Regering wil blokkades nu snel opruimen VN hekelen Volksunie Alternatieve straf niet bij zwaar misdriji „Stoffen in tampons vermelden" 'n HELE DAG PLEZIER in cfuinrell I Den Haag loopt uit voor Beatrix Nieuwe ambassadeur Peking Druk bedrijfsleven groeit Mr Moons president Hoge Raad m VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1981 BINNENLAND PAGINA 7 Conclusie Reclasseringsraad na experimenten ZUTPHEN (ANP) - Dienstverlening in plaats van gevangenisstraf is vooral mo gelijk in gevallen van diefstal, die an ders Tiestraft zouden worden met twee tot vier maanden cel. De duur van de dienstverlening schommelt tussen de vijftig en honderd uren. Heroïnedealers en gewapende roofover vallers komen niet in aanmerking voor dienstverlening. Dit zijn enige bevindingen van de Reclas seringsraad in het arrondissement Zut- phen. Evenals in enige andere arrondis sementen ging hier in februari van dit jaar het experiment dienstverlening van start. Bekennende verdachten kunnen in het kader van deze proef het openbaar mi nisterie of de rechtbank vragen belange loos maatschappelijk werk te verrichten in plaats van een gevangenisstraf uit te zitten. De coördinatie van het experi ment ligt bij de betrokken reclasse- ringsraden. In Zutphen zijn sinds de start van het ex periment negentien verdachten "ver oordeeld" tot dienstverlenend werk. Ze ven zaken zijn nog in voorbereiding. Er zijn in Zutphen ongeveer evenveel dienstverleningen tot stand gekomen door het sluiten van een overeenkomst met de officier van justitie (de recht bank komt er dan niet aan te pas) als via de rechtbank. De verdachten kunnen zelf of via hun ad vocaat dienstverlening voorstellen. In Zutphen heeft het openbaar ministerie tot nu toe twee maal een dergelijk aan bod geweigerd. De rechtbank achtte ook in twee gevallen de voorgestelde dienstverlening geen aanvaardbare af doening van het deiict. In één geval is de al begonnen dienstverle ning niet volbracht, omdat de betrok ken verdachte werd gearresteerd we gens nieuwe strafbare feiten. Ongeveer twintig instellingen hebben zich in Zut phen bereid verklaard aan dienstverle ning mee te werken. Het betreft vooral organisaties op het gebied van natuur beheer. welzijnswerk, gezondheidszorg en sporfrecreatie. Ook enige gerpeenten hebben zich bereid verklaard bepaalde activieiten te laten verrichten door dienstverleners. Het gaat hierbij vooral om onderhoud- en schoonmaakwerk. Het lastigste probleem van het experi ment dienstverlening is. volgens de Re classeringsraad in Zutphen, de verhou ding tussen de te verwachten waardelijke vrijheidsstraf en het aantal uren dienstverlening. "Niemand kan ontkennen", aldus de raad. "dat het ver richten van onbetaald werk aan de be trokkene minder leed toevoegt dan het ondergaan van een vrijheidsstraf. Het is dan ook gewenst, dat de verdachte bij het verrichten van de werkzaamheden zich wel degelijk inspanning of opoffe ring getroost". Verder acnt de Zutphense Reclasserings raad het van belang, dat de dienstverle ner iets aan de maatschappij "ver goedt". De kans op herhaling van het misdrijf moet bovendien kleiner wor den. De Zutphense Reclasseringsraad conclu deert. dat na het aanvankelijke enthou siasme van alle betrokken instanties van verschillende zijden geleidelijk aan wat gas wordt teruggenomen. Het open baar ministerie heeft inmiddels het standpunt ingenomen, dat heroïnedea lers en roofovervallers van het experi ment moeten worden uitgesloten. De aard van deze delicten wordt te ernstig genoemd om dienstverlening maat schappelijk nog aanvaardbaar te ma ken. Verschillende rechters hebben volgens de Reclasseringsraad voorts te kennen ge geven. dat het maximum aantal uren dienstverlening (150) niet toereikend is voor een werkloze verdachte. Deze ver dachten zouden veel langer diensten moeten verlenen De bovengrens van 150 uren is voor deze groep verdachten wellicht te laag. aldus