E1DSCH DAGBLAD Schippers negeren protest L Alle KLM-vluchten VS afgelast naar ?a$arjf)alam A0$ ABN en AMRO lenen 3 mil jar cl aan Rusland Isos opgeroldj circus m >roblemen: oernee ifgebroken Opnieuw Russische schepen langs kust Schadeclaims lopen in de miljoenen BOTSING IN MASSACHUSETTS Afrika vraagt VN 0111 spoedzitting Namibië Geiden DENSDAG 12 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36547 *6. Koopman dredacteur A.A.M Schuurmans l-hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Buwu WflaSngeM 2311 BGLeOe^ Voor WmM coioion TRECHT (GPD) - Dc voorstel lingen van het Westduitse circus Busch-Roland in Utrecht gaan niet door. Het circus heeft het college van B en W van Utrecht schriftelijk laten weten in ver band met zijn slechte financiële situatie van de voorgenomen op tredens te moeten afzien. usch-Roland is al sinds 26 juni op toernee in Nederland en deed on der meer Amsterdam, Haarlem Leiden en Den Haag aan. In die steden zijn echter zeer slechte re sultaten geboekt en dat heeft, ge combineerd met de huidige eco nomische crisis, de circusdirec tie doen besluiten van voortzet ting van de toernee af te zien om dat optredens niet langer verant woord zijn. let circus is vanuit Den Haag, waar het laatste optreden plaats vond, meteen naar het winter kwartier Alfeld in West-Duits- land gereisd. Op het programma van Busch-Roland stonden ook nog Breda, Tilburg en Eindho- Voor aanleg aardgaspijpleiding (Van e r verslaggevers) LEIDEN - De Algemene Bank Nederland en de AMRO-bank hebben een akkoord bereikt over een lening van maximaal drie miljard gulden aan de Sowjet- Unie. Met het geld kan een deel van de aanleg van een aardgas- pijpleiding naar Europa worden gefinancierd. Vast staat dat de RABO en de Nederlandse Mid- denstandsbank ook aan de le ning meewerken. In de nabije toekomst worden wellicht nog meer Nederlandse banken bij de transactie betrokken. Tijdens de onderhandelingen heb ben de twee banken wel bakzeil moeten halen. De Sowjet-Unie wilde alleen praten over een le ning als die tegen een lage rente kon worden afgesloten. In het akkoord dat nu is bereikt wordt uitgegaan van een rente van 7,67c- en dat is bijna de helft van de rente op de internationale markt. Achterliggende gedachte van de le ning is, dat de Sowjet-Unie dat geld weer hier besteedt via or ders aan Nederlandse bedrijven. Bij de aanleg van de pijpleiding, die Russisch aardgas naar een aantal Europese landen moet vervoeren, is de Sowjet-Unie voor een belangrijk deel afhan kelijk van de kennis van Europe se aannemers en technici. Ontkend werd gisteren dat de Ne derlandse overheid, gezien dc la ge overeengekomen rente, de le ning zal subsidiëren. DEN HAAG (ANP) - Opnieuw zijn gisteravond twee Russi sche marineschepen langs de Nederlandse kust gevaren. De schepen, een heiikoptcr- vliegdekschip en een geleide- wapenkruiser. passeerden rond zes uur Den Helder en waren op weg naar de Oost- De marine heeft de Russische oorlogsschepen gefotogra feerd vanuit een helikopter. De schepen werden in de ga ten gehouden door het stan daardfregat "H M. Van Kins- bergen", een Neptune van de Marineluchtvaartdienst en twee starfighters van de luchtmacht, die ook foto's hebben eemaakt. Volgens de marine-woordvoer der is het nog nooit voorge komen dat er in zo'n korte tijd zoveel Russische oorlogs schepen over de Noordzee zijn gevaren. Begin juli voeren zeven grote landingsvaartuigen via de Noordzee naar de Oostzee. Op 2 augustus volgde een reus achtig landingsvaartuigen la ter twee geleidewapenfregat- ten. DEN HAAG (GPD/ANP) - De binnenschippers leggen zich niet neer bij de protesten en afkeuringen die van overal binnenkomen tegen hun blokkades van Nederlandse vaarwegen. De blokkade bij Terneuzen waaraan gisteren een eind is gemaakt is vanmorgen opnieuw gelegd. Intussen is vanmorgen vroeg de toegang tot de zeehaven van Delfzijl vrijgemaakt en is