Van Houwelingen: lest best FC Den Haag: NOS kan opnamen maken in het Zuiderpark Tennisjeugd op NK nog ^een doorslaand succes NK schaken: spanning neemt aanzienlijk toe Van Dongen: "Ik dacht dat de buit al binnen was" Van Impe gestraft in doping- affaire INSDAG 11 AUGUSTUS 1981 SPORT PAGINA 9 I "SCHEVENINGEN (ANP) - Op de kwalifieatiedag van het toernooi om de nationale tenniskampioenschappen in Scheveningen krijgt de topjeugd jaarlijks een kans zich een plaats te verwerven in het hoofdtoernooi dat vandaag begint. )e Koninklijke Nederlandse Lawntennisbond, die de organi satie in handen heeft, was dit jaar scheutig met de toelatingen voor Fok trekt zich terug SCHEVENINGEN (ANP) - Wouter Fok heeft zich giste ren wegens een enkelblessu re teruggetrokken voor het toernooi om de nationale ten niskampioenschappen, dat in Scheveningen wordt gehou den. Fok liep de blessure vo rige week tijdens het toer nooi om de Open Leidse kampioenschappen op. De Leidenaar, die in het verle den dikwijls door spierbles sures werd geveld, heeft een en ander gisteren aan de or ganisatie meegedeeld jeugdspelers. Bij de heren werd uiteraard Ene Wilborts, maar ook de nationale jeugdkampioen tot en met achttien jaar Rcné Moos direct tot het hoofdtoer nooi toegelaten. Verder mochten nog zeven junioren een poging wagen een ronde verder te ko men. Drie van hen, Bernard van Poelgeest (overigens zonder een bal te slaan). Ton Nijssen en Chris Vermeeren, hadden suc ces. Bij de dames was er winst weggelegd voor de zusjes Alice en Jolanda Lembeck. Al met al dus geen doorslaand suc ces voor de jeugd, hoewel de prestatie van met name Jolanda Lembeck verrassend genoeg ge noemd mag worden. Zij liet Inge Cupers met 6-3 6-1 geen kans. De broodmagere pas vijftienjarige Haarlemse toonde aan over een goede techniek te beschikken. Met haar diepe slagen, waarbij zij de backhand dubbelhandig slaat, dwong Lembeck Cupers in de verdediging. Haar slagen had den zoveel vaart dat ?e zelden naar het net hoefde te komen om de zaak af te maken. Een talent. evenals haar twee jaar oudere zus Alice, die zondag in Zeist na tionaal jeugdkampioene tot en met achttien jaar was geworden. Alice Lembeck sloeg zich even eens met verve in het hoofdtoer nooi. Op de winderige Mctsba- nen in Scheveningen gunde zij Hanneke Raaijmakers slechts twee games: 6-2 6-0. Bij de heren deden zich geen ver rassingen voor. Bernard van Poelgeest (tegen Peter Vaarties), Paul van Geuns (tegen Klaas Vis scher) en Rob Menlink (tegen Jean-Pierre van Bladel) behoef den niet eens in actie te komen, omdat hun tegenstanders ver stek lieten gaan. Op Vermeeren en Nijssen na, kon de jeugd geen vuist maken tegen de gevestigde A-spelers. En dat zijn tennissers, die zich dikwijls beperken tot de nationale toernooien en verder geen aspiraties meer hebben om internationaal naam te maken. Van een doorbraak van de jeugd in de breedte kon dus niet wor den gesproken. Broeken: wellicht ook Birmingham City DEN HAAG (GPD'ANP) - De NOS zal in het nieuwe seizoen niet alleen voetbalre portages kunnen verzorgen vanuit de stadions van Feyenoord. PSV en Ajax, maar ook vanuit het Haagse Zuiderpark. Althans, die mening is het bestuur van FC Den Haag toegedaan „Do scoreborden voldoen welis waar met helemaal aan de nieu we richtlijnen van CRM. maar die borden heb ik