Hoe snel zal Japan zich her bewapenen? Toenemend geweld Zuid-Afrika Doden bij Reagan wil top met Brezjnjev Orthodoxen beheersen nieuw kabinet Iran Spervuur rond N-bom en kruisraket in Genève Bevrijdingsbeweging gaat acties verharden Onder druk VS VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1981 BUITENLAND PAGINA 9 GENÈVE (Reuter) Washington en Moskou hebben elkaar giste ren fel bestookt op de ontwape ningsconferentie in Genève. Ten overstaan van de vertegen woordigers van de veertig lan den der conferentie, kruisten hun delegatieleiders de degens over de arsenalen kernwapens aan beide zijden. De Rus, Viktor Issraelyan, vergat de kruisraketten niet. maar had het vooral gemunt op het neutro nenwapen. "De schaduw van dit abominabele wapen hangt weer boven het dichtbevolkte Euro pa", zo zei hij. Door het te produ ceren vergroot Washington het gevaar van oorlog door de bewa peningswedloop kwalitatief te versnellen en ontwapeningspo gingen ernstig te bemoeilijken. De Amerikaan, ambassadeur Char les Flowerree, zette daar tegen over, dat de Sowjet-Unie veel meer "barbaarse" wapens in haar arsenaal heeft. Haar meeste kernwapens zijn veel zwaarder en hebben een grovere uitwer king dan het neutronen wapen. Dit is bij uitstek een wapen dat tegen tanks is gericht. "De Russi sche raketten zijn juist geschikt om steden te treffen en niet tanks", zo zei Flowerree. Wapens die werken met verhoogde stra ling verlagen de atoomdrempel niet, en zijn niet bedoeld om "be volkingen uit te roeien", zoals Moskou stelt, doch zijn doeltref fender en treffen daardoor de burgerlijke bevolking minder dan de wapens waarvoor zij in de plaats komen, aldus de Ameri kaan. De Rus beschuldigde de Verenig de Staten ervan dat de regering- Carter in 1978 weliswaar had be sloten de produktie van het neu tronenwapen uit te stellen onder druk van anti-oorlogscampag- nes, maar dat zij in het geheim waren doorgegaan met de ont wikkeling. Naar zijn zeggen ver oorzaakt het neutronenwapen even grote materiële schade als een gewoon kernwapen, maar treft het bovendien door zijn krachtig doordringend stralings vermogen burgers, ook als deze zich in ondergrondse schuil plaatsen bevinden. Het stationeren van nieuwe Ameri kaanse raketten in West-Europa in 1983 zal het globale evenwicht op het gebied van kernwapens voor de afstand ver storen ten gunste van Europa, zo zei de Russische afgevaardigde tenslotte. De Amerikaan antwoordde op een en ander, dat de NAVO een te genwicht moet vinden tegenover "de militaire versterking van de Sowjets, die onverdroten door gaat". Is het vreemd, dat de Ver enigde Staten en hun bondgeno ten zich na jaren van terughou dendheid genoopt voelen het nu cleaire evenwicht weer te her stellen. zo vroeg Flowerree zich af. Ondanks de zogeheten SALT- onderhandelingen (tussen VS en Sowjet-Unie ter beperking van hun strategische bewapening - red.) en mooi gepraat van Mos kou over vrede en ontwapening zijn de Russische defensie uitga ven blijven stijgen en wel zo. dat zij thans tweemaal zoveel bedra gen als in 1960. terwijl de Ameri kaanse thans vrijwel op het ni veau staan van twintig jaar gele den. zo zei hij. De ontwapeningsconferentie sluit volgende week haar zitting af met het opstellen van een verslag aan de algemene vergadering der Verenigde Naties over haar werkzaamheden om te komen tot beperking van kern-, chemi sche dan wel conventionele wa pens. Daarbij zal ook een, reeds gisteren goedgekeurd, rapport zijn van een speciale werkgroep van de conferentie inzake ver trouwenwekkende maatregelen. De werkgroep, bestaande uit ver tegenwoordigers van 14 landen, waaronder de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, beveelt in het bijzonder aan deze maatregelen, niet alleen de bewapening te la ten betreffen, maar ook politie ke, economische en sociale as pecten te laten omvatten. SALISBURY (Reuter) - Het verboden Afrikaanse Natio naal Congres (ANC) in Zuid-Afrika gaat zijn activiteit uitbreiden met aanslagen op Zuidafrikaanse functio narissen. Dat heeft de leider van het ANC, Oliver Tam- bo, in Zimbabwe gezegd in een vraaggesprek