„Dweilen met kraan open" Oude eigenaars van failliete drukkerij ook weer in de markt Rechercheur over stijgende jeugdcriminaliteit: Bezuinigingsplannen treffen schoolsport Aankoop van gebouw vertraagt bouwplan Leidse stadsrubriek VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1981 LEIDEN (vervolg van pagina 1) LEIDEN - Hoewel de bezuini gingsdeskundigen op het mi nisterie van binnenlandse za ken de Leidse politie op het hart hebben gedrukt om toch maar vooral zo min mogelijk overuren te maken, is het de laatste maanden voortdurend spitsuur op de afdeling kin- der- en zedenpolitie. De vier rechercheurs van deze afde ling kunnen het werk nauwe lijks meer aan. Oorzaak: de criminele activiteiten van de jeugdbenden die de stad in steeds grotere mate onveilig maken. "Het is momenteel dweilen met de kranen wijd open", merkt een wat oudere rechercheur van de kinderpolitie op. Z n naam ziet deze rechercheur liever niet in de krant ver schijnen "omdat hij bang is dat de vertrouwensrelatie die hij met heel wat 'bendeleden' schijnt te hebben daardoor zal worden aangetast". Jeugdbenden zijn in Leiden, zoals in vrijwel alle grote ste den, altijd al actief geweest. Maar dit jaar loopt het vol gens de Leidse kinderpolitie opeens de spuigaten uit. Vooral de laatste twee maan den zijn berovingen, inbra ken en molestaties aan de or de van de dag. Een groep die bestaat uit tientallen jonge ren. in leeftijd variërend van vijftien tot twintig jaar, zou in dit korte tijdsbestek verant woordelijk zijn voor maar liefst 120 tot 130 inbraken en berovingen. De werkwijze van de jeugdige 'bendeleden' is even simpel als doeltreffend. In kleine groepjes trekt men er op uit. Meestal op de brommer zodat men zich in de binnenstad snel en behendig kan ver plaatsen. De groepjes wisse len steeds van samenstelling. Volgens de kinderpolitie-re- chercheur worden de jonge ren aangevoerd door een 16- jarige leider. "Die knaap duikt steeds weer op. De laat ste weken is hij in totaal al zes keer opgebracht en al twee keer voor de officier van justitie geleid. Het is een knaap die op het eerste ge zicht bij wijze van spreken nog geen doodschop waard is. Hij gaat niet meer naar school, hij werkt niet. hij doet helemaal niets. Alleen maar stelen en geld opmaken. Maar als je toch hoort wat hij z'n hele leven al heeft moeten doormaken dan kan zelfs ik een beetje begrijpen dat zo'n knaap een dergelijke menta liteit heeft gekregen". Sneeuwbaleffect De massale jeugdbende waar van deze 16-jarige Leidenaar zich als de leider presenteert, en die volgens zijn zeggen al uit zo'n 200 jongeren bestaat, deed voor het eerst van zich spreken in de afgelopen win ter. Toen werd met de regel maat van de klok op donder dagavond het restaurant van V D onveilig gemaakt. Dat leidde uiteindelijk tot slui ting van het restaurant. Daar na deden het restaurant in de Menkenhal, het Leids Vrije tijdscentrum en de vestiging van McDonalds aan de Nieu we Beestenmarkt tijdelijk dienst als pleisterplaats. Intussen groeide de groep ge staag. "Het is eigenlijk een soort sneeuwbaleffect. Pietje neemt een keer z'n vriendje Jantje mee op het inbreker spad. Dat gaat lekker en de volgende dag neemt Jantje z'n vriendje Keesje mee. De meesten van die jongens heb ben maar één principe: laaien en uitgeven. Hebben flinke buit dan gaan ze op stap. De meesten laten zich behoorlijk vollopen en gedra gen zich dan vreselijk agres sief. Is het geld er doorheen gejaagd dan slaan ze de vol gende dag weer aan het ro- Oplossing Een deel van de jeugdbende heeft onlangs de gemeente om een eigen