Familie houdt vuile was binnen Directie van Leids modemagazijn komt beloften aan personeel niet na Waals mode stopt ermee. Daar kunt u van profiteren. -- «siab mode Ruziënde zus en broers Waals sluiten nwdewinkel Veel vissen sterven door zuurstof gebrek MAANDAG 10 AUGUSTUS 1981 LEIDEN - De 101-jarige geschiedenis van Waals Modema gazijn in Leiden is gestrand op een familieruzie. De ze ventien personeelsleden, vooral vrouwelijke part-timers, plukken de wrange vruchten. Directeur A. Waals acht het bovendien niet uitgesloten dat de ruzie in zijn familie ook nog eens ten koste zal gaan van een tweede Waals winkel in Middelburg waar dertien mensen werken. Waals Mode gaat na meer dan 100 jaar in Leiden sluiten. Onze ,r opheffingsuitverkoop biedt u ongekende kansen, om voor uiterst lage prijzen uw garderobe aan te vullen. Wij bieden onze hele nieuwe zomerkollektic, waaronder mantels, mantelkos tuums. coats, blazers, stoffen-en leren jasjes en alcantara, aan met kortingen die lopen van 20%t/m 50%,-jjfomt astiél nu onze kollektie nog helemaal kompleet is; f jetppjlüé kortingen vindt u in kleur aangegeven. De lagere prijs stóat'op de prijs kaartjes. v" Haarlemmerstraat. La Donkeistceg. leiden. *Waals adverteerde op 27 mei met de opheffingsuitverkoop. Wat er uit zou komen, zou in de portemonnee van de zeventien personeels leden terecht komen, beloofde directeur Waals. De werkneemsters hebben er nog niets van gemerkt. De familietragedie is moeilijk te ontleden omdat de familie Waals de vuile was binnen houdt. Een ontslagen werkneemster noemt Waals "geen open en eerlijk be drijf' hoewel zij er jaren met ple zier gewerkt heeft. Volgens haar schatting is de opheffing van de winkel aan de Haarlemmerstraat 114-120 al driejaar in de pen. Di recteur A. Waals gaf echter pas op 19 mei, precies een week vóór de opheffingsuitverkoop begon, voor de eerste en de laatste keer uitleg aan het verzamelde perso neel. Tegenover ons weigert hij elk commentaar. Dat zou niet in "het sociaal belang van het be drijf' zijn; "ik probeer toch nog een winkel in Leiden van de grond te krijgen". Zijn zuster en aandeelhoudster Bisschoff- Waals uit Bergen, Noord-Hol land, weigert ons elk commen taar omdat zij eenvoudigweg vindt dat wij niets met de zaak te maken hebben. De dienstenbonden FNV zitten in tussen met een nare bijsmaak. Districtsbestuurder Johan Stulp is "zeer teleurgesteld" dat Waals zijn Leidse personeel geen cent extra heeft uitgekeerd voor de inspanningen tijdens de ophef fingsuitverkoop. Directeur Waals heeft dit de werkneem sters herhaalde keren beloofd op de voor hen gedenkwaardige 19- de mei. Directeur Waals vertelde zijn per soneel op 19 mei dat de Leidse winkel per 1 september dicht moest vanwege een ordinaire fa milieruzie. De volgende dag stapte hij - met instemming van het FNV, loog hij - naar het Ar beidsbureau om voor de zeven tien mensen ontslag aan te vra gen en "op advies van het FNV de afvloeiingsregeling door de directeur van het Arbeidsbureau ^vast te laten stellen"... Huurverhoging Het verhaal van directeur Waals te gen zijn personeel volgend, blijkt de Leidse winkel slechts voor twintig procent zijn eigendom te zijn. Vier andere kinderen Waals bezitten de overige tachtig pro cent van de aandelen, terWij 1 moeder Waals het grote winkel pand bezit. Zij heeft haar zeggen schap in het pand echter overge dragen; niet aan de directeur Waals maar aan de andere kinde ren of in elk geval aan mevrouw Bisschoff-Waals. Zijn familie, zo vertelde Waals aan zijn personeel, wilde de huur drastisch 'verhogen.Het huur contract loopt dit jaar af. Naar verluidt zou de familie 2.5 ton huur per jaar vragen, terwijl de directeur slechts de helft meent te kunnen betalen om de winkel nog rendabel te laten draaien. Volgens zijn gegevens was de winkel in '80 en dit jaar juist in de winstgevende cijfers terecht gekomen. De winkels in Leiden en Middelburg leden in '79 nog een