Middelburg 'afgeremd' Van Heugten en Hurkmans bewijzen klasse in zijspan Vier Spartanen op 800 meter onder de twee minuten '2 V 5 t Wielrenner Teeuwen raakt in vorm De Jongh beperkt verlies van circketteam Ajax MAANDAG 10 AUGUSTUS 1981 LACAPELLE MARIVAL (ANP) Het wereldkam pioenschap voor zijspancros- sers kan Ton van Heugten en Sies Hurkmans vrijwel niet meer ontgaan. In Lacapelle Marival VCIfTOOtltil /i| hun voorsprong op Jan Bakens en Henk van Heek Nadat Van Heugten en Hurkmans in de eerste manche van de wedstrijd om de Grote Prijs van Frankrijk als tweede fi nishten. zegevierde het favo riete Nederlandse duo in de tweede omloop. Bakens en Van Heek klasseerden zich als vijfde en tweede. In beide manches waren de Ne derlandse crossers het snelst weg. Een razende start ver schafte Van Heugten met zijn nieuwe bakkenist Hurkmans in de eerste omloop een rian te voorsprong. Negen van de zeventien ronden behielden zij de leiding, totdat zij door de sterk terugkomende com binatie Brockhausen/Rebele werden overvleugeld. Op korte afstand van de West duitsers. die de derde plaats in het klassement voor de we reldtitel innemen, finishte het Nederlandse duo als tweede. In de tweede manche hadden Bakens en Van Heek de snelste start. Na twee bochten werd het initiatief overgenomen door Van Heugten en Hurkmans. die vervolgens onbedreigd naar de overwinning op het door 20.000 kijkers omzoomde cir cuit reden. Het lijdt nauwelijks twijfel dat de Nederlandse lijstaanvoer ders in het WK-klassement over twee weken tijdens de cross om de Grote Prijs van Zwitserland in Wohle de titel veroveren. De Zwitsers, van ouds grootmeesters in he crossvak, hebben in de voor gaande wedstrijden te veel verspeeld en kunnen hun achterstand op eigen terrein niet meer goedmaken. n deelnemersveld van ruim dertig combinaties klas seerden drie Nederlandse duo's zich zowel in de eerste als in de tweede manche bij de eerste tien. Achter de ge Uit noemde toppers finishten Rein van Gastel en Erik Hurkmans in de eerste om loop als zevende. August Muller en Cor van der Bijl klasseerden zich in de vol gende manche als vijfde. Van der Laan en Hoogervorst gingen aanvankelijk uitste kend mee. maar moesten hun vierde plaats door pech opge ven en werden 26ste en 27ste. In de stand voor het wereld kampioenschap staat het on gelukkige duo nu tiende. De stand voor het wereldkam pioenschap luidt: 1. Van Heugten/Hurkmans 168 punten; 2 Bakens'Van Heek 112; 3. Brockhausen/Rebee 105; 4. Bollhalder/Büsser 72; 5. Böhler'Mies (Wdl); 6. Grog/ Hüsser (Zwi) 56; 7. Muller Van der Bijl 43; 8. Van Gastel/ Hurkmans 39; 9. Bachlold/ Jung 35; 10. Van der Laan/ Hoogervorst (Ned) en Larsen/ Christensen 34. De Belg André Malherbe is op nieuw wereldkampioen mo torcross 500 cc geworden. Door een tweede en een acht ste plaats in de beide man ches van de Grote Prijs van Luxemburg in Ettelbruck werd Malherbe onbereikbaar voor de Brit Graham Noyce. De Nederlandse prestaties in Luxemburg waren tegenval lend. Gerrit Wolsink werd in de eerste manche negende. Harry Everts is in het Tsjecho- slowaakse Dalecin winnaar geworden van 125 cc motor cross om de Grote Prijs van Tsjechoslowakije. Hij won beide manches. Everts heeft hiermee zijn voorsprong om het wereldkampioenschap vergroot. Vierde achter winnaar Luechinelli IMATRA (ANP) - Jack Middelburg heeft de reeks Neder landse motor overwinningen op het circuit van Imatra gisteren geen verlengstukje kunnen geven in de 500cc klasse. Na triomfen van Wil Hartog (twee keer) en Boet van Duimen bleef Middelburg op het stratencircuit, met daarin zelfs opgenomen een spoorwegovergang, steken op de vierde