Verdeling posten van nu rond Haags ziekenhuis dicht H. van Mierlo: een vogel die binnenvliegt Fonds en campingarts zoeken naar compromis Zeventien staatssecretarissen Besparing energie via departementen Minder bedden bezet ARNHEM (GPD) - Het. con flict tussen de Harskampse vakantiearts P. de Meer en het ziekenfonds Rijnstreek lijkt met een sisser af te lo pen. In het kort geding dat gistermiddag voor de Arn hemse rechtbank diende, hoefde president mr. A Ro- selaar geen uitspraak te doen. De partijen verklaarden zich namelijk bereid alsnog om de tafel te gaan zitten. De huisarts uit Harskamp had een kort geding tegen het zie kenfonds aangespannen om dat dit de samenwerking met ingang van 1 september wil de opzeggen. Een eerder voorstel van Rijnstreek op basis waarvan die samenwer king wel had kunnen worden voortgezet, was door De Meer verworpen. Onder andere vanwege de voorwaarde dat hij een „kamppatiënt" in een periode van twee maanden slechts éénmaal zou mogen bezoeken. Kern van de zaak is de vraag in welke gevallen er sprake is van een spoedeisend karak ter. Visites en consulten bij een andere dan de eigen huis- arts moeten namelijk apart worden betaald door het zie kenfonds. Volgens de advocaat van Rijn streek, mr. H. P. Utermark, zou De Meer alleen in 1977 al bijna 4000 visites en consul ten (163.000 gulden) extra hebben gedeclareerd en in 1978 bijna 6000 (bijna 300.000 gulden extra). Daarnaast zou De Meer aanzienlijk sneller doorverwijzen naar specialis ten en veel kwistiger zijn met het voorschrijven van medi cijnen. „Geen wonder ook, want er waren weekeinden bij dat De Meer 250 visites en consulten had alleen voor de kamppatiënten. Daarnaast heeft hij zijn eigen praktijk, dan kom je niet meer aan een rustige en verantwoorde be handeling toe", aldus mr. Utermark. Supporters Dat de zogenaamde kamppa tiënten daar anders over den ken, blijkt uit een handteke ningenactie welke op touw is gezet en die binnen de kort ste keren meer dan 4000 ad hesiebetuigingen opleverde. Een groot aantal patiënten- supporters had de gang naar het paleis van justitie ge maakt om hun dokter morele steun te verlenen. Een onafhankelijke commissie van deskundigen was echter tot de conclusie gekomen dat het beste zou zijn om De Meer te verbieden camping- gasten te bezoeken en voor het overige strenger controle toe te passen op zijn handel en wandel. Rijnstreek wilde de visites aan campinggasten toestaan onder de gewraakte „twee-maanden-voorwaar- de". Uitstel „Mijn cliënt was hierdoor ge noodzaakt een kort geding aan te spannen. Dat is hem opgedrongen", aldus dr. A. Hoekema, de advocaat van De Meer. „Indien de presi dent de opzegging van het contract zou opschorten tot bijvoorbeeld januari, zie ik nog wel mogelijkheden om tot een regeling te komen". Rijnstreek hoefde zoveel ge duld niet meer op te brengen, vond zijn tegenpleiter. „Wel is het ziekenfonds bereid en kele voorwaarden in het con tract te versoepelen Bijvoor beeld dat eer. maximum wordt gesteld tot welk be drag per vakantiepatiënt mag worden gedeclareerd door De Meer". Een schorsing van een half uur leverde als resultaat op dat beide partijen verwachten tot overeenstemming te kunnen komen. Indien dat vóór 28 september ook daadwerke lijk het geval is. zal het kort geding niet worden voortge zet De advocaat van De Meer verklaarde na afloop dat hij zeker verwacht dat er over eenstemming zal worden be reikt. „Het zal echter duide lijk zijn voor mijn