Kritiek Begin op Sadat Toenemende spanning Zimbabwe-Znid-afrika Alle gijzelaars in Gambia vrij Arabische wereld niet blij met regering-Begin Fransen mogen volgende week uit Iran vertrekken Nieuwe begroting voorkomt crisis Sowjet-Unie kwaad op Franse president Ontwerper "Vespa overleden PAGINA 6 BUITENLAND VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1981 TEHERAN (UPI) - De Franse auto riteiten beschuldigden gisteren Iran van het tegenhouden van Franse burgers die naar huis wil den wegens de anti-Franse de monstraties in Teheran. Gezegd werd dat moslem-militan ten 61 Fransen, onder wie 25 di plomaten. hebben tegengehou den toen zij gisterochtend aan boord van een Boeing-747 van Air France wilden gaan op het vliegveld van Teheran. Als reden werd opgegeven dat zij hun huur en belastingen niet zouden heb ben betaald. President Francois Mitterrand zafe af van een weekeindje in zijn landhuis en beraadslaagde vijf uren lang met zijn medewerkers over de manier waarop de moei lijkheden tussen beide landen moeten worden behandeld. Na afloop werd een communiqué uitgegeven waarin wordt beves tigd dat de Franse ambassadeur in Teheran, Guy Georgy, en Mit- terrands afgezant Paul Depis die woensdag in Iran was aangeko men. gisteren met verantwoorde lijken in het ministerie van bui tenlandse zaken over de kwestie hadden gesproken. De Iraanse autoriteiten "hadden woensdag het vertrek van de Fransen be treurd maar hun niets in de weg gelegd. De uitreisvisa waren in de loop van de dag verstrekt" De vice-consul van Frankrijk in Teheran. Jean-Louis Riche. zei dat buiten de 61 op hel vliegveld nog 55 Fransen in het land zijn die niet op tijd bereikt konden worden zodat zij gisterochtend niet tijdig op het vliegveld kon den zijn. Het zijn mensen die ver verwijderd in het land werken. De Iraanse autoriteiten zouden te gen het Franse repatrieringsplan zijn. Na een lang gesprek was overeengekomen dat de eerste groep maandag kan vertrekken en een tweede, indien nodig, woensdag, in beide gevallen met een vliegtuig van Iranair. Mitterrand had woensdagavond al le landgenoten in Iran dringend aangeraden naar huis terug te ke ren. blijkbaar om te voorkomen dat zij gegijzeld zouden worden, nu Frankrijk oud-president Ba- ni-Sadr niet wil uitleveren. Het was hem duidelijk geworden dat Chomeini zich niets aantrok van de gebaren van goede wil, zoals de levering van drie marinesche pen waar sinds 1980 een embar go op rustte, het verbod van con tacten met journalisten dat Bani- Sadr en Rajavi was opgelegd en de ongewoon hartelijke geluk wens aan de nieuwe president, Rad.tai, van Iran. De Franse president wil het am bassadepersoneel in Teheran tot vier man inkrimpen. De econo mische betrekkingen tussen bei de landen zijn na de komst van Chomeini tot bijna niets geredu ceerd door het opzeggen van contracten voor industriële ont wikkeling die door de sjah waren ondertekend. Radio-Teheran bleef gisteren Frankrijk heftig aanvallen. "De leuze dood aan Frankrijk moet voor alle onderdrukte volken gelden", aldus een der uitzendin gen. Frankrijk werd ervan be schuldigd "een basis voor alle contrarevolutionairen en bank roete politici die activiteit voeren tegen de islamitische republiek te zijn geworden. Frankrijk had Chomeini in oktober 1978 asiel verleend nadat hij uit Irak was gezet, waar hij 15 jaar in ballingschap had geleefd. Cho meini keerde na de omverwer ping van het bewind van de sjah in januari 1979 naar Iran terug. Het Iraanse persbureau Pars maakte voorts bekend dat giste ren weer negen leden van de op positie zijn doodgeschoten. Het aantal executies na het vertrek van Bam-Sadr is daarmee op 365 gekomen. JERUZALEM (UPI/Reuter) De Israëlische mi nister-president, Menachem Begin, heeft scherp gereageerd op het voorstel van de Egyp tische president, Anwar Sadat, in Washington tot