Roffel bedekt reclameborden Elly van Hulst wil zich geleidelijk naar Europa top lopen Körmeling: "Als het aan mij ligt, vestig ik een nienw record" Wat zijn de toptijden? Hughes wil Dekker VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1981 SPORT PAGINA 9 LEEUWARDEN (GPD) - De dag voor de strijd om de Europa Cup-B in Pescara was Elly van Hulst nog de bescheidenheid zelf. Aan een internationaal respectabele tijd op de 800 meter durfde ze eigenlijk nog niet te denken. „Eerst maar eens proberen om onder de 2.01 te komen", klonk het voorzichtig aan de warme Adriatische kust. Nauwelijks 24 uur later verraste zij de Nederlandse atletiekwereld met een prima tijd van 1.59,62. In één klap was er anderhalve se conde af van haar eigen Neder landse record, dat overigens pas drie weken oud was. Daarvoor was Olga Commandeur vijf jaar lang de snelste Nederlandse ge weest op de dubbele ronde. Vlak nadat zij de zo lang in stand ge bleven 2.01,6 neerzette, diende het talent Elly van Hulst zich aan. Dat gebeurde tijdens de Eu ropese jeugdkampioenschappen in Donetz waar ze vierde werd. In de buurt van Commandeur kwam zij echter nog niet. Dat was pas het geval aan het einde van het vorige seizoen, toen de in Leeuwarden woonachtige atlete („Ik ben geen Friezin..."), een tijd realiseerde van 2.01,7. Het Ne derlandse record wankelde. Elly van Hulst: „Vier weken voor de Nederlandse kampioenschap pen liep ik toen een virusziekte op. Ik ben nog wel op de NK ge start, maar een goede tijd zat er niet in". Elly van Hulst voelde echter dat het een kwestie van tijd was. De trainingsarbeid werd nog wat opgevoerd. „Toen kwam ook die tijd van 2.01,7 en die maakte een slecht seizoen toch nog een beetje goed". Het winterseizoen is voor de mees te Nederlandse atleten echter fu nest. De nationale indooragenda is uiterst beperkt. Meestal wordt de toevlucht gezocht in West- Duitsland, waar veel goede over dekte accommodaties en vol doende wedstrijden zijn. Daar kwam Elly van Hulst tot de ont dekking, dat zij in de winter an ders te werk zal moeten gaan, wil zij de komende jaren aansluiting krijgen bij de wereldtop. Elly van Hulst: „In het begin van het winterseizoen liep ik gelijk op met Westduitse meisjes. Zij gingen echter twee keer achter elkaar naar een warm land en toen zij terug waren, lag ik zo maar drie, vier seconden achter. Als ik ook de gelegenheid zou hebben om in de winter een poosje in een warm land te trai nen, zou ik veel beter voorbereid aan de zomer kunnen beginnen". Deze winter is die mogelijkheid voor Elly van Hulst zeker aanwe zig. Trainingscoördinator Her man Buuts: „De A-groep heeft de mogelijkheid van drie stages, waarvan twee in het buitenland. Natuurlijk kan Elly er daarvan een doorbrengen in een land, waar 's winters de temperatuur aangenaam is. Waarom niet?" Buuts kan, door zijn vele interna tionale contacten, het nodige doen voor de paradepaardjes van de Nederlandse atletiek, maar dan moet natuurlijk wel de wil aanwezig zijn. Bij Elly van Hulst is dat zeker het geval. Ze werkt zes uur per dag als administratief medewerkster, begint erg vroeg om daarna te kunnen trainen. „Toch", zegt ze, „maak ik bij lan ge na niet zoveel trainingsuren als bijvoorbeeld de Westduitse meisjes. Ik kom tot 30G uur per jaar. Zij aan het dubbele. Ik zou best twee jaar willen stoppen met werken en me helemaal aan de sport wijden. Als ik zie dat de Westduitse meisjes met alle mo gelijkheden niet verder komen dan 1.59, wat zou er dan voor mij kunnen inzitten?" Met haar 1.59.62 van Pescara hoort Elly van Hulst nu al tot de snel- sten van West-Europa, maar zij heeft geen haast om de sprong naar de top te maken. „Ik ben voorstander van een igeleidelijke opbouw. Te snel is niet goed. Er vallen in Nederland teveel atle ten af, omdat