Politieagent zorgt voor chaos Schutte: "Maar ik heb nu niets meer te verliezen" Voetbalflitsen eerste weken 'geen probleem' Afmars temiisvedetteii bij open "Canadese".. Van de Velde profiteert met ritzege in Ronde van Nederland VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1981 „'Machtige muis' "<Mary Meagher "vlindert naar ^wereldrecord op 200 meter "MILWAUKEE (WISCONSIN) - Op de openingsdag van de Ame rikaanse zwemkampioenschap- pen in Milwaukee heeft de zes tienjarige Mary Meagher het we- reldrecord op de 200 meter vlin- J derslag verbeterd. 'Mighty Mou se'. zoals haar bijnaam luidt, won in 2.05.96. Het oude wereldre cord stond al sinds 30 juli van het vorig jaar op haar naam met een tijd van 2.06.37. Marv Meagher, die tegenwoordig voor de Cin cinnati Marlins (Ohio) uitkomt, nadat ze jaren had gezwommen voor Louisville (Kentucky) is op de vlinderslag van een volstrekt aparte klasse. Dat geldt voor de 100 meter, waarop zij met 59.26 seconden wereldrecordhoudster is, maar meer nog voor de 200 meter. Daarop stelde zij in twee jaar tijd het wereldrecord bijna vier seconden scherper. De als tweede finishende Mayumi Yo- koyama lag zes en een halve se- j conden achter. De kloof ten op- I zichtc van de Europese top (de I Oostduitse Ines Geissler 2.08.97) I is eveneens beduidend vergroot. I Op de eerste dag werden ook I drie beste jaarprestaties gezwon- nen. Marybeth Limzmeyer kwam op de 800 meter tot 8.27.80, Graig Beardsley won de 200 m. vlinderslag in 1.59.01. Jes se Vassallo zegevierde op de 200 m rugslag in 2.01.50. Vladimir Salnikov heeft de tweede dag van de nationale zwemkam- pioenschappen in de Sowjet- Unie enige glans gegeven. De drievoudig Olympisch kampioen won de 400 meter vrije slag in de tijd van 3.53.00. Daarmee bleef hij twee seconden onder de li miet (3.55.00) voor de Europese titelstrijd, begin september in Split, en twee seconden boven zijn Europese record (3.51.20). Salnikov was de enige zwemmer op de tweede dag die een aan vaardbare prestatie neerzette. SPORT Mesker favoriet voor tcniiistitel SCHEVENINGEN (GPD) - Liefst 31 van de'54 games gedurende de twee halve-finale- partijen in het damesenkel van de nationale tenniskampioenschappen, werden giste ren in Scheveningen afgesloten met een doorbraak. Zoiets mag toch op zijn minst curieus worden genoemd. t de Torre in ontvangst Vooral in de eerste ontmoeting van de dag. die tussen Marianne van der Torre en Nanette Schutte, re gende het onder de hete zon doorbraken, waarvan Schutte uiteindelijk profiteerde door de tweevoudige titelhoudster uit Rotterdam met 4-6, 6-4, 7-5 uit het toernooi te stoten. Marcella Mesker zorgde er in haar duel met Elly Vessies voor dat de damesafdeling van de Neder landse kampioenschappen na twee jaar hegemonie van Van der Torre niet werd terug gediri geerd naar af. Immers, als de 22- jarige Haagse niet met 7-5, 6-4 HILVERSUM (ANP) - In de eerste twee weken van de voetbalcompetitie zal de NOS-televisierubriek "Stu dio Sport" geen problemen hebben met het uitzenden van samenvattingen. Dat heeft de nieuwe televisie commissaris van de NOS. Ri chard Schoonhoven, gisteren gezegd in de openbare be stuursvergadering vande NOS. Hij zei letterlijk: "In de eerste twee weken zullen de redac tionele wensen van Studio Sport kunnen worden gerea liseerd". Schoonhoven ont hulde ook, dat de NOS-televi- sie behalve door