Euvel F-16 snel verholpen "Informateurs hebben zich (te) rijk gerekend' Bonden eisen jaarverslag van Ford Nederlander at minder rood vlees Grafsteen Hannie Schaft terecht Koninklijke Luchtmacht: geen vliegverbod Weer reisorganisatie in de moeilijkheden Tien miljoen gulden voor deeltijdbanen i MAANDAG 10 AUGUSTUS 1981 Duikverbod na vermissing sportduiker bij Stavenisse ST. PHILIPSLAND (ANP) - De burgemeester van het Zeeuwse St. Philipsland, E. Baerends, heeft dit weekeinde een algeheel duikverbod afgekondigd voor het gebied bij Stavenisse op St. Philipsland, waar sinds afgelo pen donderdag de 33-jarige Til- burgse sportduiker J. van Asten wordt vermist. De burgemeester heeft zich bij de ze beslissing laten leiden door een groepje zeer deskundige dui kers, die zaterdag voor Stavenis se in een veertig tot vijftig meter diepe put naar het lichaam van de vermiste sportduiker hebben gezocht. Er werd gedoken bij dood tijd, om dat er dan normaal gesproken bijna geen stroom staat. De groep duikers kreeg daar echter met zo'n enorme onderstroom te maken, dat de leider van het team, de commandant van de Rijkspolitie te water uit Amster dam, de zoekacties liet beëindi gen. Burgemeester Baerends heeft daarop omniddellijk het duik verbod uitgevaardigd omdat hij niet wilde dat de vele behulpza me sportduikers die gisteren naar hun vermiste maat wilden helpen meezoeken, hetzelfde lot zou overkomen als de Tilbur- gers. Vanmorgen zou de burgemeester Rijkswaterstaat en het provin ciaal bestuur vragen een onder zoek in te stellen naar de toene mende en veranderende stroom- snelheden in de Oosterschelde ten gevolge van de werkzaamhe den die men op dit moment uit voert in de Oosterschelde. "Er zijn nu sinds Pinksteren twee sportduikers omgekomen in de Oosterschelde. Ik wil nu eerst duidelijkheid over de gevaren vóór ik het duikverbod ter plaat se ophef', aldus burgemeester Baerends. Voorlopig blijft het verbod om daar te duiken van kracht. De po litie zal hier streng toezicht op uitoefenen. Wel hebben de Rijks politie te water en de brandweer van Stavenisse gisteren de laag- waterlijn afgezocht naar het li chaam van de vermiste sportdui ker, maar ze hebben niets gevon den. Jongetje (4) steekt bedje zusje (2) aan EINDHOVEN (ANP) - Een tweejarig meisje is zaterdag met brandwonden in het Eindhovense Catharinazie- kenhuis opgenomen, nadat haar vierjarig broertje met lu cifers had gespeeld. Het jon getje had eerst geprobeerd een nachtkastje in brand te steken. Toen dat niet lukte probeerde hij of het bedje van zijn zusje vlam kon vat ten. Op nieuw man Mallorca München Nice Oslo Parijs half bew. Split zwaar bew. Stockholm onbew. Wenen zwaar bew. Casa Blanca geheel bew. Las Palmas onbew. Beiroet onbew. Tel-Aviv zwaar bew. Tunis licht bew —Ml DEN HAAG (ANP) - Het hoofdelijk verbruik van rood vlees is in 1980 met 2,3 kilo per hoofd van de bevolking gedaald, in vergelijking met een jaar daarvoor. De Nederlander consumeerde vorig jaar gemiddeld 67,7 kilo vlees. Daarbij is inbegre pen 4,1 kilo van de zogenoemde eetbare alvallen als nieren, lever en dergelijke. Het aandeel van varkensvlees in het totale pakket daalde van 40,9 naar 39,5 kilo, dat van rundvlees van 21,1 naar 20,4 kilo. Dc Nederlander at wel evenveel kalfsvlees, en wel 1 kilo. Paardevlees werd weer minder gegeten: 2,1 kilo in 1979 en 1.9 kilo in 1980. Alleen schapevlees verscheen meer op het bord: 6 ons tegenover een pond in 1979. Het consumptief verbruik van pluimveevlees handhaafde zich in 1980. De totale produktie van het roodvlees bedroeg in 1980 2,16 miljard kilogram, waarvan 1,19 miljard kilo werd geëxporteerd. Voor binnenlandse con sumptie kwam op die