Ambtenaar wil actie voor collega in Krefeld ontketenen fOV; U Nederlandse Chileen vermist in Z-Amerika Bedreigd door beroepsverbod Leidse stadsrubriek Problemen universiteit en AZL met dump-afval onverwacht van de baan DINSDAG 11 AUGUSTUS 1981 Zwaar gewond bij brandje LEIDEN - Bestuurslid Neute boom van de voetbalvereniging Roodenburg uit Leiden Noord heeft gisteravond ernstige brandwonden opgelopen bij een brand in een bijgebouwtje van de kantine van zijn club. Samen met kantinebeheerder Ar- noldus was Neuteboom gister avond in het bijgebouwtje bezig om de vloer te egaliseren met een verharder. Daarbij kwamen brandbare gassen vrij. In dezelf de ruimte stond ook een cv-ketel zodat er een steekvlam ontstond waardoor bestuurslid Neute boom ernstig en kantinebeheer der Arnoldus licht gewond raak ten. Beiden zijn overgebracht naar het AZL. Langebrug afgesloten LEIDEN - De Langebrug is mor gen en overmorgen afgesloten voor doorgaand verkeer. Ter hoogte van de Wolsteeg en de Pieterskerkchoorsteeg worden een aantal 'gasleidingen ver nieuwd. In verband daarmee is de Langebrug tussen ongeveer acht uur 's ochtends en half vijf 's middags niet berijdbaar. Medewerker universiteit LEIDEN - Luis Suarez. een Neder landse Chileen, tot voor kort werkzaam bij de Leidse universi teit, wordt sinds enkele maanden vermist. Hij besloot begin dit jaar terug te keren naar Chili, maar werd bij de Argentijns-Chi- leense grens al opgepakt. Vanaf die tijd is er niets meer van hem Lucia Gali de Passamani en Ludy van Popta in druk overleg over de 'vermisten' in Chili en Argentina Luis Quinchavil Suarez was ver bonden aan de letterenfaculteit bij de vakgroep toegepaste taal wetenschappen, waar hij zich be zig hield met een onderzoek naar de Mapuche taal in zijn vader land. Zijn Leidse vriendin Ludy van Popta probeert op alle mogelijke manieren achter zijn verblijf plaats te komen. Autoriteiten van ambassades en buitenlandse zaken zijn ingeschakeld, evenals Amnesty International, Hoge Commissariaat voor de Vluchte lingen (VN) en Co So Fam. een solidariteitscommissie van fami lieleden van gevangenen, ver misten en doden in Argentinië Tot nu toe zonder resultaat. In juni 1976 kwam de Chileense vluchteling, die zelf tot het Ma- puchevolk hoort op uitnodiging van de Nederlandse regering als politiek vluchteling naar Neder land In 1973 was hij in Chili ge vangen genomen vanwege zijn betrokkenheid bij landbezettin gen van voormalige Mapuche- grond. In Nederland kreeg hij een baan aangeboden bij de Leidse universiteit. Zijn hele oriëntatie bleef echter op Chili gericht. "Het was daarom ook niet vreemd, dat hij, ondanks alle moeilijkhe den besloot terug te keren naar zijn land", zegt zijn vriendin, die i LEIDEN - "Elke keer dat ik erover praat word ik op nieuw kwaad". De woede van Han Pronk richt zich op het lot van een Duitse collega van hem, die op politieke gronden met ontslag Wordt bedreigd. i Het christen-democratische stads bestuur van de Westduitse zus- tergemeente van Leiden, Krefeld wil Jürgen Schachschneider op straat zetten omdat hij lid is van de Duitse communistische partij (DKP). Han Pronk is werkzaam bij de Stichting Welzijn en heeft door zijn werk contacten met het ge meentelijk bureau voor jeugdza ken (Jugendamt) in Krefeld. Schachschneider werkt bij dit bureau voor jeugdzaken en zo raakte Pronk betrokken bij eerr affaire die - zoals hij zegt - in Ne derland onvoorstelbaar is. De Leidse welzijnswerker, vorige week juist teruggekeerd van een bezoek aan Krefeld, legt een dik pak papier op tafel. Het is een verzameling brieven en andere documenten, samen het schrifte lijke relaas van een al maanden durende zaak, waarin Schachschneider gewikkeld is en die het beste omschreven kan worden als een hetze tegen hem persoonlijk en een jacht op com munisten in het algemeen. De affaire begon als een. interne vakbondskwestie. De OTV (ver gelijkbaar met onze ambtenaren bond ABVA) stelde een kandida