Pastor speelt grote rol in de oecumene "De Bruin kanshebber Discuswerper Nederlandse troef EK-jeugd De Groot in finale van 'De Rijnkanters' Ter Leede zwakker dan SV35 Nijboer leidt schaakstrijd Met minder moeite weg uit celibaat Rellen Hij kan de beweging bevorderen of vertragen PAGINA 12 SPORT VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1981 UTRECHT - Het sponsorcontract van de Koninklijke Nederland se Atletiek Unie met Adidas heeft veel kwaad bloed gezet bij concurrerende kledingfirma's. Eén van hen, het Amerikaanse Brooks, bespeurt een ..heksenjacht" op atleten die bij andere bedrijven dan het Westduitse concern onder contract staan. Het Amerikaanse bedrijf heeft inmiddels een advocaat in de arm genomen om te bekijken of de KNAU met het huidige sponsor contract niet de belangrijkste mensenrechten aantast. PR-man Frans van den Brink: „Als atleten naar het buitenland op stage willen gaan dan worden zij gedwongen over te stappen op het merk waarmee de KNAU in zee is gegaan. De voorzitter van de KNAU, De Beer, heeft laten weten dat je alleen op stage kunt wanneer je kleding van die firma draagt. Voorts vindt er op de atletiekbaan sinds kort een heksenjacht plaats. Regeltjes wat betreft de kleding waar vroeger niet naar werd gekeken, worden nu nauwlettend nageleefd". Het Amerikaanse concern wil samen met andere kledingfirma's een kort geding aanspannen tegen de KNAU en eisen dat iedere atleet die daar recht op heeft op stage kan. Tevens zou dit bedrijf graag zien dat het onlangs getekende drie-jarige sponsorcon tract wordt ontbonden. „Iedereen heeft er de pest in dat de KNAU met Adidas in zee is gegaan", aldus Van den Brink. „De meeste atleten zijn zelfs des duivels. En wij niet in het minst, want de De Beer heeft aanvankelijk met ons gesproken over een gezamenlijk sponsorcontract met verschillende kledingsgigan- ten. Dat vonden wij een prima idee. Ik vond het dan ook uiterst onelegant dat wij uit de krant moesten vernemen dat slechts één sportmerk de exclusiviteit krijgt. Volgende week geven wij an derhalve ton uit aan cash geld en goederen voor het Europees kampioenschap voor junioren Dat doe je alleen als daar een langlopende verbintenis uit voortvloeit. En nu lees ik dat Adidas zich voor een bedrag van 125.000 gulden per seizoen voor drie jaar heeft ingekocht. De KNAU heeft zich daarmee op een ver schrikkelijke manier laten inpakken. Wanneer de bond een sponsorpoule vormt dan zou de KNAU een veelvoud van dat bedrag hebben gevangen", aldus Van den Brink. Een woordvoerder van de KNAU verwacht dat een eventueel kort geding weinig kans van slagen zal hebben. Want: „Atleten kun nen ook nu zonder problemen twee keer op stage. Alleen kun nen zij vier keer extra op stage als ze bepaalde prestaties hebben geleverd, maar dan moeten ze wel schoeisel en kleding van onze sponsor dragen" EAST RUTHERFORD (AP) Johan Neeskens (foto) heeft woensdag avond. zijn eerste doelpunt voor de New York Cosmos gemaakt sinds hij na een schorsing van tien maanden weer in genade werd genomen. Daar mee leverde hij een belangrijke bijdrage aan de 4—2 overwinning van zijn ploeg op de Washington Diplomats. De bijna 35.000 toeschouwers in het Giants-stadion beloonden de populai re Neeskens met een uitbundig applaus, toen hij de bal 15 seconden voor het einde van de eerste helf in het doel kopte. Met de zege doorbrak Cosmos een reeks van drie verloren wedstrijden. UTRECHT - Zo'n 700 atleten uit 28 landen zullen vanaf volgende week donderdag de voornaam ste ingrediënten vormen van het grootste atletiekevenement dat ooit in Nederland is gehou den. Vier dagen lang zullen de toppers