"Ik verwacht één na laatste te worden" „Schadeclaims rijzen pan uit" Piket: Met knorrende' maag achter schaakbord BELDEN DE VOLGENDE RENTETARIEVEN: MET INGANG VAN 15 AUGUSTUS 0 (wa, TAX) O U 8XX) BAGAGEVERZEKERAARS GETEISTERD DOOR FRAUDE ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1981 Discuswerper De Bruin favoriet voor medaille, maar: HARDINXVELD - Erik de Bruin tilt zwaar aan het fa voriet zijn. De 18—jarige 'krachtpatser' uit Har- dinxveld tracht hemel en aarde te bewegen om dui delijk te maken dat een medaille tijdens het Euro pees kampioenschap voor junioren vrijwel uitgeslo ten is. De jeugdige discuswerper voert weliswaar met een worp van 55.76 meter de Europese junio renranglijst van '80 aan. maar die prestatie zegt hem niets. ,,Dat was een toevalstreffer. Dc dag waarop je voor zo'n uitschieter kan zorgen, maak je misschien één keer in de vijfjaar mee", ba gatelliseert De Bruin die beste seizoensprestatie. Desondanks dicht ook trainingscoördinator Herman Buuts hem veel kwali teiten toe. ..Erik behoort tot de beste acht discuswerpers van Europa. De vorm van de dag be paalt wie van hen wint tijdens het EK". Het lid van het Gorinchemse Ty phoon zegt daarentegen al blij te zijn als hij een finaleplaats haalt. ..Want tijdens mijn trainingen heb ik die kwalificatie-eis voor de eindstrijd bij het discuswer pen nog nooit gehaald", ver klaart hij. In principe moet die voorgeschreven afstand (49.50 m) voor De Bruin geen enkel probleem zijn. Het aanvangstijd- stip (donderdagochtend 10.30 uur) waarop hij die afstand moet overbruggen vormt voor hem evenwel tot nu toe (nog) een on overkomelijk obstakel. „Ik weet niet hoe het komt. maar 's och tends kan ik niet gooien. Het duurt bij mij erg lang voordat ik wakker ben. Vandaag ben ik daarom om half acht opgestaan en dat wil ik langzaamaan gaan opvoeren naar zes uur". Tijdens de onlangs gehouden Ne derlandse titelstrijd voor senio ren maakte De Bruin in elk geval een uitgeslapen indruk. De vijf- dejaars atheneum—scholier zette de complete seniorentop zowel bij het discuswerpen als bij het kogelstoten voor schut door als junior twee keer goud te pakken. In eigen land staat De Bruin nu reeds op eenzame hoogte. De jeugd is hij al lang ontgroeid. Hij bewees dat zelf ook in letterlijke zin bij het kogelstoten enkele maanden geleden in Haarlem. Zijn stoot belandde toen op de balk die de kogelstootbak op de 19 metergrens omzoomt. Een prestatie die nog nooit eerder in Nederland is geleverd. Het enige wat eigenlijk nog ont breekt zijn de seniorenrecords kogelstoten en discuswerpen. Bij de jeugd heeft hij die al enige tijd. Zelf voorspelt hij het kogel stootrecord van Ruhl (18.92 m) volgend jaar in zijn bezit te heb ben. „En wil ik dat discusrecord van Koch (59.84 m) overtreffen dan ben ik afhankelijk van de wind", aldus De Bruin. Bij het werpen van de schijfjes en het stoten van de massieve bal len wordt Erik de Bruin dage lijks begeleid door zijn ouders. Zijn moeder is oud-titelhoudster bij het discuswerpen en zijn va der heeft inmiddels bewezen een kundig trainer te zijn bij de stoot- en werpnummers. De Bruin sr is daarom gepolst voor de functie van bondscoach. „Maar dat heeft hij geweigerd", vertelt Erik de Bruin, „want dan zou hij niet meer voldoende tijd voor mij over hebben En ik denk dat hij er dan toch binnen de kortste ke ren eruit zou liggen. Hij is erg im pulsief en dan krijg je snel strub belingen". Door zijn ouders werd Erik de Bruin min of meer ook naar de atletiekbaan gedreven. „Toen ik in de kinderwagen lag. keek ik al naar atletiek". Toch trachtte hij aanvankelijk als schaatser erken ning af te dwingen. Dat mislukte, want. „Ze lieten je maar aankras- sen. Dat vond ik niet leuk, want