cliënt dat de hoge declaraties moeten worden teruggebracht. Het verschil van mening omtrent de wederzijdse vorderingen welke er bestaan, verwacht ik ook te kunnen oplossen". DEN HAAG (GPD) - De formateurs Van Thijn en Kremers hebben gisteren binnen drie uur overeenstemming bereikt met de fractieleiders van CDA, PvdA en D'66 over de verdeling van de 17 staatssecretariaten. Al eerder was afgesproken dat de posten vol gens de formule 7-7-3 over de partijen verdeeld zouden worden. In het overleg van gisteren werden de posten op de ministeries aan de partijen toegewezen. Daarnaast hebben de formateurs de eerste kandidaat-ministers uitgenodigd voor een oriënte rend gesprek in de loop van van daag. Naast de gevolmachtigd minister voor Antilliaanse zaken zullen drie PvdA'ers, twee CDA'ers en een ministerskandi daat van D'66 zich voorstellen. De overige kandidaten zullen maandag en dinsdag op bezoek gaan bij de formateurs. D'66 heeft inmiddels officieel be kend gemaakt dat fractieleider dr. J. C. Terlouw, partijvoorzitter mr. H. J. Zeevalking en mede-op richter mr. H. A. F. M. O. van Mierlo de drie kandidaat-minis ters zijn. Zij zullen de posten van economische zaken (tevens vice- premier), verkeer en waterstaat en defensie bekleden. De kandidaat voor deze laatste post, Van Mierlo, heeft zijn kan didatuur overigens slechts onder voorbehoud aanvaard. Dat be treft de oplossing van de be staande problemen over de taak verdeling tussen defensie en bui tenlandse zaken. Hij aanvaardt het ministerschap alleen indien hij „voldoende ruimte" krijgt voor het door hem beoogde de fensiebeleid. De drie fractieleiders zijn zonder al te grote problemen akkoord ge gaan met de verdeling van de 17 staatssecretarissen. De uitkomst van het beraad is nauwelijks ver rassend. Opvallend is alleen dat de onderhandelaars hebben af gezien van het voorstel om per departement ministers en de staatssecretarissen zoveel moge lijk van dezelfde politieke kleur te benoemen. Bij het nu uit de bus gerolde com promis komt deze regeling alleen voor op de departementen van binnenlandse zaken, volkshuis vesting en sociale zaken (alle PvdA). Bij de overige departe menten hebben zowel CDA als PvdA zogenaamde „waakhond staatssecretarissen" gekregen. Over de taakverdeling is nog nauwelijks gesproken, omdat dat pas kan gebeuren zodra be- WEERRAPPORTEN Lijstje De verdeling die nu uit de bus ge komen is ziet er als volgt uit: - CDA: onderwijs (twee), buiten landse zaken (europese aangele genheden), defensie (personeel, vermoedelijk de huidige staats secretaris Van Lent), CRM. fi nanciën en economische zaken (midden- en kleinbedrijf); - PvdA: financiën, sociale zaken, emancipatiezaken (komt bij CRM of sociale zaken), binnen landse zaken, verkeer en water staat, volkshuisvesting en ruim telijke ordening en defensie (ma- d i 1 E act i;s Eu d 'E ll Amsterdam zwaar bew. 27 18 0 De Bilt licht bew. 29 18 0 Deelen onbew. 31 18 0 Eelde onbew. 28 15 0 Eindhoven 31 19 Den Helder half bew. 21 19 0 Rotterdam 27 18 0 Twente onbew. 30 16 0 Vlissingen 29 18 7 Zd.Limburg geheel bew. 30 19 0 Aberdeen geheel bew 19 13 0 Athene onbew. 31 23 0 Barcelona licht bew. 31 19 0 Berlijn 30 17 0 Bordeaux 25 18 Bussel geheel bew. 30 19 13 Frankfort 31 17 0 Genève half bew. 32 13 04 Helsinki licht bew. 22 14 1 Innsbruck 30 15 2 Klagenfurt regenb. 27 15 01 Kopenhagen onbew. 25 15 0 Lissabon onbew. 