van de toekomst op de nieuwe baan in de Utrechtse wijk Overvecht strijden om de Europese jeugdtitels. Een toer nooi dat met veel belangstelling tegemoet wordt gezien, omdat veel winnaars over drie jaar on getwijfeld kandidaat zijn voor olympische medailles. Vooral uit het Oostblok komen at leten, die in staat zijn prestaties neer te zetten die in Nederland nog niet eerder zijn vertoond. Zonder twijfel zullen Oost-Duits- land en de Sowjet-Unie voor de meest frequente bezetting van het erepodium gaan zorgen. Bei de landen komen met zeer grote ploegen naar Utrecht. De Sow jet-Unie heeft met 69 atleten de meeste deelnemers, gevolgd door de DDR met 61. Dat aantal wordt overigens ook afgevaar digd door Italië. Nederland komt met een relatief grote ploeg van 13 jongens en een even groot aantal meisjes. Trainingscoördinator Herman Buuts: „Wij zijn ervan uitgegaan dat zoveel mogelijk atleten de kans moesten krijgen internatio nale ervaring op te doen. Daar voor moest echter wel een limiet worden gehaald. Daar hebben wij ons aan gehouden. Op één uitzondering na. Op de 400 meter Herman Buuts (Van onze redactie geestelijk leven) Vaak laten pastores, ambts dragers en kerkelijke me dewerkers zich in ge sprekken positief uit over 'de oecumene', maar als puntje bij paaltje komt zeggen ze dat we rustig aan moeten doen en ook rekening moeten* houden met hen die er nog niet aan toe zijn Merkwaardig dat mensen met een gun stig oordeel over de oecu mene verstek laten gaan op het moment dat zij hun uitspraken in de praktijk moeten waarmaken. De werkgroep 'Interkerkelijk be raad' van het Centrum voor oe cumenische actie, toerusting en beleidsontwikkeling in Noord- Nederland (gevestigd te Gronin gen) signaleert dat onomwonden in haar jaaroverzicht. Volgens de werkgroep getuigt deze vrijblij vende houding niet alleen van traagheid, maar vertraagt zij ook anderen in hun kijk op de toe komst. Cor Berends, verbonden aan Noordnederlandse centrum, die het jaarverslag heeft geschreven, meent, dat de rol van de pastor in het oecumenische proces van groot belang is. ondanks alle be weringen dat het om 'de basis' gaat en de pastor dus van min der betekenis is. "Juist vanwege hun positie con tacten met theologische instel lingen en collega's, studie, vak bladen - kunnen pastores oen rol bij uitstek vervullen bij het bevorderen of vertragen van de oecumenische beweging. Zij zouden méér voorganger moeten zijn en door voorlichting, trai ning en goede bijbelverklaring méér vertolker van wat de plaat sel^jke kerk nog niet is maar wel moet wórden: een kerk die om horden bij de meisjes was een li miet gesteld van 60 seconden. Esther Schouten heeft dat niet gehaald, maar met haar tijd van 61,3 kan zij bij de eerste twaalf komen en in dit geval zullen wij de limiet dus laten vallen, omdat er weinig meisjes in staat zijn binnen de minuut te blijven". De trainingscoördinator van de KNAU rekent voor zijn groep op een aantal finaleplaatsen en hoopt op een medaille via discus- werper Enk de Bruin. „Op dit nummer zal zich een enorme strijd ontwikkelen", aldus Buuts. „De vorm van de dag zal beslissen over de eerste plaatsen en daarvoor is Erik de Bruin be slist niet kansloos". Van de lopers uit de regio Leiden verwacht Buuts van de Ter Aarse atleet Jek Persoons een finale plaats op de 1500 meter. „Gezien zijn manier van lopen tijdens de Mijl van Leiden denk ik Jek in de finale in actie te zien". Mocht het lid van het Alphense AAV'36 daarin slagen dan zal Persoons niet starten op de 3 kilometer waarvoor hij ook is ingeschre ven. Over de zus van Jek merkt Buuts op: „De 4 minuten en 24.15 seconden