LEIDSCH #SÊ DAGBLAD Grote vaarwegen potdicht Europa verdeeld, Kremlin woedend Wethouder op illegale tv Regeringscrisis in Portugal Fransen mogen Iran uit ECN mag radio-actief afval in oceaan storten Actie van binnenschippers in gehele land MAANDAG 10 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36545 Directeur G. Koopman Bureau Wfle Snj* 1 Adj -hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i TEHERAN (AFP) - De 61 Fransen, die vorige week geen toestem ming kregen Iran te verlaten, mogen nu toch het land uit. Tus sen het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken en de Franse ambassade is overeengekomen dat zij vandaag nog met een Iraans vliegtuig mogen vertrek ken. Woensdag zullen 55 andere Fran sen Iran verlaten. Na hun vertrek zullen er nog 30 Fransen achter blijven, onder wie 15 religieuzen, twee diplomaten en ouderen die al jarenlang in Iran verblijven. Afgelopen woensdag raadde de Franse president Mitterrand de in Iran verblijvende Fransen aan het land te verlaten uit vrees dat de anti-Franse betogingen op een kwade dag uit de hand zou den lopen. Die betogingen waren een gevolg van de weigering van Frankrijk de Iraanse ex-presi dent Bani-Sadr aan de autoritei ten in Teheran uit te leveren. Politieman doodt vrouw en kinderen GRONINGEN (GPD) - Een 33-ja- rige agent van de Emmer ge meentepolitie heeft gister avond zijn 33-jarige vrouw en hun twee geadopteerde kinderen (4 en 6 jaar) in hun huis in Noord- Berge met pistoolschoten om het leven gebracht. Daarna heeft hij geprobeerd de hand aan zichzelf te slaan. Hij is met een schot wond door het hoofd opgeno men in het Academisch Zieken huis in Groningen. De Emmer politie kon vanochtend nog weinig bijzonderheden ge ven over de motieven van de agent. Gesproken wordt van "huwelijksproblemen". Na een periode van overspannenheid, was de man onlangs weer aan het werk gegaan. De kinderen kwa men uit Bangladesj. Kleurvergroting kado Bij elke kleurenfilm die u met deze bon bij ons laat ontwikkelen en afdrukken krijgt u een kleurvergroting GRATIS! Foto Lindhout Haarlemmerstraat 102, Leiden Nederland 3 interviewt Heemskerk (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT/KAT- WIJK De Noordwijker- houtse wethouder Piet Heemskerk heeft zich het af gelopen weekeinde voor het illegale karretje van een tv-pi- raat laten spannen. Tijdens een uitzending van de piraat 'Nederland 3' stond Heems kerk toe dat hem voor de ca mera's van dit tv-station een interview werd afgenomen. Een en ander naar aanleiding van het 750-jarig bestaan van Noordwijkerhout. Vanmorgen verklaarde Heems kerk desgevraagd niet te we ten dat het gesprek werd uit gezonden in het programma van een etherpiraat. "Maar als ik het had geweten, had ik niet anders gehandeld", al dus Heemskerk. De VVD-wethouder zegt gezien de laksheid van de justitie ("In het pand De Groote Keij- ser in Amsterdam zat een ille gale zender en daar is ook niet ingegrepen") geen enke le gewetenswroeging te ken- Ook Kees Verplancke, direc teur van de Katwijkse WV, verscheen tijdens de uitzen dingen van 'Nederland 3' voor de camera. Hem werd een vraaggesprek afgenomen na beelden van het Katwijkse bloemencorso dat zaterdag door de badplaats trok. Verplancke zegt eerst advies bij de politie te hebben inge wonnen over de vraag in hoe verre hij buiten de regels trad als hij medewerking aan de uitzending zou verlenen. Ver plancke: "Toen ik hoorde dat ik niet strafbaar kon worden gesteld heb ik het gedaan. Het is per slot van rekening een stukje publiciteit voor Katwijk". DEN HAAG (ANP) - De Kroon heeft het beroep dat milieuorganisaties hadden ingesteld tegen de beslissing van minister Ginjaar (volksge zondheid en milieuhygiëne) om het Energieonderzoek Centrum Neder land (ECN) in Petten ook dit jaar oen vergunning te verlenen voor het storten van radio-actief afval in de Atlantische Oceaan op alle punten ongegrond verklaart. Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft dit vanoch tend bekendgemaakt Dat betekent dat het ECN alsnog een stortingsoperatie mag uitvoeren Minister Ginjaar, die het verheugend vindt dat zijn vergunningenbeleid voor de verwijdering van radio-actief afval nu door een uitspraak van de Kroon wordt ondersteund, verwacht dat dit op korte termijn zal kunnen plaatshebben, aldus een woordvoerder van zijn ministerie. Hierdoor zal volgens het ministerie een dreigende stagnatie bij de afvoer van radio-actief afval uit ziekenhuizen en laboratoria, waar het bij dit soort stortineen om gaat. kunnen worden afgewend. Bewoner Jonker bezig met het verzamelen van de schamele resten uit zijn "leeggeblazen" woning. Felle reacties op N-bom-besluit DEN HAAG, BONN (GPD) De reacties op het be sluit van de Amerikaanse president Reagan om de neutronenbom toch te gaan maken, variëren van voorzichtige Chinese in stemming tot een aanval van ongewone woede in het Kremlin. De NAVO- partners houden zich op de vlakte. Maar zowel in oppositionele als in kringen van regeringspartijen in landen als Nederland en West- Duitsland - in de Bondsrepu bliek zou de neutronenbom in feite gestationeerd moeten wor den om een tegenwicht te bieden tegen de meerderheid aan Russi sche tanks - is ernstige kritiek te Af en toe zon Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur omstreeks 14 graden, middag- temperatuur rond 21 graden, aan zee iets koeler. Matige noordelijke wind. Zon op: 06.17, zon onder: 21.13 -jur. Maan op: 18.23, maan onder: 02.03 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 0.24 en 13,07 uur. laag water 8.28 en 21.00 uur. beluisteren op het Amerikaanse besluit. Mr. Max van der Stoel (PvdA), de beoogde minister van buitenlandse zaken in het nieu we kabinet, verklaarde gisteren het besluit van Reagan te betreu ren. Hij noemde het ongewenst dat de VS nu, zonder overleg, tot produktie van de neutronenbom hebben besloten. De CDA-defensiespecialist Ton Frinking noemde het besluit van Reagan een „symptoom van een buitenlands beleid, waarin voor bijgegaan wordt aan eerdere be loften om in dergelijke gevallen de bondgenoten te raadplegen" Frinking wijst de produktie van de neutronenbom af. Hij benadruk te dat de Tweede Kamer in ja nuari nog een motie heeft aange nomen, waarin de neutronen bom wordt afgewezen.Harde kri tiek ook van de Deense en Zweedse regeringen die zich eer der al uitspraken tegen de invoe ring van het neutronenwapen irr hun landen.De Westduitse rege ringswoordvoerder Lothar Rühl verklaarde dat de neutronen bom-aanmaak uitsluitend een in terne Amerikaanse aangelegen heid is. Daarom is Bonn van te voren ook niet geraadpleegd, maar pas na de beslissing over de bouw van de bom geinformeerd, aldus Rühl. Volgens de bondsre gering is de vraag naar de statio nering van Amerikaanse neutro nenwapens op Duitse bodem daarom „niet actueel". De Engelse regering van mevrouw Thatcher houdt evenals de Belgi sche, Nederlandse en Westduitse bewindslieden een slag om de arm door te wijzen op de eigen verantwoordelijkheid van de Amerikanen over deze beslis sing. In het verleden juichte de conservatieve Britse regering herhaaldelijk de neutronenplan nen toe.De Franse regering heeft nog niets