N-bom reeds in produktie Besluit Reagarij past in beleid Alsnog gematigd onthaal vredesvoorstel in Israël Weer tientallen executies in Iran W einberger: "Beste kans op vrede" Regering Polen wil verbod op betogingen Demonstratie tegen besluit Washington Gambia en Senegal bundelen krachten PAGINA 6 BUITENLAND DW DINSDAG 11 AUGUSTUS 198 In Nederland was de weerstand tegen de invoering van de neutronenbom groot. Velen meenden dat de aanvaarding van dit wapen strijdig was met het nationale beleid be doeld om de rol van kernwa pens in het strategisch den ken en handelen terug te dringen; de atoomdrempel verlaagde en de grenzen ver vaagden tussen conventioner le en atomaire militaire mid delen. De invoering van een militair goed bruikbaar kern wapen maakte ook een tot Europa beperkt kernwapen- conflict denkbaar en dus mo gelijk. Mede onder druk van de publieke opinie besliste onze regering in 1978 afwij zend over de invoering van het ERRB-wapen in de Ne derlandse strijdmacht. Door generaal b.d. M.H. von Meijenfeldt Dat de Amerikaanse president voorafgaande aan zijn besluit de bondgenoten in Europa niet heeft geraadpleegd, is begrijpelijk. Het neutronen wapen dient niet alleen voor de verdediging van Europa, maar ook voor de versterking van de strijdkrachten die in voorkomend geval moeten optreden in Azi en het Mid den-Oosten. Bovendien, wan neer je weet dat overleg wei nig of niets kan veranderen aan de plannen, is het maar beter om een besluit alleen te nemen. De Amerikaanse re gering heeft zich ongetwij feld ook gerealiseerd dat van een consultatie nauwelijks enig positief resultaat te ver wachten was, gelet op de pro blemen in Europa rond de opstelling van dc Pershing 2- raket en de Tomahawk-kruis raket. Consultatie van de bondgeno ten lijkt in dit geval strikt ge nomen ook overbodig. De wapens blijven in Amerika. Toch dragen ook zij daar bij aan de verbetering van de ge loofwaardigheid van het wes terse defensiesysteem. In vredestijd maakt het niet zo veel uit waar de neutronen wapens zijn opgeslagen. Im mers in tijd van nood kunnen ze snel naar het operatiege bied worden overgebracht. Het Amerikaanse besluit raakt dus wel degelijk onze veiligheid. Zonder ons weten is er over ons beslist. Vooral veel politici die aan wapenbe heersing in de relatie tussen Oost en West een hoge priori teit geven of eensgezindheid en samenwerking in de NA VO een belangrijke politieke factor vinden, zullen dit als teleurstellend t ligt de kern van het probleem", aldus Hernu. De Sowjet-Unie zal het Ameri kaanse programma voor de neu tronenbom beantwoorden "met passende vergeldingsmaatrege len". zo schreef gisteren het Rus sische persbureau Novosli. Het was de duidelijkste waarschu wing tot nu toe aan het adres van de Amerikaanse regering. "Washington vergist zich pijnlijk als het denkt dat het de eerste kan worden in deze race", aldus commentator Alexejev van No- vosti. Tot dusverre heeft nog geen Russi sche functionaris de waarschu wing van president Brezjnjev van drie jaar geleden herhaald. Deze verklaarde toen dat elke Amerikaanse stap in de richting van produktie van de neutronen bom door Moskou zou worden beantwoord met een eigen pro gramma. Het Novosti-commen- taar lijkt echter, ook al staat het er niet met zoveel woorden, een bevestiging van Brezjnjevs drei gement. (Van onze correspondent Inez Polak JERUZALEM - De vice-premier van Israël. Simcha Ehrlich. heeft verklaard dat het Saocdische vredesvoorstel onaanvaardbare eisen in zich bergt, maar dat het een politieke ommezwaai bete kent als Saoedi-Arabi inderdaad bereid is de staat Israël