Verkeersleiders overwegen actie M®;ia Israël gekritiseerd Aandeelhouders op straat gezet Wijnoorlog Frankrijk en Italië Beurs Amsterdam marktberichten Twijfel over veiligheid luchtruim SER verdeeld over minimumloonstijging WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1981 Investeringen Aan de achteruitgang van dc inves teringen in bedrijven is volgens de jongste gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) nog steeds geen eind ge komen. In het eerste kwartaal van 1981 vertoonden de investe ringen in bedrijven tegenover de overeenkomstige periode van het vorige jaar een achteruitgang van 14,5 procent in volume. In het vierde kwartaal van 1980 la gen de bedrijfsinvesteringen 14 procent onder die van de over eenkomstige periode van het jaar daarvoor, in het derde kwartaal 8,5 procent en in het eerste kwar taal tien procent, aldus het CBS. Lenen In de eerste helft van 1981 is voor 3.5 miljard gulden aan consump tief krediet (doorlopende lenin gen, afbetalingskrediet enz.) op genomen. Dit was 11.4 procent minder dan in dezelfde periode van het vorige jaar, toen de opge nomen kredieten ruim 3.9 mil jard gulden beliepen, aldus het CBS. Er werd meer krediet afgelost dan opgenomen. De aflossingen be droegen 3,6 miljard gulden, 0.1 miljard meer dan de nieuwe kre dieten. Daardoor liep het totaal van de uitstaande kredieten te rug van 12.9 miljard gulden eind 1980 tot 12,8 miljard gulden eind juni 1981. Koppelbazen Het kamerlid Engwirda (D'66) heeft minister De Ruiter (van justitie) gevraagd een actieplan op te stellen voor "een groot scheepse bestrijding" van de koppelbazen-fraude. In schrifte lijke vragen dringt hij er bij de bewindsman op aan de benodig de mankracht en financiële mid delen voor die aanpak beschik baar te stellen. Staking Italië Bars, restaurants en reisbureaus in Italië bleven gisteren de hele dag dicht omdat 800.000 werknemers in deze sector acht uur staakten. De staking was de eerste van een serie acties van de vakbonden nadat de onderhandelingen over lonen en werktijden waren vast gelopen. DSM De omzet van DSM is in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1980 geste gen met 20 pet. van 7801,5 min. tot 9380,4 min. De stijging is geheel toe te schrijven aan hoge re opbrengstprijzen bij een iets afgenomen afzetvolume. De net towinst (voor inflatiecorrectie) bedroeg 91,2 min. tegen 92,1 min. in de eerste helft van 1980, aldus DSM. Met name de op brengstprijzen van aardgas ste gen. Ook die van de produkten van de chemische werkgebieden wgigp hoger. LEIDEN - Groenteveiling van woens dagmorgen: appels 0,78-1,03, aardappe len 0,21-0,59, andijvie 0,20-0,27, snijbo nen 1,65-2,25, stambonen 1,00-1,35, stokbonen 0,75-1.40, tuinbonen 0,16-0.18. kroten 0,22-0,27. spitskool 0,51-0,59, postelein 0.30-0,40. prei 0.36-0.76. spinazie 0,71-1,11, spruiten A 0.92-1.10. spruiten B 0.61-0,81. uien 0.25—0,63, meloenen 1,10—3,25, bloem kool 1x6 0.80-1,25. bloemkool 8 st 0,65-0.85. sla 0,15-0.21. bleekselderij 0,42-0,62, bospeen 0.95-0,97. peterselie 0.18-0,32. radijs 0,35, selderij 0,14-0,35, paprika kg 0,50, st. 0,32-0,66. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn van 11 augustus. Andijvie per kg 39-42. snijbonen 1,60- 2,00, sperziebonen 1,20-1,90, rode kool 0,23, spitskool 26-38. bospeen II 24-1,25, waspeen AI- per kist 6,50-9,30, All 5,50- 8,40. BI 5,60-7,70, Bil 3,60, Cl 2,10-2.50, breekpeen Al-per kist 2,20-4,00, Cl 7,50- 8,50, prei A per kg 0,54-0,63, radijs 0.20. rabarber 0.48. sla (natuur) I 0,11-0,15. II 0,04-0,40. peterselie (krul) 22-48, selderij 20-34, bloemkool 6 per bak I 96-1,06, 6 11 47-1,26 8 I 75-83. 