"Nieuw gebouw een uitdaging" [Le/cfee agenda Verzetsmonument tienduizend gulden duurder Bibliotheek Leiderdorp verhuist naar "Muzenhof Burgerlijke stand MAANDAG 10 AUGUSTUS 1981 LEIDERDORP - "Honderd procent krijgen we niet met de nieuwe bibliotheek aan de Engelendaal, maar dit is in ieder geval al een aanzienlijke vooruitgang in vergelijking met wat we nu hebben. We zijn dan ook erg gelukkig met de nieuwe ruimte, maar de praktijk zal moeten uitwijzen of de ruimte groot genoeg is." Blij met de verhuizing maar toch kritisch ten opzichte van de ruimte in het nieuwe gebouw, dat zijn de heer A. van der Waals, rayondirecteur van de Provinciale Bibliotheek Cen trale (PBC) en mevrouw S. Kukler, hoofd van de Leider- dorpse bibliotheek. De bibliotheek verhuist eind au gustus vanuit het 150 vierkante meter grote onderkomen aan de Tollenaersingel, naar een 830 vierkante meter grote ruimte in gebouw de Muzenhof aan de En gelendaal. In het splinternieuwe gebouw komt ook de vestiging van de muziekschool en een gro te centrale ruimte die voor aller lei activiteiten kan worden ge bruikt. "Toen de plannen ontwikkeld wer den hebben wij 1385 vierkante meter gevraagd. De gemeente kon aan deze vraag om financiële redenen niet voldoen. Wij zijn toen maar node met deze ruimte akkoord gegaan. Wc hadden geen alternatief. We hebben nu wel de toezegging van de ge meente gehad, dat over zo'n vijf jaar zal worden bekeken of de ruimte uitgebreid moet worden" aldus Van der Waals. Wt 'S L Krap "De ruimte in de Muzenhof is op zich beperkt. Het wordt een nog al krappe opstelling voor wat de boeken, tafels en stoelen betreft. We moeten gewoon nog zien hoe we het met de inrichting red den", voegt Van der Waals er aan toe. Hij wijst erop dat de even tuele uitbreiding ook te maken zal hebben met de groei van het inwonertal. "In de eerste progno ses is uitgegaan van zo'n 25.000 inwoners en zo'n 45.000 boeken. Er is nu echter een stilstand in het bewonersaantal. We hopen nu maar dat het zo goed gaat lo pen met de bibliotheek dat de uitbreiding gewoon nodig zal zijn." Het verwachte ruimtegebrek neemt niet weg dat de huidige bi- bliotheckmedewerksters en de PBC erg gelukkig zijn met de zaal in de Muzenhof. "We zijn ui teraard blij dat we uit het ge bouw aan de Tollenaersingel kunnen vertrekken. Ik ben er ook zeker van dat de uitleen in het nieuwe onderkomen flink omhoog zal gaan. De nieuwe bi bliotheek zal op het eerste ge zicht een bloeiend bedrijf wor den", zo luidt de verwachting van Van der Waals. Verder vindt hij het een uitdaging voor de bibliotheek om met ver schillende instellingen (biblio theek, muziekschool plus het ge bruik van de centrale ruimte) in één gebouw te werken. Elders in het land trof hij bedroevende si tuaties rond bibliotheken aan die ook samen met ahdere in één ge bouw zaten. "Wij moeten zien of deze opzet slaagt. Het is in ieder geval een grote uitdaging om het te laten slagen." Sceptisch Met name voor wat het gebruik van de centrale ruimte betreft blijkt Van der Waals nogal scep tisch. Toch wil ook hij zich voor een goed gebruik inzetten: "Mis schien kunnen we mede een aan zet geven om daarin tot leuke ac tiviteiten te komen. Wat het ge bruik van die ruimte betreft zul- len er nog de nodige discussies met de gemeente moeten wor den gevoerd. Duidelijk moet zijn, dat ik geen tegenstander ben van het complex, maar we moeten proberen al het haalbare eruit te halen." Mevrouw Kukler, het hoofd van de Leiderdorpse bibliotheek ver wacht overigens niet veel van de door anderen aan het gebouw toegedachte overloop van bezoe kers van de muziekschool en de bibliotheek naar elkaar toe. "Ik