te erken nen. Dit standpunt staat geheel in strijd met de officiële verkla ring van Israël, die het Saocdi sche voorstel verwerpt en ge vaarlijk voor Israël noemt. Ehrlich deed zijn uitspraken giste ren tijdens de kabinetszitting, maar werd gekritiseerd door de minister van buitenlandse zaken Sjamir. Sjamir verzocht zijn col lega's zich niet uit te laten over zaken die niet op hun werkter rein liggen. Wegens de afwezigheid van pre mier Begin, die nog steeds op vakantie is. werd besloten de dis cussie over het Saoedische voor stel uit te stellen. Na een aanvan kelijke absolute verwerping van het vredesvoorstel, gaan nu toch steeds meer stemmen in Israël op niet al te negatief te reageren. Hoewel er eensgezindheid heerst wat betreft dc onaanvaardbaar heid van de Saoedische eisen, stelden enkele ministers dat Is raël er verstandig aan doet haar reactie op positieve wijze te for muleren. Daarbij wordt voorna melijk gedacht aan een uitnodi ging aan Saoedi-Arabi om aan de vredesonderhandelingen deel te ..nemen. PARIJS Een vader omhelst zijn kind temidden van journalisten en fotografen. Gisteren kwani de eerste groep Fransen uit Iran in het vaderland terug. Morgen vertrekt weer een groep uit Iran. LONDEN (Reuter) - In Teheran zijn gisteren vier 'monarchisten' en zes 'complotteurs' door vuurpelotons terechtgesteld, zo bericht de Iraanse radio. Het is voor het eerst dat melding wordt gemaakt van executies van aanhangers van de monarchie. De meeste slachtoffers van de golf van executies van de laatste weken vielen onder leden en sympathisan ten van links-islamitische guerrillabewegingen. Dc 'complotteurs' wa ren betrokken bij een mislukte poging tot staatsgreep die vorig jaar zou zijn beraamd door vooral uit de luchtmacht afkomstige officieren. Na de ontdekking van dat complot, in juli 1980, waren al meer dan honderd mensen terechtgesteld. Maar verv olgens werd een aantal gevangen offi cieren vrijgelaten om te kunnen deelnemen aan dc oorlog tegen Irak. De Iraanse media melden voorts nog de terechtstelling van 23 leden van de linkse Moedjahidicn. afgelopen zondag. De afgelopen dagen zijn ook nog 19 'gewone misdadigers' geexecuteerd wegens onder meer drug smokkel. overspel, homosexualiteit en 'andere daden die strijdig zijn. met de islamitische moraal'. Radio-Iran meldt ook dat twee revolutionaire gardisten gisteren zijn doodgeschotervdoor overvallers in de Kaspische Zee-stad Qa'Emshahr. In dezelfde plaats vielen enkele gewonden bij aan aanval op het bureau van de gouverneur. Vier actieve leden van de Moedjahidien zijn aangegeven door hun moe der en daarna gearresteerd, zo vermeldt een communiqué van de 'wachters van de revolutie' dat gisteren door radio-Teheran werd voor gelezen. Iman Chomeiny had tevoren in een rede gezegd dat ouders moeten wa ken over hun kinderen, en de inwoners van elk huis over hun buren. Hij achtte het een religieuze plicht kinderen aan te geven die "in de- klauwen van oppositiegroepen zijn gevallen" Bij invallen in ruim dertig schuilplaatsen van leden van de linkse organi satie Moedjahidien-E-Chalq in Teheran is een "dodenlijst" gevonden, zo heeft de Iraanse staatsradio gisteren bekendgemaakt. De mensen die op de nominatie stonden om gedood te worden, waren onder meer parlementsleden en revolutionaire gardisten. Het besluit van president Reagan om de produk tie te starten van de zo genaamde neutronen bom (Enhanced Radia tion Reduced Blast- weapon; ERRB-wapen) past in het strategisch beleid van de huidige Amerikaanse regering om de Russische ex pansie waar dan ook ter wereld, tegen te gaan door de versterking