(interview „Bestuur gaf mij niet de kans problemen te klaren Roversduo "barre plaag Ontslagen directeur Ceha van Centrum '45 Britse werldoosheid zal nog toenemen Parkeren drijft woonkosten op PAGINA KJ VARIA VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1981 OEGSTGEEST - Psychiater K.J.M. Ceha is ontsla gen als directeur van Centrum'45 al weet hij zelf niet precies met ingang van welke datum. Begin mei, toen het bestuur van de stichting Centrum'45 hem duidelijk maakte dat hij maar beter zijn biezen kon pakken, is er geen sprake meer geweest van behoorlijk overleg tussen beide partijen. Ceha is drie maanden na die mededeling nog altijd redelijk ontdaan van het gebeurde. In zijn woning in Oegst- geest vertelt hij de beslissing van het bestuur des tijds niet te hebben verwacht. Integendeel, lange tijd heeft hij geloofd de moeilijkheden die er tussen hem en de stafleden (therapeuten) van het Centrum waren gerezen op eigen kracht te kunnen klaren maar het bestuur gaf hem niet die gelegenheid. Eigenlijk zat het al by de komst van Cehain 1979 toen hij de gezaghebbende dr. W.L. Meijering op volgde, niet goed tussen hem en enkele vooraan staande stafleden. Ceha:'Er zijn vanaf het begin twee invloedrijke therapeuten geweest die tegen mij waren. Zij hebben mij tegengewerkt. Het bestuur was hier donders goed van op de hoogte. Één van de twee was ook kandidaat geweest voor de opvolging van Meijering. Die twee mensen zeiden een maand na mijn aanstelling tegen mij: wij accepteren je niet en zullen er niet aan meewerken je hier in het zadel te houden. Ik heb toen geantwoord hun stand punt heel jammer te vinden-maar als zij bij hun mening zouden blijven zij er het beste aan deden om naar een andere baan uit te kijken. Overigens werd de tegenwerking geleidelijk minder alhoewel elk voorstel mijnerzijds in een oneindige discussie ont aardde waarbij de frustrerende situatie zich voor deed dat ik als het ware hel tegendeel zou moeten voorstellen om gedaan te krijgen wat ik wilde. Maar ik wilde dit probleem met de stafleden zelf oplossen. Ik denk dat ik het ook wel met de staf zou hebben geklaard. Per slot van rekening was ik des tijds door de meerderheid van de staf als directeur voorgedragen". Ceha noemt de uitlating van Voogd dat het bestuur niet van de moeilijkheden op dc hoogte was een pertinente leugen. "Voorzover ze dingen niet wisten wilden ze niet op de hoogte zijn. Het bestuur denkt dat ik dingen verzwe gen heb maar dat is niet zo Eén keer in de maand was er een vergadering van bestuur met directie en afgevaardig den van de staf. Ik heb in die vergaderingen nooit iets ver zwegen". Onderzoek In september'80 gebeurde er iets dat uiteindelijk tot het ontslag van Ceha zou leiden. Ceha: "Ik wilde het bestuur bij een te nemen beslissing betrekken maar de staf was daar fel op tegen. Het ging om de keuze tussen twee sol licitanten voor een bepaalde functie. Aanvankelijk lag de verhouding in de staf fifty-fif ty maar nadat ik de vergade ring even had verlaten bleek na mijn terugkeer dat er bin nen de staf plotseling een grote ommezwaai ten nadele van de kandidaat van mijn keuze had plaatsgevonden Dat vond ik vreemd en ik heb toen gezegd het bestuur bij de beslissing te willen be trekken. Ik vind dat ik als di recteur daartoe het recht heb. Maar in de staf was men daar fel op tegen. Een minderheid heeft van die stemming ge bruik gemaakt. Overigens kwam er geen motie van wantrouwen van de kant van de staf maar een meerderheid wilde een zogenaamde begc- Eind vorige maand verscheen in deze krant een artikel over problemen bij het in Oegstgeest gevestigde Centru m'45 waar oorlogsslachtoffers me disch psychologisch worden behan deld en begeleid. Die problemen had den er toe geleid dat het bestuur van de stichting Centrum'45 ontslag had aangevraagd