plaats. De Honselersdijker, een weck eerder glunderende win naar in Silverstone, was met zijn standaardmachine- met-beperking niettemin best over zijn verrichting in Finland te spreken. Marco Luechinelli, de Italiaanse Suzukirijder, was ditmaal onbereikbaar. Hij bleef de concurrentie twintig seconden voor. Middelburg fi nishte vrijwel wiel aan wiel met de Amerikaan Randy Mamola (tweede) en de Zuidafrikaan Kork Ballington (derde). Middelburg had vrijwel geen voor- rem meer over toen hij afstapte. "Met die haakse bochten blijf je afremmen", zei hij, "je krijgt dan zo'n slijtage, dat er haast niets van je rem overblijft. Luechinelli was vandaag een klasse apart. Die sprong meteen al weg. Het had geen zin om te proberen bij hem te blijven. Dit circuit was niet zo geschikt voor mij. Of dat van Anderstorp, waar volgende week wordt gereden, beter voor me is, weet ik niet. Ik heb er nog nooit een kijkje genomen". Behalve Mamola. Ballington en Middelburg bestond de tweede groep achter Luechinelli ook uit de Amerikaan Kenny Roberts. Deze moest zijn concurrenten echter laten gaan en kwam uit eindelijk op de zevende plaats te recht. Boet van Duimen verging het nog slechter. Hij moest in de 21e van de 25 ronden naar de kant met een achterband waar een zielig hoopje rubber van over was gebleven. In de stand om de wereldtitel is Middelburg nog al tijd zevende, maar met een totaal van 50 punten is hij Van Duimen (zesde) tot op twee punten gena derd. Ook de Brit Barry Sheene, die vijfde is met 57 punten, is binnen bereik gekomen. Luechinelli bouwde zijn voor sprong uit tot negen punten op Mamola. Zaterdagavond was het trouwenö nog onzeker of de Ita liaan een dag later wel mocht starten. Hij wilde na de officiële training de grap uithalen om het circuit met een mini-motorfiets af te leggen.. Een official stond hem daar echter in de weg. Met Zuideuropecs temperament gaf Luechinelli de Fin toen een knal lende oorvijg. De jury moest er aan te pas komen om te beslissen dat een dergelijke "cowboy" mee mocht doen aan de race voor del wereldtitel. De Westduitser Anton Mang vol tooide zijn "One Mang-show" Hij greep zijn tweede wereldtitel. In Silverstone werd hij al de bes te in de 350cc klasse omdat con current John Ekcrold afviel. Daar kwam nu het kampioen schap in de 250cc klasse bij. Mang boekte zijn achtste sci- zoenzege bij de kwart liters. Het was voor het eerst sinds 1953 dat een Westduitser tweevoudig we reldkampioen werd. Sedert in 1949 om de wereldtitels is gestre den zijn er nu veertien coureurs geweest, die in één seizoen twee kampioenschappen veroverden. Dit gelukte de vermaarde Ita liaan Giacomo Agostini zelfs vijf keer. In de 125cc klasse was de Span jaard Angel Nieto. al zeker van de wereldtitel, weer oppermach tig. De Nederlander Anton Stra- ver werd achtste op Jjijna een ronde achterstand. Bij de zijspannen haalden de enige Nederlanders. Streurer en Van der Kaap, de eindstreep niet. Het duo moest in de vijftiende ronde met een oververhitte motor naar de pits. Streuer probeerde het in de eerste training weer met Schnieders, die in Assen gebles seerd raakte. Dat beviel echter niet, waarop Streuer besloot Van der Kaap, in Finland met vakan tie, als bakkenist te nemen. Uitslag race in de 500cc klasse (24 ronden is 118,800 km): 1. Marco Luechinelli (Ita) Suzuki 48.05,7 (gemiddelde snelheid 154,4 km/uur 2. Randy Mamola (Vst) Suzuki 48.25,2. 3. Kork Ballington (ZaO Kawasaki 48.25.5. 4. Jack Middelburg (Ned) Suzuki 48.25,7. 5. Graeme Crosby (Nwz) Suzuki 48.39.4. 6. Mare Fontan (Pra) Yamaha 48.41.0. 7. Kenny Roberts (Vst) Yahama 48.44.7. 8. Seppo Rossi (Ita) Suziki 48.55,9. 