van de Amerikaanse militaire macht. De militaire mogelijkheden die het ERRB-wapen biedt, zijn bepaald niet gering. Bij een explosie zijn de effecten als hitte, luchtdruk en radio-ac tieve neerslag beperkt en wat overblijft, is een directe neu tronenstraling. Door deze ei genschap is het wapen, in het bijzonder op het gevechts- veld. goed bruikbaar tegen gepantserde formaties die te gen deze straling weinig of geen bescherming hebben. Een anti-tankwapen dus en de behoefte eraan té groot ge let op het overwicht bijvoor beeld aan tanks van het War schaupact (NAVO 11.000 - Warschaupact 26.000). Het besluit van president Rea gan maakt ook duidelijk dat de toepassing van de atoom- technolögie voor militaire doeleinden nauwelijks meer te stuiten is. Wapens zoals de neutronenbom leveren een bepaalde hoeveelheid gerich te vernietigingskracht die voor gelijke prijs en inspan ning met conventionele mili taire middelen niet bereik baar is. Het bezit van dergelij ke wapens is dan ook belang rijk in een tijd waarin zowel Amerika als de bondgenoten de grootste moeite hebben om een toereikende conven tionele strijdkracht in stand te houden. Het neutronenwapen houdt de NAVO al bijna meer dan acht jaren bezig. In 1973 noemd de Verenigde Staten van Ameri ka dit wapen - waarvan de ontwikkeling reeds in de ja ren '50 was gestart - als een van de mogelijkheden voor de modernissering van de NAVO-atoombewapening. Het zou commandanten te velde in een concrete oor logssituatie meer mogelijk heden geven om snel en doel matig op te treden tegen be dreigende ontwikkelingen. De invoering van het ERRB- wapen betekende een verbe tering van flexibiliteit en ef fectiviteit van de tactische atomaire defensie en daar mee van het totale westerse afschrikkingssysteem. Zij paste volledig in de op oor- logsvoorkoming en -afschrik king gerichte NAVO-strate- gie van het aangepaste ant woord. In 1977-1978 brak voor de NA VO de tijd aan om te beslis sen. Amerika stelde de invoe ring van het neutronenwapen afhankelijk van de bereid heid van de Europese leden van het bondgenootschap om het wapen te accepteren. De opvattingen in Europa wa ren, zoals gebruikelijk, ver deeld. De Duitse Bondsrepu bliek wilde voorafgaande aan het besluit tot invoering, het wapen inbrengen in het over leg te Wenen tussen NAVO en Warschaupact over de we- derzijdse beperking van de strijdkrachten in Europa. Amerika had echter, mede uit budgettaire overwegingen, geen tijd om de resultaten van dit overleg af te wachten. Begin 1978 besloot president Carter vrij onverwachts het project te laten vallen. In sep tember van dat jaar kwam hij gedeeltelijk op deze beslis sing terug en gaf hij toestem ming tot produktie van on derdelen (componenten) van het ERRB-wapen. De invoe- WASHINGTON (Reuter/UPI/AFP) - De Amerikaanse mi nister van defensie, Caspar Weinberger, heeft gisteren verklaard dat de Verenigde Staten reeds een begin heb ben gemaakt met de produktie van de neutronenbom men en bezig zijn ze op te slaan op Amerikaans grond gebied. Het besluit tot produktie van het neutronenwapen dat dit week einde door het Witte Huis werd bekendgemaakt, heeft veel be- s roering gewekt en heeft tot scherpe kritiek geleid van som mige NAVO-bondgenoten. De minister verklaarde tegenover journalisten dat er slechts enige uren nodig zijn om de neutro nenbommen naar West-Europa over te vliegen wanneer besloten wordt ze in het geval van een cri sis in te zetten. Geen discussie Weinberger onderstreepte op een persconferentie in Washington dat de Amerikaanse regering heeft besloten de neutronenbom op eigen grondgebied