24 15 0 Locarno licht bew. 29 17 2 Londen geheel bew 19 15 37 Luxemburg 29 15 0 Madrid half bew 34 20 0 Malaga 29 19 0 Mallorca licht bew. 38 18 0 München 16 0 Nice onbew. 31 23 0 Oslo zwaar bew. 25 12 01 Parijs 31 17 6 licht bew. 33 21 0 Split onbew. 31 21 0 Stockholm zwaar bew. 27 14 0 onbew. 29 19 0 30 16 1 Casa Blanca geheel bew 24 20 0 Instanbul licht bew. 28 20 0 Las Palmas zwaar bew. 26 21 0 Tunis onbew. 38 20 0 Ruzie om plek op strand: zwaargewonde ROERMOND (ANP) - Onenig heid over een zitplaats op een strand aan een grindplas in het Limburgse Hom heeft gisteren geleid tot een massa le vechtpartij tussen een Duitse en een Roermondse familie. Resultaat was, dat een vijftigjarige vrouw uit het Westduitse Krefeld ernstig gewond in een ziekenhuis in Roermond moest worden op genomen, aldus de rijkspoli tie. De vrouw had met haar man en vijf kinderen op het strand een bepaalde plek ingeno men. Na terugkeer van een zwempartij was die plek be zet door een uit zes personen bestaande familie uit Roer mond. Na aanvankelijk ge probeerd te hebben de zaak met woorden te beslechten, gingen de families elkander toch te lijf. Volgens een woordvoerder van de rijkspo litie zal de vrouw voorlopig in het ziekenhuis moeten blij- De politie arresteerde alle zes de Roermondenaren, onder wie twee terieel, toegedacht aan de vroe gere minister Stemerdink); - D'66: volksgezondheid en milieu hygiëne, economische zaken en justitie. De PvdA en D'66 hebben inmid dels de formateurs ook het lijstje overhandigd van ministers-kan didaten, maar alleen de Demo craten hebben het ook openbaar gemaakt. Het PvdA-lijsje, dat overigens geen verrassingen be vat, telt slechts vijf namen omdat de post op CRM nog niet inge vuld is. Verrassingen zijn verder uitgebleven: kandidaten zijn Van Kemenade (onderwijs), Van der Stoel (buitenlandse zaken) Van Thijn (binnenlandse zaken) en Van Dam (volkshuisvesting). Duidelijkheid bestond al over Den Uyl (sociale zaken). De partij oefent grote druk uit op Rotterdams burgemeester Van der Louw voor de post op CRM, maar deze heeft tot nu toe nog geen ja gezegd. Fractieleider Den Uyl wilde dit overigens gisteren niet bevestigen. Hij wees erop dat de partij nog een week de tijd heeft om een geschikte kandi daat te vinden. Het CDA-lijstje van kandidaat-mi nisters zou niet eerder dan van ochtend worden ingeleverd. Vandaar dat ook van de twee uit genodigde kandidaat-ministers de naam nog niet bekend is. Ge zien de tijdsindeling is het echter waarschijnlijk dat kandidaat-mi nister van financiën, Van der Stee. uitgenodigd is. Om tien uur vanochtend hebben de formateurs gevolmachtigd minister Casseres van Antilliaan se zaken ontvangen. Daarna zou den overige kandidaten worden ontvangen. Kamervragen bollenpellers DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamerleden Roethof en Buur- meijer (PvdA) willen van de mi nisters van justitie en sociale za ken weten hoeveel Poolse sei zoenarbeiders tijdelijk bij Neder landse bollenkwekers in dienst zijn en of dit gebeurt zonder dat de vereiste tewerkstellingsver gunningen verleend zijn. DEN HAAG - "Vrouwen voor Vrede", de Nederlandse afdeling van de internationale vrouwenvredesbeweging, is gisteren begonnen met een driedaagse wacht voor het Vredespaleis ter herdenking van de totale ver woesting van Hirosjima door een atoombom op 6 augustus 1945. Twee dames pendelen met witte vredesparaplu tussen het ministerie van defen sie en het Vredespaleis. Voorlopig 45 miljoen gulden DEN HAAG (ANP) - De departementen moeten dit jaar