„Ik ga hier nooit meer weg 'Bij Feyenoord was het een kouwe boel" Fiscus laat Maastreechter Staar toontje lager zingen ft VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1981 EXTRA PAGINA 13 %at' -/"V** .~,W i Nu nog heeft de hond Sherry balbezit, bij Excelsior moet Henk van Goozen de knikker zien te bemachti gen. "Want bij die club moet ik me waar gaan maken". (foto Ja_ Hoivast, Arie van Staveren voelt zich thuis in Iimbure MAASTRICHT - Ongewoon flets laat de Maastreechter Staar tegenwoordig haar licht schijnen op het Geus- seltstadion. Nu de welvaart bijna tot op het bot is afge kloven, heeft de hier altoos als krenterig ervaren Hol landse zuinigheid zich aan de Bourgondische landsaard kunnen vastzuigen. Ook in Maastricht wordt nu pas op de plaats gemaakt, welhaast onnatuurlijk maakt de Lim burgse broekriem samen trekkende bewegingen. De plaatselijke voetbaltrots MVV ondervindt het econo mische verval aan den lijve; rode cijfers ontsieren de eens zo uitbundig gevoerde clubhuishouding. Voor het eerst kan geen gehoor wor den gegeven aan de wens EIJSDEN - Het rumoer van de aanpalende E9 sterft op vallend snel weg. Landelijke rust bepaalt in Eijsden het leven van alledag. Hoewel dichtbij, schijnen de richting Luik voortjakkerende neuroten op vier wielen eindeloos ver. Een verademing, die stilte in dit glooien de grensdorp, waar de tijd lijkt stil te staan. "Het is goed wonen hier", stelt Arie van Staveren met voldoe ning vast. "Er moeten wel hele gekke dingen gebeuren, wil ik ooit nog uit Eijsden weggaan". ^enk van Goozen vindt wannte bij Excelsior Net als dorpsgenoot Barry Huls- hoff vond Van Staveren in MW de aanleiding om de drukke Randstad definitief de rug toe te keren. Nóg komt het "Wie sjoen uns Limburg ist" hem niet over de lippen ("Dat taaltje zal ik wel nooit helemaal onder de knie krijgen"), maar genieten doet hij met gastvrije echtgenote Loek en zoonlief Jeroen wel dagelijks van zijn nieuwe omgeving. "Je kunt hier uren wandelen zonder iemand tegen te komen". Op weg naar de riante boerderijwo- ning (Van Staveren: "Voor de zelfde prijs kan je in het westen hoogstens een ruime flat huren") had niet de kerk of de dorps kroeg, maar hoe kan het anders de Chinees als oriëntatiepunt ge diend. "Daar linksaf slaan", luid de de mondelinge routebeschrij ving. De Aziatische keuken laat werkelijk geen uithoek van Ne derland ongemoeid. Thuis bij Van Staveren blijkt, dat het woongenot de vervelende kanten van het bestaan groten deels weg masseert. Zich echt bekommeren om de belastingso- res die zijn werkgever kwellen, doet de vroegere Warmonder niet. De soep wordt trouwens niet zo heet gegeten als hij is op- gediend, van onrust binnen de spelersgroep is volgens Van Sta veren al helemaal geen sprake. In het Franse trainingskamp Vittèl heeft secretaris Jo Gaumans min of meer rechtgesproken, wat te voren voorzitter Max Tripels voor de microfoon van de Regio nale Omroep Zuid had kromge praat. "Mijne heren, er is hele maal geen sprake van een schuld van acht ton", drukte Gaumans de voetballers op het hart. Het re laas van de secretaris moet nogal geloofwaardig hebben geklon ken, want ook Max Tripels be twist nu de grootte van de drei gende navorderingsaanslag. De voorzitter, bekend ook als WD- kamerlid, beweert nu dat ROZ- verslaggever Alf Poel hem die acht ton in de mond heeft gelegd. "Gaumans heeft in Vittèl opening van zaken gegeven", weet Arie van Stayeren. "Die acht ton zijn uit de lucht gegrepen, het gaat om een navordering van een ton of vier met daar bovenop een boete van honderd procent. De meeste spelers hadden die aan slag wel zien aankomen. Er is meestal wel wat aan de hand als de FIOD gaat spitten. Paniek in de groep is er dan ook niet uitge broken. Er werden alleen wat geintjes gemaakt over een open bare verkoping op het Vrijthof HOOGMADE - Cor Coster heeft kennelijk school gemaakt. Van