de Zutphense Re classeringsraad. Geld voor Friese les DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris De Jong (onderwijs cn wetenschappen) heeft de provincie Friesland ongeveer een half miljoen gulden toe gezegd voor de ontwikkeling van leerplannen en leermid delen voor het vak Fries in het voortgezet onderwijs. Hel ministerie heeft dit gisteren meegedeeld. Deze activiteiten, die zich uit strekken over een penodö van ongeveer drieëneenhalf jaar, worden uitgevoerd on der verantwoordelijkheid van de provincie Friesland. Het ontwikkelingswerk zal worden verricht door een werkgroep van docenten en door deskundigen op het ge bied van de Friese taal. UTRECHT (ANP) Het blijkt zeer moeilijk te achterhalen, welke synthetische stoffen worden ge bruikt bij de produktie van tam pons. Volgens de Amsterdamse huisarts Hetty Wemekamp is er dan ook alle reden tampons - net als condooms - op te nemen in de wet medische hulpmidde len. Op die manier kan de indus trie worden verplicht de samen stelling te vermelden op de 'ver pakking. In het blad "Huisarts en weten schap" wijdt mevrouw Weme kamp deze week een uitvoerige beschouwing aan het Toxisch Syndroom (TSS) dat het afgelo pen jaar als "tamponziekte" in de publiciteit is gekomen, nadat in de Verenigde Staten gevallen waren gesignaleerd van deze in fectieziekte die in verband wer den gebracht met het gebruik van tampons. Tot eind januari 1981 werden in de VS 941 geval len gemeld en bevestigd waar van 75 met dodelijke afloop. Van de in totaal 928 vrouwelijke pa tiënten (99 pet) werden er 905 (98 pet) ziek tijdens de menstruatie. Hetty Wemekamp noemt de pa niek die onder vrouwen is ont staan na de publikaties over TSS ongegrond. Wel vindt ze, dat de vrouwen terecht meer informa ties eisen. Artsen en andere on derzoekers zouden gericht on derzoek moeten doen en ze zou den de voor- en nadelen van de bestaande middelen voor ge bruik bij menstruatie en de re sultaten eerlijk moeten publice- Het is dokter Wemekamp niet ge lukt, de samenstelling van de Ne derlandse tampons te achterha len. Ook in de Verenigde Staten was dat niet eenvoudig, maar daar is de organisatie van'gynae cologen er toch in geslaagd haar leden een lijst met de samenstel ling van de meest verkochte tam pons toe te sturen. Uit die lijst blijkt, dat van alle mer ken (de meeste zijn ook in Neder land verkrijgbaar) alle uitvoerin gen, van "normaal" tot "super", uit diverse synthetische stoffen zijn samengesteld. "Eer is niet één soort die alleen maar van ka toen gemaakt is, zoals in Neder land zo geruststellend op de bij sluiters vermeld staat", aldus Hetty Wemekamp. In hoeverre de Nederlandse van de Ameri kaanse tampons verschillen is niet bekend. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kiagenfurt Lissabon Locarno Londen Luxemburg München Oslo Rome Split Stockholm Wenen Casa Blanca Instanbul Beiroet Tel-Aviv licht befr onbew. geheel bew geheel bew. licht bew. licht biivV. onbew. i Den Haag. onderhoudt zich met DEN HAAG (GPD) - Vrijwel de hele Haagse bevolking, zo 1c heeft gisteravond geprobeerd een glimp op te vangen van 1 stadsgenoten koningin Beatrix en prins Claus. Terwijl enkele duizenden mensen buiten het Haagse Congresgebouw wachtten op de aankomst van koningin en prins, troffen binnen de muren vah het gebouw zo'n 8000 mensen voorbereidingen om het ko ninklijk paar door middel van een manifestatie welkom te heten. 