te plaatsen om een "lange en niet overtui gende discussie" met Europese tegenstanders van het wapen te vermijden. De minister meent dat door een uitstel van het pro- duktiebesluit niets zou zijn ge wonnen. Diegenen die in Europa tegen de neutronenbom zijn ge kant, zullen dat ook over enige maanden nog zijn, zo verklaarde hij. Washington moest volgens de minister wel doorzetten, an ders hadden de bondgenoten op nieuw, net als onder president Carter, de indruk gekregen dat WARSCHAU (AFP/Reuter/UPI) - De Poolse regering overweegt een verbod af te kondigen op straatdemonstraties. Dit heeli premier Wojciech Jaruzelski gis teren tijdens een vergadering van de ministerraad gezegd. Zijn voorstel zal vandaag aan dc orde komen op een bijeenkomst van het centraal comité van de Pool se communistische partij. Jaruzelski verklaarde dat de rege ring maatregelen onderzoekt om in de toekomst straatdemonstra ties te voorkomen die de openba re orde en de veiligheid van het land in gevaar brengen. Zijns in ziens moet er vooral worden op getreden tegen demonstraties met voertuigen, die in de ogen van de premier neerkomen op een "onaanvaardbare vorm van pressie". Hij zinspeelde hiermee op de recente blokkade van het centrum van Warschau door eni ge honderden vrachtwagens, bussen, trams en taxi's. Jaruzelski het er geen enkele twij fel over bestaan dat de regering er niet voor zal terugdeinzen haar toevlucht te nemen tot ge weld om de "orde in Polen" te handhaven. "Wij staan gunstig tegenover de sociale eensgezind heid. wij willen dat het weder zijdse begrip overheerst, maar we bullen niet toestaan dat de verzwakking van het gezag en de ontmanteling van de staat de prijs is die we daarvoor moeten betalen", aldus de premier. Hij deed in dit verband een felle aan val op "extremistische krachten" in het vrije vakverbond Solidari teit, die hij verweet aan te sturen op een cojifrontatie. de Amerikaanse regering een zigzag-koers volgt. Weinberger gelooft niet in de kri tiek dat de neutronenbom de drempel tussen een conventione le en nucleaire oorlog verlaagt. "Afschrikking is een van de grootste voordelen van dit wa pen", zo zei hij. Naar de minister meedeelde, zijn er nog maar weinig neutronen bommen geproduceerd. In elk geval nog niet genoeg om ingeval van een crisis het wapen te kun nen inzetten. Hij wilde niet zeg gen hoeveel neutronenbommen er vervaardigd zullen worden en ook wilde hij niets loslaten over de plaatsen waar ze zullen wor den opgeslagen. Nieuwe IRA- hongerstaker BELFAST (AFP) - Een zeven tiende activist van het verbo den Ierse Republikeinse Le ger (IRA) weigert sinds giste ren in de Maze-gevangenis bij Belfast voedsel tot zich te ne men, nu een tiende honger staker zich in een "kritieke toestand" bevindt. Dit heeft een woordvoerder van het Britse staatssecreta riaat voor Noord-Ierland in Belfast meegedeeld. Pat Sheehan (23 jaar), een IRA- lid dat tot een gevangenis straf van 15 jaar werd veroor deeld wegens een aanslag op een winkel in Belfast in 1978. doet mee met zijn vrienden van wie er één, Michael Devi- ne, op zijn 50ste stakings dag - heel slecht aan toe is. Volgens zijn familie wordt hij blind en kan hij geen water meer opnemen. In de Maze- gevangenis is een kamer ter beschikking gesteld van de familie van Devine. Afgelopen zaterdag overleed de negende IRA-hongerstaker Thomas Mcllwee (23) na een hongerstaking van 62 dagen. Na het bekend worden van zijn dood was het erg onrus tig in Belfast. Afschrikking Weinberger noemde de neutronen bom het doetrefféndste afschrik- kingswapqn tegen het enorme Russische overwicht op