af het moment dat deze juwelier besloot zijn niet geringe zakelij ke vernuft aan te wenden om het toen nog onbedorven Am sterdamse voetbalschoffle Jo- han Cruijff te verhefTen tot een verwende Superstar, stapt het fenomeen schoonvader als een algemeen geaccepteerd ver schijnsel rond in de wereld van het profvoetbal. Zo behartigt Goof Mulckhuyse al jaren de be langen van de nu bij FC Den Haag overbodige Henk vay Leeuwen en laat ook Henk van Goozen zich gewillig begeleiden door de verwekker van zijn aan staande. Het klankbord van het bij Excel sior aangemonsterde voetbalta lent uit Hoogmade heet Marinus Wolvers. Een markante persoon lijkheid, al was het alleen maar omdat hij zich graag "IJzeren Ri- nus" laat noemen. "In Nederland zijn er twee IJzeren Rinussen. In Zwolle voetbalt er één bij PEC; ik ben de andere". Behalve als woordvoerder bij transferbesprekingen pleegt Wolvers zich op te werpen als een verdienstelijk p.r.-man van zijn toekomstige schoonzoon. Wat Van Goozen weglaat, vult de nadrukkelijk aanwezige, maar nooit hinderlijke Wolvers aan. Amper vier weken in training is Henk van Goozen nog niet in staat een gedetailleerd portret van zijn nieuwe club te schetsen. Op Woudestein is hij duidelijk nog op verkenningstocht. Wèl is hem intussen de saamhorigheid binnen de selectiegroep opgeval len; na de trainingen bestaat er in de kantine ruimte voor sociaal contact. Het clubleven ademt kortom warmte en gezelligheid uit en hoe anders was dat vol gens de rechterspits allemaal bij Feyenoord. "Daar", zegt hij, "daar was het trainen, douchen en wegwezen". Twintig jaar is Henk van Goozen nog maar Een prille leeftijd voor van het supportersvolk, dat jaarlijks nieuwe gezichten op het veld verlangt. Het somber ogende samenspel van een fiks exploitatiete kort met een gepeperde be lastingaanslag houdt voet balmakelaars buiten de poorten van de Geusselt. De erfenis van een recent verleden, waarin op een gul den meer of minder niet werd gekeken, breekt MW nu op. Een blik in de boek- Maar zover zal het nooit komen, weptelt hij zich in de opgedane ervaringen van anderhalf jaar Limburg. "Larie", noemt Arie van Staveren de verhalen die wil len dat het voortbestaan van MW in gevaar zou zijn. In Maas tricht zullen ze "Us MW-ke" nooit laten zakken. "Het zakenle ven is altijd bijgesprongen, want MW is het visitekaartje van de stad. Die club laten ze niet over de kop gaan". Dat zal best. Maar na een bemoedi gende eerste competitiehelft kwam er na de winterstop bij MW toch de klad in. Aanvanke lijk werd het begrote toeschou wersaantal van gemiddeld 9600 met gemak gehaald, maar de neergaande prestatielijn werkte een exploitatietekort in de hand. "Vaak is verondersteld dat die slechte resultaten samenhingen met het wegvallen van onze top scorer Cees Schapendonk Maar hij deed de eerste wedstrijden na de winterstop gewoon moe een voetballer, maar toch.. Aan het doel waar Van Goozen op zijn vijftiende op af scheen te koersen, is hij bij Feyenoord voorbijgeschoten. Weggeplukt bij MMO door scout Lou van der Hoeven zwaaiden drie jaar gele den de Kuippoorten wagenwijd voor hem open. Een jongens droom leek in vervulling te gaan. Maar helaas, de harde werkelijk heid van het voetbalbedrijf leer de Van Goozen anders. "Van der Hoeven had me in Zeist zien spe len in het Nederlands jeugdelftal van 14 en 15-jarigen", haalt hij op. "Na een proefwedstrijd kon ik op amateurbasis bij Feye noord terecht. De club betaalde alleen een reiskostenvergoeding. Ik vond dat prima, want Feye noord zag ik als een leerschool". Inderdaad stak Van Goozen. die naderhand via het Nederlands elftal van 16 en 17-jarigen tot de UEFA-selectie doordrong, in dat eerste jaar het nodige op. "Voor al van Clemens Westerhof. Het ging lekker, als zeventienjarige mocht ik zelfs een keer meedoen in het eerste tegen FC Antwerp. In de bus terug naar Rotterdam