Reagan: sein op groen voor de neutronenbom Wereldbank pessimistisch over toekomst Derde Wereld Saoedi - Arabië komt met nieuw vredesplan Druk Moskou op Polen versterkt Steun Canadezen voor vluchtleiders FS Geweld Noord- lerlud naar nieuw hoogtepunt Egypte en Israël afwijzend Castro -onder druk VS- niet naar Mexico PAGINA 6 11«I|IIUIITI.«IMI MAANDAG 10 AUGUSTUS 1981 WASHINGTON (ANP) - De ja ren tachtig zijn voor de olie-ar me ontwikkelingslanden slecht begonnen. Hun geza menlijke tekort op de beta lingsbalans is de afgelopen driejaar bijna verdrievoudigt- De meeste arme landen gaan de jaren tachtig in zonder bete re handelsvooruitzichten en zonder zicht op verhoging van de ontwikkelingshulp. Dit schrijft de Wereldbank in haar vierde "World Development Report". Het rapport heeft dit jaar als thema "mondiale en nationale aanpassing aan veranderingen in de wereldecono mie". Het gaat verder na in hoeverre economische groei mogelijk blijft in het licht van deze ontwikkelingen. De economen van de Wereldbank hebben twee modellen op de wereldeconomie losgelaten, een "pessimistisch" en een "optimistisch" scenario voor de jaren tachtig. In de optimistische visie kunnen de olie- importerende ontwikkelingslanden een groei van hun bruto nationaal pro- dukt per hoofd van de bevolking van gemiddeld 3.1 procent per jaar berei ken tegen een groei van 2,7 procent per jaar in de afgelopen tien jaar. In het slechtste geval is een groei van 1.8 procent per jaar mogelijk. De aller armste landen (met een gemiddeld jaarinkomen per hoofd van de bevol king van minder dan 370 dollar) reiken zelfs niet verder dan een groei van 0.7 procent per jaar. Dit is niet zomaar een verschil in groei percentages. De wereldeconomie kan twee zeer verschillende wendingen nemen. In het eerste geval vermindert het aantal mensen dat tot absolute ar moede veroordeeld is van 750 miljoen nu tot 630 miljoen tegen het eind van de eeuw. Intussen breidt de wereld handel zich uit en worden de aanpas singsproblemen van de ontwikke lingslanden kleiner. In het andere ge val neemt het aantal armen toe tot 850 miljoen en worden de handels- en an dere vooruitzichten alleen maar slech ter. De Wereldbank noemt de voorwaarden waaraan moet worden voldaan in het geval van het optimistische scenario wel zwaar maar niet onoverkomelijk. De economische groei in de geïndus trialiseerde wereld zou in de jaren tachtig gemiddeld 0,3 procent hoger moeten zijn dan in de jaren 1970-80. Dit komt overeen met een groei van bijna vier procent per jaar in de twee de helft van de jaren tachtig. De wes terse landen mogen geen nieuwe han delsbarrières opwerpen, zodat de han del van de arme landen met het wes ten in hetzelfde tempo kan groeien als in het afgelopen decennium. Verder mag de olieprijs in de komende tien jaar met niet meer dan gemiddeld drie prqgent per jaar stijgen, en moet het bedrag dat het westen aan ontwik kelingshulp uitgeeft óf drastisch om hoog óf op een andere wijze worden verdeeld. Op het ogenblik gaat er te veel naar de relatief rijke ontwikke lingslanden. Tenslotte moeten de ont wikkelingslanden zelf hun binnen landse spaarbedrag tenminste op het peil van 1980 houden en een doelmati ger gebruik gaan maken van hun mid delen. Vooral het binnen de perken houden van de olieprijsverhogingen mag een hele dobber heten. Tussen 1978 en 1980 steeg de prijs van ruwe olie met reëel tachtig procent. In de visie van de Wereldbank is de han del van fundamenteel belang voor de economische groei en voor het vermo gen tot aanpassing aan gewijzigde om standigheden. Dit geldt voor arme en rijke landen. Een van de meest alarme rende conclusies van het rapport is dat de armste ontwikkelingslanden er niet in zijn geslaagd te profiteren van de groei van de wereldhandel in de afge lopen tien jaar. WASHINGTON/MOSKOU/DEN HAAG (Reuter/UPI) - De Amerikaanse president Ro nald Reagan heeft opdracht gegeven tot de produktie van de controversiële neutro nenbom de kernkop die mensen doodt maar gebouwen intact laat. Het wapen zal echter niet in Europa worden gestationeerd, maar het wordt in Amerika opgeslagen. Dit heeft het Witte Huis zaterdagavond bekendgemaakt. WASHINGTON - De Egyptische president Anwar Sadat heeft zaterdag aan de universiteit van Georgetown (VS) een eredoctoraat in ontvangst genomen. Rector-magnificus Timothy Healy feliciteerde de staatsman daar- Op het besluit van Reagan is on middellijk fel gereageerd door de Sowjet-Unie. In Moskou noemde men Reagens houding getuigen van "kannibalistische instinc ten" en sprak men van een "ui terst gevaarlijke bedreiging" van de wereldvrede. Moskou zei op de "uitdaging te moeten reage ren". De eerste reactie van West- Europa was zeer terughoudend en vaak klonk door dat het be sluit van Reagan een Amerikaan se binnenlandse aangelegenheid betreft. Reagan maakt met zijn beslissing een besluit ongedaan dat de re gering Carter drie jaar geleden, mede onder druk van West-Euro pa, nam om het stralingswapen niet in produktie te nemen. WARSCHAU (AFP/UPI) - De krachtproef in Polen tussen poli tieke leiders en de vakbond Soli dariteit heeft een nieuw hoogte punt bereikt. Vandaag en mor gen vergadert het hoogste or gaan van de vrije vakbond, de nationale coördinatiecommissie, KKP, over de mislukte onder handelingen met de regering van afgelopen donderdag en morgen komt het centraal comité van de Verenigde Poolse arbeiderspartij bijeen. Intussen heeft Moskou zijn druk op Polen versterkt door de commandant van de strijd krachten van het Warschau pact, maarschalk Viktor Koulikov, naar Warschau te zenden. Radio-Moskou sprak gisteren van een "punt van explosie" dat in Polen bereikt was. Het Sowjct- partijblad Prawda schreef dat Polen trouwe vrienden heeft waarop het kan rekenen. Het zal een onlosmakelijk onderdeel van de socialistische gemeenschap blijven. "De extremisten van So lidariteit, anti socialistische ele menten en opportunisten die profiteren van de economische problemen, organiseren stakin gen en werken daarmee een ver hoging van de spanning in de hand", aldus de Prawda De Poolse regering heeft gisteren de ongekende stap genomen om de leider van Solidariteit, Lech Wales#, voor de televisie gele- OTTAWA (Reuter/UPI) - In Cana da heeft gisteravond de vereni ging van luchtverkeersleiders besloten niet langer vluchten uit en naar de Verenigde Staten te begeleiden. Alleen in noodgeval len zullen zij in actie komen. De actie ging vanmiddag om één uur Nederlandse tijd in. De vereniging kwam tot haar be sluit nadat het bestuur klachten had ontvangen van luchtver keersleiders uit heel Canada over de vermindering van de luchtvei- ligheid in de VS als gevolg van de staking van de Amerikaanse collega's. De Canadese luchtvaartautoritei ten hebben de luchtverkeerslei ders gewaarschuwd dat zij bij een boycot van Amerikaanse vluchten de wet overtreden en Niet in Europa De woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, verklaarde tegenover verslaggevers dat de neutronenbom op dit moment niet in Europa wordt gestatio neerd, maar wordt opgeslagen in de VS. Het wapen - officieel "verhoogde-stralingswapen" ge heten zal pas naar Europa wor den gestuurd nadat Washington volledig overleg heeft gepleegd met zijn NAVO-bondgenoten, al dus Speakes. Het Amerikaanse ministerie van defensie is altijd sterk voorstan der van de neutronenbom ge weest omdat dit de NAVO beter in staat stelt een tankaanval van het Warscnau-Pact in centraal- genheid te geven met vice-pre mier Mieczyslaw Rakowski over de grote problemen van Polen te debatteren. Maar daar het tijd stip precies samenviel met het spoedberaad van de leiding van de vrije vakbond moest Walesa de uitnodiging afwijzen. Walesa had 20 minuten zendtijd voor de nationale televisie ge vraagd voor het historische tele visiedebat. Daarop werd geant woord dat dit vandaag zou kun nen worden gehouden. Het tweedaagse beraad van de na tionale coördinatiecommissie van Solidariteit begint vandaag in Gdansk onder leiding van Wa lesa. Het centraal comité van de partij zal morgen in Warschau vergaderen. Beide bijeenkom sten zullen ongetwijfeld gaan over het donderdag afgebroken overleg tussen regering en vak bond. Op vrijdag legden 900.000 arbeiders in Silezië het werk voor vier uur neer uit protest te gen de voedselsituatie en het mislukken van het overleg. Soli dariteit en