clubs uit de „2-divisie nu ook al door e.. kele verenigingen uit de eer ste divisie is benaderd in een poging tot overeenstemming inzake de reclameregels te komen. Hij sprak dan ook het vertrouwen uit, dat de kijkers de komende winter weinig te kort zal worden gedaan op het voetbalmenu. Vanavond wordt in Sport op zaterdag (KRO) in elk geval al een samenvatting uitgezon den van de eredivisiewed strijd PEC-De Graafschap. De uitzending is mogelijk ge worden omdat een Amster dams reclamebureau tachtig meter reclame langs het veld heeft laten verwijderen. MONTREAL (ANP) - Bij de open Canadese tenniskam pioenschappen in Montreal rollen de koppen. Nadat eerst Björn Borg het op het aller laatste moment had laten af weten, omdat hij aan het ziekbed van zijn vrouw wilde zijn. werd als eerste Jimmy Connors verrast door de op de 52ste plaats van de wereld ranglijst ingeschaalde Trey Waltke. Daarna ging Vitas Gerulaitis eruit tegen de nummer 230 van de lijst Ste ve Denton en vervolgens was het de beurt aan John McEn roe. De Wimbledonkampioen verloor in drie sets 5-7. 7-6. 6- 1 van de als tiende geplaatste Vijay Amntraj. Tom Gullikson liet zich inpak ken door Ramesh Krishnan (6-1, 6-3) en de Australiër Pe ter McNamara verloor van Shlomo Glickstein (6-4,4-6,6- 3). Deze ontwikkeling heeft het aantal favorieten, dat de kwartfinales haalde, beperkt tot één. Het is Ivan Lendl. die ook vorig jaar het toernooi al op zijn naam bracht. De Tsje- choslowaakse speler won met 6-0. 6-3 van Vijay's oude re broer Anand. van de oud-nationaal kampioene had gewonnen, dan was Vessies in de gelegenheid gekomen haar succes van weleer te prolonge ren. Maar morgen krijgt Mesker de kans om voor het eerst in haar leven tot de sterkste dame van het Mets-toernooi te worden uit geroepen. Gezien het feit dat Mesker en Ves sies in de halve eindstrijd in ver gelijking met de andere demi-fi nale een stuk volwassener tennis liet zien. staat de favoriete vast. De meeste toeschouwers die morgen plaats nemen op de har de en dus oncomfortabele beton blokken rondom de drie belang rijkste gravelbanen van Scheve ningen. en die gisteren ook aan wezig waren, zullen tot die con clusie zijn gekomen. Nu is het in de tennissport riskant om een voorspelling te doen. al thans indien de krachtsverhou ding tussen twee speelsters niet al te groot is. En zeker ten aan zien van de als derde geplaatste Marcella Mesker moet er bij een voorspelling een ruime mate van voorzichtigheid worden be tracht. De Haagse is in mentaal opzicht zeer breekbaar. Zo sterk als ze gisteren speelde, zo zwak acteerde Mesker vorige week in Leiden, toen ze uitgerekend van haar opponente van morgen. Schutte, met 6-1,6-1 verloor. Nanette Schutte was gisteren zo verstandig geen enkele waarde te hechten aan de ruime zege in Leiden. De 19-jarige Amsterdam se schrijft, haar overwinning op Van der Torre gedeeltelijk toe aan het feit dat zij het in de twee vorige rondes van de 'nationale' Rompelberg zoekt eerherstel bij rechter MAASTRICHT (ANP) - Fred Rompelberg heeft de Maas trichtse advocaat mr. M. Moszkowicz sr. in de arm ge nomen om zich te rehabilite ren. De naam van de beroeps wielrenner Rompelberg is ge noemd in een belastingfrau de die de gemeentepolitie van Maastricht en de fiscale inlichtingen- er opsporings dienst (FIOD) hebben opge spoord. De fraude zou ten minste 300.000 gulden