Zelf ga ik straks ook niet meer kijken Terug naar af dat is de enige remedie Wim van Hanegem (de speler) Jan Oudshoorn (de supporter): Wedden "Als ik moet Idezen ga ik toch naar ZLC I0 DINSDAG li AUGUSTUS W.l EXTRA PAGINA 11 LEERBROEK - Willem van Hanegem (37) geeft het be taald voetbal in Nederland nog vijf jaar. Glimlachend: „Ik maak het einde dus net niet meer mee. Maar als de huidige ontwikkeling zich op deze manier voortzet, zie ik het héél somber in. Qua creativiteit wordt het elk sei zoen minder, alleen loopvermo gen en conditie lijken bij de meeste trainers nog in tel. En ou dere voetballers natuurlijk: de veteranen kunnen zich handha ven omdat het niveau is wegge zakt. Dacht je nu echt dat zoiets tien jaar terug mogelijk was? Toen viel je als 33-jarige voetbal ler af. En denk nou niet dat het kleine jongens waren die zich toen moesten afmelden". Van Hanegem oogt als een doem denker. Ziet slechts een paar lichtpuntjes en verwijst daarbij naar de ervaringen die hij de afge lopen twee seizoenen bij FC Utrecht heeft ondergaan. „Het schip hoeft niet te stranden wan neer de betaalde clubs kijken r waarop in Utrecht gewerkt wordt: een trainer die maling heeft aan de theorieën die in Zeist worden verkondigd en zijn eigen gang gaat. Wel presta tie-gericht, maar zonder overdre ven angst voor eigen hachie zoals je zo vaak bij de Nederlandse trai ners ziet. Leen Looyen vind ik ei genlijk wel een goed voorbeeld. Die was bang om te degraderen, anders zou hij nergens meer aan de bak komen. En nu? Hij zit nog steeds zonder club, terwijl NEC in de eredivisie is gebleven. Ik be doel maar: jé kunt proberen om je in te dekken, maar de praktijk is altijd anders". Willem maakt er geen geheim van dat hij nauwelijks meer op de vel den van de betaalde clubs te vin den zal zijn wanneer hij uitge- voetbald is. „Neen, ik zou niet meer gaan kijken. Het is allemaal zo voorspelbaar geworden, ik weet wel een betere bestemming voor het weekend. Daarom kan ik me goed verplaatsen in de teleur stelling van supporters na een pover partijtje. Je betaaltje goede geld niet voor 22 spelers die zich ingraven. Zeker nu er drie ploe gen degraderen krijgen we nog meer van dat soort wedstrijden. Binnen een maand zitten zeven a acht ploegen onderin te modde ren en dan is het gedaan met de mooie afspraken. Twee nederla gen achter elkaar en de eerste be stuursleden melden zich in de buurt van de kleedkamer". „Dan moet een trainer zijn ware ge zicht laten zien, maar meestal wordt het een zielige vertoning. 7 Hanegem: "Ik weet wel een betere bestemming voor het weekend Ik ken ze allemaal: de trainers die met een grote mond of met aller lei stunts hun onzekerheid probe ren te verbergen. Maar hoe kan het ook anders: in Zeist hebben ze afgeleerd om met een eigen mening op de proppen te komen. Het werden daar „trekpoppen" die ,ja en amen" zeggen omdat ieders eigen geluid wordt gene geerd. Ik ben zelf op de D-cursus geweest: zodra je buiten de boek jes gaat werken, dan is het afgelo pen met je. In de wandelgangen krijg je dan nog wel gelijk, maar daar koop ik niks voor". Afspraken vooraf om te komen tot attractiever voetbal: Van Hane gem gelooft er niet in. „Niemand toch zeker, het gaat alleen om de punten. Waarom komen de trai ners er niet eerlijk voor uit dat ze prestatie-gericht zijn en verder aan niemand een boodschap neb ben. Het is toch altijd hetzelfde geweest: mooie praatjes, maar in het veld is het allemaal anders. En zelfs de clubs die attractief voetballen hebben er grote moei te mee om de massa te blijven boeien. Toen FC Utrecht voor de tweede keer Europees voetbal haalde, was niemand er onderste boven van. Bestuur niet, de sup porters niet. Terwijl ik het gevoel had dat de club een landskam pioenschap binnengesleept had. Enorm voldaan was ik over die prestatie, maar er waren weinig mensen om me heen met wie ik die opluchting dat we het weer gehaald hadden, kon delen". „Ik maak me zorgen over die verza diging: je kan niet blijven vol doen aan die opgepepte verwach tingen. Bij Feyenoord kan ik in mijn eentje ook niet voor een om mekeer zorgen. Met elkaar