Ipswich ver gevorderd Ajax heeft meer diepgang dan AZ Reclame blijft niet lang onder zeil" Van der Gijp stapt vandaag naar rechter René van de Kerkhof naar Wolves Spelers MVY al twee maanden zonder geld Beerschot ontloopt "afgang" Vleugelspits tekent vandaag driejarig contract Moeizaam - gelijkspel PSV tegen Manchester MAANDAG 10 AUGUSTUS 1981 PAGINA 11 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Het uitzenden van de samen vatting van het Amsterdam 706-toernooi door de KRO-te- levisie kan de Hilversumse zendgemachtigde weieens duur komen te staan. Immers tijdens het nemen van straf schoppen in het noordelijke doel van het Olympisch Sta dion tussen AZ'67 en Ajax trokken supporters een op de daarachter liggende - wieler baan aangebracht zeil over een reclame voor een ver- - mouth-concern weg. waar door deze reclame toch zicht baar werd. Vrijdag nog was dat in de och tenduren aanleiding geweest om te veronderstellen dat de samenvatting van het Am sterdam-toernooi geen door gang zou vinden. Pas op het allerlaatste moment werd een zeil over deze reclame die op het beton van de wielerbaan is aangebracht, weggetrok ken. Joop Niezen en Kees Jansma, beiden in het Olympisch Sta dion gisteravond optredend als commentator voor de KRO-televisie, verklaarden na afloop van de wedstrijden, geen erg gehad te hebben in de acties van de supporters. Niezen: „Ik vermoed dat dit ons door het tumult bij het nemen van die strafschoppen is ontgaan. Ook collega Jans ma heeft het niet ontdekt" Door de veranderde richtlijnen voor sluikreclame moest het Olympisch Stadion voor het Amsterdam-toernooi op de wielerbaan de nodige recla mes afdekken. Evenals het daar al twintig jaar staande reclamebord voor een voet balweekblad. Pas op het laat ste moment, toen ook Stan dard Luik zich akkoord ver klaarde met het niet-dragen van reclameshirts, besloot de AVRO-televisie beelden uit te zenden van het voetbal toernooi. Ook de KRO nam die beslissing van de AVRO over en bracht gisteravond de samenvatting toch op tele- ROTTERDAM (GPD) René van der Gijp stapt vandaag op advies van de VVCS (vereniging van contractspelers) naar de kantonrechter. De talentvolle spitsspeler van Sparta hoopt op die manier alsnog zijn overgang naar Feyenoord af te kunnen dwingen. Afgelopen vrijdag bra ken Feyenoord en Sparta, zoals bekend, de onderhande lingen over zijn transfer vrij plotseling af omdat beide partijen geen overeenstemming konden bereiken over de vergoedingssom. Van der Gijp, die eerder al tot een persoonlijk akkoord met Feyenoord was gekomen, verwacht voor de kantonrech ter te kunnen aantonen dat hij zich bij Feyenoord zöwel in sportief als materieel opzicht aanzienlijk kan verbete ren. Volgens voorzitter Karei Jansen van de VVCS bestaat er een goede kans, dat Van der Gijp - evenals bijvoorbeeld René Notten destijds toen hij van FC Twente naar Ajax wilde - door de rechter in het gelijk wordt gesteld. AMSTERDAM (ANP) - Net als vrijdagavond tegen Standard Luik kon AZ zijn nederlaag van gisteravond in het Am sterdam 706-toernooi wijten aan het surplus aan kwaliteit van de tegenstander. Dat Ajax na de eindstand van 2-2 tenslotte strafschoppen no dig had om derde te worden, was slechts zeer gedeeltelijk een Alkmaarse verdienste. In een vlaag van onbegrijpelijk nonchalance gaf Ajax na de rust een voorsprong van 2-0 weg tijdens de tweede dag van het toernooi dat met 56.000 kijkers financieel een succes werd. Een week voor het begin van de competitie was er weinig wenkend perspectief voor Nederlands landskampioen, bekerwinnaar en UEFA cup finalist. Ajax deed driekwart van het duel alles beter dan de Alkmaarders, die vooral voor rust muurvast zaten. Ajax bezit bovendien in ziin spelerskern veel meer diepte en