9. Frank Gross (Fra) Yahama 49.53.9. 10. Steve Parrish (Gbr) Yahama 50.00,9. Stand om de wereldtitel na tien van de elf races: 1. Luechinelli 103 punten. 2. Mamola 94. 3. Roberts 74. 4 Crosby 62. 5. Barry Sheene (Gbr) 57. x6. Boet van Duimen (Ned) 52. 7. Middelburg 50. LEIDEN - Maar liefst 90 atleten verschenen vrijdagavond op de kunststofbaan in de Leidse Hout aan de start om een 800 meter te lopen. Verdeeld over acht series leidde het organiserende AV Holland de grote belangstelling trekkende wedstrijd in goede ba nen. Toptijden rolden er overi gens niet uit, wel maakten veel regionale deelnemers van de ge legenheid gebruik om onder de twee minuten te duiken, een prestatie die nog altijd aan spreekt. Van De Spartaan no teerden Paul Grimbergen 1.56.5, Rob Brouwer 1.57.7, Martien van Rijsscl 1.58.5 en Peter Jonkheer 1.59.5, van de Bataven liepen Ton van de Berg 1.59.4 en Sjaak van Schie 1.59.6 en van Holland kwam Harry Otto tot 1.59.4. Junior Michel Moll (Holland) liep één van zijn eerste 400 meter hor den-races en deed dat met een tijd van 57.2 seconden direct goed. Hij was daarmee zelfs snel ler dan alle senioren op dit on derdeel. Bij de meisjes zorgde Regina van Duyn op de 1500 me ter voor een Holland-overwin ning in 4.52.7. Nico van Noort (Spartaan) was bij de heren tweemaal de sterkste bij de werpnummers: met de ko gel 13.21 meter en met de discus 45.60 meter. Zijn clubgenoot Kees Toussain behaalde op de zelfde onderdelen bij de jongens B tweede plaatsen: met de kogel 13.04 meter en met de discus 37.86 meter. Kees Langeveld (Holland) was de beste kogelsto ter bij de jongens A met zijn 12.49 meter Op de 100 meter heren een eerste plaats voor John van Loon (Spar taan) in 11.1. Dick van de Vijver (Holland) had 11.2 nodig en Al fred Verhoef (Holland) en Theo Dijkstra (Spartaan) kwamen bei den tot 11.3. B-junior Marcel Honsbeeek 'Bataven) werd twee de op de 800 meter in 2.03.4 en eenzelfde plaats was er voor zijn clubgenote Karin van de Berg op de 3000 meter dames in 10 47 4 i de "One-Mang-show". In Finland greep de Westduitser (uiteraard rijdend onder "Inhaligheid" duur bestraft ZANDVOORT (ANP) - De racende gebroeders Jim en Huub Ver meulen wensten de zondag zo goed mogelijk te benutten. In een Euro-serie wedstrijd FF 2000 in Francorchamps en een Sport- 2000 race. meetellend voor het Benelux-kampioenschap. in Zandvoort vielen voor de Ver- meulens belangrijke punten te halen. Een ingenieus reisschema per vliegtuig en motorfiets moest de Zuidhollanders op beide cir cuits tijdig bij de start rengen. De "inhaligheid" van Jim en Huub Vermeulen bracht echter geen voordeel. De FF 2000-race leverde door een lekke band en een kapotte aan drijfas 's ochtends geen resulta ten op. Snel reisden de Vermeu- lens. geescorteerd door motor agenten af naar de vliegstrip van Francorchamps, waar een privé vliegtuig klaar stond om hen naar Schiphol te brengen. Het zicht in de Belgische Ardennen was echter door mist onvoldoen de om onmiddellijk op te stijgen. Door een vertraging van een half uur, mislukte deze race tegen het uurwer. In Zandvoort hield men de start weliswaar veertig minu ten op, maar de Vermculens arri veerden op hun motorfietsen tien minuten te laat. Daardoor verspeelden Jim en Huub hun kansen op het Benelux-kam pioenschap. Grootste concurrent Ross de Giaxa de Salvi haalde het maximale aantal punten. De haastige spoed van de Vermeu- lens leidde tot niets. k„ De Duitse coureur Hexj is op het nippertje ontsnapt uit zijn Golf. die tijdens de opwarmronde van de 2- op Zandvoort in brand was geraakt. De brandweer wist het vuur snel te doven maar het brandblusapparaat geraakte bij