ik wil graag vooruitgang boe ken". Op zijn tiende jaar gaf Erik de Bruin zich daarom over: hij meldde zich ook aan bij een atle tiekvereniging. Er werd direct fors in hem geinvesteerd. Tal van krachtapparatuur en lectuur werd aangeschaft. „Want bij de club had men vrijwel niets. En het is ook wel fijn als je zelf alles in handbereik hebt. Dan ben je van niemand afhankelijk. Nu gaat alles ook een stuk makkelij ker. We krijgen nu financiële steun van mijn sponsor en de NSF". Met het geld dat zij jaarlijks van gen en hun eigen materiaal vormt de familie De Bruin een clubje binnen de vereniging Ty phoon „Het liefst hebben we met die club niets te maken. Maar je moet lid zijn van een ver eniging en ik heb ook een discus- nng nodig. Tijdens de 'Neder landse' heb ik niets van de club gehoord. Sommige passeerden me zelfs zonder wat te zeggen. Ik vind het niet erg hoor! Ik moet het per slot van rekening toch zelf doen". Ook als anderen zich verbaasd af vragen hoe het komt dat zij met even zoveel trainingsuren niet dezelfde prestaties als De Bruin leveren, reageert de Hardinxvel- der laconiek. „Twee uur per dag trainen is voldoende. Maar dan moet je ook continue bezig zijn en niet het knoopje dat je in je veter legt en de tijd dat je onder de douche staat meerekenen. Ie dereen kan hetzelfde presteren als ik. want zo'n groot talent ben ik niet. Mijn havo-examen heb ik zonder onvoldoende kunnen ha len en daarbij had ik nog zat tijd over voor andere dingen. Mijn vader hoopte zelfs dat ik zou zak ken, zodat ik dan wat meer tijd aan mijn studie zou besteden. Maar helaas voor hem". Met dezelfde 'spijt' constateert De Bruin dat als hij de 65 meter grens bij het discuswerpen be reikt, hij zijn top heeft gehaald. „Die afstand is 'clean' te realise- de discusring Volgens Bunts behoort hij tot de Europe- juniorentop. Zelf denkt hij voorlaatste te eindigen tijdens het komende Utrecht. EK ren. Het is daarom onzin om nu reeds uit te roepen: 'Ik kan nooit winnen, want ik gebruik geen spierversterkende middelen'. Voorlopig kan ik nog progressie boeken. Tijdens de West-Atletics in Satander begrepen atleten uit het oostblok niet dat ik met mijn 98 kilo zo ver kan stoten en wer pen. De meesten wegen daar op mijn leeftijd al 120 kilo". In Satander kwam De Bruin ook (op minder prettige wijze) in aan raking met de tribune en de Spaanse keuken. „Vlak voor de wedstrijd viel ik van de tribune. De dokter dacht dat ik mijn been had gebroken, want die zag er groen, geel en blauw uit. En toen ik terugkwam kreeg ik last van buikloop". Ondanks Hie handicaps won De Bruin overtuigend twee senio- rentitels en bleef daarmee in ei gen land onklopbaar. Aanstaan de donderdag zal zijn hegemonie in de Domstad waarschijnlijk worden doorbroken De Bruin afsluitend „Bij het discuswer pen wordt het al moeilijk aan de kwalificatie-eis te voldoen en by het kogelstoten maak ik hele maal niets klaar. Op dat onder deel heb ik de plaatsingsafstand voor de eindstrijd slechts één keer 's ochtends op een training bereikt. Dat is dus ook niet zo denderend. Ik verwacht dan ook één na laatste te worden". HERMAN POOS De Mooy zonder te spelen in tennisfinale RIJNSBURG - De opgave van Katwyker Jan de Groot heeft er tijdens het tennistoernooi van de Rijnkanters toe geleid, dat Tho mas de Mooy zonder te spelen in de eindstrijd terecht is gekomen. De tegenstander van Dc Mooy is Piet van Duivenvoorden, die Frans van Gerven overtuigend aan de kant zette. Van Duivenvoorden bereikte ook de finale herendubbelspel. Met zijn partner Piet Guvt klopte hij Hein-Jan Salman en Koen Henn ga: 6-4.6-1. Bij de dames bereikte het duo Levy/Wynveldt de cind- stryd door Den Elzen en Goud- berg te kloppen 6-3. 