Moeder en kind moeten woning uit Vragen PvdA-leden over emancipatie bij gemeente De negerhut van Wim Issendonck" mag blijven Sloop van bedrijfspand VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1981 LEIDEN LEIDEN - In de Rembrandtstraat is vorige week met de sloop van een voormalig bedrijfspand ruimte geschapen voor de bouw van een daklozencentrum. Joop Kamphuis, voorzitter van de Stichting Opbouw Onder Dak, die het initiatief tot het daklozen- centrum heeft genomen, ver wacht dat in september de eerste paal voor de nieuwbouw gesla gen kan worden. De totstandkoming van de plan nen (met name de financiële kant ervan) noemt Kamphuis "ont zaglijk moeilijk", maar nu is alles in kannen en kruiken en is het wachten nog slechts op de offer tes van aannemers. Kamphuis verwacht dat er nog deze maand overeensteming zal worden be reikt met een bouwer. Het ontwerp van de gemeente-ar chitect Den Hartog voorziet in een gebouw voor de huisvesting van ongeveer 24 personen. De nieuwbouw heeft plaats naast de voormalige kerk, die nu tot mos kee wordt omgebouwd. 'B en W cloet te weinig" fflSMËi m sfA r het daklozencentrum zal verrijzen. De naburige kerk wordt tot moskee LEIDEN - De PvdA-raadsleden Van Dongen en Dallinga hebben aan B en W schriftelijke vragen gesteld over het gemeentelijk be leid op het gebied van de eman cipatie van de vrouw Zij willen weten hoe het staat met de voor rang die vrouwen bij sollicitatie bij de gemeente zouden moeten krijgen. In december 1979 sprak de ge meenteraad uit dat bij de aanstel ling van personeel uitgegaan moet worden van een gelijke be handeling en gelijkwaardigheid van vrouwen en mannen. Maar op afdelingen waar weinig vrou wen werken moeten zij voorrang knjgen boven mannelijke kandi daten met dezelfde capaciteiten, aldus de gemeenteraad in 1979. "We hebben de indruk dat er met Van Raad van State: tv DEN HAAG/LEIDEN - Wim issen donck uit Leiden mag het schuurtje voor zijn woonboot aan de Morskade in Leiden laten staan. Dit besliste vanmorgen de Raad van State in Den Haag. "Een monsterlijke schuur", zei een be woonster van een huis tegenover de ark van Issendonck gisteren tegen staatsraad dr. M. Troost wijk. Samen met nog twee buren wilde ze van de staatsraad dat hij de vergunning voor het bouwen van het schuurtje zou schorsen. Ze vertelde daar echter niet bij dat Issendonck voor hij het schuur tje kocht met een folder naar de buren was gegaan. Die mochten er een aanwijzen, zo zij hij giste ren voor de Raad van State. Het resultaat is het huidige optrekje. "De negerhut van Issendock", zo als het met riet afgedekte bouw sel langs de Rijn gisteren al snel in de wandelgangen werd ge noemd, doet volgens de opstan dige buurtbewoners, "geweld aan aan de schoonheid van de Morskade". "Issendonck heeft hier misbruik gemaakt van zijn recht door ons voor een voldon gen feit te plaatsen". Tijdens de zitting bleken de protes terende omwonenden niet op één lijn te zitten want een van hen zei aan het eind van haar be toog dat het niet zozeer om de schuur zelf ging, "want die is prachtig. Maar we zijn bang dat er meer bijkomen". "Toen ik drie jaar geleden een ver gunning aanvroeg, wist ik niet dat ik hiermee het hele stadhuis en een tweetal buren de stuipen op het lijf zou jagen. Misschien was het wel beter geweest als ik dat niet had gedaan", zei Isen- donck. "Want in de praktijk blijkt dat dit soort bouwseltjes illegaal, al dan niet achter struikgwas worden neergezet (ongeveer tachtig pro cent van alle in Leiden ge woonboten hebben een k ging). Hiervoor blijkt nooit vergunning te worden afge DEN HAAG/LEIDEN - Moeder en kind Onderwater moe ten hun woning aan de Gortestraat 49 in Leiden binnen een week hebben verlaten. De Raad van State wilde de ontruimingsprocedure niet schorsen. De vrouw zegt recht te hebben op de woning omdat ze met de vori ge huurder een duurzaam huis houden heeft gevormd. De ge meente Leiden bestrijdt dit. Vol gens Corrie de Koster van bu reau huisvesting heeft ze het huis gewoon gekraakt. Mevrouw Onderwater, haar ouders en een buurvrouw, houden vol dat ze al geruime tijd in het huis aan de Gortestraat woont. "Ze ker al ander half jaar", zei de raadsman van de vrouw, mr. Sprenger van het Leidse advoca- tencollectief. "Zij woonde daar al die tijd en wil dat na het overlij den van de vorige huurder, die zij verzorgde, voortzetten". Bureau Huisvesting zegt echter over heel andere papieren te be schikken. Het kwam onder ande re met een verklaring van de ou ders op de proppen, die in strijd is met hun latere verklaring. Daaruit bleek dat eind oktober vorig jaar de vrouw nog bij haar ouders woonde. "Vader en moe der kwamen toen bij huisvesting vertellen dat de situatie met hun inwonende dochter onhoudbaar v/as geworden". Voor de Raad van State legde mr. De Koster uit hoe mevrouw On derwater in het huis aan de Gor testraat was gekomen. "Er is in deze zaak sprake geweest van een driedubbele opschuiving". Om bij het begin te beginnen: de Leidse Woningstichting (LWS) had het huisje, dat uit twee ka mers bestaat, verhuurd aan de heer Blijleven. Maar deze man woonde er niet. Hij verbleef veel in een pension van de fam. Bodrij aan de Janvossen- steeg en in verscheidene zieken huizen. In september '79 laat me vrouw Karin Bodrij zich op het adres van de man inschrijven in het bevolkingsregister en zij krijgt de woning toegewezen Zij trok echter niet in de woning, maar verhuurde die weer aan een ander woningzoekend paar. Me- ven. Praktisch gezien wordt een dergelijk bouwsel gedoogd", al dus Issendonck. Maar de buren van de gemeente- voorlichter vonden het maar niets zo'n schuur voor hun neus. "De woonboten ontsieren toch al ruim twintig jaar hun uitzicht" Issendonck stelde daarop alles in het werk om zijn buren duidelijk te maken dat hij in ruimtenood verkeert. Gewapend met folders en ander documentatiemateriaal bezocht hij ze. Het hielp niet, want zelfs voordat hij een vergunning kon aanvra gen lag er bij de betrokken wet houder al een bezwaarschrift op zijn bureau. De buren kregen ge lijk, maar Issendonck ging in be roep en won dat. Wim Issendonck bestelde het exo tisch aandoende bouwsel en vlak na de bouwvak werd het ding naast zijn boot opgetrokken. In middels was hij er achter geko men dat zijn buren alsnog in be roep waren gegaan. Tevergeefs zoals nu blijkt. vrouw Bodrij kwam er echter achter dat Huisvesting op de hoogte was van de onderhuur ders en zette de onderhuurders op straat en trok zelf in de wo ning. Als schadeloosstelling konden de onderhuurders echter wel Spoortje 5 betrekken. Die wo ning was gekraakt door Dennis Bodrij. "een bij huisvesting zéér bekende kraker" (aldus De Kos ter) en de broer van Karin Bodrij. Volgens een uittreksel van het bevolkingsregister liet die broer zich toen inschrijven op het adres Gortcstraat 49. Het komt hierop neer: Mevrouw Karin Bodrij verhuist van de Gortestraat naar de Cathrijne- straat, Dennis Bodrij verhuist van Spoortje 5 naar de Gorte straat en de onderhuurders van Karin Bodrij verhuizen van de Cathrijnestraat naar het Spoor- tje. In maart van dit jaar was Dennis Bodrij aan de beurt als kandi daathuurder voor de woning Hoflaan 83. Hij accepteerde deze woning en liet zich naar