iiiüurM Binnenschippers 'De ME komt maar, wij zijn niet bang' Saamhorigheid bij blokkades ^ePorta^e BNSDAG 11 AUGUSTUS 1981 de naast hem nog. Dan kijkt het groepje weer zwijgend naar de blokkerende binnen- Sinds zondagnacht heeft een groot aantal binnenschippers de grote vaarwegen in Nederland op dertig plaatsen geblok keerd. Zij eisen dat de evenredige vracht verdeling van zand en grind voortaan via de schippersbeurs gaat lopen. De pro testactie van de schippers is slecht geval len bij de regering, die gisteren aankon digde te zullen optreden als de openbare orde nog langer op deze wijze wordt ver stoord. Maar de schippers lijken voorlo pig niet te vermurwen. Verslaggevers Henk Dam en Taco Slagter staken hun licht op in Rotterdam en Amsterdam. AMSTERDAM - „Galbakken, waarom zijn jullie niet solidair met de particuliere schippers". Een schelle stem van een vrouw uit een marifoon schalt door de kajuit van de Orka van schipper Zwerver uit Lemmer. „Een onderonsje met een schipper die niet aan de blokkade wil meedoen", zegt Zwerver. „We moeten het hoofd koel houden", vervolgt hij met een zorgelijke trek om de mond. „Aan onder ling gekonkel heb je niks. Alleen saamhorigheid kan de actie succes opleveren". Een luchtfoto van de blokkade in Rotterda dan wel roofbouw op jezelf en je vrouw. Je moet dan wel dag en nacht varen om met die woekertarieven nog aan de kost te kunnen komen". Leden van de mobiele eenheid, uitgerust met kogelvrije vesten, gaan aan boord i tuig. Het is zondag laat in de avond. Blokkade of geen blokkade, het leven gaat door Hij en dertig andere collega's hebben maandagmorgen om half zes in een half uur tijd de schepen zij aan zij afgemeerd in het Amsterdam-Rijnka naal ter hoogte van de Oude Slyizen bij Zeeburg in Am sterdam. De belangrijkste vaarroute van en naar de Rijn is daarmee hermetisch afge grendeld. Samen met de blokkades bij de Oranjeslui zen en het Noordzeekanaal hebben de binnenvaartschip pers het scheepvaartverkeer rond de Amsterdamse haven lamgelegd. Gemor Bij Zeeburg zijn vier mosselvis sers uit Bruinisse voor anker gegaan. Het gemor is van ver re te horen. Ze dreigen met hun schepen de blokkade te rammen als hun de doorvaart nog langer wordt geweigerd. „We hebben er niks mee te maken", zegt een nors kij kende schipper van de Dol fijn. „Die grap kost ons tien duizenden guldens". Met ar gumenten van de actievoe rende schippers is deze bon kige Zeeuw niet te overtui gen. Het blijft bij dreigemen ten. Tegen tienen maken ze de tros sen los. De havenmeester heeft de vissers een andere route aangeraden. Via de Vecht naar Muiden. Het IJs- selmeer oversteken. De slui zen in de Afsluitdijk, die tot de Waddenzee toegang ge ven, zijn nog niet versperd. De Zeeuwen wagen het erop. Op de kade van Zeeburg staan twee politiemannen. Rijkspoj litie te water. En tuurt er door een verrekijker. De ander no teert. Foto's van de blokkade zijn al eerder gemaakt. De hoogste in rang van het twee tal wil niet zeggen waarom de registratienummers en de na men van de schepen in het boekje gaan. „Opdracht van hogerhand", zegt hij. De poli tiefoto's zijn gemaakt om bij een eventuele beindiging van de blokkade door de Mobiele Eenheid de strategie te bepa len, zo laten de politieman nen doorschemeren. ,Ik vind het geen stijl van die schippers", zegt de hoogste in rang. „Wat mij betreft komt de ME nu. Ze zijn in een oogwenk weggesleept". Hij raakt opgewonden. „De schippers vergeten dat ze niet de enigen zijn die in de binnenvaart het brood ver dienen. En die mensen zijn toch al zo ernstig gedupeerd. De economie op deze manier platleggen kan niet in een tijd met veel werkloosheid". De collega maant zijn chef tot kalmte. Hij lacht. „Maak je niet druk. Doe gewoon wat ons is opgedragen. Registre ren en toezicht houden. Er moet geen rotzooi komen. En wat de politie ervan vindt, dat doet er niet toe". Stencils Dan gebeurt er iets vreemds. De politiemannen krijgen van een collega-koerier sten cils in de hand gedrukt die zij 'persoonlijk' aan de actie voerders moeten uitreiken. Opdracht van hogerhand. In het schrijven waarschuwen de Amsteidamse havenba ronnen 'Scheepvaart Vereni ging Noord' voor de financile gevolgen van de blokkade. Ze stellen de schippers aan sprakelijk en sommeren de versperring te beëindigen. Blijkbaar om een confronta tie tussen de directeuren van havenbedrijven en de staken de schippers-te mijden, is de politie opgedragen de sten cils uit te