laten horen over het Amerikaanse besluit. Frankrijk is ook het enige westerse land naast de VS dat in staat is tot het produceren van het neutronen- wapen, zo maakte de vroegere president Giscard d'Estaing vo rig jaar bekend. Wat de plannen van Mitterrand zijn met het wa pen, is nog niet helemaai duide lijk. Schrille geluiden daarenboven uit Moskou, waarvandaan eerder hard gewerkt is aan een campag ne om de vroegere Amerikaanse regering van Carter niet tot de produktie van het wapen te laten overgaan. Volgens de Russen is het een „uiterst gevaarlijke be dreiging van de wereldvrede, ter wijl het niet onopgemerkt is ge bleven dat het besluit in Was hington is gevallen tijdens de herdenking van het feit dat Ame rikaanse atoombommen de Ja panse steden Hirosjima en Naga saki verwoestten". (zie ook pagina 6) BOSKOOP - Een gasontploffing heeft afgelopen nacht een wo ning in Boskoop volledig nield. De bewoners konden gedeerd het huis ontvluchten Een begin van brand werd doo buren geblust. Tot tientallen ters in de omtrek lag de straat be zaaid met glasscherven. Het echtpaar J. Jonker lag op de eerste verdieping te bed toen zich omstreeks kwart voor twee vannacht de ontploffing voor deed. In een zijkamertje sliep de 15-jarige dochter Monique. Haar tweelingzusje was uit logeren. Vermoedelijk door een breuk in de gasleiding hoopte zich op de be gane grond van de woning aan het J.H. Straaten Van Nesplant soen gas op, dat vermoedelijk door het aanslaan van de koel kast tot ontploffing kwam. De kracht van de explosie was zo groot, dat deuren en ramen naar buiten werden geslagen, in de muren scheuren ontstonden en zelfs de dakpannen werden op gelicht. Het mag dan ook een klein wonder heten, dat de bewo ners niet gewond raakten. Me vrouw Jonder en de dochtei wrongen zich door dichte luxa flex naar een balkon en konden zo naar beneden springen. Vader Jonker ontsnapte via de half weggeslagen voordeur. Een aantal kleinere gasontploffin gen, die daarna volgden, alsmede een door de brand uit elkaar spattend televisietoestel, veran derden de woning in een comple te chaos. Achter in de tuin wer den later stukken van deuren en meubilair gevonden. De drie bewondors liepen aan de voeten lichte snijwonden op. doordat zij op blote voeten door de tuin moesten. Voorlopig heeft het gezin onderdak gekregen bij buren. Het gasbedrijf van Boskoop en de technische recherche van de rijkspolitie onderzoeken wat de oorzaak van de ontploffing ge weest kan zijn. DEN HAAG (GPD/ANP) - Een groot aantal binnenschip pers heeft vanochtend vroeg op ten minste dertig plaatsen grote vaarwegen geblokkeerd. Zij protesteren hiermee tegen het uitblijven van een rege ling voor het vervoer van zand en grind. De bijval voor de schippersactie was vanochtend al bijzonder groot en er deden meer schippers aan de actie mee dan in 1975 toen een soortgelijke actie werd gevoerd De politie dreigde gisteren al met ingrijpen als ook de Nieuwe Wa terweg zou worden geblok keerd. Zij had al een aantal vaartuigen met ME-ers naar de ze vaarweg laten oprukken, maar behoefde vanochtend niet in actie te komen. Met hun actie, die is gericht tegen het beleid van staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en water staat), willen de binnenschippers bereiken dat ook het zand en grind in het vervolg op de beurs wordt aangeboden. Dat zou dan moeten gebeuren volgens het systeem van evenredige vracht verdeling dat ook voor andere goederen geldt. Van het totale vervoer voor de binnenscheep vaart maken zand en grind zestig procent uit. Op het ogenblik wor den ze vervoerd