clubhuis, ge vraagd. Bij de kinderpolitie verwacht men echter dat door het hebben van een ei gen honk de criminele uit spattingen van de jongeren niet zal afnemen. "Die kna pen gaan toch wel door. De meesten zijn zo 'verhard' dat er nauwelijks meer een weg terug lijkt". Bij de kinderpolitie heeft men geen enkel idee hoe het kwaad kan worden bezwo ren. Laat staan hoe het kan worden voorkomen. Inspec teur E. van der Sommen, hoofd justitiële dienst: "Het zijn bijna allemaal probleem kinderen. In de kiem beslist niet rot maar in de groep moeten ze zich stuk voor stuk flink gedragen. Zo'n groep ontwikkelt een eigen cultuur- patroontje met alle normen en waarden van dien. Ten op zichte van de burgerij vor men ze een bedreiging maar aan de andere kant sturen ze je wel een kaartje wanneer ze vastzitten. Ze zijn in staat om iemand zonder enige aanlei ding een mes tussen z'n rib ben te duwen maar wanneer je een tijdje vetrouwelijk met zc praat, zitten ze soms te jan ken als kleine kinderen. Wat doe je eraan? Dat vragen we ons al een hele tijd af. Het is eigenlijk net als met het drugsprobleem. Iedereen zoekt naar een oplossing maar niemand kan er een vin den". Harder straffen is volgens me nigeen de enige remedie te gen jeugdcriminaliteit. De kinderpolitie-rechercheur: "Het is best frustrerend dat we die knapen wegens bezui nigingen en lange wachtlij sten bij jusitie nauwelijks vastgezet kunnen krijgen. Toch vraag ik me af of stren gere straffen dé oplossing zijn. Ik betwijfel het. Het in teresseert die knapen vaak niet eens wat er met hen ge beurt". JAAP VISSER LEIDEN - William Haigh- ton en Jacques Door- schodt, de oude eigenaars van de failliete drukkerij Batteljee Terpstra aan de Oude Rijn, hebben gis teren op het allerlaatste moment een bod gedaan op deze drukkerij. r de over- Curator Kloppenburg heeft beide partijen die nu in de slag zijn om de drukkerij, ge vraagd om maandag hun defini tieve en onvoorwaardelijke bod uit te brengen. Rechter-commis- saris Rutgers zal vervolgens moeten beslissen welk bod de voorkeur verdient. Het is nu in elk geval zeker dat de drukkerij wordt overgenomen en met zeven a acht mensen zal doordraaien. Haighton en Door- schodt worden de beste kansen gegeven op de overname. "Van Brussel heeft de grootste moeite gehad geld voor de overname bij een te schrapen. Maar Haighton en Doorschodt hoeven maar even met hun mouwen te schud den of er rolt weer een tonnetje", zegt een werknemer. De oude ei genaars hebben curator Klop penburg te verstaan gegeven de tonnen voor de overname con tant op tafel te kunnen leggen. "Bovendien zijn zij bereid hoger te bieden dan Van Brusel", zegt Kloppenburg. Kloppenburg voelt zich een beetje in een lastig parket geschoven: "We zijn drie weken met Van Brussel bezig geweest. Op het al lerlaatste moment komt dan het bod van de heren Haighton en Doorschodt Van Brussel verwijt Haighton en zijn stiefvader Doorschodt leu genachtigheid. William Haighton ontkende gisteren nog in deze krant dat hij en zijn stiefvader van plan zouden zijn de drukke rij over te nemen. "Anders had den we wel een bod gedaan". Bo vendien erkende hij dat de te loorgang van Batteljee Terp stra te wijten is geweest aan het slecht management dat de aan deelhouders hebben aangetrok ken. "De aandeelhouders (hijzelf dus ook, red.) hebben geen ver stand van het drukkerijwezen. Anders ga je er zelf wel inzitten" Maar geld hebben ze wel. Een ziedende Van Brussel consta teert dat "dezelfde mensen die de drukkerij naar de knoppen hebben geholpen op een goedko pe manier van twaalf werkne mers en drie