regering gaven elkaar de schuld van de mislukking. "Solidariteit praatte over brood en de regering over ideologie", zo zei een lid van de vakbondsde- lcgatie. Volgens de regering gaf de vakbond blijk van "kwade trouw" en het voornemen af te sturen op een "nieuwe confron tatie" disciplinair gestraft of ontslagen zullen worden. Het afgelopen weekeinde is al een aantal verkeersleiders voor on bepaalde tijd naar huis gestuurd Zij hadden namelijk geweigerd vliegtuigen naar en uit de Ver enigde Staten af te handelen. Er zullen voorlopig geen maatrege len tegen hen worden genomen, zo is van vakbonszijde verno- Ook de Nieuwzeelandse luchtver keersleiders hebben zaterdag met overgrote meerderheid be sloten geen medewerking meer te verlenen aan vluchten op de Verenigde Staten uit vrees voofr de veiligheid in het Amerikaanse luchtruim. Europa tegen te houden. Het Warschau-Pact heeft een voor sprong van bijna 3 op 1 in tanks in Midden-Europa. Door het ont wikkelen van een grote hoeveel heid straling, die overal door heen dringt, kunnen tankbeman ningen worden gedood of in elk geval uitgeschakeld. Veel Westeuropese leiders waren al tegen de neutronenbom toen president Carter, Reagans voor ganger, in eerste instantie tot produktie van het wapen be sloot. Nadat de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt uiteindelijk het wapen accep teerde, wijzigde Carter abrupt zijn beleid. In april 1978 besloot hij de kernkop niet in produktie te nemen, maar wel onderdelen ervan te laten bouwen. Een van de sleutelfiguren in de re gering Reagan, die altijd sterk voorstander was van produktie, is minister van defensie Caspar Weinberger. Functionarissen in Californië weigerden echter commentaar te geven op berich ten dat minister van buitenland se zaken Alexander Haig en col lega Weinberger met elkaar van mening verschilden over het tijd stip waarop de neutronenbom zou worden geproduceerd. Woordvoerder Speakes zei dat de president zijn besluit een paar dagen geleden had genomen, na dat hij de kwestie langdurig had overwogen. De New Yorks Ti mes meldde gisteren dat Reagan uiteindelijk de kant koos van Weinberger bij het nemen van een besluit. Franse verkeersleiders steunen Amerikaanse collega's. De Fran se bond van luchtverkeersleiders heeft eveneens zijn leden opge roepen geen vliegtuigen af te handelen die op weg zijn naar de Verenigde Staten. De bond, waarvan bijna de helft van de Franse luchtverkeersleiders lid is, liet gisteren weten een ak koord te hebben gesloten met de bond van werknemers in de bur gerluchtvaart. Volgens dat ak koord moeten zij weigeren ver klaringen af te geven voor vlieg tuigen die vanaf een Frans vlieg veld opstijgen of toestellen die het Franse luchtruim kruisen. Met de actie wil de bond de staking van een groot aantal Amerikaan se luchtverkeersleiders onder steunen. De Amerikaanse actie BEIROET (GPD/Reuter) - Saoedi-Arabië heeft bij monde van kroonprins Fahd afgelopen weekein de een vredesplan voor het Midden-Oosten gelan ceerd, en daarbij onge zouten kritiek geleverd op Amerika's Midden- Oosten-politiek. Een tegenslag voor Washington, want de regering-Reagan heeft altijd gehoopt een zgn. „strategi sche eensgezindheid" in het Mid den-Oosten te kunnen opbou- beoogt een verbetering van de arbeidsvoorwaarden. President Reagan heeft een groot aantal stakers echter ontslagen met het argument dat zij als ambtenaren niet mogen staken. Militaire ver keersleiders en onder meer ge pensioneerd personeel vervan gen de stakers. In diverse Euro pese landen hebben verenigin gen van luchtverkeersleiders hun twijfel over de veiligehid in het Amerikaanse luchtruim geuit en gereageerd als de Franse bond. De Amerikaanse minister van ver keer. Drew lewis, heeft gisteren opnieuw welk gesprek met de leider van de bond van luchtver keersleiders, Robert Poli. ook voor de toekomst afgewezen. Hij wen, waarbij Saoedi-Arabië en andere gematigde Arabische re gimes ervan overtuigd moesten worden dat zij meer te vrezen hadden van de Sowjet-dreiging in het Midden-Oosten, dan van Israël. Daarnaast hebben de Amerikanen jarenlang gepro beerd de Saoedi's over te halen zich bij de Egyptisch-Isralisch- Amerikaanse