ten werken? „Het is geen kwestie van moeten", ant woordt ze stoïcijns. „Als het in het belang van het land is, zal iedere landgenoot zijn vrije zondag graag opoffe ren." Vuist Waar "sommige Nederlanders op 26 mei nog te kennen ga ven ons land voor goed geld te willen liquideren, daar ma ken de Albanezen één vuist om het land en dus het wel zijn van het volk op een steeds hoger plan te tillen. Liefst zonder hulp van bui tenaf want zo houdt partijlei der Enver Hoxha zijn volk voor, hoe meer handel je met het buitenland drijft, des te groter de kans wordt dat V£ t, jnfóyf f, IffiS v r*i Het vijfjarenplan van de koperdraadfabriek in de Noordalbanese stad Shkodrc. Arbeiders kunnen daarop aflezen wat de geplande produktie is. Raakt men onverhoops op het schema achter, dan dient er op zondag te worden doorgewerkt Tekst en foto's: Sjak Jansen op de mensen in Polen) op merkt dat harmonie tussen marxisten en katholieken heel goed kan bestaan. De maat raakt echter voor Spres- sa pas vol als daar bovenop nog eens wordt beweerd dat communisme in wezen ook een soort religie is You'd better stop telling us such lies", bijt ze dan vinnig van zich af. Maar eenmaal in de buitenlucht toont Spressa zich weer de vrolijkheid zei- Zigeuners i belangrijk deel nog per paard Eindelijk. Het dagje Tirana is aangebroken en het tamelijk vette eten me opgebroken. Abnormale loslijvigheid en ik ben al het zevende geval onder de 25 Nederlanders met wie ik in Albanië vertoef, omdat dat individueel niet mogelijk is. In de bus vertelt Spressa dat ook Albanië zi geuners heeft: zowel rond trekkende als gestationeerde en die werken ook in de fa brieken. Assimileren ze hier ook? Spressa: „Ons volk is niet racistisch, maar het zal niet gauw met hen trouwen." We passeren een verkeersplein. Een agent staat het verkeer te regelen, dat er niet is. blaast op zijn fluit en ik zwaai terug. De bus rijdt nu Tirana in ener weer uit: we gaan eerst naar de tractorfabriek. Machines zijn in volle gang, maar nauwelijks afge schermd Onwelriekende dampen hangen in de fabnek en stof van erts waait op. Het hokje, dat voor wc moet orgaan, kent fKB po( ar een gaatje. Kwestie van d mikken, m« r nu t. is trok de stortbak door, •gen misschien weer Zeep is er niet, ook niet tegen het plafond. Wel hangt er een kalender en daar staat toch duidelijk 1981 op. En de was bak? Die moet eens wit ge weest zijn. Maar de tractors mogen er zonder meer zijn. Kosovo Als iemand de leider nou niet aardig vindt, wat dan0, vroeg ik Zana. „Uitgesloten. Wij al lemaal houden van hem." En wat, als de 72-jarige meneer Hoxha straks sterft of z'n geestelijke vermogen terug loopt0 ..Dan komt er in zijn plaats gewoon een ander", zei Zana fier, „en dat hoeft niet per se een man te zijn.... Ko sovo? Van mij mag Joegosla vië het houden." Albanië. Overal: in straten, langs wegen, m bergen, op huizen, ja zelfs in we's vind je de pamfletten met Hoxha s portret erop en legio party leuzen, plus de aankondiging dat de PPSH 8 november van dit jaar haar 40-jarig bestaan zal vieren. Volgens Lcjla zul len verscheidene staatshoof den worden uitgenodigd de (MdykhÉho hu fea womb Daaraan voorafgaand is het zevendaagse partijcongres. Elk district heeft daarin zijn afgevaardigde en onder lei ding van Enver Hoxha wor den dan de nieuwe beleidslij nen uitgestippeld. Leeuwen De ouzo smaakt anders, die laatste avond in Albanië, op hel dakterra btJ In l hok I In Durrës. Zoeven hadden Ne derlanders in koor de Inter nationale gezongen Nu zingt en speelt het Albanese sextet het liedje van ..Lang leve En ver Hoxha." Elke avond speelt dit orkestje dat liedje steevast twee keer aan het begin van zijn optreden en aan het einde. De naam E?v- ver Hoxha" zag ik 's middags nog in blauwe letters geta toeëerd in de bovenarm van een Albanees, die over het strand flaneerde Daaronder stond in dezelfde blauwe let ters ,.PPSH" getatoeëerd. Nu nog de toevoeging„40 