dit adres overschrijven. Op 26 maart con stateerde de hoofdopzichter van de LWS dat de woning aan de Gortestraat was verlaten en dat het er een enorme rotzooi was. Een dag later is de woning formeel leeg verklaard. Ruim een week later komt huisvesting met een nieuwe huurder. Die kon de wo ning echter niet betrekken om dat mevrouw Onderwater de wo ning inmiddels ha<^ gekraakt. Mevrouw Onderwater zegt nu dat ze al vanaf februari 1980 in het huis woont. Maar, aldus me vrouw De Koster, "ze heeft zelf tegen een ambtenaar van ons ge zegd, dat zij, na onderhandelin gen met Dennis Bodrij over de overname van een klein stukje vloerbedekking voor duizend gulden, de woning de tweede helft van maart 1981 had betrok ken". Face lift (1) Het Waaggebouw aan de Aal markt ondergaat op dit mo ment een face lift. Schilders van het aannemersbedrijf La- dan geven het fraaie monu ment een onderhoudsbeurt terwijl ook personeel van aannemer Du Prie aan het klussen is geslagen. Twee antieke kaasweegschalen die in een onoverdekt bin nenplaatsje aan de achter kantvan de Waag in de regen lagerTte rotten, zijn zelfs van de ondergang gered. Groenoordhal-directeur en inmiddels ook Waag-beheer- der André De Jong ontdekte het binnenplaatsje en de hou ten weegschalen onlangs toen hij de ouderwetse deur van het binnenplaatsje open duwde. De kaasweegschalen zijn overgebracht naar de Stadstimmerwerf waar ze worden opgeknapt. Eén van de weer in hun oude glorie herstelde weegschalen krijgt een plaatsje in de boterhal, het achterste gedeelte van de Waag. Het binnenplaatsje wordt overkapt en gaat dienst doen als opslag voor meubilair van de Waag. Dit cultuurpaleisje zal trou wens een andere ingang krij gen. De grote deuren aan de voorzijde gaan op slot en de ingang wordt verplaatst naar de zijkant. De Jong: "Vooral in de winter gaat er veel te veel warmte verloren en tocht het vrese lijk wanneer de grote deuren openstaan. Vandaar dat we de ingang verplaatsen naar de zijkant. Dat is trouwens een veel leukere entree". Face lift (2) Behalve de Waag krijgt ook de Stadsgehoorzaal een schoon- heidsbehandeling. Nadat het restaurant-gedeelte was op geknapt, is de grote zaal on der handen genomen. Schil ders voltooien op dit moment de opknapbeurt. André de Jong die ook over de Stads gehoorzaal de scepter zwaait, verwacht dat de grote zaal be gin volgende maand 'af is Als het aan De Jong had gele gen hadden dei'schoonheids specialisten' na het behande len van de grote zaal meteen die uitspraak niet veel is ge daan zegt Hennéttc van Don gen "In het verleden hebben we de wethouder al een paar keer gevraagd hoe het met de uitvoe ring van dit beleid gesteld was. Met deze schriftelijke vragen wil len we dat meer kracht bijzet ten" De raadsleden vragen hoe die uit spraak tot dusver is uitgevoerd Zij willen daartoe een overzicht krijgen van de destijds bestaan de en sindsdien nieuw ontstane vacatures, waarbij is aangegeven of deze door een vrouw of een man vervuld zijn. Voor zover de vacatures door een man vervuld zijn, willen de PvdA-ers weten of er in de laat ste ronde van de sollicitatie nog vrouwelijke kandidaten mee dongen. Ook vragen ze de me ning van B en W over de vraag of de raadsuitspraak van '79 bij de benoemingen een rol heeft ge speeld en zo ja. op welke manier en met welk resultaat De Partij van de Arbeid is nog al tijd ontevreden met het gemeen telijk beleid op het gebied van de emancipatie van de vrouw. De eerst verantwoordelijke wethou der hiervoor is WD-wethouder mevrouw Fase Bij het mara thon-debat over de begroting voor 1981. eind vorig jaar, leidde het