Camp David-ak- koorden aan te sluiten. Het is de verdienste van prins Fahd dat hij nu kristalhelder heeft duidelijk gemaakt dat deze Amerikaanse Midden-Oosten- politiek onacceptabel is voor Sa- oedi-Arabie. De Saoedische stel- lingname klinkt de meeste Ara bieren als muziek in de oren: prins Fahd immers vertolkt het algemene politieke denken in de Arabische wereld, en Arabische bedenkingen tegen Amerika's eenzijdige vredesbenadenng, tot in de details: niet de Sowjet-drei ging in de regio, maar Israëls on buigzame en agressieve politiek - in stand gehouden door Camp David en Amerika's ongelimi teerde steun aan de joodse staat - vormt de grootse destabiliseren de factor in het Midden-Oosten. De Saoedische stellingname komt op een belangrijk tijdstip: juist op het moment dat Egyptes pre sident Sadat zijn bezoek aan Amerika afsloot en zijn gastheer Ronald Reagan wederom de Camp David-akkoorden had on derschreven, roept Saoedi-Ara bië de regering in Washington op tot een drastische wijziging van haar Midden-Oosten-politiek door toe te geven dat Camp Da vid een mislukking was en door Amerika's steun aan Israël te be- zei in een televisievraaggesprek dat de stakers nooit meer in dienst zullen worden genomen. Men moet op de koop toenemen, zei hij, dat het luchtverkeer maandenlang een geringere om vang zal hebben tot circa 6.000 tot 8.000 nieuwe luchtverkeers leiders opgeleid zijn. Hij noemde het luchtverkeer op het ogenblik maximaal veilig on danks het ontslag van 12.000 sta- kenden. Omdat het luchtverkeer geringer is hebben wij geen op stoppingen, zei hij. Volgens de minister houden inspecteurs, mi litair personeel en 5.000 niet sta kende luchtverkeersleiders 75 procent van de 14.2000 dagelijk se vluchten in de Verenigde Sta ten gaande. perken. Gebeurt dat niet, dan zal er nooit een einde komen aan - wat prins Fahd omschreef als „Israëls arrogantie in extremis", gesymboliseerd in de figuur van Menachim Begin. Israël heeft het nieuwe Saoedische vredesvoorstel van de hand ge wezen. In Israëlische regerings kringen werd het beschreven als een knappe poging internationa le politieke steun te winnen, ter wijl het plan uiteindelijk tot ver nietiging van Israël moet leiden. Een terugkeer naar de grenzen van 1967, een Palestijnse staat met als hoofdstad Jeruzalem en een terugkeer van de Palestijnse vluchtelingen zijn voor Israël on aanvaardbare eisen. Palestijnse reacties op het Saoedi sche vredesplan zijn hoogst inte ressant: een duidelijke afwijzing door het Volksfront voor de be vrijding van Palestina - een Pale stijnse splintergroep - maar een gunstige reactie van Aboe Iyad, tweede man van Jasser Arafats „Fatah", de gematigde meerder heidsstroming binnen de PLO. Het komt zelden voor dat een hoge PLO-functionaris een voorstel van een gematigd Arabisch land zoals Saoedi-Arabië - en dan nog wel voor een vredesregeling waarbij de Palestijnen centraal staan - zo snel positief benadert. President Sadat van Egypte heeft gisteren kritiek geuit op de voor stellen van Saoedi-Arabië. Sadat vindt dat er geen nieuwe elemen ten in zitten en dat er geen ver plichting in is vervat om de last van de vrede met Egypte te de len. OPEC komt in spoedberaad BAHREIN (Reuter) De mi nisters van oliezaken van de organisatie van olie-exporte rende landen, OPEC, zullen op 19 augustus in Genève een spoedbijeenkomst houden ter bespreking van het olie- overschot in de wereld en de olieprijzen. Dit heeft de rege ring van Koeweit meege deeld. Alle 13 OPEC-leden zullen aan de conferentie deelnemen. Morgen worden de prijzen van een aantal olieprodukten in België voor onbepaalde tijd "bevroren". Stookolie wordt zelfs goedkoper. De bedoeling van de maatregel is vooral te voorkomen dat de benzineprijzen - die door de koersstijging van de Ameri kaanse dollar steeds maar omhoog gaan - extra druk uitoefenen op het systeem van prijscompensatie. BELFAST (AEP/DPA/UPI) - Bij de rellen in Noord-Ierland na de bekendmaking van de dood van een negende IR A-hongerstaker zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee slahtoffers gevallen. Verder raakten drie mensen ge wond en werden er dertig gear resteerd, zo heeft de