per charter, in directe opdracht van de verla ders. De binnenschippers willen verder dat het zg. noord-zuidver- keer (met Belgie en Frankrijk) eveneens via de beurs gaat lo pen. Keihard volhouden Op een bijeenkomst in Utrecht waar afgelopen zaterdag tot de blokkades werd besloten, ver klaarde actieleider Nico Seine dat vijfjaar lang met Verkeer en Waterstaat (en sinds 1977 met staatssecretaris Smit-Kroes) is gepraat over verbetering van de huidige gang van zaken. „Dat le verde niets op. Ze liet ons in de kou staan. Praten doen we nu niet meer. Het is nu tijd voor kei harde acties, die we tot het eind zullen volhouden" Voor de radio verklaarde mevrouw Smit-Kroes gistermiddag dat naar haar oordeel de evenredige vrachtverdeling op de beurzen goed werkt. „Mij hebben geen signalen bereikt dat het niet goed gaat." Maar de schippersbonden ASV en de in 1975 opgerichte ONS vin den dat staatssecretaris Smit- Kroes haar verantwoordelijkhe den niet kan en mag afschuiven door naar het parlement te ver wijzen. Een oproep van de staats secretaris, gisteren aan de bon den, om geen steun te verlenen aan de aangekondigde blokka des. werd door de bonden ver worpen.De blokkade van water wegen begon kort na midder nacht in Limburg en bij Terneu- zen. De Maas werd versperd bij Maastricht en Buggenum, de IJs- sel in Eefde, de Hollandse IJssel bij Krimpen. In Terneuzen ver sperden tachtig schepen het ka naal naar Gent waartegen in de loop van de ochtend werd gepro testeerd door de Belgische ha venautoriteiten van Gent. Zij we zen erop dat het kanaal een inter nationaal water is waarvan de vrije doorvaart gegarandeerd moet zijn. Tegen vijf uur vanochtend werden in Rotterdam de eerste blokka des geiegd. Ongeveer veertig schepen sloten 100 meter stroomopwaarts van de Willems brug de Nieuwe Maas af. terwijl ook de Koningshaven, het Har telkanaal en de Rozenburgslui zen werden afgegrendeld Eerder in de nacht waren al blok kades gelegd in het Noordzeeka naal bij IJmuiden, het Amster dam-Rijnkanaal in Amsterdam- Zeeburg. een sluis in Lemmer een in het Maas-Waalkanaal in Weurt bij Nijmegen, en in de Ou de Maas bij Puttershoek. Om ze ven uur waren er verder blokka des bij de zeesluizen in Delfzijl, de Oranjesluizen in Amsterdam, bij de IJsselkop in Arnhem en in het Zwarte water in Zwartsluis. Si 16 PAGINA'S Jan Pelleboer "Over het weer praat iedereen" PAGINA 5 Actiexx>erende binnenschippers blokkeerden vanaf zes ui onder meer het Noordzeekanaal bij IJmuiden. LISSABON (GPD) - Pinto Balse mao, leider van de Portugese so ciaal-democratische partij PSD, zal vandaag zijn ontslag als eer- ste-minister aanbieden aan presi dent Eanes. Deze beslissing werd vanochtend meegedeeld op de Nationale Raad van de PSD, die het afgelopen weekeinde bij eenkwam om de huidige crisis binnen de partij en binnen de re geringscoalitie te analyseren. De regering-Balsemao - die voor vier jaar had getekend - valt reeds na zeven maanden, niet door acties van de oppositie maar ten gevolge van de tegen stand die Balsemao binnen zyn eigen partij en binnen de rege ringscoalitie ondervond. De regeringcrisis werd eind juli in geluid met het ontslag van de so ciaal-democratische minister van sociale zaken. Carlos Mace- do. LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nu rr.c.één noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel Svp. bon ingevuld in een open enveloppe /onder postzegel opsturen neerLeidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. r 2300 VB Leiden en de krant komt SN£l in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1