vroegen Jezek en Stephan of ik voortaan niet mee wilde trainen houding van de Maastricht se club leerde de fiscus dat in de afgelopen vijf jaar is verzuimd belasting te beta len over uitgekeerde hand gelden aan spelers, terwijl ook de afvloeiingsregelin gen van de indertijd ontsla gen trainers Maarten Vink' en Leo Canjels niet op de juiste wijze zijn verant woord. Vooruitlopend op de binnen kort te verwachten navorde ringsaanslag zet de leiding Door Gerard van Putten Daarna liep Cees pas die enkel blessure op. Waarmee ik maar wil zeggen dat het ook mét hem niet liep", concludeert Van Sta veren. die schat dat de inkom sten van MW vorig seizoen an derhalf twee ton beneden de begroting zijn gebleven. Snoeimes Als bij zovele in nood verkerende clubs hanteerde het Budget Be- wakings Instituut driftig het snoeimes Duurdere krachten als Willy van Bommel, Gerrie Muh- ren. Peter Gerards en Jean Co- lom bain moesten afvloeien. Van met de A-selectie. Dat is daarna een paar keer gebeurd". "Geen kans" Aangemoedigd door dit succesje ondertekende Van Goozen een full-profcontract. Enige garantie op sportief genoegen bleek die handtekening later niet te bie den. Hij mocht meetrainen met de hoogste groep, meer niet. "Net als Hans van Ham en Jan Mulder kreeg ik nooit een kans op een basisplaats. Alleen Wim van der Steene werd af en toe in gezet. In de A-selectie was er sprake van groepsvorming, naar ons jongeren werd niet omgeke ken. We moesten ook altijd in een andere kleedkamer gaan zit ten. Een kouwe boel was het bij Feyenoord". Dat gevoel bekroop Van Goozen vooral op de momenten dat hem weinig fijngevoelig werd duide lijk gemaakt dat hij niet echt tot de groep van uitverkorenen be hoorde. Meer nog dan zijn lotge noten Van der Steene, Mulder, Van Ham en doelman Van Hou ten werd Van Goozen gebruikt als manusje-van-alles. "In het C- team heb ik een aantal malen van MW alvast de tering naar de nering. Spelers, wier contracten afliepen, werden geconfronteerd met een sterk afgepast salarisaan bod. Doelman Peter Gerards bijvoorbeeld zag zijn inko men met veertig procent verminderd. De salarisvoorstellen van het MW-bestuur zijn anders dan voorheen niet bespreek baar. Het slikken of stikken geldt ook hier. Een groep uit Staveren: "Van Bommel traint wel mee. maar het zit er niet in dat hij blijft De leiding is im mers strikt gebonden aan de richtlijnen van het BBI. Boven dien floreert het zakenleven mo menteel ook niet zo. zodat er nu wel minder geld in de voor aan kopen bestemde pot zal worden gestopt. Maar mocht het over een week of wat slecht gaan met MW, dan moet je niet gek opko ken als er toch weer een nieuwe speler op de stoep staat. Hier bloft alles mogelijk". Tot zijn verbazing bleek Van Sta veren anderhalf jaar geleden goed in de markt te liggen bij MW-manager Nico Jongen. Na 10 jaar Sparta had hij imnvr bij FC Twente bepaald geen opzien barende entree gemaakt. De re servebank was in het Diekman- stadion hoofdzakelijk zon plaats, de concurrentiestrod met Hall- var Thoresen bleek een ongelo- ke. Een wat trieste situatie voor de ooit bo Warmunda begonnen staan keepen en als ze op de trai ning op vrye schoppen gingen oefenen, moesten wij de muur vormen", spuit Van Goozen zijn gneven. "Met Van Ham moest ik ook altijd de ballen ophalen en de hekjes klaarzetten. Had de A- selectie een wedstnjdbespre- king, dan werden wij naar buiten gestuurd. Soms kwamen de he ren pas na anderhalf uur het veld op. Al die tijd had je daar dan voor niks gestaan". "Feyenoord", foetert zijn schoon vader, "Feyenoord is een fabriek. Dit alles heeft met begeleiding, met opvang van jongeren niks te maken". In april kreeg Van Goozen net als zijn leeftijdgenoten Van der Steene. Van Ham. Mulder en Van Houten van Feyenoord de wacht aangezegd. "Was een be- stuursbeslissing", schampert Wolvers. "Stephan wist daar niets van. Die vond een kladje