voor directeur K.J.M. Ceha. In het artikel zette de voorzitter van het bestuur, oud-Kamerlid Voogd, namens bestuur en stafleden van het Centrum uiteen waarom Ceha moet verdwijnen. Dat die beslissing ook de nodige weerstanden had losge maakt bleek uit emotionele reacties van gasten en oud-gasten die het be stuur manipulatie en een gebrek aan kennis van de gang van zaken op het Centrum verweten. Ceha wilde aan vankelijk geen commentaar leveren en ging een paar weken op reis om, naar zijn zeggen, alle ellende even te ontvluchten. Na terugkomst las hij het artikel en besloot alsnog zijn visie op de ontstane situatie te geven. Ce ha: "Enerzijds omdat ik in het open baar door Voogd ben beschuldigd en ik vind dat ik dan ook maar in het openbaar moet reageren. Anderzijds omdat ik de mensen wil steunen die het ook niet eens zijn met het bestuur, die vinden dat ontslag geen oplossing is. Het vorige krantenartikel heeft mij steun gegeven in m'n eenzaamheid. Ik heb daar via uitlatingen van gasten en oud-gasten toch iets in geproefd van: he, mijn visie is zo gek nog niet". >an rekening was ik des- jan de staf als directeur I De ontslagen Centrum-directeur K.J.M. Ceha. leiding, zeg maar een onder- Afschuwelijk slecht. Zo'n basis als psychiater bij het Ik heb die opstellen nooit ge- tember 80 niet rr zoek dat er toe zou leiden dat viezigheid, vol insinuaties en rvntrum te paan werken z*en maar volgens de onder- steund gevoeld dooi leiding, zeg maar een onder zoek dat er toe zou leiden dat de relatie tussen staf en direc tie zou worden verbeterd. Daar was ik Zelf niet voor. Ik had liever gezien dat het be stuur enkele adviseurs had geraadpleegd over de situatie maar het bestuur koos voor het voorstel van de staf'. Er werden vervolgens twee on derzoekers aangesteld in wie Ceha. naar zijn zeggen, al spoedig geen enkel vertrou wen meer had. "Één van die twee had een relatie met dat belangrijke staflid dat mij weg wilde hebben. Voor de andere post van onderzoeker had het bestuur tot mijn vreugde iemand op het oog die ik aanvankelijk als advi seur in gedachten had. Maar die persoon werd door de eerstgenoemde onderzoeker als compagnon geweigerd. Er is uiteindelijk een onder zoeksrapport uit te voor schijn gekomen wat ik niet voor mogelijk had gehouden. Afschuwelijk slecht. Zo'n viezigheid, vol insinuaties er was helemaal toegeschre ven naar één conclusie: Ceha moet weg. Ik heb tegen het bestuur gezegd: honoreer dat onderzoek niet wegens wan prestatie. Ook de staf vond in grote meerderheid dat de be schrijvingen in het rapport de realiteit niet dekten. Staf, directie maar ook het bestuur misten van alles in dat rap port. Het bestuur stond toen voor de lullige situatie: of het rapport totaal verwerpen of Ceha totaal verwerpen. Ik zag heus wel dat het bestuur moeilijk zat met dat rapport. Als het bestuur niets zou heb ben gedaan en er was vier maanden later iets gebeurd dan had iedereen gezegd: waarom heeft het bestuur niet opgetreden, er lag toch een duidelijk rapport? Ik zag die moeilijke situatie wel en daarom heb ik aangeboden om af te zien van mijn direc teursfunctie en op parttime- Daar werd niet op ingegaan. Zoals vanaf september vorig jaar plotseling niet meer met het bestuur over essentiële dingen viel te praten. Alles werd afgehouden met de me dedeling: wij wachten op het rapport. In januari kwamen de onderzoekers met een in terimrapport. Toen voelde ik al dat het mis zat. Het was een heel abstract geschreven rapport maar er kwam één duidelijk zinnetje in voor over mij:'Wij hebben de in druk dat de bereidheid bij de staf om met Ceha samen te werken is afgenomen'. Alle stafleden moesten tijdens het onderzoek een profielschets van de gewenste directeur maken. Vervolgens werd van die schetsen weer een totaal- schets samengesteld. De staf leden