ze te snel pen be paalde tijd willen halen. Ik bouw rustig op. Elk jaar een beetje meer trainen, een beetje intensie ver. Qua training zit ik nog niet aan de grens van mijn kunnen." Elly van Hulst is door de rustige opbouw de laatste jaren duide lijk sterker geworden. Was ze een paar jaar geleden tijdens de trai ning na 8 maal 200 meter volko men „uitgeblust", nu leveren tien „verlengde sprints" geen problemen meer op. „Ook in de wedstrijden merk ik het. Vroeger was ik kapot als ik 2.03 had gelo pen. Nu kan ik in een race, die op 1.58 of 1.59 uitkomt, mee blijven doen. Ik ben ervan overtuigd, dat er nog meer inzit. Ik ben pas 22 en de dames, die 1.55 lopen zijn stuk voor stuk achter in de twin tig". Richten op een dergelijke tijd doet Elly van Hulst zich voorlopig nog niet. Het door de ziekte mis lukte vorige seizoen, heeft haar voorzichtig gemaakt in voorspel len. Voorlopig is het eerste doel een plaats in de Nederlandse ploeg voor de Europese kam pioenschappen van volgend jaar in Athene. Dit weekeinde wordt Elly van Hulst in Utrecht ongetwijfeld Nederlands kampioene, want in eigen land heeft zij geen enkele concurrentie. „Daarom loop ik ook veel in hel buitenland. Het is natuurlijk veel leuker en beter om in een sterk veld te lopen". Arno Körmeling Dit weekeinde worden op de nieu we atletiekbaan "Overvecht" in Utrecht, waar over twee weken de Europese titelstrijd voor ju nioren wordt afgewerkt, de Ne derlandse kampioenschappen gehouden. Bij beide verhalen een overzicht van respectieve lijk de Nederlandse records en de beste seizoenprestaties in 1981. DAMES 100 meter: Els Vader 11.28 en Els Vader 11.28 200 meter: Els Vader 22.81 en Els Vader 22.81 400 meter: Tilly Verhoef 52.38 en Tille Verhoef 53.00 800 meter: Elly van Hulst 1.59.62 en El ly van Hulst 1.59.62 1500 meter: llja Keizer 4.05.1 en Elly van Hulst 4.13.01 3000 meter: Tineke Kluft-Joke van Gerwen 9.05.6 en Carla Beurskens 9.08.32 100 meter horden: limiet 13.45 en Mar jan Olijslager 13.89 400 meter horden: Olga Commandeur 57.87 en Olga Commandeur 57.87 Hoogspringen: Mirjam van Laar-Mie- ke van Doorn 1.88 en Sylvia Barlag 1.81 Verspringen: Edine van Heezik 6.57 en Edine van Heezik 6.45 Kogelstoten: Els van Noorduyn 17.87 Ria Stalman 62.32. ALMELO Als het aan Arno Körmeling ligt dan loopt hij zich op het Nederlands kam pioenschap in de recordboeken van de Koninklijke Nederlandse Atletiekunie. De bijna 25-jarige Almeloër heeft de jacht op het oudste nationale record van de loopnummers dit seizoen serieus geopend en hoopt één dezer dagen Nederlands snelste 800 meterlo per te worden. 100 meter: Henk Brouwer 10.52 derik Everts 10.70 200 meter: Henk Brouwer 2C Henk Brouwer 21.11 400 meter: Koen Gijsbers 45.80 e Gijsbers 45.80 SjefHensgens 1.46.4 e l 1.47.46 r: Evert H< bo Lelieveld 3.42.2 5000 meter: Gerard Tebroke 13.21.67 en Cor Lambregts 13.33.8 110 meter horden: limiet 14.05 en Har ry Schulting 14.58 400 meter horden: Harry Schulting 48.44 en Hugo Pont 50.51 3000 meter steeple: Hans Koeleman 8.29.1 en Hans Koeleman 8.33.2 20 km snelwandelen: limiet 1.36.42 en Krank van Ravensberg 1.36.16 (op de Hinkstapspringen: Roy Sedoc 16.01 en Peter van Leeuwen 15.37 Kogelstoten: Sjaak Ruhl 17.46 en Erik de Bruin 17.26 Kogelslingeren: Jan Romani 59.35 en Peter van Noort 55.66 Discuswerpen: Kees Koch 58.05 en Erik de Bruin 55.22 Speerwerpen: Piet Olofson 74.78 en Je roen van der Meer 72.94. De 10.000 meter zal aan het einde van dit seizoen tijdens een aparte wed strijd worden gelopen. Körmeling was tot voor kort in fei te afgeschreven. De SiSu-atleet werd vijfjaar geleden nog tot één van de grotere talenten gere kend. maar boekte sinds '78 geen vooruitgang meer. Körmeling was weliswaar steeds verant woordelijk voor de beste sei zoensprestaties, maar