delen. Elke blokkade heeft een blok hoofd. In Zeeburg is dat schipper Pols uit Maas- bracht. Smalend neemt hij het stencil in ontvangst. Leest het en gooit het over boord. „Zo zie je op welke hand de politie is", zegt hij verbitterd. „Hand- en span diensten verrichten voor on ze tegenstanders. We knok ken voor eenrechtvaardige zaak. Met tegenzin, maar ik ga liever strijdende ten onder dan passief toe te kijken hoe de particuliere binnenvaart binnen een jaar in het graf zinkt". Staatssecretaris Smit-Kroes heeft het goed vefbruid bij deze groep van de binnen vaart. Niet bepaald vleiend is de manier waarop over haar wordt gesproken. „Neeltje kan taai zijn,, maar wij wijken nu geen duimbreed voor dit fotomodel", zegt Pols vastbe raden. Daar heeft ze het vol gens hem wel naar gemaakt. Belofte niet nagekomen. Geen zak Aan dek van zijn schip, omge ven door collega's, legt Pols de grieven nog eens op tafel. „Nog geen 25 procent van al le vrachten komt op de beurs. Waarom heeft de ene schip per vier reizen in de maand en ligt het merendeel van de collega's vier tot zes weken bij de beurs op een lading te wachten. Wat wij willen is een verruiming van de even redige vrachtverdeling, zodat iedere schipper een belegde boterham heeft. Ons is na de blokkade in 1975 door Neelie beloofd dat het deel van zand- en grindtransporten waarvoor geen contracen met rederijen of huurschepen was afgesloten, op de Schip persbeurs zou worden aange boden. Daar is geen zak van terechtgekomen". Een doorn in het oog van de. schippers is het gesjoemel met dubbele contracten. Op de beurs gelden vaste tarie ven. Voor de zogenaamde re latievaart bestaal er een wet tige regeling die bepaalt te gen welk tarief de lading mag worden aangenomen. Het contract moet dan een zegel krijgen van de rijksverkeers inspectie die tevens de beur zen beheert. „Ik heb talrijke bewijzen", zegt Pols. „dat na de bezegeling van het officile contract een illegaal contract wordt getekend waarvoor de schipper dan tegen onder- kruippnjzen de vracht aan neemt". Pols heeft er begrip voor dat sommigen van zijn collega's, gedwongen door de hoge las ten van hypotheken en on derhoud. met een verlader op die manier in zee gaan. „Maar", stelt hij. .je pleegt V akantiegangers Bij de Oranjesluizen is de stem ming grimmiger dan in Zee burg. De pleziervaart is hier in het geding. Blokhoofd Jan Kruizinga van de Hollandia uit Amsterdam heeft van het actiecentrum in Rotterdam nog geen toestemming gekre gen de talrijke zeiljachten doorvaart te verlenen. Sinds maandagmorgen vroeg lig gen meer dan honderd varen de vakantiegangers langs de pieren aan weerszijden van de sluis. Mokkpnde vrouwen die bij hun mannen blijven aandringen erop af te gaan. Desnoods de trossen door te snijden van de schepen in de blokkade. Een zeiler uit Hellevoetsluis zegt tegen Kruizinga: „Waar jullie voor staken weet ik niet. maar het zal wel ergens goed voor zijn. Laat ons er toch door. Voor ons is het vakantie". Kruizinga is voor alsnog niet te vermurwen. Je krijgt de indruk dat de belof te van het actiecomité de ple ziervaart te ontzien, niet ge stand wordt gedaan. Langs de sluiskade ontspinnen zich heftige discussies. Engelsen die voor de oversteek naar het vaderland naar de Noord zee moeten, voelen zich het ergst gedupeerd. Sommigen moeten woensdag weer aan het werk. Gebrek aan kennis van het Nederlands verhin dert de Britten aan de woor denvloed tussen de vakantie gangers en de niet te overre den schippers mee te doen. Zittend op bolsters wachten zij de gebeurtenissen gelaten af. Tegen half twee zijn sluismees- ters en het actiecentrum overeengekomen dat er voor die dag bij hoge uitzondering voor één keer zal worden ge schut. De sluismeester advi seert de zeilers de marifoons af te zetten omdat is gebleken dat de onderlinge communi catie de schippers irriteert. De verwensingen die ook de kajuiten van de actievoeren de schippers bereiken, zou den hen kunnen provoceren. Het schutten loopt gesmeerd. Een schip is uit de blokkade gevaren zodat de jachten na zeven uur wachten het IJ op kunnen. En omgekeerd. Om vier uur wordt deze operatie nog één keer herhaald. Uitge laten opvarenden van plezier boten wensen de schippers in het voorbijgaan veel succes met de actie. „Volhouden", roept een vrouw uit Helle voetsluis die aanvankelijk de trossen van de blokkade wil de kappen. Niet bang Schipper Kruizinga meesmuilt. „Wc kunnen geen kwaad meer doen. Zo gaat het al