emancipatiebeleid (of het ontbraken erven) tol felle kritiek op het college en op wethouder Fase in het bijzonder De poging om de zaak binnenska mers op te lossen door de eman cipatie portefeuille (VVD) en het voorzitterschap van de Leidse Duinwater Maatschappn (Win Dam. PvdA) te ruilen, ging met door omdat enkele PvdA raads leden er niet voor voelden hun kritiek in te slikken, zoals de WD had geeist Ook over dc raadsuitspraak wat betreft de toevoeging van een 'emancipatietekst' aan perso neelsadvertenties van dc ge meente, verschilden de coalitie partijen met elkaar ernstig van mening. In het recente jaarverslag van de PvdA-fractie schrijven de so ciaal-democraten over de vrou wenemancipatie dat de stimule rende rol van wethouder Fase 'niet zo duidelijk uitkwam'. "Een daadwerkelijk actiever emanci patiebeleid wordt jammer ge noeg nog steeds niet gevoerd De uitvoering van reeds lange tijd aangenomen moties laat nog op zich wachten", aldus het PvdA jaarverslag. Garage en GG en GD mag aan Roodenburgerstraat DEN HAAG/LEIDEN - De GG en GD in Leiden kan gaan beginnen met de bouw van een garage voor ziekenauto's in de Roodenburgerstraat in Leiden. Staatsraad dr M. Troostwijk slechtte vanmorgen de laatste hindernis: hij wees het verzoek af van een aantal buurtbewoners om de bouwvergunning te schorsen De bewoners van straten rond het GG en GD-gebouw lichtten gisteren voor de Raad van State in Den Haag hun bezwaren toe tegen de bouw van de garage. In het kort komt het er volgens de betrokken omwonenenden hierop neer: het bouwen van een dergelijke garage in een woonwijk levert bij het uitrukken van de ziekenauto'i-gevaar op voor de verkeersveilig heid. Bovendien, zo menen de omwonenden, zal de garage vooral 's nachts veel geluidsoverlast geven. Er geldt voor het bewuste terrein geen bestemmingsplan Alleen de bouwvoorschriften van de gemeente tellen daar Dat betekent dat op het stuk grond van alles mag worden gebouwd, als het maar aan de bouwverordening voldoet. Staatsraad dr. Troostwijk liet gisteren tijdens de hoorzitting in Den Haag al doorschemeren weinig voorde buurtbewoners te kunnen doen. "Het bezwaar gaat voornamelijk tegen de overlast, en niet tegen het gebouw als zodanig. Ik heb dan ook niets kunnen vinden om de bouwvergun ning te schorsen". Volgens de staatsraad mag een bouwvergunning worden geweigerd als het in strijd is met een bestemmingsplan, maar voor het gebied aan de Roodenburgerstraat geldt geen bestemingsplan. Een face lift voor het Waaggebouw door kunnen gaan in andere delen van de Stadsgehoor zaal, bijvoorbeeld de foyer Maar daar is voorlopig geen geld voor. De Jong moet na melijk in totaal drie ton be zuinigen. Van die drie bezui- nigingstonnen komen er bij na twee voor rekening van de Groenoordhal en ruim een voor rekening van de Stads gehoorzaal Da s een hele for se streep door De Jongs be-, leidsnota 'Stadsgehoorzaal op hernieuwde toon' Een no ta die uitgaat van algehele restauratie van de Stadsge hoorzaal in fases De Jong 'De bezuinigingen komen er op neer dat we jaar lijks nog maar zo'n 80.000 gulden kunnen besteden aan onderhoud van de Stadsge hoorzaal. Grote klussen zoals het opknappen van de grote zaal zitten er dus voorlopig niet in. Maar, ik ben in elk ge val zeer tevreden over hoe de foyer er uit gaat zien. Werkelijk prachtig zoals die is gerestaureerd Misschien wel een beetje té mooi". Vandaar dat De Jong een beetje angstig vooruitblikt naar het concert dat dc Gol den Earring op 11 september in de Stadsgehoorzaal zal ge ven. Een concert waarbij dc opgekalefaterde grote zaal ongetwijfeld bomvol zit met uitbundige