de ver wachte tijden rolden er niet uit. De nationale titelstrijd van vorig jaar schudde de Tukker wakker. Nota bene de junior Rob Drup pers snelde hem voorbij. Zelfs zonder zilveren of bronzen plak keerde Körmeling huiswaarts. „Ik was daar echt helemaal van ondersteboven. Van dat moment af is er bij mij een lichtje opge gaan. Nu heb ik ten minste weer een doel voor ogen: de titel te heroveren en weet ik dat er nog andere goede atleten op die af stand zijn". Bondscoach Haico Scharn zette Körmeling afgelopen winter de finitief op het goede spoor. Sindsdien loopt de meervoudig Nederlands kampioen weer als een hindq. Zelfverzekerd zegt de bezigheidstherapeut: „Ik hoef nu voor niemand meer bang te zijn gezien mijn tijden. En dat is lang geleden. Zeker als ik in het bui tenland weer als laatste was geëindigd dacht ik weieens: 'Wat heb ik hier te zoeken'. Ik ben toen ook geen enkele keer voor de start verschenen met het idee 'Hier ga ik winnen'. Nu voel ik me een stuk zekerder". Tijdens de wedstrijden van ko mend weekeinde in Utrecht zou Körmeling wel eens de hem toe bedeelde lof kunnen waarma ken. „Als het aan mij ligt dan doe ik een aanval op dat tien jaar ou de record (1 minuut en 46,4 se conden) van Jef Hensgens. He laas zijn kampioenschappen geen leuke wedstrijden. Je loopt dan eerder tegen je tegenstan ders, dan voor een goede tijd. Dat geldt zeker voor de midden en lange afstand" grijpen dat het publiek wegblijft bij dat soort evenementen. Het is toch een aanfluiting dat je met 1 minuut en 52 seconden Neder lands kampioen kon worden op de 800 meter. Enkele jaren gele den gebeurde dat nog. Topwed strijden zoals in Leiden. Nijme gen en Hengelo hebben de toe komst. Daar komen de mensen op af. Atleten lopen dan niet al leen om te winnen, maar vooral ook om de tijden". Körmeling komt overigens niet al leen naar de kunststofaccommo datie van de Fanny Blankers- Koen-baan in Hengelo om toptij den te laten zetten. Wekelijks speelt hij spoorzoekertje' bij dit splinternieuwe atletiekstadion. Via 'kruip-door-sluip-door-we- gen' probeert hij 's avonds op de baan te komen. „Omdat mijn club nog een grasbaan heeft, moet ik soms voor mijn trainin gen uitwijken naar Hengelo, maar 's avonds is het hek dicht. Gelukkig zitten er een paar gaten in de afrastering, zodat ik daar toch kan lopen. Maar blijkbaar is de gemeente daar achter geko men. want het hek wordt de laat ste tijd steeds vaker gerepareerd. Ik hoop dan ook binnenkort een sleutel van de ingang te krijgen". De figuurlijke sleutel naar succes heeft Körmeling zelf in bezit. Het moment waarop hij de deur naar erkenning openbreekt, is vol gens hem slechts een kwestie van tijd. „Dat record houdt hoog uit nog een jaar stand. En in prin cipe komen alleen Koen Gijsbers en Harry Schulting en ik in aan merking om onder die 1.46,4 te duiken Ten minste als Gijsbers en Schulting zich wat meer op die 800 meter toeleggen. Maar ik zou me wel rot voelen wanneer ik het niet zou zijn, die het record verbetert. Het lijkt mij een heer lijke voldoening om te kunnen zeggen: 'Ik ben de snelste 800 meter-loper van Nederland'. Ze ker als je zo'n goede tijd loopt, zoals die van Hensgens". Hoewel Körmeling ook dan nog niet internationale eisen kan gaan tdkn <..in Florence finish te ik onlangs vijftig meter achter Coe"). zal hij dan wel zijn interes se gaan verleggen. „Wat ik daar na beter presteer is meegeno men, maar ik zet dan voor mijzelf een streep onder de atletiek", al dus Körmeling Maar voorlopig zijn z'n gedachten nog bij het NK. „Ik kan daar immers alleen afgaan. Ik moet daar sowieso de titel heroveren en de beste sei zoen s prestatie benaderen of nog sneller lopen. Anders heb ik ge faald. Maar nogmaals als het aan mij ligt dan vestig ik in Utrecht een nieuw record, want