Schulting *aaft ma i Titelstrijd dames: de toppers staan op eenzame hoogte "Oranje-problemen" groeien Rijvers nu al boven hoofd iia andere u Brabander MAANDAG 10 AUGUSTUS 1981 Van Nooi t slingert zich naar het zilver LEIDEN/UTRECHT - Behalve de winnende prestaties van de Bata ven-atleten Koen Gijsbers en Wybo Lelieveld waren er ook nog andere atleten uit de Leidse regio die het afgelopen weekein de tijdens de Nederlandse atle- tiekkampioenschappen in Utrecht in de prijzen vielen. Pe ter van Noort van De Spartaan uit Lisse en Dirk Maassen van de Brink van het Leidse AV Hol land bemachtigden beiden een zilveren medaille. Van Noort deed dat bij het kogels lingeren met een worp van 54.30 meter, weliswaar geen persoon lijk record maar wel een presta tie die alleen kon worden over troffen door Wil van Uythoven uit Zundert met zijn 55.76 meter. Maassen van de Brink moest op de 20 kilometer alleen Haarlem mer Frank van Ravensberg voor laten gaan. Van Ravensberg, wiens wandelwijze op het randje van het (on)toelaatbare balan ceert, liep Maassen van de Brink op zo'n drie minuten achter stand. De Leidenaar kwam tot 1 uur 40 minuten 35.5 seconden. Geen medailles, wel finaleplaatsen werden behaald door Spartaan atleet Nico van Noort bij het dis cuswerpen (zesde met 46.80 me ter) en Bram Wassenaar op de vijf kilometer (zesde in 14.23.76). Lenie van der Poel (Spartaan) werd zevende op de 3 kilometer dames in 10.15.39 en haar clubge noten Ad van Doorn en John van Loon kwamen er.kele honderd sten van een seconde tekort om zich voor finales te kwalificeren. Van Doorn miste de boot op de 110 meter horden (15.25), Van Loon op de 100 meter (11.15). Pe ter Wezel (Bataven) liep een be hoorlijke 1500 meter bij de heren (3.54.6) terwijl ook zijn clubgeno-' te, juniore Sandra Dorlas, tot een redelijke tijd kwam op de 200 meter bij de dames (25.63). UTRECHT (GPD) Seizoenranglijsten in sporten als atletiek en zwemmen geven over het algemeen een redelijk beeld van de krachtsverhoudingen. Die van de tot nu toe gelever de prestaties in de Nederlandse damesatletiek geven zelfs een perfecte weergave van de kwaliteiten. Alle lijstaanvoersters van 1981 pakten dit weekeinde tijdens de Nederland se kampioenschappen in Utrecht de gouden medaille. toekomst geduchte concurrentie verwachten Een nationale titelstrijd zonder enige verrassing derhalve. Nu lag dat wel een beetje in de lijn der verwachtingen. Vooral de zgn. A-groep maakt een prima seizoen door. Recentelijk werd tijdens de wedstrijden om de Eu ropa Cup in Edinburgh en Pesca- ra bewezen dat de topatletes de vorm te pakken hebben. De na tionale kampioenschappen op de fraaie maar zeer winderige baan van Overvecht hebben dat slechts bevestigd. Wat de verdeling van de gouden medailles bij de dames aangaat, had de NK 1981 dus net zo goed schriftelijk kunnen worden afge daan, want niemand van de tweede garnituur kon bij de top pers in de buurt komen. Daar door kon ook alle hoop op echt scherpe tijden overboord wor den gezet, want op een enkele uitzondering na moesten de in ternationals hun race geheel solo lopen. Aan recordverbeteringen hoefde daarom helemaal niet te worden gedacht. Wel sneuvelden er twee toptijden 1981. Tilly Ver hoef realiseerde op de 400 meter een tijd van 52,82 seconden, ter wijl ze dit jaar 53 seconden rond als beste prestatie had staan. De opvallendste race liep Marjan Olijslager op de 100 meter hor den. De Zeeuwse profiteerde op een moment dat de wind onder de maximaal toelaatbare snel heid (1,2 meter per seconde) kwam en zette een tijd neer van 13,52, slechts 0,07 seconde boven de elektronische limiet voor het nationale record. Nederlands beste verspringster, Edine van Heezik, evenaarde haar beste seizoensafstand, maar