was met Ling, Ophof en Olsen in de basis voor Wigge- manse, Wijnberg en Zwam- born een veel beter elftal dan vrijdagavond. Een ploeg bovendien, die, zij het overigens dezelfde, snel heid kon maken en profiteer de van individuele vaardig heden, waar het effect kan opleveren. In of dichtbij het strafschopgebied van de te genstander. Zoiets deden de Alkmaarders alleen in de tweede helft een paar keer. Peters is er de r niet naar diep te gaan. Gaas beek en Weijsters hebben er de macht niet voor en Jon kers was er weer eens hele maal niet. Daardoor was er bijna nimmer enig nuttig voorbereidingswerk voor Kist en Tol, van wie zeker de laatste, statisch op het luie af. ook zelden de indruk wekte daadwerkelijk belangstelling voor de bal te hebben. Ajax kon door eigen kwaliteit en Alkmaarse tekortkomin gen voor rust naar believen voetballen en liep door schoonheidsprijswaardige doelpunten van Rijkaard en Kieft (voorbereiding van res pectievelijk Lerby en Rij kaard) weg tot 2—0. De Amsterdammers, die voor rust zo vanzelfsprekend su perieur waren geweest, be gonnen de tweede helft ui terst slecht. Ophof haalde Tol onderuit en Kist verzilverde de strafschop en enkele mi nuten daarna ging Peters wel eens een keer door. Hij vond van de achterlijn Metgod om af te ronden en binnen zes minuten was drie kwartier superioriteit op het score bord uitgepoetst. Ajax moest weer gaan werken om te heroveren wat gemak kelijk en vlug was prijsgege ven. Vooral de beste toer- nooispeler Lerby zette zich daarvoor in, maar liet zelf een kwartier voor tijd een gouden kans ongebruikt. Olsen ver sierde een strafschop tegen Metgod, maar de Deense aan- voeixier vuurde op de lat bo ven Trevtel. De 21.000 toeschouwers kregen daardoor nog tien strafschop pen extra. Ajax was daarin ook wat beter. Alleen Schoe naker miste, maar Rijkaard, Molenaar. Boeve en Schrij vers schoten raak. Bij AZ na men Metgod, Spelbos en Ho- venkamp de zuivere trappen voor hun rekening. Gaasbeek en Kist schoten beiden hoog Ajax-goalie Piet Schrijvers neemt de felicitaties van AZ-collega Eddy Treytel in ontvangst, nadat de Amster damse doelverdediger in de beslissende penalty-reeks zijn ploeg de derde plaats heeft bezorgd. Schrijvers had nog meer reden tot lachen. Hij werd uitgeroepen tot de beste doelman van het toernooi. AMSTERDAM - Ipswich Town misstaat niet in de rij van winnaars van het Amsterdam-toernooi. Integen deel. Na twee Belgische successen (RDW Molenbeek en Anderlecht) en twee Nederlandse (AZ en Ajax ieder twee keer) is een internationale topploeg het sterkst gebleken. Standard, leuk spelend tegen AZ, werd volledig beteugeld door de Engelsen. De Belgische beker houder stond voor rust al met 0-2 achter en sloot af op dezelfde stand, omdat Mariner kansen slordig behandelde en Standard ook in de tweede periode niet eens een echte scoringskans kreeg. Het voetbal van Ipswich was per fect. Dikwijls door zijn risicoloze eenvoud, vooral in de verdedi ging, soms door grapjes van Mühren en in iets mindere mate van Thijssen, vaker door het in de ploeg houden van de bal en bij vlagen door een verrassende versnelling in aanvallende acties. Mariner, Brazil en Wark maakten bij die handelingen een opmer kelijk en effectief gebruik van hun techniek. Ipswich, dat weer niet met zijn krachten smeet, liet Standard he le perioden lang aanrommelen voor zijn versterkte verdediging, maar brak zelf razendsnel uit, omdat passes over dertig meter of meer gewoonlijk op de be stemde plaats aankwamen. Wark en Brazil gebruikten die verre, zuivere trappen van Thijssen en Gates om in de eerste helft te doelpunten. Standards sterren van vrijdagavond, Voordeckers, Gerets, Van der Smissen en Ta- hamata, kwamen helemaal niet aan bod. Vooral de kleine Simon