werd gevraagd aan te geven of zij Ceha volgens dit profiel zagen functioneren. Ik heb die opstellen nooit volgens de onder zoekers paste ik niet in de ge maakte schets. Ik heb het be stuur gesmeekt om een ande re koers. Ik zag destijds nog wel degelijk mogelijkheden om de relatie met de staf te verbeteren. De twee invloed rijke stafleden die mij tegen werkten zouden weggaan. Dat zou al een hele verande ring betekenen terwijl ik vond dat ik de tijd moest krij gen om een goede verhou ding op te bouwen. De relatie met de staf was niet kapot. Er was een kleine groep anti-Ce- ha, een kleine groep pro-Ce- ha en een grote groep die af wachtte. Mede door de on dermijnende activiteiten van de onderzoekers ontstond er geleidelijk een gezagsva cuüm dat ontaardde in een stemming van: ok, Ceha moet maar weg. Het bestuur ging niet in op mijn suggesties om een ande re koers. Ik heb me na sep tember '80 niet steund gevoeld door het be stuur en dat bleek ook wel: toen het er even op aankwam ging men door de knieën. Nou zal ik niet het recht van een bestuur betwisten om een directeur te ontslaan maar men moet zich wel fat soenlijk blijven gedragen. Tot mei heb ik nog redelijk samengewerkt met het be stuur. Toen kwam Voogd op eens met de telefonische me dedeling naar staf en directie over de noodzaak van beëin digen van het dienstverband van de directeur. Ik stond perplex maar er was geen fat soenlijk overleg met het be stuur meer mogelijk. Ik wilde weten hoe het nu verder moest met de gang van zaken op het Centrum. Er ontston den door die mededeling enorme spanningen binnen het Centrum gegroeid. De gasten die we zoveel moge lijk buiten de moeilijkheden hebben gehouden - die men- Door Bert Paauw sen komen per slot van reke ning naar Oegstgeest met hun eigen problematiek - stonden op springen. Zij wis ten begin mei dat er een be slissing was genomen door het bestuur al wisten zij aan vankelijk niet welke. Een week na het telefoontje van Voogd kwam het bestuur met een nieuwe mededeling: de aanwezigheid van Ceha op het Centrum was niet langer vereist, hij moest verder maar doen wat hij dacht te moeten doen. Kortom, ik werd op een tactische r aan de kant geschove Luguber Nu ben ik dus ontslagen al weet ik zelf niet eens precies per welke datum. De reden van mijn ontslag moet ik in de krant lezen of van anderen horen. Het bestuur zegt al leen maar: er is geen vertrou wen bij de staf om de noodza kelijke vernieuwingen met Ceha door te voeren. Achter af besef ik wel dat er te wei nig contact is geweest tussen bestuur en mij, dat er geen vertrouwensrelatie is ge groeid. Ach, ze hadden ook zoveel besognes. Zo'n man als Voogd had z'n Kamer, z'n Raad van Europa, z'n Hannie Schaft monument. Boven dien was hij vaak ziek. En Annelien Kappeyne had ik al een halfjaar niet meer gezien. Nu lees ik dat zij het heft in handen heeft genomen. Mij wordt nu verweten door het bestuur dat ik zei: mensen, ik red het wel. Als ik had ge zegd, ik red het niet, had ik weg gemoeten. Nu ik zeg, ik red het wel, moet ik ook weg. Erg luguber. Het bestuur was zwak maar het is ontaard in onbehoorlijk bestuur. Eerst heeft men zich teveel laten leiden door de s+af, daarna door dat slechte rapport. Men moet overigens niet de in druk krijgen dat ik vrijwillig met ontslag ben gegaan. Ik heb een advocaat in de arm genomen die heeft gezegd: probeer maar een schikking te treffen want de directeur van het Arbeidsbureau zal gezien de verstoorde verhou dingen wel akkoord gaan met het ontslag. Nou heeft mijn advocaat met de advocaat van het bestuur een soort koehandel gedreven waar een schikking uit is voortge komen. Bepaald geen gou den handdruk wat sommigen denken maar eerder een overlevingsbedragje om niet onmiddellijk het bordje 'te koop' bij mijn huis te hoeven zetten. De patiënten ben ik