op zijn bureau" Een aantal amateurclubs uit de Leidse regio herkende in de door Feyenoord te licht bevonden Van Goozen een aantrekkelijk object om de respectievelijke elf tallen te versterken. Van Goo- het Maastrichtse bedrijfsle ven stammende sponsors heeft de als vanzelfspreken de goedgevigheid afgelegd; de geldstroom richting Stichting Spelersfonds is in gedamd. "De spelers met een doorlopend contract hebben geluk", zegt trainer Leo Steegman. Eén van die 'mazzelaars' heet Arie van Staveren, die na 10 jaar Sparta en een half jaar FC Twente wekelijks de Maastreechter Staar op zijn shirt weet. Maar ook de vroegere Warmonder beseft dat hij straks tijdens de sa larisbesprekingen een toon tje lager dan gebruikelijk zal moeten zingen. Dat voor uitzicht blijkt hem amper te raken. Zijn toekomst ligt in het reisbureauwezen. ^voetballer. Uitgekeken als hu was op Sparta, hapte hij in juni 1979 gretig toe, nadat FC Twen- te-manager Ton van Dalen hem op voorspraak van de toenmalige trainer Spitz Kohn een contract had voorgehouden. Hij vestigde zich in Enschede in de. hoe toe vallig, Spartastraat en ambitieus inhaleerde hij het andere werk klimaat. Van Staveren: "Twente was voor mij iets heel anders dan Sparta, dat ik allang had willen verlaten. Maar de ploeg draaide niet, Thoresen bleek in de spits geen succes en ik kwam ook niet uit de verf. Nadat we dat Europa Cup-duel van die Grieken, van PAOK Saloniki hadden verloren, moest bovendien Kohn opkras sen. En die man was juist zo ge charmeerd van mij. Hennie Hol- link heeft me daarna ook nog een paar keer in het basisteam inge past, maar het begon me kenne lijk op te breken dat ik bij Sparta tien jaar met dezelfde mensen had gevoetbald". Steeds vaker werd de nu 28-jarige Arie van Staveren aan de voor hem verkeerde kant van de lijn geplant. Tijd om te wennen aan het Twentse voetbal bestel kreeg hij nauwelijks Want opgejaagd door de slechte verrichtingen van MW ("De club stond derde van onderen") zocht manager Ni co Jongen contact met de linker spits, die 'koud' een half jaar bij FC Twente op de loonhjst prijk te. "Op zaterdagavond voetbalde ik nog met Twente in de Geus selt tegen MW, de maandag er op tekende ik bij MW mijn con tract". gaat Van Staveren terug in de tijd. Spijt heeft hij van die stap nooit ge had. Met zun typische recht-toe- recht-aan stijl bleek Van Stave ren uitermate goed te passen in het concept dat MW al jaren hanteert. Een bloeiperiode brak vervolgens aan; abrupt werd een streep gezet onder de nederlaag sene. Van Staveren: "In de twee de helft van dat seizoen boekten we een aardige score met als uit schieter die 3-6 overwinning bu Ajax. In de stad wordt daar nu nog over gesproken" Tegen alle kntiek op de vaak als negatief beoordeelde speeltrant van MW in. bleef het Limburg se gezelschap ook in het eerste deel van de laatste voetbaljaar gang geregeld aan de positieve zude van de score. Maar in Portu gal overwinterde MW kennelijk slecht; het elftal zakte in de twee de seizoenhelft althans diep weg De aftakeling van MW werd hier en daar met leedvermaak begroet, het aanvallende voetbal triomfeerde over de counter Van Staveren stoort zich lichtelijk aan die vooral buiten Maastricht levende opvatting over de strijd wuze van zun ploeg. "We spelen niet defensief, we spelen vanuit een gesloten verdediging. Wat heeft het voor zin om bij ons een hoge bal voor de pot te gooien MW heeft geen lange spits zen: "Ik werd gebeld door men sen van UVS en RCL- Ze hadden in de krant gelezen dat ik bu Feyenoord moest vertrekken Beide clubs boden mg een goede baan Om mezelf veilig te stellen heb ik overschrijving gevraagd naar RCL Maar de kansen op behoud van een positie in het betaalde voetbal keerden voor de Hoogmadenaar plots in Haarlem. "Daar kwam hij op een toernooi uitstekend voor de dag", verduidelukt Wol vers. "Een aantal bestuursleden was daar