gezamenlijk verlies van twee ton, maar in '80 bedroeg de geza menlijke winst - ondanks een klein verlies van Middelburg - 40.000 gulden. Een werkneem ster bevestigt dat de winkel in Leiden ook dit jaar "uit de kunst" verkocht. Bot 'nee' Kortom: de vooruitzichten waren gunstig. Maar directeur Waals vertelde zijn personeel toch de Leidse winkel te moeten sluiten door toedoen van zijn familie. "Mijn familie wilde de dubbele huur. De familie heeft de Neder landse Middenstands Bank ver teld graag te zien dat ik de zaak zou liquideren. Van de bank moest ik alle schulden in één week tijd aflossen. Ik heb me er tegen verzet, samen met deskun digen. Ik heb ook nog gepro beerd aandelen van mijn familie te kopen. Maar op al mijn voor stellen kreeg ik steeds een bot 'nee'. Anderhalf jaar heb ik met mijn advocaat tegen m'n familie gevochten. Ik heb m'n best ge daan, maar ik geef het op. Ik heb geen enkele verhouding meer met mijn familie. Het is heel triest dat ik juliie dit van mijn ei gen familie moet vertellen", zei Waals vol emotie. Hij vroeg zijn personeel te zwijgen over het verdwijnen van Waals uit Leiden "in het belang van het bedrijf en dus in jullie belang". Het was in Waals' belang om tot de opheffingsuitverkoop begon nog zoveel mogelijk textiel voor zo hoog mogelijke prijs de deur uit te krijgen. De directeur sprak tot zijn personeel: "Eind juli moeten we de voorraad verkocht hebben. Het is puur jullie eigen financieel belang om eruit te ha len wat erin zit. Iedere honderd gulden die jullie extra verkopen, komt ten goede aan onszelf. Je bent echt voor je eigen porte monnee bezig". En nogmaals riep hij uit: "Wat eruit komt, komt in jullie portemonnee te rug; ik bezweer jullie, zo is het" alsof Waals zich nog personeels- feestjes in Leiden kan veroorlo ven. Districtsbestuurder Stulp heeft directeur Waals aan zijn be lofte van de extra toeslag herin nerd. "Verschillende keren heb ik Waals benaderd. Steeds kwam er geen reactie. Eindelijk heb ik nu telefonisch van hem te horen gekregen dat hij uitstel van beta ling wil aanvragen voor de schul den die de winkel in Leiden nog heeft. Onze vordering voor het personeel zou de door de recht bank aan te stellen bewindvoer der bij de andere vorderingen moeten leggen. Dat klinkt leuk. Maar is het pas hoogstens, als di recteur Waals toestemt in onze vordering. En dat weigert hij nu juist, ondanks zijn talrijke belof tes aan het personeel". Stulp heeft directeur Waals voorge steld om voor elk ontslagen per soneelslid duizend gulden bruto per dienstjaar beschikbaar te stellen op basis van een veertigu- rige werkweek. Middelburg Tasjesdieven weer actief in binnenstad *Vakbondsman Johan Stulp: "We houden directeur Waals aan zijn belof- Personeelspotje Vooral over deze laatste uitspraken valt vakbondsman Stulp: "Waals heeft een beroep gedaan op de mensen om het eindresultaat te doen stijgen. Hij heeft hen ge vraagd te zwijgen over de slui ting om nog zoveel mogelijk geld in de wacht te slepen. Hij heeft verwachtingen gewekt over een extra toeslag. Aan die verwach tingen is nopg niet voor één gul den extra voldaan. We hebben zwaar het idee dat Waals in mei al donders goed wist dat zijn per soneel niet meer zou krijgen dan wettelijk verplicht is" Het laatste loonstrookje van de ontslagen personeelsleden be vatte niet meer en niet minder dan hun gebruikelijke loon. De enkele guldens voor het perso- neelspotje waren ingehouden. Stulp heeft overigens de indruk dat directeur Waals alles in het werk gesteld heeft om de mode zaak voor Leiden te behouden. Niet alleen door de poging aan delen van de familie te kopen maar ook door pogingen om zelf een winkel onder de naam Waals in Leiden te beginnen. Nu Waals de afgelopen week van Noord- wijkerhout naar Middelburg is verhuisd ("hij woonde toch pri ma in Noordwijkerhout", zegt Stulp) verwacht Stulp al hele maal niet veel meer van de po gingen tot een nieuwe winkel in Leiden