fans van wie De Jong hoopt dat ze in elk geval hun viltstiften en spuitbus sen thuislaten... Illusie armer Opnieuw moeten we de naam van Leiden te grabbel gooien. Het moet gezegd worden Leiden is in Nederland niét de gemeente met de meeste hofjes. Verdorie. Vorige week moesten we al schrijven dat de promo tieleus "Leiden heeft de op één na grootste binnenstad van Leiden" niet deugde (Amsterdam. Utrecht en Den Haag hebben een grofa Nu horen we tot onze grote schrik dat Amsterdam de meeste hofjes telt. namelijk 36. precies eén pietepeuterig rot hofje meer dan Leiden Haarlem is op afstand dc der de 'hofjes-stad' met 21 hofjes De Stichting Leidse Hofjes heeft steeds beweerd dat Lei den met 35 hofjes de meeste hofjes in huis had. Waarom heeft Leiden dan toch het Woudendorpshofje aan de- Vrouwenkerkkoorsteeg ge sloopt? Dan stonden wc ten minste gelijk met Amster dam Er blijft troost voor de Leiden promoters Het aantal echt scheidingen in Leiden is het laatste jaar dusdanig toege nomen dat Leiden nu hele maal een eenzame toppositie in Nederland moet hebben ingenomen Uitverkoop Alles wat los en vast zit aan de VVD was een half jaar gele den in rep en roer over het huizen- en bcdrijfsbezit van de familie Van Hagen aan het Van Vollcnhovenplein. Me vrouw Van Hagen was niet voor niets voorzitster van de WD-propagandacommissic en zoon Van Hagen zat niet voor niets in dc VVD-jonge rcnclub Het CDA behartigt de belangen van het bedrijfs leven beter dan de VVD", sputterde de jongerenclub Wethouder Fase (van de WD) helpt bedrijf om zeep", joelde dc VVD-propagandis- te De familie had nummer 13. 14 en 23 om te wonen en te werken. Vanwege zyn suiker ziekte moet ondernemer/be woner Van Hagen zijn im- portbednjf aan huis uitoefe nen De woonruimte op num- mero 23 had de familie echter vijf jaar illegaal in gebruik als bedrijfsruimte. Na evenlang touwtrekken tussen de Van Hagens en de gemeente be sloot de gemeente begin dit jaar om de bedrijfsflat te vor deren voor woningzoeken den. De Van Hagens: "Onze brood winning gaat naar de knop pen. Wc komen veel te krap te zitten" Uiteindelijk ver kochten ze dan toch maar nummero 23 voor 'slechts' 115.000 gulden om vordering te ontlopen. Dat werd dus krap voor dc fa milie. Des te vreemder, lijkt het. dat nu ook nummero 14 te koop staat voor 95 000 gui de n Van Hagen legt uit 'Wc willen naar een ruimer pand omdat we juist veel te krap zitten. Daar hebben we geld voor nodig. Dus bieden we nummer 14 te koop aan Even een balletje opwerpen om te zien of er interesse is". Omdat bedrijf en woonruimte al helemaal niet in nummer 13 gepropt kunnen worden, ligt het voor de hand om met tertijd ook nummer 13 van de hand te doen. als halletje 14 wil rollen Van Hagen zegt Leiden desnoods te zullen verlaten, ook al is hy met hart en ziel aan de stad gebonden "De belangen van de onder nemers worden te gemakke lyk door de gemeente opzy gedrukt, is het niet voor wo nen dat natuurlijk ook ver schrikkelijk belangrijk is dan is het wel voor paaltjes Tal van bedrijven zijn niet voor niets uit Leiden verdwenen. Wijzelf zoeken al zes jaar naar geschikte ruimte om te wo nen en te werken in Leiden. Nog steeds niets Dat ligt aan het zwak beleid van de gehe le economische gemeente sector". En Van Hagen foe tert nog eens op de VVD wet houders "De WD-wethou- ders worden weggeblazen worden door PvdA wethou ders als Waal en Tesselaar die goed van de tongriem gesne den zijn. Maar in het volgen de college zullen dc VVD- wethouders wel niet meer zit ten Maar of dat gunstiger is de vraag".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3