tenlijst samen voor de verkiezing personeelsraad bij de j Schachschneiders lidmaatschap van de DKP werd ter sprake ge bracht en er ontstond discussie over de verenigbaarheid van het lidmaatschap van vakbond en partij. De vergadering die over de kandidaatstelling besliste zag na deze discussie geen aanlei ding om de kandidatuur te her zien. De capaciteiten van de kan didaten en niet hun politieke kleur bepaalden de volgorde van de lijst, meende de bond. In de regionale kranten Westdeut- sche Zeitung en Rheinische Post verschenen daarop echter artike len waarin andere kandidaten aankondigden zich te zullen te rugtrekken vanwege het feit dat een 'DKP-man' op de lijst staat. Als Schachschneider reageert met een ingezonden brief (die vol gens Schachschneider op be langrijke punten door de redac tie van de krant werd ingekort), heeft het gemeentebestuur een bevestiging van zijn DKP-lid- maatschap en stuurt hem een brief. In die brief wordt de amb tenaar gesommeerd om op te ge ven sinds'wanneer hij lid is van de DKP en welke functie hij in de partij bekleedt. Een ontslag procedure wordt in het vooruit zicht gesteld. Inlichtingen Inmiddels worden door het ge meentebestuur over Schachsch neider inlichtingen ingewonnen bij het ministerie van binnen landse zaken van de provincie Nordrhein-Westfalen. "Er zijn over Jürgen Schachschneider geen gegevens bekend, die twij fel aan zijn trouw aan de grond wet kunnen bevestigen", schrijft men. Op «het Krefelder stadhuis blijft de ze vertrouwelijke brief wat al te nonchalant rondslingeren en zo doende kan Han Pronk (een ko pie van) deze brief tonen. De CDU-wethouder van Krefeld, Forschbach, verklaarde eerst nog in de krant dat 'een enkele communist de stad nauwelijks schade kan berokkenen', maar nadat de voorzitter van CDU-af- deling Evertz zich ermee be moeide ("Hoe is het uitgerekend in Krefeld mogelijk dat een zo actief DKP-lid als Schachschnei der bij het gemeentelijk bureau voor jeugdzaken kon komen?", zei hij op een partij-vergade ring") kreeg Schachschneider de brief, waarin met ontslag werd gedreigd. En niet alleen Schachschneider, ook anderen werd naar hun eventueel DKP-lidmaatschap ge vraagd. Bijvoorbeeld Elke Fon- ger, die het had aangedurfd om in een ingezonden brief in de krant het voor haar collega op te vakbondsactiviteiten gewei gerd". Pronk is druk doende om in Lei den een actie te ontketenen voor zijn Duitse collega. Hij heeft con tact gezocht met de politieke par tijen en hoopt dat de gemeente raad een uitspraak doet over de ze Berufsverbote-zaak in haar ^ustergemeente. "In het verle den heeft de raad wel eens in zijn algemeenheid de Berufsverbote veroordeeld en dat ter kennis ge bracht van Krefeld", herinnert Pronk zich. Ook gaat er bij de ambtenaren op het stadhuis een handtekenin genlijst rond en denkt Pronk aan een actie met het versturen van briefkaarten, zoals Amnesty In ternational dat voor politieke ge vangenen doet. "Zelf ben ik van geen enkele politieke partij lid", zegt Pronk.... ongevraagd. LEO MAAT het fraaie batik-werk, dat ojfde Pasar Malam Pasar Malam in Ton Menkenhal LEIDEN - Ter afsluiting van de manifestatie Airrail, die op 6 juni in de Ton Menkenhal begon, wordt een Pasar Ma lam gehouden. De Pasar Ma lam (letterlijk: avondmarkt) begint morgen en duurt tot en met zaterdag. De hal aan de Vondellaan is van 's mid dags twee uur tot 's avonds elf uur geopend. Volgens de organisatoren zijn de jaarlijkse Pasar Malam ac tiviteiten in Nederland vaak nauwelijks die naam waar dig. "Wat wordt de bezoeker vaak geboden? Een paar ar metierige palmen, een over daad aan westerse saté en schreeuwerig amusement. De Pasar Malam heeft een onvermijdelijk commercieel stempel gekregen", aldus de organisatoren, die hierin ver andering willen brengen. Zij verzekeren dat de bezoe kers van de Leidse Pasar Ma lam zich in de tropen zullen wanen, genietend van Indo nesische artiesten en van kat jang teng teng, éyam pan gang, roti kukus, soto ajam en wat dies meer zij. opgegeven "Op illegale wyze probeerde hij terug te keren om dat de legale weg voor hem was verboden. Luis wilde in Chili een bijdrage leveren aan de strijd voor een menswaardig bestaan. 