LEIDSCH DAGBLAD Scheepsblokkade gebroken töiïBSBm Van der Louw naar CRM Veilig vliegen naar Amerika betwijfeld ?a$arjï)alam Rabo-bank voor 25 mille opgelicht Politie treedt op tegen actievoerders in Terneuzen DEMONSTRATIES TEGEN N-BOM VS stellen levering F-16 aan Israël uit Ceiden si# DINSDAG 11 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36546 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bt/eau Wifle &nget 1 2311 BG leden Voor W-Tvs cototon In Hoofddorp HOOFDDORP - Het kantoor van de RABO-bank in Hoofd dorp heeft gisteren aangifte gedaan van de verduistering van 25.000 gulden. Volgens de politie in de Haarlemmer meer gaat het om oplichting c.q. valsheid in geschrifte. De bank zelf wenst geen enkel commentaar te geven maar bevestigt wel dat de vermoe delijke dader geen eigen per soneelslid is. De politie heeft momenteel de zaak in onderzoek en een ver moedelijke dader op het oog. Deze verdachte zou zich ech ter al in het Zuidamerikaanse Rio de Janeiro bevinden. DEN HAAG (GPD) - De Rotterdamse burge meester André van der Louw is door de PvdA voorgedragen als mi nister van cultuur, re creatie en maatschap pelijk werk. Van der Louw is rond het mid daguur door de forma teurs Kremers (CDA) en Van Thijn (PvdA) ontvangen. Enkele uren eerder hadden de formateurs een ge sprek met mevrouw Til Gardeniers-Berendsen, die door het CDA voorgedragen als volksge- milieuhy- nister zondheid giëne. Na afloop van het ge sprek, dat ruim een uur duurde, zei Van der Louw zich enkele da gen te willen beraden alvorens een besluit over het ministerschap te nemen. Op de Rotterdamse bur gemeester is door de PvdA grote druk uit geoefend om zich kan didaat voor het minis terschap te stellen. Van der Louw: „Maar ik heb mijn aarzelingen, vooral of je een stad als Rotterdam kunt verla ten. Welke reden heb je om aan te nemen dat dit kabinet echt iets zal kunnen doen aan de problemen van grote steden?" De CDA-top heeft dagen lang gezocht naar een kandidaat voor volks gezondheid. CDA-lei- der Van Agt had een lijstje met de namen van vijf voormalige KVP'ers voor die post. Al in het weekeinde circuleerde de naam van mevr. Gardeniers, maar pas gister avond werd de knoop doorgehakt en kon Van Agt de nu nog (demis sionaire) minister van CRM voordragen. Til Gardeniers was vier jaar lang de enige vrouw in het eerste ka binet-Van Agt en het is niet uitgesloten dat zij dat in het tweede kabi net-Van Agt ook zal zijn. "Berlijnse muur" als cadeautje BERLIJN (AP) - Een groep onbekenden heeft het kan toor van de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot in West-Berlijn dichtgemet seld. De actie houdt waar schijnlijk verband met de aanstaande "verjaardag" van de Berlijnse muur, die don derdag 20 jaar bestaat. De po litie heeft het metselwerk in tussen weer afgebroken. uie uuui utri i& terscnap ie stenen, van i\vr eii vour aie posi. ^ijii- - 11 DEN HAAG (GPD/ANP) - De Mobiele Eenheid gesteund door sleepboten van defensie is tegen het middaguur be gonnen met het opruimen van een blokkade door bin nenschippers in Terneuzen. Aan de actie, de eerste van een te verwachten reeks, is door ongeveer 150 man poli tie deelgenomen. Elke actie zal op plaatselijk initiatief worden ondernomen. Hoewel het kabinet gisteren het 'onaanvaardbaar' heeft uitge sproken over de blokkades van vaarwegen, komt er geen lande lijk gecoördineerde actie om de blokkades op te heffen, zo heeft een woordvoerder van het minis terie van binnenlandse zaken vanmorgen verklaard. De vaste kamercommissie voor verkeer kwam vanmiddag in spoedzit ting bijeen om door staatssecre taris Smit-Kroes over de acties te worden ingelicht. De actie in Terneuzen, waar rond 30 binnenschepen het kanaal naar Gent en daarmee een inter