bedra gen. Welke juridische stap pen mr. Moszkowicz namens zijn cliënt zal nemen, is nog niet bekend. "De mogelijkhe den zijn legio", aldus de ad vocaat, "Ik moet eerst de ge gevens onderzoeken, voordat ik kan bepalen welke stap pen moeten worden geno- Volgens Rompelberg zijn de naspeuringen van de FIOD en de Maastrichtse politie een uitvloeisel van een on derzoek. dat de FIOD bij de Maastrichtse eredivisiever eniging MW verrichtte. Bij dat onderzoek is de FIOD ge stoten op gelden die door Rompelberg aan MW zijn geleend, aldus de wielrenner. Rompelberg stelt dat hij in deze kwestie niet meer is dan een tussenpersoon. Ook be klemtoont Rompelberg dat de lening - het zou gaan om een bedrag van 150.000 gul den - niets te maken heeft met het bedrijf dat hij heeft gehad. De politie van Maas tricht had gesteld dat de frau duleuze praktijken betrek king hebben op een door Rompelberg geleid onder- aannemersbedrijf. Rompel berg voelt zich door de be richten die over de fraude zijn verschenen in zijn goede naam om eer aangetast. Eni ge weken geleden werd be kend van MW te kampen heeft met een forse belasting schuld. LOBITH (GPD) De Batavieren hebben jaren geleden heel wat gemakkelijker de weg naar Lobith gevonden dan gisteren het peloton in de voorlaatste etappe van de Ronde van Nederland, die uiteindelijk in een overwinning eindigde voor oud-nationaal kam pioen Johan van der Velde Over de zege van de nog altijd in de zebra-trui koersende Rijsberge- naar werd na afloop niet al te veel meer gesproken. Want hoe anders zou het zijn geweest als niet een Duitse politieagent tus sen de grensplaatsen Kleef en Emmerik voor een enorme chaos had gezorgd door het peloton een verkeerde weg in te sturen. Juist op het moment dat de tot nu toe zich nog niet erg hard uit slovende hoofdmacht bereid was om er tussen Geldrop en Lobith iets moois van te maken. Een elf man sterke kopgroep, met Jac ques Hanegraaf, Joop Zoetemelk en Ad Wijnands, nam na een de marrage van Hennie Nieuwdorp zomaar 1.45 min voorsprong op het peloton, dat er de afgelöpen dagen voor zorgde dat het reken werk alleen maar in seconden verricht hoefde te worden. Het spektakel dat de renners voor één keer in petto hadden, werd koersdirecteur Nico de Vries ook nu weer niet gegund. Maar dit keer was het de jury die voor de nodige verwarring zorgde, door het zich op de verkeerde weg be vindende peloton onmiddellijk te neutraliseren, terwijl het UCI- reglement zegt dat er gewoon doorgereden moet worden om dat de renners het parcours be horen te kennen. De deze dagen als UCI-commissaris optredende Luxemburger Becker hanteerde die regel dan ook bij de zich van nog geen kwaad bewust zijnde koplopers, die vrolijk doortrap ten en pas bij de grenspost Em merik door wedstrijdleider Wim Roozenburg een halt werden toe geroepen. Daar zagen de koplo pers het peloton weer terug, dat er inmiddels een half uur geneu traliseerde „wedstrijd" had op zitten. ..We konden echt niet anders", ver telde wedstrijd commissaris Wim Jeremiasse. die toegaf dat er door de jury uiterst knullig werd gehandeld. „Het UCI-reglement schrijft voor dat de kopgroep in zo'n situatie inderdaad mag doorrijden, maar nu lag de zaak duidelijk anders. De straat waar in het peloton de verkeerde kant op werd gestuurd, was op een ge geven moment volledig geblok- LOBITH - Aad van den Hoek is aangewezen als de