ton schuld afkomen en weer met een schone lei van start gaan. Ongelooflijk. Als je dit soort ondernemers aan het werk ziet, begrijp je hoe de vak bond is ontstaan". Hij noemt het treurig dat een aantal werkne mers meer vertrouwen in het geld van de familie Haighton hebben dan in zijn enthousiasme en zekere kennis van drukkerij- LEIDEN - De gemeentelijke schoolsportcommissie kan de jeugd ko mend schooljaar nog heel wat bieden aan toernooien, competities en cursussen. Volgend jaar is dat waarschijnlijk afgelopen. De bezuini gingsplannen van de gemeente zullen ook de schoolsport gaan treffen. Voorzitter De Jong betreurt dat. "Dit jaar hebben we voor 24.000 gulden nog het een en ander kunnen klaarspelen. Als we alleen al de vrijwilli gers die zich voor de schoolsporten inzetten zouden moeten we betalen waren we al twee, drie ton kwijt. Nee, Leiden wil voor een dubbeltje op eerste rij zitten". De comissie heeft dit jaar ook de eigen bijdrage al verhoogd tot dertig gulden. De Jong vreest dat de dertig gulden inschrijfgeld voor een cursus dit jaar voor sommige scholieren al een te grote financiële drem pel zal zijn. De cursussen en toernooien, georganiseerd door de schoolsportcommis sie hebben de laatste jaren enorme opgang gemaakt. Ook de scholen schrijven gretig in voor allerlei competities. Op herhaling De stichting Westerkwartier (Ten Katestraal 10a) begint t komende maand weer Ouders op herhaling. Iedereen is van harte welkom en "je kunt het t altijd zeggen als je het niet snapt", aldus de leidsters, t Opgeven kan bij Cor Swa- j nenburg (310796) of Greetje j (310629). Borstvoeding Over het onderwerp borstvoe ding wordt woensdag avond weereen gespreksavond geor ganiseerd. De praktische pro blemen bij borstvoeding ko men ditmaal aan de orde. De avond vindt plaats bij Wan da Heukels. Grevestraat 2a (tel. 124274) en iedereen is welkom. Pop Het popseizoen van het Leids Vrijetijdscentrum wordt van avond geopend met een optre den van Girls at our best. een Engelse, snel aan populari teit winnende new wave band. De zaal gaat c uur open. t negen zaken. "Als Haighton het neemt dan kan de drukkerij een half jaar weer naar Kloppen burg. Over de hoofden van acht werknemers heen mag de ge sjeesde student Haighton probe ren of-ie misschien zakenman kan worden". De politicologie-student Haighton was vanochtend niet mentaar bereikbaar. Zijn stiefva der, de Haagse makelaar, Door schodt weigerde elk taar. Hersenspoeling P. Bolhuis uit Muiden voerde gisteren zijn eenzame strijd op de Visbrug. Terwijl in gro te getalen Nederlanders hun weerzin uiten over het Ame rikaanse besluit de neutro nenbom te produceren, staat Bolhuis samen wat makkers in grote getalen pamfletten uit te delen vóór plaatsing van die neutronengranaat. "Rusland is een verschrikkelijk oorlogsgevaarlijke macht" bazuint Bolhuis alsof hij een megafoon heeft ingeslikt. "Rusland capituleert pas te gen overmacht. Dat moet overal bekend worden", schreeuwt hij verder. "Dan weten de Russen het ook en blijven ze van ons af'. Hij be toogt: "Er is een verschrikke lijk rumoer rond de N-bom. Maar de mensen weten niet hoe het zit. Allereerst is het een verdedigingswapen, en ten tweede is het een granaat. Het gaat erom de tankaanval van de Russen tegen te hou den. Zo'n SS-20 is een ver schrikkelijk wapen, wilt u dat niet geloven? De anti SS-20 actie en tevens pro N-Bom,' Pershing en kruisraketten-actie op de Vis brug roept weerstanden op. Een actiebord verdwijnt al snel in de gracht.Wie oh wie heeft het bord in de gracht gedonderd? Een makker van Bolhuis wijt de agressieve