dankbaar. Ik heb veel van ze geleerd in de zin van hoe je moet overle ven, hoe je vernederingen moet verwerken zonder ka pot te gaan. Er heerst nu een schijnrust op het Centrum. Er is een sfeer van angst. Als de directeur zomaar ontsla gen kan worden, waar veel gasten kapot van waren, dan geeft dat een gevoel van be dreiging. Dat is de schuld van het bestuur. En de schijnbare rust van dit moment, ach, in angst houd je je wel koest. Overigens heb ik er wel ver trouwen in dat het Centrum er weer komt. Niet dankzij het bestuur, wel dankzij de staf. Ik geloof toch dat er vol doende positieve krachten binnen de staf aanwezig zijn om het Centrum door de pro blemen te loodsen". FARIJS (ANP) - De werkloosheid in Groot-Brittannië zal de ko mende anderhalfjaar blijven toe nemen, zij het minder snel dan in het afgelopen jaar. Het percenta ge werklozen onder de befoeps bevolking zal stijgen van om streeks elf op het ogenblik tot ongeveer dertien aan het eind i 1982. Dit i i de spellingen m het jaarlijkse rap port van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling lULSU) over de Britse economie. Dc toeneming van de werkloos-, heid zal zich voordoen ondanks een door de OESO waarschijn lijk geachte bescheiden opleving van dc economische bedrijvig heid. Het reële bruto nationaal produkt (BNP) zal dit jaar even als in 1980 met twee procent af nemen. Voor 1982 voorziet de OESO echter een geringe groei van 0,5 procent. Het BNP zal in de tweede helft van dit jaar nog afnemen, maar in de loop van 1982 zal een langzaam herstel op treden. Een positieve ontwikkeling in de Britse economie vindt dc OESO de duidelijke vermindering van de inflatie in de afgelopen twaalf maanden. In het tweede kwar taal van 1980 waren de prijzen nog 22 procent hoger dan een jaar tevoren, maar in hetzelfde kwartaal van dit jaar was het ver schil nog maar twaalf procent. Deze verbetering vloeide voor een deel voort uit de aanzienlijke waardervermeerdering van het pond, die op haar beurt weer ge deeltelijk het gevolg was van het strakke monetaire beleid van de regering. Ook het feit dat er sinds de cao-onderhandelingen van het afgelopen najaar een duide lijke matiging bij de loonsverho gingen is opgetreden beoordeelt de OESO positief. DÊN' HAAG (ANP) - Een eigen parkeerplaats in een stadsver nieuwingsgebied of in een nieu we wijk gaat de geuruiker ervan 32,50 gulden per maand kosten naast de huur voor zijn woning Dit heeft het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gisteren bekend ge maakt. Dez parkeerregeling geldt uwbouwprojectcn waar r maal zestig woningen per hecta re worden gebouwd. Bij stads vernieuwingsplannen geldt een minimum van 75 woningen per hectare. Bovendien moet ïh de laatste categorie het te bouwen complex uit minstens drie ver diepingen bestaan. De parkeer voorzieningen moeten onder gronds worden aangelegd Ook mag parkeergelegenheid in de vorm van een dek (een verhoogd platform) worden gecrceerd. Gemeenten die onder de zoge naamde mterim-saldoregeling vallen kunnen deze parkeervoor zieningen treffen bij bestaande woningen. De ïnterim-saldorege- ling houdt in dat gemeentebestu ren van de overheid extra geld kunnen krijgen voor stadsver nieuwing. Tot nu toe geldt deze regeling voor veertien gemeen ten waaronder de vier grote ste den. Ruzie rond illegale spuiterij kost leven GENDT (ANP) De 51-jarige N. Salemink uit Gendt bij Nijmegen is woensdagavond doodgestoken door de 30-ja- rige T.N. uit Zevenaar, een zwager van de buurman van het slachtoffer. Tussen Sale mink en diens buurman be stond al 2.5 jaar onenigheid over de illegale autospuiterij van de laatste. Provincieambtenaar Salemink had bij politie en gemeente bestuur herhaaldelijk aan de bel getrokken over dit be drijf, waar hij veel last van had. In de onjuiste veronder stelling, dat Salemink