had bij haar 6.45 m wat te veel rugwind. Dat was ook het geval op de 100 meter, toen Nelly Coo- man onder haar eigen jeugdre- cord dook. De 11.71 komt echter niet voor erkenning in aanmer king, omdat de windsnelheid op dat moment 2.2 meter bedroeg. Goud zat er voor de talentvolle Rotterdamse natuurlijk niet in, omdat Els Vader in Nederland voorlopig op eenzame hoogte staat. Nelly Cooman lijkt echter in de toekomst een bedreiging voor de Zeeuwse te kunnen gaan wor den. Het onderlinge verschil wordt nu vooral bepaald op de UTRECHT - Het Nederlands ras- paardje op de 400 meter horden is tijdens de afgelopen titelstrijd weer ouderwets op hol geslagen. Met een internationaal aan spreekbare tijd van 49.78 secon den heroverde Harry Schulting de hordentitel op 'zijn' afstand. De 25-jarige Brabander bleef daar mee weliswaar royaal boven zijn nationale toptijd van 48.44 sec, maar de wijze waarop hij in Utrecht kampioen werd, dwong veel respect af. Schulting is im mers na de Olympische Spelen van Moskou een totaal andere weg ingeslagen. De studie kwani op de eerste plaats en het lopen werd slechts bijzaak. "In de win ter heb ik daardoor nauwelijks getraind". Nadat Schulting zijn kandidaats voor zijn studie elec- tro-techniek had binnengehaald, liep hij zich langzamerhand weer Lelieveld: één dag titelhouder UTRECHT - Wybo Lelieveld, die officieel één dag Nederlands kampioen op de 1500 meter is geweest, is niet van plan die af stand over te lopen. Gisteren, een dag na de finale werd de ra ce na het bekijken van de NOS- beelden ongeldig verklaard. Het lid van De Bataven/Leiden had inmiddels al zijn gouden medaille thuis opgeborgen en zal d:e ook niet meer afstaan. „Want als er wordt overgelopen ben ik de enige die kan verlie zen. Wat nu gebeurt is larie koek". De beslissing dat de wedstrijd moet worden overgelopen, werd genomen na een protest van Joost Borm tegen Stijn Jas pers, de winnaar van het brons. Nota bene op zijn verjaardag maakte de eerste zich „pisnij dig" op zijn collega. In de voor laatste ronde drukte de Haar lemmer Borm tegen de grond. „En dat is toch geen stijl! Hij bood mij niet eens excuses aan". Doordat de jury de oorzaak van Borms val niet had gezien, moest de Phoenix-atleet zelf zijn gelijk bewijzen. En dat luk te hem met de video beelden van Studio Sport. Overigens wilde Borm met zij protest alleen Jaspers laten dis kwalificeren. Want dat zou voor mij een stukje genoegdoening betekenen". De jury besloot echter dat de 1500 meter in zijn geheel wordt over gelopen. Lelieveld zal dat wei geren, want: „Het is toch een normale gang van zaken dat al leen degene die verantwoorde lijk is voor die val wordt gedis kwalificeerd. Ik ben ook wcl- eens gevallen, maar dan werd nooit de wedstrijd overgelo pen", aldus de Stompwijkcr die voor het eerst een seniorentitel pakte. in de kijker. "Zes weken voor de 'Nederlandse' ben ik weer se rieus in training gegaan. Ik was erg benieuwd of het me nog zou lukken een aanvaardbare tijd neer te zetten. Ik was nu dan ook behoorlijk gespannen. Ik hoopte wel op een stuntje, maar deze tijd had ik nooit verwacht. Met 49.78 tel ik internationaal weer mee", concludeerde Schulting ver heugd. Ondanks de feestvreugde kwamen de figuurlijke littekens van Mos kou ook het afgelopen weekein de weer naar boven. "Ik kan er nog steeds niet over uit dat Peter van Beuzekom als bondscoach aan de kant is gezet. Ik laat de KNAU daarom de KNAU en trek mijn eigen lijn. Daarmee pin ik mijzelf niet meer vast op tijden. Ik ben blij als ik onder de 50 sec loop en als ik nog eens onder de 49 duik dan krijgt iedereen champagne van me". Ook de gouden plak van Klaas Lok op de 5000 meter werd behaald in een rellerige sfeer. De Utrech ter die zich