aanvalsdaad aan de commu nisten. Wie anders? "Het is heel typerend voor de com munisten" zegt hij. "Ze zijn zelf altijd heel fel in de oppo sitie maar wanneer er Van de andere kant eens een actie wordt ondernomen, komt hun agressieve karakter bo vendrijven". Bolhuis had zich het liefst 'verdedigd' te gen de 'aanvalsactie' uit het andere kamp: "Als ik erbij had gestaan, dan was het niet gebeurd". De oude baas is in staat erop los te slaan. "Toen ik straks tegen een mokkel zei: 'Jullie laten je mooi in pakken door Rusland' gaf ze mij een klap; met de vlakke hand hoor. niet zo hard. Ik heb haar een forse stomp te ruggegeven". Bolhuis is van beroep aardap pelboer maar de laatste elf jaar vóór zijn pensioen was hij nachtwaker in Amster dam. Een groot deel van zijn vrije tijd besteedt hij nu aan de strijd van het comité "stop de So wiet ss-20 raket" en de Ex-aardappelboer Bolhuis tijdens gracht was gedonderd. strijd van de "federatie voor wereldvrede", een onderdeel van De Verenigingskerk ofte wel de Moonsekte. Bolhuis is overigens zelf hervormd maar in de sekte van mister Moon bevalt hem de strijd te gen het communisme. "Ik ben fel tegen de mening van mijn eigen kerk. De generale synode ging voor drie kwart met het Interkerkelijk Vre desberaad mee, dat de atoomwapens uit de wereld moeten, te beginnen uit Ne derland. Dat is fout". De verdediging van het vrije westen tegenover de Russis- sche beer kan volgens Bol huis alleen gebeuren door het westen tot en met te bewape nen. Dat mag dan al gebeurd zijn maar voor Bolhuis moe ten er nog allerlei raketten in het westen bij omdat de beer anders niet afgeschrikt wordt. Een Rus heeft Bolhuis nooit ontmoet en andersom ook niet. Zijn kennis over Rusland put hij uit kranten en tijdschriften. Het comité tegen de SS-20 deelt stapels pamfletten uit. met onder andere een citaat uit de rede van Brezjnjev die zijn missiewerk op de Visbrug voi de wereldheerschappij wil hebben, een artikel uit de Te legraaf van J. Heitink "Waar om het Westen niet buiten kernwapens kan", een artikel uit de NRC waarin Duitsers en Amerikanen spreken van een flinke toename van het aantal SS-20 raketten en met te vergeten de mededeling van het Amerikaanse persbu reau AP dat N. Schouten van de actiegroep "Stop de Neu tronenbom" geld uit Rusland zou krijgen. In Leiden verwe ten ze Bolhuis geld uit Ame rika ta krygen. "Hoe het komt dat we weinig succes hebben, ook in Lei den? U moet weten, de men sen zijn gehersenspoeld. Door wie? Nou. door al die linkse dingen natuurlijk; Pax Christi, allerlei pacifisten en niet te vergeten de commu nisten Een hele hoop men sen wil de pamfletten niet eens lezen", treurt actievoer der Bolhuis. "Het is een een zame strijd maar daar heb ik maling aan. Niemand kletst mij in de hoek. Ze lopen al tijd heel snel wegBolhuis heeft de vaste overtuiging aai LEIDEN - De aankoop van het gebouw Prediker in de Janvossensteeg/ Mirakelsteeg is de oorzaak van enige vertraging in het bouwplan voor de Mirakelsteeg. "Door de aankoop moet het bouwplan ingrijpend ge wijzigd worden" zegt D. Schilder, hoofd van de directie Bouwkunde/ Volkshuisvesting. De aankoop van het gebouw was noodzakelijk om aan de bezwaren tegen het oorspronkelijke bouwplan tegemoet te komen. De nieuwbouw zou te dicht op de bestaande bebouwing komen te liggen en zo m strijd zijn met de gemeentelijke bouwverordening. Met de bouw zou vorige maand een begin worden gemaakt, maar nu ziet het er volgens Schilder naar uit dat het oktober dit jaar wordt. Ambte naar Blankenheym (grondzaken): "Met eigenaar De Bolster is overeen