8 II 0,14-0.21. MEETEEIHM Personeel afvalverwerkingsbedrijf oneens met beleid PAGINA 19 MOERDIJK (GPD) - Het perso neel van het afvalverwerkend be drijf Uniser te Moerdijk (circa 65 mensen) heeft gisteravond beslo ten het bedrijf te bewaken en de aandeelhouders de toegang te ontzeggen. Hiertoe is besloten nadat de eigenaren de directeur hadden geschorst. Deze wilde - met de steun van de vakbond en het personeel - surséance van be taling aanvragen bij de recht bank in Breda en dat stuitte op verzet van de aandeelhouders. Het personeel wil dat de direc teur weer in dienst komt en dui delijkheid over de toekomst van het bedrijf. Uniser, een van de grootste bedrij ven voor de verwerking van che misch afval, verkeert al geruime tijd in moeilijkheden. Justitie stelt al vanaf vorig jaar mei een onderzoek in naar eventuele overtredingen van de milieuwet geving. Het bedrijf draait slechts op een deel van de capaciteit om dat er niet voor alle activiteiten vreunningen zijn. Door verschillende omstandighe den is Uniser in moeilijkheden geraakt en wordt er al langdurig onderhandeld over overname door een Duits-Nederlands con sortium. De directeur meent dat die onderhandelingen waren vastgelopen en besloot uitstel van betaling te vragen. Dat was tegen de zin van de aandeelhou ders die hem daarop gisteren hebben geschorst. Dat laatste pikte het personeel niet en dat besloot, gesteund door de Industriebond FNV bewaking in te stellen bij het bedrijf en de aandeelhouders niet meer toe te laten. Ze willen opheldering over de eigendomsverhoudingen, dc toekomstverwachtingen en wil len dat de directeur weer in dienst komt. Die toekomstver wachtingen zijn in ieder geval niet rooskleurig. Vrijdag dient bij de rechtbank in Breda een verzoek tot faillissementsverkla ring van een van de dochteron dernemingen van Uniser. SCHIPHOL/WASHINGTON (GPD) - Er dreigt een conflict tussen de Nederlandse ver keersvliegers en de Rijksluchtvaartdienst (RLD) over de vraag of het Amerikaanse luchtruim nu wel of niet als veilig kan worden beschouwd. De verkeersleiders bera den zich op acties, nu de RLD voet bij stuk houdt en er niets voor voelt vluchten op te schorten. DEN HAAG (GPD) - De meningen in de commissie van de So ciaal-Economische Raad. die bezig is met het opstellen van een advies over de eventuele aanpassing van het minimumloon, lo pen sterk uiteen. De werknemers willen een matige tot forse stijging, de werkgevers en dc onafhankelijke deskundigen (Kruonleden) kanten zich tegen elke verhoging Het ziet er naar uit dat de regering een verdeeld advies zal krijgen Het voorlopige ontwerp-advies is nu in behandeling bij de achter bannen. Wanneer het in de voltallige SER zal worden behan deld. is nog niet bekend. Vooral de FNV wil een flinke aanpas sing doorvoeren: ruim 4 procent, maar dan in twee fasen, met tevens verhoging van het vakantiegeld van 7.5 tot 8 procent in 1982. Deze vakcentrale vindt dat het minimumloon een grote achterstand heeft opgelopen vergeleken by de contractlonen. „Lbill «l Volgens de RLD is er van onveilig heid geen sprake. De verkeerslei ders denken daar anders over. Nederlandse piloten daarente gen" steunen de RLD en zien geen gevaar. Een eventuele actie van verkeersleiders in Neder land, wordt door de vereniging ,van- verkeersvliegers van de hand gewezen. De boycotaktics van verkeerslei ders in verscheidene landen bui ten de VS zijn solidariteits verklaringen met wat zij noemen hun stakende collega's in Ameri ka. Maar de feitelijke situatie in de VS is dat er geen staking meer is, omdat bijna 13.000 verkeers leiders ontslagen zijn en een groeiend aantal vervangers hun plaatsen inneemt. Woordvoerder David Maher van de FAA in Washington herhaalde gisteren dat het luchtverkeer in de VS ordelijk verloopt. „In feite is de veiliheid groter omdat door het verminderde aantal vluchten de marges groter zijn. De rapporten die wij van vliegers ontvangen beschrijven de huidi ge gang van zaken als zeer zeer goed, aldus Maher. In dat ver band noemde hij met name de rapporten van de vliegers van Eastern, een maatschappij die in de VS een grote reputatie heeft op het veilieheidsvlak. Volgens Tom A. Blake, woordvoer der van het Amerikaanse minis terie van verkeer, zal het circa 21 maanden duren voor het uitein delijk benodigde bestand aan verkeersleiders is bereikt, en een maand of zes voor het luchtver keer in de VS opnieuw een gesta biliseerd patroon zal vertonen. Verlies KLM en Martinair houden geen cij fers bij van de extra kosten die de vertragingen en het omvlie gen veroorzaken. „Wc zijn al lang blij dat we kunnen vliegen", al