nog nooit op de televisie gezien. De eerste rij reclameborden tegenover de plaats waar de camera's zouden komen te staan, voldoet intussen echter wel volledig aan de eisen van CRM aangaande de hoeveel heid reclame in de stadions. Dus die kan in beeld worden ge bracht Een probleem zouden daarnaast eventueel nog de re clameborden opgehangen aan de overdekte tribune kunnen vor men. Maar kijk. als je dat weet. is het volgens mij een kwestie van afspraken maken. De televisie moet dan sommige dingen bui ten beeld houden en wij moeten dan misschien een paar kleine dingetjes veranderen", aldus een woordvoerder van FC Den Haag. BREDA (GPD) - De proloog van de Ronde van Nederland, dit keer een koppeltijdrit over 4800 meter in de binnenstad van Breda, heeft enkele daverende verrassingen opgeleverd. Terwijl tijdritspecialist Gerrie Kne- temann met nationaal kampioen Jacques Hanegraaf eigenlijk al stond te wachten om de eerste oranje trui om de schouders te trekken, kon het Westbrabantse tweetal uit de ploeg van Peter Post toch eerder dan verwacht te rugkeren naar het hotel. Hun tijd werd met een paar honderste se conden scherper gesteld door het HB-duo Jos Lammertink-Wies van Dongen. „Dat dacht ik wel. Het ging niet slecht, maar onderweg kreeg in al het gevoel dat onze tijd net niet goed genoeg zou worden voor de eerste plaats", reageerde Gerrie Knetemann kort. Een paar meter van de ploeglei derswagen van Post stond een glunderende Henk Koopmans. „Eindelijk hebben mijn jongens die mannen van Post een keer te pakken. Prachtig, het moest er toch eens van komen..." Maar daarmee was hij toch net iets te voorbarig. Van die gulle lach rond zijn gezicht bleef weinig meer over toen het als laatste ver trokken duo Adrie van Houwe- lingen-Jan Bogaert nog eens een volle seconde sneller bleek. Dus geen man van Post, maar de 28-jarige Adrie van Houwelingen uit de ploeg van Roger Swerts vertrekt vandaag in de eerste etappe van Noord-Scharwoude naar Veendam in het oranje, ter wijl zijn Belgische ploeggenoot Jan Bogaert, dit jaar winnaar van de vijfde etappe van de Ronde van Zwitserland, zich in het groen mag hijsen. „Het mag ook nooit een keer luk ken", mopperde de voor eigen publiek rijdende Wies van Don gen. „Dat uitgerekend die twee WOERDEN (ANP) - Lucien van Impe, de bergkoning in de laatste ronde van Frank rijk en tweede in het eind klassement, is gisteren door de Koninklijke Nederlandse Wielrenunie gestraft in een doping-affaire. Van Impe moest zich, na lot- trekking, melden voor de do- ping-controle na afloop van de Acht van Chaam op woensdag 22 juli. Hij ver scheen niet. Van Impe kleed de zich onmiddellijk na af loop van de wedstrijd om en vertrok naar het Belgische Peer, waar hij deelnam aan een avondcriterium. Van Impe heeft tot 9 augustus de gelegenheid gehad verweer te voeren bij de KNWU voor zijn absentie. De unie kreeg al die tijd geen woord te horen. Gisteren be sloot de KNWU dan ook tot de gebruikelijke sanctie: een maand voorwaardelijk ge schorst en een boete van 1000 Zwitserse franken, on geveer 1250 gulden. Lucien van Impe, die dertien Ron den van Frankrijk uitreed in de voorste gelederen, was nooit eerder in een doping- affaire verwikkeld. Jan Raas zal na de etappe van donderdag beslissen of hij mee gaat naar het wereldkampioen schap in Praag. „Die