denk niet dat we er zoveel voor deel van hebben. De bibliotheek on de muziekschool hebben toch duidelijk eigen functies en wei nig of geen overeenkomsten." Van der Waals heeft ook een uitge sproken mening daarover: "Het succes van de accommodatie zal niet zozeer afhangen van ue rela tie muziekschool-bibliotheek, maar van het gebruik van de cen trale ontmoetingsruimte. Van daar kan een relatie worden ge legd naar de bibliotheek en de muziekschool toe." Hij toont zich enerzijds "vreselijk optimis tisch" over de mogelijkheden van de centrale ruimte, maar vol gens hem moet er dan wel een duidelijke functiebeschrijving vcor komen. Anders zou het in zijn ogen wel eens spanningen kunnen gaan opleveren. nen ingevoerd waarbij het boe kenbestand aan het inwoneraan tal is gekoppeld. Met de explosieve groei van de be volking in Leiderdorp, nam ook het aantal boeken toe tot zo'n 33.000. Ook dat aantal moest men zien kwijt te worden op diezelfde 150 vierkante meter aan de Tolle naersingel. De kasten raakten overvol en werden dichter op el kaar geschoven. De gangetjes tussen de rijen boeken werden te smal om nog op een redelijke manier boeken te kunnen zoe ken. De bezoekers raakten dan ook het overzicht kwijt. De me dewerksters waren door ruimte gebrek vaak gedwongen om hun administratieve werk aan de leestafel, omringd door lezende en pratende kinderen, te doen. Een deel van de boeken moest uiteindelijk elders worden opge slagen, omdat de stapels richting plafond groeiden. De situatie werd met name de laat ste vijf jaar nijpend. Zo'n tien jaar geleden al had het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk subsidie ver leend maar daar de voorwaarde aan verbonden dat te zijner tijd voor betere huisvesting moest worden gezorgd. De eerste aan zet tot gesprekken over een nieuw onderkomen werden ge geven door het rijk en in 1975 gingen de gemeente, het biblio- theekbestuur en de PBC over huisvestingsmogelijkheden pra ten. Nulpunt Explosief Het is meer dan tien jaar geleden dat de Leiderdorpse bibliotheek, zoals die nu aan de Tollenaersin gel is gehuisvest, tot stand kwam. De eerste jaren was er nog voldoende ruimte, omdat er veel minder boeken waren. "Toen ik hier kwam werken, werden er zelfs tentoonstellin gen in het gebouwtje gehouden" vertelt mevrouw Kukler nu Toen stonden er zo'n 4000 boe ken op de 150 vierkante meter. Door de jaren heen groeide het boekenbestand echter aanzien lijk. De laatste jaren zijn richtly- Door de gemeente werd hard ge zocht naar een geschikte lokatie en zo'n vijf, zes plekken passeer den de revue. Toch bleken deze niet te voldoen of waren niet uit voerbaar. "Drie jaar terug zalen we weer op een nulpunt. Er was geen geschikte plaats te vinden. CRM zette de gemeente onder druk door te stellen dat nu snel voor huisvesting moest worden gezorgd. De gemeente zag er toen geen gat meer in. De oplos sing kwam toen ook de muziek school voor ruimte kwam vra gen. Toen ontstond het plan voor een gecombineerde bouw", ver telt Van der Waals. "We zaten hier aan de Tollenaersin gel echt aan de grens van onze mogelijkheden.", aldus de rayon directeur van de PBC die voor deze slepende gang van zaken echter niet de beschuldigende vinger naar de gemeente wil richten. "We moeten niet verge ten dat Leiderdorp een betrekke lijk korte bibliotheekhistorie heeft. De eerste tijd hebben we een goed onderkomen gehad en Tollenaersingel puilen al zo'n vijf jaren uit. Een deel van het boekenbezit moest elders worden opgeslagen. Aan deze voor het publiek en de bibliotheekmede werkers hopeloze situatie komt met de verhuizing een einde. nu na een paar jaar krijgen we weer goed