nationaal water vijf rijen dik had den afgesloten, volgde vp.nJ^. gen op een sommering van La rijkspolitie te water om de blok kade op te heffen. De schippers werd opgedragen de doorvaart uiterlijk elf uur te hebben vrijge maakt. De schippers zeiden daar voor zeker een dag nodig te heb ben. Zij zouden zich evenwel niet verzetten, vooral om dat de meeste schippers ook hun gezin aan boord hebben. In de afgelopen nacht liet de Ko ninklijke Marine vanuit Den Hel- DEN HAAG (GPD) - Groepjes de monstranten hebben vanoch tend zit-demonstratie gehouden bij de Amerikaanse en Russische ambassade in Den Haag, alsme de bij de diplomatieke vertegen woordigingen van West-Duits- land. Frankrijk, Italië en Spanje. Met hun actie willen zij proteste ren tegen de produktie en plaat sing van de neutronenbom „door welk land dan ook". De grootste actie vond plaats bij de Ameri kaanse ambassade, waar bezoe kers en personeel het gebouw slechts konden binnenkomen via een smal pad tussen de onge veer vijftig demonstranten, waarbij zij door een open doods kist moesten lopen. De politie hoefde hier niet in te grijpen (fo to). De demonstranten zijn deelnemers aan de zesde internationale vre desmars, die deze week en vorige week nabij het Drentse Beilen een tentenkamp hebben opgesla gen. De „geweldloze actie van kortstondige duur", zoals een pamflet van de actievoerders het noemde, was niet alleen gericht tegen het Amerikaanse besluit de neutronenbom in produktie te nemen, hoewel dat besluit van afgelopen weekeinde wel de aan leiding was voor de internationa le groep demonstranten naar Den Haag te komen. Hun protest richt zich meer in het algemeen tegen de bewapenings wedloop, en een van hun eisen was „eenzijdige ontwapening in alle landen". Frankrijk en de Sowjet-Unie werden ook uitge kozen als doelwit van de actie omdat deze landen volgens de actievoerders ook werken aan neutronenwapens, terwijl de an dere landen hiertegen onvol doende stelling hebben geno- (zie ook pagina 6) Verkeersleiders contra inspecteurs Zonnig Vannacht enkele mistbanken en mini mumtemperatuur omstreeks 12 gra den. Overdag zonnig en middagtempe- ratuur omstreeks 21 graden. Matige wind draaiend naar noordwest tol (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 augustus 1981 SCHIPHOL (GPD/ANP) - De Ne derlandse luchtverkeersleiders blijven voorlopig bij hun stand punt dat het Amerikaanse lucht ruim sinds de staking van de ver keersleiders in de VS onveilig is. Maar de inspecteurs die in op dracht van de Rijksluchtvaart dienst het afgelopen weekeinde naar de VS hebben meegevlo- gen, hebben een ander beeld. Zij hebben na terugkeer verklaard SANTA BARBARA (CALIFOR- NIË) (Reuter) - President Reagan heeft besloten de levering van zes gevechtsvliegtuigen aan Is raël uit te stellen. Het gaat om vier toestellen van het type F-16 en twee F-15's. Na de Israëlische aanval op een kernreactor in Irak op 7 juni stel de de Amerikaanse regering reeds de levering uit van vier F- 16 vliegtuigen en vervolgens van een zestal van deze toestellen na het Israëlische bombardement op Beiroet, dat vorige maand plaatsvond. Volgens de verkeersleiders op Schiphol baseren de inspecteurs zich echter slechts op waarne mingen uit de cockpit en die kunnen geen betrouwbaar beeld opleveren. "Die waarnemingen omvatten niet meer dan dat zich volgens hen geen incidenten hebben voorgedaan", aldus een woordvoerder van het Neder landse Luchtverkeersleidersgil- de. Het gilde heeft gisteren een lijst met tien vragen aan de directie van de RLD gestuurd die vol gens de verkeersleiders moeten worden beantwoord wil er een goed beeld kunnen worden ver kregen van de situatie in het Amerikaanse luchtruim. De di rectie van de RLD heeft deze lijst meegegeven aan