'Een avond van Hagenaars voor Hagenaars' was het motto van de manifesta tie. Sport, recreatie, muziek, dans en toneel, uitgevoerd door Haagse amateurverenigingen, moesten koningin en prins een indruk geven over de Hagenaars. Terwijl de ME enkele anti-Oranjedemonstranten buiten gezicht er. ge hoor had gedreven, werd voor en in het Congresgebouw een luid 'Oran je Boven' ingezet. Binnen het gebouw moesten koningin en prins zich letterlijk een weg banen door een van enthousiasme te hard opdringen de menigte. In zijn welkomsttoespraak tot koningin Beatrix en prins Claus riep bur gemeester Schols van Den Haag gisteravond de bevolking van de resi dentie op de behoefte aan privacy van het koninklijk gezin te respecte ren. „Ik vraag de Hagenaars om als u de koninklijke familie ziet lopen, hen vooral te laten voor wat ze zijn", aldus Schols. De burgemeester had wat moeite met zijn derde welkomstwoord aan koningin en prins, maar meende dat deze avond juist een „welkom bij uitnemendheid" was geweest. Comité wil verbod discriminatie Demonstranten verdreven na charge ME DEN HAAG (GPD) - On cc veer zestig man Haagse ME heeft met enkele felle char ges een eind gemaakt aan een demonstratie van zo'n 150 jongeren. De jongeren de monstreerden voor het Haag se Congresgebouw wegens de komst van koningin Bea trix en haar gèzin naar Den Haag. Drie kwartier voor de aan komst van koningin Beatrix en prins Claus in het Con gresgebouw, waar hen ter ge legenheid van hun komst naar Den Haag een manifes tatie werd aangeboden, trok- ken de jongeren op naar de ingang van het Congresge bouw. Een grote politiemacht pro beerde hen aanvankelijk met zachte hand te verwijderen. Toen de demonstranten wei gerden gehoor te geven aan het bevel weg te gaan. voerde de ME enkele charges uit. Volgens de eerste berichten raakten een politieagent en een fotograaf gewond en werd één arrestatie verricht. DEN HAAG (GPDI - Het kabinet wil voor het eind van de week een einde maken aan alle scheepsblokkades in het land. Een coordinatieteam van justitie en binnenlandse zaken heeft een landelijke aktie in voorbereiding. Dit verklaarde gisteren minister Tuijnman vair verkeer, na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. „Er moet een eind aan komen", zei Tuijnman, terwijl elders nieuwe blokkades werden gelegd. Over de vorm die de aktie zal krijgen, liet minister Tuijnman zich net zo min uit als over het tijdstip. Wel verklaarde hij dat het kabi net van oordcel is dat „de zaak niet moet escaleren". Er moeten niet nog meer blokkades komen, maar ook moet het bij de oprui ming niet uit de hand lopen. De rijkspolitie in Driebergen, die aanvankelijk de tel was kwijtge raakt van het totale aantal blok kades in Nederland, heeft laten weten dat op het ogenblik 431 schepen aan blokkades deelne- Inmiddels wordt van alle kanten aangedrongen op beëindiging van de blokkades. In een brief aan de regering heeft mr. Chris van Veen. voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Onderne mingen, namens zeer vele, ern stig gedupeerde bedrijven ge vraagd druk uit te oefenen op de betrokken autoriteiten de blok kades te beëindigen. In een telexbericht aan het kabinet heeft de Nederlandse Vereniging van Grind- en Zandhandelaren (NVGZ) aangekondigd een kort geding bij de president van de Haagse rechtbank aan te span nen. als de hoofdwaterwegen ii mist 23 14 0 mist 24 14 0 rbew. 25 15 0 r bew. 26 15 0 mist 25 16 0 mist 22 15 01 24 13 0 rbew. 25 14 0 nbew. 23 16 0 mist 24 16 0 mist 20 13 0 ibew. - 22 - rbew. 25 16 0 29 15 0 24 14 0 25 14 0 24 12 0 19 10 01 25 11 0 25 10 0 - 17 - 27 18 0 24 14 0 25 16 0 24 10 0 27 20 0 21 16 0 28 14 0 27 17 0 28 20 0 26 18 03 27 14 0 24 12 0 24 16 0 29 20 0 30 22 0 30 22 0 DEN HAAG (ANP) - Een internationaal comité heeft tijdens een bijeen komst in het hoofdkwar tier van de Verenigde Na ties kritiek op Nederland geuit, omdat in ons land partijen als de Nederland se Volksunie kunnen be staan. Het comité noemt dit onbevredi gend, omdat het verdrag ter be strijding van de rassendiscrimi natie van de VN, dat Nederland in 1971 heeft geratificeerd, ver langt dat alle geëigende midde len worden gebruikt om een ein de te maken aan rassendiscrimi natie door wat voor groep of or ganisatie ook. Het comité houdt toezicht op de naleving van dit verdrag. Eén en ander heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag gisteren meegedeeld. Woensdag