het is weliswaar leuk als de mensen zeggen 'Hij is er toe in staat', maar het wordt hoog tijd dat dat ook een keer gebeurt".. HERMAN POOS WENEN De Leidse rolstoelatleet Andre Moedig heefi tijdens in ternationale atletiekwedstrijden in Wenen zijn Nederlands record op de 5000 meter in klasse 3 scherper gesteld. Hij liet gisteren op die afstand een tijd afdrukken van 20.21.6 Zijn oude record stond op 20.46 4. De winnaar van de race. de Fransman Julten. liet dm tijd van 30.20.7 afdrukken. Moedig nam ook deel aan een één-uurrace. Hij legde 14.4 kilo meter af en werd daarmee derde. VOETBAL - De schorsing van de Poolse voetbalinternational Zbig- niew Boniek is opgeheven, waar door hij beschikbaar is voor de na tionale ploeg in de wedstrijd tegen West-Duitsland die op 2 september in Chorzow wordt gespeeld. GO - Rob van Zeijst uit Apeldoorn is Europees Go-kampioen gewor den. De vijfde dan speler eindigde vorig jaar als vierde Het toernooi werd voor de 24ste keer gehouden. Er deden evenzoveel deelnemers aan mee. Cas Muller en Robert Rehm werden ex aequo derde. Kos behaalt titel bij profstayers NIJMEGEN - Het toeschouwers aantal tijdens het Nederlands kampioenschap wielrennen op de baan bereikte gisteravond op het moment dat de finale by de profstayers van start ging een on gekende hoogte: ruim 600 Tegen het decor van een sinds dinsdag middag eindelijk redelijk gevul de hoofdtribune van het Ny- meegse Goffertstadion, raasde René Kos naar het stayerskam pioenschap by de profs De 25-jange Kos uit Oud-Karspel, die afgelopen jaar tijdens het Ne derlands kampioenschap tweede werd achter Martin Venix - de rollen waren nu omgedraaid - en ook bij het wereldkampioen schap zilver, won maar na een do- pingrel zyn plak moest inleve ren. had alleen in Martin Venix een seneuze concurrent voor de titel. Martin Rietveld werd op ze ven ronden derde. AMSTERDAM (GPD) De kans dat de AVRO-televisie vanavond toch beelden zal uitzenden van het internationale Amsterdam 706-voetbal- toernooi is.aanzienlijk toegenomen. Hoewel daar pas in de loop van van middag een beslissing over is genomen, is Otto Roffel, directeur van het Olympisch Stadion, hoopvol gestemd naar aanleiding van de besprekin gen die hij gisterochtend voerde met de directie van een Nederlands voetbalweekblad en een internationaal drankconcern met betrekking tot het afdekken van de reclame in het Olympisch Stadion in Amsterdam. Ook de tweede hobbel, de shirtreclame waarmee de Belgische deelnemer Standard Luik, vanavond in de openingswedstrijd tegenstander van AZ'67, kon door de stadiondirecteur na een gesprek met Standard-voor- zitter Rogier Petit geruisloos worden genomen. Het Amsterdam 706-toernooi wordt een weerzien van oude bekenden Simon Tahamata. Arnold Muhren. Hugo Hovenkamp, Johnny Dusbaba. Frans Thijssen. Sören Lerby en Arie Haan zijn de komende dagen te bewonderen in het Olympisch Stadion. Wellicht verschijnen ze ook op de buis, nu stadiondirecteur Otto Roffel enkele reclame borden heqff afgedekt. Daarmee is een eerste aanzet gege ven tot de oplossing in het con flict tussen het sectiebestuur be taald voetbal van de KNVB en het ministerie van CRM, al blijft daarbij voor de zendgemachtig den (de omroepen) de problema tiek rond de verscherpte maatre gelen met betrekking tot de sluikreclame op televisie voort duren. Immers, geen enkel sta dion in Nederland voldoet aan de richtlijnen die minister Garde niers van CRM heeft uitgevaar digd. De opvatting binnen de betaalde voetbalorganisaties van de KNVB om desnoods het conflict op de spits te drijven - waartoe de clubs hun bereidheid eerder deze week uitspraken - heeft in middels tot een aantal opvallen de zaken geleid. Zo hebben zich met name eerste-divisieclubs - maandag nog solidair met de overige clubs - bij de