6-1. In het gemengd dubbelspel verdween het eerste geplaatste koppel Overloop Guyt van het toneel. Forescate-spelers Vonk en Goudberg tekenden voor deze verrassing 6-2. 7-6. Clubgenoten Rik en Annie Meier kwamen ook een ronde verder door Timmer en Van der Horst terug te wyzen: 6-3. 6 4. In D zal de finale bij de dames gaan tussen Francis Timmer en Helga Balgooi. Bij de heren moeten de halve finales nog gespeeld wor den. In het herendubbelspel be reikten Walenkamp en De Water de finale door twee partijen te winnen. De eerste kregen zy in de schoot geworpen, toen De Graaf geblesseerd raakte, de tweede party bleken zij sterker dan Oort en Koppert: 6-3. 6-3 In Nieuw Vennep is Hans Tönjann de enige Leidse speler die nog in de stryd is. na een zege op Ivar de Jong. Jos Koemans moest zich terugtrekken met een vlees wond. Bob van Overbeeke en Frans Grimbergen verloren na elkaar van Zandvoort-speler Hans Bruggeman. Freek van der Capclle verloor van Marco Win ter Mannus Brooshooft moest het hoofd buigen voor de Haar lemmer Hans Schmidt. ADVERTENTIE LEIDEN - "Sportief gezien een succes, maar organi satorisch een puinhoop".. Zo schetste Joop Piket de trip die hij samen met zoon Marcel maakte naar het Argentijnse Embalse de Rio Terreiro. Als na tionaal jeugdschaakkam- pioen tot 16 jaar nam Marcel Piket aldaar deel aan het wereldkampioen schap voor de "kadet- ten". Vader Joop trad daarbij op als begeleider secondant. De 15-jarige Marcel Piket wist zich in het sterke deelnemersveld goed te handhaven. Piket sleepte met een score van 5 uit 9 een zes de plaats in de wacht. Er had wellicht nog meer ingezeten, wa re het niet dat een fikse griepaan val de jeugdige Leiderdorper ge durende een paar ronden danig parten speelde. Heel anders la gen de ervaringen van het Piket tweetal buiten het schaakbord. De deelnemers verbleven in een desolaat oord in de Argentijnse bossen, waar hun noodgedwon gen een Spartaanse levenswijze werd opgelegd. Voor een aan het nodige comfort gewende scha ker geen inspirerende omstan digheden. Joop Piket over zijn ervaringen: "Tot in Cordoba verliep alles op rolletjes. Daar kwamen we nog in een riant hotel te zitten, waar in ooit ook het Nederlandse voet balelftal gehuisvest was. Een dag later dan gepland vertrokken we vervolgens naar Embalse. Na een busrit van vele uren over erbar melijke wegen kwamen we daar aan. Tot onze verbazing bleek het plaatsje uit niet meer dan en kele sobere hotels te bestaan. Buiten een aantal bejaarden en personeel waren spelers, begelei ders en organisatoren de enige bewoners. Op zich nog niet zo ramp, ware het niet dat er niets te krijgen of te kopen was. We wa ren geheel aangewezen op het eten in het hotel, waarvan de kwaliteit bijzonder slecht was. Gevolg was dat niemand meer dan het hoog nodige at. We lie pen allen met een knorrende maag rond. De organisatoren trokken zich niets van de klach ten aan: er was nu eenmaal niet anders of meer. Pas toen ik als woordvoerder namens de rest dreigde en masse op te zullen stappen, beloofde men beter schap. Het eten werd daarna iets minder slecht". Het verblijf in Argentinië was voor Joop Piket derhalve geen pretje. Het door Marcel vertoonde spel maakte echter veel goed: "Mar cel komt op het taktische vlak nog het nodige te kort, maar met zijn positionele stijl heeft hij die zwakte handig weten te omzei len. Het toernooi begon voor hem wel met tegenslag. In de eerste ronde speelde hij tegen de Duitser Voelske, een partij gedu rende welke hij zich al snel knap beroerd voelde worden. Geluk kig bood zijn opponent al spoe dig remise aan. Na die te hebben geaccepteerd dook Marcel on middellijk in bed. De dag daarop was hij zo ziek als een hond. maar uitstel voor de tweede ron de werd hem