waar trouwens slechts voor enkele werkneemsters plaats zou zijn. In 'Waals Mode' in Middelburg heeft directeur A. Waals volgens districtsbestuur der Stulp een belang van tachtig procent. De familie Waals heeft in deze winkel slechts een min derheidsbelang van twintig pro cent via de Leidse winkel. Toch kan zijn familie volgens direc teur Waals ook in Middelburg het bedrijf om zeep helpen. Stulp vertelt dat de winkel in Middel burg voor veel geld - mede op kosten van de winkel in Leiden - verbouwd is, overigens met toe stemming van de familie. Waals bv in Leiden, die vooral in han den is van 'de familie', zou nog een vordering van 4.5 ton op de winkel in Middelburg hebben. "Als de familie wil, gaat die win kel ook kapot", zei directeur Waals tegen zyn Leidse perso neel. Bijna leeg Het interieur van het winkelpand aan de Haarlemmerstraat wordt deze maand verkocht. Op 1 sep tember moet de zaak leeg staan En vermoedelijk leeg blijven staan. Perry Sport (Bijenkorf Be heer) aan de Breestraat wilde voor een uitbreiding graag ver huizen naar de uitgelezen plek van de winkel tegenover de Don- kersteeg, maar schrok terug van de vraagprijs: 3 5 ton huur per jaar. Een ter zake deskundig ma kelaar noemt de gevraagde huur prijs "een lacher, een onmogelij ke prijs": "Een ton minder mag 't wel opbrengen". Als wij me vrouw Bisschoff-Waals, de zus van directeur A. Waals, met deze cijfers confronteren, volstaat zij met "kletskoek". Ook het ver haal van haar broer dat de Leidse winkel moet sluiten door het op schroeven van de huurprijs noemt zij "kletskoek". "Ik kan bewijzen dat 't onwaarheid is". Tegenover ons wil ze dit echter niet bewijzen, omdat "het ons niets aangaat". "Ik heb het lang voor jullie geheim gehouden" zei directeur Waals op 19 mei bijna snikkend tegen zijn personeel "Vandaag ben ik zo open mogelijk geweest. Jon gens, dit was het. Het spijt me" RENE VAN DER VELDEN LEIDEN - Vijf dames uit Leiden zijn in het weekeinde van hun handtasje beroofd en bij één is een poging daartoe gedaan. Er zat totaal voor zeshonderd gul- den aan geld in de tasjes en nog eens vierhonderd gulden aan waardevolle spullen. Waarschijn lijk heeft de politie vannacht één van de tasjesrovers in de Steen straat in de kraag gegrepen De politie vermoedt dat het bij alle zes gevallen om dezelfde daders gaat. Volgens de vrouwen ging het steeds om twee jeugdige per sonen op een bromfiets, waarvan de duo-passagier de tassen van de schouder of uit de hand rukte. Daarna reden ze hard weg. De eerste twee aangiften kwamen vrijdagavond binnen. De vrou wen werden vlak na elkaar be roofd, terwijl ze liepen op het Ra penburg ter hoogte van de Steen- schuur en in de Haarlemmer straat Gisteravond vonden er nog twee berovingen plaats in de Haarlemmerstraat. Zaterdag middag werd een vrouw op de Broekweg richting Merenwijk het slachtoffer. Gistermiddag werd eenzelfde poging onderno men bij een wielrijdster, die daar reed. Dit keer mislukte het. Een woordvoerder van de politie denkt dat het niet zal blijven bij de aanhouding van deze ene per soon. "Zoals de zaken er nu voor staan zullen er wel meer arresta ties vallen", verklaarde hij van ochtend. Vertraging in sociale woningbouw LEIDEN De sociale woning bouw is op negen plaatsen in de stad vertraagd. De opgelopen vertraging bedraagt bij de nieuwbouwprojecten doorgaans enkele maanden. Het gaat in to taal om meer dan tweehonderd woningen. De grootste vertraging heeft de wo ningbouw in de Mirakelsteeg op gelopen. Het begin van de nieuwbouw wordt nu in mei vol gend jaar verwacht. Verder is er vertraging bij de plannen voor woningbouw aan de Diamant- laan. de Turkooislaan, de Waard straat/ Hermanstraat. Levendaal/ Vierde Binnenvestgracht, Kooi- park en Galgewatcr'Morsstraat (kazerne-terrein), Medusastraat en op het Olga-terrein (Groenoord). Reconstructie Hoge Morsweg LEIDEN - De Hoge Morsweg tus sen de Haagse Schouwweg en de Sjahrirstraat wordt dit najaar ge reconstrueerd en van nieuwe rio leringen voorzien. Ook wordt er langs de Rijn nabij de gerestau reerde boerderij een parkje aan gelegd. 