de inspecteurs die nu nog in de VS verblijven. Aan de hand van gesprekken met luchtvaarlinstanlies zouden de inspecteurs duidelijkheid moeten scheppen in de omstan digheden waaronder nu op de vliegvelden in de VS wordt ge werkt. Woordvoerder A.W.F. Hendriks van het luchtverkeersleidersgil- de zei gisteren te hopen dat de antwoorden op de tien vragen voor aanstaande donderdag ge geven zullen zijn, omdat er op die dag in Amsterdam een extra vergadering wordt gehouden van het bestuur van de interna tionale federatie van luchtver keersleiders (Ifatea). Die verga dering handelt over de veiligheid in het Amerikaanse luchtruim. Daarbij zouden de gegevens van de Nederlandse waarnemers kunnen worden betrokken, al dus Hendriks, die zelf bestuurs lid van de Ifatea is. Overigens heeft de IATA, de inter nationale vereniging voor lucht vervoer, gisteren verklaard geen enkele reden te hebben om aan te nemen dat het Amerikaanse luchtruim gevaarlijk zou zijn. Volgens een woordvoerder van de vereniging heeft men alle ver trouwen in de verklaringen van de Amerikaanse rijksluchtvaart dienst over de veiligheid in het luchtruim boven de VS. exotische jaarbeurs Ton Mcnkenlial 16 aug. Feestelijke culturele niaiiilëstatie tijdens "Airrail". niet attraktieve stands, restaurantjes en continue-shouprogramma Dagelijks I I - 23 uur. der een aantal sleepboten opsto- men naar Terneuzen, die daar in de vroege ochtend zijn gearri veerd. Ook het loodswezen, van uit Vlissingen, voerde materieel en een groot aantal manschap pen van de mobiele eenheid aan. De indruk bestaat dat in IJmuiden ook acties in voorbereiding zijn om de blokkades op te heffen. Schepen blokkeren daar het Noordzeekanaal die de toegang vormt tot Amsterdam. Directe aanleiding voor een eventuele opruiming in IJmuiden was de komst van een veerboot van de Torlijn uit Kristiansand, Noor wegen. Gisteren waren op 31 plaatsen vaarwegen geblokkeerd. Er na men volgens de rijkspolitie 415 schepen aan deel. De laatste blokkade was in de Wilhelmina- sluis in Zaandam, die vanmor gen vroeg door drie binnensche pen werd geblokkeerd. De binnenschippers hebben intus sen vrijwel geen steun gekregen voor hun actie. Het onaanvaard baar van de overheid wordt ge deeld door verscheidene organi saties van werknemers en werk gevers, waaronder de Algemene Verladers- en Eigen Vervoer Or ganisatie (EVO), het Verbond van Nederlandse Ondernemers (VNO) en de vervoersbonden FNV. Daarbij hebben de Ver voersbonden wel kritiek op het feit dat de overheid alleen de Nieuwe Waterweg bij Rotterdam heeft opengehouden. Per slot is Amsterdam de tweede nationale haven en door de blokkade van het Noordzeekanaal was Amster dam onbereikbaar. Havenwerkers in Amsterdam en Rotterdam, alsook de Scheep vaartverenigingen Noord en Zuid en het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart (al len reders) deden in de loop van gisteren een beroep op de bin nenschippers een eind te maken aan hun acties. Ook B en W van Amsterdam hebben een beroep op de binnenschippers gedaan de blokkades rond Amsterdam te beëindigen. Volgens het ministerie van binnen landse zaken hebben vijf ge meentebesturen om bijstand ge vraagd teneinde de blokkades te beëindigen.Door de blokkades is ook een deel van het grensover schrijdende scheepvaartverkeer naar België komen stil te liggen. Rotterdams burgemeester Andrë van der Louw liet gisteravond weten tot optreden tegen de schippers bereid te zijn, zodra bekend zou zijn welke landelijke aanpak de regering voor ogen zweeft.Het zal volgens woord voerster T. de Jong van de ge meente Rotterdam zeker nog en kele dagen duren voordat men met eventuele acties kan begin nen. Deze tijd heeft men nodig om die acties grondig voor te be reiden. Op de nieuwe