en volgend jaar respectievelijk 1 en 2 pro cent van hun materiële uitgaven besteden aan energiebesparingsprojek- ten. Hierdoor zal in 1981 15 miljoen en in 1982 30 miljoen voor besparings- projekten bij de rijksover heid beschikbaar komen. Voor de PTT geldt een andere re geling, die stelt een eigen ener giebesparingsprogramma op en zal dit ook uit eigen middelen fi nancieren. Dit deelde minister Tuijnman gisteren mee na afloop van de ministerraad. Met dit kabinetsbesluit wil de rege ring voorkomen dat de energie besparing bij de rijksoverheid op laag pitje wordt gezet. In maart werd namelijk besloten dat economische zaken geen subsidies voor energiebesparen de investeringen binnen de rijks overheid meer voor haar reke ning zal nemen. Scholen kunnen nu ook subsidie krijgen voor energiebesparende investeringen. Dat is het gevolg van een aanvullende maatregel op de subsidieregeling energie besparing in de non-profit-sector van de ministers van economi sche zaken Van Aardenne en van Volkshuisvesting, Beelaerts van Blokland. De scholen die in aanmerking ko men voor de subsidie zijn kleu terscholen, lagere scholen, scho len voor het voortgezet onder wijs en het hoger beroepsonder wijs. De subsidie bedraagt 25 procent van de investeringskosten, die minimaal 10.000 gulden per pro ject moeten zijn. GS van Zuid-Holland "reorganiseren" regio: DEN HAAG (ANP) - Gede puteerde Staten van Zuid- Holland zijn tot de conclu sie gekomen dat de zie kenhuisfunctie van het huidige Haagse Bethle- hemziekenhuis moet wor den beëindigd. UTRECHT (ANP) - Het percentage bezette bedden in de algeme ne en academische ziekenhuizen is in 1980 gedaald met 0,6 tot 83,4 procent. De gemiddelde verpleegduur daalde met 0,3 tot 13,4 dagen, terwijl het aantal opnamen per beschikbaar bed steeg met 0,5 tot 22,8. Dit blijkt uit statistieken van het Nationaal Ziekenhuisinstituut. In 1980 verdwenen er in totaal 401 bedden (0.6 pet), steeg het aan tal opnamen met 21.000 (M pet) en daalde het aantal verpleegda- gen met 203.000 (1 pet). Per duizend inwoners (de bevolking groeide met 0,8 pet) komt dat neer op een daling van het aantal beschikbare bedden met 1,4 pet tot 4,73, een stijging van het aantal opnamen met 0.6 pet tot 107,6 en een daling van het aantal verpleegdagen met 1.8 pet tot 1.443. In de psychiatrische ziekenhuizen daalde het aantal bedden met 86 (0,3 pet), steeg het aantal opnamen met 234 (0,9 pet) en steeg het aantal verpleegdagen met 32.000 (0,4 pet) De zwakzinnigeninrichtingen kregen er 339 bedden bij (1,2 pet). Het aantal verpleegdagen nam toe met 130.000 (1,3 pet) en het aantal opnamen met 184 (1,3 pet). In Zoetermeer komt een geheel nieuw ziekenhuis tot stand met 225 bedden, waarbij de stichting Algemeen Ziekenhuis Zoeter meer en de stichting Bethlehem- ziekenhuis zullen moeten sa mengaan Het Oogziekenhuis in Den Haag blijft gehandhaafd onder voor waarde dat een intensief samen werkingsverband met zieken huis Leyenburg wordt aange gaan, aldus GS, in een voorstel aan provinciale staten. GS van Zuid-Holland zijn van oor deel. dat in het grootstedelijk ge bied van de regio Den Haag be hoefte is aan twee ziekenhuizen van topniveau. Van de realise ring van een derde topzieken- huis zijn GS geen voorstander. Wel dienen de ziekenhuizen uit een oogpunt van bereikbaariieid optimaal over de regio verspreid te liggen. De regio Den Haag zal in de toe komst beschikken over de vol gende ziekenhuizen: Leyenburg (715 bedden). Westeinde (535), Bronovo/Nebo-ziekenhuiscom- binatie (385). Rode Kruis zieken huis (270). St. Antoniushove (Leidschendam 320», Diaeones- senhuis Voorburg (225), Zieken huis Zoetermeer (225), Juliana Kinderziekenhuis (165), Oogzie kenhuis (72) en Azivo kraamkli niek (36) Buiten bochouwing werden gelaten het beademmgs centrum "De Schelp" (13 bed den) en het sanatorium (40). Bei de zijn in één bestuurlijk ver band ondergebracht en volgens GS gaat het hier om landelijke voorzieningen Het Zechospi- tium in Kijkduin gaat in de toe komst functioneren als zuiver klinisch revalidatiecentrum voor jeugdigen en volwassenen met een capaciteit van tussen 95 en 120 bedden In de regio Den Haag blijkt een overcapaciteit te bestaan aan kli nische opnamemogelijkheden. Vandaar dat GS hebben voorge steld in alle bestaande ziekenhui zen de klinische capaciteit in te krimpen deelname aan het kabinet het verloren terrein in te kunnen halen. Het was zijn laatste wapenfeit. Door de binnenskamers ge voerde onderhandelingen vervreemdde hy van zijn me de-fractieleden die zich. na dat de formatie was gelukt, tegen de leider keerden Van Mierlo wilde door intensief overleg met de ministers het Met het aanvaarden van de kandidatuur voor de minis terspost van defensie in het nieuw te vormen kabinet maakt D'66'er mr. H(ans) A. F. M O Van Mierlo (49) een opmerkelijke rentree in de actieve Nederlandse politiek. Na 1977, het jaar waarin hij gedesillusioneerd uit de Tweede Kamer vertrok, was hij een tijdlang van het natio nale politieke podium ver dwenen. Hans van Mierlo. geboren in 1931 te Breda, doorliep een Nijmeegs gymnasium en stu deerde rechten aan de katho lieke universiteit in die stad. Hij werkte daarna als journa list. onder meer als redacteur van de opiniepagina van het toenmalige Algemeen Han delsblad. Als politiek geinteresseerd bui tenstaander richtte hy in 1966 samen met een aantal mede standers een nieuwe politie ke party op: Democraten'66. Deze partij, die zich in de be- giryaren vooral presenteerde als een vernieuwingsbewe ging, stelde zich als hoofd doel het gehalte van de Ne derlandse democratie te ver beteren. Van Mierlo lanceerde in die tijd zyn later beroemd geworden „ontploffingstheorie", waar mee hij doelde op het uit el kaar spatten van de bestaan de partijen. De Nederlandse politiek zou duidelijker ge maakt worden door een nieu we verdeling: die tussen con servatieven en progressie ven. Voor oude, aan tradities of geloof gebonden partijen zou geen plaats meer zyn. Een ideaal dat mislukte en naar de achtergrond is ver dwenen. Onder zyn inspirerende leiding groeide de party razendsnel. Terwijl de statuten pas eind '66 goedgekeurd werden door een eerste congres, be haalde D'66 bij de verkiezin gen van het jaar daarop al meteen zeven zetels. Van Mierlo werd een gevierd man, onbetwist partyleider en fractievoorzitter in de Tweede Kamer. Ook de volgende verkiezingen legden de Democraten geen windeieren. Toch gebeurde opnieuw wat zich eerder dit jaar voordeed: D'66 won vier zetels, maar de opiniepeilin gen voorspelden lange tijd een veel grotere winst, zodat de tegenstanders van de De mocraten van een „verlies" konden spreken. "Volkspartij" Het was echter nooit de bedoe ling van Van Mierlo om D'66 als een traditionele politieke party te laten opereren. De ei gen identiteit moest volgens hem ondergeschikt zijn aan de totstandkoming van een grote 'progressieve volkspar ty'. Het leek alsof de eerste stap op