erkenning van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO door de Verenigde Staten. ft PARIJS - De 1100 kilometer lange vredesmars is gisteren in Parijs geëindigd. De mars liep va, via West-Duitsland, Nederland. België en Frankrijk. Onderweg hebben zich bij de marslopers veer 3.000 belangstellenden gevoegd. i Kopenhagen, nog eens onge- "Wij zijn hel totaal oneens met pre sident Sadat in deze kwestie. Wij zullen niet onderhandelen met de zgn PLO. Dit is geen bevrij dingsorganisatie, maar een bloeddorstige, moorddadige, ter- rioristische organisatie". Premier Begin zei dit voor de Is raëlische radio nadat hij zijn nieuwe regering officieel had ge presenteerd aan president Jitz- hak Navon. Na de benoeming tenslotte van David Levy tot vi ce-premier en minister voor het leefklimaat telt het kabinet 18 ministers en 18 onder-ministers. Levy had eerst geweigerd aan te blijven omdat uit zijn portefeuil le het onderdeel immigratie was overgeheveld naar de oud-minis ter van godsdienstzaken. Aharon Aboe-Hatzera. Deze is nu minis ter van immigratie, werkgelegen heid en welzijn. Premier Begin heeft meegedeeld dat de onderhandelingen over Palestijnse autonomie in sep tember of uiterlijk in oktober zullen worden hervat. "De her vatting is het eerste oogmerk van mijn nieuwe kabinet. De precie ze datum zal vermoedelijk wor den vastgesteld na mijn ontmoe ting met president Reagan in Washington op 8 september", al dus de premier. Hij hoopte eind augustus zijn "vriend Anwar (Sa dat) in Alexandrie te spreken". Dan zal hij hem zijn standpunt over de PLO meedelen. (Het autonomie-overleg had krach tens de akkoorden van Camp Da vid al op 26 mei vorig jaar afge rond moeten zijn. Maar president Sadat schortte de besprekingen op uit protest tegen de officiële annexatie van Jeruzalem door Is rael). De Amerikaanse president Reagan en zijn Egyptische ambtgenoot Sadat hebben gisteren gepleit voor hervatting van de onder handelingen als uitvloeisel van Camp David over het Palestijnse vraagstuk waarbij de Verenigde Staten een belangrijke rol blij ven spelen. Aan het slot van het tweedaagse bezoek van president Sadat aan Washington zei Reagan dat bei den graag willen dat het onder handelingsproces wordt hervat en slaagt. De VS zullen een volle dige partner van Egypte blijven bij het streven naar vrede en sta biliteit in het Midden-Oosten. Sadat noemde Reagan een groot leider van een groot land. "Ik zal u nooit laten vallen". MOSKOU (Reuter) De Sowjet-Unie heeft gisteren bij monde van Georgy Arbatow, hoofd van de afdeling Amerikaanse zaken van het Kremlin, de president van Frankrijk. Francois Mitter rand, gekapitteld om diens steun aan het NAVO-plan nieuwe kernraketten in West-Europa te plaatsen. Volgens Arbatov had ^/litterrand er beter aan gedaan eerst onderhandelingen met de Sowjet-Unie te verlangen. Arbatov, die dit zei op een persconferentie in Moskou, geloofde dat de nieuwe Franse regering nog met de vormgeving van haar buitenlandse beleid bezig is en hi^hoopte dat de vriendschappe lijke betrekkingen tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie niet zou den worden aangetast. De Sowjet-Unie drong gisteren via Arbatov opnieuw aan op top- besprekingen met de Verenigde Staten, die zij ervan beschul- digde een vcrtragingstaktiek in deze kwestie te voeren en intus sen de internationale spanning te vergroten. De rcgering-Rea- gan probeert het publiek en sommige leiders te misleiden door hen te doen geloven dat zij bereid is besprekingen met Moskou te voeren, zei h*j. BANJOEL (AFP/Reuter) - Sene galese en Gambiaanse soldaten hebben gisteren alle overgeble ven gijzelaars die door opstande lingen in Gambia werden vastge houden in een kazerne buiten de hoofdstad Banjoel, bevrijd. De bevrijde mensen zijn onge deerd. Hoeveel het er zijn is nog onduidelijk. Volgens eerdere