met het blad „The Herald". Het ANC beperkte zich voorname lijk tot guerrilla-acties met de be doeling het blanke apartheidsbe wind ten val te brengen. Volgens Tambo gaat de bevrijdingsbewe ging daarmee door, maar zal ze de nadruk leggen op het aanval len en vermoorden van Zuidafri kaanse functionarissen. Oliver Tambo is vorige week in Zimbabwe aangekomen om de begrafenis bij te wonen van een lid van het ANC dat twee weken geleden in Salisbury werd ver moord. Voordat hij woensdag naar Zambia vertrok, heeft Tam bo een gesprek gehad met pre mier Robert Mugabe van Zim babwe. Met verwijzing naar een aanval van Zuidafrikaanse commando's op de Mozambikaanse hoofdstad Maputo in februari zei Tambo dat „wij de vijand hetzelfde zul len aandoen in de loop van de strijd". Bij genoemde aanval sneuvelden twaalf leden van het ANC. De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben het ANC gehekeld van wege een reeks bomaanslagen en een raketaanval woensdag op een kazerne in Pretoria. De Zuidafrikaanse politie en vei ligheidstroepen hebben gisteren de zwarte wijken rond Pretoria en Johannesburg afgegrendeld. "De maatregel werd genomen in het kader van een grootscheepse zoekactie naar de daders van de aanslag van woensdagavond op Helikopter stort in zee LONDEN (Reuter) - Een helikop ter met dertien man aan bood is gisteren op rond 32 kilometer voor de kust van het Engelse graafschap Norfolk in zee ge stort. Men vreest dat alle inzit tenden om het leven zijn geko men. Tot dusver zouden acht lij ken geborgen zijn. De helikopter keerde naar huis terug met arbei ders die onderhoudswerkzaam heden hadden verricht op een gasboortoren. een groot militair kamp bij Pre toria. Een woordvoerder van de politie deelde gisteren mee dat er ge zocht wordt naar drie zwaar ge wapende mannen, die ontkwa men na een schietpartij met de politie, kort na de aanslag op het kamp. De minister van politieza ken. Louis Le Grange zei er alle vertrouwen in te hebben dat er spoedig arrestaties zullen wor den verricht. Het ANC heeft zich inmiddels voor de aanslag verantwoordelijk ge steld. Bij de aanslag raakte een zwarte vrouw licht gewond. Vol gens de politie is er in het kamp nauwelijks schade aangericht. Minister Le Grange deelde giste ren in het parlement mee dat de politie gisterochtend vroeg twee zwarte guerrillastrijders heeft doodgeschoten in een schietpar tij bij Barkly, ten oosten van Kaapstad. Een sergeant van poli tie liep ernstige verwondingen op. Volgens de minister maakten de guerrillastrijders deel uit van een groep die onlangs sabotage daden in Durban en Oost-Lon- den had gepleegd. "Onmenselijk" Bisschop Desmond Tutu heeft gis teren het optreden van de Zuid afrikaanse autoriteiten tegen een paar honderd zwarten, die ille gaal bij Kaapstad en Johannes burg in krotten leven, onmense lijk genoemd. „Hoe kunnen per sonen, die naar uiterlijk mensen zijn en zich zelf christenen noe men, zo handelen als degenen die noodwoningen vernielen en mensen zelfs de bescherming van hun ontoereikende behui zing ontnemen", zo vroeg de zwarte bisschop zich af. De Zuidafrikaanse autoriteiten proberen de zwarten die volgens de Zuidafrikaanse wet illegaal in „blank gebied" verblijven door het vernielen van hun onderko mens te dwingen terug te keren naar hun „thuisland". Veel zwar ten zoeken in de steden werk of willen met hun famlie s Reagan goedgemutst op persconferentie tijdens vakantie. noodweer A In Kaapstad werden woensdag de krotten vernield van de illegale bewoners, veelal vrouwen en kinderen. Veiligheidstroepen na men hen zelfs alles af wat kon dienen als béscherming tegen re gen en kou van de Zuidafrikaan se winter. BELGRADO (AFP) - Tenmin ste negen personen zijn om het leven gekomen door het sterk wassende water van de rivier de Kruscica in Joego slavië. De plotselinge stijging werd veroorzaakt door een hevig noodweer, zo heeft het Joegoslavische persbureau Tanjug gisteren meegedeeld. De slachtoffers zijn seizoenar beiders van zigeunerafkomst en hun gezinnen. In deze da gen zijn er veel seizoenarbei ders in de bergen van Kruis- cica te vinden, waar ze werken