NOS aange meld om alles in het werk te stel len om maar op de televisie te ko men. Ook een oostelijke club uit de hoogste voetbalafdeling in ons land, NEC, die haar wedstrij den op zaterdagavond speelt en die vorig seizoen maar net aan degradatie kon ontkomen, heeft de dienst televisie van de NOS laten weten bereid te zyn recla meborden af te dekken waardoor een samenvatting uiteindelijk mogelijk zou worden. Dupe Hilversum voelt zich ondertussen de dupe van het conflict worden tussen de KNVB en CRM De Nederlandse zendgemachtigden (de NOS met name) zijn best be reid om hun aan het eind van het seizoen 1981-'82 aflopende over eenkomst met de KNVB na te komen, maar voelen zich belem merd door de opstelling van CRM en de KNVB. Die overeen komst houdt in dat de zendge machtigden tegen betaling van 3,6 miljoen gulden over een pe riode van drie jaar flitsen van voetbalwedstrijden mogen uit zenden. Het Amsterdam 706-toernooi, dat vanavond door de AVRO zou worden opgenomen en waarvan zaterdagavond in het program ma AVRO-Sportpanorama op de televisie flitsen zouden worden gebracht, lijkt een testcase bin nen het Nederlandse omroepbe stel te worden. Binnen de om roep was men eventueel nog wel bereid welk risico dan ook te ne men en de daaraan verbonden gevolgen te accepteren, ware het niet dat Siebe van der Zee, direc teur televisiebedrijf van de AVRO, in de commissie zitting heeft gehad, die namens de om roep heeft onderhandeld over de nieuwe bepalingen inzake sluik reclame van de minister van CRM. Wanneer de AVRO de beelden morgenavond toch gaat uitzen den, zal de KRO eenzelfde lijn volgen met betrekking tot de sa menvatting van de wedstrijden om de derde en vierde plaats en de finale die zondagavond in het Olympisch Stadion wordt ge speeld. „Maar", aldus een NOS- woordvoerder, „dat betekent dan wel dat ons niets in de weg zou staan om over pakweg drie weken een vaderlandse voetbal- topper als Ajax-Feyenoord op het scherm te brengen die ook in het Olympisch Stadion wordt ge speeld". De 20-jange Iria Oomen werd ver rassend spnntkampioenc De Schyndelse onttroonde in de fi nale in twee ntten Sandra de Neef. Brons was er voor Wil Be- zemer die in de kleine finale eveneens in twee races afreken de met Pascalle Lever Lou v. Mt en Ton Vrolijk hebbn weten te voorkomen dat Jacques en Peter Pieters na hun titels in respectievelijk de sprint en de achtervolging ook gezamenlyk op de tandem naar een Neder lands kampioenschap zouden rij den. Veldl (hij behaal Ie ifyn it.- nationale titel) en Vrolijk blok keerden voor de broers Pieters in de eindstryd in twee ritten de weg naar de hoogste trede van het erepodium. Ab Harren en Louis Zieleman legden beslag op de derde plaats. ROTTERDAM (GPD) - Sparta-trai- ner Barry Hughes wil niet alleen Henk van Leeuwen maar ook Chris Dekker op zeer korte ter mijn inlijven. Dekker, die deze week terugkeerde uit Hongkong, trad inmiddels succesvol op voor de Rotterdammers als vrije ver dediger tegen de amateurclub Nieuwenhoorn. Hughes heeft zijn bestuur voorgesteld om Van Leeuwen en Dekker in het week einde na afloop van de oefen wedstrijd tegen zaterdagclub Heerjansdam meteen te contrac teren. Dekker houdt als andere troefkaart een aanbieding achter de hand van DS De Dordtse - tC di visieclub is namelijk niet al te ge rust dat het ministerie van socia le zaken een arbeidsvergunning afgeeft voor de Roemeen Ciuga- rin Voorlopig houdt de 35-jange Dekker het er echter op dat het Sparta voor hem wordt. Voor de Amsterdammer, die achtereen volgens uitkwam voor FC Zaan streek, AZ'67. NEC, FC Amster dam, MW. Charleroi en Seiko Hongkong, hoeft geen vergoe dingsbedrag te worden betaald. Ve AAi IEI4AND WEEFT 'M VËGTELP ON fOPOifi) ceo O^acin r-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9