Waterweg patrouil leerden gisteren en vannacht twintig schepen, bemand met ME'ers. Bij de bedrijven langs het Calandkanaal wordt veel hin der ondervonden van de blokka de van de Rozen burgsluizen waardoor het binnenscheep- vaartverkcer en daarmee een belangrijk deel van de af en aan voer naar de chemische en petro chemische industrieën - vooreen belangrijk deel stil is komen te liggen 16 PAGINA'S Adrie van Houwelm- gen proloog Profronde van Nederland gestart PAGINA 9 N-bom reeds in produktie PAGINA I Koopkracht moet duidelijker worden Koers dollar blijft stijgen PAGINA 14 LEIDSCH Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Rechte lijn Met de tactiek van \'/P' stapje voor stapje" brengen de Verenig de Staten het neutro nenwapen (dat gebouwen heel laat en mensen wegvaagt) naar West-Europa. Daarover kan geen twijfel meer bestaan na het jongste besluit van president Reagan om de N-bom te produ ceren. Wie het spoor even terug volgt, ziet hoe de ontwikkeling rond dit wa pen de afgelopen jaren is ge weest. Men kan er uit conclude ren dat de VS nooit van hun lijn zijn geweken, alleen zijn wat om wegen gebruikt en rookgordijnen aangelegd om de aandacht van de zaak af te leiden In 1977 lekte uit dat Washington met de N-bom bezig was In 1978 schortte de toenmalige president Carter de realisering ervan op, enerzijds omdat binnen de Ame rikaanse burelen de strijd erover nog gaande was, anderzijds door verzet ertegen van een aantal Westeuropese NAVO-landen. Het werk aan het wapen ging door, maar de politieke beslissing over het gebruik werd vooruitge schoven. In oktober 1978 besloot Carter weer een stap verder te gaan; hij gaf toestemming om nieuwe, uiterst vitale elementen voor de bom te produceren De nieuwe Amerikaanse minister van defensie Weinberger was in februari van dit jaar zo onhandig (of was het doelbewust"7) zich krachtig voor invoering van de N- bom uit te spreken. De zaak werd gesust (O a door minister Hatg van buitenlandse zaken, die zich tegen Weinberger opstelde). Intussen was wel duidelijk wat er gaande was Vori ge maand werd nieuw materiaal, onontbeerlijk voor het maken van het neutronenwapen, beschik baar gesteld. En nu heeft presi dent Reagan, zonder zijn NAVO- partners er in te kennen, besloten "de volledige produktie" van de N-bom door te voeren. Nog maals: in feite heeft die produktie nooit stilgelegen. Minister Weinberger heeft ver klaard dat de V S. van niemand toestemming nodig hebben om wapens te produceren Ook som mige Westeuropese reacties we zen daarop: het zou gaan om een interne Amenkaanse aangele genheid. Maar zo simpel is het niet. Het neutronenwapen, met zijn beperkte reikwijdte, is be doeld voor gebruik in Europa en nergens anders. De volgende Amerikaanse stap zal zijn de N- bom voor de deur van de NAVO- partners te leggen. Als dat lukt betekent het een verlaging van de drempel voor een atoomoor log Daar kan niemand vóór zijn, hoe kritisch men ook moet staan tegenover de kille machthebbers van het Kremlin (Uit de wat vage woorden van de Franse minister van defensie Hernu kan men op maken dat de Russen al bezig zijn een antwoord op de N-bom te formuleren). De Amerikaanse manoeuvre zal wel passen in de strategie om de Russen straks aan de onderhan delingstafel tot concessies te dwingen. Maar de beroemde Amerikaanse hoogleraar Gal- braith heeft al eens met galgen humor opgemerkt dat op déze wijze praten over ontwapening en vrede ons allen nog eens het le ven zal kosten. DAGBLAD Wilt u mij nu .teei Naam: Adres: n als abonnee Woonplaats: Gironr.: Tel S. v p. bon ingevuld m een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. ?300 VB Leiden en de krant komt SNEL m de bus l.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1