verdedigden Neder landse gedelegeerden in New York ech rapport over ons rege ringsbeleid op het gebied van rassendiscriminatie. De Neder landse gedelegeerden, mr. J.A. Walkate en mr. A.F. van Dongen, kregen volgens het ministerie van buitenlandse zaken lof toe gezwaaid voor de wijze waarop hun regering zich van haar twee jaarlijkse rapportageplicht heeft gekweten. Het comité, bekend als "Cerd" (convention on the elimination of all forms of racial discrimina tion) en bestaande uit achttien deskundigen uit alle hoeken van de wereld, was met name te spre ken over het vooruitstrevende minderhedenbeleid, dat in ons land wordt gevoerd. Ook het we tenschappelijk onderzoek op het gebied van rassendiscriminatie, waarvan het rapport een over zicht geeft, werd door het comité geprezen. De leden waren onder de indruk van de vrijmoedigheid waarmee Nederland het bestaan van discriminatie toegeeft. In antwoord op de kritiek van de VN hebben de Nederlandse ge delegeerden gewezen op een voorgenomen wetswijziging in Nederland, die beoogt het ver bieden en ontbinden van organi saties als de Volksunie te verge makkelijken. Het rapport is woensdag vier uur lang door het comité besproken. Het comité, dat ditmaal twaalf landenrappor- ten besprak van de in totaal 109 verdragspartijen, vergadert tot en met vandaag. De lotgevallen van de Nederlandse Volksunie voor en tijdens de verkiezingen maakten onderdeel uit van het Nederlandse rapport. Verder schetst het de problemen waarvoor de Nederlandse sa menleving zich ziet gesteld door het gestegen aantal personen met een andere ethnische origi ne. bijna 45.000 in 1980 alleen. Het aantal wordt geschat op 4,08 procent van de Nederlandse be volking. Het rapport constateert, dat onze samenleving over het geheel verdraagzaam is, maar dat bepaalde vormen van discrimi natie tegen minderheden een feit zijn. terwijl deze groepen in een sociaal en economisch zwakke positie verkeren. De regering zegt zich op het standpunt te stellen, dat Nederland is uitge groeid tot een multi-culturele sa menleving. waar ethnische min derheden een permanente plaats innemen. Een gecoördineerd en veelzijdig minderhedenbeleid is derhalve geboden. Het rapport bespreekt verder de kwestie van de zogenaamde "niet-jood-verklaringen". die door sommige Nederlandse be drijven zijn afgegeven ten behoe ve van hun medewerkers, die in Arabische landen te werk wer den gesteld. Dergelijke verkla ringen zijn onder de huidige strafwetgeving verboden. De zo genaamde "niet-Israêlverklarin- gen" die in het kader van de Ara bische boycot worden verlangd, blijven, zo zegt het rapport, bui ten de werking van de strafwet, voor zover ze althans niet discri- zondagnacht om 24.00 uur nog niet zijn vrij gemaakt van blok kades. In dat geding zal de Staat der Nederlanden ter verantwoor ding worden geroepen. Schadeclaims De Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie heeft er by minister Van Aardenne (econo mische zaken) en staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en water staat) op aangedrongen de blok kades zo snel mogelijk op te hef fen. Veel chemische bedrijven zijn volgens de vereniging in ern stige moeilijkheden geraakt. De werkgevers in de bouw hebben gedreigd schadeclaims in te die nen. Zij uiten dat dreigement in een brief aan de minsters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, verkeer en waterstaat en defensie. De bouwwereld kan zonder toevoer van zand en grind niet meer uit de voeten, aldus de werkgevers. Dertig rederijen die aangesloten zijn bij het Centraal Bureau voor de Rijn- en de Binnenvaart (CBRB) hebben in Rotterdam met toestemming van de recht bank beslag laten leggen op acht schepen. Het waren binnensche pen die eerder hadden deelgeno men aan blokkades in Rotter dam. Het CBRB heeft het beslag laten leggen omdat zij de schade willen verhalen die zij als gevolg van de blokkades zeggen te heb ben