weg naar dit einddoel werd gezet, toen de progressieve drie. PvdA. PPR en D'66. de verkiezingen van 1972 met oen gezamelyk program (Keerpunt '72') ingingen. De party bleek maar met een zeer kleine meerderheid ach ter Van Mierlo te staan Hij vond vooral weerstand bij le den van zyn fractie, die bang waren dat D'66 zich te veel bond aan de PvdA (het bij wageneffect'). Na deze ogenschijnlijke over winning van het democrati sche ideaal, begon Van Mier lo's ster te verbleken. Hij wenste tijdens de verkie zingsstrijd niet te veel de na druk te leggen op de eigen identiteit, omdat hy zich ge bonden voelde aan het pro gressieve akkoord. Joop Den Uyl (ook toen PvdA-lysttrek- ker) en Bas de Gaay Fortman (PPR lijsttrekker) deden dat echter wel en de uitslag was PvdA boekte voor het eerst sinds jaren weer winst, ter wyl de PPR steeg van twee naar zeven zetels. D'66 ver loor vyf zetels Door de over winning van de partners ver dween daar meteen het ver langen het eigen huis op te heffen voor iets onzekers als een progressieve volksparty D'66 en vooral Van Mierlo stond met lege handen. Hy zette zich met volle kracht in voor de totstandkoming van het kabinet-Den Uyl. me de omdat hy hoopte door kabinet in de Kamer steunen, maar de fractieleden voelden daar niets voor. Zy wilden dat Van Mierlo nu de indentitcit van D 18 DM ren zou brengen. Hy meende dat dit vi n gmot k< r wantrouwen was, dat hy zyn fractieleiderschap ter be schikking stelde Zyn opvol ger werd Jan Terlouw Van Mierlo bleef tot de verkiezin gen van 1977 als gewoon lid in de Kamer, waar hij zich voornamelijk bezighield met het buitenlands en defensie beleid Ambtelijk Hy verdween uit het politieke beeld en vervulde een aantal functies in ambtelijke com missies Zo werd hy lid van de Adviescommissie Defen sie-aangelegenheden en lid van de Commissie Ontwikke lingssamenwerking Ncder- land-Sunname Vrij onverwacht kwam Van Mierlo vorig jaar terug in het nieuws door zyn optreden op D'66-congressen. waar hy zich mengde in de discussie over het wel of niet plaatsen van de NAVO kruisraketten. Hy was één van de woord voerders van de gematigde leden, die niet onvoorwaar- delyk 'neen' tegen de plaat sing wilden zeggen Zyn in tervcntie tydens het congres van november 1980 in Utrecht be/orgde hem een ovationeel applaus, terwyl er voor Terlouw aanzienlyk minder enthousiasme was Aan zyn kandidatuur voor de ministerspost is intensief overl< j' v mr if g« g.i.ui tu Van Mierlo en de D'66-frac- tie Het is immers bekend dat hy minder afwyzend tegen over de plaatsing van kruisra ketten staat dan de party Ty dens deze gesprekken schij nen de plooien echter te zyn gladgestreken Het moet nog blijken hoe lang hy dit keer in de nationale politiek zal blijven. In een in terview heeft hy daarover eens gezegd „Ik zal altijd een vogel zyn die ergens binnen vliegt. daar heel druk en se rieus aan de gang gaat en dan opeens weer weg wil Ja. een diep verlangen oude schoe nen weg te gooien voor je hebt" G1JS KOREVAAR DEN HAAG (ANP) - De Neder landse regering heeft via haar ambassadeur in Pretoria de Zuidafrikaanse regering ervan in kennis gesteld dat Nederland het op 31 mei 1951 met Zuid- Afrika gesloten culturele ver drag opzegt. Dit heeft een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken be kendgemaakt. Deze opzegging is op 29 april 1981 door de Tweede Kamer en ver volgens Op J juni «loer él I •(-'■■ Kamer goedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7