manier 955.000 ton vlees beschikbaar. Een jaar eerder nog 981.000 ton op de markt. Bij het bedrijfsleven bestaat de indruk, dat het hoofdelijk verbruik zich dit jaar niet of maar nau welijks zal kunnen handhaven in vergelijking met 1980. Dit wordt enerzijds toegeschreven aan de economische recessie en anderzijds aan de groeienden overtuiging. Dat het verbruik aan ei witten gemiddeld toch al te groot is. BLOEMENDAAL (ANP) Wandelaars hebben gister middag op hel terrein van de erebegraafplaats in Overveen tussen het struikgewas bij een voetpad de gestolen graf steen gevonden die behoorde bij het graf van de voormali ge verzetstrijdster Hannie Schaft. Dit heeft de gemeentepolitie van Bloemendaal meege deeld. De wandelaars hebben na hun vondst de politic van Bloe mendaal op de hoogte ge steld, die vervolgens de graf steen voor nader onderzoek in beslag heeft genomen. Volgens de politie stond op de grafsteen met viltstift ge schreven: "Ja helaas, hij is te zwaar". De politie heeft nog geen idee in welke kring de daderts) gevonden moeUen) worden. De steen werd vorig weekeinde ontvreemd. Pas afgelopen dinsdag werd de diefstal door de beheerder van de erebe graafplaats na telefoontje ontdekt. In het zelfde weekeinde werd in het stadhuis van Haarlem een bronzen beeldje van Hannie Schaft gestolen Dit beeldje is nog niet terecht Na het bekend worden van de diefstal maakten afgelopen donderdag ongeveer hon derd mensen een stille tocht naar de erebegraafplaats. De dag daarop werd een nieuwe grafsteen op het graf van Hannie Schaft geplaatst. DEN HAAG (GPD) - Alle 40 F-16 jachtvliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht zullen in de loop van deze week een wijziging ondergaan. Maar het mankement dat vorige week in de VS bij de Amerikaanse F-16 werd geconstateerd, op grond waarvan de F-16 in alle zes landen die het vliegtuig gebruiken een vliegverbod kreeg, is in Nederland niet zo ernstig bevonden dat het vliegverbod moet worden gehandhaafd. Dat heeft een woordvoerder van de Koninklijke Luchtmacht giste ren meegedeeld. De F-16 wordt gebruikt in de VS, Nederland, België, Denemarken, Noorwegen en Israël. Er zijn tot dusver 480 van deze toestellen gebouwd en afgeleverd, maar 14 toestellen - waarvan drie Neder- ROTTERDAM (ANP) - Opnieuw is een reisorganisatie in financiële moeilijkheden gekomen: KMC-Reizen in Rotterdam, een kleine tour operator, die gespecialiseerd was in reizen naar de Verenigde Staten met de eindbestemmingen Los Angeles, New York en Miami. De bij deze organisatie gedupeerde reizigers zullen door het garantie fonds van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureau's (ANVR) schadeloos worden gesteld, tenminste wanneer zij vóór zater dag 8 augustus hebben geboekt, zo heeft de ANVR gisteren meege deeld. Er moeten nog driehonderdtwintig passagiers terug komen uit de Ver enigde Staten, terwijl er vierennegentig nog hadden geboekt voor een heen- en terugreis naar Amerika. De organisatie, die ook als wederver koper voor andere reizen optrad, heeft ook nog een onbekend aantal pakketreizen verkocht. De schade blijft beneden de 500.000 gulden, aldus de ANVR, die KMC-Reizen als lid heeft geroyeerd. Het garantiefonds was vrijdag door KMC voor een gesprek uitgenodigd en bij die gelegenheid kwamen de moeilijkheden aan het licht. Met name kon de reisorganisatie de belangen van de geboekte reizigers niet meer waarborgen. Dit was voor het garantiefonds aanleiding het alge meen bestuur van de ANVR te adviseren een einde te maken aan het lidmaatschap van de reisorganisatie. STEENW1JKIHAVEL7E (ANP) - Ongeveer 900 demonstran ten hebben gisteren in Steen- wijk en Havelte de slachtof