geleden, tot dusver 3.5 mil joen gulden. De rederijen heb ben besloten de willekeurig ge kozen schippers persoonlijk aan te spreken ..omdat kennelijk nie mand anders de verantwoorde-» lijkheid aanvaardt". In de loop van donderdag heeft rijkswaterstaat een aantal vaar- verboden afgekondigd om een uitbreiding van het aantal blok kades te voorkomen. Onbeladen binnenvaartschepen mogen sinds gisteravond niet meer va ren op het Noordzeekanaal, het Amsterdam-Rijnkanaal, de Nieu we Maas bij Rotterdam, alle wa teren in en rond Amsterdam als mede het IJ en het Buiten-IJ en in de ..buiten-voorhavens" bij de Volkeraksluizen bij Willemstad. Aan een groot aantal blokkades heeft de politie met behulp van havendiensten legervaartuigen en boten van rijkswaterstaat een einde gemaakt. De acties van de politie werden uitgevoerd in Rot terdam. Amsterdam. Zaandam. Lemmer en Willemstad. Het kwam hierbij niet tot incidenten. Nieuwe blokkades Nieuwe versperringen werden tot stand gebracht in Almere, Delf zijl. Zaandam. Voorzaan. Spaarn- dam. Kampen. IJssel cn Arn hem. Nederrijn. bij Doesburg, in de Maas bij 'Maastricht en de sluis bij Engelen (Den Bosch). DEN HAAG (ANP) - Mr Ch.M.J A. Moons is benoemd tot president van de Hoge Raad der Nederlanden Het ministerie van justitie heelt dit bekendgemaakt. Mr Moons (64) is thans vice-pre sident van dat college. Mr. Moons was na zijn doctoraal examen aan de katholieke uni versiteit in Nijmegen onder meer werkzaam als ambtenaar bij het openbaar ministerie in Maas tricht en als offiëier van justitie in Breda. In 1961 kwam mr. Moons als advocaat-generaal by de Hoge Raad der Nederlanden. Hij volgt als president van de Hoge Raad mr C W Dubbink op. die op zijn verzoek per 1 oktober 1981 ontslag is verleend Als vice-president van de Hoge Raad is benoemd mr. H. Dnon, thans raadsheer in dat college. Na duikbotenaffaire Taiwan DEN HAAG (GPD) - De nieuwe Nederlandse zaakgelastigde in de Chinese Volksrepubliek wordt waarschijnlijk dr. A. Smit- sendonk. Aldus is vernomen uit betrouwbare bronnen in Was hington. De heer Smitsendonk is sinds 1977 hoofd van de econo mische afdeling bij de Neder landse ambassade in de Ameri kaanse hoofdstad. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den ilaag kon tiet bericht (liet beo tigen. Naar aanleiding van het conflict over de omstreden levering van Nederlandse onderaeebob n een Taiwan heeft Nederland op aan drang van de Chinezen de voor malige ambassadeur mr. J Kncppelhout in maart van dit jaar teruggeroepen uit Peking. De heer Kneppelhout is inmid dels benoemd tot ambassadeur in Portugal. In r ADVERTENTIE met Annabelle Ltbelle de Kikkershow met Rilmo, Kikkero en de Kikkerettes waterspeelplaats grote veilige speeltuin trampolines midgetgolf gondels woljbelfietsen rolsk.s treintjes (de minitrein rijdt door n tunnel vol geheimen) Theater HIP met poppenkast en filmvoorstelling airwalk dierenkamp Sportland klauterdumen uitkijktoren pottenbakken en andere ambachten zwembad, spartelvijver en zonneweiden verkeerslum speurtocht fantasie doolhof, enz enz .De Schaapskooi" met vele specialiteiten w o pannekoeken (17 soorten) DUINRELL WASSENAAR VOOR BEN ONVEROETELUKB DAOt Kr». J «CeJikerweqin eug* buut China verlaagd tot het laagst mo gelijke diplomatieke niveau. Sinds die tijd werden de zaken op het bureau van de Nederland se zaakgelastigde waargenomen door de ambassaderaad, mr. De Bruvn Ou boter De benoeming van de heer Smitsendonk zou nu nog slechts wachten op een fiat van Chinese zijde. Dr Anton Smitsendonk werd ge boren in 1928, cn trad in 1955 in dienst bij de diplomatieke dienst In 1969 behaalde hij de doctorsgraad in de rechtsge leerdheid met een proefschrift over de vakbeweging cn de anti trustwetgeving in de Verenigde Staten Behalve in Washington is hij onder meer gestationeerd ge weest in Sao Paulo, Jakarta cn Ankara.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7