ook woensdagavond weer bij de politie was gaan klagen, zocht de zwager, gewapend met een stok en een mes hem op Er ontstond een handgemeen tussen de zwager aan de ene kant en Salemink en diens zoon aan de andere zijde. Sa lemink overleed in het Nij meegse Radboud-ziekenhuis aan de gevolgen van één mes steek. De zwager liep verwo ningen op. Hij is aangehou den. Officier over activiteiten Leidenaar en Alphenaar DEN HAAG - „Een barre plaag voor Leiden en omgeving", zo noemde de Haagse officier van justitie mevrouw mr. Horstink gisteren de misdadige activitei ten van een inwoner van Alphen aan den Rijn en een Leidenaar. Voor de Haagse rechtbank eiste ze tegen de 19-jarige Ron T. uit Al phen bijna twintig maanden ge vangenisstraf. Zijn achttienjari ge maatje Johannes B. uit Lei den hoorde vier maanden en twee jaar voorwaardelijk tegen zich eisen. Ze eiste tegen B. een lagere straf om hern „een kans te geven die ik bij T. niet meer aanwezig acht" Het tweetal had zich onder meer schuldig gemaakt aan dief stal en vernieling van auto's en insluiping. Tijdens dc zitting bleek dat het aantal gepleegde misdrijven aan merkelijk groter was dan ook waarvoor het tweetal werd aan geklaagd. Het waren er zelfs zo veel dat de president van de rechtbank, mevrouw mr. De Groot ze niet eens allemaal wilde opnoemen. In ieder geval, zo bleek uit hetgeen ten laste werd gelegd, hadden de twee knapen in mei en begin juni van dit jaar in Leiden een Ford Consul, een Ford Capri en een Ford Taunus gestolen. Verder hadden ze een Datsun en een Mazda bij een poging tot diefstal, beschadigd. Een van de eigenaren was gisteren tijdens de zitting aanwezig om te proberen nog iets van de schade vergoed te krijgen. De eigenares se van de auto had deze in de nacht van 22 op 23 mei in een parkeergarage in Leiderdorp staan. De volgende dag ontdekte ze dat er voor ruim zevenhon derd gulden schade was aange richt. De officier van justitie nam de vor dering van de vrouw in haar eis mee. Ron T. moest verder nog te recht staan voor het feit dat hij zonder rijbewijs, en dus zonder verzekering in een auto had gere den. Bovendien was hij na een aanrij ding met een bus in Leiden door gereden zonder zich bekend te maken. Ook daar had de officier van justitie een antwoord op in de vorm van gevangenisstraf. Verder was T. ook nog in Zoeter- meer actief. Eind vorig jaar ont vreemdde hij daar onder meer een video recorder uit een wo ning. In Woubrugge haalde hij in dezelfde periode uit een woning aan de Bateweg zeventig Duitse marken. In Den Haag sloeg T. ook toe. Uit een taxi haalde hij een mobilo foon en in Rotterdam werd een Ford opengebroken en werden twee luidsprekers en een radio ontvanger gestolen. Dit alles is nog maar een fractie van wat T. heeft uitgehaald. Bo vendien moet hij nog 5500 gul den aan boetes betalen. De offi cier van justitie: „De waslijst van strafbare feiten is te lang om ge heel in de aanklacht mee te ne men, maar ik laat die wel meewe gen in de eis". De advocaat van T., mr. J. W. Den- gerink, zette echter een vraagte ken bij ëen zo hoge straf. „Eens komt hij weer terug. Hij komt dan de poort van de gevangenis uitlopen met een groot aantal pa pieren op zak: veroordelingen. Wat dan?", zo vroeg de raadsman zich af. Met een alternatieve straf in ge dachten, legde hij de rechtbank uit dat een lange gevangenisstraf T. op zijn leeftijd zou ..professio naliseren' „T. indentificeert zich makkelijk met zijn omge ving. Die omgeving wordt dc ge vangenis. Als hij daar na verloop van tijd uitkomt, dan is hij maat schappelijk volledig bankroet". Mr. Dengcrink: „Hij moet in een meer genuanceerde omgeving de mogelijkheid krijgen zich verder te oriënteren. En die omgeving is niet de gevangenis". Uitspraak over twee weken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 16