waarmee Maike de limiet op de 1500 meter haal de, zal niet voldoende zijn voor een goede klassering. Maar nu zij niet meer druk heeft een limiet te moeten lopen kan zij mogelijk onder de 4.20 duiken. Met zo'n tijd komt ze ver mee" Maike Persoons die ook is aange meld voor de 3 kilometer zal die afstand alleen afwerken als zij de eindstrijd op de 1500 meter niet bereikt. Over de laatste deel neemsters uit de regio Leiden. Sandra Dorlas van De Bataven/ Leiden, kon Buuts geen voor spelling doen. De Leiderdorpse vormt samen met Inge Rouwen- horst, Tanja Tjepkema en Ingrid Stoot de 4x400 meter estafette ploeg. Het viertal komt op een onderdeel dat een 'magere' be zetting kent en waarvan prak tisch geen tijden bij Buuts be kend zijn. Onder de 700 deelnemers bevinden zich tevens atleten en atletes die tot de Europese subtop behoren. De Bulgaarse Antoaneta Todoro- va is op dit moment zelfs de bes te speerwerpster ter wereld. Met een afstand van 69.66 m voert zij de seizoenranglijst van 1981 aan. ziet naar andere kerken en naar de samenleving verweg en dicht bij". Oppassen Voor de leus 'het moet van de basis komen' moet je, volgens Cor Be rends, terdege oppassen. Als daarmee wordt bedoeld, dat de pastor, de kerkeraad en de paro chieraad niet de enigen zijn die de waarheid in pacht hebben, dan is het akkoord. Maar als ra den, commissies en pastores daarmee worden verontschul digd in hun gebrek aan belang stelling en enthousiasme voor de oecumenische zaak, dan geeft dat te denken. "Beweging is noch van de top alleen, noch van de basis alleen te verwachten. Beide zullen elkaar moeten sti muleren en aanvullen" Een algemene klacht in de kerk is dat er zo weinig gemeenschaps gevoel is. De werkgroep noemt verschillende oorzaken, zoals de grotere behoefte in de samenle ving aan privacy (die in de kerk kan uitmonden in individualis me), de gescheiden benadering van verschillende groepen (jeugd, jong-volwassenen, ver standelijk gehandicapten, be jaarden) en het gebrek aan fanta sie en speelsheid. Wat dat laatste betreft, "het gaat in de kerk allemaal zo ernstig toe; er wordt zoveel gediscussieerd en vergaderd en er is zoveel ver baal geweld (met woorden) je gens elkaar". "Het geeft hoop, dat hier en daar actiegroepen op het terrein van kerk en samenle ving zoeken naar andere midde len dan alleen commissieverga deringen en paneldiscussies" Jongeren Dat jongeren m de oecumene nogal eens verstek laten gaan, ver klaart Cor Berends uit ten minste drie factoren: hun neiging tot ac tie (tegenover de kerkelijke vrees voor actie), hun gevoel voorspeel- se aanpak (tegenover een al te ernstige en discussiërende kerk) en hun neiging om op korte ter mijn te denken (tegenover het Maar er zijn er meer, waarvan het een en ander verwacht mag wor den. De Roemeense hoogsprin ger Sorin Matei heeft bijvoor beeld een beste sprong van 2.27 m (één centimeter onder het Ne derlandse record van Ruud Wiel- art) staar, en de 85.52 m van de Oostduitse speerwerper Uwe Hohn mag er ook zijn. Oost-Duitsland beschikt over een paar 'zekere' winnaars. Tienkam per Thorsten Voss haalde reeds 8044 punten en verspringster Heike Daute verbeterde het afge lopen weekeinde het wereldre cord voor junioren in de ver springbak (6.91 m). Het hoog- COR BERENDS "Het gaat in de kerk allemaal zo ernstig toe"... rustig-aan-tempo van de ker ken). Er wórdt nog te veel voor hen gedaan. Overigens ontbreken de jongeren in oecumenische activiteiten die op de samenleving zijn gericht veel minder. "Maar helaas wor den veel actiegroepen buiten de kerk gehouden, en daarmee veel jongeren". De meeste kerken kunnen niet zónder een