fers herdacht van de atoom bommen op Hirosjima en Na gasaki. Bij twee kazernes en een opslagplaats waar de de monstranten kernwapens vermoedden, werden enkele honderden witte kruizen ach tergelaten als symbool van een toekomstige massagraf bij nieuw gebruik van kern wapens. Bovendien werd bij de drie plaatsen één minuut stilte in acht genomen, ter nagedach tenis aan de slachtoffers van de atoombommen. Aan het einde van de demon stratie, die per fiets werd uit gevoerd, werden honderden ballonnen opgelaten met de tekst: "Dit is nog maar een eenvoudige ballon, maar het had ook radioactieve neer slag kunnen zijn. in zee verdronken HOEK VAN HOLLAND (ANP) - Voor de tweede keer dit week einde is bij het strand van Hoek van Holland iemand in zee ver dronken. De 56-jarige G.J. Kore- neef uit Meerbusch in West- Duitsland werd zaterdagmiddag door een sterke ebstroming de zee in gesleurd. Voor het oog van zijn vrouw en kinderen, die op het strand zaten, verdronk de Vrijdag deed zich een soortgelijk verdrinkingsgeval voor, waarbij een 56-jarige man uit Hoek van Holland om het leven kwam. WEERRAPPORTEN Amsterdam geheel bew. De Bilt geheel bew. Deelen geheel bew. Eelde motregen Eindhoven regen Den Helder geheel bew. Rotterdam geheel bew. Twente motregen Vlissingen regen Zd. Limburg regen Aberdeen mist Berlijn geheel bew. Bordeaux mist Brussel motregen Frankfort regen Helsinki licht bew. Innsbruck zwaar bew. Klagenfurt zwaar bew. Kopenhagen mist Lissabon onbew. Londen zwaar bew. Luxemburg geheel bew. Madrid onbew. Malaga zwaar bew. licht bew. licht bew. motregen Middelbaar en hoger personeel: UTRECHT (ANP) - De vakcentra le voor Middelbaar en Hoger Per soneel (MHP) twijfelt aan het realiteitsgehalte van de economi sche berekeningen van het Cen traal Planbureau en aan de om vang van de noodzakelijke om buigingsoperatie in het voorlopi ge regeerakkoord. Een ombuiging van tien miljard gulden lijkt haar, gezien de vele rapporten en adviezen over het sociaal-economisch beleid op midddellange termijn, te gering. "Het ziet er naar uit dat de infor mateurs zich rijk hebben gere kend", zegt de MHP in een brief aane formateurs Kremers en Van Thijn. In die brief reageert de MHP, zoals de formateurs hebben gevraagd, op de financiële en sociaal-eco nomische programconclusies van de informateurs. Ze zet on- ADVERTENTIE naar je werk? op de fiets! der meer vraagtekens bij de ver onderstelde vergrote investe ringsbereidheid van de oliemaat schappijen. Ook zegt ze dat een verruiming van de financierings mogelijkheden in de woning bouw en de industriële sector niet automatisch tot investerin gen leidt: zonder de zekerheid dat ook de afzetmogelijkheden toenemen, zal of wel niet extra worden geïnvesteerd of wel het gevaar van overcapaciteit toene- Nog afgezien van de omvang van de ombuigingsoperatie is de MHP ook niet gerust op de haal baarheid ervan. In dit verband merkt ze onder meer op dat de departementen die het sterkst tot de ombuigingsoperatie zullen moeten bijdragen, in de zetelver deling terecht zijn gekomen bij de partij die zich het sterkst te gen bezuinigingen heeft afgezet (de PvdA, red Mede daarom heeft de MHP ernsti ger bezwaar tegen de heersende opvatting dat werkgelegenheid een prioriteit op zichzelf zou zijn. Werkgelegenheid is het resultaat van een zeer complex proces, waarbij ondernemingklimaat, concurrentiepositie, afzetmoge lijkheden, investering, omvang van de collectieve sector, fiscaal- en premiestelsel belangrijke fac toren zijn, aldus de MHP. Ze be treurt het dan ook dat in de pro grammaconclusie met geen woord wordt gerept over het vi tale vraagstuk van het functione ren van de arbeidsmarkt. De