schattingen hielden de rebellen nog 24 mensen vast, onder wie veertien kinderen en twee vrou wen. Volgens goed ingelichte bronnen zouden het er 160 zijn. De bevrijde gijzelaars zaten in de kavprne van het Gambiaanse le- Wateroverlast in Britse gerkorps op het eiland Bakau even buiten Banjoel. Bij de aan val van de te hulp geroepen Se negalese en Gambiaanse solda ten. bleek het handjevol rebellen dat zich in de kazerne had ver schanst, te zijn verdwenen. Onder de aangetroffen gijzelaars zaten vier kinderen van presi dent Jawara. Woensdag waren al zijn vrouw Jilel en nog vier kin deren van hen bevrijd. De laatste rebellen behoorden tot een groep soldaten van de Gambiaanse zo geheten Field Force die vorige week donderdag in opstand kwam en zei de macht van presi dent Jawara te hebben overgeno- Deze was op dat ogenblik in Lon den waar hij het huwelijk van prins Charles had bijgewoond. De rebellen hadden als leider Kukli Samba Sanyang van een vorig jaar verboden socialisti sche revolutionaire partij. Hij stelde een nationale revolutio naire raad samen, die de macht moest' uitoefenen. Alle leden daarvan kwamen uit de partij van Sanyang. Het onderzoek dat na het neerslaan van de opstand is ingesteld, gaf in eerste instantie aan dat buiten Sanyangs partij meer groepen achter de coup zaten. Gisteren werd de leider van de nationale conventiepartij in het Senegale se ambassadegebouw door Sene galese en Gambiaanse ondervra gers aan de tand gevoeld. Volgens officiële Senegalese krin gen duurde het verhoor tot zeker laat in de middag voort. De natio nale conventiepartij is de enige oppositiepartij in het Gambiaan se parlement. Zij bezet vijf zetels vergeleken met 29 voor de prö~ gressieve volkspartij van presi dent Jawara. - LONDEN - Een kort. r zorgde gisteren in Londen 3W danige wateroverlast. JOHANNESBURG (GPD) Het Zuidafrikaanse ministerie van samenwerking en ontwikkeling heeft verklaard dat arbeiders uit Zimbabwe niet meer zullen wor den toegelaten en dat de werk vergunningen van de thans nog in Zuid-Afrika aanwezige werk krachten niet meer zullen wor den verlengd. De meeste vergun ningen voor deze meer dan 20.000 arbeiders uit het vroegere Rhodesië zijn 12 tot 18 maanden geldig. Dat betekent dus dat on geveer medio volgend jaar geen werkkrachten uit Zimbabwe meer in Zuid-Afrika aanwezig zullen zijn. De „trek" van arbeiders naar het zuiden bereikte in 1976 en 1977 zijn hoogtepunt, toen jaarlijks 20.000 Zimbabweaanse arbeiders werk vonden in de Zuidafrikaan se goudmijnen. In 1977 trokken zelfs 32.716 arbeiders vanuit Rhodesië nqar Zuid-Afrika. Ver scheidene politici van de nieuwe regering van Zimbabwe maak ten echter van het begin af aan bezwaar tegen de Zuidafrikaanse wervingsmethodes en tegen het feit dat arbeiders in mensonte rende barakken en zonder hun gezin in Zuid-Afrika moesten werken. Robert Mugabe gaf opdracht voor een onderzoek. Daarna noemde Zimbabwe's staatspresident Ca naan Banana de trekarbeid in Zuid-Afrika „slavenarbeid", die beëindigd moest worden. Van Zuidafrikaanse kant wordt thans laconiek gezegd dat men met het stoppen van contracten voor arbeiders uit Zimbabwe aan i de regering in Sa lisbury tegemoet komt. Intussen blijkt dat ook op econo misch gebied de betrekkingen tussen Salisbury en Pretoria met de dag slechter worden. Reeds in maart werd het bestaande voor keur-handelsverdrag, dat nog met de Rhodesische regering was ondertekend, door Zuid- Afrika opgezegd. Dit betekent dat Salisbury in de toekomst niet meer tegen voorkeurprijzen en zonder invoerrechten en belas tingen goederen aan Zuid-Afrika kan verkopen of via dit land kan exporteren. Op politiek gebied is de rol van Zuid-Afrika geenszins duidelijk. Dit bewijst de moord op de ver tegenwoordiger van het verbo den African National Congress. Joe Gqabi. verleden vrijdag in Salisbury. In Washington