in de frambozen- oogst. Drie mensen zijn met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Er zijn twee vermisten. WASHINGTON (GPD) - President Reagan is bereid tot een topconferentie met Sowjet-president Brezjnjev, wan neer de VS voorstellen voor werkelijke vermindering van bewapening hebben geformuleerd. Hij zei op zijn ranch in Californië Brezjnjev eens te hebben geschreven dat regeringen soms de mensen in de weg staan en te hebben gesuggereerd dat zij wellicht te enigertijd een gesprek onder vier ogen moesten hebben. TEHERAN (AFP/DPA/Reuter) - De Islamitische orthodoxen heb ben gisteren met de vorming van een nieuw kabinet hun greep op het bewind in Teheran versterkt, terwijl uit de provincie berichten ADVERTENTIE gezond begin: naarschool op de fiets! Vraag bij fietsenmaker, boek handel of ANWB naar het boekje "Goed en veilig fietsen" of bestel het door overmaking van f 7,90 op postgiro 234567 t.n.v. stichting: fiets!, Amsterdam. binnenkwamen over een groot scheepse campagne tegen hun linkse tegenstanders. Op de lijst van 22 ministers die de premier, Hodjatoleslam Djavad Bahonar, aan het parlement voorlegde, komen 13 nieuwe na men voor. Van deze bewindslie den komen vier in de plaats van de ministers van verkeer, poste rijen, volksgezondheid en ener gie die bij de aanslag op het hoofdkwartier van de regerende Islamitische Republikeinse Par tij (I.R.P.) op 28 juni om het leven kwamen. Voor het eerst is er ook weer een minister voor oliezaken, de voor malige gouverneur van de pro vincie Choezestan Mohammad Gharazi. Toen zijn voorganger. Mohammad Djavad Toud- gouyan, in november vorig jaar in de strijd met Irak gevangen was genomen, had Teheran ver-, klaard dat zijn plaats onbezet zou blijven zolang Toudgouyan in gevangenschap verkeerde. Vol gens de nieuwe premier kon de ze toestand echter niet langer voortduren. De belangrijkste portefeuilles blij ven intussen in dezelfde handen. Zo behoudt Mir Hossein Mousa- vi buitenlandse zaken. Deze 39- jarige architect kuu vorige maand op deze post worden be noemd, na de afzetting van presi dent Bani-Sadr die zijn benoe ming negen maanden had tegen gehouden. Binnenlandse zaken blijft onder Hodjatoleslam Mah- davi Kani die daarmee hoofd blijft van de 'bewakers van de re volutie' en de 'revolutionaire co mités'. Behzad Nabavi behoudt zijn invloedrijke positie als mi nister van staat voor bestuursza ken. Zeven ministers van het oude kabi net keren niet terug in de nieuwe ploeg. De belangrijkste onder hen is kolonel Djavad Fakouri, de gewezen minister van defen sie die echter wel opperbevel hebber van de luchtmacht blijft. Hij wordt opgevolgd door kolo nel Moussa Namjou. die onlangs was benoemd als vertegenwoor diger van Chomeini in de opper ste defensieraad, als opvolger van Mostafa Tsjamran die op 21 juni in de strijd tegen Irak was gesneuveld. De ministerlijst die in nauw over leg met de revolutionaire leider Chomeini is opgesteld, is al goedgekeurd door het nieuwe staatshoofd, de vorige premier Ali Radjai. De onthulling van Reagans corres- perkingen van de onderwerpen pondentie met Brezjnjev en zijn en de doeleinden, aanbod voor een topconferentie Haig en Gromiko gaan niet zelf on derhandelen, maar in hun ge sprek zullen behalve de Europe se kernwapens alle kwesties aan de orde komen die met de ver houding tussen de VS en de Sowjet-Unie te maken hebben. De Amerikanen zijn ervan over tuigd dat de kwestie van de Eu ropese kernwapens en de onder handelingen over vermindering daarvan, binnen het SALT-pro- ces thuishoort. valt samen met nieuwe scherpe Russische aanvallen op het Ame rikaanse besluit neutronenwa pens te gaan maken. Reagan, tij dens een geimproviseerde pers conferentie na de plechtige on dertekening van zijn economi sche hervormingen, zei de Russi sche vertwijfeling wel te begrij pen: „Zij janken alsof ze in een scherpe spijker zijn gaan zitten, eenvoudig omdat wij nu de wil tonen hen niet te laten komen tot een punt dat ze een ultimatum aan de vrije wereld kunnen stel len - geef je over of sterf, en daar houden zij niet van". Een topconferentie tussen beiden is