lichtvaardigheid waarmee met het werkgelegenheidbegrip wordt omgesprongen, blijkt vol gens de MHP ook uit de "magi sche norm" van 175.000 deeltijd banen. terwijl nog grote onzeker heid bestaat over de mogelijkhe den en de uitwerking. Voor wat het inkomensbeleid be treft constateert de MHP met in stemming dat wordt uitgegaan van handhaving van het systeem van automatische prijscompen satie. Ze keert zich echter tegen het weer van stal halen van het idee van aftopping van de prijs compensatie, evenals de maxi mering van de vakantietoeslag en eventueel van pensioenen. School heeft straks één leerling MUNTENDAM (GR) (ANP) - De kans is groot dat de openbare la gere school in Tripscompagnie, een 140 inwoners tellend dorpje in Groningen, het komend schooljaar slechts één leerling zal hebben. Maximaal kunnen het er nog drie worden, aldus A. Hazeborg, gemeentesecretaris van Muntendam, waartoe het grootste gedeelte van Tripscom pagnie behoort. Of de school toch nog drie leerlin gen krijgt, hangt af van de ou ders van twee leerlingen, van wie nog onbekend is of zij hun kinde ren van de school in Tripscom pagnie nemen. Maar ook met één leerling zal de school, waarvan mevrouw G.A. van der Laan- Post uit Muntendam hoofd en enige leerkracht is, het komende schooljaar gewoon blijven func tioneren. De gemeenteraad van Muntendam besloot in 1979 dat de school in Tripscompagnie in elk geval nog tot 1 augustus 1983 in functie zou blijven. Het leerlingental is ech ter harder teruggelopen dan was verwacht. Het afgelopen school jaar waren er nog acht leerlingen, van wie één de school verliet om dat hij alle klassen had doorlo pen. Vier andere kinderen zijn door hun ouders bij een andere school aangemeld en de ouders van twee kinderen zullen dat mo gelijk ook gaan doen. Gebeurt dit laatste dan blijft er dus slechts één leerling over. Het gemeentebestuur van Munten dam heeft onderzocht of het niet mogelijk is een vervoersregeling voor de kinderen te treffen, zodat zij dagelijks naar een andere school buiten Tripscompagnie kunnen worden gebracht, maar dit zou voor de gemeente zeer onvoordelig worden. Muntendam ontvangt van het rijk vor het afgeschreven schoolge bouw nog een lokalenvergoe- ding en die is groter dan de kos ten die de gemeente moet maken om de school in stand te houden. landse - zijn reeds verongelukt. Afgelopen woensdag veronge lukte er in de VS opnieuw een, waarvan de oorzaak vrij snel kon worden vastgesteld. Het bleek een niet altijd goed werkend ventiel te zijn waarmee de motor opnieuw op gang kan worden gebracht wanneer hij door de primaire bediening niet langer wordt aangedreven. Voor zulke noodsituaties beschikt de F-16 over een elektrisch nooda- gregaat, dat hetzij door lucht, hetzij chemisch, hetzij door bei de kan worden gestart. Noodaggregaat Het luchtventiel bleek te kunnen haperen, waardoor het elektri sche noodagregaat enkele malen achtereen een te grote elektri sche stroomstoot kon afgeven. Dit kan weer van invloed zijn op de zekeringen van de primaire besturing, waardoor in de bestu ring kortsluiting kan ontstaan. In de VS was dit woensdag de oor zaak van het ongeluk. Op de vliegbasis Leeuwarden heeft de Koninklijke Luchtmacht eind vorige week alle F-16's nagezien en heeft zij de installatie veilig genoeg bevonden om de vliegtui gen gereed te houden voor alar merende situaties. Niettemin zullen in de loop van de week al le ventielen worden vervangen Dc luchtmachtwoordvoerder wijst erop dat de voorgeschreven wij ziging van een kaliber is „zoals in het leven van een vliegtuig hon derden, zo niet duizenden malen voorkomt. Om zulke redenen hebben de Starfighter en de Northrop NF-5A