niet, die door de ervaren Mills koel werd afgesloten van persoonlijke suc cessen. Tahamata had een inci denteel geslaagd solootje. maar nimmer één die voor Ipswich ge vaarlijk of dreigend w&s. Standard was dat als geheel ook geen moment. Ipswich bleef het (tot de laatste minuut, omdat spit sen als Mariner en Brazil en op komende middenvelders als Ga tes en Wark door slim bewegen geregeld prettige aanspeelpun ten waren Dat veranderde niet in de tweede helft toen de Engelsen zich wat lieten terugdringen. Georgani seerd en weloverwogen verdedi gen is namelijk minder inspan nend dan zelf proberen de druk op de ketel te houden. Ipswich is dan wel al ver gevorderd bij zijn voorbereiding, wilde ook als eer ste Engelse club het toernooi graag winnen, maar heeft zyn oe fenprogramma op het league-sei- zocn npg niet voltooid. De club heeft daar nog drie weken de tijd voor. Ipswich won ook de Fair Play Cup. BRUSSEL (ANP) - Beer schot zal in het seizoen, dat op 19 augustus be gint, in de hoogste klasse van de Belgische voetbal competitie spelen. De commissie van toezicht van de Belgische voetbal bond heeft zaterdag een klacht van Beringen on gegrond verklaard. Beringen, dat naar de tweede klas se degradeerde, had Beerschot aangeklaagd wegens manipula ties die ertoe zouden hebben bij gedragen dat de club uit Antwer pen de degradatie ontsprong. De commissie van toezicht van de KB VB heeft zaterdag mr. Schoups, de vertegenwoordiger van Beerschot gehoord. De jurist wees erop dat in de klacht van Beringen geen enkel feit gede tailleerd was omschreven, waar door volgens de reglementen van de voetbalbond, de klacht niet in behandeling kan worden geno- De commissie volgde Beerschot op dit punt, maar bepaalde dat de door Beringen genoemde feiten nader zullen worden onderzocht. Maatregelen tegen clubs, spelers of bestuursleden zijn daardoor in de toekomst niet uitgesloten. Manchester Manchester City heeft zaterdag de 19-jarige middenvelder Steve Mackenzie voor het bedrag van 500.000 pond (meer dan 2,5 mil joen gulden) overgedaan aan de Londense club West Bromwich Albion. West Bromwich heeft Mackenzie aangetrokken als vervanger van international Bryan Robson, die bij de Londense club weg wil. Szombierski Byton, tegenstander van Feyenoord in de eerste ron de van het toernooi om de UE- FA-cup, is de Poolse voetbal- competitié gisteren met een ne derlaag begonnen. Op eigen veld werd het 2-3 tegen Zaglebie Sosnowice. Feyenoord speelt op 16 september eerst thuis tegen Szombierski Bytom. René van de Kerkhof, die hier Eddy Treytel het nakijken geeft, gaat na acht jaar weg bij PSV. Hij hult zich vandaag in de clubkleren van Wolverhampton Wanderers. EINDHOVEN (GPD) - PSV heeft zaterdag met het Engelse Wolverhampton Wanderers een akkoord bereikt over de transfer van Reué van de Kerkhof. Enkele weken geleden was Van de Kerkhof persoonlijk al rondgeko men met manager John Barnsley van de Wolves, vorig jaar tegenstander van PSV in de eerste ronde van het UEFA-Cuptoernooi. Van de Kerkhof (29), die gisteren reeds naar Engeland vertrok, zal vandaag na de medi sche keuring een driejarig contract onderte kenen. In het contract zal worden opgenomen dat Wolverhampton René van de Kerkhof vrij zal moeten geven voor alle WK-kwalificatie- wedstrijden van het Nederlands elftal. Wan neer Wolverhampton begin september geen competitieverplichtingen heeft, zal Van de Kerkhof ook opgenomen kunnen worden in de selectie voor de vriendschappelijke wed strijd tegen Zwitserland. René van de Kerkhof: „Het is altijd mijn ambi tie geweest om ooit nog eens in het buiten land te spelen. Transfers naar Itali, West- Duitsland en Spanje zijn in het verleden mislukt, maar ik geloof dat de Engelse lea gue mij minstens evenveel