niet vergund. Hoe wel hij nog kansen had, verloor Marcel toen van Matamores uit Equador Gelukkig kreeg Marcel toen via een gepensioneerde doktor een penicillinekuur toe gediend, waardoor hij tijdens de rustdag weer aardig opknapte. Met een score van 4>/2 uit 5 rukte hij vervolgens op naar een ge deelde 3de plaats. In de voorlaat ste ronde ontmoette hij daarop de uiteindelijke toernooiwin- naar, de Engelse nationale mees ter Conquest. Hij wist zich goed te weren en zou zonder een fout in de tijdnoodfase stellig een re mise bereikt hebben. Nu verloor hy toch. waarna hij in de slotron- de remiseerde met de Italiaan Orlandi. die bij de senioren al de nummer drie van zijn land is. Met 5 uit 9 legde Marcel toen op weerstandspunten beslag op de zesde plaats." De meeste van de 20 deelnemers lieten bij coach Piket een sterke indruk achter: "Ik stond versteld over wat die jongens al allemaal aan theorie weten. Sommigen kenden bijna complete "Scha- chinformators" uit hun hoofd. Marcel heeft de theoretische vaarwateren dan ook zoveel mo gelijk ontweken. Maar ook schaaktechnisch stonden de meesten hun mannetje. Niet voor niets beschikten de deelne mers al over erg hoge Elo-ra- tings, sommigen hadden er één van boven de 2300". De eindstand aan de top 1 Conquest (GB) 7Vi uit 9 2 Oralndi (It) 6'A; 3 ma tamores (Equador) 6. 4 Barua (Iindia) 6; 5Gulio Granda (Peru) 6; 6 Piket 5 7 Dugly (VS) 5. 8 Rusnekov (Canada) 5 RUUD DOBBELAAR Spaarselect Spaarselect extra Bij elke terugbetaling wordt 1% resp. 2% over het opgenomen bedrag in rekening gebracht De overige tarieven blijven ongewijzigd. Het goede adres. LEIDSE SPAARBANK5 Dorpstraat 42. Warmond tcL: 017U11846 AMSTERDAM - Frau de. Als nooit tevoren hebben de reis— en ba gageverzekeraars er dit jaar mee te kampen. De kneep zit 'm volgens de verzekeraars in de mentaliteit van de Ne derlander, die naar hun overtuiging hard achteruit holt. „De schadeclaims rijzen de pan uit", stellen woord voerders H. J. Damen van Elvia en R. B. van Baaien van Schlenc- ker: twee in Amster dam gevestigde grote- reisverzekeraars. „En de gemiddelde claim valt ten opzichte van voorgaande jaren aan zienlijk duurder uit", aldus Van Baaien, die daaruit opmaakt dat „de Nederlander clai m—happy is gewor den." Postzakken vol schadeclaims krijgen de bagageverzeke raars dezer dagen te verwer ken. Voor de meeste Neder landers zit de zomervakantie er nu op, en zij die zich vanaf één gulden per dag hebben laten verzekeren tegen dief stal, verlies, ziekenhuishulp en nog een aantal zaken, wil len dat in veel gevallen weten ook. Alle soorten claims bereiken de bagageverzekeraars dan ook. Van een drinkeboer die tij dens het braken zijn boven- gebit in een Spaans riool zag verdwijnen tot en met een he- reboer. die zijn klompen op de Tiroler hotelkamer had la ten staan. Maar ook van geslepen lieden, die ergens hun kapotte horlo ge met opzet verliezen om er een nieuwe voor te claimen. Mensen, die in het buiten land zogenaamd op hun ge zicht vallen om een totale fa celift te kunnen ondergaan. Dokters, die voor hun hulp aan zieke vakantiegangers veel te hoge rekeningen in dienen, omdat ze weten dat de verzekeringsmaatschappij toch wel betaalt. Kortste eind Tegen dit soort praktijken is volgens de bagageverzeke raars geen afdoend kruid ge wassen of het zou het instinct moeten zijn, dat verzeke- ringsinspectcurs in de loop der jaren hiervoor ontwikke len. „Meestal voel je wel aan, wanneer iets niet in de haak is", weten C. Broerse en H. Tesselaar van de Eerste Alge mene uit ondervinding. „Maar dan is het nog zaak om de bewijzen op tafel te krij gen. Lukt dat niet, wat dik wijls genoeg het geval is, dan trek je aan het kortste eind, want rechtskundig geniet