zullen we moeten presteren waarbij ie der zijn aandeel heeft. Misschien was dat wel het geheim bij FC Utrecht: iedereen werd in zijn waarde gelaten. De jonge jongens hoorden er net zo goed bij. die hadden een even belangrijke in breng als de ouderen. Maar ze wisten hoe ver hun mogelijkhe den reikten en gingen zich niet te buiten aan onverantwoorde stun- tjes". Het Laatste Jaar: Willem ligt er niet wakker van. „Die prestatiedrang is er bij mij altijd geweest, ik ben niet bang voor de taak die me te wachten staat. Bij Feyenoord heb ik geleerd wat het is om onder druk te staan, te moeten preste ren. Ik zal mezelf geen geweld aan doen. ook niet in dit laatste seizoen. Een man van consessies zal ik nooit worden, dat heeft FC Utrecht aan de onderhandelings tafel gemerkt. Wanneer het be stuur zich principiëler had opge steld, zou ik mijn laatste seizoen in Utrecht gesleten hebben en niet in de Kuip. Nu het anders gelopen is, zal ik er alles aan doen om hier mijn steentje bh te dragen". „Mijn mening over voetbal is in de vijfjaar dat ik buiten Rotterdam gespeeld heb, natuurlijk niet ver anderd. En de kritiek op mijn speelwijze zal ook nu wel weer losbarsten, als we een keer verlo ren hebben. Dan ligt het weer aan de conditie, het loopvermogen of de traagheid Nog altijd denken de mensen datje in een hoog tem po voetbalt wanneer je enorm hard achter een bal aanholt. Dat creativiteit juist ligt in de snel heid waarmee je een situatie overziet of een opening forceert. ontgaat de moesten. Ook journa listen hebben het moeilijk met die zienswijze en zelfs trainers maken de fout hun heil alleen maar bij lopertjes te zoeken. Ik geloof dat we het betaald voetbal nog meer verarmen wanneer de conditie allesoverheersend wordt. Het begint natuurlijk bij de jeugd daar zal de aandacht verschoven moeten worden naar de dingen die de jochies echt leuk vinden Maar dat is al zo vaak be weerd" Toch gelooft Van Hanegem dat de redding ligt bij de jongeren die willen luisteren en een stuk moti vatie meebrengen. „Dat kan het enige voordeel zijn van het feit dat er nog zoveel oudjes rondlo pen in het betaald voetbal. Het feit dat we die jonge spelers iets van onze beleving kunnen door geven. Wij kunnen die jongens wat meer durf bijbrengen, het lef om niet alles volgens bepaalde patronen te laten lopen Maar die gasten moeten natuurlijk wel de bereidheid hebben om te luiste ren. Er lopen jongens tussen die nog nooit hun eigen schoenen ge poetst hebben. Die zie ik niet als de redders van het betaald voet bal, maar als meelopers die alleen op geld en publiciteit uit zijn. Maar bij FC Utrecht heb ik toch ook wel knapen ontdekt die be reid zijn om zich open te stellen voor andere geluiden. Ik ben bly dat ik dat soort jongens nog heb kunnen ontdekken, dat dergelij ke knapen nog bestaan. Wanneer je daar dan ook nog een goede trainer bij zet, lijkt het toch te kunnen. Ik ben alleen bang dat FC Utrecht een uitzondering is. En dat we heel gauw gezamenlijk de koers moeten ombuigen om de zaak te kunnen redden Ik heb al gezegd dat ik daar niet erg hoopvol over ben. De komende vijf jaar zullen uitwijzen of ik ge lijk krijg". LEIDEN - Stuur hem een kaart uit Argentinië met als enige 'adres-aanduiding' Kale Jan, Leiden. Gegarandeerd dat-ie aankomt. Bezoek 's maandagsavonds het sporteafé van de Tros of elke andere avond de bekende Leidse etablissementen en je ontmoet hem net zo zeker als 's zaterdags en 's zondags bij voetbalwedstrijden. Zet in de wintermaanden bij tijd en wijle de tv aan bij populaire massaprogramma's (Telebingo, de Oudejaarsshow van André van Duin) en jawel hoor, hij verschijnt in beeld. Altijd en overal aanwezig, overal en altijd herkenbaar: Jan Oudshoorn, 46 jaar, bezitter van een "drie-sterren- koffietent" in Leiden, waarin hij mededelingen ophangt ondertekend door "de direc tie". V T f. tioewel zijn eenmans-zaakje goed verstopt ligt aan de Leidse Vliet, met voortdurend uitzicht op de onderkant van een brug, weten bestuurders, arbiters, grensrech ters, (óud)voetballers van Ajax en Feyenoord en bijvoorbeeld de dokter van AZ zijn dagelijkse on derkomen