sportief genoe gen zal verschaffen. Ik was er vorige week dinsdag al vrijwel zeker van dat ditmaal de transfer door zou gaan. Wolverhampton was bereid de 500.000 gulden vergoeding aan PSV te betalen, terwijl in een eerder stadium mijn persoonlijke eisen al waren ingewil ligd". René van de Kerkhof speelde acht seizoenen voor PSV. Daarvoor kwam hij enkele jaren voor FC Twente uit. steeds samen met zijn broer Willy, die bij PSV nog een jaar onder contract staat. René van de Kerkhof sluit niet uit dat de voetballende tweeling vol gend seizoen weer verenigd kan worden. Van de Kerkhof: „In het contract van mijn broer is een clausule opgenomen dat hij eind volgend seizoen voor honderdduizend gul den weg kan. Voor Engelse begrippen een schijntje, en wie weet of Wolverhampton ook Willy naar Engeland wil halen. Voor me zelf geloof ik een paar goede seizoenen te kunnen spelen. De Nederlanders die tot nu toe in Engeland voetballen, Thijssen en Mühren bijvoorbeeld, doen het uitstekend. En waarom ik dan niet?" Voetbalmanagers boycotten ROZ MAASTRICHT (GPD) - De spelers van MW hebben van de club de salarissen te goed van afgelopen juni en juli. Arie van Staveren, lid van de spelersraad van MW, gaf gisteren toe dat een en ander te maken heeft met de huidige slechte financiële situatie van de club. Van Staveren: „Ons is toegezegd, dat de kleine achterstand in sala rissen zeer binnenkort zal wor den rechtgezet. Bij de spelers heerst in elk geval geen enkele paniek. Je moet weten, dat de club natuurlijk een hele tijd nau welijks of helemaal geen inkom sten heeft gehad. Het seizoen moet per slot van rekening nog beginnen. Daarna komen er via recettes sowieso weer genoeg gelden binnen om ons te kunnen betalen". Gerards Een ander probleem waarmee MW waarschijnlijk deze week te maken krijgt, is het kort ge ding dat doelman Peter Gerards wil aanspannen om transfervrij te komen. Gerards krijgt morgen of woensdag te horen, of hij zijn „zaak" voor de burgerrechter dan wel voor de geschillencom missie van de KNVB moet laten dienen. Gerards: „MW heeft mij voor 13 mei een contract aangeboden en het daarna weer ingetrokken. De club kan mij geen toekomst bie den, omdat ze er financieel erg slecht voor staat. De vereniging is op sterven na dood en daar wil ik niet de dupe van worden. Ik wil gewoon keepen en daarom kom ik voor mezelf op. MW kan mij niet betalen, maar een andere club wil mij best wel hebben. Vandaar dat kort geding". Een andere MW'er, Willy van Bommel, die net als Gerards (en Jean Colombain, red.) geen con tract bij de club kreeg omdat de koek op is, gaat het ook al niet voor de wind. Afgelopen week poogde hij te vergeefs bij Betis Sevilla aan de bak te komen. In Spanje aangekomen, mocht hij zelfs - tegen de afspraak in - geen testwedstrijd voor deze club spe len. Boycot ROZ Een van de gespreksonderwerpen tijdens de vergadering van het MW-bestuur vanavond, zal de boycot zijn tegen de Regionale Omroep Zuid. Dit naar aanlei ding van de weigering der mana gers van de drie Zuidlimburgse clubs in het betaald voetbal om nog langer met ROZ-(sport)re- porters te praten. Een besluit dat MW-manager Nico Jongen, sa men met Hans Coerver (Roda JC) en Joop Castenmiller (Fortu- na Sittard) persoonlijk genomen heeft zonder eerst zijn bestuur ervan in kennis te stellen. Deze handelwijze heeft MW-voor- zitter mr. Max Tripels hem niet in dank heeft afgenomen. Tri pels: „Ik heb het uit de krant ver nomen. Normaal had het toch zo moeten zijn dat de manager tevo ren het bestuur, mét motivering, zou hebben geïnformeerd. Dat is niet gebeurd". Mr. Tripels: „Uiteraard ga ik als voorzitter niet alleen een beslis sing nemen. Mijn persoonlijke mening overigens is duidelijk. De media kunnen niet geboycot