werd al door de vertegenwoordiger van Transafnca, Randall Robin son, bekendgemaakt dat Preto ria voor deze moord verantwoor delijk is. Al is dit nog niet bewe zen. in talrijke Afrikaanse hoofd steden vreest men dat het Zuid afrikaanse regime er niet voor te rugdeinst een dergelijke actie uit te voeren. Nog pas enkele weken geleden waarschuwde de Zuidafrikaanse minister van politie, Louis le Grange, dat zijn land „hard zal terugslaan" tegen welk land dan ook dat onderdak zal verlenen aan guerrillero's die tegen Zuid- Afnka vechten. Zimbabwe's po litieminister Richard Hove ont kende toen dat de ANC een bu reau in Salisbury geopend heeft. De dood van Joe Gqabi. die al eerder aan een bomaanslag ont snapte, bewijst in elk geval dat ANC-gucrrillastrijders in Zim babwe op hun hoede moeten zijn. PISA (AFP) - De Italiaanse in genieur Corradino d'Ascanio, uitvinder van het hefschroef- vliegtuig en de bekend ge worden "Vespa". is gisteren in Pisa op 90-jarige leeftijd overleden. d'Ascanio heeft veel ontwerpen en prototypes vervaardigd en was de eerste die een toestel verwezenlijkte dat verticaal kon opstijgen. Het was de voorloper van het hefschroef- vliegtuig. en het steeg op 13 oktober 1930 van het vlieg veld Rome-Ciampino op. Hij ging daarna werken bij de maatschappij "Piaggio", waar hij de "Vespa" ontwierp die in 1946 op de markt ver scheen en een der symbolen van Italië werd. Er werden miljoenen exempla ren van gemaakt en over de hele wereld uitgevoerd. De formatie van het tweede ka binet-Begin in Israël heeft reacties van verslagenheid, frustratie en angst in de Ara bische wereld teweegge bracht. Alle kranten-, radio- en televisie-commentaren in Libanon maken melding van wat genoemd wordt „Begins totale compromisloze en pro vocerende regeringspro gramma" met annexatie van de bezette Arabische gebie den, grootscheepse joodse kolonisatie daar, en wellicht nieuwe militaire avonturen tegen Libanon, Syrië en de Palestijnen. Wat het laatste betreft, wordt vooral in Libanese regerings kringen de benoeming van Ariel Sharon als Israëls nieu we minister van defensie als een bijzonder slecht voorte ken gezien. PLO-woordvoer- ders in Beiroet hebben het ook op Sharon voorzien: „De man is een super-havik die ons bezette land wil bezaaien met joodse nederzettingen. Maar zijn misdaden tegen het Palestijnse volk zijn niet van vandaag of gisteren. Sharon is persoonlijk verantwoorde lijk voor de dood van 69 vrou wen, kinderen en grijsaards in het dorp Kybia. toen zijn commando's in oktober '53 daar de huizen (met de men-- sen erin) opbliezen. Sharon was de man die Begin in juni overhaalde om de Iraakse nu cleaire centrale bij Bagdad te bombarderen. Hij is tegen stander van elke dialoog met de Palestijnen en voorstan der van bombardementen op bevolkingscentra in Liba non", aldus PLO-woordvoer- ders. „De formatie van deze nieuwe regering is het startsein voor de tenuitvoerlegging van een resolutie die de Israëlische Knesset officieel heeft aange nomen: namelijk uitroeiing van de Palestijnse revolutie en dat betekent uitroeiing van het Palestijnse volk", is de mening van Abu Iyad, tweede man in Arafats Fatah. In de bezette Arabische gebie den zelf vertolkte de Pale stijnse burgemeester van Betlehem, Elias Frej, eerder deze week voor Radio Israël de gevoelens van angst zoals die bij de plaatselijke bevol king leven voor wat hij noem de „het extremisme van de nieuwe Israëlische regering". Zelfs kroonprins Hassan van Jordanië, die bepaald geen extremist genoemd kan wor den, ziet weinig goeds komen van de nieuwe regering-Be gin. In een interview in het blad Ad Destour beschuldigt prins Hassan premier Begin ervan plannen te maken om Jordanië binnen te vallen, vervolgens de heilige steden Mekka en Medina te verove ren en uiteindelijk de Arabi sche olievelden te willen be zetten. Het