gemakkelijk te vin den. De andere klanten kijken er nauwelijks meer van op als zo ie mand binnen stapt, kaarten en Naast het voetbal en het schen ken van koffie is het afsluiten van weddenschappen een derde belangrijke tijdspasse ring voor 'Kale' Jan Ouds hoorn. Er gaat geen dag voor bij of er wordt wel wat 'gezet' op het een of ander met d een of d'ander. Vroeger ging het meestal om de uitslag van een wedstrijd, tegenwoordig verwisselt er om de gekste dingen geld van eigenaar. "Vluggertjes", noemt hij die transacties die bijvoorbeeld als onderwerp het winnen (of verliezen) van de toss hebben of welke partij de eerste cor ner zal nemen. Éen van de aardigste sloot hij eens met een klant in zijn zaak af. 'Wedden dat er binnen een ^kwartier een paard over de weg loopt', was zijn voorstel. En omdat een paard nu een maal een zeldzame verschij ning is op de drukke rotonde die voor zijn koffietent ligt stapte de man er graag in. Vyf minuten later reed een kennis op een viervoeter een rondje. Toeval of geen toe val? Ook daar kon op gewed worden.... discussiëren gewoon door. Enig onderwerp van gesprek: voetbal, natuurlijk. Zijn tent fungeert als een soort informatiecentrum en bij twistpunten schroomt hij niet zelf direct de KNVB of de be trokken persoon te bellen Hij kent ze en hij wordt gekend. Logisch ook, want je ziet hem niet zomaar over het hoofd, dat hem overigens zijn image verschaft. Sinds de haren daarop hardnek kig weigeren te groeiem (vanaf zijn negende jaar, toen hi) de ze nuwen kreeg van een bombarde ment tijdens de oorlog) koestert hij het zonder enige schroom als zijn handelsmerk. Het heeft hem in de loop van de kwart-eeuw dat hij als supporter rondloopt bij Feyenöord een aantal kleurrijke bijnamen opgeleverd. In het verleden heette hij de Kojak van de Kuip. van recenter datum stamt de aanduiding "Kaliani" (afgeleid van Kipiani, de ster voetballer van Dinamo Tiflis). "Relaties" Hij lacht goedmoedig om de dage lijkse pesterijtjes, weet dat zulk soort bijnamen een goede graad meter zijn van zijn bekendheid en dat past precies in zijn levens opvatting. "Geld is volkomen on belangrijk". luidt zijn motto, "re laties moet je hebben". Het negeren van die stelling is pre cies datgene wat het huidige profvoetbal kapot gaat maken, voorziet hij als fervent supporter van het spelletje met de bal. "Want in die wereld worden de "relaties' voor de kop gestoten, doordat er alleen maar over geld geouwehoerd wordt. Het is geld, geld en nog eens geld, waarover die jongens tegenwoordig pra- Door PAUL DE TOMBE AD VAN KAAM Jan Oudshoorn op zijn vaste stek in de lege Kuip. Het toekomst-beeld ten. Samen met de teruglopende kwaliteit, de negatieve manier waarop besturen in het nieuws komen en het vandalisme van groepen "zotten", zorgt dat er voor dat de belangstelling zo te rugloopt. Het is toch niet gezellig meer. Je moet een hoop betalen om een wedstrijd te bekijken en wat krijg je ervoor terug?. Gela zer op de tribunes, tegenstrijdige uitspraken van de heren bestuur ders. op het veld een soort gedoe dat nauwelijks iets met echt voetbal te maken heeft en na een wedstrijd voortdurendgezeur over geld. Je kunt geen voetbal ler meer horen of hij praat er over. maar ervoor werken, ho- LEIDEN - Sinds zijn aandacht voor het 'grote' gebeuren da nig verflauwde, "en ik toch wat moest met m'n vrije tijd", heeft Jan Oudshoorn zich met volle overgave op het kleinschalige voetbalwereld- je gestort. Directe banden waren er niet en daarom koos hij. op instigatie van bareige- naar Nico Reyneveldt, maar voor de pas opgerichte zater dagafdeling van ZLC. Samen met de eveneens 'in bepaalde kringen verkerende Ton Kamphues maken ze als eni gen deel uit van de vaste sup portersclub. De tijd dat z'n twee kinderen in Fcyenoord-pyama's sliepen is dus voorgoed voorbij. "Ik ga eigenlijk alleen nog maar ken die ik da heb. "Een serieuze ontspanning", zo omschrijft hij zijn nieuwe liefde, die hij bij weer en on weer volgt Hetgeen voor hem automatisch impliceert dat hij, in tegenstelling tot de meeste spelers. Wel afbelt als ie een keer onverhoopt de training niet kan