worden. Het kan zijn dat andere bestuursleden een andere me ning zijn toegedaan. Ik geloof het echter niet. We gaan er in alle openheid over praten. Uiteraard in aanwezigheid van Nico Jon gen. Het ligt niet in de bedoeling sancties tegen hem te nemen. Sa men zullen wij het standpunt van MW bepalen". DEN HAAG (ANP) - In de scha duw van het Amsterdam 706- toernooi werkten naast AZ'67 en Ajax ook tal van andere profelf tallen in het afgelopen weekein de hun 'generale' voor de volgen de week startende voetbalcom petitie af. In Eindhoven hield PSV de Engelse eerste divisie club Manchester City op 1-1 en dat resultaat bereikte FC Gronin gen eveneens tegen Birmingham City. Feyenoord beantwoordde in Athene opnieuw niet aan de in eerste instantie hooggestemde verwachtingen. Olympiakos ver sloeg de Rotterdammers met 2-1. Zonder de zaterdagavond al afwe zige René van de Kerkhof, maar met de aanwinsten Ruud Geels en Hallvar Thoresen, kwam PSV in eigen huis niet verder dan een moeizaam bevochten 1-1 gelijk spel tegen Manchester City. Wel iswaar konden de Eindhovena- ren vrijwel steeds bogen op een veldoverwicht, maar doelpunten ging PSV moeizaam af. Pas na rust opende Adrie Koster na een fraaie solo de score, maar Tueart wist de balans in evenwicht te brengen. In het Groninger Oosterpark kwam de plaatselijke FC goed voor de dag tegen Birmingham City. Peter Houtman trof vijf mi nuten voor rust de roos. Na de doelwisseling bracht Evans de partijen op gelijke voet. Bij FC Groningen vertolkte de van Nor wich City geleende Brit Steve Goble als rechterspits een opval lende rol. Ongunstig Na het anonieme optreden in het eigen Rottefdam-toernooi, on- Ook het duel om de derde en vier de plaats tussen Telstar en FC Amsterdam leverde een verleng stuk op. De van Ajax overgeno men Haverkotte had Telstar na een half uur aan een 1-0 voor sprong geholpen, maar FC Am sterdam eiste via Weyers het laat ste woord voor zich op De 'lie verdjes' toonden zich in de straf- schoppenreeks bedrevener dan Telstar: 4-2. derscheidde Feyenoord m Athe ne zich andermaal in ongunstige zin. Met 2-1 moesten de Rotter dammers het afleggen tegen Olympiakos. De enige Feye noord-goal werd verzorgd door de Bulgaar Andrej Jeliazkov. Volendam werd gisteren winnaar van het Noord Hollandtoernooi, waaraan ook Haarlem. Telstar en FC Amsterdam deelnamen. De finale tussen eerste divisieclub Volendam en eredivisionist Haarlem mondde uit in een 2-2 stand. Alwin Leysner en Ruud Gullit hadden voor Haarlem doelgetroffen; Klaas Tuyp en doelman Frans Hoek (straf schop) maakten zich aan Volen- damsc kant tot middelpunt van jubel. Nu de strijd in een onbe slist was geëindigd waren straf schoppen noodzakelijk om een winnaar aan te wijzen De Volcn- dammers hielden vanaf de elf meterslip de zenuwen beter (10- 9) onder controle. 'Kleuterklas' De toch al met weinig successen omlyste oefencampagne van FC Den Haag kreeg in het afgelopen weekeinde opnieuw aanvulling met twee negatieve resultaten. Nadat zaterdageersteklasser Quick Boys zich zaterdag al de gelijke had getoond van de Haag se rc. moest de 'kleuterklas' (ge middelde leeftijd 22 jaar) van trainer Martin van Vianen giste ren in het Zuiderpark zijn meer dere erkennen in West Ham Uni ted. Paul Goddard bracht na zes minuten al de beslissende goal op het bord. Sparta hield met moeite zaterdagt- weedeklasser Heerjansdam met 0-3 onder de duim. De by Sparta proefdraaiende Henk van Leeu wen vond éénmaal het net. de twee overige goals kwamen op naam van Geert Meyer. Overige uitslagen: MW-Torino 1-3; Den Ham-Hera- cles 2-10. Steenwijk-PEOZwolle 0 6; FC VW-KV Mechelen 2-2; NAC-Waregem 0-0; Wilhelmsha- fen-Veendam 0—3; FC Norder n-Veendam 2-2.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11