afspraak heb ik met Liebregts gemaakt en het lijkt me waanzin om hem na die datum nog langer in on zekerheid te laten". Raas acht overigens de kans dat hij meegaat naar Tsjechoslowa- kije meer dan 50 procent. „Eer lijk gezegd zie ik het niet zo somber in", verklaarde hij na de proloog waarin hij met Ad Wij- nands op de negende plaats ein digde. „Ik heb alleen nog wat moeilijkheden wanneer ik een groot verzet trap. Vandaag heb ik mezelf voor het eerst na m'n blessure getest op de 53 maal 12. Af en toe voel ik nog wat in m'n knie, maar erg hinderlijk is het niet meer". ons nog van de overwinning heb ben afgehouden. En dat nog wel in de laatste rit. Ik had dit succes je best kunnen gebruiken. Vol gend jaar sta ik zonder sponsor. Elke gelegenheid om me nog in de kijker te rijden, moet ik met twee handen aanpakken- Dit was een mooie kans geweest. En echt, toen ik hoorde dat we sneller wa ren dan Knetemann dacht ik echt dat de buit binnen was". „Zo'n kans krijgen we van de week misschien niet meer", vulde Jos Lammertink aan. „Vanaf nu wordt de ronde weer beheerst door het ploegenspel. En in dat geheel zijn we natuurlijk niet de sterkste schakel". Dc start van de Ronde van Neder land verliep overigens niet be paald vlekkeloos. Zo was het bij na onverantwoord dat de start- en finishplaats vlak bij elkaar waren gesitueerd. Coureurs die binnen kwamen werden voortdurend ge hinderd door de auto's van ploegleiders. De NieuwzeelanderWaijneHildred klapte bijna in volle vaart tegen de plocgleiderswagen van Pa trick Lefevre. Met het nodige stuurmanswerk wist Hildred zich uiteindelijk overeind te houden. „Dit is niet in de haak", conclu deerde Bas Goud van de sport- commissie van de KNWU. „Wan neer ik dit had geweten, had ik de situatie hier zo nooit goedgekeur- De officiële uitslag van de proloog van de Profronde van Neder land, een koppeltijdrit over 4.8 kilometer: 1 Adri van Houwelin- gen/Jan BOgaert (Bel) - ploeg Swerts 5 minuten 48,74 secon den; 2. Jos Lammertink/Wies van Dongen - ploeg Koopmans 5.49,51; 3. Gerrie Knetemann/ Jacques Hanegraaf - ploeg Post 5.49,87; 4. Andre Dierickx (Bel)/ Herman van Springel (Bel) ploeg Van Vaerenbergh 5.53,18; 5. Jan Raas/Ad Wijnands - ploeg Post 5.53,21; 6. Johan van de Vel de/Joop Zoetemelk - ploeg Post 5.54.76; 7. Roy SchuitcnTheo Smit - ploeg Ehlen 5.55,23; 8. Peter Winnen/Gerrit van Gestel (Bel) - ploeg Lefevre 5.55,66; 9. Hennie Kuiper Adri van der Poel - ploeg De Bruyne 5.56,90; 10. Heddy Nieuwdorp/Jos Schipper ploeg Koopmans 5.57,31; 11. Gerrie van Gcrwen/Hans Lange- njs ploeg De Bruyne 5.57,75; 12. Jan van Houwelingen'Frits Pirard ploeg Jossart 5.57,90. 13. Claude Criquielion (Bel)/ Johnny Broers - ploeg De Kim- pe 5.58,01; 14. Henk Lubberding/ Aad van den Hoek - ploeg Post 5.58,22; 15. Rudy Pevenage (Bel)/ Ronny Claes (Bel) ploeg Lefe vre 5.59.38. Later op de avond werd in de bin nenstad van Breda een criterium afgewerkt, dat niet meetelde voor de klassementen van de Profronde van Nederland. Gerrie van Gerwen won de koers door de sprint van een kopgroep van drie man te winnen. Van de Vel de werd tweede, terwijl de derde plaats voor Heddy Nieuwdorp De uitslag van het profcriterium in Bre da, niet meetellend voor de klasse menten van de Profronde van Neder land: 1. Gerrie van Gerwen - ploeg De Bruyne 66 kilometer in 