volgen Iets dat door trainer Bouk Pijnak ker hogelijk wordt gewaar deerd. Als tegenprestatie mag Jan Oudshoorn dan ook bij thuiswedstrijden in de dug out plaatsnemen. "En soms mag ik zelfs de opstel ling voorlezen", grapt hij. "Nou, dan liggen die gasten al krom voor ze het veld op gaan". Voor het voetbal kan je het beter laten, want soms zie ik in de Afdeling nog aardiger dingen gebeuren dan daar. Als de profs straks op z. ter dag gaan voetballen kon. ik nog voor een moeilijke keuze te staan Ik denk dat ik dan toch maar naar de Morsch ga Gewoon voor de gezellig heid". Terug Terug naar af, is zijn remedie. Dat is de enige manier om de zaak nog te redden en gezond te ma ken. anders komt er over vijfjaar echt niemand meer kijken. Hij zelf gaat alleen nog omdat hij na 25 jaar niet anders meer weet. omdat al zijn kennissen in de voetbalwereld rondlopen en die zet hij niet zomaar aan de kant. Maar anders "Als ik die kennis sen niet had. zou ik niet meer gaan", stelt hij pertinent. "Na tuurlijk niet. je ziet tegenwoor dig toch niks meer Er is geen kwaliteit meer en op een paar uitzonderingen na, die nog be reid zijn het gras op te vreten in het veld. zijn die zogenaamde profs allemaal stappers, melk muilen en branieschoppers Ze verdienen veel te veel en preste ren veel te weinig. Er zijn knul letjes bij die in een auto van 75 ruggen rijden en niet in staat zijn een kadet van de tafel te schop pen. Dan kun je alleen maar con stateren dat de basissalarissen fors omlaag moeten. Eerst werken dan verdienen en verder niet zeuren over contracten Geel ze een week de tijd om te beslis sen of ze akkoord gaan. dan wil ik nog wel eens zien of ze dan echt de bouw ingaan of stoppen, waarmee ze altijd dreigen. Aan pakken moetje ze. dat is het. An ders is er over vijfjaar echt geen betaald voetbal meer, want je kunt een speler geen ton betalen als er maar 5000 man op de tribu ne zitten". Schandalig Sn zover gaat het komen, voorspelt hij Ook bij Feyenoord. de vroe gere topper die hij model laat staan voor zijn profetie dat het Nederlandse voetbal "schanda lig dat er zoveel subsidie ingaat, het is één bodemloze pul") op weg is naar de ondergang Met al le clubs, "misschien alleen met uitzondering van PSV. dat alles netjes regelt", die hun eigen graf graven. "De supporters worden gewoon weggejaagd. Niet alleen door de voetballers, ook door de bestuurders Goede zakenmen sen. daar niet van. maar van voet bal hebben ze geen bal verstand Anders laat je je bi ste mensen niet zomaar vertrekken en pro beer je niet de supporters te mis leiden Affaires rond spelers en trainers moeten bekend gemaakt worden, daar moet éen lyn in worden getrokken Nu moet je als supporter te veel gissen, wordt er een rookgordijn gelegd omdat twee uitspraken van een en dezelfde bestuurder of mana ger loodrecht op elkaar staan Met een stalen gezicht staat zo n rfian een dag later precies het te genovergestelde te beweren van wat ie de dag daarvoor heeft ver kondigd Naar de waarheid mag je dan raden, dus wat ga je dan zeggen als supporter"' Juist. Wat een zooitje is dat. daar kom ik niet meer". Lekker Op de ochtend dat de foto moet worden gemaakt in dc Kuip. waar hy kantoor in-kantoor uit loopt, zegt hy dat Feyen< ord-be stuurder Dijk (die hij consequent Van Dijk noemt) recht in het ge zicht als het over het aantrekken van Van Hanegem gaat Dot is weer lekker naar buiten ge bracht. dat /al weer veel indruk maken op de mensen". Hij heeft dan ook veel van zijn rela ties af zien haken door de laatste jaren heen. maar zelfheeft hy dat punt nog nu t bereikt Hoewel hij het inmiddels wel laat afweten bij de uitwedstryden van Feye noord. dat hy vroeger hardnek kig overal volgde ("Ik ben bang dat ik myn ,iuto dan op de schroothoop kan gooien"), bly ven zogenaamde toppers hem trekken Al zie ik daar ook niet veel meer Maar ik blyf hopen dat het beter wordt, al is dat te gen beter weten in Als het roer niet drastisch omgaat, is het echt afgelopen Voor iedereen". Tot die tyd heeft hy één voordeel grijze haren kan hy er niet meer van krygen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11