'Werken voor zijn volk', noemde hij het. Vooral op het gebied van gezondheidszorg en landbouw was er volgens hem veel te doen". Of hij zijn vaderland ooit heeft be reikt is nog onbekend. De advo caat, die Ludy van Popta in de arm heeft genomen heeft van twee getuigen, die de gevangen neming onmiddellijk hebben doorgegeven, vernomen dat Luis bij de Argentijns-Chileense grens samen met een Deens vluchteling is opgepakt. "Dit ge beurde door vijftien Argentijnen te paard van de gendarmerie bij het plaatsje 'Junin de Los Andes' in de pas van Paimun. Daarna is niets meer van hem vernomen". Op telexberichten naar de presi dent van Argentinië, naar de mi nister van binnenlandse zaken en naar de president van het Ho ge Gerechtshof is tot op heden geen antwoord ontvangen. Ludy van Popta: "Het Nederlands mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft op verzoek, mede via haar ambassades in Buenos Aires en Santiago, alle steun toegezegd. Zij erkennen het recht op be scherming van Luis. als vluchte ling in Nederland". Zelf heeft Ludy het vermoeden dat haar vriend reeds lang door Ar gentijnse autoriteiten aan de Chi leense autoriteiten is overgedra gen "Ik vrees dat hij in handen is van de Chileense geheime dienst (CNI) en in een niet offi ciële gevangenis verblijft, maar zeker weten doe je zoiets nooit!" Door bekendheid aan de zaak te geven hoopt Ludy dat er meer druk achter het onderzoek van de Nederlandse ambassades wordt gezet Zij krijgt af en toe de indruk evenals de Argentijns vluchtelinge Lucia Call de Passa mani van Co So Fam dat de men sen in Europa 'de vermisten' ver geten. En langzamerhand gaan denken dat het niet meer ge beurt. Lucia Cali wijst er op dat alleen in Argentinië 40.000 men sen, waaronder 4000 kinderen zo maar 'weg' zijn. Van haar eigen familie mist ze haar vader, moe der, zuster, schoonzuster en twee oma's. "De 'dwaze' moeders in Argentinië, die hier met de we reldkampioenschappen voetbal zo bekend zijn geworden, protes teren nog steeds. Nederland moet dat ook volhouden", aldus de boodschap Lucia Cali de Pas- door René van der Velden Jaap Visser Han Pronk: "Op dit moment is er nog geen ontslag aangezegd, maar de dreiging is er wel. Voor lopig krijgt Schachschneider al lemaal rotklusjes te doen en wordt hem bijzonder verlof voor LEIDEN - Tamelijk onverwacht lijken universiteit en Academisch Zie kenhuis toch uit hun problemen met licht radio-actief afval te komen. Het beroep van milieu-organisaties tegen dumping van afval in de At lantische Oceaan is gisteren door de Kroon afgewezen. Dat te dumpen afval wordt door het Energieonderzoek Centrum Neder land opgehaald uit ziekenhuizen en laboratoria De depots van het ECN in Petten begonnen al aardig vol te raken omdat de vergunning voor het dumpen in afwachting van een uitspraak van de Raad van State was geschorst. Die uitspraak zelf werd pas in september verwacht, waardoor de dumping voor dit jaar ernstig in gevaar kwam. Bij de universiteit en het AZL was men zich dan ook al ernstig aan het beraden wat te doen. Het ECN had immers in een brief aangekondigd het licht radio-actief afval (injectiespuiten, reageerbuisjes e.d.j niet meer op te halen als de Raad van State zich negatief of te laat zou uitspreken Naar ik aanneem zijn de problemen nu van de baan", zegt Rob in 't Veld, veiligheidsman bij de universiteit. Cowboy Leo Hoofdagent Leo Nederstigt is één van de eerste agenten van het Leidse politiekorps die sinds kort uitgerust is met het omstreden dienstpi stool Walther P5. Geleidelijk aan wordt heel het korps van het wapen voorzien; een nog al zwaar, schietklaar wapen, opzichtig gedragen in een open holster. Meestal is Nederstigt op straat te vinden ("daar hoor