speciaal op prolonga tie van die titel had voorbereid, werd aanvankelijk in de serie ge diskwalificeerd. Hij zou niet in het voorgeschreven clubtenue hebben opgelopen en zijn shirt zou voorzien zijn van reclame. Dat laatste echter werd vrijwel geheel verhuld door zijn wed strijdnummer. Bovendien was zijn outfit in eerste instantie niet als incorrect aangemerkt. Op grond van die beslissing werd de uitspraak van de scheidsrechter herroepen. Lok werd daarmee in de gelegen heid gesteld te bewijzen dat hij op het moment de beste loper op de 5 kilometer is. Daarin slaagde de sinds kort onder leiding van Jos Hermens trainende Phoenix- atleet niet volledig. Lok liet Cor Lambregts, die de beste seizoen sprestatie achter zijn naam had staan, de race maken. De talent volle Limburger ging het duel strijdlustig aan. "Want wie is Klaas Lok nu? Ik heb bewezen dat ik hem kan verslaan". Lam bregts verkeek zich daarop, want ondanks zijn tempoversnellin gen bleef Lok in zijn kielzog. Drie ronden voor het einde hield Lambregts zijn pas in om daar mee Lok aan kop te krijgen. Ge routineerd als hij is trapte Lok daar niet in en onder boe-geroep van de toeschouwers liet hij zijn concurrent de sprint aantrekken en pakte de titel in de tijd van 14 minuten en 8,99 seconden. Lok zal er geen minuut minder van slapen dat hij gisteren voor eigen publiek onder hoongelach de medaille in ontvangst moest ne men. "Ik liep immers voor de ti tel en niet om een goede tijd te realiseren". Slapeloosheid kende hij wel zaterdagnacht. "Toen heb ik geen oog dicht gedaan. Want zo'n diskwalificatie grijpt je be hoorlijk aan. Zeker als je het te horen krijgt van een jurylid met levensgrote reclame op zijn borst. Daar komt nog bij dat ik vlak voor de finale van mijn vriendin hoorde dat een jurylid had aangekondigd: "Die Lok pakken we nog wel terug" Ongrijpbaar waren Koen Gijsbers (400 meter in 46,40 sec en derde op de 200 meter in 21.76 sec), de junior Erik de Bruin die zowel het kogelstoten (16.57 m) als het discuswerpen (52.52 m) won en Peter van Leeuwen. De hink- stapspringer van Thor zorgde voor de beste seizoensprestatie met een sprong vam 15 meter en 37 centimeter en nam daarmee de titel over van recordhouder Roy Sedoc. Het AAC-lid kon ook in de verspringbak zijn prestatie van vorig jaar (een zilveren plak) niet benaderen. Door drie ongel dige sprongen plaatste Sedoc zich niet voor de finale. Tenslotte kon Arno Körmeling zijn aanval op het tien jaar oude re cord van Hensgens (1 minuut en 46,4 sec) vergeten. Ten eerste wa ren de weersomstandigheden verre van ideaal en ten tweede was er geen noemenswaardige tegenstand op de 800 meter. Ti telhouder Rob Druppers lag ziek thuis op bed, terwijl Lelieveld en Louws de voorkeur gaven aan de later ongeldig verklaarde 1500 meter. Körmeling finishte nu in 1 minuut en 49,27 seconden. Voor verdere uitslagen zie scorebord. HERMAN POOS 400 meter horden. Hij behoort Van Hulst: twee titels eerste meters, omdat de start techniek van Cooman, die pas ruim een half jaar aan atletiek doet, nog lang niet perfect is. Geen record dus in Utrecht. Ook niet voor Olga Commandeur, die dat vorige weck in Pescara had „beloofdToen scherpte zij wel de nationale toptijd aan, maar liep - om haar eigen woorden te citeren - „te knoeien". Comman deur is echter in N'edt rland de enige dame die onder de minuut de 400 meter horden kan afwer ken en had daarom geen concur rentie. Zij finishte in 58,81. na een race die werd gekenmerkt door een ogenschijnlijke traag heid. „Bij het inlopen ging het uitstekend. Ik liep zelfs tussen de eerste en tweede horde veer tien stappen. Dat is natuurlijk te gek. Ik maak normaal zestien passen. Ik moest daarom wat te rugschakelen en liep de hele race te