Noordierse politie laten weten. Nadat zaterdagmiddag bekend werd dat de 23-jarige Thomas Mcllwee na een hongerstaking van 62 dagen was overleden, kwam het in vele steden in Ul ster tot demonstraties en straat gevechten tussen betogers en po litiemannen. De rellen duurden tot gistermorgen vroeg. De politie sprak van de ergste on lusten sinds maanden. Volgens schattingen gooiden de betogers zeker 1000 benzinebommen naar de politie die zich met plastic ko gels en scherpe munitie verde digde. Een onbekend aantal mensen werd zaterdag gearresteerd bij anti- Britse demonstraties. Zij her dachten het feit dat tien jaar gele den de interneringswetgeving van kracht werd. Volgens die wetten kunnen mensen die ver dacht worden van het plegen van terreur zonder enige vorm van proces worden vastgezet. De politie kondigde aan dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de dood van de 40-jarige Pe ter McGuinness, die tijdens de onlusten in Noord-Belfast dode lijk werd gewond. Getuigen ver telden dat het slachtoffer werd getroffen door een plastic kogel van de veiligheidstroepen toen hij voor zijn huis stond te discus siëren met demonstranten. Nog geen uur later liep de 19-jarige Liam Canning langs Alliance Avenue in Noord-Belfast toen hij door een kogel van een sluip schutter, kennelijk bedoeld voor de veiligheidstroepen, werd ge troffen. In een verklaring die zaterdag uit de Maze-gevangenis werd ge smokkeld verklaren de IRA-ge- vangenen dat de regering "ruw zal worden wakkergeschud" als ze denkt dat de gevangenen "vroeg of laat" zullen inbinden. De Britse minister voor Noord- Ierland, Humphrey Atkins, had vrijdag gezegd dat de regering de eisen van de gevangenen niet kan inwilligen zonder dat ze con trole over de gevangenis krijgen en dat ze niet over hervormingen wil praten zolang de hongersta king voortduurt. De Ierse vice-premier, Michael O'Leary, heeft gisteren de Britse premier Margaret Thatcher fel aangevallen voor de wijze waar op zij de actie van de hongersta kers behandelt. "Het probleem zou zijn opgelost als Groot-Brit- tannië een andere premier had", zei O'Leary tijdens een tv-inter- view. De Britse regering heeft zich "onvermurwbaar, onver zoenlijk, onbezorgd en ontoe schietelijk getoond" tegenover het optreden van de regering in Dublin, aldus O'Leary. O'Leary, die leider is van de Ierse Labour-partij, zei er voorstander van te zijn de Ierse ambassadeur in Londen terug te roepen als hij het gevoel had dat dit een vleug je realisme bij de Britse regering zou opwekken "Maar ik ben er niet zo zeker van dat een dergelij ke stap tot een oplossing zal lei den". Het is de eerste keer dat O'Leary, die na de verkiezingen van juni een coalitie vormde met de Fine Gael van Garret Fitzge rald, zo duidelijk stelling neemt in de kwestie van de Noordierse hongerstakers. (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO CITY - De Cubaanse president Fidel Castro en zijn Mexicaanse ambtgenoot Jose Lopez Portillo hebben een akkoord bereikt over de stappen die moeten worden genomen op de in oktober te houden Noord-Zuidconferentie nu Castro niet persoonlijk bij die top tussen 22 arme en rijke landen aanwezig zal zijn.Lopez Portillo gaf Castro een uitgebreide uitleg waarom hij niet voor de topconferentie was uitgeno digd. „Als wij de deelname van Cuba als een onverbiddelijke eis op tafel hadden gelegd", zo vertelde de Mexicaanse president, „had dat zeer waarschijnlijk een blokkade van de Noord-Zuidtop in Cancun be tekend". Lopez Portillo wees in dat verband/op het dreigement van de Amerikaanse president Ronald Reagan om niet naar Cancun te komen als Fidel Castro voor de top zou worden uitgenodigd. In diplomatieke kringen heet het dat Castro het licht voor Lopez Portillo op groen heeft gezet. En dat kan vergaande gevolgen hebben als tijdens de top in Cancun positief wordt gereageerd op het plan om de resulta ten van de Noord-Zuiddialoog verder uit te werken binnen het raam van de Verenigde Naties. Castro heeft daar immers goede kansen om de stemmen van het Sowjet-blok te mobiliseren, stemmen die van doorslaggevende betekenis kunnen zijn.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6