stemming bereikt over de prijs". Blankenheym zegt dat het wachten is op de goedkeuring van de aankoop door 'Den Haag'. "Den Haag moet het verlossende woord spreken, maar daar zijn ze ook niet meer zo gemakkelijk als enkele jaren gele den. Zelf hebben we het geld in elk geval niet". Hy verwacht dat de beslissing hierover nog deze maand genomen wordt Oskam, de chef van de afdeling nieuwbouw, zegt dat het bouwplan bij de provincie ligt te wachten op goedkeuring en vervolgens nog naar het ministerie van volkshuisvesting moet worden doorgestuurd "Een plan in de binnenstad is altijd moeilijk. Er zijn steeds onvoorziene omstan digheden", aldus Oskam. door René van der Velden Jaap Visser Bonte werd daarbij in de rug gedekt door de voorzitter van het college van bestuur mr. Cath terwijl Kamphucs als versterking Wil Roodenburg van 'Het Keizertje' had mee genomen. In een gemoedelijke sfeer werd Kamphues en Roodenburg duidelijk gemaakt dat het niet de para-commercie van 'De Bak' wel meevalt. De mensa is indertijd met be hulp van overheidssubsidie van de grond gekomen. Voor waarde voor het verstrekken van subsidie was dat de men sa ook open zou staan voor werkende jongeren Speciali teiten. een uitsmijter ham of kaas, zijn alleen te krijgen in 'Pom pom', een soort lunch room waar tussen de middag uitsluitend studenten terecht kunnen. De speciale 'Kaiser plus'-maaltijd is al maanden geleden afgeschaft Directeur Bonte: "De beschuldigingen van de horeca raken dus k^'1 nog wal Ik ben zelf aftorn- stig uit de horeca en e<n gro te tegenstander v«vi para- commercie. Ik zal »r dan ook voor waken dat 'Dc Bak' een oneerlijke concurrent voor de Leidse horeca wordt". Kamphues "Dat is mooi maar toch blijf ik volhouden dat de mensa een té grote zuigkracht uitoefent op werkende jongeren. Die ho ren gewoon met thuis in de mensa Daar blijven wij bij. Van die subsidie voorwaarde hebben wij nooit iets gewe ten Wat dat ooit bekend ge maakt dan waren er natuur lijk een heleboel protesten gekomen van de kant van de noreca. Helaas hebben we geen middelen om wat aan deze situatie te doen. We kun nen moeilijk tegen een minis terie gaan vechten. Zo'n ge vecht is al bij voorbaat verlo ren". Kamphues is het uiteraard niet met ons eens dat de bistro bazen beter hun eigen prijs lijsten eens kritisch kunnen bekijken dan zo'n onzinnige aanval op de mensa te doen: "Er zijn zat bistro's in Leiden waar je voor een hele schap pelijke pnjs leunt eten In za ken als 'De Hooykist', 'De Wijze Kater', 'La Bota'. 'De Bruine Boon' en 'De Pijpen la', Chinezen en Italianen kun je voor een tientje of nog minder terecht. Die zaken hebben aan de mensa een on eerlijke concurrent". r het bord dat even daarvoor in de de mensen weglopen omdat ze geen weerwoord hebben. Gebakkelei (2) Bak-directeur Bonte heeft de aanval van horecabestuurder Kamphues afgeslagen. Een paar maanden geleden be schuldigde Leo Kamphues namens een hele serie Leidse bistro's de universiteitsmen- sa 'De Bak' van oneerlijke concurrentie. In de Bak aan de Kaïserstraat zouden dage lijks een heleboel niet stu denten illegaal spotgoedkoop zitten te eten Bovendien zou de mensa stiekem en stevig onder de prijs allerlei specia liteiten serveren. Het horeca- bestuur schreeuwde moord en brand en noemde 'De Bak' het meest para-commercialis- tische bedrijf van Leiden. Op uitnodiging van het college van bestuur van de universi teit gingen Bonte, directeur van de mensa, en Kamphues. secretaris van de afdeling Leiden van Horeca Neder land. rond de tafel zitten.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3