jaar" erbij en de man is weer hele maal heet van de naald .Als leeuwen hebben we tegen de onderdrukkers gevochten Zelfs zonder water, brood en schoenen." Het zijn woorden van Spressa en als in de ver trekruimte van het vliegveld de laatste minuten in Albanië langzaam voorby tikken. no teer ik ze alsnog Evenals wat die Nederlandse mevrouw in een Albanees gastenboek schreef: .Alöante, ik hou van je volk maar tic hou niet ra»» je socialisme" kwalijke politieke invloeden het land binnensijpelen. Maar hoe strak Albanië's machtigste man-zijn isolatie- politiek ook zou willen door voeren, beseft hij drommels goed dat zijn land het niet' redt zonder handelspartners. Zodoehde drijft Albanië met ongeveer veertig landen op kleine schaal een soort ruil handel. Ook met Nederland. Vorig jaar betrok ons land voor ruim tien miljoen gul den aan aardolie, gietijzer, textiel en fruit van Albanië, terwijl de export (van huiden, vezels, verf en vetten en oliën) ruim acht miljoen gul den omvatte. Cartoons „Aren't they funny", vraagt Lejla, onze andere gids. Pein zend sta ik. en gniffelend staat zij. enkele Albanese car toons te bestuderen. Een wand in de lounge van het pal aan de Ionische Zee gele gen hotel Saranda, in het ge lijknamige Zuidalbanese stadje, is er helemaal mee volgeplakt. Cartoons die er stuk voor stuk niet om liegen. Eentje steekt vlijmscherp de draak met de NAVO en het Warschaupact. Een andere toont het Vaticaan en Mos kou tezamen onder één hoed. En een derde laat een Chi nees zien, opgerold in een Amerikaanse dollar. Was dat nou werkelijk de reden waar om jullie de navelstreng met China doorknipten?, vraag ik Lejla. Ze knikt. „Maar ook de toenadering die China tot Joegoslavië zocht, speelde een rol." En het feit dat ster ke man Deng de Bende van Vier in de kraag vatte?, vraag ik. „Ook dat, ja. Maar ze heb ben tevens onze fabrieken ge- sabpteerd, door benodigde machines gewoon niet te le veren. Nu kopen we het zelf, als we iets nodig hebben. Niet langer willen we nog van iemand afhankelijk zijn." In de zeventien jaar (1961-1978) dat Albanië Chi na's innigste vriend was, ont- katholiek en 70% aanhanger van de islam was, moest maar zien. „Het christendom heeft meer dan zeventig miljoen slacht offers gecist Met deze wys- heid van Voltaire slaat Spres sa ons al om de oren, nog voordat we goed en wel een stap in het atheïstisch mu seum hebben kunnen zetten. Vol afschuw verhaalt ze over de predikers van de drie godsdiensten, „die onder één hoedje speelden met de Turkse en Oostenrijkse be zetters, Duitse nazi's, Ita liaanse fascisten, uitgezon derd de katholieken dit keer. en met Zog en zijn volgelin gen. Zelfs na de oorlog colla boreerden priesters nog met de Italiaanse en Joegoslavi sche geheime dienst." Spressa toont foto's van een bybel met een pistool erin, van Mussolini met een tul band op z'n kruin („Dus van moslims deugt ook niks"), van de paus op bezoek bij de vijand (VS—president Lyn don Johnson) en van een Ita liaanse priester die de disco danst met een schone dame: een ordinaire foto uit de Ita liaanse Panorama, maar door de Albanezen goed genoeg bevonden om in een museum te hangen. Polen „Vatican today is the biggest miljardair", gromt Spressa om vervolgens de nodige op hef te maken over de intrede van elektronische muziek in de hark. Spressa is thans op haar best en vergenoegd knikkend hoort ze een Nederlands stel aan. dat zonder pardon de vloer denkt te moeten aanvegen met de kerk in Nederland, maar daarin niet weet te over tuigen. In plaats daarvan me moreert Spressa nog eens hoe moeilijk marxisme met religie te verenigen zou zijn. Ze komt dan ook enigszins met de mond vol tanden te staan, als iemand (daarby doelend ving dit land, waarin alles ei gendom van de staat is, tus sen de één en twee biljoen (1 biljoen is 1000 miljard) dol lars aan economische en mili taire hulp. Nog plukt Albanië daar de vruchten van. De fa