oecumenische werk groep als hulpmiddel, zo is de conclusie in het jaaroverzicht van het Noordnederlandse cen trum voor oecumenische actie. "Als dat middel dan maar niet buiten spel wordt gezet door be paalde soorten kerkewerk, zoals het diakonaat (directe dienst- en hulpverlening), hiervan af te schermen". Dat gebeurt nog te vaak. Toch maakt het jaarverslag van Cor Berends duidelijk, dat er in de noordelijke prouincies, oecu springen bij de meisjes heeft in de Westduitse Andrea Breder de voornaamste kandidate voor goud. Zij overbrugde reeds een hoogte van 1,91 m. Natuurlijk komt ook de Sowjet- Unie met een aantal toppers. Oleg Azizmoeradov sprong reeds 2.23 m hoog en de tienkampers hebben nauwelijks problemen met de 7500 punten. Versprings ter Jelena Ligovaja (6.61 m) en 3000-meterloopsters Loedmila Soedak (8.56,13) hebben dit sei zoen ook reeds van zich doen spreken. Redenen genoeg der halve om te mogen rekenen op een topevenement. menisch gezien, de laatste jaren van alles aan de hand is, vooral in de vorm van gepreks- en actie groepen, plaatselijke raden van kerken, projecten, cursussen, werkdagen en reacties op so ciaal-economische problemen. Het centrum heeft heel wat op gang gebracht en probeert er, on danks alle tegenwind, de vaart in te houden. RIJNSBURG In het toernooi van de Rijnkanters is men voor wat betreft het HEC gevorderd tot de halve finales. Duidelijk is nu wel dat de titel zal worden be twist door Jan de Groot en Piet van Duyvenvoorde. Gisteren hadden zij als respectievelijk no 1 en no 2 geplaatsten geen pro blemen om zich te handhaven. Jan de Groot was veel te vast voor Jacques van Duyvenvoorde en deze zag ook geen kans om met ander speltype tot sterker verzet te komen, 6—1, 6—1 voor Jan de Groot. Was deze winst al bij voorbaat ze ker, de zege van Piet van Duy venvoorde was dat allerminst. Hij had immers als tegenstander de hardhitter Ton Crepin tegen over zich en de Roomburger kan, als hij "op tik" is alleen al op zijn service de punten maken. Giste ren echter was hij niet in zijn bes te doen en van Duyvenvoorde gaf hem met zijn bekeken tennis, geen kans om zijn tempospel letje te ontplooien. Het resultaat was een opmerkelijke score in het voordeel van Piet van Duy- Polen. De Nederlandse bisschop pen gaan hun gelovigen oproe pen royaal geld te geven voor hulp aan noodlijdende Polen. Het betreft hier vooral bejaar den, zieken, gehandicapten en in het algemeen iedereen die niet lang in de rij kan staan voor eten. Begin juli zijn al een paar vracht wagens met hoofdzakelijk voed sel uit Nederland naar Polen ge reden. Het ging om vollemelk poeder, boterolie, havermout- vlokken, vleesconserven en spij solie. Ook waren er medicijnen bij. Polen reageerde hierop met de dankbare mededeling dat de ze zending zeer welkom was, vooral voor baby's en opgroeien de kinderen. De goederen wer den verdeeld via parochies en plaatselijke liefdadigheidsinstel lingen. Van het geld dat straks na de op roep van de bisschoppen binnen komt zal zo spoedig mogelijk een tweede hoeveelheid levensmid delen naar Polen worden ge stuurd. De Wereldraad van Kerken, die zich ook het lot van Polen heeft aangetrokken, verwacht, dat eind deze maand voor in totaal 1,1 miljoen dollar aan voedsel en medicijnen door de gezamenlij ke kerken naar Polen zal zijn ge zonden. Deze goederen worden vervoerd via de diakonale raad van de Evangelische Kerk in West-Duitsland, die de acties coördineert. Beroepingswerk. Gereformeer de Kerken: aangenomen naar Heerlen (voor kadervormings werk bij de Presbyteriaanse Kerk van Ruanda) C. M. Over- dulve (evangelisatiepredikant in de regio Den