twaalfde man voor het wereldkampioen schap wielrennen op de weg in Praag. Coach Piet Liebregts wees hem gisteren aan, nadat de andere gegadigde Cees Priem donderdagavond had laten we ten definitief af te zien van deel name aan het WK. Priem voelt zich nog niet sterk genoeg. Na een gesprek met drie toprenners (Raas, Knetemann en Zoete melk) besloot Liebregts Aad van den Hoek mee te nemen. Die beslissing is hem door de an dere kandidaten Pirard en Lam- mertink niet in dank afgenomen "Liebregts danst naar de pijpen van de Raleighs", stelden zij verbitterd vast. keerd door draaiende volgwa- gens. De renners konden er dom weg niet langs. En om de koers een reglementair verloop te ge ven. moesten we dit wel doen" Maar de lol was er voor de elf kop lopers na een hiernieuwde start in Emmerik, waar ze weliswaar weer met 1.45 min voorsprong mochten vertrekken, snel af. „Ze hadden maar een andere oplos sing moeten zoeken", reageerde Joop Zoetemelk in eerste instan tie erg emotioneel. ..Dit heb ik in mijn hele carrière nog nooit mee gemaakt". Pas aan de streep draaide Zoete melk weer wat bij. „Na de twee de start was het natuurlijk snel gedaan met onze ontsnapping. Het ritme was zoek en de ambitie was er na alles wat er gebeurd was helemaal uit. Waren we met z'n elven doorgegaan, dan zou Hanegraaf nu misschien de nieu we leider zijn geweest. Maar ach, wat maakt het eigenlijk ook uit. Nu hebben we toch nog de etap pe gewonnen en blijft Knete mann gewoon in de oranje trui" De uitslag van de vierde rit is 1 Johan van de Velde (Ned-Post) de 206 km in 4 uur, 49 minuten en 6 seconden (met tijd- vegoeding 4.48,56), 2 Herman van Springel (Bei-Van Vaerenbergh) z.t. (4.49,01). 3. Rene Martens (Bel-De Bruy- ne) z.t. (4.49.03). 4. Gerrie van Gerwen (Ned-De Bruyne) op 45 seconden. 5. Walter Planckaert (Bel-De Kimpe) z.t.. 6. Werner de Vos (Bel-Driessens) z.t.. 7 Jan Raas (Ned-Post) z.t.. 8. Guido van Calstar (Bel-De Kimpe) z.t 9. Jan Bo- gaert (Bel-Swerts) z.t.. 10. Adrie van der Poel (Ned-De Bruyne) z.t. Uitgevallen: Frits Pirard (Ned-Dries- sens) en Hans Langerijs (Ned-De Bruy ne) Niet gestart: Theo Smit (Ned-Eh- len). Algemeen klassement: 1. Gerrie Knete mann (Ned-Post) 19 uur. 24 minuten en 41 seconden. 2. René Martens (Bel-De Bruyne) op 2,01. 3 Hennie Kuiper (Ned- De Bruyne) z.t.. 4. Herman van Springel (Bei-Van Vaerenbergh) op 2.03. 5. Jos Schipper (Ned-Swerts) op 2.14. 8. Jos Lammertink (Ned-Koopmansi op 2.27. 9. Jan Bogaert (Bel-Swerts) op 2.28. 10 Peter Winnen (Ned-Lefevre) op 2.29. 11 Roy Schuiten (Ned-Ehlen) op 2.31. 12. Gerrie van Gewen (Ned-De Bruyne) op 2.35. 13. Gerrit van Gestel (Bel-Lefevrei op 2,41. 14 Joop Zoetemelk (Ned-Post) op 2.42. 15 Johan van de Velde (Ned- Post) op 2.44. Johan van de Velde was niet in de stemming om cadeautjes te geven n de sprint klopte hij Herman van Springel, die gisteren 39 jaar werd. moeilijker heeft gehad en daar door in een betere vorm is ge raakt. Terwijl de onttroonde ti telhoudster steeds twee sets no dig had om verder te komen, vocht Schutte zich in totaal via zes sets naar de halve finales. En daarin werd ze duidelijk als un derdog gekwalificeerd, die an de derde omloop leek te worden weggespeeld. Van der Torre nam een 3-0-voor- sprong, behield tot de tiende op- siagbeurt op zijn minst n game voordeel, maar liet zich in de slotfase toch nog aftroeven door de mentaal sterke