aanziénlijk va ker aan de grond gestaan." UTRECHT (ANP) - De Industrie bond FNV heeft mede namens de Industriebond CNV en de Unie BHLP van de directie van Ford Nederland geeist dat zij de bonden vóór 13 augustus het fi nancieel jaarverslag over 1980 doen toekomen Als de directie dit weigert zullen de bonden op die datum bij de officier van jus titie in Amsterdam aangifte doen van overtreding van enkele be palingen in het Burgerlijk Wet boek en de Wet Economische Delicten. Die bepalingen komen erop neer dat een onderneming binnen vijf maanden na het verstrijken van het boekjaar een financieel jaarverslag moet uitbrengen. Uit stel is alleen onder buitengewo ne omstandigheden mogelijk als de raad van commissarissen en de aandeelhouders er mee ak koord gaan en als dat uitstel bin nen acht dagen wordt gemeld by het handelsregister van de Ka mer van Koophandel. Dat laatste is volgens de bonden niet ge beurd. Ford heeft tot nu toe steeds gezegd geen jaarverslag te kunnen uit brengen omdat de externe ac countants de boekwaarde van de activa (grond en opstallen) niet kunnen vaststellen zolang niet zeker is of Ford Amsterdam dicht gaat. Volgens de bonden is het, nu de discussie over het al dan niet openhouden van het bedrijf nog in volle gang is, best mogelyk om een verslag op te stellen op basis van voortzetting van de produk tie. In een bijlage zou dan een be rekening kunnen worden opge nomen die uitgaat van de execu- tiewaarde. De bonden willen het jaarverslag nu snel in hun bezit hebben met het oog op de behandeling van het hoger beroep van Ford tegen de uitspraak in kort geding dat Ford Amsterdam nog niet geslo ten mag worden en de behande ling door de ondernemingska mer DEN HAAG (ANP) - De Neder landse regering heeft een subsi diebedrag van tien miljoen gul den uitgetrokken om deeltijdar beid bij alle overheidsinstellin gen te bevorderen. Dat schrijft minister Wiegel (binnenlandse zaken) in een brief aan de Neder landse gemeenten. In de brief zet Wiegel de betekenis uiteen van deeltijdarbeid en roept de gemeenten op tot het voeren van een beleid, gericht op bevordering van deeltijdarbeid. De subsidieregeling is erop ge richt een bijdrage te leveren in de werkgeverskosten De rege ling loopt van l juli 1981 tot en met 30 juni 1982 De minister zegt dat de tegemoet koming is bedoeld als startsubsi die. die eenmalig wordt toege kend voor nieuwe deeltijdfunc ties. SCHEVENINGEN (ANP) - Onder grote publieke belangstelling is zau-r- dagmiddag op het Scheveningse strand 's werelds grootste vlieger (550 m2) de lucht ingegaan. De weersgesteldheid windsnelheid 3 - 6 meter per secondebleek goed te zijn, zodat deze vierde poging met succes werd bekroond. Het enorme gevaarte bleef 37 minuten in de lucht en daarmee was een nieuw wereldrecord gevestigd Enkele duizenden mensen waren getuige ran de oplating ran deze "mam- moet-vlieger", die een inhoud van circa één miljoen liter lucht en een trekkracht van circa 2 000 kilo had De Stichting Scherentngen Bad en de vereniging "Vlieger Op" zijn de initiatiefnemers geweest ran dit met-alledaagse evenement Bij de succesvolle opiaatpoging traren vijf tig mensen betrokken Het had nogal wat voeten in de aard, voordat het enorme gevaarte op het strand voor de Scheveningse Keizerstraat de lucht in ging. Na tien minuten klonk echtereen groot gejuich op onder de duizenden toeschouwers, want op dat moment tras het wereldrecord van de Japanners - zij lieten op 20 maart rong jaar een vlieger de lucht ingaan van veel bescheidener ctfmetingen <26G m2) definitief gebroken. Het succes werd daarop gevierd met champagne (zie foto).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7