een begin gemaakt met de opruiming van de blokkade in het Noordzeekanaal te Velzen, in de Oranjesluizen en het Amsterdam-Rijnkanaal bij Amsterdam en in het Twentekanaal bij Eefde. Rond het middaguur waren nog 32 vaar wegen en doorgangen afgesloten. BEVERLY - Bij personen om het mensen gewond. een treinongeluk in Beverly, in de Amerikaanse staat Massachusetts, zijn tenminste vier leven gekomen. Bij de botsing tussen de personen- en een goederentrein raakten ook talrijke De autoriteiten in Terneuzen kon digden vanmorgen maatregelen aan tegen de binnenschippers die de gisteren opgeruimde blok kade weer hebben gelegd. Welke maatregelen is nog niet bekend, maar een woordvoerder zei na mens burgemeester Ockeloen dat het in beslag nemen van schepen en het aanhouden van schippers wordt overwogen. Gis teren zei het gemeentebestuur van Terneuzen de schippers niet te zullen vervolgen, mits nieuwe acties zouden uitblijven. Het ac tiecomité van de binnenschip pers verklaarde na afloop van de ontruiming bij Terneuzen echter bij monde van woordvoerdster Lucia Tuilemans het wegslepen van de schepen 'dom' te vinden, omdat deze maatregel het pro test van de schippers alleen maar zou doen verhevigen. Daarbij komt voor de binnenschippers de teleurstelling over de uit komst van het parlementaire spoedberaad, gistermiddag. De Luchtruim steeds chaotischer SCHIPHOL/WASHINGTON (GPD/ANP) - De KLM heeft van ochtend alle vluchten op de VS geannuleerd. Wel wil de maat schappij de vluchten die gisteren niet konden doorgaan, vandaag alsnog proberen uit te voeren, zo liet een woordvoerder weten. Ze ven vluchten komen hierdoor te vervallen. Het gaat om de be stemmingen New-York, Chica go, Los Angeles, Atlanta en Me xico (via Houston). Hoewel Canadese luchtverkeers leiders in Gander afgelopen nacht hun werk hebben hervat en het verkeer in de VS zelf zich enigszins begint te stabiliseren, wordt de situatie in de rest van het luchtruim in rap tempo chao tischer. IJslandse verkeerleiders hebben gisteren een KLM-toe- stel, via Anchorage op weg naar Tokio, van boven de Noordpool teruggestuurd naar Schiphol. KLM-vluchten naar Noord-Ame- Zonnig Droog en zonnig, minimumtempera tuur omstreeks 9 graden, middagtem- peratuur ongeveer 24 graden. Weinig 13 augustus 1981 Zon op: 06.20. z«n onder: 21.08 uur. Maan op: 20.03, maan onder 03.36 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 2.29 en 15.00. laagwater 10.45 en 23.04 rika hebben op het ogenblik ver tragingen van 30 uur en meer. In IJsland hervatten verkeerslei ders gisteren aan het eind van de middag hun boycot van verkeer met de VS Drie KLM-toestellen, twee voor New York en een voor Houston en Mexico, die gister middag hadden moeten vertrek ken, stonden vanochtend nog op Schiphol. In totaal negenhon derd passagiers zijn onderge bracht in hotels. Onderweg was reeds een Boeing- 747 voor Tokio met eirka 200 pas sagiers en vracht. Het vliegtuig was (volgens dienstregeling) even na half drie van Schiphol opgestegen. In Anchorage. Ame rikaans gebied, moest een tus senlanding worden gemaakt. Doordat de IJslanders opnieuw tot een boycot van het Ameri kaanse verkeer besloten kreeg de bemanning te horen dat zij niet verder zouden worden bege leid, alleen terug naar Schiphol. Tegen middernacht was het vlieg tuig op Schiphol terug. Ook deze 200 passagiers werden in hotels ondergebracht. Zij krijgen tic kets voor een nieuwe vlucht, „Dat was dan negen uur vliegen voor niets", aldus KLM-woofd- voer^ler Wellhuener. Een Boeing-747 kan maximaal 193.000 liter brandstof meene- Ook vanuit andere Europese ste den wordt het luchtverkeer met de VS ernstig geschaad door toe doen van de Canadese en IJs landse verkeersleiders. Gisteren waren tegen het eind van de mid dag uit heel Europa slechts vier vluchten naar de VS vertrokken, terwijl het er onder normale om standigheden, in beide richtin gen, 450 per etmaal