die actie defect. Daardoor kon later de brandende auto van de Duitser Rietmanndie door het ontploffen van de benzinetank vlam vatte tijdens de race, onvoldoende bestreden worden. Rietmann moest met brandwonden opgenomen worden in een ziekenhuis. LEIDEN - Amateurwielrenner Ka- rel Teeuwen begint de grote vorm van vorig jaar te benade ren. De renner uit De Zilk boekte vorige week in Hoek van Hol land zijn eerste seizoenzege, en knoopte daar meteen een over winning in Santpoort aan vast. Zaterdag nestelde de Bollen streek-coureur zich tijdens een sterk bezette koers in het Noord- Hollandse St. Pancras in een kopgroep van 11 man. Teeuwen kwam in de eindspurt achter Bruessing en Spijker als derde over de meet. Alex Jansen herstelde zich giste ren in Monnickendam van een terugval in de vorm. De Leide- naar eindigde achter winnaar Wiese en Bruessing als derde. Katwijker Axel Hermans reikte zondag in het Brabantse Heerle naar een zevende plaats. De Voorschotense nieuweling Gert- Jan Zwaan legde zaterdag in Nieuwendijk beslag op zijn der de seizoenzege. Zwaan versloeg medevluchter Beuken in de eindsprint. Jan van Straaten liet zich zaterdag in een junio- renklassieker te, Maren-Kessel niet onbetuigd. Uit een vluch- tersgroep van 11 man finishte de Swift-renner als achtste. Leide- naar Paul Kooyman won op overtuigende wijze een liefheb- berskoers in Nootdorp. Eerste verlies voor Alphense honkbalploeg ALPHEN AAN DEN RIJN - Al- phians Unique, koploper in de eerste klasse van het honkbaldis trict Den Haag, is in Zoetermeer tegen zijn eerste nederlaag van het seizoen opgelopen. Birds 2 bleef het onvolledige en aan slag matig acterende Alphense team met 11-5 de baas. De Alphense softbaldames verloren, ook al door matige slagprestaties met 1-8 van het Haagse Storks 2. Aanvankelijk kon Alphians gelijke tred houden met de Zoetermeer- se tegenstander. In de derde in nings ging het Alphense veld echter fouten' maken. Birds kon aan een voorsprong bouwen en mede doordat Alphians aan slag herhaaldelijk mistastte, beteken de dit dat de partij met 11—5 ver loren ging. Alphians heeft nog vier punten nodig om het kam pioenschap veilig te stellen. De Alphians-dames kwamen tegen het lager geklasseerde Storks 2 nauwelijks aan de bak. Tot in de vijfde innings konden de softbal- sters niet scoren, hoewel zij her haaldelijk in kansrijke positie verkeerden. Storks liep via 2—0 en 4-0 uit tot 8-0 in de zesde in nings, aleer Marja Noordam voor Alphians het eerste en laatste punt binnen bracht: 1—8. Bronzen plak Hans Kroes LEEDS (ANP) - Connie van Bentum heeft bij de open En gelse zwemkampioenschap pen de derde gouden medail- le voor de Nederlandse equi pe op de 200 meter vrije slag gewonnen. Zij triomfeerde in 2.03.83 minuten voor Jackie Willmott (2.04,14) en June Croft (2.04,24). Op de vierde plaats klasseerde Yolandc van de Meer zich in 2.06.44. Een fraai succes overigens voor Van Bentum, die op de 100 meter reeds een bronzen medaille had gewonnen en na haar nationale titel nu ook een Brits kampioenschap in haar bagage meeneemt naar Split. Yolande de Rover werd op de 100 meter rugslag verwezen naar de derde plaats (1.06,28). Annemarie Verstappen greep een zilveren medaille op de 400 meter wisselslag achter Maria Scott, die winnend fi nishte in 4.56.64. Voor de 15- jarige Bossche zwemster werd een tijd van 5.02.46 ge registreerd Bij de heren won Hans Kroes op de 100 meter vrije slag een bronzen plak in 53.10 secon den. Frank Drost plaatste zich als tweede in de troo- stronde in 54.21 Kopenhagen EC-opponent Scylla dames DEN HAAG (ANP) - In Cardiff heeft de loting plaatsgevon den voor het toernooi om