aanwezig. Ze hebben Henk na dat toernooi toch een semi-profcontract aangeboden. Onder dezelfde voorwaarden als die van vong seizoen. Maar we hebben toch maar eventjes ge wacht met tekenen". Die afwachtende houding werd het tweetal ingegeven door de inte resse van buitenaf. Van NEC. DS'79 en Excelsior. Vlak voor het vertrek van Excelsior naar Japan bereikte Van Goozen met voorzitter Jaap Bontenbal een akkoord over een éénjarige ver bintenis. "Als het met Excelsior niet voor elkaar was gekomen, was ik ondanks alles toch terug gegaan naar Feyenoord". bekent Van Goozen. "Dat zou De nooit begrepen hebben", spreekt schoonvader schoonzoon ietwat bestraffend toe. "Bu Feyenoord zat je op een dood punt, je was toch uitgevoetbald in dat C- team. RCL zou dan nog beter zijn geweest voor je ontwikkeling". Het meningsverschil stoelt nu op theorie; Excelsior is voortaan aan de orde. "Bij die club moet ik me waar gaan maken", weet Van Goozen. "Dat moet kunnen, want bij Feyenoord ben ik wel harder geworden". Maar volgens zijn schoonvader is hij nog niet genoeg gestaald. Wolvers: "Je zal nog harder moeten worden. Nog meer knokken moet je en je mondje gaan roeren. Want prof voetbal is net als een huwehjk. je moet er van maken wat er van te maken valt Alleen met doordau wen kan je er iets in bereiken".. Schapendonk en ik zijn jongens, die ruimte moeten hebben. Zou MW proberen de tegenstander op eigen helft vast te zetten, dan krijgen wy die nooit" MW gaat komend seizoen dan ook op de oude voet verder. Trai ner Leo Steegman is na een in grijpende operatie bevnjd van een beklemde zenuw in de nek en staat als vanouds vooraan de troep. Aan het kortstondige be wind van Cor van der Hart is der halve een einde gekomen, nadat eerder assistent-trainer Jo Bon- frére tot de conclusie Wl men dat de verantwoording voor de MW-selectie voor hem te hoog was gegrepen. "Van der Hart was een goede trainer Hij gaf pittige oefenstof verklaart Van Staveren. "Maar liever werk ik onder Steegman. Die is even wichtiger". Verzwakt Ofschoon hij MW na het vertrek van het kwartet Van Bomm«|. Muhren. Colombain en Gerards verzwakt weet, dicht Ane van Staveren zyn club in het komend seizoen een vijfde of zesde plaats in de eredivisie toe. "In de breed te zijn wc zwakker geworden, al is Colombain zeker te VOTIBgU Maar als ik zie wat Sparta en Twente aan goede krachten zijn kwytgeraakt, hebben wg feite- hjk niets verloren" Op de hem bekende wuze wil Van Staveren meewerken aan de ver overing van die vijfde plaats, die voontaaof m mo mum rtn opti misme lijkt verborgen. Net als in ruim 400 credit I fori I trj den, die hij er inmiddels op heeft zitten, is de import-Limburger v.m plan -• ijn partijtje k seizoen mee te blazen Zonder al te veel pretenties, want als geen ander kent hij zijn beperkingen. Anders dan ene stille Willem die het volgens Henk Spaan moet hebben van zun loopvermogen, houdt onze held zich al elf jaar met zun snelheid staande temid den van de vaderlandse voetbal toppail Ik ben nu nog full prof Mijn contract loopt nog een jaar door Daarna wil ik semi prof worden Met Jongen heb ik daar al over gesproken Ik kan bu een kennis gaan werken op een reis bureau. Daar ligt waarschijnlijk mun toekomst Zeker de laatste jaren heb ik goed verdiend in de voetballery. maar na deze Ujd komt er onherroepeluk een an dere. Bezeten ben ik allang niet meer van voetbal, maar wel houd ik me geregeld voor d..t ik vaal aan de sport heb te danken. Ik heb veel betere voetballers ge kend, die nu al weer jaren bu de amateurs tegen een bal lopen te schoppen. Ondanks mijn be perkte kwaliteiten ben ik er nog steeds. Tweemaal ben ik in Koe weit geweest en ook Hong Kong heb ik g.-zien Dat aBaa Kan me mand me meer afnemen Arie van Staveren (links): "Ondanks mijn beperkingen, voetbal ik al elf jaar in de eredivisie"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13