je thuis als agent, nietwaar"); met zijn nieuwe kolf waar hij niet zo blij mee is. "Misschien zou het zonder pistool kunnen", overweegt hij. "Voor je eigen veiligheid mag de Walther voordelen hebben maar na delen zitten er verder genoeg aan. In het gedrang op straat bijvoorbeeld moet je ver domd goed uitkijken dat ze het wapen niet van je afne men". De hoofdagent zit nog maar net in de redactie van het Leidse politieblad of hij zwengelt de discussie over de Walther P5 nog eens aan met een opval lend gedicht. Toen Leo Ne derstigt het gedicht schreef, droeg hij de Walther nog niet. Hij ging er toen nog vanuit dat zijn uniformjas strak ge tailleerd zou zijn waarbij de brede koppel opzichtig bo ven het jasje uit zou benge len. Het model cowboy. Dat valt mee. De nieuwe jassen zijn er nog niet. Voorlopig kunnen de agenten volstaan met de oude vertrouwde slobberjas, voorzien van een split aan de zijkant. Welis waar steekt het nieuwe pi stool. ook zo, meer af dan de oude FN in het gesloten hol ster, maar de Walther oogt zó toch minder opvallend dan op een getailleerde jas. De brede koppel blijft onder de jas; dat draagt nog gemakke lijker ook ("je hoeft niet tel kens je koppel af te doen als je je jas uitdoet") en de agent voelt zich minder een mens aan een wapen. PS "P.S. te voet" in het ge dicht betekent "projeckt sur veillance, te voet". Popglibbers Genesis of Rubberen Robbie? Dat is de vraag voor de recht geaarde Leidenaar die toeval lig ook nog een grote liefheb ber van popmuziek is. "Wat? Een Beatnacht? Wie treedt daar dan op? Rubberen Robbie en de Shoes! Wat leuk daar wil ik (Theo van Es tijdens het eerste deel van de Leidse Beatnacht). wel naar toe...". Genesis ('Djénezus'). de grbep van Phil Collins, komt beslist niet elke dag, zelfs niet jaar lijks. naar ons land. Het op treden van deze Engelse for matie op zaterdag drie okto ber in de Groenoordhallen is eenmalig. Dus eigenlijk is de keuze vrij gemakkelijk. Ja, dééag, als echte Leienaar ga je toch op drie oktober niet in de Groenoordhallen naar drie buitenlanders zitten kijken en luisteren Op drie okto ber behoor je feest te vieren met echte Leidenaars; dus ga je naar Rubberen Robbie in de Stadsgehoorzaal. Niet dan? Een vreemde zaak twee gioie popfestijncn in Leiden op één en dezelfde dag. drie ok tober nog wel Genesis in de Groenoordhallen en het tweede deel van de Leidse Beatnacht in de Stadsgehoor zaal. Maar André de Jong, di recteur van zowel de Groenoordhallen als de Stadsgehoorzaal, vindt dat Phil Collins en Rubberen Robbic best op dezelfde avond in dezelfde stad kun nen optreden. De Jong: "De Beatnacht ligt in het verlengde van de dne ok tober-viering Das echt Lcids. Da's voor echtOkLeide naars. Genesis is heel wat an ders. Daar komen ze uit het hele land op af. zelfs uit het buitenland. Dat blijkt wel uit de aanvragen voor kaarten die we hier binnenkrijgen. Genesis betekent bij voor baat een volle bak. De Beat nacht ook. Dus die twee zul len elkaar niet bijten". Ook Leon Raamakers van Mo- jo-concerts, het organisatie bureau dat Genesis naar Lei den haalt, is met bang dat de invasie van ruim tienduizend Genesis-gangers moeilijkhe den met feestvierend Leiden oplevert. "Het Gencsis-pu- bliek is een heel gemotiveerd publiek. Daar zullen de Lei denaars geen last van heb ben. En andersom ik denk dat de feestvierende Leide naar nog nooit van Genesis heeft gehoord". Raamakers hoorde overigens pas van ons voor het eerst dat tn Leiden op dne oktober een tweede Beatnacht wordt ge houden. "Wat7 Een Beat nacht7 Wie treedt daar dan op? Rubberen Robbie en de Shoes! Wat leuk. daar wil ik wel naar toe"... "Dne oktober was de enige datum dat én Genesis én de Groenoordhal vrij waren. Maar als ik dit al lemaal van te voren had ge weten dan had ik toch gepro beerd om de zaak te verschui- Dat hadden de echt Leidse popglibbers waarschijnlijk ook op prijs gesteld...

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3