1.26,08; 2. Johan van de Velde ploeg Post z.t.; 3. Heddy Nieuwdorp - ploeg Koop mans z.t.; 4. Guido van Sweevelt (Bel) ploeg Lefevre op 15 sec.; 6. Sylves ter Aarts ploeg Ehlen; 7. Aad van den Hoek - ploeg Post; 8. Walter Dal- gal (Ita) - ploeg De Kimpe; 9. Daniel Muller (Zwi) - ploeg Neugel; 10. Johnny Broers - ploeg De Kimpe; 11. Henk Lubberding - ploeg Post, allen in dezelfde tijd als van Sweevelt; op Organisatoren teleurgesteld in De Rooy BREDA (ANP) - De organisatoren van de profronde van Nederland waren voor de start van de kop peltijdrit teleurgesteld over het wegblijven van Theo de Rooy. Temeer, omdat er voor alle voor de wereldkampioenschappen ge selecteerde renners dc verplich ting zou bestaan de Ronde van Nederland te rijden. De Rooy voelde er niets meer voor, nadat hij als vervanger voor Da niel Willems dc Ronde van Wcst- Duitsland reed en daarin tweede werd. Bondscoach Piet Libregts zei: "Hij had het me op zijn minst kunnen vertellen". De sportcommissie van de KNWU zal dit geval behandelen en De Rooy mogelijk een startverbod voor andere wedstrijden tijdens deze weck opleggen. Zijn selec tie voor de WK-ploeg was niet in het geding. De Rooy's ploegge noot Peter Winnen, wel in Breda gestart, zei overigens niet van een verplichting ten aanzien van de Ronde van Nederland te we ten. Adrie van Houwelingen (r)en zijn ploegmaat Jan Bogaert lgenieten er met volle teugen i in de leiderstricot kunnen starten in de Profronde van Nederland DIEREN - In de vijfde ronde van het toernooi om het Open Nederlandse schaakkam pioenschap is de spanning aanzienlijk toegenomen. De twee koplopers. Theo van Scheltinga en dc Duitser Lehmann, gaven elkaar in de rechtstreekse confrontatie namelijk geen duimbreed toe, zodat er terecht een pun- tendeling op het scorebord kwam. Friso Nijboer uit Nijmegen en de Duitser Schmitldiel profi teerden van deze halve ader lating. doordat zij door een overwinning bij de koplopers langszij kwamen Nijboer wees Jan de Wit uit Capelle aan den IJssel hardhandig te rug. terwijl Schmittdiel de Amsterdammer Van Voort- huijsen een illusie armer maakte. Het was gisteren een slechte dag voor de Leidse deelne mers. Jeroen Piket uit Lei derdorp zag zijn opmars ge stuit door de Nijmegenaar Klip, die na een pirc-opening het initiatief naar zich toe trok. Langzaam maar zeker verslechterde de stelling van Piket daarna, waarna de pro blemen uiteindelijk zo groot werden dat capitulatie was geboden. Heemskerk uit Rijnsburg viel eveneens terug Hij kon het niet bolwerken tegen Stigter uit Laren. In de reservegroep werd Ottcn uit Leiderdorp tegen Sijdc uit Hoogeveen met een ne derlaag geconfronteerd, ter wijl ook plaatsgenoot Goed hart met lege handen bleef. Voor hem was Pouwels uit Groesbeek de boosdoener. De belangrijkste uitslagen Afgebroken partij 4e ronde Schmittdiel (Dld)-Holscher 1-0. 