Haag) Berkel-Ro- denrijs. venvoorde: 6-3, 6—1. Voor een verrassing zorgde Jaap Kuyt. die de Rijnkanters - troef Dick Heemskerk na drie zware sets klopte: 6-4, 1-6, 7—5. Dat bete kent dat hij via de kwartfinale te gen Fred van Gerven de kans krijgt op een partij tegen Pjet van Duyvenvoorde, die net als Jan de Groot al tot de halve fina le is gevorderd. Laatstegenoem- de komt in die halve finale tegen Thomas de Mooy. die na 6—0 en 5-5 een boze Fred Timmer van de baan zag lopen na een serie meningsverschillen over "uit" en "in" ballen. Bij de dames wist de no 2 geplaat ste Juliette Grimbergen sr zich met veel pijn en moeite overeind te houden tegen Hilde Rost. die na 5-7. in de tweede set nog op een 3-0 voorsprong kwam om tenslotte in een spannende tie break de tweede set met 6—7 te verliezen. In het HED boekte de onervaren Jos Schellekens een fraai resultaat door de no 3 ge plaatste Theo Poots uit te scha kelen: 6-2, 6-7, 6-4. FRANK BONTE Stop Oneerlijk. Een conferentie van Afrikaanse wetenschapsmensen heeft een stop op het ontwikke len van kernenergie in Afrika 'oneerlijk en onrealistisch' ge noemd. Zij waren bijeen in Nige ria op uitnodiging van de We reldraad van Kerken en spraken over het thema 'geloof, weten schap en toekomst'. Volgens de conferentiegangers moeten de Afrikaanse landen in de eerste plaats hun eigen ener giebronnen op plaatselijk niveau ontwikkelen om te voorkomen dat ze afhankelijk worden van dure technieken zoals die in de industrielanden worden toege past. Politiek is het echter niet aanvaardbaar, dat Afrikaanse landen niet zouden mogen door gaan met experimenten op het gebied van kernenergie, terwijl Zuid-Afrika hierin al zeer ver gevorderd is. Het plan voor een stop kwam uit de vergadering van het centrale comité van de Wereldraad in au gustus vorig jaar. De deelnemers aan de conferentie in Nigeria leggen er in hun slot verklaring de nadruk op, dat plannen voor energievoorziening allereerst rekening moeten hou den met de behoeften van de ar- Australië. Alleen internationale solidariteit kan de nodige druk uitoefenen om het lot van de oor spronkelijke bewoners van Au stralië (de 'aboriginals', 1 procent van de bevolking) te verbeteren. Dat is de conclusie van een af vaardiging die namens de We reldraad van Kerken de laatste maanden een bezoek aan dit we relddeel heeft gebracht. De toe stand van deze mensen is rond uit slecht. Zij moeten strijden LEIDEN - Ter Leede startte gister avond de oefen-serie in Den Haag met een 2-1 nederlaag te gen vierde klasser (zaterdag) SV '35. De Sassenheimers keken al snel tegen een 1-0 achterstand aan, waarna Frits Hoekstra zijn ploeg nog voor de pauze op gelij ke hoogte bracht. Na de pauze kwam het tekort aan conditie bij Ter Leede (de ploeg is pas één week in training) duidelijk aan het licht. De Haagse opponent profiteerde daarvan en kwam in het tweede part op 2-1. Ook SJZ (zondag) kwam gister avond in actie. De Zoeterwoude- naars speelden met 1-1 gelijk te gen het in de vierde klasse uitko mende DEVJO uit Voorburg. Frank Hederik, op aangeven van Frank van der Wiel, scoorde de SJZ-treffer. DIEREN - Na de achtste ronde van het Open Nederlands schaakkampioenschap voert de Nijmegenaar Frisco Nijboer al leen het klassement aan. Zelf schakelde hij de Duitser Leh- mann uit, terwijl Van Scheltinga en Borm in hun onderlinge duel in de tweede zitting moeten uit maken, wie er eventueel naast Nijboer komt. Heemskerk uit Rijnsburg zette Hofmah uit Dordrecht van het bord, waardoor hij nog een klei ne kans heeft om in de prijzen te vallen. Jeroen Piket uit Leider dorp kreeg een nederlaag te slik ken tegen van