intussen nog ver weg. Haig. de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, en zijn Russi sche ambtgenoot Gromiko zul len in de marge van de Algemene Vergadering van de VN binnen kort een inleidend gesprek heb ben, dat ergens tussen midden november en midden december moet leiden tot onderhandelin gen over kernwapens voor de middellange afstand in Europa. Volgens een topfunct.onaris van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington moet voor die tijd niet alleen de Amerikaan se positie in nauw overleg met de NAVO-bondgenoten worden vastgesteld, maar zal men het ook over tijd, plaats en onder handelaars eens moeten zijn. ter wijl het tevens nuttig zou kun nen blijken tevoren al te bespre ken wat het Westen van die be sprekingen verwacht, over de be- De VS hebben het SALT-2-ak- koord dat Carter parafeerde, in middels als onvoldoende terzijde gelegd, omdat het niet werkelijk voorziet in vermindering van de intercontinentale kernwapens. De raketten die in Europa ko men te staan hebben een korter bereik maar vormen wel een deel Van het hele kernwapenspec trum en kunnen daarom niet op zichzelf staan. Hoe dat gaat ge beuren is nog niet duidelijk, maar de onderhandelingen hoe ven daarop niet te wachten. In West-Europa wordt al langere tijd aangedrongen op een SALT- 3-akkoord over deze middellan ge afstandsraketten. Ook vinden de VS het niet noodza kelijk dat de Europese kernwa pens alle op hun plaats moeten staan voordat resultaten kunnen worden bereikt. Maar, zei de Amerikaanse topfunctionaris, als er tegen 1986 geen afsluiting voor die onderhandelingen is ge vonden. dan ben ik ervan over tuigd dat die er ook nooit zal ko- Terwijl het debat over Japans mogelijke her bewapening voort duurt, wordt de Japan se premier Zenko Su zuki met een politiek dilemma geconfron teerd dat jaarlijks te rugkeert: linkse groe peringen willen dat hij in Hirosjima een vre- destoespraak geeft voor de slachtoffers van de atoombom en rechtse groeperingen willen dat hij in de Ya- sukuni-tempel in Tokio hulde betoont aan de 2,5 miljoen Japanse sol daten die stierven in de Tweede Wereldoorlog. De huidige Japanse grondwet verbiedt officiële bezoeken aan religieuze instellingen, maar de meeste Japanse pre miers omzeilden dit pro bleem door de Yasukuni- tempel op 15 augustus als pri- vépersoon te bezoeken. Die datum is de dag van de Ja panse overgave. Verwacht wordt dat premier Suzuki het voorbeeld van zijn voorgangers zal volgen. Maar de Japanse premier staat onder druk van de Izo- ku Kai, een organisatie van nabestaanden van oorlogs slachtoffers, om de tempel in officiële hoedanigheid te be zoeken, en om de tempel bo vendien staatsbescherming te geven. Ruim 300 parlementariërs van de regerende LDP-partij zijn lid van de Izoku Kai en dat de groep aan invloed wint, blijkt uit Suzuki's toezegging om de mogelijkheid te onderzoe ken of Japan een dag van rouw kan afkondigen voor de herdenking van oorlogs slachtoffers. Het debat over officiële dodenherdenking speelt zich af tegen Japans meest gevoelige politieke vraagstuk in jaren: hoe snel en in welke mate gaat het land zich herbewapenen? Japan heeft een vredesgrond- wet. en na de Tweede Wereld oorlog werd de wederop bouw van het Japanse leger „voor altijd" verboden. Maar toen de Amerikaanse bezet tingstroepen in de Koreaanse oorlog moesten worden inge zet. gaf Washington toestem ming voor de formatie van een ..zelfverdedigingsmacht" van 75.000 man. Over de jaren is dit leger uitgegroeid tot ruim 300.000 man. en nu staat Japan onder Amerikaanse druk haar leger verder uit te breiden. Het gaat hier vooral om het voor NAVO-begnp- pen geringe Japanse defen siebudget. dat onder de 1 pro cent van het bruto nationaal produkt ligt. Ter vergelij king: Nederland haalt een percentage van ruim drie. Slagader Er zijn meerdere redenenen waarom de wensen van Was hington niet zomaar gene geerd kunen worden. De Amerikaanse markt is nog steeds de slagader van de Ja panse economie, en toegang tot Amerikaanse technologie is voor het land van de Rij zende Zon van groot belang. Amerika kan Japanse import