zijn. AMSTERDAM In Amsterdam is vannacht de omstreden televisie piraat SOS opgerold. Dit gebeur de door de politie in samenwer king met de PTT opsporings dienst. De piraat zond uit vanuit een huis in de Marnixstraat. Tegen de daar aanwezigen werd proces verbaal opgemaakt. In de woning vond de politie een deel van de zendapparatuur. De rest werd opgevist uit het water van de Lijnbaansgracht, aldus de politie. NEW YORK (Reuter) - Een vijftig tal Afrikaanse staten heeft offi cieel verzocht om een buitenge wone spoedzitting van de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties over de kwestie- Namibië. Elleck Mashingaidze. de VN-af- gevaardigde van Zimbabwe en voorzitter van de groep Afrikaan se staten, diende het verzoek in. De secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, zal de alge mene vergadering bijeenroepen als een meerderheid van de lid staten daar voor is. De waar schijnlijke datum van de spoed zitting is 3 september. De Afrikaanse staten hebben om een speciale spoedzitting ge vraagd om op die manier gebruik te kunnen maken van de zoge naamde "verenigd-voor- vrede"- procedure, die op het hoogte punt van de koude oorlog tussen Oost en West op aandrang van de Verenigde Staten is aangenomen in de Vbf Doel van de procedure was om de herhaaldelijke veto's te omzeilen waarmee de Sowjet- Unie in de Veiligheidsraad haar onwelgevallige besluiten blok keerde. De procedure verschaft de algemene vergadering specia le bevoegdheden voor het geval de besluitvorming in de raad stagneert door een veto. De 50 Afrikaanse staten willen nu langs deze weg proberen de ve to's te omzeilen die de VS, Frankrijk en Groot-Brittannie in het verleden herhaaldelijk heb ben uitgesproken over resoluties tegen Zuid-Afrika. dat volgens een meerderheid van de VN Na mibië onrechtmatig bestuurt. De staten verlangen dat er nu eens eindelijk actie wordt onderno men tegen Pretoria. vaste kamercommissie voor Ver keer heeft de blokkades in meer derheid veroordeeld, tot teleur stelling van voorzitter Van Ros malen van de schippersorganisa- tie ONS, die zijn hoop had geves tigd op een politieke oplossing. Zoals bekend strijden de binnen schippers voor een toerbeurtre geling voor het vervoer van grind en zand. Door het ontbreken van zo'n regeling zeggen de schip pers vaak ver onder de vastge stelde minimumprijs te moeten werken. Intussen voelen veel bedrijven zich ernstig gedupeerd door de blokkades. Als gevolg van de blokkade van het Twentekanaal bij Eefde verwacht de regionale veevoederindustrie vanaf vol gende week geen ladingen meer te kunnen verschepen. De gnnd- handel is deze week al uitver kocht. Ook de Akzo in Hengelo ziet geen kans zout af te voeren, terwijl de opslagmogelijkheden in Hengelo zelf zeer beperkt zijn Limburgs grind, dat voorziet in de helft van de landelijke behoefte, kan niet worden afgevoerd Eveneens uit Limburg blijft van DSM 25.000 ton kunstmest en 13.000 ton aardolieproduktcn als mede van elders wekelijks 20.000 ton cement op dc wal liggen. Verder is het vervoer van huisvuil uit de provincie Utrecht naar de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) in het Rotterdamse Bot- lekgebied verstoord geraakt. Het dagelijks vervoer van duizend ton vuil van het overslagstation Lage Weide bij Utrecht loopt nu via een wegtransportbednjf Dit kost per dag ongeveer 10.000 gul den extra, zo deelde een woord voerder van de AVR gisteren mee. Ook de gemeenten in ooste lijk Zuid-Holland (Alphen aan den Rijn, Gouda en omgeving) transporteren hun huisvuil naar de AVR Volgens directeur G. Rijke van het Centraal Bureau Rijn- en Bin nenvaart in Rotterdam wordt da gelijks een verlies van tenminste, tien miljoen gulden geleden doordat het vervoer van en naar het Westduitse achterland is lam gelegd Verschillende organisaties overwe gen bij het rijk schadeclaims in te dienen. Nu de overheid erkent dat de blokkades