de Europese beker voor tafel tenniskampioenen. De Ne derlandse kmapioen bij de dames, Scylla lootte in de eerste ronde een thuiswed strijd tegen ZR Kopenhagen (Den). De herenkampiocn TT Amsterdam mot eerst een voorronde spelen en trok daarin een uitwedstrijd tegen Reykjavik (IJsland) In het Westduitse Pirmasens had de loting plaats voor de Europese beker II (bekerhou ders). St. Aloysius uit het Zeeuwse Grauw lootte een thuiswedstrijd tegen Vitkovi- ce (Tsj). Bij de heren komen drie Nederlandse vertegen woordigers achter de tafel. Valkenswaard speelt thuis te gen Paco Dearcos (Por), 't Hooge Huys een thuiswed strijd tegen Vasutas Cegledi (Hon), Korenbeurs heeft een uitwedstrijd tegen Comter- dell (Oos) en de Veluwe maakt in de eerste ronde de reis naar Bosna Ser^jewo (Joe). De wedstrijden worden gespeeld op 19/20 september. Fraaie zege voor schaker Jeroen Piket DIEREN Na de vierde ronde in de strijd om het open Ne derlands schaakkampioen schap voeren Theo van Scheltinga uit Beverwijk en de Duitser Lehmann het klassement met de maximale score aan. Van Scheltinga wees Voormans terug, terwijl Lehmann schijnbaar moeite loos Bierenbroodspot aan de kant schoof. Vandaag ontmoeten de twee koplopers elkaar. Jeroen Piket uit Leiderdorp moest het in de vierde ronde opnemen tegen Rob Nio Ber- tholee uit Amsterdam. Het werd een scherp treffen, waarin Piket het fraaie winst punt kon laten bijschrijven. Heemskerk uit Rijnsburg raak te een half punt verder achterop bij de leiders, daar hij tegen Blees uit Deventer op remise bleef steken. In tijdnood vergooide hij zijn winstkansen. In de reservegroep was er suc ces voor Otten uit Leiden. Zijn tegenstander Hooger- brug uit Vries werd vakkun dig uitgeteld. ÜEGSTGEEST Het cricketteam van Ajax had gisteren weinig in de melk te brokkelen tegen het Haagse KZKC. Nadat het team aan bat slechts 75 runs bijeen had weten te sprokkelen, lag een catastrofale nederlaag voor de hand. Maar dankzij het kundige bowlerswerk van Frits de Jongh (3 voor 29) werd al te veel ge zichtsverlies voorkomen. Het als vierde geklasseerde Ajax wilde het laatste thuisoptreden vóór alles met een redelijke ver richting omlijsten. Maar alle goe de voornemens ten spijt, had het bowlersduo van KZKC geen kind aan de battende Oegstgees- tenaren. Al in de eerste over moest Ajax het verlies van twee wickets (Fifield en De Jongh) be treuren. Ook in het verdere ver loop had Ajax maar weinig ver weer tegen de Haagse aanval. Via 8 voor 3 werd de welhaast desa streuze score 12 voor 5 bereikt. Een monsternederlaag scheen voor Ajax toen aanstaande, maar Ray van der Berg (10) en vooral Johan Gordinou de Gouberville (40!) bouwden daarna aan her stel. Maar bij een stand van 67 runs viel ook het wicket van die laatste speler en was het met Ajax snel gebeurd: 75 all out. Na de lunch stonden de Ajax-bow- lers voor de ondankbare taak te redden, wat er nog te redden viel. En zeker in het begin slaagde de Oestgeester aanval daarin won derwel. Want tegenover een to taal van 13 runs stond voor KZKC het verlies van vier wic kets. Maar Kern, de speler/coach van KZKC, hield daarn^ het hoofd koel en het Ajax-totaal werd daarna zonder verder wic- ketverlies gepasseerd. Voor Ajax bowlden Frits de Jongh 3 voor 29 en Johan Langerhorst 1 voor 36. Het Nederlands cricketteam kwam in Haarlem het een en ander te kort tegen de profs van Sri Lan ka. In 35 overs sloeg Nederland een totaal van 115 voor 9 bij el kaar. Van Nierop was het meest succesvol met 54 runs. In een tijdsbestek van 80 minuten pas seerde Sri Lanka (116 voor 4) de Nederlandse score.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12