1 en W zijn met het plan hiervoor akkoord gegaan en zullen de ge meenteraad voorstellen om hier voor een bedrag van ruim 1.2 miljoen gulden beschikbaar te stellen. Het plan voor de inrich ting van de straat en het parkje zal in overleg met de omwonen den worden uitgewerkt. LEIDEN - Tientallen vissen kwa men gisteren door zuurstofge- brek bovendrijven in de vijver van het Leidse Hout. Via spuiten en pompen heeft de brandweer geprobeerd weer zuurstof in het water te krijgen. Dit was echter een tijdelijke maatregek t Duivensport (1) P.V. Het Oosten vloog met jonge duiven van Soissons. De uitslag: 1., 8. en 9. G. Hen- dtrikse; 2.. 6. en 10. P. Juffer mans: 3. T. van As en zn.; 4. Ch. Selier; 5. W. v.d. Nieuwen- dijk en zn.; 7. B. van Putten. Duivensport (2) P. V. De Reisduif vloog ook met jonge duiven van Soissons De uitslag: 1 S. v d. Hoven; 2. J Straathof; 3. Penseel/1 terson, 4 en 6 P. Mooten5 en 10. W Kop, 7. en 9. Strik/v.d. hart8. W. Tolboom. Duivensport (3) P.V. De Rijnklievers vloog met jonge duiven van Soissons De uitslag: 1. P. v.d. Wal2 Sj v..d Heijden3. en 7 F Ku l. 4., 5. en 8. gebr Hoogervorst; 6. en 9.J. v.d. Wal. de vijver weer op het normale peil kan worden gekregen. "Ver moedelijk is door het warme weer een versnelde algengroei opgetreden", aldus een woord voerder van deze dienst. "Maar het kan ook zijn dat de waterlo pen vpor te weinig nieuw water zorgen We hopen het in ieder ge val zo gauw mogelijk op te los- Automobiliste slaat twee keer over kop LEIDEN - Tweemaal over de kop en zonder letsel uit de auto stap pen. Dat deed gistermiddag een 44-jarige inwoonster uit Leiden. De vrouw kwam van het Schut tersveld en wilde richting Ryns- burgcrweg De stoplichten wa ren buiten werking Van rechts zag ze wel een auto naderen, maar ze meende dat ze daar nog wel voorlangs kon. Dit bleek een verkeerde schatting te zijn. De van rechts komende auto knalde op de zijkant van haar auto. Door de klap draaide dc auto nog een paar maal om zijn as en kwam tot stilstand te gen een voetgangerslicht. Duivensport 4) P.V De Rijnklievers vloog met jonge duiven uan Roosen daal De uitslag 1 Zevenhoven: 2. S v d Henden. 3 S GOOOI 4 en 5. gebr. Hoogervorst. 6 K vau Ctjfden 8 en 9 A dt Meg; 10. R. van Griensven Duivensport (5) P.V Rijnklievers vloog met ou de duiven van Bergerac De uitslag: 1 F. Kiel; 2 en 9 J van Legden 3. en 10 J Kok. 4 P Pu-tcrsc, 5 S ran Goo- zen; 1 H. V.d Star, 7 u, van Mil. Duivensport (6) P.V. Leiderdorp vloog van St Disier De uitslag 1 J ran Laar. 2 F Hoogerrorst, 3 D. van Segge- len. 4 5.8. en 9 P Sloos. 7. M. Reijerse; 10. J van Alphen Duivensport (7) L P C vloog van Soissons met jonge duii>en De uitslaq 1 J Koster; 2 en 10 W Schouten I r J *gh 4 en 7 N de Groot en zn .5 J v d Megden. 6 J Staffelen. 8 G van Stem, 9 P de Haas. Duivensport (8) P.V De Blauwkras vloog van St Dizier. De uitslag: 1 en 7. J. Rozier, 2. P. de Moog; 3., 8. en 9 R. Ver hoogt; 4. en 6 N. Blom en zn, 5. gebr. De Wetering; 10. P Gijsman en zn. Duivensport (9) P V. Columba vloog van Berge- De uitslag 1. en 2. L. Klein. 3 11 Kcttrur, 4 5 7 en H P de Graaf; 6. C. v.d. Nieuwen- dijk. Duivensport (10) P.V Columba vloog ook van St Ghislatn. De uitslag 1., 2 5.. 6. en 10 C v.d. Nieuioendijk en zn.; 3..7. en 8. H Kettenis, 4 en 9 H. Adah Duivensport (11) P V Columba vloog ook van St Dizier De uitslag 5.67. 8 en 10. C. v.d. Nieuwendijn en zn. 2. en 4 H Adah. 3 en 9. H Ket- Hengelsport De Sportvrienden viste in De Zijl. De uitslag LJ Jansen 35 stuks - 5300 gram, 2 K. Schouten 30-3860. 3 E.Mooibroek 20- 3120. 4 Chr Schouten 22- 1980, 5 B Hons beek 18 1840. 6 C Schouten sr 19-1720. 7 W Schouten sr 19-1520. 8 H Jansen 16-1070. 9 Hen Schouten 15-990. 10 W Klui vers 14-950.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3