tijd". Hij denkt dat morgen alles minder soepel zal verlo pen. Zojuist meldt de nieuwslezer van het ANP dat de regering „met alle haar ten dienste staande middelen de blokkade zal breken" Krui zinga: „De ME komt maar Wy zijn niet bang Slepen ze ons weg, dan beginnen we aan een nieuwe blokkade op een andere plaats. Zij kei hard. wij ook". TACO SLAGTER ROTTERDAM - Op de Maasboulevard staat een Rotterdammer, fiets aan de hand. Hij wijst met z'n andere hand naar de tientallen schepen die als een lint op het smerige water van de Nieuwe Maas dobberen. „Dat gaat niet goed. dat gaat nooit goed", voorspelt hij. Duidelijk op effect uit zegt hij met sombere stem: „Dat laat de ri vierpolitie niet toe. Mis schien laten ze het twee, drie dagen toe, maar dan gaat het hard tegen hard. Let maar op, dan krijg je toestan den zoals in Ierland." Met de laatste voorspelling blij ken zijn gedachten een vlucht te hebben genomen die voor de omstanders niet meer te volgen is. .Ja. t is erg", bromt een goedwillen- schippers. Daar liggen ze. met namen als „Vertrouwen". „Kameleon". „Federatie Dnm melen" of „Nova Cura". Ongeveer 50 schepen die naast de nieuwe Willemsbrug als een tweede oeververbinding Rotterdam- Noord verbinden met Zuid. Vierhonderd meter aan bo ten. want zo breed is de Nieu we Maas hier Het is maandagochtend. De ac tie van de binnenschippers is begonnen Op de schepen leuzen die duidelijk moeten maken waar het om gaat, maar die voor de gemiddelde passant abracadabra moeten zijn „OGZV weg ermee. Zand en grind via de EV". le zen we op een van de doeken Een klem scheepje vaart van boot naar boot. om er vers drinkwater te brengen Er worden dekken geschrobd, vrouwen verlaten met bood schappentassen hun kajui ten. en op een van de dekken speelt een kind in zijn box. Het leven gaat gewoon door. ook als er actie moet worden gevoerd. Op de ..Rival" heeft zich inmid dels een klein groepje man nen gevormd. Het wachten is op blokhoofd Dirk van der Werf. ,Ja. da s wel een beetje raar woord. blokhoofd", vindt ook schipper Seine, die zelf tweede blokhoofd is. „Nee. niet van de BB of zo. Het zal wel van blokkade- hoofd komen. Ik weet ook niet wie dat verzonnen heeft. Daar loopt Van der Werf met routineuze stappen van het ene schip naar het andere, op weg naar de „Rival". De man nen daar gaan het ruim vast binnen voor de ochtendver gadering. „Ik ben blij dat jul lie gekomen zijn. Het gaat goed," meldt het blokhoofd. Instemmend gemompel als Van der Werf zegt „Laten we asjeblieft geen sterke drank gebruiken. Alles is tot nu toe goed gelopen Ik heb net ge beld met het actiecomité en het zit in het hele land pot dicht." Nijvere handen delen stencils uit waarop 28 blok kadeplaatsen staan vermeld. Bedreigingen Niet alle schippers voelen zich op hun gemak. Via de mari foon zijn heel wat bedreigin gen binnengekomen. Van mannen die wel willen varen, omdat ze vaste, langlopende contracten met bedrijven hebben gesloten. „Kantoor- schepen" worden die sma lend genoemd. .Hongerlijers. we komen de boel 's avonds vernielen," en boodschappen van vergelijk bare strekking hebben die ochtend uit de marifoon ge klonken. en niet iedereen is er even gerust op dat het by verbale agressie zal blyven. Sussen Van der Werf probeert met en kele zinnen de onrust te sus sen. „Laat je niet misleiden door de marifoon Zet m stil, dan hoor jc ook niks", luidt zyn logisch klinkende advies. Toch neemt ook Van der Werf maar liever het zekere voor het onzekere. Zijn voorstel om 's nachts wacht te lopen wordt zonder hoofdelijke stemming aanvaard. „In drie ploegen, dan kunnen we alle maal nog een beetje slapen vannacht", zegt hy. „Ja. ja", mompelen de mannen in het donkere ruim. Aarzelend vraagt een van hen „Zeg eh. zyn er al reacties7 Wil Den Haag al onderhande len?". Dat is dus niet het ge val. „'t Kan twee dagen du ren. maar het kan ook langer duren." zegt blokhoofd Van der Werf. daarmee een eind makend aan de vergadering De schippers klimmen een voor een het ruim weer uit Nee hoor. ze zyn niet bang voor verveling „Er is altijd onderhoud te doen Dat slaat nooit stil. Bovendien, ik had toch al twee weken geren vracht gekregenzegt een van hen Op de Maasboulevard stopt een auto Man. vrouw, vier kinde ren. Dc man stelt zyn gezin voor de schepen op „Nee, beetje naar voren", instrueert hy. en maakt zyn foto. Rot terdam heeft er een toeristi sche attractie by... HENK DAM

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13