5e ronde Van Scheltinga-Lehmann (Did) W- kt NU!i Van Voort* huijsen-Schmittdiel 0-1, Peelen- Smit afg Stigter-Heemskerk 1-0. De Roode-Blees 1-0, Caossens De Vreede 1-0, Landsman-Borm 0-1. Stand aan de kop na 5 ronden 1/4 Schmittdiel. Van Scheltinga. Lehmann en Nijboer 4ia. 5.10 Klip. Veldt. Borm. Caessens. De Roode en Stigter 4 die derhalve geen belemmerin gen voor de NOS ziet om ko mend seizoen naar het Zuiderpark te komen. Of de NOS dit laatste echter ook daadwerkelijk zal doen. is nog niet bekend. Vorige week maan dag nog schaarde FC Den Haag zich achter het besluit van de be talende clubs geen reclamebor den te zullen verwijderen terwil- le van dc tclct llit. FC Den Haag- bestuurslid Van Hal ..We staan nog steeds aan de zijde van de overige clubs Alleen hebben we onderzocht of de NOS met een beetje fantasie komend seizoen toch opnamen van thuiswedstrij den van FC Den Haag kan ma ken. Kijk, formeel voldoen we nog steeds niet helemaal aan de eisen van CRM. Maar we hebben gewoon aangetoond, dat met een beetje inventiviteit van de zijde van de cameramensen best opna men vanuit het Zuiderpark zijn te maken". Verhoging De Westduitse voetbalbond en de televisie hebben overeenstem ming bereikt over het uitzenden van voetbal. De televisie betaalt voor het seizoen 81 82 een be drag van 7,6 miljoen gulden, een verhoging met acht procent in vergelijking tot het vorige sei zoen. Het bedrag zal gelijkelijk worden verdeeld over de 38 clubs die uitkomen in de eerste en tweede bundeshga. In de overeenkomst tussen voetbal en tv zy nog wat aanvullende be palingen opgenomen. Bijvoor beeld werd vastgesteld dat er volgend jaar opnieuw verhoging van de vergoeding zal komen, die in elk geval groter is dan acht procent. Een nieuwe overeenkomst met de tv kan door het voetbal eventu eel afhankelijk worden gesteld van overeenstemming met de ra dio-omroep. De clubs uit het be taalde voetbal vinden dat de ra dio in het weekeinde veel te veel voetbal uitzendt en wil daardoor een vergoeding. Broeken De mogelijkheid dat na Toine van Mierlo ook Bud Broeken van Willem II naar Birmingham Ci ty gaat, is reëel. De Tilburger speelde zaterdag in Groningen met de Engelse ploeg tegen FC Groningen (1-1) en kwam daar na tot een akkoord met Bir mingham. De vleugelspits kan zich duidelijk verbeteren. Het transferbedrag dat Birming ham City Willem II in het voor uitzicht heeft gesteld, kan ech ter een belemmering vormen, want h«i brstuur van de TiI- burgse vereniging vindt dat te laag PSV is voorlopig niet van plan een vervanger te zoeken voor Renê van de Kerkhof, die naar Wolverhampton Wanderers ver trekt. De geruchten als zou PSV Rene van der Gijp \an Sparta willen aantrekken, worden door manager Ploegsma dan ook pertinent tegengesproken. RCL Het Rotterdamse Sparta zal van avond toch met het IWlU elftal aantreden in de oefenwedstrijd tegen zaterdag-eersteklasser RCL DU in ICfRUtfUing tot eer dere berichten dat oefenmeester Barry Hughes vanavond in Lei derdorp slechts zijn C-elftal zou laten opdraven Dc wedstrijd op de Bloemerd begint om 19.00 Sparta zal overigens zonder Louis van Gaal aantreden. Naar giste ren is gebleken tijdens een on derzoek in het Clara-ziekenhuis heeft hij een afgelopen vrijdag een arm gebroken. Van Gaal viel in de vriendschappelijke wed strijd tegen Heerjansdam met pijn aan de arm uit Gisteren bleek, dat de linker ellepijp ge broken was. Van Gaal zal zeker zes weken niet kunnen voetbal len. Excelsior zal het komende seizoen het zonder de inbreng van aan aanvaller Dick Ernst moet stel len Ernst stopt met betaald voet bal. De cx-Fcyenoordcr koos voor een maatschappelijke car- AL6 VN BEETJE MEE- ZIT, &PELEN WE CE OPE WEP&TRUD TEGEN I f\C OAN MOET T WEL 'N BEETJE V££l

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9