onderdak. In de serie van nieuwe bibliotheken in de regio loopt Leiderdorp wel iets achter, maar dat is meer een kwestie van tijd dan van een ge brek aan inzicht. De gemeente heeft misschien wel eens de be hoefte aan een goede bibliotheek onderschat, maar we zitten bij de gemeente zeker niet in een ver domhoekje." Een nieuw onderkomen is er nu binnenkort en de bibliotheek zal over een tweetal jaren kunnen voldoen aan de voor deze ge meente gestelde boekennorm van 35.000. De bibliotheek telt nu 4000 leden en verwacht een be hoorlijke stijging (naar zo'n 6000 toe) met de ingebruikneming van de ruimte in de Muzenhof. Zo verwacht men van de komst van het bejaardencentrum De Dillenburg, naast het nieuwe centrum aan de Engelendaal, een toename van het bezoek. Minder tevreden blijken veel Lei derdorpers, met name uit het ou de dorp te zijn over de plaats van de bibliotheek. "Vooral de oude re mensen uit het oude dorp heb ben steen en been geklaagd over de afstand naar de nieuwe biblio theek toe. Het nieuwe onderko men ligt nu nog buiten het cen trum van het dorp. Als Buitenhof eens volgebouwd wordt dan ligt het gebouw wel centraal in Lei derdorp. Maar de ontwikkeling van Buitenhof is nog onzeker", aldus mevrouw Kukler. De full-time kracht en de tien part time medewerksters zijn op het ogenblik druk doende het hele boekenbestand gereed te maken voor automatische verwerking. Daarnaast wordt naar de verhui zing toegewerkt. Verwacht wordt dat half september het nieuwe onderkomen voor het publiek kan worden geopend. CHARLES LENNARTZ Zoeterwoude in teken van wielrennen ZOETERWOUDE - In Zoeterwou de wordt komende vrijdag en zondag weer het plaatselijke in dividueel wielerkampioenschap verreden De wedstrijden zijn verdeeld over drie verschillende onderdelen, waarop uitgemaakt zal worden wie de beste wielren ner van Zoeterwoude is. Het kampioenschap is verdeeld in drie categorieën, de junioren tot en met 15 jaar, senioren dames en heren. Het eerste onderdeel is een tijdrit over >1,5 kilometer die vrijdag avond zal worden verreden. De start en de finish zijn bij de St. Janskerk op de Zuidbuurtseweg. De eerste junior zal rond 18.30 uur vertrekken. Voor zondag staat de 300 meter sprint vanaf 10.00 uur op het pro gramma. Het lange rechte stuk is uitgezet op het terrein van grondhandel Slingerland. Het kampioenschap zal worden afge sloten met een 55 kilomter crite rium voor de heren en voor de dames en junioren een rondrit van 6,5 kilometer. De laatste twee categorieën ver trekken om één uur 's middags en moeten 6 ronden afleggen. De heren moeten 50 rondjes draaien op het industrieterrein. Om de inzet en de spanning te verhogen hebben de organisatoren ver schillende premie- en bonifica tiesprints in het parkoers inge last. Alleen inwoners van Zoeterwoude kunnen aan dit plaatselijke ge beuren deelnemen en via het al gemeen klassement meedingen naar de titel beste ren(st)er van Zoeterwoude 1981. Diegenen die nog mee willen doen kunnen zich voor woensdag nog aanmel den by Stella van Veen, Zwetka- dc 30 of bij Diana van Leeuwen, Weipooriseweg 80 b. LEIDERDORP/LEIDEN/BENTHUI- ZEN/ZOETERWOUDE - Geboren Jim zv D. de Jong en F Gerding (Leider dorp); Richard zv P.J. van den Broek en J W. de Boer (Leiden). Marieke dv V.J.W.M. Vroom en G.T.J. manders (Leiden); Mark zv H. Nusteen en C. Karssen (Leiderdorp). Sebastiaan zv R.P.P. Vylbrief en J.C. van Dam (Lei den). Menno zv G.J. Bodt en J.A. Kol- foort (Leiderdorp). Sebastiaan zv C.N. Beresford en M.A Beima (Leiden); Tim zv. F.G. Farber en M. Drenth (Leiden); Sabine dv R. Boelee en M.P. Vister (Lei den), Petronella dv L Raaphorst en P.A.M. Olierook (Benthuizen), Mariska- dv J.H. de Gast en M.H.E. Vijverberg (Leiderdorp); Kirsten dv HP van der Zeeuw en B. Verburg (Leiderdorp); Ver- onique dv R.P. Sanders en M Taieb (Leiden); Ocker zv O.J. Repelaer van DriPl en S E Wevers (Leiderdorp). Sabi ne dv P.J.J.M. Denissen en P.J.J.M. De- nissen (Leiden); Anouk dv R. Honders en A T. van der Vooren (Leiderdorp). r»e»er zv L.M. Bal en E.C. van Straaten (Leiderdorp); Benjamin zv W. Roest en H M Bosman (Leiderdorp); Marvin zv J W. van der Kroft en Y.M. Notting (Lei derdorp); Jonno zv R.G.J. van den Berg en S. Hendriksen (Leiden); Kenneth zv C A Tlong Ayong en W.J. Vink (Leider dorp), Sandra dv P.J. Overdijk en L. van Huis (Leiderdorp); Herman zv J.J Ger ritsen en C.W van Schaik (Leiden); Ma- rinus zv W.F.H. Verbaan en M.L. Zuur mond (Leiderdorp); Hans zv H. Nonne- kes en E T Rueck (Leiderdorp); Martijn zv A C W Bievcr en E. Gieling (Leiden); Marjolein dv R J de bRij en P.G T.M. Scholtes (Leiden); Edwin zv C. Chris- pijn en M van der Plas (Leiden); Maay- ke dv P.G.J, van Sterkenburg en M.A- .J.A. Oude Essink Nuhuis (Leiden); Fleur dv J F Geenjaar en A A. van der Kraan (Leiden); Bart zv W.J Kanters en J G Kondon (Leiderdorp): Tetske dv L. Slappende! en T.N W. Bassant (Leiden); Ricky zv P.J. Hendriks en D.H. Tewari (Leiderdorp); Anke dv R.L. Kempen en P.W.M. Meyer (Leiden), Reynout Len- naert Vos (Zoeterwoude). Marsha van den Bosch (Zoeterwoude). ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude krijgt van het kerk bestuur van de rooms-katholieke parochie Meerburg 625 vierkante meter grond aan de Hoge Rijn dijk waarop de nieuwe algemene begraafplaats zal worden aange legd. De gemeente zelf heeft voor deze aanleg al 204.500 gulden be schikbaar gesteld. De gemeente is met het kerkbestuur overeen gekomen dat de benodig de grond wordt overgedragen voor een symbolisch bedrag van één gulden. OEGSTGEEST - Het i zetsmonument in Oegstgeest zal zo'n tienduizend gulden duurder worden dan aanvankelijk was gepland. Het nieuwe beeldje zelf kost zo'n 5200 gulden meer door de stijging van de prijs van het brons, waarin het kunstwerk zal worden uitgevoerd. De totale kosten van het beeld komen nu op 62.400 gulden. Daarnaast zijn nog zo'n 4500 gulden nodig voor verbeteringen aan het bestaande deel van het monument dat in het Bos van Wijckerslooth staat. Voor het nieuwe kunstwerk zal nog een fundering moeten wor den aangebracht. Verder heeft de in Maastricht wonende kun stenaar Nouwens, die het beeld ontwerpt, gevraagd om binnen het bestaande bouwwerk aanwe zige klinkerbestrating door te trekken naar de bordesrand van het monument. Hierdoor ont staat naar zijn mening bij plaat sing van het kunstwerk een beter geheel. De kosten van deze extra werkzaamheden worden ge raamd op 4500 gulden. Bij inspectie van het bestaande bouwwerk, waaruit in het verle den het oorspronkelijke beeldje MAANDAG Leiden - Werklozen Advies Centrum, Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. JAL - Caeciliastraat 67, van 19-22 uur, tel. 126052. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film The Insect Woman uit ,1963, 20 en 22.15 uur. Clubhuis Klein Matilo - dinsdag om 9.30 uur vertrek naar Ouwehands Dieren park in Rhenen, badpak meenemen. Leids Volkshuis - dinsdag om 13.30 uur video De Film van Ome Willem. Voorschoten - Het Wedde, daagse om 17.30-20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den. wordt waargenomen van vr 7 aug tot 14 aug door: apotheek v. Breest Smallenburg. Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482; Apotheek Voor schoten. Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Elektriciteit Voorschotense huizen opnieuw geaard VOORSCHOTEN - Bij alle wonin gen in Voorschoten (circa 3.500) moet de elektriciteitsinstallatie opnieuw worden geaard. De hui dige aarding op de in de straat liggende waterleidingen voldoet niet meer. Daar moet nu een aar- delektrode voor in de plaats ko- Per woning kost het aanbrengen van een deugdelijke aarding on geveer vierhonderd gulden. De eigenaar van de woning moet ei genlijk die kosten betalen, maar de gemeente zal per aarding 135 gulden bijdragen. Totaal kost de gemeente dat 450.000 gulden. De vernieuwing van de aarding zal niet in een keer gebeuren. Als de waterleiding wordt vernieuwd, wordt meteen een aardelektrode aangelegd. Maar er zijn ook wo ningen waar de aarding nu al niet meer deugt en die moeten gelijk opnieuw worden geaard. Voor schoten denkt dat de uitvoering ongeveer tien jaar zal duren. In Vlietwijk moeten de gas-, water en elektriciteitsleidingen wor den vernieuwd. De leidingen zijn verzakt en op sommige plaatsen liggen ze zelfs een meter lager dan moet. Door die verzakkin gen komt de leiding strakker te staan en breekt daardoor regel matig. Het is daarom nodig^ die leidingen te vervangen. De vervanging moet zo kort mogelijk duren om de bewoners niet te lang zonder gas, water en licht te laten zitten. Het plan gaat bijna drie miljoen gulden kosten en zal in fasen worden uitgevoerd. De laatste fa se eindigt in 1985. verdween, is overigens gebleken dat de ijzeren koepelconstructie in een slechte staat verkeert. De voorste dwarsverbinding schijnt volledig te zijn doorgeroest en zal dus moeten worden hersteld. Ook moet het monument vóór plaatsing van het kunstwerk nog schoon gemaakt worden. Het geld hiervoor komt uit de onder- houdspost van gemeentewerken. Zweinavonden VOORSCHOTEN - De Eerste Voorschotense Zwemvereniging (EVZV) organiseert in het zwem bad "Het Wedde" een avond- zwemvierdaagse. Deze begint vanavond en zal tot en met vrij dagavond gaan duren. Eigenlijk wordt er dus in totaal over vijf avonden gezwommen, maar voor het verkrijgen van een medaille is vier avonden al voldoende. Er moet elke dag 500 meter worden gezwommen. Voor de kleintjes en de ouderen is er een aange paste afstand. De start ligt elke avond tussen half zes en acht uur. Alphense na aanrijding overleden LEIMUIDEN/ALPEN - De 22-jari- ge mejuffrouw D.N.C. van Heu- kelum Stuyt uit Alphen aan den Rijn is zaterdag in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden aan de gevolgen van de aanrijding op woensdag 5 augustus overle den. Op de provinciale weg bij Leimuiden kwam zij frontaal in botsing met een auto, die werd bestuurd door een automobilis te uit Woubrugge. Dansen op autodaken LEIDEN Vier jeugdige knapen hebben vrijdagnacht een reeks van vernielingen aangebracht by auto's die geparkeerd stonden aan de Lange Mare. De politie betrapte de knapen, terwijl ze stonden te dansen boven op het dak van één van de auto's. L.EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Hoofdkantoor. Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071 123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur), zater- Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te vol- Blj automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV ti Haarlem Kwartaalabonnement 1 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement f 202,30 per post t 291,70 Losse 0,75 Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A A M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vlsle, kunst) S.J. de Groot (geestelijk Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tet. 222 •H. v. Egmond tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2