opgeruimd moeten worden is zij ook aan sprakelijk voor de gevolgen in dien die opruiming uitblijft, zo redeneren deze organisaties Zet meel Bedrijven Bijenkorf (ZBBl heeft vanmorgen in een telegram de gemeente Zaandam aanspra kelijk gesteld voor mogelijke fi nanciële schade als gevolg van blokkades. Volgens een woord voerder van het bedrijf wordt momenteel gerekend op één mil joen schade per week als gevolg van de huidige situatie. exotische jaarbeurs Ton Menkenhal lol 16 aug. Feestelijke culturele manifestatie tijdens "Airrail". met attraktiese stands, restaurantjes en continue-showprogramma. Dagelijks 14 - 23 uur 22 PAGINA'S ■i Zijlstra (Ned. Bank) Snoeimes moet dieper snijden PAGINA 7 Moskou wil praten over neutronenbom PAGINA 9 Wijnoorlog tussen Italië en Frankrijk PAGINA 19 Geen behoefte aan middag-televisie PAGINA 5 Schipperen ix&t* De overheid heeft m formele zin gelijk dat zij de blokkade van de vaarwegen door protesterende binnenschippers niet kan toestaan Met name de wateren waarvan het internatio naal verkeer gebruik maakt, dient Nederland open te houden. Die garantie is het buitenland gege ven en daar kan deze actie geen uitzondenng op vormen. Boven dien: ook anderen dan binnen schippers verdienen op het water hun brood Dat mag zeer beslist niet uit het oog worden verloren. Het doorbreken van blokkades op belangnjke punten is dan ook een correcte maatregel. Maar als de regenng het in een so ciaal-economisch of maatschap pelijk conflict laat bij het vaststel len van haar formele gelijk dan lost zij in het geheel mets op Men moet verbeteren, niet verbitteren. Het rommelt al heel lang in het we reldje van de binnenschippers Zij willen dat de toewijzing van het vervoer van gnnd en zand (zestig procent van het totale vervoer), óók via de beurs verloopt, vol gens het systeem van evenredi ge vrachtverdeling dat voor ande re produkten geldt De huidige wijze van vervoer van zand en grind werkt zeer in het voordeel van de bevrachters. Weliswaar bestaan er minimumpnjzen. maar de klacht is dat die op grote schaal worden ontdoken Met de bestaande regeling wordt een proef genomen van een jaar Staatssecretans Smit-Kroes zegt dat haar uit niets gebleken is dat het systeem met goed functio neert Zij had er tot dusver slechts enkele klachten over ge kregen Maar dat op zichzelf zegt bitter weinig, zoals de bewinds vrouwe toch ook moet beseffen Wie de regels schendt gaat dat met aan de grote klok hangen. Het systeem werkt niet. Wanneer kleine zelfstandigen als schip pers - toch bepaald met het meest staaklustige volk - zo mas saal op de barncaden gaan staan, dan is er iets grondig mis. Er is geen ruimte voor een ande re conclusie Van de staatssecre taris wordt in zulke omstandighe den verwacht dat zij meer doet dan haar formele recht overeind te houden, de blokkades te laten doorbreken en de zaak op zijn beloop te laten. Nieuw kabinet in Bolivia LA PAZ (Reuter AFP) - Lucht machtcommandant generaal Waldo Bernal Pereira. lid van de regerende junta m Bolivia, heeft gisteravond een nieuwe regering beedigd. De junta nam vorige week de macht in het land over van president generaal Garcia Meza na een militaire opstand onder leiding van de generaals N'atusch Busch en Anez Rivero. Het kabinet van Garcia Meza ver klaarde zich gisteren solidair met zijn afgetreden president en diende zijn ontslag in. Niettemin hebben zeven leden van het oude kabinet ook een zetel gekregen in het nieuwe Onder hen bevin den zich de minister van buiten landse zaken Mano Rolon Anaya en zijn collega van defensie Ar mando Reyes Villa De nieuwe regenng bestaat uit tien militai ren en zeven burgers. LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nu n r bonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel S v p. bon ingevuld m een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus y

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1