laatste mag allemaal irreëel klinken, maar in de Arabi sche wereld is men - met Be gins bombardementen bij Bagdad en op Beiroet nog vers in het geheugen - op al les voorbereid en ziet men voorlopig geen verandering komen in wat het Libanese blad An Nahar omschrijft als „Israëls ongelimiteerde mili taire agressiviteit tegen de Arabieren, de Palesfijnen in het bijzonder". Deze vermeende agressiviteit is het beste bewijs voor Israëls „werkelijke bedoelingen" met Camp David: een hoge Jordaanse regeringsfunctio naris vertelde het Britse pers bureau Reuter eerder deze week dat Egypte en Amerika de Camp-Davidakkoorden als eerste stap beschouwden voor een algehele vredesrege ling in het Midden-Oosten, terwijl Israël Camp David al leen maar gebruikt in zijn mi litaire strategie om Egypte van de andere Arabische lan den te isoleren om zodoende in staat te zijn de bezette ge bieden eeuwig te houden en elke vorm van Palestijns na tionalisme in de kiem te smo- Genoemde regeringsfunctiona ris onthulde dat Jordanië overigens positief stond te genover de herverkiezing van Menachim Begin als eerste minister van Israël „omdat Begin het werkelijke gezicht en bedoelingen van de joodse staat laat zien". RIENKO WILTON Belgische regering: BRUSSEL - De Belgische rege ring heeft gisteren een nieuwe begroting voor 1982 gepresen teerd waarin het tekort dankzij versobering beperkt blijft tot 201 miljard frank (ongeveer 13,5 mil jard gulden). Hiermee is een breuk tussen de coalitiepartners voorkomen. Premier Eyskens heeft een reeks bezuinigingen op de overheids- uitgaven pn_nieuwe belasting- maatregelen bekendgemaakt die een besparing van 136 miljard frank opleveren in vergelijking met de oorspronkelijke begro tingsvoorstellen. Hij liet verder weten dat er streng zal worden opgetreden tegen fraude met de belastingen en de sociale voor zieningen. De defensie-uitgaven zullen minder sterk stijgen dan de verwachte inflatie en er komt tot eind 1982 een stop op alle nieuwe projecten op de terreinen van defensie, wegenbouw, zie- kenhuisbouw en universitair on derwijs. Eyskens verklaarde op een pers conferentie dat veel burgers zul len worden getroffen door de maatregelen die noodzakelijk zijn om de reusachtige staats schuld van België te verminde ren. De Vlaamse christen-demo craten van Eyskens zijn het lan ge tijd oneens geweest met hun belangrijkste coalitiepartner, de Franstalige socialisten, over de wijze waarop de offers zouden moeten worden verdeeld. Woensdagavond bereikten de belangrijkste ministers overeen stemming na een maand onder handelen en intensieve discus sies sinds afgelopen zondag. De uitgaven zullen in 1982 1.342 miljard frank (ongeveer 90.8 mil jard gulden) bedragen. Dit bete kent een stijging van 4,1 procent ten opzichte van dit jaar, wat minder is dan het huidige infla tietempo van zeven a acht pro cent per jaar. Het begrotingste kort zal negen procent van het bruto nationaal produkt bedra gen. Dit jaar was dat elf procent. Castro in Mexico MEXICO (Reuter) - De Cubaanse leider Fidel Castro wordt van daag onverwachts voor een offi cieel bezoek in Mexico verwacht. Hij zal er besprekingen voeren met de Mexicaanse president Lo pez Portillo die voornamelijk gaan over de komende topbij eenkomst in het kader van de Noord-Zuiddialoog in Cancun. Cuba zal deze bijeenkomst niet bijwonen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Mexico-stad ontmoeten Castro en Lopez Portillo elkaar op het eiland Cozumel. Nadere bijzonderheden maakte hij ech ter niet bekend. In welingelichte kringen wordt aangenomen dat de Cubaanse president zijn collega op de hoogte zal stellen Van zijn visie op economische samenwerking tussen rijke en arme landen, het onderwerp van de bijeenkomst van 22 rijke en arme landen in Cancun in oktober.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6