brieken draaien nog goed deels met Chinese machines. In de stad rijden nog de Chi nese auto's met drie wielen. En ook de Chinese fietsen doemen nog veelvuldig in het verkeersbeeld op. Disco Die fietsen zouden het land niet meer in mogen, omdat een driekoppige draak het frame zou sieren. Achterdochtig als Albanezen zijn, zou die draak volgens hen niets anders kunnen symboliseren dan de drie eendrachtige supermo- gendheden Amerika, Rus land en China. Ik vraag Lejla of het waar is. „Natuurlijk niet", schampert ze. In elk ge val: Eén en al Chinese appa ratuur óók in de tandart senkliniek die we bezoeken in het Middenalbanese stadje Elbasan. Prompt neemt een Nederlandse daar haar bo- vengebit uit d'r mond. toont het de tandheelkundige en zegt: ..This is what we have in Holland, and you....?" „Hoezo", wil Zana weten, „waarom zingen Nederland se popzangers hun liedjes in het Engels?" Omdat het beter aanslaat bij de luisteraars, zeg ik, en het plaatje dan ook eerder wordt gekocht. Koren op haar molen: „Bij jullie is het dus eerst de handel en dan pas de muziek. Ik had het kunnen weten." Disco, John Lennon, Rolling Stones..., Zana weet niet waar ik het over heb. „Zal wel verderfelijk zijn", veron derstelt ze. Weet Zana veel. Ze is pas negentien, studeert in Tirana Engels aan de uni versiteit en aan bijster veel gidservaring ontbreekt het haar nog. Chomeini Straks moet ze stage lopen als lerares en zullen haar profes soren beoordelen of ze de stu die aan de universiteit al dan niet mag voortzetten. Wekt een student tijdens zijn stage namelijk de indruk voor het vak ongeschikt te zijn, dan is zijn kans verkeken en wordt hij te werk gesteld in een fa briek of op een boerderij. Wat Zana, als jij het straks onver hoopt niet mocht halen? „Daar heb ik eerlijk gezegd nog niet bij stilgestaan. Het percentage dat zakt is im mers zo vreselijk klein." „Wat is dat", vraagt Lejla nieuwsgierig, „wat is een Brede Maatschappelijke Dis cussie? Nee. kernenergie kennen wij niet in ons land. Een vrouwenbeweging even min, maar emancipatie wel. Werk verstaan wij als onze eer en plicht. Dus vrouwen werken net zo goed acht uur per dag. En vrouwen met ba by's hoeven tot hun kind één jaar wordt slechts zes uur te werken en krijgen acht uur uitbetaald. Mooi geregeld niet....? Chomeini0 Wat ik daar van vind? Hij verzet zich tegen de macht van de Ame rikaanse kapitalisten en dat is goed. Tja hoor eens, langs welke weg hij dat doet, is niet onze zaak." Opium „Religie is Opium voor hel Volk", een spreuk van Karl Marx, staat in witte letters boven de ingang van het pas verbouwde atheïstisch mu seum in Shkodra, een stad in het noorden van Albanië. Het bezoek hieraan zou voor som migen stuitend worden, maar daar had Spressa voor ge waarschuwd. Spressa was onze derde gids. Deze gehaaide dertiger was het, die ons enkele dagen eer der had rondgeleid in het wa penmuseum in Gjirokastra. Daar. bij het tonen van een priem die eigendom was ge weest van een priester, had ze al de conclusie getrokken „dat priesters geen vrede wil len maar oorlog." Spressa zei zich dan ook volle dig te kunnen vinden in de drastische maatregel die par tijchef Enver Hoxha 6 februa ri 1967 doorvoerde. Omdat de kerk het volk louter zou uit buiten en bedriegen en van wege de enorme hoeveelheid macht en geld, die zich altijd rondom de kerk had samen geschoold, verbood Hoxha van de ene dag op de andere het belijden van een gods dienst. Danszalen Officieel heette het dat religie de ontplooiing van het land slechts in de weg zou staan. Ruim tweeduizend kerken en moskeeën werden gesloten, afgebroken of omgebouwd tot danszalen en veestallen. Kerkklokken werden omge smolten tot spoorrails. Geestelijken werden voor de keuze gesteld: of van beroep te veranderen of naar de eeu wige jachtvelden te verhui zen. En het volk, dat voor 20% procent orthodox, 10%

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17