Schutte. De dames presteerden het trouwens om 19 keer een servicegame uit handen te geven. Nanette Schutte is ervan overtuigd dat de favonetenrol. die Marian ne van der Torre door de organi satie is opgelegd, de Rotterdam se parten heeft gespeeld. ..Ik heb als vierde geplaatste tenslotte niets te verliezen", zegt zij. In de tweede helft van de derde set merkte Schutte dat de toeschou wers haar de winst gunden. „Ja. die willen na twee jaar natuurlek wel weer eens een nieuwe kam pioene. Wat dat aangaat, is het publiek keihard, ze laten je. zoals Marianne, vallen als een bak steen". zo stelt Schutte, die ove rigens per 1 september niet meer onder contract staat bij de Ko ninklijke Nederlandse Lawn Tennisbond Ze krijgt alleen haar verblyf in New York, waar zij aar* de Open Amerikaanse Kampioenschap pen zal deelnemen, vergoed. Daarna is de finaliste van 1981 van plan selectief te werk te gaan bij het inschrijven op toernooien, om zodoende financieel het hoofd boven water te kunnen houden. „Het afgelopen jaar heb ik zoveel mogelijk toernooien ge speeld. om te kunnen bekijken wat mij ligt en wat niet Vanaf nu kies ik de toernooien waarop ik de meeste kans maak", aldus Schutte. Andere uitslagen Halve finales he- rendubbelspcl Rolf Thung.Theo Gorter-Alex Rcijnders Frans de Haar 6—1, 6—2, 6—4; Gerbrand Appelboom/Paul van Geuns L'ouk Sanders-Martin Koek 6-4. 6-3. 6-3. Voorlopig geen vergunning voor Franz Oberacher PAPENDAL-ALKMAAR (GPD) - De Stichting Arbeidszaken Be taald Voetbal zet de nodige k< .1' h'l r lie k<>m t an de Oostenrijker Franz Oberacher naar AZ'67 Volgens directeur Joop van der Klink kan zijn Stichtingsbestuur voorlopig geen positief advies uitbrengen aan het ministerie van sociale za ken inzake het afgeven van een •ftM visvergunning „Wij vinden dat AZ ons onvoldoen de duidelijk heeft kunnen ma ken dat er op de voctbalmarkt binnen de Europese Gemeen schap geen spelers van het ni veau Welzl rondlopen", aldus stichtingsdirecteur Van der Klink AZ'67. dat inmiddels met Franz Oberacher en zijn voormalige werkgever FC N'urnberg over eenstemming heeft bereikt., toonde zich uitermate teleurge steld over het voorlopige nega tieve advies van de Stichting Ar beidszaken Betaald Voetbal Voorzitter Anc Ligthart: „Dit is •en tegenvaller voor om omdat we verwacht hadden dat Obera cher in ohze tweede wedstrijd komende woensdag al van de partij had kunnen zijn. Wij zullen ons de komende dagen intern moeten gaan beraden. Maar zo lang de afwijzende beslissing niet definitief is. blijf ik hoop koesteren dat het goed komt Door het uitstellen var» het defini tieve advies aan het ministerie van sociale zaken zal Franz Obe racher in ieder geval niet in de eerste ronde van het Europa- Cuptoernooi voor landskampioe nen aantreden. Dekker Chris Dekker zal vandaag in de competitiewedstrijd tegen Haar lem zijn debuut voor Sparta ma ken. De Rotterdamse eredivisie- vereniging heeft gisteren van de voetbalbond van Hong Kong. waar Dekker de laatste tijd speel de. toestemming gekregen de nieuwe aanwinst op te stellen. De 35-jarige Dekker tekende een contract voor een jaar by Sparta. Bundesliga Vrijdagavond zijn voor de Bundes liga drie wedstrijden gespeeld. De uitsla i n fC n Omber g-FC Koln 1-3. Werder Breme- n-Arminia Bielefeld 1-0. Bayer 04 Lcverkusen-VFL Bochurn 0-3.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11