Voorthuijsen uit Amsterdam. Wiebes uit Leider dorp kwam tegen Veerman uit Veldhoven nog niet tot een be slissing en na de hervatting zal moeten blijken of hij alsnog tot scoren kan komen. Stand aan de kop na 8 ronden: 1. Nijboer 7 2/3. Van Scheltinga en Borm 6 1 afg. 4/7. Voormans, Van de Tuuk, Pee- len en Landsman 6. LEIDERDORP De Leider- dorpse korfbalvereniging Veloci- tas zal het nieuwe korfbalseizoen morgen openen met een interna tionaal aspirantentoernooi. Naast Fiks, Ons Eiland, TOP, KNS, Pernix, Zuiderkwartier, het Zoetermeerse Meervogels en het Alphense Tempo, neemt na melijk ook een Engels team deel. Een geselecteerd twaalftal uit Londen zal, onder de toepasselij ke naam London All Stars, het ^^eelnememvel^om^leterer^^ voor hun voortbestaan, politiek, economisch en ook godsdien stig. Een groeiend aantal priesters heeft er minder moeite mee dat hun aanvraag om te worden onthe ven van de celibaatsverplichting wordt afgewezen. Vanuit een persoonlijk bevochten vrijheid in een veranderd maatschappelijk klimaat zijn velen in staat hun eigen weg te gaan, zonder zich blijvend geblokkeerd en angstig te voelen. Toch blijft het voor een 'niet gering aantal' priesters heel moeilijk om met de afwijzing van hun dispensatieverzoek in het reine te komen. Zij hebben het gevoel dat ze zowel persoonlijk als maatschappelijk klem zitten. Dat is te lezen in het pas versche nen jaaroverzicht van het Cen traal Adviesbureau voor Pries ters en Religieuzen (Caper) te Utrecht. Onder de huidige paus is er stagna tie in het dispensatiebeleid ont staan. Dat zet Caper en zijn cliën ten voor veel problemen. De en kele aanvragen die het laatste jaar 'uit gunst' in behandeling werden genomen waren al onder paus Paulus 6 ingediend. Geregeld krijgt Caper vragen over financiële regelingen voor uitge treden en uittredende priesters. Voor orden en congregaties is het een hele zorg om tot een re delijke afwikkeling te komen. Een extra moeilijkheid is dat een aantal priesters in dienst van kloostergemeenschappen onbe taald werk heeft gedaan. Voor hen is dikwijls mets geregeld. De algemene bijstandswet is dan vaak de enige mogelijkheid. "De ze minimum-regeling komt hard aan", schrijft Caper. Het advies bureau pleit dan ook voor een overbruggingsuitkering. In de hulp die men van Caper ver wacht doet zich op 't ogenblik een verschuiving voor. Er wordt steeds meer begeleiding ge vraagd op het gebied van 'leven en geloven'. Priesters en religieu zen hebben er kennelijk behoefte aan, zich op hun ambt en functie nader te bezinnen. Scholen, kerken en gezinnen zijn de voornaamste schuldi gen aan de rellen in een aan tal Engelse binnensteden, meent de anglikaanse bis schop Denis Wakeling van Southwell. "Het is gemakkelijk, de schuld af te schuiven op de regering, de politie of de immigran ten", schrijft hij in het maandblad van zijn bisdom. "De oorzaak ligt voor een groot deel in de gemakzucht en de weekheid van de mo derne samenleving". 'Er zijn leraren die alleen maar op school komen om les te geven. Ze gaan gauw weer naar huis, zonder andere acti viteiten met de leerlingen te ondernemen. Er zijn ouders die geen werkelijke aandacht hebben voor hun kinderen. Televisie vinden ze veel be langrijker. En de kerken heb ben niet gezorgd voor goed en zinrijk jeugdwerk". De Britse 'Evangelische coali tie voor stadszending' heeft eenzelfde geluid laten horen. "Men moet de schuld niet eerst zoeken bij minderhe den of extremisten. Rellen zijn ook niet te voorkomen door strenger politie-optre- den. Het kwaad zit in ieder individu en in de maatschap pij".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12