de verzekerde altijd het voor deel van de twijfel. Daarbij komt: de werkelijkheid reikt verder dan de fantasie." „Als wy fraude vermoeden" verklaart Schlencker-zegs- man Van Baaien, „gaan we zeer voorzichtig te werk. Niet alleen omdat er een Raad van Toezicht is, die ons op het matje kan roepen, maar ook omdat een verzekering altijd wordt afgesloten op basis van wederzijds vertrouwen. Hoe ongeloofwaardig iets ook klinkt, je moet er altijd van uitgaan dat het kan." Bewonderd „Natuurlijk: we stinken er ge regeld in. Als onpersoonlijke instelling ontkom je daar niet aan Op veijaardagen kun je ook rustig vertellen datje een verzekeringsmaatschappij hebt opgelicht. Daar word je nog om bewonderd ook." Schadeclaims hopen zich op „Soms sta je ook versteld van de overbodige luxe, die men sen op vakantie meeslepen. Gouden halskettingen, soms videorecorders: dingen die je normaliter toch thuis laat. zou je denken. En prompt dat het op vakantie gestolen wordt. Alsof ze het er warem pel om doen." „Als men maar niet vergeet dat wij met z'n allen die pot toch zullen moeten opbrengen Dus dat van: 'Ieder voor zich en God voor ons allen' klinkt wel mooi. maar in dit geval gaat het toch niet helemaal op." Juwelen Voorbeelden kent Van Baaien te over, Elvia—directeur Da- men al net zo. „Ik herinner me nog goed een man op vakantie in Spanje, die had zijn juwelen ter waarde van 80 000 gulden mee naar het strand genomen omdat hij het kamermeisje niet ver trouwde. Vreemd niet?" „Enfin, hij ging zwemmen. Maar niet langer dan twee mi nuten, wat ook al eigenaardig overkomt. Toen hij terug kwam en onder zijn hand doek keek, waren de juwelen verdwenen. Aankoopbewy- zen en taxatierapporten kon hij echter niet overleggen, dus die claim hebben we af gewezen We hebben er nooit meer iets van gehoord en hadden wel naar de politie kunnen gaan. maar dat doen we pa.- als het OOI flafVBBlA oplichters gaat." Luuk Gosewrbr Voor zover Broerse en Tesse laar weten, heeft de Eerste Algemene haar zaakjes nog altijd buiten de politie om kunnen opknappen. „De ke ren dat we bedot zijn en reeds hadden uitbetaald, hebben we de bedotter er in alle ge vallen toe kunnen bewegen het add tarufl It storten. Daar hebben wy dus niet zul ke ervaringen mee. Wel met mensen die de prijzen op schroeven. Dat gebeurt veel vuldig. maar gelukkig weten ook wy wat de prijs is van een regenjas of. horloge Dus daar pakken ze ons niet zo gauw mee." Eigen risico Probleem apart voor de reis— en bagageverzekeraars vor- Door Sjak Jansen men de schadeclaims van be neden de tien. twintig gul den. Tesselaar ..Niet zelden gaat het dan om bedragen die zo luttel zyn, dat het de moei te niet loont om ons hele ap paraat in beweging te zetten en dan keren wc zonder meer Van Baaien „Om die kleine claims te beperken, kun je by ons en bij andere verzeke raars een goedkopere verze kering afsluiten, waarin een eigen risico is opgenomen. Maar de praktyk leert dat dc mensen dat eigen nsico ver mijden en liever iets meer be talen Volgens de ANWB zyn dit jaar weer enkele honderdduizen den Nederlanders zonder reisverzekering op vakantie gegaan. Van Baaien gelooft niet dat hier een terrein braak ligt „Per definitie is er in Ne derland een aantal mensen, dat ervan uitgaat dat een an der wel zal opdraaien voor zyn kosten Dat aantal neemt eerder toe dan af." Brandend huis En zyn collega Damen „Soms gebeurt het dat die mensen ons vanuit Spanje of Italië bellen en vragen of ze zich alsnog kunnen verzekeren Dikwijls hebben ze dan al brokken gemaakt en probe ren ze ons daarmee op te za delen Maar dan zeggen wy: „Het spyt me verschrikkelyk meneer Maar een brandend huis verzekeren we niet

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13