dus een KLM-woordvoerder. Op de vluchten van KLM en Marti nair naar en van de VS lijkt de veronderstelde onveiligheid het aantal passagiers weinig te bein- vloeden. Woordvoerders van bei de maatschappijen zeggen dat de vliegtuigen helemaal vol zitten, al zijn er in de loop van vorige week wel annuleringen geweest. Op dc Amerikaanse maatschappij en is de invloed van de akties daar veel groter, al konstateren ook zij dat het aantal passagiers weer toeneemt. De staking van de Amerikaanse luchtverkeers leiders kwam juist toen enkele maatschappijen zich begonnen te herstellen van de grote verlie zen die zij hebben geleden door de sterke verhoging van de brandstofprijzen in 1979, een door ekonomische toestand sterk teruggelopen aanbod van passagiers en daaruit voort vloeiend een felle konkurrentie. Pan American heeft, zoals in de VS door anderen eerder ook al is ge daan, zijn 33.100 werknemers maandag gevraagd tijdelijk ge noegen te nemen met tien pro cent minder salaris tot eind vol gend jaar. Verscheidene grote maatschappijen trachten in over leg met de vakbonden hun per soneelskosten te verminderen en de arbeidsvoorwaarden meer in overeenstemming te brengen met die van de nieuwe maat schappijen. Aan de andere kant besparen de maatschappijen zich veel brand stofkosten doordat veel minder vluchten worden uitgevoerd. Mede daardoor is de bezetting van de vliegtuigen hoger. Ameri can Airlines, een van de vier grootste in de VS, heeft nu een bezettingsgraad van 80 procent, tegen 60,3 en dat is op het ogen blik te weinig, voor de staking begon. Anderen lijden geweldige verlie zen. Braniff, die vorig jaar al in grote moeilijkheden kwam, rou tes ophief, nieuw bestelde vlieg tuigen niet kon afnemen wegens tekort aan betaalmiddelen en een aanzienlijk deel van de vloot heeft verkocht om aan kasgeld te komen, heeft vorige week nog eens 1500 werknemers ontsla gen. Braniff had vorige week 800.000 dollar minder inkom sten. United Airlines, na de Russische maatschappij Aeroflot de groot ste ter wereld en een vloot van bijna 400 vliegtuigen, leed een verlies van drie tot vier miljoen dollar per dag. Maar de verliezen nemen af sinds het aantal passa giers weer toeneemt. Trans World Airlines, die maatschappij met de meeste transatlantische vluchten ter wereld naast een vrij groot netwerk binnen de VS, lijdt per dag een verlies van twee miljoen dollar. NAIROBI (AP) In de straten van Nairobi, waar gisteren de wereldenergieconferentie is begonnen, heeft de bevolking geprotesteerd tegen de dreigende schaarste aan hout, in veel landen van de Derde Wereld een belang rijke brandstof. Op wereldenergieconferentie NAIROBI (Reuter) - Op de eerste dag van de energieconferentie van de Verenigde Naties heeft Is raël een forse veeg uit de pan ge kregen naar aanleiding van zijn houding ten opzichte van de Ara bische landen. De minister van ontwikkelingsza ken van Bahrein, Joessoef al- Shirawi, verklaarde dat Israël de bouw van een waterkrachtcen trale aangrijpt om zijn bezetting van Jordaans grondgebied te la ten voortduren. De minister, ook voorzitter van de ministerraad van de Organisatie van Arabi sche Olie Exporterende Landen (OAPEC), zei verder dat de Israë lische luchtaanval op de Iraakse kerninstallatie de ontwikkelin gen van kernenergie in de ont wikkelingslanden aanzienlijk heeft vertraagd. Volgens Al-Shirawi wil Israël een kanaal graven van de Middel landse Zee naar de Dode Zee en daarlangs een aantal turbines in stalleren met een gezamenlijk vermogen van 600 MW. De Dode Zee ligt ongeveer 400 meter lager dan de Middellandse Zee. Er zijn twee mogelijkheden voor het ka naal. Het ene tracé gaat van de door Israel bezette Gazastrook naar Massada. het andere loopt van Haifa via de bedding van de Jordaan. de grens tussen de be zette westelijke Jordaanoever en Jordanië. Israël wil misbruik ma ken van de geologische situatie en de Palestijnen van hun rech ten beroven, zo verklaarde Al- Shirawi. Volgens de minister zal Israël zijn plannen tijdens de conferentie bekendmaken. In het rapport daarover wordt wel melding ge maakt van verlies aan landbouw grond, maar