het ge bied van infanterie en tanks in Europa. Het is voor de Verenigde Staten belangrijk te beschikken over dit wapen, dat de beste kans biedt op vrede in de moder ne wereld". Hij voegde eraan toe dat de Verenigde Staten zouden uitnodigen tot agressie, wanneer zij zwak zouden zijn. BELLAGHY - De acht zusters van de negende IRA-hongerstaker die overleed, Tom Mcllwee, dragen de kist naar zijn laatste rustplaats. Caspar Weinberger: "Geen zinlo ze discussie voeren". Volgens de Amerikaanse minister zal het besluit de neutronenbom te produceren een gunstig effect hebben op de toekomstige on derhandelingen tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie over beperking van strategische wapens. De Verenigde Staten zilllen dan vanuit een sterke po sitie onderhandelen, hetgeen van wezenlijk belang is voor een ef fectief resultaat, aldus Weinber ger. DAKAR (UPI) - Senegal en Gambia hebben besloten hun veiligheids troepen te combineren, zo heeft de Gambiaanse president Sir Dawda Jawara meegedeeld. Een comuniqué met dit besluit is gisteren in de Sengalese hoofdstad Dakar gepubliceerd. Over de interventie van Se negalese troepen in Gambia, die hier een poging tot staatsgreep hebben onderdrukt, zei Jawara dat de 'veiligheid van Senegal en Gambia onlos makelijk verbonden is'. Het kleine Gambia ligt als een enclave temid den van Senegalees grondgebied. Gambia beschikt niet over een eigen leger, slechts over een militie van rond 600 man, maar de Senegalese strijdkrachten tellen ongeveer 10.000 man. Het Senegalese dagblad Le Soleil publiceerde gisteren ook een verkla ring van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, waarin de Senegalese regering geluk wordt gewenst met 'het moedige en doel treffende optreden van dc Senegalese strijdkrachten'. De leider van de coup. Kukli Samba Sanyang. is nog voortvluchtig. De luchthaven bij de Gambiaanse hoofdstad Banjoel is gisteren weer ge opend. DEN HAAG (ANP/Reuter/DPA) - De Haagse afdeling van het sa menwerkingsverband 'Stop de neutronenbom' heeft gisteren voor de Amerikaanse ambassade een uur lang gedemonstreerd te gen het besluit van Reagan tot produktie van dit wapen. De beslissing van de Amerikaanse regering is. volgens een reactie van de Partij van de Arbeid, een verdere stap in de bewapenings wedloop. Nederland heeft gisteren tijdens het overleg van de permanente NAVO-vertegenwoordigers in Brussel de bondgenoten herin nerd aan de bezwaren die in ons land leven tegen de produktie van de neutronenbom. Volgens de conservatieve Frank furter Allgemeine Zeitung in West-Duitsland is het Ameri kaanse besluit in Bonn met 'ter nauwernood onderdrukte vloe ken' begroet. Bonn neemt Was hington kwalijk dat bij de pre sentatie van het besluit geen re kening is gehouden met de effec ten in West-Europa. Bondskan selier Helmut Schmidt was van de economische top vorige maand in Ottawa teruggekeerd in de overtuiging dat er voortaan op beter overleg zou kunnen worden gerekend. Maar Reagans besluit heeft duidelijk gemaakt dat in het Witte Huis en het Pen tagon niet meer wordt geluisterd naar Amerikaanse politici die aanvoeren dat rekening moet worden gehouden met eventuele gevolgen voor de bondgenoten. Volgens de Franse minister van de fensie. Charles Hernu. heeft het Amerikaanse besluit een "dub belzinnig" karakter. "De Ver enigde Staten willen dit wapen in produktie nemen en het alleen op Amerikaans grondgebied op slaan. Maar het gaat om een tac tisch wapen met een beperkt operatiegebied eigenlijk uitein delijk Europees gebied. En daar

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6