traag". In het rijtje van logische kampioe nen paste natuurlijk ook de naam van Elly van Hulst, die vo rig weekeinde als eerste Neder landse een 800 meter liep binnen de twee minuten. De omstandig heden en ook hier het gebrek aan echte concurrentie waren de oor zaken van een matige tijd: 2.04.18. Het was voor Elly van Hulst overigens de tweede titel, want zaterdag zegevierde zij ai op de 1500 meter. Persoons loopt limiet UTRECHT - De deelnemerslijst voor de Europese jeugdkam pioenschappen, die over twee weken in Utrecht worden gehou den. is dit weekeinde uitgebreid met drie Nederlanders Bij de meisjes dook Maike Persoons (ADA) onder de limiet op de 1500 meter, die is vastgesteld op 4 mi nuten en 25 seconden. De Ter Aarse werd vierde in 4.24,15. Twee spccrwerpers profiteerden van de voor hun onderdeel gun stige wind. Er moest 69 meter ge worpen worden om een toe gangsbewijs te krijgen voor de jeugdkampioenschappen Smit (Swift) deed dat met een worp van 70 70 meter, hetgeen tevens een nationaal jcugdrecord en de gouden medaille betekende. Rob Buntsma van Castricum werd tweede met 69.76 meter en heeft daarmee ook recht op een plaats in de EK-ploeg. Nederland waarschijnlijk met feestelftal tegen Zwitsers AMSTERDAM (GPD) - Het ziet ernaar uit dat Oranje op 1 september met een soort fancy-fair-elftal aan zal moe ten treden in de vriend schappelijke interland te gen de Zwitsers in Bern. Na het verzoek van AZ om dis pensatie - een verzoek dat Kees Rijvers officieel overi gens nog niet bereikt heeft - zal de bondscoach van het Nederlands elftal ook niet kunnen beschikken over de Nederlanders Frans Thijs- sen en Arnold Muhren van Ipswich Town. De Amster dam 706-winnaar speelt die avond voor de competitie te gen Birmingham City, waar door ook Toine van Mierlo, spelend bij Birmingham, niet zal kunnen aantreden. Bovendien zal Rijvers waar schijnlijk niet kunnen be schikken over René van de Kerkhof die sinds gisteren in Engelse dienst is bij Wol verhampton Wanderers. Ook de Italiaanse competitie is in volle gang waardoor Ruud Krol (spelend voor Na- poli) en Van de Korput (uit komend voor Torino) niet van de partij zullen zijn Bo vendien heeft John Rep (spe lend bij het Franse St. Eticn- ne) met zijn club verplich tingen in de vorm van een toernooi. Kortom: de proble men lijken Kees Rijvers voor zijn eerste officiële in terland, die hij zo graag ge zien had als laatste test voor de WK-kwaliflcatiewed- slrijd acht dagen later togen Ierland in het Rotterdamse Fcyenoordstadion, boven het hoofd te groeien. Zo langzamerhand zal ook hij zich afvragen waar de mede werking van de clubs blijft. Competitieleider Jan Huij- bregts vindt de vraag van AZ'67 een overbodige: „De clubs - en dus ook AZ - wa ren een jaar geleden al op de hoogte gebracht van deze datum voor het vrienschap- pclijke optreden tegen Zw il- serland. Om dan nu met dit verzoek aan te komen, vind ik uiterst merkwaardig. Wij willen als uiterste daad stel len om de spelers die bonds coach Kees Rijvers selec teert zo snel als mogelijk na de wedstrijd in Bern op een vliegtuig naar Sanje te zet ten. Verder kunnen we - me de met het oog op die kwali ficatiewedstrijd tegen Ier land - niet gaan". Georg Kesslcr heeft op zijn beurt zijn bestuur al laten weten dat AZ dan maar be- irr .if k.m ilea .in deelname aan het internationale toer nooi in Madrid. „Als we dan met een enm .ikt elftal aan treden, is dat bepaald geen reclame voor het Nederland- si- oetbal Dat noct ook de KNVB Blek n .«li eren", .R dus Georg Kessler. In de loop van deze week sa mt ket set tiebestair i>«-- taald i li».ii mi u\er leg nwt bondat I' Kil- Rijs its i ii definitie?e beeHaafng ka deze zaak.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9