niet van compensa tie daarvoor en evenmin van de mogelijkheid anderen te laten profiteren van de opgewekte energie. Al-Shirawi ziet hierin een bedekte vorm van agressie tegen de Palestijnen en de Jorda- nièrs. De plannen bewijzen dat Israël nog steeds niet heeft ge leerd te leven zonder agressie, zo betoogde hij. Al-Shirawi verklaarde verder dat zelfs de olieproducerende landen op den duur niet voldoende olie en gas zullen hebben (Van c correspondent Hein ten Kortenaar) ROME (GPD) - In Italië heerst grote veront waardiging over de privé-oorlog van de Franse wijnbouwers tegen hun Italiaanse collega's, maar nog meer over de passieve houding van de Franse overheid. In de afge lopen weken hielden knokploegen aan de Frans-Italiaanse grens tientallen tankwa gens aan. om vervolgens de inhoud, duizen den hectoliters voornamelijk Siciliaanse wijn, over de keien te laten lopen. De Franse politie zou hierbij werkeloos hebben toege zien. Afgelopen maandag werd het hoogtepunt be reikt, toen een commando van ongeveer vijf tig man in de Zuidfranse haven Séte het Si ciliaanse tankschip Ampelos bezette dat 8750 hectoliter wijn bevatte. Nadat de lading met dieselolie onbruikbaar was gemaakt, werd er uitbundig feest gevierd. De politie greep niet in. Het is de negende keer in twintig jaar, dal de wijnbouwers uit Zuid-Frankrijk in actie ko men tegen de invoer uit Italië. De Italiaanse wijn is beduidend goedkoper dan het pro- dukt uit eigen land en heeft bovendien een hoger alcoholgehalte dan de gemiddelde Franse tafelwijn. De import is dan ook voort durend gestegen, in het afgelopen jaar met maar liefst 2 miljoen hectoliter. Het ministe rie van landbouw in Rome herinnert eraan, dat dit een normaal gevolg is van het vrye handelsverkeer in de Europese Gemeen schap en wijst er bovendien op. dat dc han delsbalans op landbouwgebied nog altijd verreweg in het voordeel van Frankrijk uit valt: de waarde van de export van Franse kalveren, vlees, melk en kaas overtreft vele malen die van de Italiaanse wijnexport naar Frankrijk. Na de gebeurtenissen van maandag liet het Italiaanse ministerie weten: „Als dergelijke piratenmethoden zich mochten herhalen, zou Italië zich gedwongen kunnen zien te genmaatregelen te nemen ten aanzien van de Franse landbouwprodukten". Omzetdaling woningtextiel valt nog inee UTRECHT (ANP) - De omze. van woningtextiel heeft in 1980 en ook in de eerste helft van 1981 een daling te zien gegeven. Deze daling was echter geringer dan op grond van de verminderde bouw- produktie en het aanzienlijk kleinere aantal verhuizingen viel te verwachten. De voorzitter van de vereniging Texpro, F.H. van der Vaart, zei dit gisteren op een pers conferentie ter gelegenheid van de vakbeurs Inter Decor '81 die van 20 tot en met 25 september in de Bern hard en Marijkehal van de Jaar beurs in Utrecht wordt ge houden. Vergeleken bij de overeenkom stige perioden van 1979 steeg de omzet in geld in het eérste kwartaal van 1980 met acht procent en in het tweede met drie procent In het derde kwartaal volgde een daling met één en in het vierde een daling met vier procent, zo dat dc omzet over het gehele jaar met maar twee procent steeg. De dalende tendens heeft zich in de eerste helft van 1981 voortgezet. Reke ning houdend met pryssty- gingen wijst een dergelijke daling in de geldomzet op een nog grotere-daling van de afgezette hoeveelheden. Ondanks de problemen zag Van der Vaart ook een licht puntje produkten voor de woninginrichting voorzien in een noodzakelijker behoefte dan andere duurzame con sumptiegoederen. WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1981 BINNENLANDSE ACTIEVE AANDELEN AANDELEN 155.00e 160.00e Tilb. Hyp. Bk ar. h„ is. BELEGGINGS INSTITUTEN L^lwnan Corp 47.50 Technolocir F 34.00 GOUD EN ZILVER 5«*> 0"b™ ""o BUITENLANDS GELD Bcursovcfzlcht AMSTERDAM (ANP) - Op een weer kalm en overwegend wat beter Damrak was vandaag het grootste koersverschil wegge legd voor KLM Het annuleren van dc vluchten op dc Verenigde Staten, onder invloed van de ver- ke«-rsleidersstaking, gaat het be-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19