beperken, maar beschikt daarnaast nog over verschil lende andere pressiemidde len. In de afgelopen maand heeft Japan discreet ge klaagd over beperking van toegang tot hoogwaardige Amerikaanse technologie voor haar ruimtevaartpro gramma En eerder dit jaar werd een Japanse missie naar Amerika gestuurd om opheldering te vragen over het uitbleven van grondstof fen die gebruikt worden voor de vervaardiging van strate gisch belangrijke metaal-le geringen. In mei van dit jaar beloofde de Japanse premier in Washing ton dat Japan meer aan de fensie zou doen. maar dat hierover eerst overeenstem ming bereikt moet worden onder het Japanse volk. De campagne om deze overeen stemming te bereiken, is nu in volle gang In het jaarlijkse witboek van de Japanse de fensie wordt Rusland nu be schreven als een bedreiging, en bijna dageluks verschu- nen er berichten in Japanse kranten waann hooggeplaat ste functionarissen, Japans en Amerikaans, de noodzaak van een sterker leger bena drukken. In groten getale verschijnen rapporten en stu dies over de gebreken van het Japanse leger, en zelfs Ja panse militairen mengen zich in het debat, iets wat voor heen taboe was. .Als de Russen komen, staan ze in een paar uur in Sappo ro", zei een militair officier op het Japanse noordelijke eiland Hokkaido. „En als ze aanvallen, hebben we niet eens de communicaticfacili- teiten om Tokio in te lichten. We moeten een gewone telex of telefoon gebruiken Klachten Ook wordt geklaap^ over ge brek aan efficiënte radar, pa trouillevaartuigen en ammu nitie. Volgens een militair ex pert heeft het Japanse leger genoeg munitie om elf minu ten tegen de Russen te vech ten. Luitenant-generaal Wil liam Ginn, commandant van het Amarikum m h gi i in Ja pan, zei dat „zelfs Zwitser land een effectiever verdedi gingssysteem heeft". De afgelopen jaren heeft Rus land haar leger in Azië dras tisch uitgebreid. Volgens een Japanse militaire specialist, Masamichi Inoki. president van het research instituut voor vrede en veiligheid, zijn hiervoor twee oorzaken: ver hoogde spanning tussen Moskou en Peking, en Mos- kou's gevoel dat haar weste lijke flank in Europa zodanig versterkt is, dat meer aan dacht besteed kan worden aan Azië. In de wateren voor de Russi sche oostkust varen ruim 500 destroyers, onderzeeboten en patrouillevaartuigen. De Russische luchtmacht be schikt over honderden vlieg tuigen. voor korte en lange afstand, en de 1,8 miljoen Russische soldaten in Azie beschikken over genoeg nu cleaire wapens om vnend en vijand schrik aan te jagen. Wat kan Japan daar militair te genover stellen'' Te weinig, zeggen alle experts. Maar Ja panse en Amerikaanse des kundigen zun het oneens over de hoeveelheid extra wapens die nodig zouden zijn. In Tokio zegt men dat de defensie 16 extra onderzeeërs nodig heeft. Volgens Amen- ka is het aantal 25. Volgens Japan zijn 10 squadrons F-14 gevechtsvliegtuigen genoeg Amerika zegt dat 14 vereist zijn. Amerika wil dat Japan 125 P3C anti-duikbootvlieg- tuigen aanschaft, maar vol gens Japan is 45 voldoende. Verder wil Amenka een gro tere budrage voor de statio nering van de 45 000 man Amerikaanse troepen in Ja pan. De Japanse budrage voor deze troepen is slechts 75 miljoen dollar, tcrwül Amerika er jaarlijks 400 mil joen dollar voor moet neertel len. Het Japanse defensiebudget bedraagt op het ogenblik 10 miljard gulden per jaar De begroting voor volgend jaar vraagt om een verhoging van ruim 7 procent Verdere stij gingen zullen afhangen van het geduld van Amerika, waar men niet langer bereid is om Japan voor een dubbel tje op de voorste ru te laten zitten. Ondertussen gaat Japan voor zichtig haar eigen economi sche weg. De export import- bank van Japan tekende on langs een contract met Rus land voor de lening van 1 mil jard dollar om te helpen met de ontwikkeling van Siberië. En geld voor de aankoop van Amerikaanse wapens /al er ook wel komen Het Japanse ministerie van internationale handel cn industrie heeft vo rige week voorspeld dat de Japanse export volgend jaar weer alle records zal breken JAN KRIKKE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9